אדמירל

אדמירל היא דרגת קצונה בכירה בציים בעולם. דרגת אדמירל מקבילה לדרגת גנרל בצבאות יבשה; הדרגה מעליה היא אדמירל צי, ומתחתיה תת אדמירל. היא נחשבת (בצבאות הרלוונטיים) כדרגת ארבעה כוכבים.

מקור המילה

מקור המילה בשיבוש של הצירוף הערבי אמיר-אל-בחר - "נסיך הים", בערבית: أمير البحر (תעתיק לטיני: Amir al baHr). במסעות הצלב במאה ה-12, ואולי עוד לפני כן, למדו הצלבנים את המילה, ובלטינית של ימי הביניים התקבלה המילה אדמירלוס (admirallus). האדמירל הראשון היה ככל הנראה גיאורגוס מאנטיוכיה, אמיר האמירים הראשון, שהיה הווזיר הראשי של המלך הנורמני רוג'רו השני, מלך סיציליה. בין שאר תפקידיו היה גיאורגוס שר הימיה ולכן קיבל את הכינוי אמיר אל בחר. בסיציליה, ומאוחר יותר בגנואה, למדו הנוצרים את המילה מיריביהם הקטלוניים, כאשר שתי המילים הראשונות - אמיר אל - הפכו למילה אחת, אמירל (amiral). הצרפתים והספרדים הכתירו את המפקדים הימיים בציים שלהם באותו מונח, ואילו בפורטוגל השתנתה המילה לאלמירנטה (almirante). מכיוון שהמילה הייתה בשימוש עמים דוברי לטינית או שפות שמוצאן מלטינית, נוספה למילה האות D; התואר עבר כמה שינויים, החלפת סיומת וכתיב, עד שהגיע למילה האנגלית admyrall, במאה ה-14, והכתיב - המקובל עד היום - admiral, במאה ה-16[1].

גרסה שונה במעט של השתלשלות השם אומרת כי מי שהיה אחראי על מיסוי הסחר הימי נקרא בסיציליה (שם דיברו בליל שפות) אמיר אל מאר (אמיר הים) ושם זה השתבש לאדמירל.

התפקיד

דרגת אדמירל ציינה את מפקד הצי. עם התפתחות הטקטיקה הימית נוצר הצורך במינוי מפקד המשנה. בשל כך מונה לאדמירל סגן, שנקרא בצי הבריטי Vice Admiral, סגן אדמירל; המפקד שמונה ליחידת הצי שהפליגה בעורף, והייתה, לפיכך, משנית, נקרא Rear Admiral, מילולית: אדמירל אחורי. דרגות אלה נשתמרו עד היום בצי הבריטי.

אף על פי שדרגת אדמירל נחשבה בדרך כלל כדרגה הבכירה ביותר, הרי שהיו ציים שהנהיגו דרגות בכירות לאדמירל, או דירוג בתוך הדרגה עצמה. בממלכת ספרד הייתה הדרגה הבכירה ביותר בצי דרגת קפיטן גנרל (Capitán General); אחריה הייתה דרגת אדמירל גנרל (Almirante General), ורק אחריה דרגת אדמירל. בדומה, בקריגסמרינה, הצי הגרמני במלחמת העולם השנייה, הייתה הדרגה הבכירה ביותר בצי דרגת גרוס אדמירל, אחריה דרגת גנרל אדמירל, שהייתה מקבילה לדרגת אדמירל בצי הבריטי (ארבעה כוכבים), ואחריה דרגת אדמירל, מקבילה לדרגת תת-אדמירל בצי הבריטי.

בצי האמריקני התקיימה דרגת אדמירל חיל הים (Admiral of the Navy) שבה החזיק רק ג'ורג' דיואי החל מ-1899, כהערכה על ניצחונו המוחץ בקרב מפרץ מנילה ב-1898; עם מותו של דיואי ב-1917 הדרגה לא הוענקה יותר ובעצם התפוגגה. בהחלטת הקונגרס על כינון דרגת אדמירל הצי (Admiral of the fleet) נקבע כי היא זוטרה לדרגת אדמירל חיל הים (Admiral of the Navy). ארבעה הועלו לדרגת אדמירל הצי בסוף מלחמת העולם השנייה: ויליאם ליהי, ארנסט קינג, צ'סטר נימיץ ו-ויליאם הולסי.

דירוג בתוך דרגת אדמירל

בצי הבריטי התפתחה שיטת דירוג בין האדמירלים, שהגיעה לשיאה בזמן המלחמות הנפוליאוניות. כל אדמירל הניף דגל בצבע מסוים על אוניית הדגל שלו; צבע הדגל קבע את בכירותו. מפקד הצי נקרא "אדמירל השייטת האדומה" (Admiral of the Red); האדמירל הבא אחריו נקרא "אדמירל השייטת הלבנה" (Admiral of the White); והשלישי בסדר הוותק והבכירות נקרא "אדמירל השייטת הכחולה" (Admiral of the Blue). סדר זה המשיך בדרגות הבאות: תת-אדמירל של השייטת האדומה, תת-אדמירל של השייטת הלבנה, תת-אדמירל של השייטת הכחולה, אדמירל משנה של השייטת האדומה, אדמירל משנה של השייטת הלבנה, ואדמירל משנה של השייטת הכחולה. הייתה גם דרגה לאדמירלים שראשות הצי לא רצתה להעסיקם, והם נקראו אדמירל של השייטת הצהובה. סדר זה בוטל ב-1864, אך דרגות האדמירלים (אדמירל, תת-אדמירל ואדמירל משנה) נותרו עד היום.

טבלה משווה של דרגות אדמירל בציי העולם

הצי המלכותי הצי המלכותי הבריטי הצי האמריקני הצי האמריקאי גרמניה הנאצית קריגסמרינה הצי הסובייטי  הצי הסובייטי חיל הים הישראלי  חיל הים הישראלי
Admiral of the Fleet
אדמירל הצי
Fleet Admiral
אדמירל צי
Großadmiral
גרוסאדמירל
Адмирал флота
אדמירל פלוטא
אין
Admiral
אדמירל
Admiral
אדמירל
General Admiral
גנרל אדמירל
адмира́л
אדמירל
אין
Vice Admiral
תת אדמירל
Vice Admiral
תת-אדמירל
Admiral
אדמירל
ви́це-адмира́л
ויצה-אדמירל
אין
Rear Admiral
אדמירל משנה
"Rear Admiral "upper half
אדמירל-משנה (בכיר)
Vizeadmiral
ויצאדמירל
ко́нтр-адмира́л
קונטר-אדמירל
אלוף
Commodore
קומודור
(Rear Admiral (lower half
אדמירל-משנה זוטר
Konteradmiral
קונטראדמירל
תת-אלוף

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ ראו מילון וובסטר המקוון
14 במרץ

14 במרץ הוא היום ה-73 בשנה (74 בשנה מעוברת), בשבוע ה11 בלוח הגרגוריאני. עד לסיום השנה, נשארו עוד 292 ימים.

21 באוקטובר

21 באוקטובר הוא היום ה-294 בשנה (295 בשנה מעוברת). עד לסיום השנה נשארו עוד 71 ימים.

ג'יימס טיבריוס קירק

ג'יימס טיבריוס קירק (באנגלית: James Tiberius Kirk) הוא דמות בדיונית המגולמת על ידי השחקנים ויליאם שאטנר במסע בין כוכבים: הסדרה המקורית וסרטי מסע בין כוכבים וכריס פיין שגילם את הדמות בסרט הקולנוע "סטארטרק". קירק שימש כקפטן על סיפון ספינת החלל "USS Enterprise NCC-1701".

הדמות זכתה לשבחים על הפגנת תכונת המנהיגות שבה, אך ספגה ביקורת בגין יחסה כלפי נשים.

גנרל

גנרל היא דרגה צבאית בכירה, ובדרך כלל הבכירה ביותר, ברוב צבאות העולם.

הדרגה החלה להופיע לראשונה עם התהוות הצבאות המקצועיים במאה ה-17, והיא גזורה מהמילה הלטינית generalis - כללי; כלומר, הקצין בעל הדרגה הזאת הוא קצין "כללי", המפקד על יחידות מסוגים שונים (חיל רגלים, תותחנים, פרשים) ביחד. הדרגה המקבילה לגנרל ברוב ציי העולם היא אדמירל.

בכוחות המזוינים של ארצות הברית זו הדרגה השלישית ברמתה לאחר דרגת גנרל הצבאות ודרגת גנרל הצבא. דרגה זו מעונדת בארבעה כוכבים על כן הדרגה נקראת בלשון פחות רשמית גנרל ארבעה כוכבים. החל מ-1953, עם פרישתו של עומר בראדלי, זו הדרגה הגבוהה ביותר בפועל בכוחות המזוינים של ארצות הברית.

בצה"ל אין דרגה מקבילה לדרגת גנרל.

גנרל-אדמירל

גנרל-אדמירל הייתה דרגה ימית, הולנדית, גרמנית, רוסית, פורטוגזית, ספרדית ושוודית. מקורה ההיסטורי הוא בתואר שניתן למפקדי הצי בכמה מדינות באירופה המודרנית המוקדמת. הראשון שהחזיק בדרגה זו, היה מאוריץ, נסיך אורנז', שהיה מפקד הצי ההולנדי.

דרגות הוורמאכט

דרגות הוורמאכט הן הדרגות שהיו נהוגות בוורמאכט, שמו הרשמי של צבא הקבע של גרמניה הנאצית בשנים 1935–1945. הוורמאכט כלל שלוש זרועות: חיל יבשה - Heer, חיל אוויר - לופטוואפה וחיל ים - קריגסמרינה.

הדרגות כמו גם טלאי הצווארון (קרגנשפיגל) כללו צבעי ואפנפרבה שונים בהתאם לחיל או זרוע אליהן השתייכו. כך לדוגמה קצין שריון בחיל היבשה, ענד דרגות בעלות פאות בצבע ורוד וטלאי צווארון עם סמל חיל השריון ופאות ורודות.

פירוש המילה אובר הוא "רב-", כמו רב-סמל או רב-סרן, לכן אובר מאאט הוא "רב משק"

אונטר הוא "סגן", כמו "סגן-אלוף" או "משנה", כמו "סגן משנה".

המושג גנרל דר (של משהו) מתייחס לגנרל של התותחנים או גנרל של השריון. יכול להיות גם גנרל האחראי לתחזוקה או לוגיסטיקה במטה.

דרגות הכוחות המזוינים של ארצות הברית

בערך זה מפורטות דרגות הכוחות המזוינים של ארצות הברית.

בנוסף כולל הערך הקבלה לדרגות צה"ל. למרות שהשוואה זו מקובלת במקורות רבים, יש להדגיש כי היא נועדה לספק מושג כללי בלבד לגבי סולם הדרגות, ואין הקבלה מדויקת בין סולמות הדרגות השונים. זאת, בשל השוני הרב שבאופי הצבאות, סמכויות המפקדים בדרגים הגבוהים, ומבנה שרשרת הפיקוד.

האדמירליות

האדמירליות (באנגלית: The Admiralty) הייתה עד 1964 הגוף השלטוני האחראי לניהולו של הצי המלכותי בממלכת אנגליה ואחר כך בממלכה המאוחדת. בתחילה מילא את התפקיד אדם אחד, ומהמאה ה-18 ואילך, כמעט ברציפות, הייתה הפעלתו של הצי המלחמתי מסורה בידי הלורדים הממונים של האדמירליות (Lords Commissioners of the Admiralty), שהיוו את מנהלת האדמירליות (Board of Admiralty).

ב-1964, במסגרת רפורמה בה אוחדו שלושת המיניסטריונים הצבאיים למשרד אחד, הועברו תפקידי האדמירליות לידי מנהלת האדמירליות החדשה (Admiralty Board), ועדה של מועצת ההגנה התלת-זרועית, המהווה חלק ממשרד ההגנה. מנהלת האדמירליות החדשה מתכנסת פעמיים בשנה בלבד, והפיקוח על הניהול השוטף של הצי מסור בידי מנהלת הצי (Navy Board, אין לבלבל בינה לבין מנהלת הצי ההיסטורית המתוארת בהמשך). כיום מקובל לכנות את כל הגופים האחראים לניהולו של הצי המלכותי בשם האדמירליות.

במסגרת אותם שינויים מבניים הועבר תואר "הלורד אדמירל העליון של הממלכה המאוחדת", אך לא התפקיד, לידי הכתר הבריטי, וכיום נושאת בו המלכה אליזבת השנייה. גם התארים "תת אדמירל של הממלכה המאוחדת" ו"סגן אדמירל של הממלכה המאוחדת" קיימים כיום כתוארי כבוד בלבד.

הוריישו נלסון

לורד הוריישו, הוויקונט הראשון נלסון (באנגלית: Horatio Nelson, 1st Viscount Nelson;‏ 29 בספטמבר 1758 – 21 באוקטובר 1805), אדמירל נלסון, היה אדמירל בריטי מפורסם. נודע בפועלו בזמן המלחמות הנפוליאוניות, ובמיוחד בקרב טרפלגר שבו נהרג. בזירה המזרח-תיכונית, ניצחונו של הצי הבריטי בפיקודו של נלסון על הצי הצרפתי בקרב הימי באבוקיר, הכשיל את מסע המלחמה של נפוליאון למצרים ולארץ ישראל. נלסון הוא כנראה האדמירל המפורסם ביותר בהיסטוריה, ונמנה עם מחדשי הטקטיקה הימית החשובים ביותר. נחשב לגיבור לאומי בבריטניה, ולכבודו ניצב בלונדון עמוד נלסון בכיכר טרפלגר.

הצי הקיסרי הגרמני

הצי הקיסרי הגרמני (בגרמנית: Kaiserliche Marine) היה הצי המלחמתי של האימפריה הגרמנית.

הצי הקיסרי צמח מהצי הפרוסי וצי הקונפדרציה הצפון גרמנית, והתקיים בין השנים 1871 ו-1919. הקייזר וילהלם השני עשה רבות להגדלת כוחו של הצי ובשל כך חולל מרוץ חימוש ימי בין גרמניה והאימפריה הבריטית. מרבית אוניות הצי הוטבעו ב-1919 על ידי אנשיו הוא בסקפה פלו לאחר מפלת הצבא הגרמני בחזית המערבית.

לשמות האוניות הראשיות של הצי נוספה התחילית SMS, ראשי התיבות של Seiner Majestät Schiff – "אוניית הוד מלכותו".

יחידות צבאיות

בצבאות שונים ברחבי העולם ישנו מגוון רחב של יחידות צבאיות, כוחות צבאיים המצויים תחת דרג פיקודי משלהם. כחלק מההיררכיה הצבאית, ליחידות אלו יהיו כפופים יחידות בסדר גודל קטן יותר, ובמקביל הם בעצמם יהוו חלק מיחידה צבאית גדולה יותר. מטרת החלוקה הצבאית ליחידות היא ייעול ופישוט תהליכי הפיקוד והשליטה בהם, ומתוך כך ניהול נכון ומוצלח של הצבא בכללותו.

מסדר האמבט

מסדר האמבט (באנגלית: Order of the Bath) הוא מסדר אבירות בריטי, שייסד המלך ג'ורג' הראשון ב-18 במאי 1725. השם לקוח מטקס מתקופת ימי הביניים, שבו אדם משתתף ביום של צום, של תפילה ושל רחצה, יום אחד לפני שהוא הופך לאביר. טקס זה הופסק בשנת 1815.

המסדר מורכב מהמלך הבריטי (שליט המסדר), המאסטר הגדול (אנגלית: The Great Master), ושלושה מעמדות של חברי המסדר:

אביר/ליידי הצלב הגדול (אנגלית: Knight/Dame Grand Cross או GCB)

אביר/ליידי גברת מפקד/ת (אנגלית: Knight/Dame Commander או KCB לאביר, DCB לגברת)

עמית (אנגלית: Companion או CB)המסדר נוסד במקור כמסדר אבירות צבאי, וסמלו (הכוכב) נלבש כעיטור של דרגות קצונה. המוטו של המסדר הוא Tria iuncta in uno (לטינית: שלושה משולבים/מחוברים לאחד), אמרה המתייחסת לאיחוד אנגליה, סקוטלנד ואירלנד, או לשילוש הקדוש. המשמעות הראשונה היא הסבירה מבין השתיים, כיוון שבסמל המסדר מופיעים שלושה כתרים. מוטו אחר הוא Ich dien (גרמנית: "אני משרת") - מוטו זה שימושי פחות, בעיקר אצל חברי המסדר ששירתו בצבא.[דרוש מקור]המסדר הוא הרביעי בחשיבותו מבין מסדרי האבירות הבריטים, אחרי מסדר הבירית (Order of the Garter), מסדר הדרדר (Order of the Thistle) ומסדר פטריק הקדוש (Order of St. Patrick).

סשה ברון כהן

סשה נועם ברון כהן (באנגלית: Sacha Noam Baron Cohen; נולד ב-13 באוקטובר 1971) הוא קומיקאי ושחקן יהודי-בריטי, זוכה פרס גלובוס הזהב.

כהן התפרסם בשל הדמויות הקומיות אותן גילם בטלוויזיה ובקולנוע: עלי ג'י, אנגלי לבן שאימץ באופן מוגזם את תרבות המהגרים הג'מייקנים; בוראט, כתב חדשות קזחי עילג וגזען; ברונו, כתב אופנה אוסטרי הומוסקסואל מוחצן וקיטשי; הגנרל-אדמירל אלדין, הדיקטטור המזרח-תיכוני; ונובי מגרימסבי, חוליגן כדורגל אנגלי.

פילדמרשל

פילד-מרשל, פלד-מרשל, פלדמרשל, מרשל (בברית המועצות, רוסיה ועוד) או גנרל-פלדמרשל (בגרמניה ובאוסטריה) היא הדרגה הגבוהה ביותר בצבאותיהן של רבות ממדינות העולם.

מקור המילה בגרמנית עתיקה: marahscale - "אשר על הסוסים". marah - סוס, scalc - משרת. מכאן, ה"אחראי על הפרשים" כאשר הכוונה היא לחיל הפרשים, תפקיד בכיר במשק הבית של מלך, נסיך, או אציל בימי הביניים. מאוחר יותר המפקד הראשי על הכח הצבאי.

בדרך-כלל, הדרגה ניתנת לגנרלים מזרועות היבשה בלבד; כשגנרל מחיל הים או מחיל האוויר מקבל דרגה זו, אזי היא נקראת אדמירל הצי (Fleet Admiral) ומרשל אוויר (Air Marshal) בהתאמה. עם זאת, לכמה ממפקדי חיל האוויר הגרמני, הלופטוואפה, הוענקו דרגות גנרל-פלדמרשל במלחמת העולם השנייה.

דרגת פילד-מרשל, הגבוהה מדרגת גנרל, ניתנת בדרך-כלל רק בזמן מלחמה. בצבא האמריקאי קיימת דרגה מקבילה לפילד-מרשל הנקראת גנרל הצבא (General of the Army), ובלשון פחות רשמית: גנרל חמישה כוכבים (Five-Star General) (לפי סמל הדרגה).

בצבא הרוסי הדרגה המקבילה נקראת מרשל הפדרציה הרוסית, שהחליפה את דרגת מרשל ברית המועצות בצבא האדום.

צבא האימפריה הרוסית

צבא האימפריה הרוסית או הצבא הרוסי הקיסרי (ברוסית: Русская императорская армия) הוא צבא היבשה של האימפריה הרוסית שהוקם על ידי פיוטר הגדול על בסיס כוחות היבשה של רוסיה הצארית. ברפורמות הצבאיות של אלכסנדר השני, קיסר רוסיה, הוקם משרד הצבא של האימפריה הרוסית כדי לנהל את הכוחות המזוינים של האימפריה הרוסית. בשיאו היה הצבא הרוסי הקיסרי הגדול ביותר באירופה, בתחילת המאה ה-20.

קומודור (דרגה)

קומודור (באנגלית: commodore) היא דרגת קצונה בציי מלחמה, שמקומה בסולם הדרגות בין קפטן לסגן אדמירל. בכמה ציים הדרגה המקבילה לה היא "אדמירל שייטת" (Flotilleadmiral בדנמרק, Lippueamiraali בפינלנד, Flottillenadmiral בגרמניה ו-Flottiljamiral בשוודיה) או "אדמירל משנה" (Contre-amiral בצרפת). דרגת קומודור מקבילה ל- OF-6 בקוד הדרגות הצבאיות של נאט"ו. ישנם ציים, בהם קומודור נחשב לקצין דגל.

קריגסמרינה

ה"קְרִיגְסמָרִינֶה" (בגרמנית: Kriegsmarine, בתרגום לעברית: "צי המלחמה") היה שמו של צי המלחמה הגרמני בין השנים 1935-1945, בתקופת המשטר הנאצי, והחליף את ה"רייכסמרינה" ("הצי של הרייך").

קתרין ג'יינוויי

קפטן קתרין ג'יינוויי (באנגלית: Kathryn Janeway) היא דמות בדיונית ביקום הבדיוני של זיכיון "מסע בין כוכבים". כקפטן ספינת החלל וויאג'ר היא הייתה הדמות הראשית בסדרת הטלוויזיה "מסע בין כוכבים: וויאג'ר", ומאוחר יותר, אדמירל צי הכוכבים, כפי שניתן לראות בסרט הקולנוע משנת 2002 "מסע בין כוכבים: נמסיס". ג'יינוויי היא האישה היחידה בתפקיד קפטן שהיא דמות ראשית בסדרת "מסע בין כוכבים". את דמותה מגלמת השחקנית קייט מאלגרו.

ראש המבצעים הימיים

ראש המבצעים הימיים (באנגלית: Chief of Naval Operations; בקיצור: CNO) הוא תפקיד המאויש על ידי קצין צי ארצות הברית בדרגת אדמירל, והוא הקצין הבכיר ביותר במחלקת הצי של ארצות הברית. ראש המבצעים הימיים משמש כיועץ צבאי וכסגנו של מזכיר הצי של ארצות הברית. בתפקידו הנוסף כחבר במטות המשולבים, משמש ראש המבצעים הימיים כיועץ צבאי למועצה לביטחון לאומי של ארצות הברית, למועצה לביטחון פנים, למזכיר ההגנה, ולנשיא. ראש המבצעים הימיים הנוכחי הוא האדמירל מייקל גילדיי.

התפקיד הוא אדמיניסטרטיבי בפנטגון, ובעוד שאין לו סמכות פיקודית מבצעית על כוחות הצי כפי ששם התפקיד מרמז, ראש המבצעים הימיים מפקח על יישום ההנחיות של מזכיר הצי בקרב הכוחות הימיים.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.