אגו הכוכב החי

אגו הכוכב החיאנגלית: Ego the Living Planet) הוא דמות בדיונית של נבל-על המופיע בחוברות הקומיקס ביקום מארוול קומיקס. דמותו הופיעה לראשונה בחוברת Thor #132 מספטמבר 1966, ונוצרה על ידי הכותב סטן לי והמאייר ג'ק קירבי.

כשמו, אגו הוא כוכב לכת חי שנוצר בידי אחד מזקני היקום לצורכי ניסוי, אשר ניזון מגופים חלליים ככוכבי לכת אחרים וספינות-חלל. בעקבות כך הוא נקלע לעימותים עם גיבורי-על שונים, ביניהם תור, ארבעת המופלאים והגולש הכסוף, עם ישויות קוסמיות אחרות דוגמת גלקטוס, וכן עם גזעים ביולוגיים אחרים החוששים מפניו. הרעיון לדמות נוצר בידי קירבי, בתקופה שבה היה מרותק מהיקום והתנסה ביצירתן של דמויות קוסמיות, ואגו נחשב לחלק גדול ב"מיתולוגית החלל" של יקום מארוול.

את דמותו של אגו, בצורתו האנושית, מגלם השחקן קורט ראסל בסרט הלייב אקשן "שומרי הגלקסיה: חלק 2". בסרט, אגו הוא אביו הביולוגי של פיטר קוויל/סטאר לורד ואביה המאמץ של מנטיס.

אגו פריים
Ego Deadpool Vol 2 34
אגו, כפי שהופיע בחוברת Deadpool Vol.2 #34 ממאי 2011. אמנות מאת קרלו ברברי
סוג נבל-על
מוציא לאור מארוול קומיקס
הופעה ראשונה Thor #132
(ספטמבר 1966)
יוצר/ת סטן לי
ג'ק קירבי
שחקן/ית קורט ראסל ("שומרי הגלקסיה: חלק 2")
מידע
שם אמיתי אגרוס
כינויים הכוכב החי החבוי, קסנדר החדשה, המוח העולמי של קסאנדר, נובה, אגו פריים
סטטוס פעיל
גזע כוכב לכת
כוחות מניפולציית חומר, כוחות-על פסיוניים, אינטליגנציה ברמה גאונית
חבר משמרת הנצח
חבר לשעבר זקני היקום, חיל נובה
דמויות קשורות
משפחה הזר (יוצר)
אלטר-אגו ("אח")
איד ("אח" אפשרי, הושמד)
אילה ("בת")
סופר אגו (שיבוט)

ביוגרפיה בדיונית

יצירה, מפגשים עם תור

אגו נוצר בידי הזר, אחד מזקני היקום, כניסוי מדעי. נוסף לכך, הזר יצר כוכב חי נוסף בשם "אלטר-אגו" והעניק אותו לאספן כמתנה. הזר הכניס בו שנאה לאגו, וזאת כדי לגרום לשני הכוכבים להלחם ולראות מי החזק ביניהם בבוא היום.[1] הזר יצר ככל הנראה גם את איד, הירח האנוכי, שיצא לחפש חֵברה ברחבי היקום ואיבד את שפיותו.[2] אגו החל לספוג לתוכו ספינות-חלל וכוכבי לכת כדי לשרוד, כשמקום מושבו כונה "הגלקסיה השחורה" בידי גזע הריגליאנים, בגלל החלליות הרבות שנאבדו שם, ולמעשה הושמדו בידי אגו. הרגיליאנים, שחששו כי אגו יסמן כמטרה את כוכב הלכת שלהם, ניסו להקים התיישבות בכדור הארץ ומשכו את תשומת לבו של תור, שהסכים להלחם עבורם באגו. תור, המלווה באנדרואיד ריגליאני, נחת על פני השטח של אגו, שיצר דמות אנושית והחליט לבחון את כוחותיו נגד תור. לאחר שהצליח להימלט מפני אגו, תור זימן סערה חזקה שהכניעה את אגו, שנשבע לבודד את הגלקסיה השחורה משאר היקום.[3]

חודשים לאחר הקרב נגד תור, גלקטוס טורף העולמות גילה את אגו, ונוצר קרב בין השניים. תור הוזעק לעזרתו של אגו בידי הריגליאנית טאנה נייל, אך נפצע כשנלכד באש הצולבת. הוא הוצל בידי קבוצת נוודים מכוכבי לכת שונים שהושמדו בידי גלקטוס, החליטו לסייע לתור בקרב נגד גלקטוס. בינתיים, גלקטוס הכניע את אגו, שניצל כאשר תור זימן את כל כוחותיו האלוהיים והדף את גלקטוס. כהוקרת תודה, אגו התיר לנוודים להישאר על פני השטח שלו.[4] מאוחר יותר, טאנה נייל קיבלה הוראה לקחת דגימה מהביומסה של אגו, במטרה להשתמש בה על מנת להפרות עולמות הנחשבים לראויים למחיה. בעולם הראשון שהתהליך נוסה עליו, הדגימה התפתחה למעין שיבוט של אגו, הקרוי "סופר אגו", שניסה לספח את כדור הארץ אך רוקן מכוח החיים שלו בתהליך.[5] בעקבות פעולתה של טאנה נייל, אגו השתגע בגלל החוסר בביומסה וסיפח לתוכו את הנוודים. כאשר גלקטוס חזר לגלקסיה השחורה כדי לאכול את אגו, הוא הותקף, הובס ופנה לעזרתו של תור כשחש שמשהו השתנה באגו. תור, הרקולס ופיירלורד תקפו את אגו המטורף, שהובס כאשר גלקטוס הצמיד מערכת הנעה לקוטב הדרומי של אגו ושיגר אותו לרחבי החלל.[6]

"מוות" וחזרה לחיים, הקרי

אגו המטורף, אשר החל להתפורר בגלל מחסור באור שמש, הצליח להשתלט על מערכת ההנעה ונשבע לנקום בגלקטוס. הוא נכנס למערכת השמש במרדף אחריו, בידיעה כי הוא ביקר בכדור הארץ בעבר, והשדה המגנטי שלו גרם לרעידת אדמה עוצמתית ברחבי כדור הארץ שגרמה לחורבן ערים ברחבי העולם. ארבעת המופלאים יצאו לחלל לחקור את סיבות האסון, כשבו בעת הנזק תוקן ונשכח מאזרחי כדור הארץ בידי משנה המציאות סקיפ קולינס. בחלל, הקבוצה נכנסה לעימות נגד אגו, ונאלצו לנחות על פני השטח שלו. לאחר שהדבר הסיר את מערכת ההנעה של אגו, הקבוצה נכנסה לתוך גלעין הכוכב, שם הם השאירו את הדבר לבדו בגלל החום והלחץ, והוא ניסה לתקוף את מוחו של אגו ונסוג. אגו הזועם הצהיר שיהרוס את כדור הארץ והפעיל את מערכת ההנעה שלו, שהטיסה אותו הרחק מכדור הארץ, עד שנלכד בשדה המגנטי של השמש והתפורר.[7]

תודעתו הנותרת של אגו השתמשה בכוחותיה הפסיוניים, והרכיבה את גופה מחדש על ידי צריכת כוח-החיים של גופים אחרים, בהם משלחת של גזע חוצני וזוג חלליות גלדוריאניות שרדפו אחריה. רום, אחד מאבירי החלל, שיחרר את חבריו הגלדוריאנים וגירש את החוצנים אל הלימבו.[8] לאחר שהתאושש, אגו הצטרף לזקני היקום, והם זממו להשמיד את גלקטוס ובכך את יקום מארוול, בעוד הם היו שורדים את התהליך והיו הופכים ליצורים דומים לגלקטוס. מזימתם סוכלה בידי הגולש הכסוף ומנטיס.[9] מאוחר יותר, הוא תקף את הגולש הכסוף וניסה ליזון מכוחותיו.[10] במהלך קרב נגד אגו, בטא ריי ביל הבחין כי מערכת ההנעה של גלקטוס משבשת את דעתו של אגו, והרס אותה.[11] בשלב מסוים, אגו הותקף בידי "ביו-יקום" בשם "סופר אגו", אך ניצל בידי השמימיים.[12]

האינטלקט העילאי, מחשב-העל של גזע הקרי, הביא את אגו לשיגעון וגרם לו לתקוף כוכבי לכת אחרים במטרה "לעורר" אחרים כמותו. הוא הובס בידי הגולש הכסוף, צ'ארלס אקסבייר ויחידת סקרולים מוטאנטיים.[13] הוא מגורש לכדור הארץ כ"שתיל", שם הוא מנסה לתקוף עיירה בנברסקה ונהדף בידי ארבעת המופלאים ואיירון מן.[14] בעוד הוא גדל, אגו מתחיל לספח חלקים מכדור הארץ, כאשר האינטלקט העילאי מתכנן לאפשר לו לגדול כדי להשתלט עליו ולהשתמש בו לכיבוש היקום.[15] הקרי מובסים בידי גיבורי כדור-הארץ, וקוואזר שואב את מהותו אגו לצמידי הקוואנטים שלו, מחזיר את המצב לקדמותו ומגלה את עצמו לחלל כדי למנוע מאגו לגדול.[16]

חיל נובה, אלטר אגו

במהלך אירועי "השמדה", קוואזר נהרג בידי אניהילוס,[17] ואגו שוחרר בחזרה ליקום. הוא נתן למוח העולמי (Worldmind) של קסאנדר להשתמש בו כגוף מארח, וכבסיס לחיל נובה החדש. בסתר, אגו השחית את המוח העולמי ואת חיל נובה, גרם לקרב נגד אימפריית השי'אר וניסה לגרום לגיוס המוני לחיל נובה, במטרה לשלוט בהם כמוח העולמי. נובה פריים וחיל נובה שחררו את המוח העולמי של קסאנדר, וכפו על אגו לסגת.[18] בשלב כלשהו, ישות טפילית השתלטה על אגו וגרמה לו לשאוב כוכבי-לכת ולגדול במסתו, כדי שיתפוצץ ויהרוס את גלקסיית שביל החלב, אך הוא רופא בידי גיבור-העל פלוקס וארבעת המופלאים וחזר לשיטוטיו.[19]

זמן מה לאחר מכן, אגו ריחף קרוב מדי לכדור הארץ, וגרם לשיבושים באטמוספירת כדור הארץ. כאשר תור הגיע כדי להסיט את אגו ממסלולו, הוא נתקל בַזר, שהזהיר את תור לא לעמוד בדרכו של אגו. כאשר ביקש סיבה, הזר תקף את תור וגילה לו כי הוא יצר את אגו.[20] תור עקב אחרי אגו למוזיאון של האספן, שם התגלה כי אגו גילה את מוצאו האמיתי, ורצה לפגוש את "אחיו" שנכלא בידי האספן, אלטר אגו. עם זאת, אלטר אגו תקף את אגו בגלל השנאה לאחיו שהוכנסה בו בידי הזר. לפני שהשמיד את אחיו, אגו נעצר בידי תור, ושרידיו של אלטר אגו נכנסו למסלול הכבידתי של אגו, התמזגו מחדש ונעשו לירח שלו.[21] הטיטאן המטורף תנוס החליט לתקוף את אגו,[22] שהביס את הטיטאן בקלות.[23] כאשר פני השטח שלו הושרצו בידי כינים חלליות, הוא שכר את רוקט ראקון להדביר אותן.[24]

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. ^ Astonishing Thor #2
 2. ^ Deadpool Vol.2 #34
 3. ^ Thor #132-133
 4. ^ Thor #160-161
 5. ^ Thor #201-203
 6. ^ Thor #226-228
 7. ^ Fantstic Four #234-235
 8. ^ Rom #69
 9. ^ Silver Surfer Vol.3 #4
 10. ^ Silver Surfer Vol.3 #22
 11. ^ Thor Annual #16
 12. ^ Thor #448-350
 13. ^ Maximum Security: Dangerous Planet
 14. ^ Iron Man Vol.3 #35
 15. ^ Avengers Vol.3 #35
 16. ^ Maximum Security #3
 17. ^ Annihilation: Nova #4
 18. ^ Nova Vol.4 #20-30
 19. ^ Heroic Age: One Month to Live #3-4
 20. ^ Astonishing Thor #1
 21. ^ Astonishing Thor #1–5
 22. ^ Thanos: A God Up There Listening #1
 23. ^ Thanos: A God Up There Listening #3-4
 24. ^ Rocket Raccoon Vol.2 #6
אבומיניישן

אַבּוֹמִינֶיְשֶׁן (באנגלית: Abomination – תועבה) הוא דמות בדיונית של נבל-על שהופיעה בחוברות הקומיקס הענק הירוק ביקום מארוול קומיקס. דמותו נוצרה על ידי הכותב סטן לי והמאייר גיל קיין והופיעה לראשונה בחוברת Tales to Astonish #90 מאפריל 1967.

אבומיניישן הוא האלטר אגו של אמיל בלונסקי, סוכן ק.ג.ב. ומרגל שחשף את עצמו במכוון לאותה קרינת גמא שהפכה את ברוס באנר לענק הירוק. הוא הופך ליצור דמוי אנוש בעל קשקשים, הגדול בקצת מגודלו של הענק הירוק. בשלב מאוחר יותר הוכה בלונסקי למוות על ידי הענק האדום בארץ מולדתו, רוסיה, אך חזר לחיים.

דמותו של אבומיניישן מדורגת במקום ה-54 ברשימת מאה נבלי-העל הגדולים של כל הזמנים, לפי אתר IGN. את דמותו של בלונסקי גילם בסרט הלייב אקשן "הענק הירוק" השחקן טים רות'.

אגו

האם התכוונתם ל...

אדווין ג'רביס

אדווין ג'רביס (באנגלית: Edwin Jarvis) הוא דמות משנה בדיונית המופיעה בחוברות הקומיקס איירון מן והאוונג'רס ביקום מארוול קומיקס. הדמות הופיעה לראשונה בחוברת Tales of Suspense #59 מנובמבר 1964 ונוצרה על ידי הכותב סטן לי והמאייר דון הק.

לפני שהפך למשרתו הנאמן של טוני סטארק, אדווין ג'רביס שירת בעברו בחיל האוויר המלכותי במהלך מלחמת העולם השנייה. לאחר שסטארק הפגיש לראשונה בין חברי האוונג'רס, הוא תרם את ביתו כדי שישרת את הקבוצה כמפקדתם, וכך ג'רביס הפך לאיש סודם ודמות אב למרבית מאורחי האחוזה, לרבות קפטן אמריקה לאחר שנמצא קפוא בקרח.

מאז שנות ה-90, דמותו של ג'רביס מרבה להופיע בעיבודים השונים שנעשו לאיירון מן ולאוונג'רס. ביקום הקולנועי של מארוול, דמותו שוכתבה מחדש כמערכת הפעלה בעלת בינה מלאכותית רב-תכליתית של טוני סטארק. היא מדובבת על ידי השחקן פול בטאני. בסדרת הלייב אקשן "הסוכנת קרטר" מגלם את ג'רביס השחקן ג'יימס דארסי, ששב להופיע בהופעת קמע בסרט "הנוקמים: סוף המשחק".

איירון מונגר

איירון מונגר (באנגלית: Iron Monger, בתרגום לעברית: סוחר הברזל) הוא דמות בדיונית של נבל-על שהופיעה בחוברות הקומיקס איירון מן ביקום מארוול קומיקס. דמותו הופיעה לראשונה בחוברת Iron Man #163 מאוקטובר 1982 ונוצרה על ידי הכותב דניס אוניל והמאייר לוק מקדונל.

איירון מונגר הוא האלטר אגו של אובדיה סטיין, עובד לשעבר בחברת "תעשיות סטארק", שבנה לעצמו חליפת שריון בנוסח איירון מן. את דמותו של אובדיה סטיין בסרט הלייב אקשן "איירון מן" גילם השחקן ג'ף ברידג'ס.

איש הטיטניום

איש הטיטניום (באנגלית: Titanium Man) הוא דמות בדיונית של נבל-על המופיעה בחוברות הקומיקס איירון מן ביקום מארוול קומיקס. דמותו הופיעה לראשונה בחוברת Tales of Suspense #69 מספטמבר 1965 ונוצרה על ידי הכותב סטן לי והמאייר דון הק.

ארבעת המפחידים

ארבעת המפחידים (באנגלית: Frightful Four) היא קבוצה בדיונית של נבלי-על המופיעה בחוברות הקומיקס ארבעת המופלאים ביקום מארוול קומיקס. הקבוצה הופיעה לראשונה בחוברת Fantastic Four #36 ממרץ 1965, ונוצרה על ידי הכותב סטן לי והמאייר ג'ק קירבי.

בטי רוס

אליזבת' "בטי" רוס-באנר (באנגלית: Elizabeth "Betty" Ross) היא דמות בדיונית המופיעה בחוברות הקומיקס הענק הירוק ביקום מארוול קומיקס. דמותה הופיעה לראשונה בחוברת The Incredible Hulk #1 ממאי 1962 ונוצרה על ידי הכותב סטן לי והמאייר ג'ק קירבי.

רוס היא מושא אהבתו ולאחר מכן אשתו של ברוס באנר. היא בתו היחידה של גנרל ת'נדרבולט רוס. במהלך קשת הסיפור "נפילת הענקים" משנת 2010, בטי רוס עוברת תהליך שינוי צורה בדומה לזה שעבר אביה, והופכת לענקית האדומה (באנגלית: Red She-Hulk). באנר כ"דוק גרין" איתר את בטי, וביטל את כוחותיה.

את דמותה של בטי רוס גילמו בסרטי הלייב אקשן "הענק" ו"הענק הירוק" השחקניות ג'ניפר קונלי וליב טיילר, בהתאמה.

גלקטוס

גלקטוס (באנגלית: Galactus) הוא דמות בדיונית של ישות קוסמית המופיעה בחוברות הקומיקס ארבעת המופלאים ביקום מארוול קומיקס. דמותו הופיעה לראשונה בחוברת The Fantastic Four #48 ממרץ 1966 ונוצרה על ידי הכותב סטן לי והמאייר ג'ק קירבי. הדמות מתוארת כדמוית אל, הניזונה מכוח האנרגיה של כוכבי לכת כדי להתקיים. כדמות שהוצגה בתור הכסף של הקומיקס, היא המשיכה להופיע במשך ארבעה עשורים של המשכיות יקום מארוול.

דמותו של גלקטוס עובדה למגוון מדיות בנוסף לקומיקס, ביניהן סדרות אנימציה, משחקי מחשב והופעה אבסטרקטית ב"ארבעת המופלאים: עלייתו של הגולש הכסוף". היא מדורגת במקום החמישי ברשימת מאה נבלי-העל הגדולים של כל הזמנים, לפי אתר IGN, ובמקום ה-18 ברשימת מאה הנבלים הגדולים בכל הזמנים לפי מגזין ויזארד.

דוק סמסון

דוק סמסון (באנגלית: Doc Samson) הוא דמות בדיונית של גיבור-על המופיעה בחוברות הקומיקס הענק הירוק ביקום מארוול קומיקס. דמותו הופיעה לראשונה בחוברת The Incredible Hulk #141 מיולי 1971 ונוצרה על ידי הכותב רוי תומאס והמאייר הרב טרימפ.

דוק סמסון הוא האלטר אגו של לאונרד "ליאו" סקיבורסקי, פרופסור בעל תואר לפסיכולוגיה שנחשף לקרינת גמא בעת שעבד עם ברוס באנר על מציאת תרופה. שיערו הארוך הפך לירוק, וכוחו התעצם לרמה על-אנושית. נקרא על שמה של הדמות התנכית שמשון.

את דמותו של לאונרד סמסון גילם בסרט הלייב אקשן "הענק הירוק" השחקן טיי בארל.

הלוחמים שלושה

הלוחמים שלושה (באנגלית: Warriors Three) הן דמויות משנה בדיוניות של גיבורי-על המופיעות בחוברות הקומיקס תור ביקום מארוול קומיקס. הדמויות הופיעו לראשונה בחוברת Journey into Mystery #119 מאוגוסט 1965, פרי עטו של הכותב סטן לי והמאייר ג'ק קירבי.

פאנדרל, וולסטאג והוגאן הם לוחמים אסגרדים ובני בריתו של תור מאז צעירותם, כאשר נפגשו לראשונה במסעו של תור לשחזר את חרב אודין, אשר נסדקה, במטרה למנוע את הגעתו של הראגנארוק. הם משתתפים ברבים ממסעותיו של תור. דמויותיהם של הלוחמים שלושה הן יצירה מקורית. פאנדרל עוצב לפי דמותו של ארול פלין, מאפייניו של הוגאן עוצבו לפי דמויות אותן גילם צ'ארלס ברונסון, ווולסטאג עוצב לפי דמותו של פלסטף ממחזותיו של ויליאם שייקספיר.את דמויותיהם של פאנדרל, וולסטאג והוגאן גילמו בסרט הלייב אקשן "תור" השחקנים ג'ושוע דאלאס, ריי סטיבנסון וטדאנובו אסאנו, בהתאמה. סטיבנסון ואסאנו שבו לגלם את דמויותיהם של וולסטאג והוגאן בסרט "תור: העולם האפל", ובו השחקן זאקרי לוי גילם את דמותו של פאנדרל. לוי, סטיבנסון ואסאנו חזרו לגלם את דמויותיהם בסרט "תור: ראגנארוק".

המשמידים

המשמידים (באנגלית: Annihilators) היא קבוצה בדיונית של גיבורי-על חייזרים המופיעה בחוברות הקומיקס ביקום מארוול קומיקס. הקבוצה הופיעה לראשונה בחוברת Thanos Imperative: Devastation #1 ממרץ 2011, ונוצרה על ידי צמד הכותבים דן אבנט ואנדי לאנינג והמאייר מיגל ספולוודה. הקבוצה מורכבת ממספר דמויות חזקות מגזעים שונים ביקום מארוול, והיא פועלת ככוח הרתעה מפני מלחמה גלקטית.

הענקית הירוקה

הענקית הירוקה (באנגלית: She-Hulk) היא דמות בדיונית של גיבורת-על המופיעה בחוברות הקומיקס הענק הירוק ביקום מארוול קומיקס. דמותה הופיעה לראשונה בחוברת Savage She-Hulk #1 מפברואר 1980 ונוצרה על ידי הכותב סטן לי והמאייר ג'ון בוסימה.

הענקית הירוקה היא האלטר אגו של ג'ניפר סוזן וולטרס. היא הייתה חברה בקבוצות האוונג'רס, ארבעת המופלאים, S.H.I.E.L.D, דפנדרס והאלקבאסטרס. וולטרס היא עורכת דין במקצועה, והיא שימשה כיועצת משפטית לרבים מגיבורי העל באירועים שונים. וולטרס היא דודניתו של ברוס באנר, הידוע בכינויו הענק הירוק.

דמותה של הענקית הירוקה מדורגת במקום ה-88 ברשימת מאה גיבורי-העל הגדולים של כל הזמנים, לפי אתר IGN.

הרקולס (קומיקס)

הרקולס (באנגלית: Hercules) הוא דמות בדיונית של גיבור-על המופיע בחוברות הקומיקס ביקום מארוול קומיקס. הדמות הופיעה לראשונה בחוברת Journey into Mystery Annual #1 מאוקטובר 1965, פרי עטם של הכותב סטן לי והמאייר ג'ק קירבי. לפני כן, הכותב סטן לי והמאייר דון הק הציגו את הרקולס בחוברת Avengers #10 מנובמבר 1964, אך הוא התגלה כמתחזה. דמותו מבוססת על זו של הרקולס מהמיתולוגיה היוונית.

היסטוריית הקומיקס של הרקולס בהוצאת מארוול קומיקס מתרחשת לרוב לאחר מותו במיתולוגיה היוונית, פרט לפלאשבקים או עלילות מחוץ לקאנון הקומיקס. לכן, הביוגרפיה שכאן מתקיימת לפי מותו של הרקולס במיתולוגיה וחייו המוקדמים - לידה, 12 המשימות ומותו לא יכתבו בערך זה.

מורביוס

מורביוס הערפד החי (באנגלית: Morbius the Living Vampire) הוא דמות בדיונית של נבל-על המופיעה בחוברות הקומיקס ספיידרמן ביקום מארוול קומיקס. דמותו הופיעה לראשונה בחוברת The Amazing Spider-Man #101 מאוקטובר 1971 ונוצרה על ידי הכותב רוי תומאס והמאייר גיל קיין.

ד"ר מייקל מורביוס הוא ביוכימאי זוכה פרס נובל אשר ניסה לרפא את עצמו ממחלת דם נדירה באמצעות טיפול נסיוני המערב ערפדים ונזעי חשמל, אולם החל לסבול עקב כך מתופעות לוואי של ערפדות כמו כוח פיזי על-אנושי, חולשה לאור יום, הזדקקות לדם אנושי בשביל לשרוד, יכולת תעופה ויכולת ריפוי עצמי. חזותו החיצונית הגרוטסקית הפכה ליותר מבעיתה - עורו הפך ללבן, שיניו התחדדו ואפו השתטח, מה שהקנה לו מראה של עטלף. הוא קיבל את היכולת "לערפד" אחרים באמצעות נשיכתם והדבקתם. למרות שבתחילה מורביוס תואר כדמות אנטגוניסטית, בהמשך הוא ביקש לרפא את עצמו ממצבו והפך לפרוטגוניסט.

מלחמת קרי–סקרול

מלחמת קרי–סקרול (באנגלית: Kree–Skrull War) היא מיני סדרת קומיקס בהוצאת מארוול קומיקס, שפורסמה בין יוני 1971 למרץ 1972 בחוברות Avengers #89-97, בכתיבתו של רוי תומאס ובאיוריהם של סאל בוסימה, ניל אדמס וג'ון בוסימה.

קשת הסיפור ידועה בשל רוחב היריעה, מספר הדמויות הגדול שמשתתף בה, בשימוש במטאפורה ואלגוריה לאישים כג'וזף מקארתי וגופים כועדת בית הנבחרים לפעילות אנטי-אמריקנית וכן להצגתו של הרומן בין ויז'ן למכשפת השני, שנמשך כתמה מרכזית בחוברות האוונג'רס בשנים הבאות. אירועי זה נחשב בידי המבקרים כנקודת ציון חשובה לאותה תקופה, והיא תוצרתם של מספר שיתופי פעולה בין תומאס ואדמס באותה תקופה, החל מעבודתם בכותרי אקס-מן. אירוע זה הוביל ליצירת הבלתי אנושיים.

כחלק מהיקום הקולנועי של מארוול, "קפטן מארוול" מתבסס על אלמנטים שונים מקשת סיפור זו.

נובה (פרנקי ריי)

נובה (באנגלית: Nova) היא דמות בדיונית של גיבורת-על המופיעה בחוברות הקומיקס ארבעת המופלאים ביקום מארוול קומיקס. הדמות הופיעה לראשונה בחוברת Fantastic Four #164 מנובמבר 1975, והיא נוצרה על ידי הכותב רוי תומאס והמאייר ג'ורג' פרז.

נובה היא האלטר אגו של פרנקי ריי, מתורגמנית העובדת באו"ם, שפגשה בג'וני סטורם והפכה לחברתו, למרות פחדיה מאש. בהמשך מוסבר כי פחדיה נובעים מכך שהושלכו עליה אותם כימיקלים שגרמו ללפיד האנושי המקורי (האנדרואיד ג'ים האמונד) לפרוץ בלהבות, ואביה החורג, פיניאס הורטון, נטע בה מחסום מנטלי כדי למנוע ממנה להשתמש בכוחות האש שהוענקו לה בעקבות התאונה. לאחר שהמחסום המנטלי הוסר, זכרונותיה שבו אליה, והיא גילתה מחדש את כוחותיה הרדומים. היא הדמות השלישית שנטלה את זהותו של הלפיד האנושי, ועזרה לתקופה מסוימת לארבעת המופלאים בטרם התנדבה כמו הגולש הכסוף להפוך למבשרו של גלקטוס.

ספיד (קומיקס)

ספיד (באנגלית: Speed) הוא דמות בדיונית של גיבור-על המופיעה בחוברות הקומיקס האוונג'רס הצעירים ביקום מארוול קומיקס. הדמות הופיעה לראשונה בחוברת Young Avengers #10 מפברואר 2006, ונוצרה על ידי הכותב אלן היינברג והמאייר ג'ים צ'ונג. דמותו ממודלת לפי דמותו של קוויקסילבר.

ספיד הוא האלטר אגו של תומאס "טומי" שפרד, בנם של ויז'ן ומכשפת השני מגלגול קודם ואחיו התאום של ויליאם קפלן. גדל בספרינגפילד, ניו ג'רזי, אך עבר ממוסד לעבריינים אחד למשנהו. מאחר שטומי אייד "בטעות" את בית ספרו בעזרת כוחות המהירות שלו, הוא נכלא במתקן אבטחה מרבית. לפני שהאוונג'רס הצעירים שיחררו אותו, טומי עבר ניסויים רבים מתוך מטרה להפוך אותו לכלי נשק.

ראגנארוק (קומיקס)

ראגנארוק (באנגלית: Ragnarok, על שם ראגנארוק) הוא דמות בדיונית של נבל-על קיבורג המופיעה בחוברות הקומיקס האוונג'רס האפלים ביקום מארוול קומיקס. הדמות הופיעה לראשונה בחוברת Civil War #3 מיולי 2006, ונוצרה על ידי הכותב מארק מילר והמאייר סטיב מקניבן.

ששת המרושעים

ששת המרושעים (באנגלית: Sinister Six) היא קבוצה בדיונית של נבלי-על המופיעה בחוברות הקומיקס ספיידרמן ביקום מארוול קומיקס. הקבוצה הופיעה לראשונה בחוברת The Amazing Spider-Man Annual #1 מינואר 1964, ונוצרה על ידי הכותב סטן לי והמאייר סטיב דיטקו.

קבוצת ששת המרושעים היא דוגמה בולטת לקיבוצים של נבלי-על כדי לפגוע בגיבור מסוים או לנקום בו. הקבוצה המקורית הייתה מורכבת מדוקטור אוקטופוס, אלקטרו, מיסטריו, קרייבן הצייד, סאנדמן והנשר. הקבוצה עברה שינויים רבים בהרכבה, ואף נוצרו גרסאות מקבילות לה; תריסר המרושעים, עשרת המרושעים, ששת העליונים ועוד. ששת המרושעים הופיעו בסדרות הטלוויזיה ומשחקי הווידאו השונות והשונים, וזכו לאזכורים שונים בסרט "ספיידרמן המופלא 2". סרט ספין-אוף בכיכוב הקבוצה היה בשלבי הפקה, אך סדרת סרטי "ספיידרמן המופלא" בוטלה והפרויקט נגנז.

מארוול קומיקס
דמויות
קפטן אמריקה איזאיה בראדליג'יימס בארנסג'ק פלאגסוכן ארצות הבריתפטריוטפלקוןשרון קרטרבאטרוק המזנקברון זמוברון סטרוקרדוקטור פאוסטוסהגולגולת האדומהוייפרטאסקמאסטרטופר צהובמוקסיןמרסק הדגליםניוקסיןקרוסבונז
איירון מן
(דמויות)
אדווין ג'רביסאיירון פטריוטוור משיןהאפי הוגאןמריה הילפפר פוטסאיירון מונגראיש הטיטניוםבליזארדדינאמו הארגמןג'סטין האמרהרוזן נפאריהויפלאשמאדאם מאסקמודוקמנדריןזק סטייןפיקסר
תור אודיןאנג'להבטא ריי בילבלדרג'יין פוסטרהיימדלהלוחמים שלושהולקיריהסיףהאיש הסופגהאיש הרדיואקטיביהלהלוקימוציא להורגמיסטר היידמכשפתמלקית' הארורסירטירראגנארוק
ספיידרמן
(דמויות)
ג'ון ג'יימסוןג'יי ג'ונה ג'יימסוןגוון סטייסיהארי אוסבורןהחתולה השחורהמרי ג'יין ווטסוןסילבר סייבלסילקספיידרוומןסקרלט ספיידרפלאש תומפסוןקייןאלקטרובומרנגדוקטור אוקטופוסהגובלין הירוקהובגובליןהידרו-מןהלטאההנשרהעקרבונוםזיקיתטומסטוןלילי הוליסטרמורביוסמיסטריומיסטר נגטיבסאנדמןקרייבן הציידקרנג'ראש פטישריינושוקר • האחים לובו • המשכנע
ארבעת המופלאים האישה הבלתי-נראיתהגולש הכסוףהדברהלפיד האנושימיסטר פנטסטיקנובה (פרנקי ריי)אניהילוסגלקטוסדוקטור דוםטראקססופר סקרולקאנג הכובש
הענק הירוק דוק סמסוןבטי רוס/הענקית האדומההענקית הירוקהליירהמרלו צ'נדלרסקאארריק ג'ונסת'נדרהאבומיניישןהמנהיגטיטניהמודוקת'נדרבולט רוס/הענק האדום
הנרי פים אריק אוגריידיאיש הנמלהג'וקסטההצרעהויז'ןויקטור מנצ'היילוג'אקטסטאטורסקוט לאנגאולטרוןדארן קרוס
קוסמי אדם וורלוקגאמורהגורגוןגלדיאטורגרוטדראקס המשמידחזיז שחוריונדומדוזהמונדרגוןמייג'ור ויקטורימנטיססם אלכסנדרסטארהוקסטאר לורדקארנאקקוואזרקסוויןקפטן יוניברסקפטן מארוול (מאר-וולמוניקה רמבוג'ניס-וולפילא-וולקהנ'נרנו-וארקרול דנברס)קרולינה דיןקריסטלרוקט ראקוןריצ'רד ריידר • אגו הכוכב החי • גראנדמאסטרהאספןמונסטוןמקסימוסנבולהקוראת' הרודףקורבאקרונאן המאשיםתנוס
על-טבעי בליידגוסט ריידרדוקטור סטריינג'העתיקויקאןניקו מינורוברון מורדוג'ק-או-לנטרןדורמאמודרקולההברדסמפיסטושטאנה
גיבורי ונבלי רחוב איירון פיסטאלקטרהאקובן יוריקג'. וו. ברידג'ג'סיקה ג'ונסדרדוויל (דמויות) • • המענישלוק קייג'מון נייטמיסטי נייטמיקרוצ'יפמסווה ופגיוןנייג'ל היגינספוגי נלסוןקולין וינגבולזאייברקודהג'יגסוגלדיאטורהאיש הסגולהינשוףהרוסיטיפואיד מריכמיסטרומיסטר היידנחש הפלדהניוקפיקסרקורנל קוטונמאות'קינגפין
גיבורים צעירים איירון לאדאמדאוס צ'וגרטרוד יורקס ואולד לייסהוקאיי (קייט בישופ)ויקאןויקטור מנצ'המולי הייזנובה (סם אלכסנדר)ניקו מינורוספידספידבולפטריוטצ'ייס סטייןקסוויןקרולינה דין
שונות איש המכונהארסדומיניק פורצ'וןהאלמנה השחורההווארד הברווזהוקאייהלקאטהסנטריהפנתר השחור (ואקאנדה)הרקולסוונדר מןילדת הסנאיכוכב אשלונה מקסימוףמוקינגבירדנאמורניק פיוריקווייקקפטן בריטניהרוניןשאנג-צ'ישוריאדם-קוףאמן החרבותאריק קילמונגרארקיידגרביטוןגרים ריפרהשומר האדוםטריקשוטיאבאט אומון טורוקונסטריקטורקלוקרוספייר
קבוצות-על

אילומינטיאקס-מןארבעת המופלאיםגיבורים להשכרהדפנדרסהאוונג'רס (דמויות)האוונג'רס המופלאיםהאוונג'רס הסודייםהאוונג'רס הצעיריםהבלתי אנושייםהלוחמים החדשיםהמשמידיםהנצחייםהקומנדו המיילליםוורבאונדנקסטווייבRunawaysשומרי הגלקסיה (הקבוצה המקורית)S.H.I.E.L.D. •‏ ששת הגיבורים הגדוליםאדוני הרשעארבעת המפחידיםהאוונג'רס האפליםהאוכפיםהידHYDRAהמסדר השחור •‏A.I.M.‎ששת המרושעיםת'נדרבולטס

אירועים ביקום מארוול
שנות ה-70 וה-80 מלחמת קרי–סקרול (יוני 1971) • מלחמות סודיות (מאי 1984) • מלחמות סודיות 2 (יולי 1985) • טבח המוטאנטים (אוקטובר 1986) • נפילת המוטאנטים (ינואר 1988)
שנות ה-90 כפפת האינסוף (יולי 1991) • מבצע סופה גלקטית (מרץ 1992) • מלחמת האינסוף (יוני 1992) • מסע הצלב האינסופי (יוני 1993) • פלאות (ינואר 1994) • די.סי. נגד מארוול (אפריל 1996) • אונסלות' (מאי 1996)
שנות ה-2000 ליגת הצדק/האוונג'רס (ספטמבר 2003) • מלחמה סודית (פברואר 2004) • האוונג'רס מתפרקים (אוגוסט 2004) • איירון מן: אקסטרמיס (ינואר 2005) • בית אם (אוגוסט 2005) • השמדה (מרץ 2006) • כוכב הענק הירוק (יולי 2006) • מלחמת אזרחים (יולי 2006) • מלחמת-עולם הענק הירוק (יולי 2007) • השמדה: כיבוש (אוגוסט 2007) • פלישה סודית (יוני 2008) • וולברין: לוגאן הזקן (יוני 2008) • שלטון אפל (דצמבר 2008) • מלחמת המלכים (מרץ 2009) • נפילת הענקים (מרץ 2009) • קפטן אמריקה: נולד מחדש (יולי 2009)
‏ 2010 ואילך ממלכת המלכים (ינואר 2010) • מצור (ינואר 2010) • מלחמת-עולם הענקים (פברואר 2010) • הציווי של תאנוס (יולי 2010) • ארץ הצל (ספטמבר 2010) • הפחד עצמו (מרץ 2011) • אוונג'רס נגד אקס-מן (אפריל 2012) • עידן אולטרון (מרץ 2013) • אינסופיות (אוגוסט 2013) • החטא הקדמון (אפריל 2014) • אוונג'רס ואקס-מן: הציר (אוקטובר 2014) • מלחמות סודיות (מאי 2015)
עיבודים למדיות נוספות
סרטי קולנוע היקום הקולנועי של מארוול: איירון מןהענק הירוקאיירון מן 2תורקפטן אמריקההנוקמיםאיירון מן 3 • תור: העולם האפל • קפטן אמריקה: חייל החורף • שומרי הגלקסיה • הנוקמים: עידן אולטרון • אנטמן • קפטן אמריקה: מלחמת אזרחים • דוקטור סטריינג' • שומרי הגלקסיה: חלק 2 • ספיידרמן: השיבה הביתה • תור: ראגנארוק • הפנתר השחור • הנוקמים: מלחמת האינסוף • אנטמן והצרעהקפטן מארוול • הנוקמים: סוף המשחק • (הקצרים של מארוול)
סרטי אקס-מן: אקס-מןאקס-מן 2 • אקס-מן 3: המפלט האחרון • אקס-מן המקור: וולברין • אקס-מן: ההתחלה • וולברין • אקס-מן: העתיד שהיה • דדפול • אקס-מן: אפוקליפסה • לוגאן - וולבריןדדפול 2 • אקס-מן: הפניקס האפלה • המוטנטים החדשים
סרטי ספיידרמן: ספיידרמןספיידרמן 2ספיידרמן 3ספיידרמן המופלאספיידרמן המופלא 2
יקום מארוול של סוני: ונוםמורביוסונום 2
ארבעת המופלאים: ארבעת המופלאים • ארבעת המופלאים: עלייתו של הגולש הכסוף • ארבעת המופלאים (אתחול)
המעניש (1989)קפטן אמריקה (1990)בליידדרדווילהענקהמעניש (2004)אלקטרהגוסט ריידר • המעניש: אזור מלחמה • גוסט ריידר: רוח הנקמה • 6 גיבורים • ספיידרמן: ממד העכביש
סדרות טלוויזיה ואנימציה האוונג'רס: סדרת האנימציה • אקס-מן: סדרת האנימציה • אקס-מן: הדור הבא • וולברין והאקס-מןסוכני S.H.I.E.L.D.הסוכנת קרטרדרדווילג'סיקה ג'ונסלוק קייג'איירון פיסטהמגניםהבלתי אנושייםבעלי היכולותגלימה ופגיון • ספיידרמן: סדרת האנימציה • ספיידרמן ללא גבולותספיידרמן המדהיםספיידרמן וחבריו המדהימיםשומרי הגלקסיהספיידרמן
כותבים ומאיירים: בריאן מייקל בנדיססטן ליטוד מקפרלןג'ק קירביכריס קלרמונטאלכס רוס

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.