אברהם הרמן

ד"ר אברהם ("אייב") הַרמן (Harman; במקור הֶרמן, Herman; י"ח בחשוון תרע"ה, 7 בנובמבר 1914, לונדוןי"ט באדר א' תשנ"ב, 23 בפברואר 1992, ירושלים) היה דיפלומט ישראלי, שגריר ישראל בארצות הברית ונשיא האוניברסיטה העברית בירושלים.

אברהם הרמן
אברהם הרמן בשנת 1950, עת שימש כקונסול כללי של ישראל בקנדה
אברהם הרמן בשנת 1950, עת שימש כקונסול כללי של ישראל בקנדה
Eshkol and Johnson at the White House 1964
אברהם הרמן לימינו של לוי אשכול, בעת שראש הממשלה נפגש עם נשיא ארצות הברית לינדון ג'ונסון בבית הלבן, בשנת 1964

ביוגרפיה

אברהם הֶרמן (Herman; לימים עִברת את שמו ל'הַרמן') נולד בשנת 1914 בלונדון בירת בריטניה, בנם של צפורה וישראל. אביו, שנסמך לרבנות היה סוחר שהיגר לבריטניה בטרם מלחמת העולם הראשונה, היה פעיל ציוני ופעל למען תחיית הלשון העברית.

הרמן התחנך בחדר, ולמד עברית עם אביו. היה פעיל בתנועת נוער ציונית. בשנת 1935 סיים לימודי משפטים והיסטוריה בוודהאם קולג' (Wadham College) שבאוניברסיטת אוקספורד, וקיבל תואר דוקטור למשפטים. באותה שנה ביקר בארץ ישראל. עם סיום לימודיו הצטרף לסגל הפדרציה הציונית בלונדון ושימש כסגן עורך השבועון של הפדרציה. ב-1938 עלה לארץ ישראל. ב-1939 נשלח בשליחות ההסתדרות הציונית לדרום אפריקה ושימש מנהל מחלקת הנוער והעיתונות של הפדרציה הציונית ביוהנסבורג. בשנת 1940 חזר לארץ ומונה לראשות המדור האנגלי במחלקת הנוער והחלוץ של ההסתדרות הציונית ואחר כך היה מראשי מחלקת ההסברה שלה. לאחר הקמת מדינת ישראל מונה למנהל לשכת העיתונות הממשלתית. ביולי 1949 מונה לקונסול הכללי הראשון של ישראל במונטריאול שבקנדה. בשנת 1950 עבר לשמש מנהל מרכז ההסברה בניו יורק. בין השנים 19531955 שימש כקונסול הכללי של ישראל בניו יורק, ולאחר מכן חזר לישראל והתמנה לסמנכ"ל משרד החוץ. בשנת 1956 הושאל לסוכנות היהודית ושימש יו"ר מחלקת ההסברה.

בין השנים 19591968 שימש שגריר ישראל בארצות הברית.

בסיום תפקידו בארצות הברית פרש מהשירות הציבורי. בין השנים 19681983 היה נשיא האוניברסיטה העברית בירושלים ולאחר מכן שימש נגיד האוניברסיטה, עד פטירתו.

קיבל תוארי כבוד מישיבה יוניברסיטי, אוניברסיטת ברנדייס, אוניברסיטת רוצ'סטר, אוניברסיטת ניו יורק, ברוקלין קולג', אוניברסיטת פנסילבניה ואוניברסיטת סן פרנסיסקו.

היה נשוי לזינה הרמן (לבית שטרן), דיפלומטית וחברת הכנסת מטעם המערך, אב לשלושה: דוד הרמן (פרופסור לחינוך, לשעבר מנכ"ל הרשות המשותפת לחינוך יהודי ציוני של ההסתדרות הציונית העולמית והסוכנות היהודית, המדען הראשי של הג'וינט וכיום ראש חבר היועצים של ההיברו יוניון קולג' בירושלים[1]), נעמי חזן (פרופסור באוניברסיטה העברית ובמכללה האקדמית תל אביב-יפו, חברת הכנסת, ונשיאת הקרן החדשה לישראל לשעבר) וד"ר אילנה הרמן-בוהם (רופאה, מנהלת מחלקה פנימית ומרפאת הסוכרת בבית החולים סורוקה בבאר שבע), וסב לנכדים.

הרמן נפטר בראשית שנת 1992 בבית החולים הדסה בירושלים מסיבוכים של דלקת ריאות. בן 77 היה במותו. הוא הובא לקבורה בהר המנוחות בירושלים.[2]

על שמו:

פרסומיו

  • מעמדה של מדינת ישראל בתפוצות: ארצות הברית, עורך: משה דייוויס,‫ ירושלים: המכון ליהדות זמננו - האוניברסיטה העברית בירושלים (מפרסומי החוג לידיעת עם ישראל בתפוצות בבית נשיא המדינה), תשמ"ג 1983.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ David Harman Inducted onto HUC-JIR Board of Governors and as Chair of HUC-JIR Jerusalem Board of Overseers, באתר ההיברו יוניון קולג' (באנגלית).
  2. ^ המצבה ומקום הקבר של אברהם הרמן, באתר "פרויקט גלעד"
  3. ^ ספריית הרמן למדעי הטבע.
  4. ^ המכון ליהדות זמננו על שם אברהם הרמן.
אבא אבן

אַבָּא שלמה אֶבֶן (2 בפברואר 1915 – 17 בנובמבר 2002) היה דיפלומט ומדינאי ישראלי. נודע כבעל כושר ביטוי מבריק ויוצא דופן ונחשב "הדיפלומט מספר אחת" של מדינת ישראל.

אורה נמיר

אורה נמיר (1 בספטמבר 1930 – 7 ביולי 2019) הייתה חברת הכנסת מטעם מפלגת העבודה, שרה בממשלות ישראל ושגרירת ישראל בסין.

אליהו אילת

ד"ר אליהו אילת (אפשטיין) (16 ביולי 1903 – 21 ביוני 1990) היה מזרחן ודיפלומט ישראלי, שגריר ישראל הראשון בארצות הברית, ונשיא האוניברסיטה העברית בירושלים.

ארכיון הסרטים היהודיים ע"ש סטיבן שפילברג

ארכיון הסרטים היהודיים ע"ש סטיבן שפילברג (באנגלית: Steven Spielberg Jewish Film Archive) הוא מרכז לשימור ומחקר של סרטים תיעודיים העוסקים בהיסטוריה יהודית, באוניברסיטה העברית בירושלים. הארכיון מנוהל בשיתוף בין המכון ליהדות זמננו באוניברסיטה והארכיון הציוני המרכזי של ההסתדרות הציונית העולמית.

גור אלרואי

גור אלרואי (תל אביב, 10 בספטמבר 1968), הוא היסטוריון ישראלי המתמחה בתולדות העם היהודי בעת החדשה, ובמיוחד בחקר ההגירה היהודית. פרופסור מן המניין בחוג ללימודי ארץ ישראל באוניברסיטת חיפה, מייסד ועומד בראש תוכנית רודרמן ללימודי יהדות ארצות הברית. החל מחודש אוקטובר 2016 מכהן כדיקן הפקולטה למדעי הרוח באוניברסיטת חיפה.

דליה עופר

דליה עופר (נולדה ב-8 בינואר 1939) היא פרופסור אמריטה במכון ליהדות זמננו ע"ש אברהם הרמן, ומרכז מלטון לחינוך יהודי באוניברסיטה העברית בירושלים.

האוניברסיטה העברית בירושלים

האוניברסיטה העברית בירושלים היא האוניברסיטה הראשונה שהוקמה בארץ ישראל (בשנת 1925) והמוסד האקדמי השני שנוסד בה (אחרי הטכניון). האוניברסיטה העברית הוציאה מתוכה אנשי שם בכל תחומי המחקר, לרבות פרופסורים ומדענים ידועים, ואף חתני פרסי נובל.

לאוניברסיטה חמישה קמפוסים:

הר הצופים, משמש את מרבית הפקולטות של האוניברסיטה ואת מרבית משרדי המנהל שלה.

גבעת רם, משמש את הפקולטה למתמטיקה ומדעי הטבע, את החוג להוראת המדעים, את בית הספר למדע יישומי וחלק ממשרדי המנהל כגון יחידת הרכש. כמו כן מכיל קמפוס זה מוסדות השייכים לאוניברסיטה באופן חלקי כגון הספרייה הלאומית ומרכז ארצי לבחינות ולהערכה ומוסדות שאינם שייכים לאוניברסיטה כגון האקדמיה ללשון העברית והאקדמיה למוסיקה ולמחול.

עין כרם (בשיתוף עם בית החולים הדסה), משמש את מקצועות הבריאות: הפקולטה לרפואה, הפקולטה לרפואת שיניים ועוד.

רחובות, שבה נמצאת הפקולטה לחקלאות, מזון וסביבה ע"ש רוברט ה. סמית ובית הספר לרפואה וטרינרית ע"ש קורט

קמפוס מכון וולקני משמש את בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאילאוניברסיטה גם מעבדה לביולוגיה ימית באילת.

בקמפוסים אלו מצויות עבודות אמנות רבות שנוצרו במהלך המאה ה-20 והמאה ה-21.

המכון ליהדות זמננו

המכון ליהדות זמננו על שם אברהם הרמן הוא מרכז למחקר והוראה בין תחומי שנוסד באוניברסיטה העברית בירושלים בשנת 1959 על ידי פרופ' משה דייוויס, שעמד בראשו עד לשנת 1973.

הקונגרס העולמי למדעי היהדות

הקונגרס העולמי למדעי היהדות הוא כנס בינלאומי במדעי היהדות, אשר מארגן האיגוד העולמי למדעי היהדות. הקונגרס הראשון התקיים בקיץ 1947. הקונגרס השני התקיים בקיץ 1957 ומאז הוא מתקיים אחת לארבע שנים, בקמפוס הר הצופים של האוניברסיטה העברית בירושלים. הרעיון המקורי של קונגרס עולמי בתחום מדעי היהדות הועלה בשנות העשרים על ידי הרב פרופ' משה שור.

זינה הרמן

זינה הרמן (28 באפריל 1914 - 21 בינואר 2013) הייתה דיפלומטית ישראלית וחברת הכנסת מטעם המערך.

במהלך כהונתה כיו"ר המועצה המנהלת של יוניצ"ף, בשנת 1965, קיבלה בשמו את פרס נובל לשלום.

חגיגות העשור למדינת ישראל

חגיגות העשור היו שורת אירועים, חגיגות וטקסים שנערכו בישראל בשנת תשי"ח-1958, שהוכרזה כ"שנת העשור", במלאת עשר שנים למדינה. קדמה לחגיגות ועדת העשור, ועדה ממשלתית עליה הוטל תפקיד הכנת החגיגות.

יהדות צרפת

יהדות צרפת היא מהגדולות, העתיקות והמפוארות שבקהילות היהודים באירופה. תולדות הקהילה כוללות עליות ומורדות ביחס השלטון והחברה ליהודים, לאורך תקופות של סובלנות ושל מתחים לסירוגין.

לא פחות משישה יהודים או ממוצא יהודי כיהנו בתקופות שונות בתפקיד ראש ממשלת צרפת: לאון בלום (1936–1937, 1938, 1945), רנה מאייר (1953), פייר מנדס פרנס (1954–1955), מישל דברה (1959–1962), לורן פביוס (1984–1986), וניקולא סרקוזי (2007-2012).

יוסי בן אהרון

יוסי בן אהרון (נולד ב-1932) הוא דיפלומט ישראלי, כיהן כמנכ"ל משרד ראש הממשלה בשנים 1986–1992 תחת ראש הממשלה יצחק שמיר.

יוסף הרפז

יוסף (יוש) הרפז (4 בדצמבר 1922 - 28 בספטמבר 1999) היה קצין צה"ל בדרגת אלוף-משנה. פיקד על חטיבת קרייתי ועל בית הספר לקצינים של צה"ל.

נולד בשם יוסף גולדברג בפולין. ב-1924 עלה ארצה וגדל בתל אביב. כנער התגייס להגנה ונמנה עם שורות החי"ש. במלחמת השחרור שירת כמפקד פלוגה ג׳ בגדוד 51 של חטיבת גבעתי, והשתתף בין היתר במבצע יואב. ב-1955 פיקד על מצעד צה"ל שנערך בתל אביב.

במלחמת סיני פיקד הרפז על חטיבה 4 (חטיבת קרייתי שעם קום צה"ל שינתה את שמה לחטיבה 4) והוביל אותה בלחימה בגזרה המרכזית של חצי האי סיני ובכיבוש קסיימה.בשנת 1958 החליף הרפז את אברהם יפה בתפקיד מפקד בית הספר לקצינים וכיהן בתפקיד זה עד 1960. שירת כראש מטה פיקוד המרכז והשתחרר משירות הקבע ב-1964. לאחר שחרורו שימש כראש אגף ארגון ומינהל בחברת מקורות.

במלחמת ששת הימים נקרא לפקד שוב על חטיבה 4 לאחר שמשה יטבת מפקד החטיבה נפצע בקרב. הרפז הוביל את החטיבה בהמשך הקרבות בחזית הירדנית.

באוגוסט 1967, מונה על ידי נשיא האוניברסיטה העברית, אברהם הרמן, למנכ"ל האוניברסיטה. בתפקיד זה ניצח על בנייתו של קמפוס הר הצופים של האוניברסיטה. לאחר השלמת בניית הקמפוס נמתחה ביקורת תקשורתית על הפרויקט ונטען כי הקמפוס החדש טבוע בחותמו הצבאי של מי שהוביל את הקמתו והוא מהווה "אנדרטה לכיבוש ולשליטה ישראלית".היה מנהל במפעלי המלט "נשר".הרפז היה נשוי לרחל לבית ארליך ואב לשלושה.

נטמן בבית העלמין מורשה ברמת השרון.

יחסי ארצות הברית–ישראל

יחסי ארצות הברית וישראל נחשבים מאז סוף שנות ה-60 של המאה ה-20 ליחסי החוץ הקרובים ביותר שמדינת ישראל מקיימת וגם מבחינת ארצות הברית יחסים אלו נחשבים ל"יחסים מיוחדים". היחסים בין ארצות הברית וישראל היו לרוב קרובים אך ידעו גם עליות ומורדות. כמדינה קטנה במזרח התיכון הנתונה לסכנות קיומיות תמידיות, רואה ישראל ביחסיה עם מעצמה כמו ארצות הברית חשיבות עליונה, בזכות תרומתה לביטחונה ולשגשוגה.

מכון ירושלים למחקרי מדיניות

מכון ירושלים למחקרי מדיניות (לשעבר מכון ירושלים לחקר ישראל) הוא מוסד אקדמי עצמאי העוסק במחקרי מדיניות והוא המכון המוביל בישראל בחקר המציאות המורכבת והמרקם הייחודי של ירושלים.

המכון, שהוקם ב-1978, מתמקד באתגרים הייחודיים המאפיינים את ירושלים בת זמננו, ומספק ידע מחקרי נרחב ומעמיק לקובעי מדיניות, לאנשי אקדמיה ולקהל הרחב. עבודת המכון משתרעת על כלל ההיבטים של העיר: תכנון פיזי-אורבני, סוגיות חברתיות ודמוגרפיות, אתגרים כלכליים וסביבתיים ושאלות הנובעות ממעמדה הגאו-פוליטי של ירושלים. עבודתו הרב-גונית של המכון לאורך השנים, הקנתה לו פרספקטיבה ייחודית שהובילה להרחבת פעילותו לעבר אתגרים מורכבים וכוללים שעִמם מתמודדת החברה הישראלית – בהם סוגיות עירוניות, חברתיות ואסטרטגיות, אתגרי סביבה וקיימוּת, מימון וחדשנות.

המכון מפתח משאבי ידע, עורך מחקרי מדיניות ותוכניות אב, עוסק בתכנון עירוני ובמחקרי מעקב והערכה. הידע הנצבר בקרבו מופץ באמצעות כנסים, ימי עיון ותדריכים למקבלי החלטות, לבעלי עניין ולציבור הרחב. פעילות המכון מתאפיינת בגישה רב תחומית ואינטגרטיבית, המבוססת על ידע מקיף וניתוח מעמיק.

במחקרי המכון מושם דגש על היבטים יישומיים והמלצות לגיבוש מדיניות. מעת לעת, על-פי פניית קובעי מדיניות, מתגייס המכון לחקור סוגיות מיוחדות. מחקרי המכון משמשים את מקבלי ההחלטות בגופים שונים של ממשלת ישראל, מוסדות ציבור וארגוני חברה אזרחית.

המכון ממוקם ברחוב רד"ק 20 בירושלים.

ספריית הרמן למדעי הטבע

ספריית הרמן למדעי הטבע היא הספרייה האקדמית המרכזית של הפקולטה למדעי הטבע באוניברסיטה העברית בירושלים. הספרייה ממוקמת בקריית אדמונד י. ספרא בגבעת רם וקרויה על שמו של ד"ר אברהם הרמן, מנשיאי האוניברסיטה העברית.

סרג'ו דלה-פרגולה

סרג'ו דלה-פרגולה (איטלקית: Sergio DellaPergola; נולד ב-7 בספטמבר 1942) הוא מומחה לדמוגרפיה של הקהילות היהודיות בעולם. הוא חוקר במיוחד את הדמוגרפיה של הקהילות היהודיות במערב אירופה, בצפון אמריקה, באמריקה הלטינית ובישראל.

דלה-פרגולה משמש פרופסור אמריטוס במכון ליהדות זמננו על שם אברהם הרמן באוניברסיטה העברית בירושלים, ובעבר שימש כראש המכון. בנוסף, הוא מופקד על הקתדרה על שם שלמה ארגוב ליחסי ישראל-תפוצות.

שגרירות ישראל בוושינגטון

שגרירות ישראל בוושינגטון היא הנציגות הדיפלומטית העיקרית של מדינת ישראל בארצות הברית והשגרירות הישראלית הגדולה ביותר בעולם. היא שוכנת בשדרות International Drive 3514 בוושינגטון די.סי. השגרירות החלה לפעול כצירות ב-14 במאי 1948, בעקבות ההכרה דה-פקטו של ארצות הברית בישראל מיד לאחר הכרזת העצמאות. שגריר ישראל בוושינגטון מאז דצמבר 2013 הוא רון דרמר.

שגרירי ישראל בארצות הברית ישראל ארצות הברית
אליהו אילתאבא אבן • אברהם הרמן • יצחק רביןשמחה דיניץאפרים עברוןמשה ארנסמאיר רוזןמשה ארדזלמן שובלאיתמר רבינוביץאליהו בן אלישרזלמן שובלדוד עברידני אילוןסלי מרידורמיכאל אורןרון דרמר
נשיאי האוניברסיטה העברית בירושלים
יהודה לייב מאגנסזליג ברודצקימשה שוובה (בפועל) • בנימין מזריואל רקח (בפועל) • אליהו אילת • אברהם הרמן • דן פטינקיןאמנון פזייורם בן-פורתחנוך גוטפרוינדמנחם מגידורמנחם בן-ששוןאשר כהן

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.