אברהם דוד רוזנטל

הרב אברהם דוד רוזנטל (ה'תרס"ג, 1903 - כ"א בתמוז ה'תשנ"ט, 5 ביולי 1999) היה פוסק, דיין וראש בית דין בבית דין צדק אשכנזים פרושים בירושלים ורב שכונת שערי חסד.

אברהם דוד רוזנטל
הרב אברהם דוד רוזנטל רבה של שכונת שערי חסד
פטירה כ"א בתמוז ה'תשנ"ט (בגיל 96 בערך)
מקום פעילות ירושלים
השתייכות ליטאי
תחומי עיסוק הוראה, דיינות

ביוגרפיה

נולד בירושלים לרב חיים שלמה רוזנטל שהיה סופר בבית הדין (ספרא דדיינא) שבבית כנסת "החורבה" בירושלים ודבורה בריינא. בצעירותו למד בתלמוד תורה וישיבת עץ חיים בירושלים. נישא לקילא יהודית בתו של הרב אלטר יוסף זונדל שו״ב. לאחר נישואיו נכנס ללמוד ב"ישיבת מדרש בני ציון" שהוקם על ידי אחיו הרב יצחק רוזנטל, בראשות בית המדרש עמד הרב צבי פסח פרנק והרב רוזנטל היה אחד מתלמידיו הקרובים. חידושים תורניים בהלכות מצוות התלויות בארץ שחידש בתקופה זו יחד עם חברי בית המדרש יצאו בסדרת הקבצים התורניים "כרם ציון" שהוציאה הנהלת הישיבה.

בשנת תש"י מינה אותו הרב פרנק לדיין בבית דינו, בית דין צדק אשכנזים פרושים, ובשנת תשי"ט לאחר פטירת הרב אליהו ראם מונה הרב רוזנטל במקומו לראב"ד בית הדין.

כיהן כרב שכונת שערי חסד בירושלים עד לפטירתו.

נפטר בכ"א בתמוז תשנ"ט ונקבר בהר הזיתים. שמו הונצח ברחוב בשכונת הר נוף בירושלים.

ספריו

הרב רוזנטל חיבר את סדרת הספרים באר המלך - פרשנות על הרמב"ם, הסדרה מכילה שבעה כרכים.

משפחתו

  • אחיו הרב יצחק רוזנטל ראש ישיבת מדרש בני ציון. בנו הרב משה אהרן רוזנטל רב שיכון הרבנים.
  • בנו הרב יעקב ניסן רוזנטל, אב"ד בחיפה וראש ישיבת הגר"א. בנו הרב ישראל דב רוזנטל דיין בחיפה.
  • בנו הרב ישכר דב רוזנטל, רב שכונת משכנות בירושלים.
  • בנו הרב משה אהרון רוזנטל, ראש כולל הרמ"א בבני ברק ומחבר ספרי "מטה אהרון".
  • בנו הרב יהושע מאיר רוזנטל רב שכונת שערי חסד בירושלים.
  • חתנו הרב שמואל מייבסקי רב שכונה בירושלים
  • חתנו הרב אברהם יצחק לנאל חבר בית הדין הרבני הגדול.
  • חתנו הרב יצחק אייזיק פרג ראב"ד בד"ץ "אגודת ישראל"

קישורים חיצוניים

אברהם יצחק לנאל

הרב אברהם יצחק לנאל (י' בתשרי ה'תרצ"ב, 1931 – כ"ג בשבט ה'תשע"ג, 3 בפברואר 2013) היה אב"ד רחובות ולאחר מכן חבר בית הדין הרבני הגדול.

אורלה (פולין)

אורלה (בפולנית: Orla, בבלארוסית: Орля) היא עיירה במחוז ביילסק מדרום לביאליסטוק בפולין.

איסר קלונסקי

הרב איסר קלונסקי (נולד בשנת ה'תרצ"ט, 1939) הוא רב ציוני דתי, מרבני "תקומה". מעורכי כתביו של הרב צבי יהודה קוק ורבה של שכונת גבעת מרדכי בירושלים.

בית דין צדק אשכנזים פרושים בירושלים

בית דין צדק אשכנזים פרושים בירושלים (בשמו הרשמי: בית דין צדק דקהל הקודש אשכנזים, כונה גם בד"ץ פרושים) היה בית הדין האשכנזי הראשי בירושלים, שעסק בעיקר בענייניה של הקהילה האשכנזית הפרושית בירושלים ובישראל, והיה אחד המוסדות החשובים ביישוב הישן. לאחר מלחמת העולם הראשונה עבר בית הדין לפעול תחת חסותה של הרבנות הראשית.

בית הכנסת הגר"א (שערי חסד)

בית הכנסת הגר"א הוא בית כנסת ותיק בשכונת שערי חסד בירושלים.

הר הזיתים

הר הזיתים (בערבית: الطور ההר או جبل الزيتون הר הזיתים) נמצא ממזרח לעיר העתיקה של ירושלים. מקור שמו של ההר בכרמי הזיתים שכיסוהו בעבר. הר הזיתים קדוש ליהודים, לנוצרים ולמוסלמים, ומסורות רבות קשורות בו.

גובהו של הר הזיתים והתצפית המצוינת ממנו לעיר העתיקה של ירושלים ומתחם הר הבית גרמו לכך שמרבית המפות הריאליסטיות והאיורים העתיקים של ירושלים נעשו מהר הזיתים.

יעקב ניסן רוזנטל

הרב יעקב ניסן רוזנטל (ט"ו בסיון ה'תרפ"ד, 17 ביוני 1924 – י"ז באייר ה'תש"ע, 1 במאי 2010) היה פוסק, דיין ואב בית דין בחיפה.

משה מאיר פראג

הרב משה מאיר הלוי פראג (י"א בשבט תרפ"ו, 26 בינואר 1926 - י"ב בתמוז תשס"ג, 12 ביולי 2003) היה ראש כולל שומרי החומות בירושלים.

פרס הרב קוק לספרות תורנית

פרס הרב קוק לספרות תורנית על שם הרב אברהם יצחק הכהן קוק הוא פרס הניתן בתחום הספרות התורנית על ידי עיריית תל אביב-יפו לזכרו של הרב אברהם יצחק הכהן קוק, רבה הראשי הראשון של ארץ ישראל.

סכום הפרס עומד על 18000 ש"ח, והזוכים נבחרים בידי ועדה בת 5-7 חברים של עיריית תל אביב-יפו, שבה חברים גם נציגים של הרבנות הראשית לישראל ו/או הרבנות הראשית לתל אביב-יפו, מישיבת מרכז הרב ומאוניברסיטאות העוסקות בתחום.

הפרס ניתן החל משנת 1943 לעוסקים בתחום ספרות תורנית מקורית כמו פרשנות, חידושים ושאלות ותשובות וספרות מחקר וספרי עזר תורניים, כמו הוצאות מחדש של ספרי ראשונים, ספרי עזר, מחקרים ופילוסופיה דתית. הפרסים ניתנו על ספרים שיצאו ב-2–3 השנים שלפני שנת חלוקת הפרס. מטרת הפרס בחיזוק אלו העוסקים בכתיבת ובחקר ספרות תורנית. סכום הפרס נקבע על מאה לירות לשנה, בשנת 1944 הוכפל ל-200 לירות וב-1945 חולקו פרסים בשווי 400 לירות.

בשנת 1956 נבחר פרופ' שאול ליברמן לקבל את הפרס, על מהדורתו לתוספתא, אך בשל המחאה החרדית ארוכת השנים בעקבות עבודתו בבית המדרש לרבנים באמריקה המשתייך לתנועה הקונסרבטיבית, סירב אחד השופטים לחתום על חלוקת הפרסים לכל הזוכים, וחלוקת הפרס בוטלה. בשנת 1957 בקשו לחלק את הפרסים לזוכים מהשנה הקודמת ולאלו שנוספו עליהם, אולם בעקבות סירובו של הרב משולם ראטה לקבל את הפרס יחד עם ליברמן נדחה טקס חלוקת הפרס, עד שליברמן הודיע שויתר על הפרס.

פרס לספרות תורנית בני ברק

פרס לספרות תורנית בני ברק הוא פרס הניתן בנושא הכתיבה התורנית וההלכתית. הפרס מחולק מטעם עיריית בני ברק. נכון לשנת תשע"ו הפרס חולק 34 שנים.

הפרס נוסד בשנת תשמ"ב (1982) ונקרא על שמו של ראש העירייה הראשון, רבי יצחק גרשטנקורן ומחולק, למחברי ספרים, מאז ייסודו על ידי ראש העיר דאז, ר' שמואל וינברג.

הפרסים ניתנים לספרים שחוברו בשלוש השנים האחרונות לפני תאריך מתן הפרס ולא קיבלו פרס קודם על הספר שהוגש לוועדת הפרס. הרב חנוך זייברט, ראש העיר פעל להרחבת מסגרת הפרס לזוכים. בשנת תשע"ה נשלחו 110 ספרים לוועדת הפרסים, ו12 רבנים זכו בפרס. בשנת תשע"ו נשלחו 135 ספרים למועמדות.

רוזנטל

רוזנטל (גרמנית: Rosenthal, יידיש: רויזנטאָל) הוא שם משפחה יהודי שמקורו בגרמנית, ופירושו המילולי 'עמק ורדים'.

האם התכוונתם ל...

שערי חסד

שכונת שערי חסד היא שכונה ותיקה במערבה של ירושלים, בין השכונות נחלאות, רחביה וקריית וולפסון. גבולותיה הם: בצפון - רחוב הגר"א; במזרח - רחוב אוסישקין; בדרום - רחובות אבן שפרוט והר"ן; ובמערב - רחוב דיסקין. השכונה הוקמה בשנת תרס"ט (1909) על שטח של כ-40 דונם, ושומרת זה כמאה שנה על אופייה הדתי-השמרני. השכונה נודעה באנשי החסד והצדקה, וכן ברבנים ובתלמידי החכמים שפעלו בה.

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.