אביתר בנאי

אביתר בנאי (נולד ב-8 בפברואר 1973, ו' באדר א' ה'תשל"ג) הוא זמר-יוצר ישראלי, בן למשפחת בנאי.

אביתר בנאי
אביתר בנאי בהופעה ביער יתיר, 2011
אביתר בנאי בהופעה ביער יתיר, 2011
לידה 8 בפברואר 1973 (בן 46)
באר שבע
שנות פעילות 1995–היום
סוגה רוק אלטרנטיבי, רוק פסנתר
כלי נגינה פסנתר, גיטרה
חברת תקליטים הד ארצי
שיתופי פעולה בולטים צח דרורי, אסף אמדורסקי, יונתן רזאל, מאיר בנאי, קורין אלאל, אביב גפן, דניאל זמיר
האתר של אביתר בנאי
Eviatar banai2013
בנאי בהופעה בבית גוברין 2014
Eviatarbanai2
אביתר בנאי בהופעה (שנת 2014)

ביוגרפיה

ילדות ושנים ראשונות

אביתר בנאי נולד ב-1973 בבאר שבע וגדל ביישוב עומר. הוא בנם של השופט יצחק בנאי ושל שמחה בנאי, ואחיהם של אורנה בנאי, מאיר בנאי ואפרת בנאי. בשנת 1982 הקדיש לו אחיו מאיר את שירו הראשון, "אביתר".

בנאי למד במגמת קולנוע בבית הספר התיכון אשל הנשיא בשנים 1987 עד 1991. כמו כן למד פסנתר במשך שמונה שנים. במהלך שירותו הצבאי כתב תסריט לקומדיה בשם "שש", שהוקרנה מאוחר יותר בערוץ הראשון. בנאי גם ביים את הסרט והלחין את הפסקול.

תל אביב והאלבום הראשון

לאחר שירותו הצבאי, עבר בנאי לרמת הגולן והתגורר זמן מה בקיבוץ, שם כתב מחזה ופנה לשחקן רמי הויברגר על מנת שיביים אותו. לצורך העבודה על המחזה, עבר בנאי בשנת 1995 להתגורר בתל אביב. אלא שהויברגר ויתר על המחזה, ובנאי נשאר לגור בתל אביב בדירה שכורה.

על הפסנתר בדירה זו כתב והלחין את שירי אלבומו הראשון. כמו כן כתב באותה תקופה מוזיקה להצגה "לוקח את הזמן", שהועלתה בתיאטרון הפרינג' בתל אביב. בנאי החל להופיע עם שירי האלבום הראשון במקומות קטנים ואינטימיים כתיאטרון בית ליסין וצוותא 2, ולאחר מכן קיבל הצעה מהמפיק חיים שמש להקליט אלבום בכורה שיהיה מבוסס על המופע. הוא החל להקליט את שיריו עם חבר ילדות שלו, צח דרורי, ולאחר מכן הצטרפו להפקה אסף אמדורסקי וקורין אלאל, שהפיקו כל אחד שלושה שירים. באלבום השתתפו גם הגיטריסט פיטר רוט, בת זוגו של בנאי באותה התקופה, השחקנית אפרת בן צור, ששרה עמו דואט בשיר "שמתי לי פודרה", ואמו של בנאי, שמחה, שהשתלבה בשיר "שן לידי" בשירת קטע מתוך השיר "שכב בני" של עמנואל הרוסי, בלחנו של שלום חריטונוב מחסידי חב"ד.

האלבום "אביתר בנאי" יצא בשנת 1997, והפתיע רבים כשהפך להצלחה מסחרית ומכר כ-50,000 עותקים. בין השירים הבולטים באלבום היו "מתי נתנשק", "כלום לא עצוב", "יש לי סיכוי" ו"תתחנני אלי". אחרי יציאת האלבום המשיך בנאי להופיע, ובחלק מהמופעים אף שילב נגנית צ'לו. כמו כן השתתף במופע ובאלבום "חברים שרים קורין", בהם ביצע משיריה של קורין אלאל, ובמופע מיוחד משירי יוני רכטר בפסטיבל ישראל. במקביל, הקליט בנאי גרסת כיסוי לשירו של אריאל זילבר "ברוש" עבור הפרויקט "עבודה עברית", והשתתף במופע משירי יונה וולך בשיר "גם הים נסוג" שהלחין למילותיה של וולך. את השיר הקליטה מאוחר יותר אפרת בן צור באלבום הבכורה שלה, "צוללת", בהפקתו של בנאי.

בשנת 2012 יצא האלבום בהוצאה מחודשת בסדרת "סימני דרך", שכללה בנוסף לאלבום דיסק ובו גרסאות מוקדמות לשירים שהופיעו ובו ושני שירים שלא נכנסו לאלבום המקורי, וסרט תיעודי בעקבות האלבום ששודר באותה שנה בערוץ 8 כחלק מהסדרה "האלבומים".

מצפה רמון ו"שיר טיול"

לאחר כשנתיים של הופעות, החליט בנאי לצאת לטיול ארוך בהודו ובהרי ההימלאיה, לצורך "הפסקה ומילוי מצברים". על טיול זה אמר בראיון: "(גיליתי) שהעולם גדול, שיש אופציות אחרות. שהאופציה שחייתי בה עד אז היא לא היחידה. שיש עוד עומקים אחרים, שיש נופים אחרים בבריאה. שאם עוצרים להתבונן – אז קורה משהו".[1] בשובו לישראל עבר למצפה רמון, שם עבד עם צח דרורי על אלבומו השני. לצורך הקלטת האלבום בנו השניים אולפן ביתי בדירה ששכרו במצפה רמון. התוצאה הייתה האלבום "שיר טיול", שיצא בשנת 1999, גם הוא בהפקת חיים שמש. האלבום הוא אלבום קונספט מורכב, יצירה שלמה המושפעת ממוזיקה אלקטרונית, ג'אנגל, טראנס ומוזיקה הודית. על עטיפת האלבום מופיעות דמויותיהם המטושטשות של הרב קוק וא"ד גורדון, המייצגים על פי בנאי את שני קצוות הרוחניות הישראלית, הדתית והחילונית.

האלבום "שיר טיול" נכשל מסחרית, וגם סיבוב ההופעות שליווה אותו לא עלה יפה. בעקבות הכישלון, חזר בנאי למופעים קטנים ואינטימיים יותר. בשנת 2000 החל להשתתף כאורח בסיבוב הופעות של עמיר לב, ובעקבותיו יצא לסיבוב הופעות משותף עם לב וערן צור בארצות הברית. כבר במהלך סיבוב ההופעות החל בנאי לעבוד עם לב על מה שיהיה הסינגל הראשון מתוך "עומד על נייר", אלבומו השלישי.

בשנת 2001, יצר בנאי קשר עם המוזיקאי הבריטי רוברט ואייט ממייסדי להקת סופט מאשין, השמיע לו את אלבומו השני וזכה בתגובה נלהבת מאד (במיוחד בגלל השיר "בראשית"). בנאי הוזמן על ידי ואייט להופיע בפסטיבל מלטדאון שהוא אצר בבריטניה באותה שנה.[2]

ב-2002 כתב את המוזיקה המקורית לסרט חצוצרה בואדי לפי ספרו של סמי מיכאל.

עומד על נייר

בארבע השנים הבאות עבד בנאי על האלבום, אותו הפיק גיל סמטנה. במהלך התקופה הלך והתקרב אל המסורת, שינוי רוחני שהתבטא בתמונה על האלבום השלישי, בה הוא מצולם חבוש כיפה גדולה. בשנת 2004 נישא בנאי. באותה שנה נולד בנו הבכור, ומאוחר יותר נולדו לבני הזוג ארבעה ילדים נוספים. הוא עבר אל דירה חדשה בתל אביב, אשר הגדיר (בתוכניתו של יואב קוטנר) כחלק משינוי אשר מצריכים הנפש ותא המשפחה שהקים. באותה שנה הוציא את הסינגל "תחרות כלבים", הראשון לאחר שש שנים של שתיקה. בהמשך, בחג פורים 2005, יצא האלבום כולו, עליו כתב בנאי באתרו הרשמי: ""עומד על נייר" הוא מעין סגירת מעגל, ופתיחת מעגל חדש. הוא מסכם עשר שנות עצמאות עבורי ופותח דרך חדשה, של אמונה בחיים, אמונה בעצמי, ויצירה ממקום שלם יותר".

האלבום זכה לביקורות נלהבות ונכנס למקום הראשון במצעדי המכירות מיד עם צאתו. מספר חודשים לאחר מכן, בנובמבר 2005, הגיע האלבום למעמד אלבום זהב. סינגלים נוספים מהאלבום היו "מתנות", "פקק תנועה" ו"שוב אני לבד". עם צאת האלבום חזר בנאי להופיע, הן במקומות אינטימיים והן במקומות גדולים, עם להקת הליווי שניגנה איתו באלבום.

בשנת 2006 היה בנאי אחראי על הפקת השירה באלבומה של סיון שביט "וניל", וכן השתתף באלבום בדואט "יפה יותר מיפה". בנובמבר של אותה שנה יצא בנאי לסיבוב הופעות בשם "תן לשינוי לצמוח", במשותף עם הגיטריסט והמפיק המוזיקלי אמיר צורף. ההופעה הראשונה התקיימה בפסטיבל הפסנתר במרכז סוזן דלל, ולאחריה המשיכו השניים להופיע במועדונים ובאולמות רבים ברחבי ישראל. סיבוב ההופעות הסתיים בחנוכה 2007.

בשנת 2007 הפיק בנאי את אלבומו של יונתן רזאל "סך הכל", ואף שר איתו את השיר "ציון". כמו כן הקליט גרסת כיסוי לשיר "חתונה לבנה" עבור האלבום "הדרכים הידועות", אלבום מחווה של אמנים ישראלים שונים לאלבומו של שלום חנוך "חתונה לבנה".

לילה כיום יאיר

בינואר 2008 קיים בנאי שתי הופעות מיוחדות תחת הכותרת "ארבעתנו", בהן חשף את כל שירי אלבומו הבא. באפריל של אותה השנה יצא לסיבוב הופעות חדש בשם "לילה כיום יאיר", כשם האלבום. הסיבוב נגמר בספטמבר 2010. בהופעות האחרונות השתתף הגיטריסט והזמר ארז לב ארי.

ב-16 במרץ 2009 יצא לרדיו סינגל ראשון לקראת האלבום, "אותיות פורחות באוויר", אליו צירף בנאי מכתב ובו הוא מתאר את תהליך כתיבת השירים שירכיבו את האלבום.[3] ב-24 במאי יצא הסינגל השני - "עד מחר". שני השירים זכו להשמעות רבות בתחנות הרדיו, והגיעו לראש מצעדי הפזמונים השונים. גם הסינגלים "אבא", "לילה כיום יאיר" ו"מחיאות כפיים" שיצאו לאחר צאת האלבום זכו להצלחה גדולה.

ב-22 ביוני 2009 יצא לחנויות האלבום המלא, "לילה כיום יאיר", בהפקתו של אמיר צורף. באלבום ניתן לראות את תהליך התקרבותו של בנאי לדת, בשירים כמו "אורייתא" שמספר על ההתחברות שלו עם התורה, בשיר "אבא", שמכוון אל הקב"ה, בשיר הנושא, "לילה כיום יאיר", שמדבר על התמודדות יומיומית והקושי בקיום מצוות, ובשאר שיריו שקטעים רבים מהם לקוחים מספר תהילים או ממגילת שיר השירים.

בעקבות האלבום נבחר בנאי כ"זמר השנה" במצעד הפזמונים העברי השנתי הן של רשת ג' והן של גלגלצ. שלושת הסינגלים הראשונים שיצאו מהאלבום הגיעו לששת המקומות הראשונים במצעד של רשת ג', ובגלגלצ נבחר "עד מחר" כ"שיר השנה". בינואר 2010 הגיע האלבום למעמד אלבום פלטינה.

האלבום "לילה כיום יאיר" זיכה אותו בפרס אקו"ם להישג השנה למלחין.

יפה כלבנה

אביתר בנאי - יפה כלבנה
האלבום יפה כלבנה. בנאי מצולם על רקע אנדרטת חטיבת הנגב

בנובמבר 2010 יצא בנאי לסיבוב הופעות יחיד בשם "על חבל דק". בחלק מההופעות משתתף אמן כלי ההקשה זוהר פרסקו. בהופעות אלו הציג בנאי שלושה שירים חדשים.

בנובמבר 2011 קיים מופע משותף עם אביב גפן במסגרת פסטיבל הפסנתר.[4] בעקבות הצלחת המופע יצאו הצמד לסיבוב הופעות משותף, לקראתו הוציאו את השיר "יש שמיים מעלי" שנכתב והולחן במשותף.[5]

ביוני 2013 יצא לרדיו הסינגל הראשון לקראת אלבומו הבא של בנאי, "תל אביב". בשיר שולבו מילים מתוך מגילת רות. באוגוסט 2013 יצא לרדיו סינגל שני, "יפה כלבנה". שיר זה זכה להצלחה, כאשר הושמע פעמים רבות בתחנות הרדיו והגיע לראש מצעדי הפזמונים.

האלבום המלא, "יפה כלבנה", יצא באוגוסט 2013. בנאי כתב והלחין את כל שירי האלבום, מלבד לקטע הקולי "שלוש תנועות", על פי לחניהם של הבעל שם טוב, המגיד ממזריטש והאדמו"ר הזקן. את האלבום הפיק אמיר צורף, שגם עיבד את שיריו יחד עם צח דרורי, איתמר דוארי ושניר בלומנקרנץ.

לשונות של אש

ב־8 בפברואר 2016 פרסם בנאי שיר בשם "תמיד לפני הגשם", שכתב והלחין בעצמו ועיבד תמיר מוסקט. השיר יצא ביום ההולדת של בנאי, ולכבוד המאורע הוא ניתן להורדה במתנה באתרו הרשמי.[6]

ב־22 באוגוסט 2016 יצא הסינגל "פרגולה", שלווה בקליפ בבימויו של דורון צברי ובעיבודו של מוסקט. השיר הגיע למקום ה-27 במצעד השנתי של רשת גימל לשנת תשע"ז. באתרו[7] כתב בנאי על השיר:

"'פרגולה' זה שיר על אחד שתפוס בדברים חיצוניים והוא מת להשתחרר מזה. אני לא בועט בדברים האלה שאני מדבר עליהם בשיר. הדברים האלה הם מתנות מופלאות שאני מודה עליהן מאד, אני רק מבקש לא להיות תלוי, מבקש לעשות את הדברים ממקום נכון. חופשי, מאמין..."[8]

ב־12 באוקטובר 2016 הועלה לYouTube סינגל נוסף בשם "הושענא", שהלחין בנאי על פי מילים מתוך מחזור התפילה של סוכות. את השיר הזה עיבד נאור כרמי. ב־2 בינואר 2017 פרסם בנאי את שם אלבומו המתקרב, "לשונות של אש". האלבום המלא יצא ב־22 בפברואר 2017, וכלל את השירים שפורסמו לפני יציאתו. מחצית משיריו עיבד תמיר מוסקט ומחצית נאור כרמי.

באפריל 2018 הוציא בנאי את השיר "עד האהבה" אותו הפיק אסף אמדורסקי שגם עיבד והשתתף בנגינה.

בחורף 2019 יוציא מיני אלבום ביחד עם תמיר מוסקט ממנו כבר יצאו הסינגלים "רחמים" ו"מזמור לדוד".

על יצירתו

בנאי הוא יוצר אינדיבידואלי, הכותב בדרך כלל את רוב מילות שיריו בעצמו. בכל אחד משני אלבומיו הראשונים יש רק שיר אחד שלא נכתב על ידי בנאי, ובאלבום השלישי - שלושה מתוך 13. בנאי מייחס חשיבות רבה למילות השירים. שיריו מאופיינים בסגנון כתיבה מיוחד שלא מקפיד על חריזה או על מבנה מובהק של בתים ופזמון חוזר. הוא מרבה לעסוק בשיריו בנושאים מורכבים כגון אמונה, פילוסופיה ומיניות.

שיריו של בנאי מורכבים גם מבחינת ההרמוניה המלווה אותם (בעיקר באלבום הראשון), ויש בהם השפעות של מוזיקה קלאסית. בנאי מושפע גם מהמוזיקאים הבריטים רוברט וויאט ורדיוהד, וכן משלמה גרוניך ומאחיו מאיר בנאי. באלבומו האחרון ניכרות גם השפעות של רוק גיטרות ושילובי בס-תופים הדוקים, שלא אפיינו את עבודתו של בנאי בעבר.

יש הרואים בהבדלים שבין אלבומיו כסימנים המעידים על השינויים הרבים אותם עבר בתקופות שבין יציאתם, והעבודה הרבה שהושקעה בהעברת שינויים אלו לחמישה אלבומים בעלי אופי שונה בתכלית. יואב קוטנר כתב עליו שהוא "אמן ומחפש אמיתי, שאינו מוכן לחזור על איזושהי מתכונת כדי להצליח".

באוקטובר 2018 הודיע שר החינוך נפתלי בנט כי בנאי יקבל פרס מפעל חיים לתרבות יהודית-ישראלית.[9]

חיים אישיים

בנאי נשוי, אב לחמישה, ומתגורר בשכונת רמות בירושלים. הוא מעביר שיעור שבועי במסילת ישרים במסגרת ערב של ישיבת אש קודש (שלוחת ישיבת רמת גן).

דיסקוגרפיה

הקלטות נוספות בהן השתתף

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ דודו כהן, מוזר לכולם, זר לעצמי: ראיון בלעדי עם אביתר בנאי, בבלוג "הפואטיקה של הפופ"
  2. ^ קוטנר רוק.נט: רוברט ווייט, יואב קוטנר, 4 בנובמבר 2010
  3. ^ אור ברנע, אביתר בנאי בוחר בחיים, ynet ‏, 16 במרץ 2009
  4. ^ נדב מנוחין, אביב גפן מארח את אביתר בנאי: מסע מרגש בזמן, וואלה, 28 בנובמבר 2011
  5. ^ אביב גפן ואביתר בנאי בשיר ראשון, וואלה, 31 במאי 2012
  6. ^ 'תמיד לפני הגשם' להורדה במתנה, אתר האינטרנט של בנאי
  7. ^ אביתר כותב על השיר, אביתר בנאי - האתר הרשמי
  8. ^ ""פרגולה": שיר חדש לאביתר בנאי". mako. 22 באוגוסט 2016. בדיקה אחרונה ב-2 בינואר 2017.
  9. ^ פרס מפעל חיים לתרבות יהודית-ישראלית יוענק לאביתר בנאי, באתר דבר העובדים בארץ ישראל, 23 באוקטובר 2018
1997 במוזיקה

בערך זה מצוינים אירועים שהתרחשו במהלך שנת 1997 ונוגעים לעולם המוזיקה.

2009 במוזיקה

בערך זה מצוינים אירועים שהתרחשו במהלך שנת 2009 ונוגעים לעולם המוזיקה.

2010 במוזיקה

בערך זה מצוינים אירועים שהתרחשו במהלך שנת 2010 ונוגעים לעולם המוזיקה.

2014 במוזיקה

בערך זה מצוינים אירועים שהתרחשו במהלך שנת 2014 ונוגעים לעולם המוזיקה.

אביתר בנאי (אלבום)

אביתר בנאי הוא אלבום הבכורה של הזמר והיוצר הישראלי אביתר בנאי שהופיע בשנת 1997 בחברת הד ארצי. את האלבום הפיק חיים שמש, ובין מעבדיו היו צח דרורי, אסף אמדורסקי וקורין אלאל. האלבום הפך להצלחה במהרה ונמכר ביותר מ־50,000 עותקים. באתר המוזיקה 'השרת העיוור' הוגדר האלבום כ"רגש המזוקק והטהור ביותר שניתן לקבל ביצירה מוזיקלית".

בין השירים הבולטים באלבום: "שמתי לי פודרה", "יש לי סיכוי", "מתי נתנשק", "אבות ובנים", "כלום לא עצוב" ו"תתחנני אלי".

בשנת 2012 הוציאה חברת "הד ארצי" הוצאה מחודשת לדיסק עם מאסטרינג מחודש ודיסק עם הקלטות מוקדמות ודמו לשני שירים חדשים שלא נכללו באלבום: "בשנייה אחת" ו"תכף נתחבא". בנוסף יצא לאור דיסק עם הפרק המוקדש לתיעוד יצירת האלבום בסדרה "האלבומים" ששודרה בערוץ 8 ב-2012. בשנת 2009 דלפה לרשת קלטת דמו שהקליט בנאי עם ביצועים אקוסטיים לשירים מהאלבום, ובה עוד 3 שירים שלא יצאו לעולם: "לחמניות על המדף", "מתנה" ו"קח סכין".

לכבוד חגיגות 70 שנה למדינת ישראל (2018) ערך העיתון ישראל היום את "מצעד ה־70", שבו בחרו מומחים את "אביתר בנאי" לאלבום האולפן הישראלי הטוב בכל הזמנים (קוראי העיתון בחרו אותו במקום ה־44). בנאי אמר בתגובה "זה מרגש, מסעיר, משמח, מצחיק, מבלבל. כיף. נותן כוח להמשיך לנקות את הבית לפסח. וגם נותן כוח להמשיך וליצור ולעשות מוזיקה".

הלב והמעיין

הלב והמעיין הוא הרכב מוזיקלי ישראלי, המבצע מוזיקת פולקלור יהודית עממית ואתנית בדגש על ניגונים חסידיים ומוזיקת כליזמרים. הלהקה הוקמה בסוף העשור הראשון של המאה ה-21, במסגרת סדרת הופעות בבית אבי חי שבירושלים. בחשוון ה'תשע"א זכתה בתואר "הרכב המוזיקה היהודית הטוב בעולם" בתחרות פסטיבל המוזיקה היהודית באמסטרדם. לאורך השנים קיימה הלהקה שיתופי פעולה עם מגוון יוצרים והרכבים, ביניהם ברי סחרוף, אביתר בנאי, יונתן רזאל, ישי ריבו, שלמה גרוניך וסימפונט רעננה. הלהקה מנגנת בהופעות, ולעיתים מלווה אמנים נוספים.

שמו של ההרכב בא בעקבות משל הלב והמעיין המובא במעשה משבעה קבצנים, אחד מסיפורי המעשיות משנים קדמוניות של רבי נחמן מברסלב.

ז'אן פול זימבריס

ז'אן-פול זימבריס (נולד בשנת 1953) הוא מתופף ישראלי הידוע בעיקר כמתופף של להקת טנגו ושל החברים של נטאשה.

זמר, זמרת והרכב השנה

זמר השנה, זמרת השנה, להקת / הרכב השנה הם תארים מוזיקליים שמוענקים לאמנים בולטים במסגרת מצעד הפזמונים העברי השנתי לרוב על-פי בחירת הקהל.

בעבר, היווה התואר, עילה ל"מלחמות" בין מעריצים, כך לדוגמה בראשית שנות השמונים בין מעריצי תיסלם לבין מעריצי בנזין ובהמשך בין מעריצי עפרה חזה לבין מעריצי ירדנה ארזי.

התואר הוענק לראשונה בסיכום שנת תשכ"ט (1969) לזמרים אבי טולדנו ורבקה זוהר וללהקת הנח"ל.

החל משנת תשע"ג הוחלט במצעד השנתי של גלגלצ לבטל את הקטגוריות "זמר השנה", "זמרת השנה", "הרכב השנה", "שיר השנה" ו"תגלית השנה". במקום זאת בחרו מאזיני גלגלצ את אנשי השנה במוזיקה, בהמשך הוחזרה קטגוריית "פריצת השנה".

יפה כלבנה

יפה כלבנה הוא אלבומו החמישי של הזמר והיוצר אביתר בנאי, שיצא בשנת 2013 בחברת "הד ארצי", והופק מוזיקלית על ידי אמיר צורף. האלבום מכיל 11 שירים. בנאי כתב והלחין את כולם, מלבד לקטע הקולי "שלוש תנועות", שמבוסס על לחניהם של הבעל שם טוב, המגיד ממזריטש והאדמו"ר הזקן.

השירים באלבום עוסקים בשאלות רוחניות לא נגמרות, על חזרתו בתשובה של בנאי, על תהיות על חזרתו בתשובה האם הייתה מהירה וחיצונית, ועל מאבק בלתי פוסק עם האגו (כמו בשיר "גנב": "כל הענווה הזאת היא רק כדי להוסיף כבוד"). בין השירים הבולטים באלבום ניתן למצוא את השיר "תל אביב", שיצא כסינגל ב-11 ביוני 2013 וזכה לקליפ שביים אסף אמדורסקי, ושיר הנושא "יפה כלבנה" שיצא כסינגל ב-5 באוגוסט 2013. על עטיפת האלבום מצולמת אשתו של בנאי בצללית.

בראיון שנערך עמו ערב הוצאת האלבום, בנאי מסביר שניתן להסתכל על השירים שכתב לאלבום בשלושה רבדים: הרובד הנמוך ביותר, כשיר ששר איש לאשתו. רובד גבוה יותר הוא בקשר בין אדם לנשמה שלו, והרובד הגבוה ביותר הוא הקשר בין אדם לקדוש ברוך הוא.

לילה כיום יאיר

לילה כיום יאיר הוא אלבומו הרביעי של הזמר-יוצר אביתר בנאי, אשר הופק על ידי אמיר צורף והופץ ב-22 ביוני 2009. האלבום זכה למעמד של אלבום פלטינה.

לשונות של אש

לשונות של אש הוא אלבומו השישי של הזמר והיוצר אביתר בנאי, אשר הגיע לחנויות ב-22 בפברואר 2017.

האלבום כולל את השירים "תמיד לפני הגשם", "פרגולה", "הושענא" ו"אור בצל". השיר "תמיד לפני הגשם" בהפקתו של תמיר מוסקט יצא ביום ההולדת של בנאי ולכבוד זה הוא ניתן להורדה במתנה באתרו הרשמי. ששת השירים הראשונים באלבום הם בהפקתו של תמיר מוסקט (שגם ניגן במרבית הכלים בשירים אלה), ואילו השישה הבאים הם בהפקת נאור כרמי - נגן קונטרה בס. ששת השירים הראשונים באלבום (בעיבודו של תמיר מוסקט) מאופיינים באלמנטים של רוק, ואילו ששת השירים הבאים באלבום מאופיינים בגיוון מוזיקלי רחב: מוזיקת עולם, ג'אז, מוזיקה אתנית ועוד. השיר ה־11 באלבום, "אתה", הוא דואט של בנאי ואביב גפן.

האלבום הוקדש לזכרו של מאיר בנאי, אחיו של בנאי, שנפטר כחודש לפני יציאת האלבום.

מצעד הפזמונים העברי השנתי (ה'תש"ס - ה'תשס"ט)

ערך זה עוסק במצעדי הפזמונים העבריים השנתיים שנערכו בין שנת ה'תש"ס ל-ה'תשס"ט.

מצעד הפזמונים העברי השנתי (ה'תש"ע - ה'תשע"ט)

ערך זה עוסק במצעדי הפזמונים העבריים השנתיים שנערכו בין שנת ה'תש"ע ל-ה'תשע"ט.

עומד על נייר

עומד על נייר הוא אלבומו השלישי של הזמר-יוצר אביתר בנאי, שהופץ בשנת 2005. האלבום זכה למעמד של אלבום זהב.

עמיר לב

עמיר לב (נולד ב-23 בפברואר 1962 בחולון) הוא מוזיקאי ישראלי, זמר-יוצר אשר מסימני ההיכר הבולטים שלו הוא קולו המחוספס והעמוק, סגנון הכתיבה המינימליסטי הייחודי שלו ומיומנותו הגבוהה כגיטריסט.

צח דרורי

צח דרורי (נולד ב-1977) הוא מלחין ומעבד מוזיקלי ישראלי.

צמאה

צמאה הוא פרויקט מוזיקלי של ניגוני חב"ד המבוצעים על ידי אמנים ישראלים בעיבודים עכשוויים. יצאו לאור ארבעה אלבומים מוזיקליים וכמה סינגלים. האלבום הראשון יצא בשנת 2015; באלבומים השתתפו יוצרים וזמרים ישראלים מוכרים, דתיים וחילונים, ביניהם אביתר בנאי, ברי סחרוף, שי צברי, ישי ריבו, שולי רנד, אריאל זילבר, רמי קלינשטיין, אהוד בנאי, עמיר בניון, דוד ד'אור, יונתן רזאל, קובי אפללו, קובי אוז, אברהם פריד, שלמה גרוניך ואחרים.

מטרת הפרויקט היא להנגיש ולהפיץ את ניגוני חב"ד בקרב קהל יהודי שאינו בהכרח דתי או חסידי. המפיק המוזיקלי של הפרויקט הוא הקונטרבסיסט והמעבד נאור כרמי. האלבומים יוצאים ביוזמת תורת חב"ד לבני הישיבות ומנהלה הרב משה שילת, בחברת התקליטים NMC, והגיעו למעמד של אלבומי זהב ופלטינה.

כחלק מאירועי י"ט בכסלו הנערכים בבנייני האומה, מתקיימים מדי שנה מאז 2014 מופעי "צמאה" בהם מופיעים אמנים שהשתתפו באלבום.

צמאה לך נפשי

צמאה לך נפשי הוא ניגון חסידי המבטא כמיהה וגעגוע, משורת ניגוני חב"ד הידועים ביותר והידוע ביותר מניגוני הרבי מלובביץ'. הניגון מיוחס לפי מספר דעות לרבי שניאור זלמן מליאדי, האדמו"ר הראשון של חסידות חב"ד, הוא מוכר בגירסתו הנוכחית כפי שלימד רבי מנחם מנדל שניאורסון את חסידיו, ויש הטוענים כי הוא מלחין הניגון. במאה ה-21 יצא הניגון מגבולות החסידות והיווה שיר הכותרת של סדרת אלבומים מוזיקליים הקרויים צמאה, הופיע באלבום צמאה הראשון בביצוע אביתר בנאי, באלבום "אתה נמצא כאן" בביצוע ברי סחרוף ובאלבום "ניגון ומזמור" בביצוע גד אלבז. בוצע על ידי עשרות אמנים נוספים.

שיר טיול

שיר טיול הוא אלבומו השני של הזמר-יוצר הישראלי אביתר בנאי, אשר יצא בשנת 1999. אחרי ההצלחה העצומה של אלבומו הראשון, לקח בנאי פסק זמן, בו הוא נסע להודו והרי ההימלאיה והתנסה בסגנונות מוזיקה שונים. באותו זמן גם עבר מתל אביב לשקט המדברי של מצפה רמון, שם עבד על האלבום השני שהוא שילוב בין רוק לבין מוזיקה אלקטרונית (בין היתר טראנס ודראם נ' בייס) ואלמנטים הודיים. אלבום זה זכה לפחות הצלחה מאלבומו הקודם.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.