۲۹ مه

۲۹ مه در تقویم گرگوری، صد و چهل و نهمین (در سال‌های کبیسه صد و پنجاهمین) روز سال است. ۲۱۶ روز تا پایان سال باقی است.

<<  مه  >>
ش ی د س چ پ ج
۱ ۲ ۳
۴ ۵ ۶ ۷ ۸ ۹ ۱۰
۱۱ ۱۲ ۱۳ ۱۴ ۱۵ ۱۶ ۱۷
۱۸ ۱۹ ۲۰ ۲۱ ۲۲ ۲۳ ۲۴
۲۵ ۲۶ ۲۷ ۲۸ ۲۹ ۳۰ ۳۱
۲۰۱۹ میلادی

رویدادها

زادروزها

مناسبت‌ها

  • روز دموکراسی در کشور نیجریه
  • روز جهانی حافظان صلح سازمان ملل متحد
  • روز مشاور املاک در ایران

جستارهای وابسته

  • ویکی‌پدیا:یادبودهای برگزیده/۲۹ مه

منابع

  • دکتر انوشیروان کیهانی‌زاده. «روزنامک». http://www.iranianshistoryonthisday.com/. دریافت‌شده در ۲۲ اردیبهشت ۱۳۸۶. پیوند خارجی در |اثر= وجود دارد (کمک)

پیوندهای خارجی

الساندرو بوزانی

الساندرو بوزانی (به ایتالیایی: Alessandro Bausani) (زاده ۱۹۲۱-درگذشته ۲۹ مه ۱۹۸۸)خاورشناس، و اسلام‌پژوه ایتالیایی و یکی از مترجمان قرآن به زبان ایتالیایی بود.

بعدازظهر یک فان (نیژینسکی)

بعدازظهر یک فان (فرانسوی: L'Après-midi d'un faune) با رقص‌پردازی واتسلاو نیژینسکی برای باله روس بود و برای اولین بار در ۲۹ مه ۱۹۱۲ در تئاتر دو شتله اجرا شد. نیژینسکی خودش به عنوان نقش اول می‌رقصید و برای موسیقی، از اثر کلود دبوسی بهره می‌برد. هم موسیقی و هم باله نیژینسکی، از شعر استفان مالارمه الهام گرفته بودند. طراحی لباس و صحنه به عهده نقاشی به نام لئون باکست بود.

تانیا ۲۱۲۷

سیارک ۲۱۲۷ (به انگلیسی: 2127 Tanya، نامگذاری:1971KB1) دو هزار و صد و بیست و هفتمین سیارک کشف شده‌است که در ۲۹ مه ۱۹۷۱ کشف شد.قدر مطلق سیارک برابر ۱۰٫۷۰ است.

خورشیدگرفتگی ۲۹ مه ۱۹۱۹

خورشیدگرفتگی ۲۹ مه ۱۹۱۹ (به انگلیسی: Solar eclipse of May 29, 1919) یک خورشیدگرفتگی از نوع خورشیدگرفتگی کامل است. این خورشیدگرفتگی در تاریخ ۲۹ مهٔ ۱۹۱۹ میلادی (‎۷ خرداد ۱۲۹۸ خورشیدی) روی داد که زمان اوج آن، ساعت ۱۳:۰۸:۵۵ به‌وقت ساعت هماهنگ جهانی بوده‌است. مدت زمان و طول این خورشیدگرفتگی ۶ دقیقه و ۵۱ ثانیه بود.

خورشیدگرفتگی ۲۹ مه ۱۹۳۸

خورشیدگرفتگی ۲۹ مه ۱۹۳۸ (به انگلیسی: Solar eclipse of May 29, 1938) یک خورشیدگرفتگی از نوع خورشیدگرفتگی کامل است. این خورشیدگرفتگی در تاریخ ۲۹ مه ۱۹۳۸ میلادی (‎۸ خرداد ۱۳۱۷ خورشیدی) روی داد که زمان اوج آن، ساعت ۱۳:۵۰:۱۹ به‌وقت ساعت هماهنگ جهانی بوده‌است. مدت زمان و طول این خورشیدگرفتگی ۴ دقیقه و ۵ ثانیه بود.

سیارک ۲۴۶۵۴

سیارک ۲۴۶۵۴ (به انگلیسی: 24654 Fossett، نامگذاری:1987KL) بیست و چهار هزار و ششصد و پنجاه و چهارمین سیارک کشف شده‌است که در ۲۹ مه ۱۹۸۷ کشف شد.

سیارک ۲۸۴

سیارک ۲۸۴ (به انگلیسی: 284 Amalia) دویست و هشتاد و چهارمین سیارک کشف شده‌است که در ۲۹ مه ۱۸۸۹ و در نیس کشف شد.قدر مطلق سیارک برابر ۱۰٫۰۵ است.

سیارک ۳۲۷۷۶

سیارک ۳۲۷۷۶ (به انگلیسی: 32776 Nriag، نامگذاری:1987KG5) سی و دو هزار و هفتصد و هفتاد و ششمین سیارک کشف شده‌است که در ۲۹ مه ۱۹۸۷ کشف شد.

سیارک ۴۵۰۲

سیارک ۴۵۰۲ (به انگلیسی: 4502 Elizabethann، نامگذاری:1989KG) چهار هزار و پانصد و دومین سیارک کشف شده‌است که در ۲۹ مه ۱۹۸۹ کشف شد.قدر مطلق سیارک برابر ۱۱٫۷۰ است.

سیارک ۶۳۷۶

سیارک ۶۳۷۶ (به انگلیسی: 6376 Schamp، نامگذاری:1987KD1) شش هزار و سیصد و هفتاد و ششمین سیارک کشف شده‌است که در ۲۹ مه ۱۹۸۷ کشف شد.قدر مطلق سیارک برابر ۱۲٫۸۰ است.

سیارک ۷۲

سیارک ۷۲ (به انگلیسی: 72 Feronia) هفتاد و دومین سیارک کشف شده‌است که در ۲۹ مه ۱۸۶۱ کشف شد.قدر مطلق سیارک برابر ۸٫۹۴ است.

سیارک ۸۱۸۵۹

سیارک ۸۱۸۵۹ (به انگلیسی: 81859 Joetaylor، نامگذاری:2000KP69) هشتاد و یک هزار و هشتصد و پنجاه و نهمین سیارک کشف شده‌است که در ۲۹ مه ۲۰۰۰ کشف شد.

فینال جام باشگاه‌های اروپا ۱۹۶۸

فینال جام باشگاه‌های اروپا ۱۹۶۸، رقابت پایانی جام باشگاه‌های اروپا در سال ۱۹۶۸ میلادی است که مابین دو تیم باشگاه فوتبال منچستر یونایتد و باشگاه فوتبال بنفیکا در ورزشگاه ومبلی ، لندن برگزار شده‌است.

این مسابقه که در تاریخ ۲۹ مه ۱۹۶۸ انجام شده‌است با نتیجه ۴ بر ۱ به سود تیم باشگاه فوتبال منچستر یونایتد به پایان رسید.

ورزشگاه اولوی

ورزشگاه اولوی (سوئدی: Ullevi) یک باشگاه فوتبال در شهر گوتنبورگ، سوئد است.

این ورزشگاه که در ۲۹ مه ۱۹۵۸ تأسیس شده‌است دارای ۴۳٬۰۰۰ نفر ظرفیت می‌باشد و میزبان مسابقاتی همچون جام جهانی فوتبال ۱۹۵۸، مسابقات جهانی دو و میدانی ۱۹۹۵ و مسابقات قهرمانی دو و میدانی اروپا ۲۰۰۶ بوده‌است.

ویکی‌پدیای استونیایی

ویکی‌پدیای استونیایی نسخه استونیایی وب‌گاه ویکی‌پدیا است و در ۲۴ ژوئیه ۲۰۰۲ ایجاد شده است و در ۴ ژوئن ۲۰۰۸ به ۵۰٬۰۰۰ مقاله رسید.

زبان استونیایی تا ۲۹ مه ۲۰۱۱ از نظر تعداد مقالات در رده چهلم ویکی‌پدیاها قرار گرفته است.

ویکی‌پدیای گالیسیایی

این وب‌گاه یکی از نسخه‌های ویکی‌پدیا به زبان گالیسیایی است که تا تاریخ ۲۶ اوت ۲۰۱۰ دارای ۶۲۰۰۰ مقاله می‌باشد.زبان گالیسیایی تا ۲۹ مه ۲۰۱۱ با ۷۱۵۹۷ مقاله در رده چهل‌ویکم ویکی‌پدیاها قرار گرفته است.

پوزئیدون ۴۳۴۱

سیارک ۴۳۴۱ (به انگلیسی: 4341 Poseidon، نامگذاری:1987KF) چهار هزار و سیصد و چهل و یکمین سیارک کشف شده‌است که در ۲۹ مه ۱۹۸۷ کشف شد.قدر مطلق سیارک برابر ۱۵٫۵۰ است.

پیتر هیگز

پیتر وار هیگز (به انگلیسی: Peter Ware Higgs) (زاده ۲۹ مه ۱۹۲۹)، فیزیک‌دان انگلیسی فارغ‌التحصیل کینگز کالج لندن و استاد دانشگاه ادینبرو است. او ارائه دهنده نظریه شکست تقارن در برهمکنش الکتروضعیف و پیشنهاد دهندهٔ ذره بنیادی بوزون هیگز است. او به همراه فرانسوا انگلرت بلژیکی جایزه نوبل فیزیک را در سال ۲۰۱۳ از آن خود کرد.

گئورگ ویلهلم پابست

گئورگ ویلهلم پابست (به آلمانی: Georg Wilhelm Pabst) ‏(۲۵ اوت ۱۸۸۵–۲۹ مه ۱۹۶۷) کارگردان سرشناس اتریشی بود.

ژانویه
فوریه
مارس
آوریل
مه
ژوئن
ژوئیه
اوت
سپتامبر
اکتبر
نوامبر
دسامبر

به زبان‌های دیگر

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.