۲۲ مرداد

۲۲ مرداد - از آغاز سال در تقویم رسمی ایران ۱۴۶ روز گذشته و به پایان آن ۲۱۹ روز (در سال عادی) یا ۲۲۰ روز (در سال کبیسه) مانده‌است.

<<  مرداد  >>
ش ی د س چ پ ج
۱ ۲ ۳ ۴
۵ ۶ ۷ ۸ ۹ ۱۰ ۱۱
۱۲ ۱۳ ۱۴ ۱۵ ۱۶ ۱۷ ۱۸
۱۹ ۲۰ ۲۱ ۲۲ ۲۳ ۲۴ ۲۵
۲۶ ۲۷ ۲۸ ۲۹ ۳۰ ۳۱
۱۳۹۸ خورشیدی

مناسبتها

رویدادها

  • ۱۳۵۵ - آغاز نامگذاری (۱۳ اوت) روز جهانی چپ‌دست‌ها
  • ۱۳۷۶ - آغاز پخش سریال انیمیشنی ساوت پارک از کانال Comedy Central در آمریکا.
  • اعلام حکومت نظامی در اصفهان به دنبال تظاهرات گسترده ضد حکومت پهلوی در این شهر (۱۳۵۷ش)
  • عزل محرمانه دکتر محمد مصدق از نخست‌وزیری توسط محمدرضا شاه پهلوی (۱۳۳۲ ش)
  • تظاهرات و درگیری مردم انقلابی با مأموران حکومت پهلوی در شهرهای مختلف ایران (۱۳۵۷ ش)
  • پایان عملیات نصر ۷ (۱۳۶۶ش)
  • هیئت نظارت بر انتخابات مجلس سنا تشکیل شد و سید محمد صادق طباطبائی به ریاست انتخاب شد. (۱۳۲۸ ش)
  • معاضدالسلطنه پیرنیا به ایالت کرمان تعیین گردید. (۱۳۰۸ش)

زادروزها

مرگ‌ها

آب‌انبار افشار

آب‌انبار افشار مربوط به دوره پهلوی است و در یزد، خیابان امام، کوچه شهید آخوند زاده، کوچه دوم واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۲ مرداد ۱۳۸۴ با شمارهٔ ثبت ۱۳۰۲۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

آب‌انبار تودشک چو

آب‌انبار تودشک چو مربوط به دوره پهلوی است و در شهرستان اصفهان، بخش کوهپایه، محله تودشکچو واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۲ مرداد ۱۳۸۴ با شمارهٔ ثبت ۱۳۰۸۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

آب‌انبار جلک

آب‌انبار جلک (جمک) مربوط به دوره پهلوی اول است و در یزد، بلوار باهنر، جنب میدان امام حسین، کوچه ابوذر واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۲ مرداد ۱۳۸۴ با شمارهٔ ثبت ۱۳۰۲۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

آب‌انبار حاج آقا امام

آب‌انبار حاج آقا امام مربوط به دوره پهلوی است و در اردکان، بلوار شهید بهشتی، جنب مسافربری مظلوم واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۲ مرداد ۱۳۸۴ با شمارهٔ ثبت ۱۳۰۲۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

آب‌انبار طالب

آب‌انبار طالب مربوط به دوره قاجار است و در اردکان، تقاطع بلوار آیت‌الله خامنه‌ای، خیابان آیت‌الله فکور واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۲ مرداد ۱۳۸۴ با شمارهٔ ثبت ۱۳۰۱۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

آسیاب زنبیل

آسیاب زنبیل مربوط به اواخر دوره قاجار است و در یزد، صفائیه، خیابان عدالت، روبروی تالارفرهنگیان یزد واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۲ مرداد ۱۳۸۴ با شمارهٔ ثبت ۱۳۰۲۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

استان البرز

استان البرز سی و یکمین استان ایران است.

در جلسهٔ هیئت دولت در تاریخ ۱۲ بهمن ۱۳۸۸ لایحهٔ تأسیس این استان تصویب و به مجلس شورای اسلامی فرستاده شد. در ادامه با تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی در تاریخ ۱۳۸۹/۴/۷ استان البرز به‌طور رسمی شکل گرفت.

در این طرح پیشنهادی کرج به عنوان مرکز استان در نظر گرفته شده‌است. این شهر در ۲۰ کیلومتری غرب تهران و در حوزهٔ استحفاظی استان تهران قرار گرفته بود که با جمعیتی بالغ بر ۱٬۶۱۴٬۶۲۶ نفر، چهارمین شهر پرجمعیت ایران پس از شهرهای تهران، مشهد و اصفهان محسوب می‌گردد. همچنین محمود احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور در تاریخ ۲۲ مرداد ۱۳۸۹ در نامه‌ای به وزارت کشور قانون تأسیس استان البرز که در جلسهٔ علنی دوم تیر ۱۳۸۹ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده بود و شورای نگهبان نیز آن را تأیید کرده بود، جهت اجرا ابلاغ کرد. نام این استان از رشته‌کوه البرز گرفته شده‌است که بخش مهمی از آن از شمال این استان می‌گذرد. در تاریخ ۲۲ شهریور ۱۳۸۹ با حضور وزیر کشور، استانداری البرز رسماً شروع به فعالیت نمود. عیسی فرهادی به‌عنوان نخستین استاندار البرز انتخاب شده‌بود.آیت الله خامنه ای درمهرماه ۱۳۹۲ آیت الله سید محمد مهدی حسینی همدانی را به عنوان اولین نماینده ولی فقیه در استان البرز انتخاب کرد.

در آبان ۹۱ پخش آزمایشی شبکه استانی البرز با روزانه ۳ ساعت برنامه آغاز بکار کرد و با شروع سال ۹۲ به روزانه ۸ ساعت رسید. شبکه استانی البرز در روز چهارم خرداد ۹۲ به صورت رسمی و با روزانه ۱۰ ساعت برنامه به صورت رسمی افتتاح گردید. به دلیل اینکه در استان البرز از همه اقوام ایرانی ساکن هستند، این شبکه، شبکه وحدت و همدلی لقب گرفت.

حمام باغ لله

حمام باغ لله مربوط به دوره قاجار است و در کرمان، خیابان شریعتی، کوچه شماره ۱۳ واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۲ مرداد ۱۳۸۴ با شمارهٔ ثبت ۱۳۰۶۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.باغ لله ۲۰۰ سال سابقه دارد و قبلاً باغ بزرگی بوده که متعلق به «خواجه اتابک بزقوش» از عرفاً و سیاستمداران کرمان بوده و گرمابه‌ای هم که در این محله واقع شده نیز به دستور او ساخته شده‌است. به گواه تاریخ، این حمام از قدیمی‌ترین حمام‌های استان کرمان به شمار می‌رود.

عکس داخل کادر: علی اکبر عبدالرشیدی

حمام کسنویه

'حمام'کِسْنَویّه مربوط به دوره قاجار است و در یزد، خیابان انقلاب، محله کسنویه واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۲ مرداد ۱۳۸۴ با شمارهٔ ثبت ۱۳۰۳۵ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

خانه خرم ده

خانه خرم ده مربوط به دوره قاجار است و در یزد، محله شاه ابوالقاسم، جنب بقعه شاه کمالیه واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۲ مرداد ۱۳۸۴ با شمارهٔ ثبت ۱۳۰۳۲ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

خانه عرب مازار

خانه عرب مازار مربوط به دوره قاجار است و در یزد، خیابان امام خمینی، کوچه نقیب الاشراف، پلاک ۱۸ واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۲ مرداد ۱۳۸۴ با شمارهٔ ثبت ۱۳۰۳۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

خانه علومی

خانه علومی مربوط به دوره قاجار است و در یزد، میدان امیرچخماق، کوچه شهید کاظم عهدی واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۲ مرداد ۱۳۸۴ با شمارهٔ ثبت ۱۳۰۳۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

خانه هنرمندان ایران

خانه هنرمندان ایران مجموعه‌ای فرهنگی و هنری است که در پارک هنرمندان تهران واقع در خیابان ایرانشهر قرار دارد. این اثر در تاریخ ۲۲ مرداد ۱۳۸۴ با شمارهٔ ثبت ۱۳۰۸۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.فعالیتهای خانه هنرمندان ایران نمایش فیلم، تئاتر و تله تئاتر، برگزاری نمایشگاه‌های هنرهای تجسمی نظیر نقاشی، گرافیک، عکس و مجسمه، اجرای کنسرت‌های موسیقی و سخنرانی اختصاص دارد و نیز محل دبیرخانهٔ صنف‌های هنری ایران است.اعضای هیئت مؤسس خانهٔ هنرمندان ایران عبارتند از: غلامحسین امیرخانی، مرتضی ممیز، غلامحسین نامی، ایرج کلانتری، ایرج راد، محمد سریر، محمد رضا عبدالملکیان، حمیدالله رضایی و محمدعلی نجفی. شورای عالی خانهٔ هنرمندان ایران، نمایندگان هیئت مؤسس خانهٔ هنرمندان ایران می‌باشند که شامل خانه تئاتر ایران، خانه موسیقی ایران، خانه سینمای ایران، انجمن نقاشان ایران، انجمن طراحان گرافیک ایران، انجمن مجسمه سازان ایران، انجمن خوشنویسان ایران، انجمن شاعران ایران و جامعه مهندسان معمار ایران است.بنای خانه هنرمندان در سال ۱۳۷۷ با بازسازی بنایی از دوره پهلوی اول که مدتی نیز پادگان بود با مدیریت بهروز غریب‌پور و با حمایت شهرداری تهران و وزارت ارشاد و رئیس جمهور وقت محمد خاتمی در سال ۱۳۷۸ ساخته شده‌است.

خورشیدگرفتگی ۱۲ اوت ۲۰۴۵

خورشیدگرفتگی ۱۲ اوت ۲۰۴۵ (به انگلیسی: Solar eclipse of August 12, 2045) یک خورشیدگرفتگی از نوع خورشیدگرفتگی کامل است. این خورشیدگرفتگی در تاریخ ۱۲ اوت ۲۰۴۵ میلادی (‎۲۲ مرداد ۱۴۲۴ خورشیدی) روی خواهد داد که زمان اوج آن، ساعت ۱۷:۴۲:۳۹ به‌وقت ساعت هماهنگ جهانی است. مدت زمان و طول این خورشیدگرفتگی ۶ دقیقه و ۶ ثانیه خواهد بود.

دوره ششم مجلس شورای ملی

ششمین مجلس شورای ملی در ۱۹ تیر ۱۳۰۵ خورشیدی برابر با ۳۰ ذیحجه ۱۳۴۴ قمری توسط رضا شاه افتتاح و در ۲۲ مرداد ۱۳۰۷ خورشیدی (۲۶ صفر ۱۳۴۷) پایان یافت.

دولت دوازدهم جمهوری اسلامی ایران

دولت دوازدهم جمهوری اسلامی ایران توسط حسن روحانی تشکیل شده‌است.

مدرسه محمودیه

مدرسه محمودیه مربوط به دوره صفوی است و در کرمان، خیابان شریعتی، کوچه مدرسه محمودیه واقع شده است.

این اثر در تاریخ ۲۲ مرداد ۱۳۸۴ با شمارهٔ ثبت ۱۳۰۷۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

مسجد ته باغ لله

مسجد ته باغ لله مربوط به دوره قاجار است و در کرمان، خیابان شریعتی، کوچه شماره ۱۳، محله ته باغ لله واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۲ مرداد ۱۳۸۴ با شمارهٔ ثبت ۱۳۲۸۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

مسجد گل مشکی

مسجدگل مشکی مربوط به دوره قاجار است و در کرمان، خیابان دکتر چمران، کوچه شماره ۱۲، پلاک ۱۴ واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۲ مرداد ۱۳۸۴ با شمارهٔ ثبت ۱۳۰۷۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

فروردین
اردیبهشت
خرداد
تیر
مرداد
شهریور
مهر
آبان
آذر
دی
بهمن
اسفند

به زبان‌های دیگر

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.