۲۰۱۹

۲۰۱۹ دو هزار و نوزدهمین سال تقویم میلادی است.

۲۰۱۹ در گاه‌شماری‌های دیگر
گاه‌شماری ایرانی۱۳۹۷–۱۳۹۸
گاه‌شماری میلادی۲۰۱۹
MMXIX
گاه‌شماری اتیوپیایی۲۰۱۱–۲۰۱۲
گاه‌شماری ارمنی۱۴۶۸
ԹՎ ՌՆԿԸ
گاه‌شماری اسلامی۱۴۴۰–۱۴۴۱
گاه‌شماری ایگبو۱۰۱۹–۱۰۲۰
گاه‌شماری آشوری۶۷۶۹
گاه‌شماری بربری۲۹۶۹
گاه‌شماری بنگالی۱۴۲۶
گاه‌شماری بهائی۱۷۵–۱۷۶
گاه‌شماری بودایی۲۵۶۳
گاه‌شماری بیزانسی۷۵۲۷–۷۵۲۸
گاه‌شماری جوچه۱۰۸
گاه‌شماری چینی戊戌(زمین سگ)
۴۷۱۵ یا ۴۶۵۵
    — تا —
己亥年 (زمین خوک)
۴۷۱۶ یا ۴۶۵۶
گاه‌شماری خورشیدی تایلندی۲۵۶۲
گاه‌شماری دیسکوردیان۳۱۸۵
گاه‌شماری ژاپنیهیسه‌ای ۳۱
(平成31年)
گاه‌شماری ژولینیمیلادی منهای ۱۳ روز
گاه‌شماری سنتی برمه‌ای۱۳۸۱
گاه‌شماری عبری۵۷۷۹–۵۷۸۰
گاه‌شماری قبطی۱۷۳۵–۱۷۳۶
گاه‌شماری کره‌ای۴۳۵۲
گاه‌شماری مینگوگاه‌شماری جمهوری چین ۱۰۸
民國۱۰۸年
گاه‌شماری هولوسن۱۲۰۱۹
گاه‌شماری‌های هندو
 - ویکرم سموت۲۰۷۵–۲۰۷۶
 - شاکا ساموات۱۹۴۱–۱۹۴۲
 - کالی یوگا۵۱۲۰–۵۱۲۱
از تاریخ پیدایش رم۲۷۷۲
سال سلطنت بریتانیا۶۷ الیزابت ۲ – ۶۸ الیزابت ۲
ساعت یونیکس۱۵۴۶۳۰۰۸۰۰–۱۵۷۷۸۳۶۷۹۹

مناسبت‌ها

رویدادها

درگذشتگان

ژانویه

انگشته (بروجرد)

انگُشته روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان نهاوند در استان همدان ایران است.

باستان‌شناسی

باستان‌شناسی شاخه‌ای از علوم اجتماعی است که به مطالعهٔ گذشته از طریقِ مدارکِ مادی می‌پردازد.

با این تعریف، چه‌بسا بتوان رهیافت‌های باستان‌شناختی را در مطالعهٔ پدیده‌های امروزی نیز به کار بست. قلمرو باستان‌شناسی تمام گذشته تا حال را دربرمی‌گیرد، چون تمامیِ وقایع بی‌درنگ پس از وقوع به جزئی از گذشته بدل می‌شود. باستان‌شناسان از بررسیِ خانه، کارگاه، یا مدرسه‌ای نوساز اطلاعاتی کسب می‌کنند که دست‌کمی از اطلاعاتِ حاصل از بررسیِ یک غار یا پناهگاهِ دورانِ دیرینه‌سنگی یا بنایی رومی ندارد. منابعِ اطلاعاتیِ باستان‌شناسی از داده‌های مادی (یا دیگر داده‌هایی) تشکیل می‌شود که به نحوی به انسان مربوط است و ما آن‌ها را آثارِ فرهنگی می‌خوانیم.

بندرعباس

شهر بندرعباس تلفظ مرکز استان هرمزگان در جنوب ایران است. شهر بندرعباس در بخش مرکزی شهرستان بندرعباس قرار دارد و یکی از نام‌های پیشین آن بندر گمبرون بوده‌است.

بندرعباس بزرگترین بندر ایران است، علاوه بر آن مجتمع بندری شهید رجایی و بندر شهید باهنر به‌ عنوان نقطه اتکای اقتصاد ایران در جهت جابه‌جایی کالا و نیز وجود کارخانه‌های متعدد و بزرگ صنعتی؛ بندرعباس را به شهری مهم در زمینهٔ بازرگانی و صنعت کشور و نیز منطقه مبدل کرده‌است.فاصله بندرعباس تا تهران ۱۲۸۷ کیلومتر، تا اصفهان کیلومتر، تا شیراز ۵۷۷ کیلومتر و تا کرمان ۴۹۱ کیلومتر است.بندرعباس به دلیل شرایط خاص خود همواره پذیرای مهمانان زیادی از اقصی نقاط ایران است و جمعیت این شهر در فصل‌های مختلف سال متفاوت است و همین شرایط موجب شده تا این شهر به یکی از مقصدهای گردشگری دریایی جنوب کشور تبدیل شود.

در سال ۱۶۲۲ میلادی، سپاهیان شاه‌عباس با فرماندهی سردار ایرانی امام‌قلی‌خان توانستند پرتغالی‌ها را در جنوب شکست دهند و به افتخار این پیروزی گمبرون به بندرعباس تغییرنام یافت.

تهیه‌کننده موسیقی

تهیه‌کننده موسیقی یا ناظر ضبط موسیقی شخصی است که مراحل مختلف ضبط و میکس آثار موسیقی با هدایت و نظر او انجام می‌شود. تهیه‌کننده موسیقی حتماً باید موسیقیدان باشد. معمولاً از ابتدای ضبط یک اثر موسیقی در استودیو ضبط، ناظر ضبط حضور داشته و بر نحوه ضبط آن اثر نظارت دارد.

جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۹

جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۹ هفدهمین دورهٔ جام ملت‌های آسیا به میزبانی کشور امارات متحده عربی است.

تعداد تیم‌های شرکت‌کننده در مرحلهٔ پایانی مسابقات از سال ۲۰۱۹ از ۱۶ تیم به ۲۴ تیم افزایش یافته‌است.هم‌چنین دوره مقدماتی این مسابقات با دوره مقدماتی جام‌جهانی ۲۰۱۸ روسیه ادغام شده‌است.

کشور امارات متحده عربی برای دومین بار بعد از جام ملت‌های آسیا ۱۹۹۶ میزبان این رقابت‌ها شده‌است.مدافع عنوان قهرمانی در این رقابت‌ها تیم ملی استرالیا است.

در سال ۲۰۱۹ برای اولین بار در تاریخ جام ملت‌های آسیا دیدار رده‌بندی انجام نشد.

همچنین در این دوره برای نخستین بار از کمک داور ویدئویی (VAR) و نیز کمک داوران کنار دروازه استفاده گردید.

خورشیدگرفتگی ۲ ژوئیه ۲۰۱۹

خورشیدگرفتگی ۲ ژوئیه ۲۰۱۹ یک خورشیدگرفتگی از نوع خورشیدگرفتگی کامل است. این خورشیدگرفتگی در تاریخ ۲ ژوئیه ۲۰۱۹ میلادی (‎۱۱ تیر ۱۳۹۸ خورشیدی) روی خواهد داد که زمان اوج آن، ساعت ۱۹:۲۴:۰۸ به‌وقت ساعت هماهنگ جهانی است. مدت زمان و طول این خورشیدگرفتگی ۴ دقیقه و ۳۳ ثانیه خواهد بود.

خورشیدگرفتگی ۲۶ دسامبر ۲۰۱۹

خورشیدگرفتگی ۲۶ دسامبر ۲۰۱۹ (به انگلیسی: Solar eclipse of December 26, 2019) یک خورشیدگرفتگی از نوع خورشیدگرفتگی حلقه‌ای است. این خورشیدگرفتگی در تاریخ ۲۶ دسامبر ۲۰۱۹ میلادی (‎۵ دی ۱۳۹۸ خورشیدی) روی خواهد داد که زمان اوج آن، ساعت ۵:۱۸:۵۳ به‌وقت ساعت هماهنگ جهانی است. مدت زمان و طول این خورشیدگرفتگی ۳ دقیقه و ۴۰ ثانیه خواهد بود.

داستان

داستان یا قصه به نثری گفته می‌شود که روایتی تخیلی در آن نقل شود. داستان شامل انواع رمان، داستان کوتاه و داستانک است. از ابر متن‌ها هم در داستان‌های امروزی استفاده می‌شود. داستان از انواع ادبی است، شامل آثاری که از تخیل نویسنده خلق شده است و حوادث و شخصیت‌های آن واقعیت ندارد.

دانشگاه تهران

دانشگاه تهران دانشگاه دولتی و بزرگترین مرکز آموزش عالی در ایران است پیشنهاد اولیه آن توسط اسماعیل سنگ در سال ۱۳۰۵ داده شد و پس از انجام مطالعات اولیه توسط عیسی صدیق در سال ۱۳۱۳ ه‍.خ به دستور رضا شاه پهلوی تأسیس شد. دانشگاه تهران هم‌اکنون دارای ۲۵ دانشکده، ۹ پردیس و ۱۱ مرکز پژوهشی است. در حال حاضر محمود نیلی احمدآبادی ریاست این دانشگاه را به عهده دارد.

شهرستان نیک‌شهر

شهرستان نیک‌شهر یکی از شهرستان‌های استان سیستان و بلوچستان ایران است. مرکز این شهرستان، شهر نیک‌شهر است.

ازشمال به شهرستان ایرانشهرجنوب به شهرستان چابهار غرب به شهرستان فنوج همجوارهست جمعیت این شهرستان در سال۱۳۹۸ برابر با ۱۸۱٬۸۹۴ نفر است.

نیکشهرباقرارگرفتن جاده ترانزیت چابهار به شهرهای پرتردد درسیستان بلوچستان قرارگرفته.

بیشتر جمعیت این شهرستان از مهاجرین هستند که از لحاظ معیشتی دچار فقر می‌باشند.جهت امرارمعاش به مرکزشهرستان ساکن شدن

عبدالحسین آذرنگ

عبدالحسین آذرنگ (زادهٔ ۱۳۲۵ در کرمانشاه)، نویسنده، مترجم و پژوهشگر ایرانی است. عمده فعالیت‌های وی در حوزه نشر کتاب و علوم وابسته می‌باشد.

فهرست بازیکنان تیم ملی فوتبال ژاپن

این فهرست مربوط به بازیکنان تیم ملی فوتبال ژاپن است.

فهرست کشورها بر پایه جمعیت

این فهرست مشتمل بر کشورها و قلمروهای وابسته به ترتیب جمعیت است. در این فهرست نام کشورهای مستقل، قلمروهای وابستهٔ مسکونی و در برخی موارد کشورهای تابع بر اساس استاندارد ایزو ۳۱۶۶-۱ آورده شده. برای مثال پادشاهی متحد بریتانیا و قلمروهای وابسته به آن به صورت یک نهاد واحد فرض شده‌اند اما کشورهای تابع پادشاهی هلند به طور جداگانه آورده شده‌اند. همچنین این فهرست شامل کشورهای با رسمیت محدود هم می‌شود که در استاندارد ایزو ۳۱۶۶-۱ موجود نیستند.

روبروی نام هر کشور عددی به صورت درصد آورده شده که نشان‌دهندهٔ میزان درصد جمعیت آن کشور نسبت به جمعیت جهان است. سازمان ملل متحد جمعیت جهان را ۷٫۷ میلیارد نفر تخمین زده است.

فیلم درام

درام نام ژانری در سینماست که در آن کاراکترهای فیلم در چارچوبی واقعی با مشکلات احساسی روبرو می‌شوند.

بطور کلی فیلم‌های این ژانر را می‌توان به صورت زیر طبقه‌بندی کرد:

درام تراژیک

درام جنایی و حقوقی

درام رمانتیک (عاشقانه)

درام تاریخی: مانند احساس، ویسکونتی، ۱۹۴۵

درام سانتیمانتال (احساساتی به شکلی اغراق آمیز)

درام روانشناختی: مانند Le jou r se lève, de Carné, 1939

درام اجتماعی: مانند Les plus belles années de notre vie, de Wyler, 1946

ملودرام: مانند Mirage de la vie, de Douglas Sirk, 1958

کمدی دراماتیک: مانند À nos amours, de Pialat, 1983

درام پزشکی

درام مذهبی

منطقه زمانی شرقی

منطقه زمانی شرقی (انگلیسی: Eastern Time Zone) (ET) یک منطقه زمانی شامل ۱۷ ایالت در بخش شرقی سرزمین اصلی ایالات متحده آمریکا، بخش‌هایی از شرق کانادا، ایالت کینتانا رو در مکزیک، پاناما در آمریکا مرکزی و جزایر کارائیب است. این منطقه زمانی (EST) پنج ساعت پیش از ساعت هماهنگ جهانی (ساعت گرینویچ - GMT) است (یوتی‌سی ۵:۰۰-). در ساعت تابستانی (EDT), به چهار ساعت قبل از ساعت هماهنگ جهانی می‌رسد (یوتی‌سی ۴:۰۰-).

منطقه زمانی مرکزی

منطقه زمانی مرکزی (Central Time Zone یاCT) یک منطقه زمانی در بخش‌هایی از کانادا، و ایالات متحده آمریکا, مکزیک, آمریکای مرکزی, بعضی از جزائر کارائیب, و بخشی از اقیانوس آرام است. این منطقه زمانی شش ساعت پیش از ساعت هماهنگ جهانی (ساعت گرینویچ - GMT) است. در ساعت تابستانی (DST), به پنج ساعت قبل از ساعت هماهنگ جهانی می‌رسد. به این زمان، زمان شیکاگو هم می‌گویند

ناسا

اداره کل ملی هوانوردی و فضا (به انگلیسی: National Aeronautics and Space Administration) به اختصار ناسا (به انگلیسی: NASA) سازمانی مستقل در قوهٔ مجریهٔ حکومت فدرال ایالات متحده آمریکا است که مسئولیت برنامه‌ریزی در حوزه‌های برنامهٔ فضایی کشوری و تحقیقات مکانیک پرواز و هوافضا را بر عهده دارد.در زمان جنگ سرد و پس از پرتاب ماهوارهٔ اسپوتنیک-۱ توسط اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی به فضا، آمریکا به فکر ایجاد سازمان فضایی ملی خود افتاد و ناسا در ۲۹ ژوئیهٔ ۱۹۵۸ با امضای رئیس‌جمهور وقت دوایت آیزنهاور جای کمیتهٔ رایزنی ملی هوانوردی آمریکا (ناکا) را گرفت و بنیادگذاری شد. توماس کیت گلنان به عنوان نخستین مدیر ناسا و هیو لاتیمر درایدن به عنوان معاون او برگزیده شدند و فعالیت رسمی ناسا از ۱ اکتبر ۱۹۵۸ آغاز شد.

ناسا کار خود را با نورث امریکن ایکس-۱۵ آغاز کرد و هشت خلبان در این پروژه توانستند خود را به زیر مدار زمین برسانند. نخستین ماهوارهٔ فضایی ناسا نیز اکسپلورر ۱ بود که در سال ۱۹۵۸ به فضا پرتاب شد. در ۱۲ آوریل ۱۹۶۲، یوری گاگارین اهل شوروی با فضاپیمای وستوک-۱ به فضا پرتاب شد و تبدیل به نخستین انسان فضانورد جهان شد. حدود یک ماه بعد در ۵ مه، آلن شپارد با مرکوری-رادستون ۳ از پروژهٔ مرکوری به فضا پرتاب شد و تبدیل به نخستین فضانورد آمریکایی شد. در ۲۰ فوریهٔ ۱۹۶۲، جان گلن با مرکوری-اطلس ۶ به فضا پرتاب شد و در کمتر از ۵ ساعت، ۳ بار پیرامون کرهٔ زمین گردید و تبدیل به نخستین آمریکایی شد که پیرامون زمین می‌گردد. پروژهٔ جمینای نیز دستاوردهایی مانند نخستین مانور مداری، اتصال و پهلوگیری فضاپیما و نخستین راهپیمایی فضایی آمریکا به همراه داشت.

پس از پروژهٔ جمینای، ناسا پروژهٔ آپولو را راه‌اندازی کرد که این پروژه یکی از شناخته‌شده‌ترین پروژه‌های علمی تاریخ آمریکا و جهان بوده‌است. در ۲۱ ژوئیهٔ ۱۹۶۹، نیل آرمسترانگ و باز آلدرین در طول مأموریت آپولو ۱۱ بر کرهٔ ماه گام نهادند و تبدیل به نخستین انسان‌هایی شدند که بر ماه گام برمی‌دارند. طی پروژهٔ آپولو، ۱۲ فضانورد مرد بر ماه گام نهادند. پس از مأموریت آپولو ۱۷ که بازپسین سفر بشر به ماه بود، دیگر پای هیچ انسانی به ماه نرسید. اسکای‌لب نخستین ایستگاه فضایی آمریکا بود و ایستگاهی ملی بود. در سال ۱۹۷۵، ناسا و سازمان فضایی فدرال روسیه پروژه‌ای مشترک به نام پروژهٔ آزمایشی آپولو–سایوز انجام‌دادند که این پروژه نخستین مأموریت فضایی بین‌المللی بود. از سال ۱۹۸۱ تا ۲۰۱۱، ناسا پروژه‌ای به نام برنامه شاتل‌های فضایی را اجرا کرد. این پروژه شامل ۱۳۵ پرواز فضایی بود و فاجعه‌های چلنجر و کلمبیا را هم به همراه داشت. ناسا در ایستگاه فضایی بین‌المللی مشارکت دارد. به غیر از ناسا، ۱۵ عضو دیگر که ۱۱ عضو از آن‌ها اعضای سازمان فضایی اروپا هستند، در این پروژهٔ بین‌المللی مشارکت دارند. علاوه بر فضاپیماهای دارای سرنشین، ناسا فضاپیماهای بدون سرنشینی را نیز مانند نیوهورایزنز و مریخ‌نورد کنجکاوی به فضا پرتاب کرده‌است.

ناسا به پروژه‌های پژوهشی هم می‌پردازد. در سال ۲۰۱۴، این سازمان رقابتی سالانه با عنوان مکعب‌ها در فضا آغاز کرد. ناسا به انجام پژوهش دربارهٔ تغییر اقلیم هم مشغول است و گزارش‌هایی در این خصوص تهیه و منتشر می‌کند.

مدیر ناسا بالاترین شخص تصمیم‌گیرندهٔ این سازمان است. مدیر کنونی ناسا جیم برایدنستاین و معاون او جیمز مورهارد است. ناسا دارای ۱۲ مرکز مانند مرکز فرماندهی ناسا و مرکز پژوهشی ایمز است. میزان بودجهٔ سالانهٔ ناسا سیر صعودی دارد. درصد این بودجه از بودجهٔ نظام فدرالی ایالات متحدهٔ آمریکا در سال ۱۹۶۶ به اوج خود (۴٫۴۱ درصد) رسید.

ویکی‌پدیای عربی

ویکی‌پدیای عربی (به عربی: ویکیبیدیا العربیة) نسخهٔ عربیِ وبگاه ویکی‌پدیا است و در ژوئیهٔ ۲۰۰۳ ایجاد شده‌است.

در تاریخ ۳۰ مهٔ ۲۰۱۱، این دانش‌نامه با بیش از ۱۴۷٬۰۰۰ مقاله در رتبهٔ بیست‌وششم، و در تاریخ ۷ اکتبر ۲۰۱۲، با بیش از ۱۹۷٬۰۰۰ مقاله در رتبهٔ بیست‌وسوم ویکی‌پدیاها قرار داشت.

این ویکی‌پدیا در ۲۱ اکتبر ۲۰۱۲ از مرزِ ۲۰۰٬۰۰۰ نوشتار عبور کرد؛ در مارس ۲۰۱۷، با بیش از ۵۰۰٬۰۰۰ نوشتار، ۱٬۲۰۰٬۰۰۰ کاربر ثبت‌نام‌کرده و بیش از ۲۹٬۰۰۰ نگاره، رتبهٔ نوزدهم را در فهرست ویکی‌پدیاها به خود اختصاص داد.

در ۱۲ سپتامبر ۲۰۱۸، با بیش از ۱٫۵ میلیون کاربرِ ثبت‌نام‌کرده و ۲۸ مدیر به ۶۰۰٬۰۰۰ مقاله رسید و در ردهٔ نوزدهم ویکی‌پدیا قرار داشت.

ویکی‌پدیای عربی در ۶ مارس ۲۰۱۹، با رسیدن به ۷۰۰٬۰۰۰ مقاله، از ویکی‌پدیای فارسی پیش افتاد و به رتبهٔ هفدهم جدول ویکی‌پدیاها صعود کرد.

ویکی‌پدیای عربی، هم‌اکنون ۹ اوت ۲۰۱۹ میلادی، ۱٬۶۸۲٬۵۳۶ کاربرِ ثبت‌نام‌کرده، ۲۶ مدیر، و ۸۶۵٬۰۸۲ مقاله دارد.

۱۳۹۸ (خورشیدی)

۱۳۹۸ هزار و سیصد و نود و هشتمین سال هجری خورشیدی و سالی عادی است. این سال در ساعت ۱:۲۸:۲۷ روز پنجشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۸ به وقت ایران برابر با ۲۱ مارس ۲۰۱۹ میلادی و ۱۴ رجب ۱۴۴۰ هجری قمری آغاز شد. پایان این سال در روز پنجشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۸ است.

این سال در ایران «رونق تولید» نام‌گذاری شد. همچنین این سال در گاه‌شماری حیوانی معادل خوک است.

دهه‌ها و سال‌ها
1994۹۰
10۰۰
10۱۰
10۲۰
10۳۰
10۴۰
10۵۰
10۶۰
10۷۰
10۸۰
10۹۰
13۰۰

به زبان‌های دیگر

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.