۱۹۱۶ (میلادی)

سده: سده ۱۹ - سده ۲۰ - سده ۲۱
دهه: ۱۸۸۰  ۱۸۹۰  ۱۹۰۰  ۱۹۱۰  ۱۹۲۰  ۱۹۳۰  ۱۹۴۰ 
سال: ۱۹۱۳ ۱۹۱۴ ۱۹۱۵ - ۱۹۱۶ - ۱۹۱۷ ۱۹۱۸ ۱۹۱۹
۱۹۱۶ در گاه‌شماری‌های دیگر
گاه‌شماری ایرانی۱۲۹۴–۱۲۹۵
گاه‌شماری میلادی۱۹۱۶
MCMXVI
گاه‌شماری اتیوپیایی۱۹۰۸–۱۹۰۹
گاه‌شماری ارمنی۱۳۶۵
ԹՎ ՌՅԿԵ
گاه‌شماری اسلامی۱۳۳۴–۱۳۳۵
گاه‌شماری ایگبو۹۱۶–۹۱۷
گاه‌شماری آشوری۶۶۶۶
گاه‌شماری بربری۲۸۶۶
گاه‌شماری بنگالی۱۳۲۳
گاه‌شماری بهائی۷۲–۷۳
گاه‌شماری بودایی۲۴۶۰
گاه‌شماری بیزانسی۷۴۲۴–۷۴۲۵
گاه‌شماری جوچه۵
گاه‌شماری چینی乙卯(چوب خرگوش)
۴۶۱۲ یا ۴۵۵۲
    — تا —
丙辰年 (آتش اژدها)
۴۶۱۳ یا ۴۵۵۳
گاه‌شماری خورشیدی تایلندی۲۴۵۹
گاه‌شماری دیسکوردیان۳۰۸۲
گاه‌شماری ژاپنیتایشو ۵
(大正5年)
گاه‌شماری ژولینیمیلادی منهای ۱۳ روز
گاه‌شماری سنتی برمه‌ای۱۲۷۸
گاه‌شماری عبری۵۶۷۶–۵۶۷۷
گاه‌شماری قبطی۱۶۳۲–۱۶۳۳
گاه‌شماری کره‌ای۴۲۴۹
گاه‌شماری مینگوگاه‌شماری جمهوری چین ۵
民國۵年
گاه‌شماری هولوسن۱۱۹۱۶
گاه‌شماری‌های هندو
 - ویکرم سموت۱۹۷۲–۱۹۷۳
 - شاکا ساموات۱۸۳۸–۱۸۳۹
 - کالی یوگا۵۰۱۷–۵۰۱۸
از تاریخ پیدایش رم۲۶۶۹
سال سلطنت بریتانیا۵ جرج ۵ – ۶ جرج ۵

رویدادها

Sykes-Picot-1916
رنگ قرمز قلمرو اشغالی بریتانیا و رنگ آبی قلرو اشغالی فرانسه می‌باشد.

زادروزها

جهانگیر فروهر، بازیگر ایرانی

گریگوری پک، بازیگر آمریکایی

مرگ‌ها

جوایز نوبل

منابع

  1. "International Boundary Study: Jordan – Syria Boundary" (PDF). دانشکده حقوق دانشگاه ایالتی فلوریدا. The Geographer Office of the Geographer Bureau of Intelligence and Research. 30 December 1969. Archived from the original (PDF) on 27 March 2009. Retrieved 22 August 2010.

منابع

ویکی‌پدیای انگلیسی

باروت، کبک

باروت (به فرانسوی: Barraute) شهری در منطقه شهری ابیتیبی ناحیه ابیتیبی-تمیسکامانگ در استان کبک کانادا است. در سرشماری سال ۲۰۱۱ این شهر ۲٬۰۱۴ نفر جمعیت داشته‌است و مساحت آن ۴۹۵٫۵۱ کیلومتر مربع است.

بوئینگ

بوئینگ، (به انگلیسی: Boeing) شرکت هوافضا و صنایع دفاعی آمریکایی و چندملیتی است، که در سال ۱۹۱۶ توسط ویلیام بوئینگ، در شهر سیاتل، واشینگتن تأسیس شد.

شرکت بوئینگ، در طول سال‌های متمادی فعالیت در حوزه فن آوران هوافضایی و صنایع جنگ‌افزاری، تمرکز اصلی خود را بر تولید هواپیماهای مسافربری معطوف نمود و از سوی دیگر، با خریداری و ادغام شرکت‌های هواگردسازی و صنایع دفاعی، توسعه یافت، که نقطه عطف آن، در سال ۱۹۹۷ بود، که در پی خریداری و ادغام مک‌دانل داگلاس، بوئینگ به بزرگترین شرکت هوافضای جهان تبدیل شد. در سال ۲۰۰۱ دفتر مرکزی بوئینگ، به شهر شیکاگو انتقال یافت.

شرکت بوئینگ، از نظر ساختار سازمانی، به چهار بخش اصلی تقسیم شده‌است، که هر بخش توسط یک شرکت تابعه از بوئینگ مدیریت می‌شود، این شرکت‌ها عبارتند از: شرکت هواپیماهای تجاری بوئینگ، بوئینگ دیفنس اسپیس اند سکیوریتی، بوئینگ کپیتال و گروه خدمات اشتراکی بوئینگ.

شرکت بوئینگ بزرگترین شرکت فن آوران هوافضایی در جهان می‌باشد و در سال ۲۰۱۱ به‌عنوان دومین تولیدکننده بزرگ تجهیزات دفاعی جهان، شناخته شد. بوئینگ، بزرگترین صادرکننده کالا و خدمات، در ایالات متحده است و سهام آن، در بازار بورس نیویورک مبادله می‌شود. این شرکت بخشی از میانگین صنعتی داو جونز به‌شمار می‌آید.

خورشیدگرفتگی ۳ فوریه ۱۹۱۶

خورشیدگرفتگی ۳ فوریه ۱۹۱۶ (به انگلیسی: Solar eclipse of February 3, 1916) یک خورشیدگرفتگی از نوع خورشیدگرفتگی کامل است. این خورشیدگرفتگی در تاریخ ۳ فوریهٔ ۱۹۱۶ میلادی (‎۱۳ بهمن ۱۲۹۴ خورشیدی) روی داد که زمان اوج آن، ساعت ۱۶:۰۰:۲۱ به‌وقت ساعت هماهنگ جهانی بوده‌است. مدت زمان و طول این خورشیدگرفتگی ۲ دقیقه و ۳۶ ثانیه بود.

دانشگاهیان ۸۲۹

سیارک ۸۲۹ (به انگلیسی: 829 Academia، نامگذاری:1916ZY) هشتصد و بیست و نهمین سیارک کشف شده‌است که در ۲۵ اوت ۱۹۱۶ و در رصدخانه سایمیز کشف شد.قدر مطلق سیارک برابر ۱۰٫۷۰ است.

سیارک ۸۱۵

سیارک ۸۱۵ (به انگلیسی: 815 Coppelia، نامگذاری:1916YU) هشتصد و پانزدهمین سیارک کشف شده‌است که در ۲ فوریه ۱۹۱۶ و در هایدلبرگ کشف شد.قدر مطلق سیارک برابر ۱۰٫۷۰ است.

سیارک ۸۲۲

سیارک ۸۲۲ (به انگلیسی: 822 Lalage، نامگذاری:1916ZD) هشتصد و بیست و دومین سیارک کشف شده‌است که در ۳۱ مارس ۱۹۱۶ و در هایدلبرگ کشف شد.قدر مطلق سیارک برابر ۱۲٫۱۸ است.

سیارک ۸۳۸

سیارک ۸۳۸ (به انگلیسی: 838 Seraphina، نامگذاری:1916AH) هشتصد و سی و هشتمین سیارک کشف شده‌است که در ۲۴ سپتامبر ۱۹۱۶ و در هایدلبرگ کشف شد.قدر مطلق سیارک برابر ۱۰٫۰۹ است.

سیارک ۸۴۱

سیارک ۸۴۱ (به انگلیسی: 841 Arabella، نامگذاری:1916AL) هشتصد و چهل و یکمین سیارک کشف شده‌است که در ۱ اکتبر ۱۹۱۶ و در هایدلبرگ کشف شد.قدر مطلق سیارک برابر ۱۲٫۹۲ است.

سیارک ۸۴۵

سیارک ۸۴۵ (به انگلیسی: 845 Naema، نامگذاری:1916AS) هشتصد و چهل و پنجمین سیارک کشف شده‌است که در ۱۶ نوامبر ۱۹۱۶ و در هایدلبرگ کشف شد.قدر مطلق سیارک برابر ۹٫۷۰ است.

سیارک ۸۵۲

سیارک ۸۵۲ (به انگلیسی: 852 Wladilena، نامگذاری:1916S27) هشتصد و پنجاه و دومین سیارک کشف شده‌است که در ۲ آوریل ۱۹۱۶ و در رصدخانه سایمیز کشف شد.قدر مطلق سیارک برابر ۹٫۹۰ است.

سیارک ۸۵۳

سیارک ۸۵۳ (به انگلیسی: 853 Nansenia، نامگذاری:1916S28) هشتصد و پنجاه و سومین سیارک کشف شده‌است که در ۲ آوریل ۱۹۱۶ و در رصدخانه سایمیز کشف شد.قدر مطلق سیارک برابر ۱۱٫۶۹ است.

سیارک ۸۵۵

سیارک ۸۵۵ (به انگلیسی: 855 Newcombia، نامگذاری:1916ZP) هشتصد و پنجاه و پنجمین سیارک کشف شده‌است که در ۳ آوریل ۱۹۱۶ و در رصدخانه سایمیز کشف شد.قدر مطلق سیارک برابر ۱۱٫۸۰ است.

سیارک ۸۵۶

سیارک ۸۵۶ (به انگلیسی: 856 Backlunda، نامگذاری:1916S30) هشتصد و پنجاه و ششمین سیارک کشف شده‌است که در ۳ آوریل ۱۹۱۶ و در رصدخانه سایمیز کشف شد.قدر مطلق سیارک برابر ۱۰٫۶۹ است.

سیارک ۸۵۷

سیارک ۸۵۷ (به انگلیسی: 857 Glasenappia، نامگذاری:1916S33) هشتصد و پنجاه و هفتمین سیارک کشف شده‌است که در ۶ آوریل ۱۹۱۶ و در رصدخانه سایمیز کشف شد.قدر مطلق سیارک برابر ۱۱٫۳۲ است.

سیارک ۹۵۲

سیارک ۹۵۲ (به انگلیسی: 952 Caia، نامگذاری:1916S61) نهصد و پنجاه و دومین سیارک کشف شده‌است که در ۲۷ اکتبر ۱۹۱۶ و در رصدخانه سایمیز کشف شد.قدر مطلق سیارک برابر ۹٫۲۰ است.

پالمر، آلاسکا

پالمر (به انگلیسی: Palmer) شهری در بخش ماتانوسکا-سوسیتنا ایالت آلاسکا است که جمعیت آن در سرشماری سال ۲۰۰۰ میلادی ۴۵۳۳ نفر بوده‌است.

پولاری، کبک

پولاری (به فرانسوی: Poularies) شهری در منطقه شهری آبیتیبی-وست ناحیه آبیتیبی-تمیسکامنگ در استان کبک کانادا است. در سرشماری سال ۲۰۱۱ این شهر ۷۱۹ نفر جمعیت داشته‌است و مساحت آن ۱۶۴٫۹۵ کیلومتر مربع است.

کلروال، کبک

کلروال (به فرانسوی: Clerval) شهری در منطقه شهری آبیتیبی-وست ناحیه آبیتیبی-تمیسکامنگ در استان کبک کانادا است. در سرشماری سال ۲۰۱۱ این شهر ۳۴۵ نفر جمعیت داشته‌است و مساحت آن ۱۰۱٫۶ کیلومتر مربع است.

کونمبول

کنفدراسیون فوتبال آمریکای جنوبی معروف به کونمبول (CONMEBOL) نهاد اداره‌کننده ورزش فوتبال در آمریکای جنوبی و یکی از کنفدراسیون‌های قاره‌ای فیفا است. مقر کونمبول در پاراگوئه قرار دارد و قدیمی‌ترین کنفدراسیون قاره‌ای دنیا محسوب می‌شود.

وظیفه کونمبول برگزاری و اداره و هدایت مسابقات بین‌المللی فوتبال در قاره آمریکای جنوبی است. تیم‌های عضو این کنفدراسیون تاکنون ۹ بار قهرمان جام جهانی فوتبال (تیم ملی فوتبال برزیل ۵ بار و آرژانتین و اروگوئه هر کدام دو بار) و چهار بار قهرمان فوتبال المپیک (آرژانتین و اروگوئه هر کدام دو بار) شده‌اند و تیم‌های باشگاهی آن نیز ۲۲ بار فاتح جام بین‌قاره‌ای و سه بار قهرمان جام باشگاه‌های جهان شده‌اند. کوپا آمریکا مهمترین مسابقات فوتبال در رده ملی در این قاره است که هر دو سال توسط کونمبول برگزار می‌شود و قدیمی‌ترین تورنمنت فوتبال دنیا است که هنوز برگزار می‌شود.

این کنفدراسیون در سال ۱۹۱۶ تأسیس شده و تنها ۱۰ عضو دارد که از این نظر کوچکترین کنفدراسیون فوتبال دنیا است. از میان کشورهای قاره آمریکای جنوبی سه کشور گویان فرانسه (از قلمروهای فرامرزی فرانسه)، گویان، و سورینام به عضویت کونمبول در نیامده و با توجه به اشتراکات بیشتر تاریخی، فرهنگی و ورزشی عضو کونکاکاف (کنفدراسیون آمریکای شمالی، مرکزی و منطقه کارائیب) شده‌اند. سهمیهٔ این کنفدراسیون برای جام جهانی فوتبال ۲۰۲۶ شش تیم و یک پلی‌آف درنظر گفته شده‌است.

دهه‌ها و سال‌ها
۱۸۹۰
۱۹۰۰
۱۹۱۰
۱۹۲۰
۱۹۳۰
۱۹۴۰
۱۹۵۰
۱۹۶۰
۱۹۷۰
۱۹۸۰
۱۹۹۰
۲۰۰۰

به زبان‌های دیگر

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.