۱۷۸۴ (میلادی)

۱۷۸۴ (میلادی) هزار و هفتصد و هشتاد و چهارمین سال تقویم میلادی است.

سده: سده ۱۷ - سده ۱۸ - سده ۱۹
دهه: ۱۷۵۰  ۱۷۶۰  ۱۷۷۰  ۱۷۸۰  ۱۷۹۰  ۱۸۰۰  ۱۸۱۰ 
سال: ۱۷۸۱ ۱۷۸۲ ۱۷۸۳ - ۱۷۸۴ - ۱۷۸۵ ۱۷۸۶ ۱۷۸۷
۱۷۸۴ در گاه‌شماری‌های دیگر
گاه‌شماری ایرانی۱۱۶۲–۱۱۶۳
گاه‌شماری میلادی۱۷۸۴
MDCCLXXXIV
گاه‌شماری اتیوپیایی۱۷۷۶–۱۷۷۷
گاه‌شماری ارمنی۱۲۳۳
ԹՎ ՌՄԼԳ
گاه‌شماری اسلامی۱۱۹۸–۱۱۹۹
گاه‌شماری ایگبو۷۸۴–۷۸۵
گاه‌شماری آشوری۶۵۳۴
گاه‌شماری بربری۲۷۳۴
گاه‌شماری بنگالی۱۱۹۱
گاه‌شماری بهائی−۶۰ – −۵۹
گاه‌شماری بودایی۲۳۲۸
گاه‌شماری بیزانسی۷۲۹۲–۷۲۹۳
گاه‌شماری جوچهنامعلوم
گاه‌شماری چینی癸卯(آب خرگوش)
۴۴۸۰ یا ۴۴۲۰
    — تا —
甲辰年 (چوب اژدها)
۴۴۸۱ یا ۴۴۲۱
گاه‌شماری خورشیدی تایلندی۲۳۲۷
گاه‌شماری دیسکوردیان۲۹۵۰
گاه‌شماری ژاپنیTenmei ۴
(天明4年)
گاه‌شماری ژولینیمیلادی منهای ۱۱ روز
گاه‌شماری سنتی برمه‌ای۱۱۴۶
گاه‌شماری عبری۵۵۴۴–۵۵۴۵
گاه‌شماری قبطی۱۵۰۰–۱۵۰۱
گاه‌شماری کره‌ای۴۱۱۷
گاه‌شماری مینگو۱۲۸ پیش از گاه‌شماری جمهوری چین
民前۱۲۸年
گاه‌شماری هولوسن۱۱۷۸۴
گاه‌شماری‌های هندو
 - ویکرم سموت۱۸۴۰–۱۸۴۱
 - شاکا ساموات۱۷۰۶–۱۷۰۷
 - کالی یوگا۴۸۸۵–۴۸۸۶
از تاریخ پیدایش رم۲۵۳۷
سال سلطنت بریتانیا۲۴ جرج ۳ – ۲۵ جرج ۳

زادگان

درگذشتگان

منابع

اشویل، کارولینای شمالی

اشویل (به انگلیسی: Asheville) یکی از شهرهای بزرگ ایالت کارولینای شمالی آمریکاست. عمارت بیلتمور در این شهر قرار دارد.

ان‌جی‌سی ۱۶

ان‌جی‌سی ۱۶ (به انگلیسی: NGC 16) یک کهکشان مارپیچی با قدر ظاهری ۱۳٫۰ است که در صورت فلکی اسب بالدار قرار دارد.

ان‌جی‌سی ۲۳

ان‌جی‌سی ۲۳ (به انگلیسی: NGC 23) یک کهکشان مارپیچی با قدر ظاهری ۱۲٫۵ است که در صورت فلکی اسب بالدار قرار دارد.

بانک نیویورک ملون

بانک نیویورک ملون، (به انگلیسی: The Bank of New York Mellon) شرکت خدمات مالی و بانکداری آمریکایی و چندملیتی است، که در سال ۲۰۰۷ با ادغام بانک نیویورک و شرکت خدمات مالی ملون راه‌اندازی شد.بانک نیویورک ملون هم‌اکنون قدیمی‌ترین بانک فعال در ایالات متحده است، که ریشه‌های تأسیس آن، به سال ۱۷۸۴ و بنیانگذاری بانک نیویورک توسط الکساندر همیلتون باز می‌گردد. امروزه فعالیت‌های این بانک در حوزه‌های بانکداری سرمایه‌گذاری، مدیریت سرمایه‌گذاری، مدیریت ثروت و سرویس‌های مرتبط با دارایی متمرکز می‌باشد.در سال ۲۰۱۱ مجموع سرمایه تحت مدیریت بانک نیویورک ملون بیش از ۱٫۴ تریلیون دلار و دارایی‌های تحت حضانت آن، بالغ بر ۲۷٫۶۹ تریلیون دلار اعلام شده‌است، که بر پایه آن، بانک نیویورک ملون بزرگترین بانک سپرده‌گذاری جهان به‌شمار می‌آید.شعبه مرکزی این بانک در منهتن، نیویورک قرار دارد و سهام آن در بازار بورس نیویورک و بورس توکیو معامله می‌شود. بانک نیویورک ملون در حال حاضر از سوی هیئت ثبات مالی به‌عنوان یکی از ۲۸ بانک سیستمیک جهان، شناخته می‌شود.

جرج‌تاون، کنتاکی

جرج‌تاون (به انگلیسی: Georgetown) شهری در ایالت کنتاکی کشور ایالات متحده آمریکا است که جمعیت آن در سرشماری سال ۲۰۱۰ میلادی، ۲۹٬۰۹۸ نفر بوده‌است.

سن بارتلمی

سن بارتلمی (به فرانسوی: Saint-Barthélemy) به صورت رسمی جزو قلمروهای آن سوی دریاها محسوب می‌گردد.

اسم مستعار آن (به فرانسوی: Saint-Barth) و (به انگلیسی: St. Barts) می‌باشد و مساحت آن ۲۱ کیلومترمربع و جمعیت آن ۸٬۸۲۳ نفر (آمار ۲۰۰۸) می‌باشد. پایتخت و بندر اصلی شهر گاستاویا می‌باشد.

این جزیره تنها مستعمره سوئد (مدت زمان مشخص) در دریای کارائیب بود و به مدت محدودی بعد اتمام جنگ ناپلئون مستعمره سوئد بود و نشانه‌هایی از تمدن سوئد در پرچم نظامی (۳ تاج) دیده می‌شود.

زبان، آشپزی و فرهنگ به‌طور واضحی فرانسوی هستند. در تعطیلات زمستانی جزیره بسیار مورد توجه توریست‌ها قرار می‌گیرد.

سیمفروپول

سیمفروپول (به روسی: Симферополь، به اوکراینی: Сімферополь، به تاتاری کریمه: Aqmescit (آق مسجد به معنی مسجد سفید)) پایتخت جمهوری خودمختار کریمه در فدراسیون روسیه است.

به عنوان پایتخت کریمه، این شهر یک مرکز مهم سیاسی، اقتصادی و ترابری شبه جزیره است. بر اساس آمار سال ۲۰۰۶ جمعیت این شهر برابر با ۳۴۰٬۶۰۰ نفر بوده‌است.

مدارک باستان‌شناسی در سیمفروپول نشانگر قدمت آن به‌عنوان یک شهر باستانی سکاها است که با نام ناپل سکائیه شناخته می‌شد. این منطقه همچنین با نام آق‌مسجد (Aqmescit) منزلگاه تاتارهای کریمه‌ای بوده‌است. پس از تصرف خانات کریمه به‌دست امپراتوری روسیه، نام این شهر به سیمفروپول (نام کنونی) تغییر یافت.

شهرستان سمپسون، کارولینای شمالی

شهرستان سمسون، کارولینای شمالی (به انگلیسی: Sampson County, North Carolina) یک سکونتگاه مسکونی در ایالات متحده آمریکا است که در کارولینای شمالی واقع شده‌است.

شهرستان فرانکلین، جورجیا

شهرستان فرانکلین، جورجیا (به انگلیسی: Franklin County, Georgia) یک سکونتگاه مسکونی در ایالات متحده آمریکا است که در جورجیا واقع شده‌است.

شهرستان فرانکلین، پنسیلوانیا

شهرستان فرانکلین، پنسیلوانیا (به انگلیسی: Franklin County, Pennsylvania) شهرستانی در ایالات متحده آمریکا است که در پنسیلوانیا واقع شده‌است.

شهرستان مور، کارولینای شمالی

شهرستان مور، کارولینای شمالی (به انگلیسی: Moore County, North Carolina) یک سکونتگاه مسکونی در ایالات متحده آمریکا است که در کارولینای شمالی واقع شده‌است.

شهرستان مونتگومری، پنسیلوانیا

شهرستان مونتگومری، پنسیلوانیا (به انگلیسی: Montgomery County, Pennsylvania) معروف به مانتکو شهرستانی در ایالات متحده آمریکا است که در پنسیلوانیا واقع شده‌است.بر اساس سرشماری ۲۰۱۰ ایالات متحده آمریکا، جمعیت آن ۷۹۹٬۸۷۴ بوده، که آن را سومین شهرستان پرجمعیت پنسیلوانیا، پس از شهرستان‌های فیلادلفیا و شهرستان الگینی، پنسیلوانیا می‌کند. مرکز شهرستان نوریس‌تاون است. شهرستان مونتکومری تنوع زیادی دارد، و از مزارع و زمین‌های باز در آپر هانوور تا خیابان‌های با تراکم جمعیت بالای پر از خانه را در چلتنهم در خود جای داده است.

این شهرستان جزیی از منطقه کلانشهری آماری فیلادلفیا، پنسیلوانیا-کمدن، نیوجرسی-ویلمینگتون، دلاور، پنسیلوانیا-نیوجرسی-دلاور-مریلند دره دلاور است. این شهرستان در واقع حومه شهر شمال غربی فیلادلفیاست، و نشانگر مرز شمالی این منطقه با منطقهٔ درهٔ لیهای در شمال ایالت است. رد سال ۲۰۱۰ این شهرستان در بین ثروتمندترین شهرستان‌ها در سطح کشور ۵۱م بود. در سال ۲۰۰۸ فوربز آن را در ردیف نهمین بهترین جاها برای زندگی خانوادگی قرار داد.

شهرستان نلسون، کنتاکی

شهرستان نلسن، کنتاکی (به انگلیسی: Nelson County, Kentucky) یک منطقهٔ مسکونی در ایالات متحده آمریکا است که در کنتاکی واقع شده‌است.

شهرستان هاوکینز، تنسی

شهرستان هاوکینز، تنسی (به انگلیسی: Hawkins County, Tennessee) یک سکونتگاه مسکونی در ایالات متحده آمریکا است که در تنسی واقع شده‌است.

شهرستان واشینگتن، جورجیا

شهرستان واشینگتن، جورجیا (به انگلیسی: Washington County, Georgia) یک سکونتگاه مسکونی در ایالات متحده آمریکا است که در جورجیا واقع شده‌است.

فرانسوا بلانشه

فرانسوا بلانشه (به فرانسوی: François Blanchet) مفسر و نویسنده قرن هجدهم میلادی اهل فرانسه است.

نوریس‌تاون، پنسیلوانیا

نوریس‌تاون (به انگلیسی: Norristown) یک منطقهٔ مسکونی در ایالات متحده آمریکا است که در شهرستان مونتگومری، پنسیلوانیا واقع شده‌است. نوریس‌تاون ۹٫۳۵ کیلومتر مربع مساحت و ۳۴٬۳۲۴ نفر جمعیت دارد و ۴۱٫۱۵ متر بالاتر از سطح دریا واقع شده‌است.

وایتیر، کالیفرنیا

وایتیر (به انگلیسی: Whittier) شهری در شهرستان لس‌آنجلس، کالیفرنیا ایالت کالیفرنیا است که در سرشماری سال ۲۰۱۰ میلادی، ۸۵۳۳۱ نفر جمعیت داشته است.

ولادی‌قفقاز

ولادی‌قفقاز (به روسی: Владикавказ) پایتخت جمهوری اوستیای شمالی-آلانیا در جنوب‌غرب روسیه است.

این شهر در جنوب شرقی جمهوری آلانیا واقع و در یکی از کوهپایه‌های رشته‌کوه قفقاز، در سواحل رودخانه ترک واقع است. ولادی‌قفقاز یکی از پرجمعیت‌ترین شهرهای ناحیه فدرالی قفقاز شمالی است.

اکثریت ساکنان این شهر را آسی‌ها، روس‌ها و ارمنی‌ها تشکیل می‌دهند. جمعیت ولادی‌قفقاز در سال ۲۰۱۰ میلادی، بالغ بر ۳۱۱٬۶۰۰ نفر بوده‌است.

این شهر یک مرکز صنعتی و همچنین یک مرکز حمل و نقل به شمار می‌آید. از جمله‌ی تولیدات این شهر می‌توان به محصولاتی از روی، سرب، انواع گوناگون ماشین‌آلات، محصولات شیمیایی، محصولات غذایی و پوشاک اشاره کرد.

دهه‌ها و سال‌ها
۱۶۹۰
۱۷۰۰
۱۷۱۰
۱۷۲۰
۱۷۳۰
۱۷۴۰
۱۷۵۰
۱۷۶۰
۱۷۷۰
۱۷۸۰
۱۷۹۰
۱۸۰۰

به زبان‌های دیگر

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.