۱۷۷۱ (میلادی)

۱۷۷۱ (میلادی) هزار و هفتصد و هفتاد و یکمین سال تقویم میلادی است.

سده: سده ۱۷ - سده ۱۸ - سده ۱۹
دهه: ۱۷۴۰  ۱۷۵۰  ۱۷۶۰  ۱۷۷۰  ۱۷۸۰  ۱۷۹۰  ۱۸۰۰ 
سال: ۱۷۶۸ ۱۷۶۹ ۱۷۷۰ - ۱۷۷۱ - ۱۷۷۲ ۱۷۷۳ ۱۷۷۴
۱۷۷۱ در گاه‌شماری‌های دیگر
گاه‌شماری ایرانی۱۱۴۹–۱۱۵۰
گاه‌شماری میلادی۱۷۷۱
MDCCLXXI
گاه‌شماری اتیوپیایی۱۷۶۳–۱۷۶۴
گاه‌شماری ارمنی۱۲۲۰
ԹՎ ՌՄԻ
گاه‌شماری اسلامی۱۱۸۴–۱۱۸۵
گاه‌شماری ایگبو۷۷۱–۷۷۲
گاه‌شماری آشوری۶۵۲۱
گاه‌شماری بربری۲۷۲۱
گاه‌شماری بنگالی۱۱۷۸
گاه‌شماری بهائی−۷۳ – −۷۲
گاه‌شماری بودایی۲۳۱۵
گاه‌شماری بیزانسی۷۲۷۹–۷۲۸۰
گاه‌شماری جوچهنامعلوم
گاه‌شماری چینی庚寅(فلز ببر)
۴۴۶۷ یا ۴۴۰۷
    — تا —
辛卯年 (فلز خرگوش)
۴۴۶۸ یا ۴۴۰۸
گاه‌شماری خورشیدی تایلندی۲۳۱۴
گاه‌شماری دیسکوردیان۲۹۳۷
گاه‌شماری ژاپنیMeiwa ۸
(明和8年)
گاه‌شماری ژولینیمیلادی منهای ۱۱ روز
گاه‌شماری سنتی برمه‌ای۱۱۳۳
گاه‌شماری عبری۵۵۳۱–۵۵۳۲
گاه‌شماری قبطی۱۴۸۷–۱۴۸۸
گاه‌شماری کره‌ای۴۱۰۴
گاه‌شماری مینگو۱۴۱ پیش از گاه‌شماری جمهوری چین
民前۱۴۱年
گاه‌شماری هولوسن۱۱۷۷۱
گاه‌شماری‌های هندو
 - ویکرم سموت۱۸۲۷–۱۸۲۸
 - شاکا ساموات۱۶۹۳–۱۶۹۴
 - کالی یوگا۴۸۷۲–۴۸۷۳
از تاریخ پیدایش رم۲۵۲۴
سال سلطنت بریتانیا۱۱ جرج ۳ – ۱۲ جرج ۳

مناسبت‌ها

اخترشناس فرانسوی شارل==رویدادها==مسی

درگذشتگان

اجرام مسیه

اجرام مسیه (به انگلیسی: Messier objects) نام ۱۱۰ جرم غیرستاره‌ای بود که توسط اخترشناس فرانسوی شارل مسیه گردآوری شد او این کاتالوگ را "Catalogue des Nébuleuses et des Amas d'Étoiles" ("کاتالوگ سحابی‌ها و خوشه‌ها") نامید و در سال ۱۷۷۱ منتشر کرد. او این کار را صرف جلوگیری از اشتباه برای رصدگران کاشف دنباله‌دارها انجام داد.او این موارد را از یک (سحابی خرچنگ) تا ۴۵ (خوشه پروین) نامگذاری کرد. که بعداً تا ۱۱۰ گسترش یافت البته اشتباه‌هایی هم داشت مثلاً ۱۰۲ و ۱۰۱ یک جرم یکسان هستند.

فهرست نهایی در سال ۱۷۸۴ منتشر شد بعداً به شماره‌های مسیه معروف شد.

امپراتور کوکاکو

امپراتور کوکاکو (انگلیسی: Emperor Kōkaku؛ زاده ۲۳ سپتامبر ۱۷۷۱ درگذشته ) یک اهل شوگون‌سالاری توکوگاوا بود.

اچ‌ام‌اس ادونچر (۱۷۷۱)

اچ‌ام‌اس ادونچر (۱۷۷۱) (به انگلیسی: HMS Adventure (1771)) یک کشتی بود که طول آن ۱۳۰ فوت (۴۰ متر) بود. این کشتی در سال ۱۷۷۱ ساخته شد.

بورس وین

بورس وین، (به آلمانی: Wiener Börse) بازار بورس اوراق بهادار اتریشی مستقر در وین است، که در سال ۱۷۷۱ در خلال دوره ماریا ترزا، اتریش فعالیت خود را آغاز نمود.

بازار بورس وین نخستین بازار بورس اوراق بهادار اروپای شرقی بوده و به‌عنوان یکی از قدیمی‌ترین بازارهای بورس جهان محسوب می‌شود.

دمیتری لاپتف

دمیتری لاپتف (روسی: Дмитрий Яковлевич Лаптев؛ ۱ ژانویه ۱۷۰۱(1701-01-01) – ۳۱ ژانویه ۱۷۷۱(1771-01-31)) دریاسالار و کاوشگر شمالگان اهل امپراتوری روسیه بود. تنگه دمیتری لاپتف به افتخار وی و دریای لاپتف نیز به افتخار او و پسرعمویش خاریتون لاپتف که همکار او در اکتشافات شمالگان بود، نام‌گذاری شده است.

رابرت اوون

رابرت اوون (به انگلیسی: Robert Owen) (زاده ۱۴ مه ۱۷۷۱ - درگذشته ۱۷ نوامبر ۱۸۵۸) یک اصلاح‌گر سوسیالیست اهل ولز بریتانیا و یکی از بنیادگذاران جنبش سوسیالیسم تعاونی است.

فلسفه اوون که کارل مارکس بعداً بر آن نام سوسیالیسم آرمان‌شهری نهاد، از سه اصل بنیادین تشکیل شده بود.

سان گابریل، کالیفرنیا

سان گابریل (به انگلیسی: San Gabriel) شهری در شهرستان لس‌آنجلس، کالیفرنیا ایالت کالیفرنیا است که در سرشماری سال ۲۰۱۰ میلادی، ۳۹۷۱۸ نفر جمعیت داشته‌است.

شهرستان بدفورد، پنسیلوانیا

شهرستان بدفورد، پنسیلوانیا (به انگلیسی: Bedford County, Pennsylvania) شهرستانی در ایالات متحده آمریکا است که در پنسیلوانیا واقع شده‌است.

شهرستان سری، کارولینای شمالی

شهرستان سری، کارولینای شمالی (به انگلیسی: Surry County, North Carolina) شهرستانی در ایالات متحده آمریکا است که در کارولینای شمالی واقع شده‌است.

شهرستان ویک، کارولینای شمالی

شهرستان ویک، کارولینای شمالی (به انگلیسی: Wake County) یک سکونتگاه مسکونی در ایالات متحده آمریکا است که در کارولینای شمالی واقع شده‌است.

شهرستان چتهم، کارولینای شمالی

شهرستان چتهام، کارولینای شمالی (به انگلیسی: Chatham County, North Carolina) یک سکونتگاه مسکونی در ایالات متحده آمریکا است که در کارولینای شمالی واقع شده‌است.

شهرستان گیلفرد، کارولینای شمالی

شهرستان گیلفرد، کارولینای شمالی (به انگلیسی: Guilford County, North Carolina) یک سکونتگاه مسکونی در ایالات متحده آمریکا است که در کارولینای شمالی واقع شده‌است.

شوکای سیبری

شوکای سیبری (نام علمی: Capreolus pygargus) نام یک گونه از سرده شوکا است.

شیر کوهی

شیر کوهی یا پوما (نام علمی: Puma concolor) نوعی گربه‌سان بزرگ بومی قاره آمریکاست که زیستگاه آن از کوه‌های آند در آمریکای جنوبی تا یوکان در کانادا را شامل می‌شود. شیر کوهی بزرگ‌ترین گربه‌سان قاره آمریکا بعد از جگوار می‌باشد، هر چند ده‌ها نام برگرفته از افسانه‌های مردمان بومی قاره آمریکا برای این گربه‌سان وجود دارد اما اکثر دانشمندان آن را با نام پوما (puma) می‌شناسند. پوما جانوری با انطباق‌پذیری بسیار بالاست که در زیستگاه‌های متنوعی زندگی کرده و از طعمه‌های مختلف تغذیه می‌کند. بیشتر شب‌گرد و پگاه‌رو است اما در طول روز هم دیده می‌شود.

شیر کوهی درنده‌ای کمین‌کننده می‌باشد که طعمه‌ی اصلی‌اش سم‌داران از جمله گوزن می‌باشد با این حال از طعمه‌های کوچک مثل جوندگان و حشره‌ها نیز شکار می‌کند و گاهی نیز به دام‌های اهلی حمله می‌کند. بوته‌زارهای متراکم و مناطق صخره‌ای را که امکان کمین کردن وجود دارد ترجیح می‌دهد اما در دشت‌های باز هم زندگی می‌کند. پوما مثل بقیه گربه‌سانان قلمروطلب است و تراکم جمعیتی کمی دارد و در برخی مناطق رقیب شکارچیان دیگری چون جگوار، گرگ خاکستری، خرس گریزلی و خرس سیاه است.

شکار گسترده و توسعه سکونتگاه‌های انسانی پس از ورود اروپایی‌ها به آمریکا نسل پوما را در بسیاری از مناطق برانداخت و این جانور در ابتدای قرن بیستم مناطق شرقی آمریکای شمالی (به استثنای محدوده‌ای در فلوریدا) منقرض شد اما در سال‌های اخیر گسترش قلمرو پوما از غرب به شرق مشاهده شده‌است و حتی در ایالت کنتیکت در ساحل اقیانوس اطلس نیز دوباره مشاهده شده‌اند. نزدیکترین خویشاوند پوما گربه‌سان کوچکی به نام جگواروندی است.

عبدالمجید طالقانی

درویش عبدالمجید طالقانی (۱۱۵۰ه‍.ق طالقان - ۱۱۸۵ه‍.ق اصفهان) خوشنویس، شاعر و عارف شهیر ایرانی است. عبدالمجید در جوانی به قزوین رفت و پس از یادگیری اصول اولیه خوشنویسی به اصفهان مهاجرت نمود.

او متخلص به «مجید» بود و بزرگترین خوشنویس خط شکسته‌نستعلیق در تاریخ خوشنویسی ایران به‌شمار می‌رود. وی در خط شکسته مانند میرعماد در نستعلیق استاد بوده‌است و این خط را به پایه‌ای رسانید که تاکنون کسی بدان نتوانسته‌است برسد.

لوئی پتی دو بشومون

لوئی پتی دو بشومون (به فرانسوی: Louis Petit de Bachaumont) نویسنده قرن هفدهم میلادی اهل فرانسه است.

مونت‌بلو، کالیفرنیا

مونت‌بلو (به انگلیسی: Montebello) شهری در شهرستان لس‌آنجلس، کالیفرنیا ایالت کالیفرنیا است که در سرشماری سال ۲۰۱۰ میلادی، ۶۲۵۰۰ نفر جمعیت داشته است.

پیتسبرگ

پیتسبرگ (به انگلیسی: Pittsburgh) شهری در ایالت پنسیلوانیا از کشور ایالات متحده آمریکا است.

پیتسبرگ دومین شهر بزرگ این ایالت و مرکز شهرستان الیگنی، پنسیلوانیا است.

پیتسبرگ در پیرامون هم‌ریزشگاه دو رود الگنی و مانانگهلا (Monongahela) ساخته شده‌است یعنی جایی که این دو رود با هم رودخانه اوهایو را تشکیل می‌دهند.

دورنمای شهر پیتسبرگ شامل ۱۵۱ آسمان‌خراش، ۴۴۶ پل، دو تله‌کابین ریلی و یک دژ مربوط به دوران پیش از انقلاب آمریکا است. بقایای قلعه‌ای تاریخی با قدمتی بیش از ۲۵۰ سال بنام قلعه دوکِین (Duquesne) به‌شکل تصادفی در یکی از پارک‌های این شهر کشف شده‌است.

در سال ۲۰۰۷، پیتسبرگ به عنوان «قابل زندگی‌ترین شهر آمریکا» اعلام شد.

فالینگ‌واتر در حومه این شهر قرار دارد.

کاسنی پاکوتاه

کاسنی پاکوتاه (به انگلیسی: Cichorium pumilum) گیاه علفی پایایی و یکساله به طول ۴۰سانتی‌متر با گل‌های زرد و کرکدار و برگ‌های قاعده‌ای مجتمع و نیزه‌ای که دارای ریشه‌های قوی و ضخیمی است که داخل آن شیرابه‌ای سفید رنگ وجود دارد.

گیاه دارویی «کاسنی» نقش مهمی در درمان سنگ‌های صفراوی و کلیوی دارد. خشک شده این گیاه عطری شبیه ادویه و طعمی تلخ دارد.ریشه کاسنی اشتهاآور و جوشانده‌اش برای کبد مفید است. کاسنی خاصیت تب بری دارد و در درمان دیابت مؤثر است که از آن به عنوان تصفیه‌کننده خون استفاده می‌شود.

دهه‌ها و سال‌ها
۱۶۹۰
۱۷۰۰
۱۷۱۰
۱۷۲۰
۱۷۳۰
۱۷۴۰
۱۷۵۰
۱۷۶۰
۱۷۷۰
۱۷۸۰
۱۷۹۰
۱۸۰۰

به زبان‌های دیگر

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.