۱۴۴۰ (قمری)


۱۴۴۰ قمری، هزاروچهارصدوچهلمین سال در گاه‌شماری هجری قمری قراردادی سالی عادی است.

اول محرم این سال روز چهارشنبه: (۲۱ شهریور ۱۳۹۷ هجری خورشیدی) برابر با ۱۲ سپتامبر ۲۰۱۸ میلادی است.

سده: سده ۱۴ - سده ۱۵ - سده ۱۶
دهه: ۱۴۱۰  ۱۴۲۰  ۱۴۳۰  ۱۴۴۰  ۱۴۵۰  ۱۴۶۰  ۱۴۷۰ 
سال: ۱۴۳۷ ۱۴۳۸ ۱۴۳۹ - ۱۴۴۰ - ۱۴۴۱ ۱۴۴۲ ۱۴۴۳
استهلال

استهلال (هلال‌بینی، بَرن‌بینی) تلاش برای رؤیت هلال ماه را گویند. این عمل دارای ارزش نجومی است، زیرا ماه قمری ممکن است ۲۹ یا ۳۰ روزه باشد و مشاهده ماه نو گاه کاری دشوار و نیازمند محاسبات نجومی است. از نظر اسلام نیز این کار مهم و مستحب محسوب می‌شود. زیرا مناسبت‌های دین اسلام بر مبنای گاه‌شمار قمری تنظیم شده‌است.

امروز

اِمروز به روزی گفته می‌شود که زمان فعلی بخشی از آن است.

امروز دوشنبه، ۱۴ مرداد (یا اسد) ۱۳۹۸ هجری شمسی برابر با ۵ اوت ۲۰۱۹ میلادی(مطابق ۳ ذی‌الحجّه ۱۴۴۰ قمری قراردادی) می‌باشد.

زمان فعلی‏۰۱:۵۵ به وقت گرینویچ

۵:۲۵ به وقت نصف‌النهاری ایران

۶:۲۵ به وقت رسمی ایران

۰۶:۲۵ به وقت رسمی افغانستانامروز معمولاً به تمام مدت زمانی که بین نیمه‌شب گذشته و نیمه‌شب امشب قرار دارد اطلاق می‌شود. در بسیاری اوقات از امروز برای اشاره کردن به زمان روشن بودن زمین بر اثر تابش خورشید که بخشی از شبانه‌روز را تشکیل می‌دهد اطلاق می‌شود.

اکنون

اکنون به معنی دوره زمانی یا لحظه فعلی است که در آن قرار داریم. اکنون، پس از زمان گذشته و قبل از آینده متحقق است و زمانیست که آناً حس شده و در آن زندگی می کنیم.لحظه کنونی ۱:۵۰ (ساعت کنونی) به وقت ایران، هم‌زمان با ‏۲۲:۲۰ به وقت جهانی، دوشنبه، ۲۸ مرداد (یا اسد) ۱۳۹۸ هجری خورشیدی مطابق با ۱۹ اوت ۲۰۱۹ میلادی و برابر با ۱۷ ذی‌الحجّه ۱۴۴۰ قمری است.

اکنون (ابهام‌زدایی)

اکنون ممکن است به موارد زیر اشاره داشته باشد:

اکنون دوره یا لحظه‌ای که هم‌اکنون در آنیم.

۱۱:۵۱ ساعت کنونی به وقت ایران هم‌زمان با ‏۰۸:۲۱، به وقت جهانی.

جمعه، به عنوان روز کنونی هفته.

مرداد (اسد)، ماه (برج) خورشیدی کنونی.

ذی‌الحجّه، ماه قمری کنونی.

اوت، ماه میلادی کنونی.

۲۵ مرداد یا اسد، مطابق با ۱۴ ذی‌الحجّه و برابر با ۱۶ اوت؛ روز و ماه کنونی.

۱۳۹۸ خورشیدی، مطابق با ۱۴۴۰ قمری و برابر با ۲۰۱۹ میلادی؛ سال کنونی

اکنون، شهری در تاجیکستان

تقویم ام‌القری

تقویم اُم‌ّالقُریٰ تقویم هجری قمری محاسبه‌شده‌ای است که روز اول هر ماه بر اساس محاسبه نجومی تولد ماه (مقارنه ماه)، باتوجه به غروب خورشید قبل از افول ماه، طبق موقعیت و افق کعبه در شهر مکه تعیین می‌گردد. این تقویم از سال ۱۳۴۶ هجری در عربستان سعودی مورد استفاده قرار گرفته‌است. افزون بر عربستان سعودی، برخی از کشورهای اسلامی منطقه (نظیر قطر و بحرین) و حتی برخی از جوامع در کشورهای غیر اسلامی (نظیر جامعه اسلامی آمریکای شمالی، شورای فقه آمریکای شمالی یا شورای اروپایی فتوا و پژوهش) از آن تقویم تبعیت کرده‌اند.

برخی از جوامع اسلامی که تقویمشان را بر اساس رؤیت هلال ماه تنظیم می‌کنند، از تقویم ام‌القری انتقاد کرده‌اند.

امروز:۳ ذی‌الحجّه ۱۴۴۰ قمری، برابر با۴ ذی‌الحجّه ۱۴۴۰ قمری ام‌القری

سال تقویمی

به طور کلی، یک سال تقویمی (به انگلیسی: Calendar year) براساس تقویم (مربوط به آن منطقه) از روز اول سال آغاز شده و پایان آن تا قبل از روز اول سال جدید است و بدین ترتیب تعداد روزهای تشکیل دهنده یک سال را در بر می‌گیرد. همچنین با توجه به هر تقویمی یک سال تقویمی می‌تواند از روزهای دیگر سال آغاز شود و خاتمه آن در سال جدید قبل از همان روز باشد. برای وفق داده شدن سال تقویمی با چرخه نجومی (دارای تعداد کسری از روز) بعضی از سال‌ها دارای تعداد روز اضافی هستند.

در گاه‌شماری هجری خورشیدی که به عنوان تقویم رسمی ایران و افغانستان مورد استفاده قرار می‌گیرد، سال تقویمی از ۱ فروردین شروع شده و پایان آن برابر ۳۱ اسفند است. این سال ۳۶۵ روز (۸٫۷۶۵ ساعت، ۵۲۵٫۹۴۸ دقیقه و ۳۱٫۵۵۶٫۹۲۵ ثانیه) از یک سال عادی و در صورت کبیسه بودن سال، ۳۶۶ روز از یک سال کبیسه را در بر می‌گیرد.

در گاه‌شماری میلادی که در بیشتر مناطق دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد، سال تقویمی از ۱ ژانویه شروع شده و پایان آن برابر ۳۱ دسامبر است. این سال ۳۶۵ روز (۸٫۷۶۰ ساعت، ۵۲۵٫۶۰۰ دقیقه و ۳۱٫۵۳۶٫۰۰۰ ثانیه) از یک سال عادی و در صورت کبیسه بودن سال، ۳۶۶ روز (۸٫۷۸۴ ساعت، ۵۲۷٫۰۴۰ دقیقه و ۳۱٫۶۲۲٫۴۰۰ ثانیه) از یک سال کبیسه را در بر می‌گیرد.

میانگین سال اعتدالی در ستاره‌شناسی در حال حاضر ۳۶۵/۲۴۲۱۹ روز است که مقداری کمتر از میانگین بیشتر تقویم‌ها است.

محمد خرسند

محمد خرسند (زاده ۱۷ اردیبهشت ۱۳۴۶ - درگذشتهٔ ۸ خرداد ۱۳۹۸) روحانی شیعه و جانباز جنگ عراق علیه ایران، امام جمعه شهر کازرون و عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی بود.خرسند از دوم شهریورماه ۱۳۸۶ امامت جمعه شهر کازرون را برعهده داشت. وی همچنین از اعضای شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی بود. خرسند در روز چهارشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۸ مقابل منزلش مورد حمله فردی مسلح بنام (حمید رضا درخشنده) با چاقو قرار گرفت ، قاتل به وسیله چاقو سه ضربه به سینه ، شکم و ران خرسند وارد کرد. و متواری گشت. خرسند پس از انتقال به بیمارستان درگذشت .

گام‌های ماه

نِمودهای ماه، گام‌های ماه یا اَهِلِّه قمر در ستاره‌شناسی به حالت‌های مختلف دیده شدن بخش روشن ماه از زمین گفته می‌شود. برخی از این حالت‌ها نامی ویژه دارند:

ماه نو

تربیع اول (یک‌چهارم نخست)

بدر یا ماه تمام

تربیع دوم (یک‌چهارم دوم)

محاق (ماه تاریک)ماه در نخستین نیمه از دورش از ماه نو تا ماه پُر پیش می‌رود که به این بخش، ماه فزاینده می‌گویند. ماه در نیمه دوم دورش، ماه کاهنده نام گرفته‌است.

فضانوردان که از ماه زمین را می‌نگرند زمین هم به ترتیب همان نمودهایی را دارا است که ما از روی زمین در مورد ماه مشاهده می‌کنیم. اما هر نمود زمین درست نقطه مقابل اهله ماه خواهد بود. اگر ماه در نمود ربع سوم باشد فضانوردان زمین را در ربع اول خواهند دید.

گاه‌شماری دوران مشترک

گاه‌شماری یا سالنمای دوران مشترک یا د.م یا عصر حاضر یک گاه‌شماری سکولار است که به عنوان جایگزین برای گاه‌شماری میلادی استفاده می‌شود. این گاه‌شماری مبداء یکسانی با گاه‌شمار میلادی دارد. بنابراین سال ۲۰۱۴ دوران مشترک معادل سال ۲۰۱۴ میلادی است و سال ۳۹۹ پیش از عصر حاضر برابر سال ۳۹۹ پیش از میلاد.

اصطلاح «دوران مشترک» حداقل از سال ۱۷۰۸ در زبان انگلیسی استفاده شده‌است. این اصطلاح ابتدا از اواسط قرن ۱۹ توسط دانشگاهیان یهودی معرفی شد و از اواخر قرن ۲۰ به عنوان گاه‌شماری سکولار در نوشته‌های دانشگاهی و علمی کاربرد گسترده یافت.

گاه‌شماری طبری

گاهشماری طبری / تبری (مازندرانی)، نوعی از گاهشمار ساسانی است که در آن سال برابر ۳۶۵ روز و شامل دوازده ماه ۳۰ روزه بوده‌است.

گاه‌شماری میلادی

گاه‌شماری میلادی گاه‌شماری با ریشهٔ مسیحی است که هم‌اکنون در بیشتر کشورهای جهان استفاده می‌شود و تقویمی بین‌المللی است. این گاه‌شماری برگرفته از گاه‌شماری ژولینی با مبدأ میلادی (میلاد عیسی) است و نخست از سوی آلویسیوس لیلیوس که پزشکی از اهالی ناپل بود پیشنهاد شد. تعدیل کبیسه‌گیری این گاهشماری در ۲۴ فوریهٔ ۱۵۸۲ از سوی پاپ گریگوری سیزدهم پذیرفته شد و از آن پس به گاه‌شماری گریگوری (گرِگوری) نیز مشهور شد.

گاه‌شماری هجری قمری

گاه‌شماری هجری قمری، گاه‌شماری براساس چرخش ماه است که توسط مسلمانان و نیز در بسیاری از کشورهای اسلامی به عنوان سالنمای مذهبی یا در مواردی سالنمای مدنی استفاده می‌شود. از این سالنمای در بسیاری از آیین‌های اسلامی، از قبیل روزه، حج، تعیین ماه‌های حرام، و عزاداری استفاده می‌شود. در زمان خلافت عمر بن خطاب، خلیفه دوم برای اداره ممالک مفتوحه با کمک دبیران ایرانی اقدام به تأسیس دیوانخانه به سبک ساسانی نمود از اولین اقدامات دبیران ایجاد مبدأ گاه شماری برای سررسید باژ و گزیه (بعدها باج و خراج و جزینه) به تقلید از مبدأ تاریخ یزدجردی بود برای همین تاریخ هجرت پیامبر اسلام جایگزین تاریخ تاجگذاری شاه ساسانی شد که ۱۶ سال با هم اختلاف داشتند. گاه اجمالاً از آن به عنوان تقویم قمری نیز یاد می‌شود.

قبل از جهانی شدن گاه‌شماری میلادی در بسیاری از کشورهای اسلامی و رسمی شدن گاه‌شماری هجری خورشیدی در ایران و افغانستان، سالنمای هجری قمری سالنمای اصلی سرزمین‌های اسلامی بود و وقایع تاریخی در اکثر قریب به اتفاق موارد با این گاه‌شماری ثبت می‌شد.

گاه‌شماری کردی

گاه‌شماری کردی یا کردی مادی، براساس گاه‌شماری هجری خورشیدی است و از آنجا که به‌طور معمول مبدأ آن، تأسیس حکومت مادها در ایران یا در بعضی مناطق، فتح نینوا بدست مادها، دانسته شده‌است به تقویم مادی نیز مشهور است.

گاه‌شماری کردی گرمسیری سلطانی

گاه‌شماری کردی گرمسیری سلطانی یا گاه‌شماری یاری بیشتر مورد استفاده جامعه یارسان (اهل حق) می‌باشد.

قوانین گاهشماری، اسامی ماه‌های کردی و زمان روزه در دین یارسان مخصوص به خود است.

تقویم کردی گرمسیری سلطانی تلاش سید خلیل عالی نژاد می‌باشد که به تأیید مرکز تقویم مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران رسیده‌است.

گاه‌شماری گیلکی

گاهشماری دیلمی که به گاهشماری گالشی و گیلکی و گیلان باستان نیز معروف است، گاه‌شماری باستانی مردمان کوهستان‌های گیلان و مازندران است که در میان دیلمی‌ها(گالش‌ها)، که از گیلک‌زبانان کوهستان‌های گیلان و غرب مازندران هستند رایج بوده و برخی از پژوهشگران معتقدند که این تقویم در میان گیلک‌زبانان جلگه‌نشین نیز رایج بوده‌است.

۱۳۹۷ (خورشیدی)

سال ۱۳۹۷ هزار و سیصد و نود و هفتمین سالِ هجری خورشیدی و سالی عادی بود. این سال در ساعت ۱۹:۴۵:۲۸ روز دوشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ به وقت ایران برابر با ۲۰ مارس ۲۰۱۸ میلادی و ۲ رجب ۱۴۳۹ هجری قمری آغاز شد. پایان این سال در روز چهارشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۷ بود.

این سال در ایران «حمایت از کالای ایرانی» نام‌گذاری شد. همچنین این سال در گاه‌شماری حیوانی معادل سگ است.

به زبان‌های دیگر

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.