۱۰۱۸ (میلادی)

۱۰۱۸ (میلادی) هزار و هجدهمین سال تقویم میلادی است.

سده: سده ۱۰ - سده ۱۱ - سده ۱۲
دهه: ۹۸۰  ۹۹۰  ۱۰۰۰  ۱۰۱۰  ۱۰۲۰  ۱۰۳۰  ۱۰۴۰ 
سال: ۱۰۱۵ ۱۰۱۶ ۱۰۱۷ - ۱۰۱۸ - ۱۰۱۹ ۱۰۲۰ ۱۰۲۱
۱۰۱۸ در گاه‌شماری‌های دیگر
گاه‌شماری ایرانی۳۹۶–۳۹۷
گاه‌شماری میلادی۱۰۱۸
MXVIII
گاه‌شماری اتیوپیایی۱۰۱۰–۱۰۱۱
گاه‌شماری ارمنی۴۶۷
ԹՎ ՆԿԷ
گاه‌شماری اسلامی۴۰۸–۴۰۹
گاه‌شماری ایگبو۱۸–۱۹
گاه‌شماری آشوری۵۷۶۸
گاه‌شماری بربری۱۹۶۸
گاه‌شماری بنگالی۴۲۵
گاه‌شماری بهائی−۸۲۶ – −۸۲۵
گاه‌شماری بودایی۱۵۶۲
گاه‌شماری بیزانسی۶۵۲۶–۶۵۲۷
گاه‌شماری جوچهنامعلوم
گاه‌شماری چینی丁巳(آتش مار)
۳۷۱۴ یا ۳۶۵۴
    — تا —
戊午年 (زمین اسب)
۳۷۱۵ یا ۳۶۵۵
گاه‌شماری خورشیدی تایلندی۱۵۶۱
گاه‌شماری دیسکوردیان۲۱۸۴
گاه‌شماری ژاپنیKannin ۲
(寛仁2年)
گاه‌شماری ژولینی۱۰۱۸
MXVIII
گاه‌شماری سنتی برمه‌ای۳۸۰
گاه‌شماری عبری۴۷۷۸–۴۷۷۹
گاه‌شماری قبطی۷۳۴–۷۳۵
گاه‌شماری کره‌ای۳۳۵۱
گاه‌شماری مینگو۸۹۴ پیش از گاه‌شماری جمهوری چین
民前۸۹۴年
گاه‌شماری هولوسن۱۱۰۱۸
گاه‌شماری‌های هندو
 - ویکرم سموت۱۰۷۴–۱۰۷۵
 - شاکا ساموات۹۴۰–۹۴۱
 - کالی یوگا۴۱۱۹–۴۱۲۰
از تاریخ پیدایش رم۱۷۷۱
سال سلطنت انگلیسنامعلوم

زادگان

درگذشتگان

امپراتوری نخست بلغارستان

امپراتوری نخست بلغارستان دولتی قرون وسطایی بود که در ۶۸۰ میلادی در شمال شرقی شبه جزیره بالکان توسط بلغارها تأسیس گردید. این امپراتوری در بیش‌ترین وسعت خود از بوداپست تا دریای سیاه و از رود دنیپر تا دریای آدریاتیک امتداد می‌یافت. بلغارها اولین اقدام مهم خود را در شکستن محاصرهٔ قسطنطنیه توسط مسلمانان انجام دادند و شاه آنان، ترول، به عنوان ناجی اروپا شناخته شد.

بولسواو یکم (لهستان)

بولسواو اول (به لهستانی: Bolesław I Chrobry) ‏ (۹۶۷ – ۱۷ ژوئن ۱۰۲۵) که با نام بولسواو کبیر نیز شناخته شده‌است، دوک لهستان در ۹۹۲–۱۰۲۵ و نیز پادشاه لهستان از ۱۹ آوریل ۱۰۲۵ میلادی تا زمان مرگش بود. او همچنین در فاصله سالهای ۱۰۰۲–۱۰۰۳ میلادی نیز دوک بوهم بود. او اولین پسر میشکو اول از همسر چک او بود. مادر بولسواو، نام وی را از اسم پدربزرگ او (بولسواو ظالم، دوک بوهم) گرفته بود.

بولسواو سیاستمداری قابل توجه بود. او لهستان را کشوری بزرگ و نیرومند گرداند و آن را در زمره دولت‌های ممتاز اروپایی قرار داد. بولسواو به لشکرکشی‌های متعددی در جنوب، غرب و شرق دست زد. او نواحی بزرگی را - که امروزه خارج از محدوده لهستان قرار دارند- تصرف کرد؛ سرزمین‌هایی مانند اسلواکی، موراوی، روتنیا سرخ، مایسن و لوزاتیا. او همچنین، میانجی خوبی در مسائل سیاسی اروپا بود.

بولسواو متحد ارزشمند امپراتور اوتو سوم، فرمانروای امپراتوری مقدس روم، بود. با مرگ اوتو در ۱۰۰۲ میلادی، بولسواو چندین بار به امپراتوری مقدس روم حمله کرده و با جانشین اوتو - هاینریش دوم - جنگید. بولسواو در تابستان ۱۰۱۸ میلادی یکی از مشهورترین لشکرکشی‌های خود را انجام داد و کی‌یف را تسخیر کرد.

بولسواو به مرور زمان از فرمانبرداری از امپراتوری مقدس روم سر باز رد و در ۱۰۲۵ میلادی، به عنوان شاه لهستان تاجگذاری کرد. این واقعه سبب تأسیس پادشاهی لهستان گردید.

ترویا، پولیا

ترویا، پولیا (به ایتالیایی: Troia) یک کومونه در ایتالیا است که در استان فوجا واقع شده‌است.

جنگ آلمان و لهستان (۱۰۰۲–۱۰۱۸)

جنگ آلمان و لهستان میان سال‌های ۱۰۰۲ تا ۱۰۱۸ میلادی بین شاه هاینریش دوم، شاه آلمان و امپراتور مقدس روم، از یک طرف و شاه لهستان، بولسلاو "خوب"، درگرفت. هدف از این جنگ، دست یابی به لوساتیا و لوساتیای علیا، بوهم، موراوی و اسلواکیا بود.

این جنگ سرانجام در ۱۰۱۸ میلادی با صلح باتزن به پایان رسید. لوساتیا و لوساتیای علیا به لهستان تعلق گرفت ولی بوهم به امپراتوری مقدس روم رسید و تبدیل به یکی از دوک نشین‌های آلمان گردید.

جنگ اول گوریو-خیتان

جنگ اول گوریو-خیتان جنگی میان پادشاهی گوریو و ختای نزدیک مرز امروز جمهوری خلق چین و کره شمالی بود که در قرن ۱۰ میلادی به وقوع پیوست. این جنگ که در ۹۹۳ میلادی آغاز شد، نخستین مرحله از جنگ‌های گوریو-خیتان بود که تا جنگ دوم گوریو-خیتان (در ۱۰۱۰ میلادی) و جنگ سوم (در ۱۰۱۸ میلادی) ادامه یافت.

در سال ۹۹۳ میلادی، خیتان با ۶۰٬۰۰۰ سرباز به مرز شمال غربی گوریو حمله کرد. با این حال، زمانی که در پایان جنگ دولت گوریو پذیرفت که اتحاد خود را با حکومت سونگ چین پایان دهد؛ در عوض این که، دولت خیتان نواحی متصرفی را تخلیه نماید. اگرچه، گوریو به ارتباط مخفیانه خود با سونگ ادامه داد و با ساختن موانع دفاعی در مرزهایش با خیتان، قدرت دفاعی خویش را تقویت نمود.

جنگ دوم گوریو-خیتان

جنگ دوم گوریو-خیتان جنگی در قرن ۱۱ میلادی میان پادشاهی گوریو و خیتان بود که در مرز امروز جمهوری خلق چین و کره شمالی به وقوع پیوست. این دومین مرحله از جنگ‌های گوریو و خیتان بود که مرحله سوم آن در ۱۰۱۸ میلادی رخ داد.

جنگ سوم گوریو-خیتان

جنگ سوم گوریو-خیتان یکی از درگیری‌های نظامی قرن ۱۱ میلادی در مرز کنونی جمهوری خلق چین و کره شمالی بود که میان لشکریان گوریو و لیائو رخ داد. جنگ‌های گوریو-خیتان (لیائو) در ۹۹۳ میلادی آغاز شده بود و طی دو مرحله اول و دوم ادامه یافته بود.

خواجه نظام‌الملک طوسی

ابوعلی حسن بن علی بن اسحاق طوسی شناخته شده به خواجه نظام‌الملک طوسی (۲۸ مهر ۳۹۷ تا ۲۲ مهر ۴۷۱)(متولد سبزوار، کشته شده در بروجرد و دفن شده در اصفهان) وزیر نیرومند دو تن از شاهان دوره سلجوقیان در ایران بود.

وی نیرومندترین وزیر در دودمان سلجوقی بود و سلجوقیان نیز در زمان وی به اوج نیرومندی رسیدند. او بیست و نه سال سیاست درونی و بیرونی را رقم می‌زد.

دیر باکفست

دِیر باکفَست (انگلیسی: Buckfast Abbey) یک دیر در روستای باکفست در نزدیک شهرک باکفستلی، انگلستان است.

این دیر که در سال ۱۰۱۸ میلادی به عنوان یک صومعه در نظام سنت بندیکت ساخته شده بعدها به عنوان دیر مورد استفاده قرار گرفته است.

عبدالرحمن چهارم

عبدالرحمن چهارم (عربی: عبد الرحمن المرتضی‎) یکی از افراد خلافت قرطبه در میان بنی امیه بود که در اندلس فرمان راند. وی پس از سلیمان بن حکم، در ۱۰۱۸ به قدرت رسید.

علی بن حمود

الناصر علی بن حمود (مرگ: ۲۲ مارس ۱۰۱۸)، ششمین خلیفه قرطبه از سال ۱۰۱۶ تا زمان مرگش بود. او یکی از اعضای حمودیان در اندلس بود.

پس از سال ۱۰۱۳، او توسط سلیمان بن حکم، حکمران سئوتا شد. با استفاده از هرج و مرجی که بر سر تاج و تخت رخ داده بود، وی طنجه را تصرف کرد و پس از گرفتن بندر آلخسیراس، به مالاگا واقع در آفریقا نقل مکان کرد. پس از آن، او همراه با ارتشی از افراد متعلق به آفریقای شمالی به سمت کوردوبا به راه افتاد و این پایتخت را در ۱ ژوئیه ۱۰۱۶ تصرف کرد. خلیفه سلیمان پس از رسیدن خبر مرگ خلیفه پیشین، هشام دوم، نخست زندانی و سپس سر بریده شد.

محمد بن اسماعیل درزی

محمد بن اسماعیل درزی یا ابن اسماعیل نشتاکین درزی واعظ و رهبر مذهبی دروزیان در مذهب شیعه اسماعیلی بود که خلیفه فاطمی، حاکم بامرالله او را مرتد دانست و دستور به کشتن او داد. درازی به مذهب باطنی اعتقاد داشت، او نوشیدن شراب و ازدواج با محارم را جایز دانست. او همچنین به حلول و اتحاد روح و تناسخ باور داشت.

هارالد دوم دانمارک

هارالد دوم (به انگلیسی: Harald II) (درگذشتهٔ ۱۰۱۸) پادشاه دانمارک از ۱۰۱۴ تا ۱۰۱۸ بود.اطلاعات کمی در رابطه با هارالد دوم وجود دارد. او بزرگترین پسر اسوین یکم، شاه دانمارک از همسرش گانهیلد بود و در مدت‌زمانی که پدرش در انگلستان با شاه اتلرد بدفهم می‌جنگید نایب‌السلطنتی او را برعهده داشت. اسوین یکم در ۱۰۱۴ درگذشت و هارالد جانشین او شد. او تا ۱۰۱۸ سلطنت کرد و در این مدت برادرش کانوت توانست انگلستان را فتح نماید. هارالد در ۱۰۱۸ درگذشت و پس از او برادرش کانوت بر تخت پادشاهی نشست.

هاردیکانوت

هاردیکانوت یا هارتاکنوت (به انگلیسی: Hardicanute، Hardecanute یا Harthacnut) و در دانمارکی هاردکنود (به دانمارکی: Hardeknud) (زادهٔ پیرامون ۱۰۱۸ یا ۱۰۱۹ - درگذشتهٔ ۸ ژوئن ۱۰۴۲) شاه دانمارک از ۱۰۳۵ و آخرین پادشاه دانمارکی‌تبار انگلستان از ۱۰۴۰ تا ۱۰۴۲ بود.

هنری یکم، مارگراف اتریش

هنری یکم، مارگراف اتریش (آلمانی: Heinrich، درگذشته ۲۳ ژوئن ۱۰۱۸) یک مارگراف در اتریش از دودمان بابنبرگ بود.

وی که پسر لئوپولد یکم بوده از سال ۹۹۴ تا زمان مرگ یعنی ۱۰۱۸ میلادی در قدرت بوده است.

ویکتور دوم

پاپ ویکتور دوم (به انگلیسی: Victor II) یکی از پاپ‌های کلیسای کاتولیک رم بود که در آلمان به دنیا آمد و از ۱۰۵۵ تا ۱۰۵۷ میلادی پاپ بود.

۱۰۱۸

۱۰۱۸ ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:

۱۰۱۸ (خورشیدی)

۱۰۱۸ (میلادی)

۱۰۱۸ (قمری)

۴۰۹ (قمری)

۴۰۹ (قمری)، چهارصد و نهمین سال در گاهشماری هجری قمری است. اول محرم این سال برابر با بیست و ششم مه سال ۱۰۱۸ میلادی است.

دهه‌ها و سال‌ها
۹۹۰
۱۰۰۰
۱۰۱۰
۱۰۲۰
۱۰۳۰
۱۰۴۰
۱۰۵۰
۱۰۶۰
۱۰۷۰
۱۰۸۰
۱۰۹۰
۱۱۰۰

به زبان‌های دیگر

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.