یال (کوه)

یال (به انگلیسی: Ridge) محل برخورد دو دامنه شیبدار در بالاترین نقطه تماس (شیب محدب و برآمده میان دو دره) است.[۱]

یال‌ها عمدتاً با خط آب‌پخشان (خط الراس) سازگار هستند، اما گهگاه این دو جدا از هم واقع می‌شود.

در تصاویر ماهواره ای، یال ها بر اساس پردازش تصویر با روش های تشخیص الگو مشخص می شوند[۲].

Tsubakurodake from Otenshodake 2002-8-22
نمایی از یال کوه

منابع

  1. «اصطلاحات پایه که باید در مورد کوه بدانید». دریافت‌شده در ۲ دی ۱۳۹۴.
  2. مشارکت کنندگان ویکی پدیا. "تشخیص یال".
میشوداغی

میشو نام یکی از رشته کوه های استان آذربایجان شرقی است که حد فاصل شهرستان شبستر و شهرستان مرند است. بلندترین قله آن علی علمدار با اتفاع ۲۸۵۵ متر می‌باشد. پیست اسکی یام در دامنه شمالی میشوداغی در کنار بزرگراه تبریز-مرند واقع شده است.

کوه میشو در شمال دریاچه ارومیه قرار دارد و جلگه شبستر و دریاچه ارومیه را از جلگه مرند جدا می کند کوه میشو یکی از جذابترین و زیباترین کوههای ایران و منطقه اذربایجان به شما ر می رود شهرستان مرند در دامنه شمالی و شهرستان شبستر در دامنه جنوبی این رشته کوه قرار دارد از قله های معروف این رشته کوه قله های فلک ، قله گوی زنگی ، قله علی علمدار، قله شانجان ، قله اوزن ینل ، قله کوسا بابا و قله قره بئله می باشد فلک داغی در ۵۵ کیلو متری غرب تبریز ودر قسمت جنوبی جاده مرند – تبریز قرار دارد و نیم ساعت از جاده اصلی مرند – تبریز تا ابتدای منطقه صعود با پیاده روی زمان نیاز دارد مختصات یکی از نقاط ابتدای منطقه عمومی صعود به ۰۵۶۹۳۸۶ s 38 و 4243454 در سیستم مختصات UTM می باشد فلک داغی بارارتفاع ۲۸۴۷ متر معروفترین قله رشته کوههای میشو می باشد که صعود به آن از استقبال بیشتری برخوردار می باشد و در تمام فصول سال کوهنوردان به این قله صعود می کنند

عمومی ترین مسیر صعود به این قله در منطقه ای که ذکر آن رفت پاکوب مشخصی دارد که با آن پاکوب سوار بر یال کوه شده و صعود ادامه می یابد تا از کنار ایکی باجلار رد شده و پس از مدت کمی که پاکوب را ادامه میدهیم قله با شکوه فلک داغی از دور نمایان میشود و پس از حدود ۴۵ دقیقه صعود در مسیر پاکوب به قله می رسیم حدود ۲ تا ۲٫۵ ساعت از ابتدای مسیر صعود تا رسیدن به قله زمان نیاز دارد مختصات یکی از نقاط قله به ۰۵۶۷۴۷۹ 38 S و 4241404 در سیستم مختصات UTM می باشد.

باتوجه به اینکه شیب عمومی مسیر صعود به این قله نسبتا" بالاست کوهنوردان بایستی آمادگی جسمانی لازم را داشته باشند

منطقه میشو داغی به دلیل قرار داشتن در میان منطقه حفاطت شده مرکان و منطقه شکار ممنوع یکانات از سمت شمال و شمال غربی و پارک و تالاب بین المللی دریاچه ارومیه از جنوب از اهمییت خاصی بر خوردار است این رشته کوه با توجه به تنوع گیاهی فراونی که دارد و در یک منطقه نسبتا "محدود حدود ۳۸۵ گونه گیاهی وجود دارد که در نوع خود منحصر بفرد بوده و وجود این تنوع گیاهی زیبایی خاصی به منطقه میشو داده است .

با توجه بر اینکه منطقه میشو دارای تنوع گیاهی بالایی می باشد لذا حفاظت از منطقه مذکور و جلوگیری از تخریب گیاهان از اهمییت خاصی در حفظ اکو سیستم منطقه آذربایجان دارد

کوه میشو (دامنه میشو) از جاذبه های بسیار دیدنی شهر سیس استان اذربایجان شرقی میباشد.

قله میشو

هنری هریسون ریجز

هنری هریسون ریجز (Henry H. Riggs ‏ ۲ مارس ۱۸۷۵ – ۱۷ اگوست ۱۹۴۳) یک مبلغ مذهبی مسیحی اهل سیواس و شاهد نسل‌کشی ارمنی‌ها بود.

که در زمان قتل عام ارامنه. در الازیغ مستقر بود.

او بعدها تجارب شخصی اش در هارپوت، ۱۹۱۷-۱۹۱۵، را در کتابی تحت عنوان "تراژدی ارامنه" منتشر کرد و گزارش های مهم عینی از نسل کشی ارامنه را بیان نمود و نتیجه گرفت که تبعید و کشتار ارامنه ، بخشی از یک برنامه نابودی سازمان یافته توسط دولت عثمانی است. این کتاب یکی از دقیق ترین گزارش های نسل‌کشی ارمنی‌ها در زبان انگلیسی محسوب می شود. پدرش، ادوارد ریجز نیز یک مبلغ مذهبی و برادرش، ارنست ویلسون ریجز ، رئیس کالج فرات بود. او به زبان های ارمنی، ترکی و انگلیسی تسلط داشت و صحبت می کرد. و کتاب انجیل را به زبان های عربی و کردی ترجمه کرد.

یال

یال ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:

یال (جماعت)

یال (شهر)

یال (کوه)

در گراف (ریاضی)، از اجزای اصلی گراف که گره‌ها را به هم متصل می‌کند

کوهستانی
قاره‌ای
رودخانه‌ای
یخچالی
ساحلی
آتشفشانی
بادی
مصنوعی

به زبان‌های دیگر

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.