گوشتابه

گوشتابه یا سوپ آبکی (انگلیسی: Broth) بطور معمول شامل آب، استخوان، گوشت، ماهی، غلات یا تره‌بار است که با یکدیگر به طریق آرام‌پزی پخته می‌شوند. گوشتابه به عنوان پایه‌ای برای دیگر مایعات خوراکی مانند سوپ، سس گریوی یا سس استفاده می‌شود.

Broth hg
گوشتابه (براث) تهیه شده از گوشت و سبزیجات

جستارهای وابسته

منابع

استاک

عصاره، استاک (انگلیسی: Stock) یک مایع طعم‌دار آماده است که به عنوان پایه بسیاری از غذاها بخصوص سوپ و سس بکار برده می‌شود.

فیله

گوشت پشت‌مازه، فیله (به انگلیسی: fillet) بخشی از گوشت کمر گاو است که در استرالیا و نیوزلند و آلمان و فرانسه فیله خوانده می‌شود و بخشی از عضله شکمی و در راستای مهره‌های ستون فقرات و نزدیک به قلوه‌های گاو است.

گوشت پشت مازه یا گوشت پشت مازو را گوشت دو سوی مازه یعنی گوشت دو سوی تیرهٔ پشت گویند. گوشت که بر دو سوی تیرهٔ پشت است از گوسفند و گاو و مانند آن. راستا : جابر گفت چون او را بدیدم گوشت پشت مازه ٔ من بلرزید. (تفسیر ابوالفتوح رازی ). و گوشت پشت را به شهر من [یعنی گرگان] پشت مازه گویند. (ذخیره ٔ خوارزمشاهی). گوشتابه [ خوارکی است ] که از پهلو و پشت مازهٔ بزغاله سازند. (ذخیرهٔ خوارزمشاهی).

لهجه قمی

قُمی یکی از لهجه‌های فارسی است که در شهر قم در استان قم ایران صحبت می‌شود. این گویش «کمج» یا «کمیج» نامیده می‌شود. این لهجه در قلمرو گویش‌های مرکزی ایران قرار می‌گیرد.

مرغ ابریشمی

مرغ ابریشمی (انگلیسی: Silkie) یکی از نژادهای مرغ است که به دلیل پرهای زینتی غیرمعمول خود که شبیه ابریشم (سیلک) و اطلسی است، به این نام خوانده می‌شود. این‌گونه از مرغ دارای ویژگی‌های غیرمعمول متعددی است که عبارتند از پوست و استخوان‌های سیاه رنگ، لاله‌های گوش آبی رنگ، و پنج پنجه بر روی هر پا؛ در حالیکه اغلب گونه‌های مرغ تنها چهار پنجه روی پاهای خود دارند. این‌گونه از مرغ در اغلب نمایش‌های ماکیان و با رنگ‌های متنوع دیده می‌شوند. همچنین مرغ ابریشمی به سبب ویژگی‌های جسمی خاص خود، طبعی آرام و دوستانه دارند. مرغ ابریشمی از اهلی‌ترین گونه‌های مرغ خانگی به‌شمار می‌رود و دارای خصوصیات تخم‌گذاری و مراقبت استثنایی از جوجه‌هاست. اگر چه میزان تخم‌گذاری این‌گونه از مرغ، متوسط و حدود ۳ عدد در هفته است، اما به دلیل ویژگی خاص آن‌ها در نگهداری جوجه‌ها، از مرغ‌های ابریشمی برای پرورش تخم‌های سایر گونه‌ها و جوجه‌کشی استفاده می‌شود.

نودل جگر

نودلِ جگر غذای سنتّی کشور آلمان، اتریش و چک است.

معمولاً ماده نودل از جگر گاو درست شده‌است، اما در ناحیه پالاتن کشور آلمان به جایِ جگر گاو از گوشت خوک استفاده می‌شود. گوشت چرخ می‌شود و با نان، تخم مرغ، جعفری و ادویه‌های متنوّع و معمولاً جوزهندی یا مرزنگوش مخلوط می‌شوند. در کشور اتریش، معمولاً طحال و جگر با نسبتِ ۱ به ۳ مخلوط می‌شود.

با استفاده از دو قاشق غذاخوری، خمیر را به شکل دامپلینگدرآورده و با گوشتابه گاو مخلوط یا با پیه خوک سرخ کنید.

دامپلینگ هایِ جوشانده را بابت قوام کمترشان باید فوری پس از آماده شدن میل کرد؛ البته نوع سرخ شده آن به خاطر لایه سفتی که ناشی از سرخ کردن است، چندان در معرضِ وارفتن نیست.

در منطقه پالاتنِ آلمان، نودلِ جگر معمولاً با کلم ترش و پوره سیب زمینی سرو می‌شوند. در ایالت بایرن و کشور اتریش، غالباً این مواد افزودنی در سوپ به عنوان سوپِ نودلِ جگر (سوپ دامپلینگ جگر) سرو می‌شود.

چاودر صدف

چاودر صدف یا سوپ صدف (انگلیسی: Clam chowder) یکی از انواع چاودر حاوی صدف دوکفه‌ای و گوشتابه است. علاوه بر صدف، مواد تشکیل دهنده مشترک شامل سیب زمینی خرد شده، پیاز و کرفس است.

به زبان‌های دیگر

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.