کنایه

اگر به‌جای نام بردن مستقیم از یک چیز، از چیزی که یادآور آن باشد نام ببریم، از آرایه‌ای ادبی استفاده کرده‌ایم که دِگَرنامی، کنایه‌آوری یا مجاز[۱] نامیده می‌شود.

در جملهٔ «کاخ سفید دستور حمله به کابل را صادر کرد.» یک ساختمان خاص برابر با «رئیس‌جمهور» یا هیئت حاکمهٔ آمریکا فرض شده‌است و بنابراین از کنایه‌آوری استفاده شده‌است. یا برای نمونه، «او با عرق جبین، خرج خود را درمی‌آورد.» یعنی او با کاری که باعث عرق کردن جبینش می‌شود، خرج زندگی خودش را درمی‌آورد. در اینجا رابطه همنشینی وجود دارد. یا مثلاً کلمه کنایه‌ای و مجازی «هالیوود» (که بخشی است در لس‌آنجلس)، بیانگر صنعت پخش فیلم در آمریکا هم هست.

دگرنامی که استفاده از یک مفهوم ساده یا ویژگی‌های قابل درک از چیزی به جای یک جمله پیچیده‌تر از آن است از سازوکارهای مهم زبان به‌شمار می‌آید. اگر قرار بود که در مورد هر موضوعی همه چیز و همه جزئیات را بگوییم سخن گفتن دشوار می‌شد.

در دگرنامی گاه جزء جای کل می‌نشیند برای نمونه: منظور از «مذاکراتِ تهران و کرملین»، مذاکره افراد یا مقام‌هایی از تهران و روسیه است. یا فلانی «کرسی» خوبی را به دست آورده‌است، منظور مقامِ خوبی است. (مدیریت با صندلی (کرسی) ارتباطی نزدیک دارد)

در دگرنامی «ارتباط» نقشی را بازی می‌کند که «تشابه» در استعاره.[پانویس ۱] دگرنامی تقریباً معادل مجاز است ولی با آن تفاوت‌هایی دارد.

چند نمونه دیگر

 • از روستا بپرس! روستا در این جمله مجاز است و منظور از روستا مردمِ روستا است چون روستا قابل پرسش نیست.
 • «جام را بنوش»، که منظور نوشیدن مایع، آب یا شرابِ محتوای آن است نه خود جام،
 • «قاره سیاه مظلوم است» که منظور، مردم آفریقا است.
 • وال استریت[۲] خیابانی در محلهٔ منهتن نیویورک در ایالات متحده آمریکا است اما، بیانگر ساختمان بازار بورس نیویورک، بزرگ‌ترین بورس جهان از نظر میزان دادوستد و حجم مالی است،
 • یاسر عرفات گفت: برای صلح، امیدی به تل آویو نیست. منظور از تل آویو، دولت اسرائیل و مذاکرات صلح است.
 • گوش‌ات را به من قرض بده. یعنی کاملاً توجه به آنچه می‌گویم داشته باش.
 • شیرینی شما پیش ما محفوظ است؛ که در آن منظور از شیرینی پول است.
 • «دست درازی» کنایه از تعدی و تجاوز و طمع کاری به مال دیگران است.
 • «کوتاه دستی» کنایه از بی طمعی یا بی عرضگی است.
 • «پشت گوش او فراخ است» یعنی دیر جنب است.
عابدانی که روی بر خلقندپشت بر قبله می‌کنند نماز

در این شعر «روی بر خلق کردن» و «پشت بر قبله کردن» هر دو کنایه است از ریا کاری و از خدا به خلق پرداختن.

یادداشت‌ها

 1. >فردینان دو سوسور ـ زبان‌شناس سوئیسی (۱۹۱۳–۱۸۵۷) گفته‌است: هر پیام یک «حرکت افقی» دارد که همان «ترکیب» واژگان در کنار هم است؛ و یک «حرکت عمودی» دارد که کارش «گزینش» واژگان است و کلمات خاصی را از «سیاههٔ موجود» زبان یا از «گنجینهٔ درونی» زبان برمی‌دارد. روند ترکیبی یا «همنشینی» خود را در متانومی نمایان می‌سازد (یک واژه به خاطر ملازمت یا تداعی کلمهٔ دیگر، در کنار واژهٔ دیگر می‌آید) اما روند «گزینش» خود را در هیئت «همانندی» نشان می‌دهد (یک کلمه به خاطر همانندی با واژه یا پدیدهٔ دیگر در سخن می‌آید) که وجهش «استعاره» است. Hawkes , Terence. Structuralism and Semiotics. Reprinted by Routledge , 2003 , p.59

پانویس

 1. «مجاز» [زبان‌شناسی] هم‌ارزِ «metonymy»؛ منبع: گروه واژه‌گزینی. «فارسی». در همان. دفتر دوازدهم. فرهنگ واژه‌های مصوب فرهنگستان. تهران: انتشارات فرهنگستان زبان و ادب فارسی. شابک ۹۷۸-۶۰۰-۶۱۴۳-۶۶-۸ (ذیل سرواژهٔ مجاز)
 2. Wall Street

منابع

 • معالم البلاغه، رجائی، محمد خلیل، ۱۳۵۹، نشر دانشگاه شیراز
 • همائی، ماهدخت بانو، یادداشتهای استاد جلال همائی دربارهٔ معانی و بیان، تهران، هما
 • ایبرمز، ام، اچ، ۱۳۸۴، فرهنگ توصیفی اصطلاحات ادبی، مترجم سعید سبزیان مرادآبادی، تهران، راهنما
 • فالر راجن و…، زبان‌شناسی و نقد ادبی، ترجمه حسن پاینده، تهران، نشر نی
 • حسین آقاحسینی، زهرا آقازینالی، مقایسه اجمالی صور خیال در بلاغت فارسی و انگلیسی
 • همایی، جلال الدین، فنون بلاغت و صناعات ادبی، تهران، هما، ۱۳۸۴.

جستارهای وابسته

اصطلاح عامیانه

اصطلاح سخن یا حرفی است که بر غیر از موضوع اصلی خود دلالت کند. به عنوان نمونه در زبان ترکی استانبولی، اصطلاح «باقلا در دهان داشتن» کنایه‌ای از طفره‌رفتن از رُک حرف خود را زدن است.

الدرر الکامنه

الدُرَر الکامِنَه (عنوانی ادبی در عربی است، به معنای: دُرهای نهان، مرواریدهای پنهان؛ کنایه از روشنگری) با عنوان کامل «الدرر الکامنة فی أعیان المائة الثامنة» (به‌معنای: دُرهای نهفته در بزرگان هشتمین سده) نوشتهٔ ابن حجر عسقلانی است که زندگی‌نامهٔ بیش از ۵۲۰۰ تن از بزرگان اسلامی در سدهٔ هشتم هجری/ تقریباً برابر با سدهٔ چهاردهم میلادی (از ۷۰۱ق تا پایان ۸۰۰ق / ۱۳۰۱ - ۱۳۹۸م) به‌ترتیب الفبای عربی را گردآورده است.

نگارنده زندگی‌نامهٔ بسیاری از استادان خود (شیخ) را ذکر کرده، به یاد کرد زنان دانشمند پرداخته، به تاریخ پادشاهان و فرمانروان روزگارش به ویژه مغولان نیز پرداخته است و حتی به جنگ‌های معاصرش اشاره کرده‌است.

ابن حجر اثری به‌روزشده نیز پیوست الدرر نمود که به افراد مربوط به سال‌های ۸۰۱ تا ۸۳۲ است.

برهان قاطع

برهان قاطع یک واژه‌نامهٔ زبان فارسی است که در سال ۱۰۳۰ هـ. ش به دست محمدحسین بن خلف تبریزی (متخلص به برهان) در حیدرآباد، هندوستان به نام سلطان عبدالله قطب‌شاه، پادشاه شیعی‌مذهبِ دکن، نوشته شده‌است.

سعی او بر آن بوده‌است تا فرهنگش نسبت به فرهنگ‌های پیشین جامع‌تر باشد. غلامحسین مصاحب می‌گوید این کتاب در حدود ۱۹٬۴۱۷ لغت و کنایه و اصطلاح و استعارهٔ مستعمل در فارسی را دربردارد.

توقیف

توقیف (به انگلیسی: Internment) زندانی کردن یا حبس گروهی از مردم است که معمولاً در گروه‌های بزرگ و بدون محاکمه انجام می‌شود. این اصطلاح بویژه در مورد حبس کردن «شهروندان دشمن در زمان جنگ یا مظنونان تروریسم» استفاده می‌شود. در حالی که مفهوم آن به سادگی به معنی حبس نمودن است هدف آن بیشتر محدود کردن و پیشگیری جرم و جنایت به جای حبس پس از محکومیت به آن است. استفاده از این واژه در بحث‌های سیاسی حساسیت‌زا است.افراد مظنون ممکن است در زندان‌ها یا در امکانی به نام «اردوگاه‌های اقامت اجباری» (concentration camps) نگه‌داری شوند که در برخی موارد رسماً یا با کنایه به نام «اردوگاه تجمع» نیز خوانده شوند.

توقیف همچنین ممکن است به عمل کشورهای بی‌طرف در زمان جنگ در بازداشت نیروهای مسلح متخاصم و تجهیزات آن‌ها در سرزمین‌های خودشان تحت کنوانسیون لاهه ۱۹۰۷ گفته شود.اعلامیه جهانی حقوق بشر استفاده از توقیف را ممنوع کرده است. در ماده ۹ آمده است که «هیچ‌کس نباید در معرض توقیف، بازداشت یا تبعید خودسرانه قرار گیرد.»

خرپشته

خرپشته اتاق کوچکی در پشت‌بام، که آن را به راه‌پله متصل می‌کند. در قدیم نیز به پشته‌ای که میان آن بلند و اطراف آن سرازیر باشد به طو کلی خرپشته گفته می‌شد از جمله بلندی که بر سر گور از آجر و خاک سازند.از این لغت در برخی آثار ادبی یاد شده‌است. مثلاً رضا ژیان نمایشنامه‌ای اجرا کرد به نام «عشق روی خرپشته» و نیز نظامی در این شعر آسمان را با خرپشته کنایه میزند: «ز خرپشته آسمان برگذشت، زمین و زمان را ورق درنوشت»

خرپشته می‌تواند تنها به عنوان ورودی پشت‌بام به راه‌پله مورد استفاده قرار گیرد و نیز می‌تواند علاوه بر آن کاربردهای دیگری نیز داشته باشد. استفاده از این مکان به عنوان یک انباری یا کارگاه کوچک، محل تشکیلات آسانسور، مکان استقرار خوانندگان کر کلیسا، محل نگهداری کبوتران برای کبوتربازان از جمله این کاربردهاست. حتی در صورت بزرگتر ساختن آن، می‌توان خرپشته را (همانند زیرشیروانی) به عنوان یک واحد مسکونی کوچک استفاده کرد.

رشوه‌خواری

رشوه‌خواری یا ارتشاء کنایه از پرداخت پول یا چیزی به کسی‌است تا وی در مقابل کاری را برای طرف که معمولاً غیرقانونی است را انجام دهد. به پول یا چیزی که در این راه پرداخت می‌شود رشوه اطلاق می‌گردد.

گاهی تشخیص پاداش و رشوه از یک دیگر مشکل‌است. یکی از مهم‌ترین انواع فساد مالی رشوه‌خواری است.

سک

سُک چوبی است که بر سر آن آهنی سرتیز استوار می‌کنند و ستور را با آن می‌رانند. ورزاهایی که گاوآهن و ارابه می‌کشند را نیز با سک زدن به حرکت سریع‌تر تحریک می‌کنند.

در لغتنامه دهخدا در تعریف سک آمده‌است: «چوبی بمقدار وجبی که بر سر آن آهنی نوک‌تیز چون جوالدوزی استوار کنند و خربندگان بدان خر را رانند.»

امروزه بسیاری از مردم با سک آشنا نیستند اما این ابزار در طول تاریخ استفاده زیادی داشته و در تصاویر باستانی ترسیم شده‌است. برای نمونه گانش ایزد هندو در تصاویر مختلف یک سک فیل در دست دارد.

در کتاب داوران از کتب انجیل آمده‌است که شَمْجَر پسرعناث با یک سُک گاورانی ۶۰۰ جنگاور فلسطینی را کشت.

حرف لاتین L از شکل سک که در زبان‌های سامی برای حرف لام استفاده می‌شد مشتق شده‌است.

در عامیانه واژه «سک زدن» کنایه از تنبیه و هشدار برای دیگران می‌باشد.

شغال

شُغال به سه گونه از سگ‌سانان گفته می‌شود: شغال پشت‌سیاه و شغال پهلونواری که هر دو در آفریقای جنوب صحرا زندگی می‌کنند و خویشاوند نزدیک یکدیگرند و شغال زرد که بومی شمال آفریقا و آسیا و اروپا است. شغال زرد هرچند از نظر ظاهری به دو گونهٔ دیگر شغال شبیه است اما خویشاوند نزدیکتر گرگ و سگ است. البته واژهٔ شغال تعریف دقیقی ندارد و گاهی کایوت نیز شغال آمریکایی نامیده می‌شود.

همهٔ انواع شغال رژیم غذایی همه‌چیزخوار و فرصت‌طلبانه‌ای دارند. آن‌ها در شکار جانوران کوچک و متوسط تخصص دارند و لاشه‌خواران کارآمدی هستند. پاهای بلند و دندان‌های نیش منحنی آن‌ها برای شکار پستانداران کوچک، پرندگان و خزندگان تخصص یافته و کف پای بزرگ و شکل استخوان‌های آن‌ها مناسب دویدن در مسافت‌های طولانی است. شغال‌ها پگاه‌رو هستند و بیشتر در صبح و غروب فعال می‌شوند.

زندگی اجتماعی آن‌ها معمولاً به صورت زوج‌های تک‌همسر است که همیشه با هم زندگی می‌کنند و از قلمرو خود در مقابل شغال‌های دیگر دفاع می‌کنند. آن‌ها گاهی به صورت گروهی هم دیده می‌شوند به خصوص در هنگام خوردن لاشه‌هایی بزرگ اما اغلب «تک رو» یا «دو تایی» شکار می‌کنند.

در مورد شغال افسانه‌های بسیاری وجود دارد. این جانور برای شکار گاهی مثل روباه از زیرکی و حیله‌گری و گاهی مثل گرگ از زور و خشونت استفاده می‌کند. در فرهنگ‌های مختلف نحوهٔ نگاه به شغال متفاوت است.

صدای شغال زوزهٔ شغال نامیده می‌شود. شغال‌ها معمولاً لانهٔ مشخصی ندارد و از گودال‌ها، سوراخ‌های طبیعی، شکاف سنگ‌ها و لانه متروکه سایر جانوران، برای ایجاد لانه و تولد نوزادان استفاده می‌کند. معمولاً در اوایل غروب، شغال‌ها به صورت دسته جمعی زوزه‌ای شبیه فریاد انسان سر می‌دهند.پوست آن را برای آستر لباس نیز به‌کار برده‌اند.شغال زمانی که با همهمه و غوغا و آزار زیاد شکارگران و روستاییان روبه‌رو شود اعصابش از کار می‌افتد و برای مدتی به حالت اغماء و بی‌هوشی می‌رود. به این حالت شغال‌مُردگی گفته می‌شود. روستاییان در قدیم می‌پنداشتند که شغال عمداً چنین می‌کند و در فارسی زبانزد شغال‌مردگی و خود را به شغال‌مردگی زدن کنایه از افرادی است که ظاهراً خود را کوچک و مظلوم وانمود می‌کنند ولی در باطن آن چنان نیستند.

طعنه

واژه طعنه از طعنت به معنای نیزه زدن ریشه گرفته‌است. دهخدا طعنه را چنین تعریف می‌کند: " عیب‌جویی کردن، توبیخ و سرزنش کردن. بیغاره؛ ملامت و گواژه. به معنی بد گفتن کسی را مجاز است و با لفظ کشیدن و بردن و زدن و کردن و داشتن و فروختن و باریدن مستعمل"

نمونه‌هایی از کاربرد واژه طعنه در ادبیات فارسی بدین شرح است:

به دل کین همی داشت [ گرزم ] ز اسفندیار ندانم چه‌شان بود ز آغاز کار. (از شاهنامه)

هر آنجا که آواز او آمدی از او زشت گفتی و طعنه زدی. دقیقی

غلام و جام می را دوست دارم نه جای طعنه و جای ملام است. (از دیوان منوچهری)

فوتبال در برزیل

مردم کشور برزیل بیشترین علاقه را در میان ورزش‌ها به فوتبال دارند و این ورزش در فرهنگ آن‌ها به خوبی جای گرفته‌است. برزیل به مرور زمان پیشرفت‌های فراوانی در فوتبال داشته‌است و امروزه بسیاری از دوستداران فوتبال، این کشور را پایتخت فوتبال می‌دانند.

کشور برزیل در قاره آمریکای جنوبی برترین تیم این قاره و جهان به‌شمار می‌رود و تنها تیمی در دنیا محسوب می‌شود که توانسته‌است ۵ عنوان قهرمانی در جام جهانی فوتبال را فتح کند و از این نظر موفق‌ترین تیم ملی و پرقدرترین تیم ملی جهان در تاریخ جام جهانی محسوب می‌شود.

کنفدراسیون فوتبال برزیل به نام CBF در سال ۱۹۲۳ به عضو فیفا درآمد و همچنین در سال ۱۹۱۶ عضو کنفدراسیون فوتبال آمریکای جنوبی به نام CONMEBOL درآمد. برزیل غیر از ۵ قهرمانی جهان توانسته‌است ۳ بار عنوان قهرمانی جام کنفدراسیون‌ها را به دست آورد و در سطح قاره‌ای نیز افتخاراتی بی‌شمار کسب نموده‌است و می‌توان گفت تیم ملی برزیل ۷۵ عنوان بین‌المللی در تیم جوانان و بزرگ سالان دارد. تیم ملی برزیل تنها تیمی است در میان تیم‌های ملی در سطح جهان که توانسته‌است از زمان شروع مسابقات جام جهانی در سال ۱۹۳۰ همواره در تمامی جام‌های جهانی تا به امروز شرکت کند و از این لحاظ رکورددار می‌باشد و همچنین تیم ملی فوتبال برزیل تا قبل از شروع جام جهانی فوتبال ۲۰۱۰ همیشه در صدر رنکینگ جهانی فیفا حضور داشته‌است. در سال ۲۰۱۰ جای خود را به تیم ملی فوتبال اسپانیا داد.

تیم ملی فوتبال برزیل تنها تیمی است که توانسته‌است در ۴ قاره مختلف جهان قهرمان جام جهانی شود.

اروپا ۱۹۵۸ سوئد

آمریکای جنوبی ۱۹۶۲ شیلی

۲بار در آمریکای شمالی ۱۹۷۰ مکزیک و ۱۹۹۴ آمریکا

آسیا ۲۰۰۲ کره و ژاپن

کنایه معمول در مورد فوتبال، انگلیس فوتبال را اختراع کرد و برزیل آن را کامل کرد. کشور برزیل در سال ۲۰۱۳ میزبان رقابت‌های جام کنفدراسیون‌ها و در سال ۲۰۱۴ میزبان رقابت‌های جام جهانی بود

دوران طلایی تیم ملی برزیل و پله مربی برزیل وینسته فلوئا در جام جهانی ۱۹۵۸ در سوئد قوانین عجیب و سخت گیرانه‌ای را در تیم ملی باب کرد از جمله پوشیدن کلاه، گرفتن چتر، نکشیدن سیگار، پوشیدن لباس رسمی، صحبت نکردن با مطبوعات و … و تأثیراتی بر عملکرد بازیکنان در طی مسابقات گذاشت. این مربی برزیلی غیر از سخت‌گیری‌ها یک روان‌شناس و یک دندان پزشک به همراه تیم راهی جام جهانی کرد.

ملاحم والفتن

کلمه ملاحم، جمع «مَلحَمه» است و از دو ریشه گرفته می‌شود، گرچه بازگشت هر دو ریشه به یک اصل است: یکی چسبندگی و دیگری گوشت. اگر از ریشه اول گرفته شود، به معنای سختی نبرد است که در آن جنگ‌جویان به همدیگر گلاویز می‌شوند و اگر از ریشه دوم گرفته شود به معنای قتل‌گاه است، کنایه از این‌که گوشت بدن انسان‌ها در آن می‌ریزد. در هر صورت مراد از ملحمه در این‌جا، حوادث و جنگ‌های خونینی است که در آینده رخ می‌دهد.در شیعه، ملاحم و فتن عنوانی عام است برای پیشگویی حوادث آینده (بلاخص جنگ‌ها و فتنه‌ها) و کتابهایی از عالمان شیعه با عنوان ملاحم در طول تاریخ برجای مانده است این کتاب‌ها روایاتی از پیامبر و امامان شیعه را دربردارند که حوادث پس از خود را پیش‌بینی می‌نمایند. شیعیان با استناد به اینکه برخی از این روایات پیشگویی حوادثی را نموده‌اند که مدتی اندکی پس از امامان یا تاکنون اتفاق افتاده است، آن‌ها را یکی از مستندات حقانیت خود می‌دانند.

تعداد زیادی از روایات نقل شده در این کتاب‌ها به فتنه‌های فراگیر آخرالزمان اشاره دارند

موبینگ

مفهوم انسانی، موبینگ زمانی است که یک گروه به صورت هماهنگ با قلدری با یک نفر رفتار کنند. این رفتار ممکن است در خانواده، مدرسه، محله، محل کار یا یک انجمن باشد. در محیط کار به عنوان یک آزار روحی از طرف همکاران، پایین دستان یا بالادستان و از طریق شایعه، کنایه، تهدید و ارعاب، تحقیر، بی‌اعتبار ساختن و انزوا بر یک عضو سازمان شناخته می‌شود.

اولین بار در سال ۱۹۸۶ موبینگ را محقق و روانشناس کار از دانشگاه سوئد دکتر Heinz leymann عنوان کرد و کتابی هم در این زمینه نوشت، از آن به بعد بود که محققین و دانشمندان غربی سعی کردند تحقیق در این زمینه را دنبال کنند. از بسیاری از موارد موبینگ می‌توان نتیجه گرفت که آغاز موبینگ معمولاً در اثر جابجایی مقامی کارمندان می‌باشد مثلاً کارمند جدیدی که تازه‌وارد یک قسمت می‌شود بیشتر مورد آزار روانی قرار می‌گیرد، یا وقتی که رئیس قسمت عوض می‌شود احتمال اینکه او کارمندی را آزار بدهد زیاد است و حتی ممکن است خودش مورد آزار روانی کارمندان قرار گیرند.

نمایش باید ادامه یابد (ترانه کوئین)

«نمایش باید ادامه یابد» (به انگلیسی: The Show Must Go On) نام ترانه‌ای از گروه راک انگلیسی کوئین است که دوازدهمین و آخرین تراک آلبوم سال ۱۹۹۱ آن‌ها با عنوان «کنایه» (به انگلیسی: Innuendo) را تشکیل می‌دهد. ترانه‌نویسی این آهنگ را به تمام اعضای کوئین نسبت می‌دهند اما در اصل توسط برایان می نگاشته شده‌است. «نمایش باید ادامه یابد» در واقع شرحی است بر تلاش‌های فردی مرکوری، خوانندهٔ گروه که علی‌رغم نزدیک شدن به پایان زندگیش هنوز به اجرای برنامه می‌پرداخت.

این ترانه به‌عنوان تک‌آهنگ (سینگل) و تبلیغی برای آلبوم Greatest Hits II گروه در ۱۴ اکتبر ۱۹۹۱ در انگلستان منتشر شد. تنها ۶ هفته پس از انتشار این ترانه فردی مرکوری درگذشت و این اتفاق سبب شد تا این آهنگ مجدداً وارد جدول‌های موسیقی انگلستان شده و مدت بیشتری را در جدول ۷۵ ترانهٔ برتر انگلیس نسبت به زمان انتشار اولیه‌اش باقی بماند و در نهایت نیز جایگاه شانزدهم را به‌خود اختصاص دهد.

نخستین اجرای زندهٔ «نمایش باید ادامه یابد» در ۲۰ آوریل ۱۹۹۲ در کنسرت یادبود فردی مرکوری، توسط سه عضو باقی‌ماندهٔ کوئین همراه با التون جان به‌عنوان خوانندهٔ اصلی و تونی یومی که گیتار ریتم آن را می‌نواخت اجرا شد. این اجرای زنده سپس در سومین آلبوم بهترین‌های کوئین (Queen's Greatest Hits III) گنجانده شد.

واژه

مجموعهٔ حروفی که یک واحد را تشکیل دهند، واژه یا کلمه نام دارند. در دستور زبان فارسی، معمولاً کلمه را به نُه بخش تقسیم می‌کنند: اسم، صفت، عدد، کنایه، فعل، قید، حرف اضافه، حرف ربط، صوت.

«واژه» کوچک‌ترین شکل معنادار از حروف است، اگر بتواند به‌تنهایی به‌کار رود. برای نمونه، «-انه» در واژه‌هایی مانند مردانه، زنانه، مهربانانه، دارای معنی ویژهٔ خود است، ولی از آن جا که نمی‌توان آن را به‌تنهایی به‌کار برد، واژه نامیده نمی‌شود. بسیاری از واژه‌ها به بخش‌های کوچک‌تری بخش‌پذیرند که به آن‌ها تکواژ گفته می‌شود. تکواژ کوچکترین بخش کلمه است که در بسیاری از موارد یک کلمهٔ مستقل محسوب شده و در برخی موارد نیز کلمه به حساب نمی‌آید.

پابرهنگی

پابرهنگی یا برهنه‌پایی به معنای نپوشیدن پای‌افزار است. پابرهنگی در زبان فارسی به کنایه از فقر نیز به‌کار می‌رود. پابرهنگی می‌تواند به‌دلیل ساده‌زیستی افراد باشد که مثال مشهور آن سقراط است.

پشمک

پَشمک تنقلاتی حجیم است که از شکر تهیه می‌شود.

پشمک با عبور جریان هوای گرم و مرطوب از روی شکر درست می‌شود. هنگامی که هوای گرم به شکر برخورد می‌کند آن را به صورت نیمه جامد درمی‌آورد. پس از آن به دلیل برخورد جریان ممتد هوای گرم با بلورهای نیمه جامد شکر و همچنین وجود رطوبت هوا، بلورها به صورت رشته‌هایی بلند و باریک درمی‌آیند. برای مصرفِ بلافاصله پس از تولید، این رشته‌ها را بیش‌تر به دور تکه‌ای از چوبی خیس می‌پیچند و برای مصارف به صورتی دیگر پشمک را به شیوه‌های گوناگونی بسته‌بندی می‌کنند. گاهی به شکر مورد استفاده در فرایند تولید پشمک موادی دیگر را مانند اسانس‌های میوه‌ها، قهوه، کاکائو و زعفران می‌افزایند. پشمک سفید رنگ است اما گاهی به آن موادی رنگی می‌افزایند و پشمک‌هایی رنگی یا رنگارنگ تولید می‌کنند. پشمک در زبان روزمره به عنوان کنایه نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پس از جنگ جهانی دوم و ورود پشمک به ایران در شهر بروجرد برای اولین تهیه شد که به ان پشمینه گفته میشد و هم اکنون نیز در شهر بروجرد به همراه کارگاه های ارده پزی کارگاه های تولید پشمک وجود دارد.

کنایه (آلبوم)

«کنایه» (به انگلیسی: Innuendo) آلبومی از کوئین است که در سال ۱۹۹۱ میلادی منتشر شد.

کنایه (ترانه)

کنایه (به انگلیسی: Innuendo) ترانه‌ای از کوئین، گروه راک انگلیسی است. این ترانه در سال ۱۹۹۱ و در آلبومی به همین نام منتشر شد که اولین ترک آلبوم هم بود. ترانه کنایه همچنین اولین تک‌آهنگ آلبوم نیز محسوب می‌شود. این ترانه که شش دقیقه و نیم طول دارد، از جمله طولانی‌ترین ترانه‌های کوئین محسوب می‌شود و در بین تک‌آهنگ‌های منتشر شده توسط این گروه هم طولانی‌ترین است و ۳۵ ثانیه از ترانه راپسودی بوهمی طولانی‌تر است. این ترانه در جدول تک‌آهنگ‌های بریتانیا رتبه نخست را بدست آورد. این ترانه از قطعه گیتار فلامنکو که توسط گیتاریست گروه یس، استیو هویی و برایان می نواخته شده، یک میان‌پرده اپرایی که به دوران قدیم گروه کوئین بازمی‌گردد، یک بخش هوی متال و اشعاری که با الهام گیری از بیماری فردی مرکوری سروده شده‌اند، تشکیل شده است.

بیان
بدیع (آرایه‌های لفظی یا برونی)
بدیع (آرایه‌های معنوی یا درونی)
واج
تک‌واژ
واژه
گروه
فراکرد
جمله

به زبان‌های دیگر

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.