کری مالیس

کری بنکس مالیس (به انگلیسی: Kary Banks Mullis) ‏(متولد ۲۸ دسامبر، ۱۹۴۴ - درگذشته درگذشته ۷ اوت ۲۰۱۹) بیوشیمیست، نویسنده و سخنران آمریکایی بود. در سال ۱۹۹۳ «برای اختراع روش واکنش زنجیره پلیمراز»[۱] موفق به کسب جایزه نوبل شیمی شد.

کری مالیس
Kary Mullis
متولد۲۸ دسامبر ۱۹۴۴ ‏(۷۴ سال)
لنوار، کارولینای شمالی
ملیتایالات متحده آمریکا
رشته فعالیتزیست‌شناسی مولکولی
دانش‌آموختهٔدانشگاه کالیفرنیا، برکلی
موسسه فناوری جورجیا
دلیل شهرتاختراع واکنش زنجیره پلیمراز
جوایزNobel prize medal.svg جایزه نوبل شیمی (۱۹۹۳)
جایزه ژاپن (۱۹۹۳)

منابع

  1. "The Nobel Prize in Chemistry ۱۹۹۳". Nobelprize.org. Retrieved ۲۰۰۸-۱۰-۰۶.
ترموس آکواتیکوس

ترموس آکواتیکوس گونه‌ای از باکتری هاییست که می‌توانند حرارت بالا را تحمل کنند، یکی از باکتری‌های گرمادوست که به گروه دینوکوکوس-ترموس تعلق دارد. این باکتری منبع آنزیم مقاوم به گرمای Taq DNA polymerase است. این آنزیم در واکنش زنجیرهای پلیمراز (PCR) به کار می‌رود و یکی از مهم‌ترین آنزیم‌ها در زیست‌شناسی مولکولی است.

جایزه روبرت کخ

جایزه و نشان روبرت کخ (انگلیسی: Robert Koch Medal and Award) دو جایزه که هر ساله برای تعالی علوم پزشکی اعطا می‌گردد. این جایزه به نام روبــرت کخ، پزشک و دانشمند آلمانی که به دلیل مطالعاتش در زمینه عوامل میکروبی و کشف عامل بیماری سل نامگذاری شده‌است. وی در سال ۱۸۸۲ میلادی میکوباکتریوم توبرکلوزیس را توصیف نمود. مبلغ این جایزه ۱۰۰٬۰۰۰ یورو می‌باشد

جدول زمانی اختراع‌ها در ایالات متحده آمریکا (۱۹۴۶–۱۹۹۱)

جدول زمانی اختراع‌ها در ایالات متحده (۱۹۴۶–۱۹۹۱)، تعدادی از مهم‌ترین اختراعات و ابداعات شکل گرفته توسط شهروندان ایالات متحده آمریکا، از ۱۹۴۶ تا ۱۹۹۱ میلادی است. این اختراعات در بازهٔ زمانی جنگ سرد قرار دارد که تا فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی ادامه می‌یابد. اختراعات به دلیل بند ۸ از بخش هشتم ماده اول قانون اساسی آمریکا شامل حق ثبت و حقوق مالکیت می‌شوند.

این حق در سال ۱۷۹۰ پس از تصویب کنگره به امضای رئیس جمهور جورج واشنگتن رسید که در ادامه به تأسیس اداره ثبت اختراع منجر شد. با این حال این روند در سال ۱۸۳۶ دچار تکامل شد و منجر به تشکیل اداره ثبت اختراع و نشان تجاری ایالات متحده شد. از زمان تشکیل این اداره در سال ۱۸۳۶ تا سال ۲۰۱۱، در مجموع ۷٬۸۶۱٬۳۱۷ اختراع به ثبت رسیده‌است.

فهرست برندگان جایزه نوبل

فهرست برندگان جایزه نوبل که بر پایه سال اعطای جایزه مرتب شده‌است.

فهرست برندگان جایزه نوبل شیمی

جایزهٔ نوبل شیمی (به سوئدی: Nobelpriset i kemi) هر ساله توسط فرهنگستان پادشاهی علوم سوئد به دانشمندان در زمینه‌های مختلف شیمی تعلق می‌گیرد. این یکی از پنج جایزهٔ نوبل است که در سال ۱۸۹۵ توسط آلفرد نوبل برای مشارکت‌های برجسته در زمینه‌های فیزیک، شیمی، ادبیات، صلح٬ اقتصاد٬ و فیزیولوژی یا پزشکی اهدا می‌شود.

این جایزه توسط بنیاد نوبل اداره می‌شود و توسط یک کمیته که متشکل از پنج عضو منتخب آکادمی علوم سلطنتی سوئد هستند به برندگان اعطا می‌شود.

اولین جایزهٔ نوبل در شیمی در سال ۱۹۰۱ به یاکوبوس هنریکوس وانت‌هوف از هلند اهدا شد. هر جایزه شامل یک مدال، یک دیپلم افتخار و جایزه‌ای نقدی است که در طول سال‌های مختلف مقدار آن متفاوت بوده‌است.

مقدار جایزهٔ یاکوبوس هنریکوس وانت‌هوف، ۱۵۰۷۸۲ کرون بود که در دسامبر ۲۰۰۷ برابر با ۷،۷۳۱،۰۰۴ کرون است.

در سال ۲۰۰۸، این جایزه به اسامو شیمومورا، مارتین کلایف و راجر تسین که مقدار آن ۱۰٬۰۰۰٬۰۰۰ کرون سوئد (اندکی بیش از ۱ میلیون یورو، یا ۱،۴ میلیون دلار) بود اهدا شد.

این جایزه سالانه در استکهلم در تاریخ ۱۰ دسامبر برابر با سالگرد مرگ نوبل به برندگان اهدا می‌شود.

تاکنون این جایزه ۲۵ بار به افرادی اهدا شده‌است که در زمینه شیمی آلی مشارکت داشته‌اند که بیش از هر زمینه‌ای در شیمی است.

دو برندهٔ جایزهٔ نوبل شیمی ریچارد کوهن (۱۹۳۸) و آدولف فریدریش بوتنانت (۱۹۳۹) از آلمان تنها افرادی بوده‌اند که موفق به دریافت جایزه خود توسط دولتشان نشده‌اند.

فردریک سانگر دو بار در سال‌های ۱۹۵۸ و ۱۹۸۰ موفق به دریافت این جایزه شده‌است. همچنین ماری کوری (فیزیک در سال ۱۹۰۳، شیمی در سال ۱۹۱۱) و لینوس کارل پاولینگ (شیمی در سال ۱۹۵۴، صلح در سال ۱۹۶۲) و جان باردین (فیزیک در سال ۱۹۵۶ و ۱۹۷۲) از جمله افرادی بوده‌اند که دو بار موفق به دریافت جایزه نوبل شده‌اند.ماری کوری (۱۹۱۱)، ایرن ژولیو کوری (۱۹۳۵)، دوروتی هاجکین (۱۹۶۴) و عادا یونات (۲۰۰۹) چهار زنی بوده‌اند که موفق به دریافت نوبل شیمی شده‌اند. از سال ۱۹۰۱ تا سال ۲۰۱۲ این جایزه به ۱۶۲ اهدا شده‌است. جایزهٔ نوبل شیمی در سال‌های ۱۹۱۶، ۱۹۱۷، ۱۹۱۹،۱۹۲۴، ۱۹۳۳، ۱۹۴۰، ۱۹۴۱، و ۱۹۴۲ به هیچ فردی اعطا نشد.

۱۹۰۱–۱۹۲۵ • ۱۹۲۶–۱۹۵۰ • ۱۹۵۱–۱۹۷۵ • ۱۹۷۶–۲۰۰۰ • ۲۰۰۱–۲۰۲۵

فهرست شیمی‌دان‌ها

فهرست زیر دربرگیرندهٔ برخی از مشهورترین شیمی‌دان‌های جهان می‌باشد که به خاطر فعالیت‌های گستره‌شان در شیمی به شهرت رسیده‌اند.

واکنش زنجیره‌ای پلیمراز

واکنش زنجیره‌ای پلیمراز (به انگلیسی: Polymerase Chain Reaction) که مخفف آن PCR می‌باشد. واکنش زنجیره‌ای پلیمراز (PCR) تکنیکی در زیست‌شناسی مولکولی است و به منظور تکثیر یک نسخه منفرد یا نسخه‌های کمی از یک قطعه DNA با توالی خاص به تعداد هزار یا میلیون‌ها نسخه به کار می‌رود. این تکنیک ابزاری آسان و ارزان قیمت برای تکثیر یک قطعه خاص از DNA است و برای اهدافی همچون تشخیص و نظارت بر بیماری‌های ژنتیکی، شناسایی مجرمان (در زمینهٔ پزشکی قانونی) و مطالعه عملکرد یک بخش هدف از DNA مورد استفاده قرار می‌گیرد.

زمینه‌ها
سازمان‌ها
آزمایش‌ها
نشریات
تئوری و فرضیه‌ها
اشخاص مهم
جستارهای وابسته
‎۱۹۰۱–۱۹۲۵
‎ ۱۹۲۶–۱۹۵۰
‎ ۱۹۵۱–۱۹۷۵
‎ ۱۹۷۶–۲۰۰۰
۲۰۰۱–تاکنون
برندگان جایزه نوبل ۱۹۹۳
شیمی
ادبیات
صلح
فیزیک
فیزیولوژی و پزشکی
اقتصاد

به زبان‌های دیگر

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.