کرمان

کرمان (نام منطقه‌ای در پارسی باستان: کارمانیا[۷] کارمانا) یکی از کلان‌شهرهای ایران و مرکز استان کرمان پهناورترین استان ایران در جنوب شرقی این کشور واقع است. جمعیت این شهر طبق سرشماری بر اساس آمار سال ۹۵ معادل ۷۳۸٬۷۲۴ نفر بوده‌است. جمعیت شناور ثابت شهر کرمان در روز به بیش از یک میلیون نفر می‌رسد. کرمان یکی از پنج شهر تاریخی ایران است.[۸] وسعت شهر کرمان حدود ۲۴۰ کیلومتر مربع است و به دلیل وسعت شهری و جمعیت، این شهر جزو کلان‌شهرهای ایران طبقه‌بندی شده‌است. حاشیه‌نشینی مهم‌ترین مشکل کلانشهر کرمان است.[۹] کرمان به عنوان پایلوت دولت الکترونیک انتخاب شده‌است و در برنامه‌های توسعه کشور باید به شهری الکترونیکی تبدیل شود.[۱۰][۱۱][۱۲] شهر کرمان با ۱۷۶۰ متر ارتفاع از سطح دریا، چهارمین مرکز استان بلند و مرتفع ایران محسوب می‌شود.[۱۳][۱۴][۱۵][۱۶][۱۷][۱۸]شهر کرمان ۵۶۱ متر مرتفع تر و بلندتر از شهر تهران است و همین عامل ارتفاع این شهر باعث اعتدال اقلیم این شهر نسبت به سایر شهرهای با اقلیم نیمه کویری ایران و برخی شهرهای دیگر شده است. شهرداری کرمان به پنج منطقه شهرداری تقسیم شده است.

Kerman Friday Mosque entrance
مسجد جامع تاریخی کرمان[۱۹]
گنبد جبلیه کرمان
نمای گنبد جبلیه در شب[۲۰]
کرمان
کِرمون
Kerman2
کشور ایران
استانکرمان
شهرستانکرمان
بخشمرکزی
نام(های) پیشینکارمانیا، گواشیر، بوتیا
مردم
جمعیت۷۳۸٬۷۲۴ نفر[۱]
رشد جمعیت۱/۴۹ درصد
تراکم جمعیت۳/۹ نفر بر کیلومتر مربع
جغرافیای طبیعی
مساحت۲۳۸٫۸ کیلومتر مربع
ارتفاع۱٬۷۶۰ متر از سطح دریا
آب‌وهوا
میانگین دمای سالانه۱۵٬۸ سانتی‌گراد[۲][۳]
میانگین بارش سالانه۱۲۲٬۷ میلی‌متر[۲][۳]
روزهای یخبندان سالانه۷۷ روز[۲]
اطلاعات شهری
نمایندهٔ مجلس شورای اسلامیمحمدرضا پورابراهیمی
محمد مهدی زاهدی[۶]
شهردارمهران عالم‌زاده[۴][۵]
ره‌آوردکلمپه • قووتو • پته • قالی • ظروف مسی • زیره • کماچ سهن • پسته
پیش‌شمارهٔ تلفن۰۳۴ (۹۸+)
وبگاهشهرداری کرمان
شناسهٔ ملی خودرو ایران ۴۵
در روی زمین نیست چو کرمان جایی
کرمان دل عالم است و ما اهل دلیم

ریشه نام کرمان

کرمان در گذشته نام‌های دیگری چون کجاران (بم)، کرمانیا، کارمانا و گواشیر داشته‌است. نام کرمان را در کتیبه‌های داریوش می‌توان دید. در آنجا کرمان نام ناحیه‌ای است که از آن چوب یاک برای کاخ‌های هخامنشی حمل می‌شود. نوشته‌های یونانی هم آن را کرمان خوانده و مردم کرمان را تیره‌ای از پارسیان گفته‌اند. از ریشه کر (کر به اوستا و کری به سانسکریت) چندین واژهٔ سانسکریت در دست است و بر این مبنا چند فرض در رابطه با معنای واژهٔ کرمان در دست است:

 • در کتاب شاهنامه فردوسی در بخش پادشاهی اشکانیان از کرمان با نام کجاران (بم) یاد شده‌است و دلیل تغییر نام آن به کرمان اینگونه در بیتی آورده شده‌است:

«چو یک چند بگذشت بر هفتواد بر آواز آن کرم کرمان نهاد»

 • کرمن به معنی کار و کوشش و وظیفه و نیز کارکن و کوشا، کرمینه به معنی ماهر و استاد، کرمان بندا به معنی کاربنده یا وظیفه‌شناس و واژه‌های دیگر که از کرمان ساخته شده‌اند، همه معنی کار و کوشش را می‌رسانند و بنابراین کرمان به معنای سرزمین کوشش و کار است.
 • ریشهٔ دیگر کر که به اوستایی «کر» به سانسکریت «کری» تلفظ می‌شود و به معنی بریدن و کشتن و جنگیدن است و واژه‌های کارد، پیکار و کارزار نیز از آن است که بر این مبنا کرمان به معنای سرزمین جنگ و پیکار است.
 • فرض سوم این است که کرمان واژه‌ای اسطوره‌ای است و از واژهٔ کریمان پدر نریمان گرفته شده‌است. چنان‌که در فرهنگ آنندراج می‌خوانیم: کریمان پدر نریمان آن شهر را به نام خود بنا نهاده. بر این مبنا باید فرض کرد که در اوستا و سانسکریت، کرمان به معنای کوشا، و نریمان به معنای مردانه باشد.[۲۱][۲۲][۲۳][۲۴]
 • به باور فریدون جنیدی پژوهشگر زبان‌های باستانی و ایران‌شناس، واژهٔ کرمان از کِر به معنای کوه و مان (پسوند مکان) تشکیل شده و به معنای سرزمین کوهستانی است که با توجه به موقعیت کوهستانی شهر و استان کرمان بیش از دیگر فرضیه‌ها مقرون به واقعیت می‌نماید.[۲۵]

تاریخ

قدمت بناهای تاریخی

Head horse Kerman Louvre MAO132
سر اسب مربوط به دورهٔ ساسانیان، پیداشده در کرمان. این اثر اکنون در مالکیت موزه لوور قرار دارد.

قلعه دختر و قلعه اردشیر از آثار دوران اشکانی در خاور شهر کنونی کرمان، که هنوز خرابه‌های آن‌ها برجاست، گواه بر این است که دست کم در زمان اردشیر بابکان در همین محل، شهری آباد و دژهایی مهم وجود داشته‌است. مؤلف جغرافیای کرمان معتقد است که حدود ۲۲۰ پس از میلاد، به هنگام فتح کرمان به دست اردشیر این محل گواشیر نام گرفته و مرکز ولایت کرمان بوده‌است بنا به گفته هرودت کرمانیا از قبایل دوازده‌گانه ایران محسوب می‌شده و ساتراپی چهاردهم (دارا) مشتمل بر ایالت کرمان بوده‌است.

در روایات اساطیری آمده‌است که کیخسرو کرمان و مکران را به رستم بخشید. در کتاب شاهنامهی فردوسی در بخش پادشاهی اشکانیان آمده‌است که کرمان که تا آن زمان کجاران خوانده می‌شده، ایالتی خودمختار بوده که به فرمانروایی فردی به نام هفتواد اداره می‌شده‌است و به خاطر وجود کرمی افسانه ای نام شهر به کرمان تغییر می‌کند. همچنین نشانی‌هایی از فرمانروایی بهمن بر این خطه می‌دهند آنگاه روایت تاریخی این سرزمین آغاز می‌شود و اینکه در زمان هخامنشیان کوروش آن را تبعید گاه نبونید (پادشاه مغلوب شدهٔ بابِل) قرار داد. در زمان اشکانیان، اردشیر اول به کرمان حمله می‌کند و بلاش، حاکم آن زمان کرمان را اسیر می‌کند، شهر را می‌گیرد و فرزند خود را که او هم اردشیر نام داشت، به حکومت کرمان می‌گمارد.[۲۶][۲۷]

بنا به نوشته‌های مورخ کلدانی و کاهن معبد مردوک در سال‌های ۵۳۹–۵۳۸ -که کتب او از منابع مهم تاریخ زمان کورش است – کرمان از ولایات تابعه کوروش بوده و محلی مطمئن برای او به‌شمار می‌رفته‌است. در عصر داریوش کبیر نام کرمان جزء ولایات تابعه هخامنشی آمده‌است و در کتیبه بنای شوش کلمه‌ای مشاهده می‌شود که نام چوب درختی بوده‌است که برای استحکام بنای ساختمان‌ها (شاید همان کاخ) به کار می‌رفته و محل تهیه این چوب کرمان ذکر شده‌است. در این مورد داریوش می‌گوید «چوب بیش مکن از گنداره (پیشاور) وکرمان حمل شود.»

در متن کتیبه‌ای که از شاپور اول ساسانی – در اطراف کعبه زرتشت در نقش رستم فارس – به‌دست آمده‌است، شاپور دربارهٔ قلمرو خود چنین می‌نویسد: منم خداوندگار مزداپرست شاپور شاهنشاه ایرانیان وغیر ایرانیان. امارات و ولایات امپراتوری ایران این‌ها هستند: پارس، پارت، خوزستان، میشان، آشور، آذیان، عربستان، آذرآبادگان (آذربایجان)، ارمینیا (ارمنستان)، سسیگان، کرمان و سیستان. هرودت و استرابون مورخان یونانی که قبل از میلاد مسیح می‌زیسته‌اند در تشریح سفر بازگشت اسکندر مقدونی پس از فتح هند نوشته‌اند «اسکندر مقدونی سرزمین کرمان را برای تصرف هندوستان پیموده، هنگام مراجعت با لشکریان خود که حدود یکصد و بیست هزار نفر پیاده و پانزده هزار نفر سواره بودند به شهر کرمان وارد شد وفرمان داد که مدت یک هفته لشکریان وی در این شهر استراحت کنند و به جشن و سرور بپردازند و از این مطلب معلوم می‌شود که شهر کرمان در عصر تا چه حد وسیع آباد و پر نعمت بوده که توانسته این همه لشکر را به خود راه دهد و آذوقه آن‌ها را فراهم سازد» (بر گرفته از کتاب از قلعه دختر تا دقیانوس تألیف محمد دانشور انتشارات مرکز کرمان‌شناسی)[۲۸][۲۹]

Persia 1814
سراسرنمای نقشه قدیم ایران، ایالت بزرگ کرمان که چنداستان را در برمی گرفته‌است

در کتب تاریخی از عهد قدیم، چند جا به نام کرمانیان به صورت بخشی از ایران برمی‌خوریم. هرودت می‌گوید: پارسی‌ها به شش طایفه شهری و ده‌نشین و چهار طایفه چادرنشین تقسیم شده‌اند شش طائفه اولی عبارتند از: مرفیان، ماسپیان، پانتالیان، دروسیان، گرمانیان در خصوص گرمانیان تصور می‌رود همان کرمانیان باشند. در کتیبه‌های هخامنشی ظاهراً مقصود از کلمه «کارمانیا» همان کرمان است.[۲۸][۲۹] بروس مورخ کلدانی و کاهن مردوک در ذکر فتح بابل توسط کوروش و مسلط شدن کوروش بر نبونید پادشاه بابل می‌نویسد: «... کوروش با او به رأفت رفتار کرده به کرمان تبعیدش کرد تا در آنجا سکنی گزیند، نبونید در آنجا تا آخر عمر بزیست و در همان‌جا در گذشت» (برگرفته از حاشیه استاد باستانی پاریزی بر کتاب تاریخ کرمان بقلم احمد علی خان وزیری)[۲۸][۲۹]

احمد علیخان وزیری (مؤلف کتاب جغرافیای کرمان) معتقد است که حدود ۴۳۰ سال قبل از اسلام – به هنگام فتح کرمان بدست اردشیر – این محل گواشیر نام داشته که مرکز ولایت کرمان بوده‌است. بخشی از خانه‌های مسکونی مردم فقیر در پای دامنه‌های این دو تپه و قلعه شکل یافته بوده و بعداً با گسترش تدریجی شهر کرمان در جهت غرب توسعه یافته وبا توجه به توسعه و رونق اقتصادی در دوره‌های بعد از اسلام این شهر به تدریج نضج گرفته و رفته رفته بزرگتر شده تاجایی که وسعت آن به حدود دویست هکتار رسیده هم رسیده، با گذشت زمان و به دلیل ناامنی منطقه و حمله غارتگران و دزدان علاوه بر حصارهای رفیعی که دور قلعه دختر و قلعه اردشیر کشیده شده بود گرداگرد شهر نیز حصاری بلند کشیدند.

Rayen Castle 01
سراسرنمای ارگ راین، دومین بنای خشتی بزرگ جهان

باستانی پاریزی مورخ معاصر در کتاب وادی هفتواد به نقل از تاریخ ایران در زمان ساسانیان و همچنین در حاشیه کتاب تاریخ کرمان تألیف احمد علی خان وزیری آورده‌است «گشتاسب پسر لهراسب در سال ۵۷۷۲ از هبوط آدم به طالع میزان آن را بنا نهاد و در آن بنای آبادانی نهاد و آتشکده ساخت و بعد از آن اسکندر رومی بر ایران مستولی شد و ممالک ایران را به ملوک طوایف بخش کرد، کرمان در تصرف اشکانیان بود در اواخر عهد ملوک طوایف در این خطه دلگشا، هفتواد نامی کرمانی، امیر بود قلعه‌ای در بالای کوهی بساخت. اردشیر بابکان که سر سلسله و پادشاه اول ساسانیان بود ملوک طوایف را در ایران برانداخت و به کرمان آمد. ملک هفتواد بستد به طالع میزان بنای این شهر عظیم گذاشت که اکنون آثار حصار و خندق آن خارج شهر باقی است و آن را موسوم به گواشیر کرد.

ابن اثیر در جلد اول الکامل به نقل از طبری می‌گوید: «چون اردشیر به کرمان رفت در آنجا حاکمی بود که بلاش نام داشت و جنگ شدیدی درگرفت و اردشیر در آن جنگ شخصاً شرکت داشت و بلاش را اسیر کرد و شهر را گرفت و فرزند خود را که نیز اردشیر نام داشت در آنجا گذاشت و… و قلعه‌ای که به نام اردشیر معروف است شاید در زمان همین اردشیر بابکان و پسرش اردشیر که حاکم کرمان بود ساخته شده باشد و پیش از آن از قلعه دختر قلعه کهنه از شهر دفاع و حفاظت می‌کرده‌اند. بنای شهر کرمان تا قرن چهارم ه‍. ق در جنوب شرقی قلعه اردشیر وقلعه دختر و در پار این دو قلعه شکل می‌گیرد و از قرن چهارم ه‍. ق به بعد رشد شهر به سمت غرب بوده‌است و از قرن نهم به بعد رشد شهر و محلات آن از غربی‌ترین نقاط شهر شهر قدیم به سمت شمال و سپس به جانب جنوب شرق بوده‌است. در بخش سازمانی کرمان، و قبل از خراب کردن حصار، ۳۲ محله و جود داشته‌است که در حال حاضر اکثراً به صورت قدیمی خود و بعضاً به صورت مخروبه و بعضاً مخروبه و گاهی با انجام تغییرات جزئی باقی مانده‌است.

پس از اسلام

در دوره اسلامی و مقارن با ۲۱ تا ۲۴ هجری قمری و سال‌های بعد از آن، کرمان همواره مورد هجوم اعراب قرار گرفت. در زمان حکومت خلفای عباسی کرمان به شورش‌های مکرر دست زد ولی هیچ‌یک به سامان نرسید تا سرانجام در سال ۲۵۳ هجری قمری به تصرف یعقوب لیث، مؤسس سلسه صفاریان درآمد. پس از آن این سرزمین در زیر سلطه حکومت‌های قدرتمند زمان مانند سامانیان، دیلمیان، آل بویه و سلاجقه قرار گرفت. در عصر غزنویان فرمانروایان خونریز و هوسران آرامش را از مردم گرفتند. تنها در عهد سلجوقیان، حکومت ملک قاورد و فرزندانش بود که کرمان روی رفاه و آسایش دید و آثاری چون مسجد ملک پدید آمد. پس از حکومت ۱۵۰ ساله سلاجقه باز با حمله مغول بلای غز بر کرمان نازل شد. براق حاجب از سرداران قراختائیان، کرمان را به تصرف درآورد. از اعقاب وی ترکان خاتون بر کرمان فرمانروایی یافت که در آبادانی شهر کوشید و دخترش پادشاه خاتون نیز حاکمی فاضل و حامی دانشمندان بود. این سلسله از ۶۱۹ تا ۷۰۳ ه‍. ق در کرمان سلطنت کردند. در زمان حکومت قراختائیان بود که مارکو پولو سیاح معروف ونیزی از کرمان دیدن کرد. در سال ۷۱۴ هجری قمری امیر مبارزالدین محمد مؤسس سلسله آل مظفر، کرمان را تصرف کرد.

تیموریان از سال ۷۹۶ تا ۸۳۴ بر کرمان فایق آمدند. سپس تنی چند از طایفه قراقویونلو در کرمان به قدرت رسیدند.

Kerman Masjid Gate
دروازه مسجد که آقامحمدخان قاجار از طریق آن وارد کرمان شد.

سلاطین صفوی از ۹۱۵ ه‍. ق کرمان را به متصرفات خود افزودند در ۱۰۰۵ ه‍. ق گنجعلیخان از سوی شاه عباس صفوی به حکومت کرمان رسید که بر اثر تدبیر و تداوم حکومت او، شهر چندی روی آسایش و آرامش دید و زمانه برای ترقی و آبادانی مناسب شد. در روزگار افول قدرت صفویان، افاغنه کرمان را به جزای شهامت و مقاومت در برابر آنان به خاک و خون کشیدند و نادرشاه افشار هم هنگامی به کرمان رسید که بر اثر کشتن رضاقلی میرزا (پسرش) به جنون آدمکشی مبتلا شده بود. او دستور گردن زدن مردم بی‌گناه را صادر کرد و یکی از بزرگترین قتل‌عام‌های معروف تاریخ کرمان را به راه انداخت. نادرشاه افشار و عمال او هنگام تسخیر آن در سال ۱۱۶۰ ه‍. ق ضمن غارت و چپاول اموال مردم بسیاری مردان آن را سربریده و از کله آنان مناره‌هایی ساختند. محله پامنار که هنوز هم به همین نام خوانده می‌شود یادگار آن فاجعه و تجدیدکننده خاطرات تلخ آن جنایت تاسف‌انگیز است.[۳۰]

کرمان به دلیل حمایت از آخرین بازمانده زندیه (لطفعلی خان زند) گرفتار خشم آقامحمدخان قاجار قاجار شد که به روایت تاریخ، هفت من (به روایتی بیست هزار جفت و به روایتی دیگر هفتاد هزار جفت) چشم از مردم درآورد. جانشینان او تلاش کردند تا با اعزام حاکمانی مدیر و مدبر همچون محمداسماعیل خان نوری «وکیل الملک» و ابراهیم خان ظهیرالدوله به بازسازی شهر کرمان و دلجویی مردم بپردازند و با برپایی آثاری چون مجموعه ابراهیم خان گذشته‌ها را به فراموشی بسپارند.[۲۸]

Iran provinces in Abbasid Caliphate
کرمان بزرگ در نقشه‌های قدیمی ایران

رشد مساحت شهر در طول تاریخ

Mahan asemoon

در سال ۱۲۹۳ هجری قمری دور شهر کرمان تقریباً یک فرسخ (۶ کیلومتر) به شکل قثا (خیار چمبر) و طولش از دروازه خراسانی (دروازه گبری) تا دروازه رق آباد (ریگ آباد) و عرضش از دروازه وکیل تا دروازه ارگ و این شهر با برج و بارو و خندقهایی به عرض تقریبی ده متر و عمق چهار متر، محصور بوده‌است. شهر کرمان مشتمل بر شش دروازه بوده‌است:

 • دروازه مسجد یا دروازه وکیل در محل فعلی میدان شهدا (مشتاق)
 • دروازه ناصری واقع در شرق محله شهر
 • دروازه گبری یا خراسانی
 • دروازه سلطانی یا دولت
 • دروازه ارگ یا دروازه باغ
 • دروازه رق آباد

وسعت شهر کرمان که تا اواخر قاجاریه و در داخل حصار حدود دویست هکتار بود با تخریب حصارها که از دهه اول قرن حاضر با تخریب دروازه‌ها شروع شد وتا دهه ۴۰ ۱۳ ادامه یافت در سال ۱۹۶۹ میلادی مصادف با ۱۳۴۵ ه‍. ش بر اساس نقشه‌ای که روگراستون ترسیم کرده‌است به ۴۰۰ هکتار رسیده‌است یعنی در نیمه قرن ۱۴ ه‍. ش وسعت شهر کرمان دو برابر شده‌است. بر اساس آمار منتشر شده شهرداری کرمان محدوده خدماتی شهر در سال ۱۳۵۷ به ۳۰۷۲ هکتار و در سال ۶۵ به ۵۰۸۸ هکتار و در سال ۱۳۷۱به ۷۶۵۲ هکتار در سال ۱۳۷۵ ۱۱۰۰۰ هکتار و در سال ۱۳۷۸ به حدود ۱۵۰۰۰ هکتار رسیده‌است؛ و اکنون در زمره کلانشهرهای ایران جای گرفته‌است.

پایتخت بودن در دوره‌های مختلف تاریخی

شهر کرمان به دلیل اهمیتی که در ایران داشته در برهه‌هایی از زمان به عنوان پایتخت ایران مطرح بوده‌است. در برخی دوره‌ها چند پایتخت در زمان‌های مختلف و در دوران حکام و پادشاهان مختلف وجود داشته‌است. در برخی دوره‌ها کرمان به عنوان پایتخت ایالتی مطرح بوده و چند شهر مهم دیگر را هم در قلمرو خود داشته‌است. دوره‌هایی که کرمان در کنار برخی شهرهای دیگر پایتخت بوده‌است:

 • قراختائیان:(حدود ۷۰ سال، تنها کرمان پایتخت بوده‌است).
 • آل بویه:به همراه چند شهر دیگر و در دوره‌های مختلف.
 • آل مظفر:کرمان به همراه چند شهر دیگر.
 • زندیه: پس از سقوط شیراز توسط آقامحمدخان قاجار، لطفعلی خان زند به کرمان رفت و این شهر را مدتی پایتخت قرار داد. (پس از آن به بم رفت)

برخی صنایع و معادن

صنایع مس شهیدباهنر

شرکت صنایع مس شهید باهنر در ۱۲ کیلومتری شهر کرمان است، که محصولات متنوعی از قبیل انواع ورق، تسمه و فویل، لوله و مقاطع تولید می‌کند. ظرفیت تولید سالانه محصولات نهایی این شرکت بالغ بر ۵۵ هزار تن است.[۳۱]

صنایع زغال‌سنگ

شرکت صنایع زغال سنگ کرمان، طی ۱۰ماه سال ۱۳۸۵ تولید زغال‌سنگ خام در این شرکت به یک‌میلیون و ۱۵۰هزار تن رسیده‌است.[۳۲]

فرش الماس کویر

فرش الماس کویر کرمان یکی از کارخانجات فرش استان کرمان است و این کارخانه صادرکننده به چهارده کشور دنیاست.[۳۳]

سیمان ممتازان

صنایع سیمان ممتازان کرمان یکی از کارخانجات شهر کرمان است.[۳۴]

صنایع لاستیک بارز

عملیات احداث شرکت صنایع لاستیک کرمان (گروه صنعتی بارز) در سال ۱۳۶۳ به عنوان نخستین شرکت صنایع لاستیک‌سازی ایران، در شهر کرمان آغاز شد.[۳۵] شرکت صنایع لاستیک بارز کرمان دومین کارخانه بزرگ لاستیک‌سازی خاورمیانه پس از ترکیه است. این کارخانه تا سال۱۴۰۰با تولید ۲۶۰۰۰۰تن لاستیک به رتبه نخست خاورمیانه خواهد رسید.

صنایع سیمان کرمان

گروه صنایع سیمان کرمان که مرکز اصلی آن کرمان – کیلومتر ۱۷ بزرگراه خلیج فارس است در تاریخ ۱۲ مرداد ماه سال ۱۳۴۶ ابتدا به صورت سهامی و به نام شرکت سیمان کرمان تحت شماره ۱۷۰ در اداره ثبت شرکت‌های کرمان به ثبت رسید.[۳۶]

نیروگاه سیکل ترکیبی کرمان

نیروگاه سیکل ترکیبی کرمان از بزرگترین نیروگاه‌های کشور و از منابع تأمین انرژی این استان است.

صنایع پزشکی کرمان

اولین تولیدکننده لوازم پزشکی ایران در سال ۱۳۵۱ توسط عباس حاج غنی تأسیس و در سال ۱۳۶۱ اقلام تولیدی آن به ۲۸ قلم رسید. هم‌اکنون تعداد تولیدی این کارخانه به ۸۵ قلم رسیده و با ظرفیت سالانه ۱۰۰۰۰۰ قطعه در حال فعالیت است.[۳۷]

گلاب و عرقیات زهرا

گلاب زهرا نام کارخانه تولید گلاب و روغن گل است که در کرمان توسط همایون صنعتی زاده و همسرش شهین‌دخت سرلتی (صنعتی) در سال ۱۳۵۶خورشیدی تأسیس شد. این کارخانه نخستین واحد تولیدی است که موفق به دریافت گواهینامه ارگانیک در تولید گلاب و روغن گًل شده‌است.[۳۸] گلاب زهرا بزرگترین صادرکننده گلاب و روغن گل در ایران است.[۳۹] و محصولات آن در اروپا و سایر دنیا به فروش می‌رسد. همه ساله برای تمدید گواهینامه ارگانیک مزارع و کارخانجات این واحد تولیدی توسط کارشناسان انجمن خاک انگلستان مورد بازرسی قرار می‌گیرد[۴۰]

موقعیت جغرافیایی و تقسیمات سیاسی

الگو:نقشه‌استان کرمان استان کرمان در جنوب شرقی فلات مرکزی و بین ۵۳ درجه و ۲۶ دقیقه تا ۵۹ درجه و ۲۹ دقیقه طول شرقی و ۲۵ درجه و ۵۵ دقیقه تا ۳۲ درجه عرض شمالی قرار دارد. این استان از شمال به استان‌های خراسان جنوبی و استان یزد، از شرق به استان سیستان و بلوچستان، از غرب به استان فارس و از جنوب به استان هرمزگان محدود می‌شود. مساحت استان کرمان در سال ۱۳۸۸ معادل ۱۸۳٫۱۹۳ کیلومتر مربع بوده و از لحاظ وسعت بزرگ‌ترین و پهناورترین استان کشور به حساب می‌آید. این استان در تقسیمات کشوری سابق ایران استان شماره ۸ کشور بود.

براساس آخرین تقسیمات کشوری، استان کرمان دارای۲۳ شهرستان، ۷۰ شهر، ۵۳ بخش و۱۴۳ دهستان است. شهرستان‌های آن عبارت‌اند از: ارزوئیه، انار، بافت، بردسیر، بم، جیرفت، رابر، راور، رفسنجان، رودبارجنوب، ریگان، زرند، سیرجان، شهربابک، عنبرآباد، فاریاب، فهرج، قلعه گنج، کرمان، کوهبنان، کهنوج، منوجان، نرماشیر،[۴۱]

وضعیت طبیعی

جغرافیای طبیعی

بیشتر نقاط شهر کرمان با کوه احاطه شده‌است. ارتفاع شهر کرمان از سطح دریا ۱۷۶۰ متر است. شهر کرمان نیز خود در کنار کوه صاحب الزمان قرار گرفته‌است. کوه‌های جوپار و پلوار و جفتان در جنوب و جنوب شرق کرمان در تمام طول سال (غیر از تابستان) برف دارند. شهر کرمان در عرض جغرافیایی ۳۰٫۲۹ و طول جغرافیایی ۵۷٫۰۶ قرار گرفته‌است.

آب و هوا

متوسط مقدار باران در طول سال در کرمان معادل۱۲۲٬۷ میلی‌متر است.اقلیم شهرکرمان نیمه کویری است. شهر کرمان زمستان های سردی دارد. کرمان چهارمین مرکز استان مرتفع ایران بعد از شهرکرد ، یاسوج و همدان است.[۴۲]عامل ارتفاع بالای این شهر باعث به وجود آمدن اعتدال نسبی در اقلیم این شهر نسبت به سایر شهرهای نیمه کویری ایران شده است.

دین

دین اکثر مردم شهر کرمان اسلام و مذهب مردم شیعه است و نیز مرکز فعالیت و تجمع شیخیه در شاخه کریمخانیه این شهر است. برای این فرقه این شهر مقدس است. بزرگان ایشان چون محمدکریم خان کرمانی، محمد خان کرمانی، حاج زین العابدین خان ابراهیمی، حاج ابوالقاسم خان ابراهیمی، حاج عبدالرضا خان ابراهیمی در این شهر زندگی می‌کردند و مسجد ابراهیمی در کرمان متعلق به ایشان است. جمعیت چند هزار نفری از زرتشتیان و اقلیتی از کلیمیان (یهودیان) نیز در کرمان زندگی می‌کنند. تا پیش از پیروزی انقلاب اسلامی جمعیتی چند ده هزار نفری از زرتشتیان، یهودیان و جمعیت کوچکی از مسیحیان در کرمان زندگی می‌کردند که پس از انقلاب به کشورهای آمریکا، اسراییل و کشورهای غرب اروپا مهاجرت کردند. هم‌اکنون آتشکده زرتشتیان، قبرستان یهودیان و خرابه‌هایی از قبرستان مسیحیان در محلهٔ زریسف شهر کرمان وجود دارد. تا چند سال پیش کلیسای مسیحیان در خیابان شریعتی در کنار بیمارستان ارجمند شهر کرمان وجود داشت که به دلیل نامعلومی به دستور دادستانی در سال ۱۳۹۰ تخریب شد. در این شهر اقلیت‌های دینی برخی مراسم و جشن‌های آیینی خود را برگزار می‌کنند. جشن سده که در نوع خود بزرگترین جشن زرتشتیان است همه ساله در بهمن ماه در کرمان برگزار می‌شود و جشن سده کرمان در سال ۱۳۹۰ در فهرست آثار فرهنگی ملی ایران ثبت گردید.[۴۳] این جشن هر ساله در روز 10 بهمن، در باغ بداغ آباد کرمان برگزار می گردد.

فرهنگ و ادب

قومیت

[۴۴] کرمانی‌ها فارس زبان و از لحاظ قومی فارس هستند. اما در قرون گذشته در مواردی اقوام مختلفی خصوصاً از اقوام و عشایر ترک آسیای میانه و حتی مغول به مناطقی از استان کرمان کوچ داده شده‌اند و همچنین تعدادی از عشایر لر و نیز طوائفی از قوم بلوچ نیز در ادوار گذشته به این استان مهاجرت کرده‌اند که عمدتاً مگر در موارد معدود، به دلیل معاشرت و اختلاط با افراد بومی در گذر زمان استحاله شده و هویت خود را از دست داده و قابل تشخیص نیستند.[۴۵]

زبان و گویش

در شهر کرمان زبان اهالی زبان فارسی و لهجه کرمانی است.[۴۵] از آنجا که استان کرمان پهناورترین استان ایران است،[۴۶][۴۷] به دلیل مهاجرت اقوام مختلف به منطقه کرمان در طول تاریخ، تنوع زیادی در لهجه و گویش محلی در شهرستان‌های مختلف این استان نیز ایجاد شده و هم اینک گویش‌ها و لهجه‌های متفاوت و متنوعی در این استان به چشم می‌خورد. این امر باعث شده که این استان شمار بسیاری از نویسندگان و شاعران و دانشمندان را به ایران پیشکش نماید. مشاهیری چون خواجوی کرمانی، سعید نفیسی، دکتر باستانی پاریزی، سرتیپ محمدعلی محبی کرمانی، دکتر علی اکبر صنعتی، خانواده علیرضا افضلی پور و ...

کرمان یا بم از نگاه شاعران بزرگ

چو بگذشت یک چند بر هفتوادمر آن حصن را نام کرمان نهاد

منظور از هفتواد پادشاهی در بم واقع در شرق استان کرمان است.

کبوترخانه جان‌ها از او معمور گشتپس چرا این زیره را من سوی کرمان می‌برم
هرچند کز روی کریمان خجلیمغم نیست که پرورده این آب و گلیم
در روی زمین نیست چو کرمان جاییکرمان دل عالم است و ما اهل دلیم
که می‌برد به عراق این بضاعت مزجاةچنان‌که زیره به کرمان برند و کاسه به چین؟
آنها که ندارن نم چشم و غم دلخاصیت این آب و هوا را نشناسند
گر از ملک کرمان سرایم رواست که هندوستانی خوش آب و هواست
ببال ای بر و بوم کرمان زمین ز عزّ و شرف تا به چرخ برین
زمین تو بالاتر از آسمان مکان تو بالاتر از لامکان
اهل کرمان همه آسوده و فارغ ز بلاکس بر ایشان نکند ظلم، چه پنهان چه ملا
اگر قماش‌شناسی برای فرشِ سراکدام قالی کرمان چو آب و جاروب است
حدیث خلد با شیرازیان، اکنون بدان مانَدکه مشتی زیره، زی کرمان برند از بهر کرمانی
گرت هواست که هرگز به عافیت نرسیغریب پرور و خودکش چو اهل کرمان باش

خوراک و شیرینی‌های محلی

کرمان همانند سایر شهرهای ایران، از انواع غذاهای سنتی و با طعم‌های متفاوت برخوردار است که برخی از آن‌ها در مناسبت‌های ویژه و تعداد بسیاری نیز به شکل عادی در طی سال تهیه می‌شود.[۴۸]

غذاهای محلی

فالوده کرمانی، آش شولی (اوماچو)، روغن جوشی، چغوک بریزو، هلیم بادمجان، آش آماج، آش شلغم، آش جو (کرمانی)، آش مخلوط، آش کدو، آبگوشت کرمانی، توکی، گندم شیری، کاکل کنف شادانه، قاتق تخمه، قاتق، قاتق بنه، زیر جوش، کشک گردو، کشک یونجه، سردوش، اشکنه، کشک کدو، کشک سیب، گورماست، سیراب بنه، کله جوش، بز قرمه، کشک و بادمجان، نان پز، کاچی، قاتق شیر، برشتو، نان پر، نان چرب و شیرین، خرماست، خرما تخم مرغ، کپو، روغن جوشی و چنگ مال

Kolompe - kerman
کلمپهٔ گردویی کرمان

شیرینی‌های محلی

جاذبه‌های گردشگری

Gonbade jabaliyeh1
گنبد جبلیه، مربوط به دورهٔ ساسانیان[۲۰]
Malek mosque kerman iran
محراب و سقف مسجد ملک (امام)

کرمان به دلیل موقعیت خاص تاریخی، جغرافیایی و فرهنگی خود همیشه به عنوان یکی از مهم‌ترین مراکز گردشگری و توریستی ایران مطرح بوده و همه ساله میزبان تعداد فراوانی از گردشگران داخلی و خارجی است.[۴۹][۵۰]

جاذبه‌های تاریخی

کرمان از استان‌های مهم و تاریخی کشور به حساب می‌آید. استان کرمان مرکز جنوب‌شرق کشور است و به نوعی مرجع صنعتی، فرهنگی، سیاسی، کشاورزی دانشگاهی-علمی، مذهبی و سایر شاخص‌ها در میان استان‌های منطقه جنوب شرق کشور است. استان کرمان همچنین بیش از ۶۶۰ اثر ملی ثبت شده دارد و از استان‌های تاریخی ایران است.[۵۱] استان کرمان پنج اثر ثبت شده در میراث جهانی یونسکو دارد و رتبه نخست ایران را از این حیث دارد.[۵۲]

Kerman
میدان تاریخی گنجعلیخان کرمان
 • گنبد جبلیه: از بناهای مربوط به دوران قبل از اسلام است که به نام گنبد گبری نیز در تواریخ آمده‌است. در تمامی تواریخ بنای گنبد به دورهٔ ساسانیان نسبت داده می‌شود (گویا آتشکدهٔ بوده‌است - یا قبر یکی از زرتشتیان). در کرمان در مورد این بنا این‌گونه شایع است که در ملات آن شیر شتر استفاده شده و از این رو در استحکام آن نقشه داشته‌است.[۲۰][۵۴][۵۵]
 • مجموعه گنجعلیخان: شاهکار عصر صفویه و یکی از زیباترین و پربیننده‌ترین اماکن تاریخی شهر کرمان به‌شمار می‌رود. این مجموعه که یادآور تلاش گنجعلیخان حاکم وقت کرمان است، شامل: بازار، حمام، میدان، کاروانسرا، آب انبار، مسجد و ضرابخانه‌است. حمام گنجعلیخان یکی از بخش‌های معروف و دیدنی این مجموعه‌است که معماری زیبای آن تحسین هر بیننده‌ای را برمی‌انگیزد. به دلیل این‌که این حمام به موزهٔ مردم‌شناسی تبدیل شده مجسمه‌های مومی در جاهای مختلف حمام قرار گرفته که افرادی از طبقات مختلف جامعه آن زمان نظیر خوانین، روحانیون، پیشه وران و مردم عادی را نشان می‌دهند.[۵۶]
 • باغ شازده: باغ شازده یا شاهزاده یکی از زیباترین باغ‌های تاریخی ایران مربوط به دورهٔ قاجاریه است که در شهر ماهان، حوالی شهر کرمان در دامنه کوه بلند و زیبای تیگران واقع شده‌است. این بنا از یادگارهای عبدالحمید میرزا فرمانفرما حاکم کرمان و در اواخر دوره قاجاریه (۱۲۹۷ هجری) است. این باغ دارای سردر ورودی بسیار زیبا، عمارت شاه‌نشین و حمام می‌باشد. این باغ در تاریخ سی‌ام تیرماه ۱۳۹۰ به ثبت جهانی یونسکو رسیده‌است.[۵۷]
 • مسجد جامع مظفری: در قرن هشتم (سال۷۵۰) هجری قمری و در زمان آل مظفر بنا شده‌است و در میدان مشتاق کرمان قرار دارد. «پوپ» باستان‌شناس معروف این مسجد را از مفاخر معماری اسلامی، ایرانی و زمینه بالندگی این سرزمین می‌داند.[۵۸]
 • مسجد جامع ملک: (که پس از انقلاب اسلامی ایران به مسجد امام تغییر نام داده) در قرن پنجم و در زمان سلجوقیان ساخته شده‌است، قدمتی هزارساله دارد و هم‌اکنون در بخش جنوبی ناحیهٔ تاریخی بازار کرمان واقع است. این مسجد ۱۰۱ متر طول و ۹۱ متر عرض دارد و از جمله مساجد چهارایوانی به‌شمار می‌رود. برج سلجوقی نیز در همین محدوده واقع شده‌است که در ضلع شمال شرقی مسجد ملک کرمان قرار گرفته‌است.
 • آرامگاه شاه نعمت‌الله ولی: آرامگاه شاه نعمت‌الله ولی (عارف و شاعر نامی قرن نهم) در ۳۰ کیلومتری جنوب شرقی شهر کرمان در شهر ماهان واقع شده‌است. این بنا ۳۲۰۰۰ مترمربع مساحت دارد. این مجموعه طی شش قرن بنا شده و تداوم معماری ایران را در شش قرن گذشته و به صورت زیبایی به تماشا گذارده‌است. بیشترین توسعه این مجموعه در دوران قاجاریه انجام شده‌است.
Shah Nematollah Vali Shrine 07
آرامگاه شاه نعمت‌الله ولی
 • بازار کرمان: این راسته بازار از میدان ارگ شروع و به میدان مشتاقیه ختم می‌شود. هر بخش از بازار کرمان در زمان یکی از فرمانروایان این شهر ساخته شده و به خاطر برخی ویژگی‌هایش در ایران منحصربه‌فرد و دارای شهرت جهانی است. این بازار طولانی‌ترین راسته بازار ایران محسوب می‌شود.[۵۹]
 • آتشکده زرتشتیان: کرمان میزبان جمعیتی هزار نفری از زرتشتیان است. آتشکده زرتشتیان کرمان یکی از زیباترین آتشکده‌های جهان به‌شمار می‌آید. تنها موزهٔ مردم‌شناسی زرتشتیان جهان نیز در این آتشکده جای دارد. کرمان یکی از معدود شهرهایی است که هنوز جشن سده (از جشن‌های ملی ایران) هر ساله ۱۰ بهمن ماه در آن برگزار می‌شود. جشن سده کرمان در فهرست آیین‌های ملی ایران ثبت شده‌است.[۶۰]
 • حصار شهر قدیم کرمان: از آثار ملی ایران و مربوط به دورهٔ قاجاریه است.[۶۱]
 • شیوشگان:کوه شیوشگان یا کوه صاحب الزمان در قسمت شرق شهر کرمان در استان کرمان است. قدمت دستکند آن به ۱۲ هزار سال قبل بر می‌گردد که «شیوشگان» نام باستانی آن کوه است.
 • بقایای دایناسورها.[۶۲][۶۳]
 • یخدان مؤیدی برای ذخیره یخ در گذشته به کار می‌رفته‌است و در تقاطع خیابان ابوحامد و خورشید واقع است.[۶۴]
Ganjali Khan Mosque
مسجد گنجعلیخان
 • یخدان زریسف
 • یخدان جو مویدی مربوط به دوره قاجار است و در کرمان، خیابان سام (پیروزی) واقع شده‌است.
 • ارگ راین: این قلعه تاریخی در حوالی شهر راین در نزدیکی کرمان واقع است که با مساحتی بیش از بیست و دو هزار مترمربع، دومین بنای خشتی بزرگ جهان بعد از ارگ بم محسوب می‌شود. گفته می‌شود قدمت آن به دوره ساسانیان بر می‌گردد.
 • قلعه دختر و قلعه اردشیر: از یادگارهای هنر معماری پیش از اسلامی است که قدیمی‌ترین آثار تاریخی در کرمان به‌شمار می‌روند و بقایای آن اعجاب بینندگان را برمی‌انگیزد. ساختمان‌های این قلعه روی هم به دو قسمت مجزا تقسیم می‌شوند. قسمتی که بر فراز قلعه نسبتاً مرتفع جنوب شرقی قرار دارد و سابقاً قلعه کوه نامیده می‌شد و کاملاً به علت وضعیت طبیعی از قلعه دیگر مجزاست. قسمت دوم بر تپه کوتاه تری قرار دارد و به قلعه دختر یا آتشکده آناهیتا موسوم است. قلعه اردشیر در بالای تپه مرتفعی واقع شده که تا سطح جلگه قریب پانصد پا ارتفاع دارد. دیوارهای قلعه از خشت‌های بسیار ضخیم ساخته شده‌است.[۶۵][۶۶]
 • مجموعه وکیل: که به دستور یکی از فرماندهان دیگر در زمان قاجاریه ساخته شده‌است و شامل بازار وکیل، حمام وکیل و کاروانسرای وکیل است.[۶۷]
 • مجموعه ابراهیم خان: ابراهیم خان ظهیر الدوله حاکم کرمان در دورهٔ قاجاریه با ساخت بازار، حمام، آب انبار، مدرسه و خانه مدرس، بانی این مجموعه بوده‌است.[۶۸]
 • تخت درگاه قلی بیگ: مقبره یکی از نوادگان بهرام بیگ به نام درگاه قلی بیگ است. درگاه قلی بیگ از امرای اواخر دورهٔ صفویه و رئیس ایل افشار در کرمان بوده‌است. وی، تنها فرد معروف افشار بود که طی ۱۵۰ سال بعد از گنجعلیخان نامش بر سر زبان‌ها بوده‌است.[۶۹][۷۰]
 • آرامگاه خواجه اتابک: از آثار قرن ششم هجری قمری و مربوط به دوران سلجوقیان است. این بنا محل دفن «خواجه محمد اتابک» از رجال دوران سلجوقیان است.
 • آرامگاه مشتاق علیشاه: گنبد مشتاقیه که به سه گنبد نیز شهرت دارد، از آثار دوران قاجاریه در شهر کرمان است. سه گنبد در سال ۱۲۶۰ قمری بر روی قبور مشتاق علی شاه (عارف بزرگ قرن دوازدهم ه‍. ق)، شیخ اسماعیل و کوثرعلیشاه بنا گردید. آثار تزئینی مجموعهٔ مشتاقیه که در قرن اخیر ساخته شده‌است شامل کاشی‌کاری، نقاشی، گچبری، کاربندی و مقرنس است.[۶۰]
 • باغ موزه هرندی: از آثار ملی ایران، شامل باغ زیبا، موزهٔ دیرینه‌شناسی و موزه ساز[۷۱][۷۲]
 • خانه امینیان: مربوط به دوره قاجار است و در کرمان، خیابان شریعتی، کوچه ته باغ لله، پلاک ۵۲۵ واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۰ خرداد ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۹۱۴۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.[۶۱]
 • خانه غفاری: مربوط به دوره قاجار است و در کرمان، خیابان شهید مطهری (احمدی)، کوچه شهید مطهری، پلاک ۲ واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۷ مرداد ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۹۵۶۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.[۶۱]
 • خانه پرداختی: نمونه‌ای از خانه‌های زیبای ایرانی و از آثار ملی ایران و مربوط به دورهٔ قاجاریه است.[۶۱]

جاذبه‌های طبیعی

Tuinen van Bagh-i-Zirisf, te Kirman
باغ آقا، کنسولگری پیشین انگلستان در کرمان
 • کویر لوت شهداد: از جمله مناطق طبیعی کرمان که همواره مورد توجه ایرانگردان و جهانگردان قرار داشته کویر لوت شهداد است. گرمترین نقطه کره زمین با درجه حرارت ۷۰٫۷ درجه سانتیگراد در این کویر قرار دارد.[۷۳] دیگر جاذبه طبیعی این منطقه کلوت‌های شهداد است که بزرگترین عارضه کلوخی طبیعی دنیا به‌شمار می‌آید و به عنوان منحصربه‌فردترین و جذابترین عارضه کویر نام برده می‌شود. کلوتها در اثر فرسایش آبی و بادی طی هزاران سال شکل گرفته‌اند و از دور مانند شهری بزرگ اما بدون جمعیت به نظر می‌آیند.[۷۴]
 • کوه هزار: با ۴۵۰۱ متر ارتفاع، چهارمین کوه مرتفع ایران و مرتفع‌ترین قله جنوب کشور است.[۷۵] روستاهای دامنه کوه هزار، با آب و هوایی دلپذیر و آبشار راین که در دل این کوه قرار دارد، در فصل بهار و تابستان پذیرای میهمانان زیادی است. این کوه سرچشمه رودخانه بزرگ هلیل رود است. همچنین مرتفع‌ترین مناطق مسکونی ایران روستاهای باب زنگی و اردیکان با ارتفاع بیش از ۳۳۰۰ متر در کوه هزار قرار دارند.[۷۶]

باغ های تاریخی

 • باغ شاهزاده ماهان کرمان: قدمت این باغ به دوره قاجاریه باز می گردد که در میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.
 • باغ فتح‌آباد: این باغ در ۲۵ کیلومتری شهر کرمان قرار دارد و در سال ۱۲۵۵ هجری خورشیدی توسط فضلعلی خان بیگلربیگی از حاکمان کرمان در زمان قاجاریه ساخته شده‌است و ۱۳۵سال قدمت دارد.[۵۳][۵۷]
 • باغ نظر: باغ نظر بیش از۲۵۰ سال قدمت دارد. اکنون این باغ به عنوان پادگان آموزشی ۰۵ نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران استفاده می‌شود.[۵۷]
 • باغ بیرم آباد: این باغ که در شرق شهر کرمان و در جوار بنای تاریخی تخت درگاه قلی بیگ قرار دارد، توسط بیرام بیگ افشار در دورهٔ صفویه ساخته شده‌است.[۵۷]
 • باغ آقا: بنای این باغ مربوط به دوره قاجاریه‌است و محل کنسولگری انگلستان در کرمان بوده‌است.[۵۷]
 • باغ سرآسیاب: این باغ متعلق به دورهٔ سلجوقیان است. باغ سرآسیاب در جنوب شرقی شهر کرمان واقع شده‌است.[۵۷]
 • باغ مشیز: باغ مشیز متعلق به دورهٔ قراختائیان است که کرمان پایتخت بوده‌است و واقعه «رقص ترکانی» در این باغ اتفاق افتاده‌است. (تاریخ کرمان۱۵۶)[۵۷]
 • باغ گلشن: باغ گلشن کرمان توسط ابراهیم خان ظهیرالدوله حاکم کرمان در دوران قاجار ساخته شده‌است و ادامه ارگ کرمان است.[۵۷]
 • باغ دیلمقانی: این باغ مربوط به دورهٔ قاجاریه است و اکنون به عنوان پرورشگاه مورد استفاده قرار گرفته‌است.[۵۷]
 • باغ لله: باغ لل اکنون تنها نامی از خود به یادگار دارد و متعلق به خواجه اتابک برقوش در دورهٔ سلجوقیان است.[۵۷]
 • باغ نشاط:این باغ در انتهای خیابان فردوسی کرمان قرار دارد، از باغ‌های قدیمی است که حوادث تاریخی مهمی از جمله محاصره سردار نصرت حاکم کرمان در بیش از یک قرن پیش در آن اتفاق افتاده‌است. تاریخ احداث این باغ به دوران قاجاریه بازمی‌گردد.[۵۷]
 • باغ سالار کلانتر

جاذبه‌های مذهبی

Joopar
امامزاده حسین جوپار

موزه‌ها

Museum of Zoroastrians - Kerman
موزه زرتشتیان ایران

سرانه فضای سبز

سرانه فضای سبز شهر کرمان ۱۸ مترمربع به ازای هر نفر است که بالاتر از متوسط کشوری است.[۹۶] در شهر کرمان ۱۸۲ پارک وجود دارد.[۹۷]

Kermanpark2
یک پارک در شهرکرمان
Kermanpark
پارک پدر کرمان

مراکز تفریحی

 • پردیسان جنگلی قائم: بزرگترین جنگل دست کاشت ایران، با وسعت بیش از ۳۰۰ هکتار، شامل جاذبه‌های طبیعی (جنگل، کوهستان، آبشار و رودخانه)، جاذبه‌های مذهبی (مسجد مقدس صاحب الزمان و گلزار شهدا)، جاذبه‌های تاریخی (گنبد جبلیه و تخت درگاه قلی بیگ) و مراکز تفریحی (پیست کارتینگ، پیست موتور کراس، دیواره‌های طبیعی صخره‌نوردی، مسیر دوچرخه سواری و اسکیت و شهربازی)، قهوه‌خانه، کافی شاپ و رستوران.[۹۸]
 • شهربازی بزرگ کرمان
 • پارک جنگلی شهید باهنر: دیگر پارک جنگلی بزرگ کرمان که روزهای زوج هفته مخصوص بانوان است.[۹۹][۱۰۰]
Asiyabbadi-day
نمای آسیاب بادی در روز
 • آسیاب بادی کرمان:[۱۰۱] مجموعه توریستی، رستورانی آسیاب بادی کرمان بزرگترین سازه آسیاب بادی در خاورمیانه است که کاربری تشریفاتی دارد. ساختمان این رستوران، کافی شاپ یکی از منحصر به فردترین سازه‌های طراحی و اجرا شده در ایران است که سازه بیرونی‌اش با ارتفاع ۲۶ متر و قطر ۱۲ متر به سبک آسیاب بادی‌های هلندی ساخته شده و در داخل شامل ۲ طبقه سالن پذیرایی و یک طبقه آشپزخانه و تأسیسات است. رستوران آسیاب بادی در کیلومتر ۲۰ محور گردشگری هفت باغ علوی (کرمان به سمت ماهان) قرار گرفته‌است.
 • پیست اسکی سیرچ: تنها پیست اسکی جنوب شرق ایران[۱۰۲]
 • تله کابین کرمان و بام کرمان (در حال احداث)
 • فرودگاه تفریحی کرمان: دومین فرودگاه تفریحی کشور، شامل باند هواپیمای فوق سبک، آشیانه‌های تعمیرات و نگهداری، پارک هوانوردی، پارک هوا فضا، پارک شهدای خلبان، سایت ورزش‌های هوایی، کافی شاپ و رستوران.[۱۰۳]
 • پیست کارتینگ[۱۰۴][۱۰۵]
 • پیست موتور کراس[۱۰۶]
 • باغ وحش کرمان
 • بوستان شهید مطهری
 • بوستان شورا (پارامونت)
 • بوستان مادر
 • شهربازی سرپوشیده پارک مادر[۱۰۷]
 • بوستان ریاضیات[۱۰۸]
 • بوستان پدر[۱۰۹]
 • باغ فتح‌آباد

هتل‌ها

 • هتل بین‌المللی پارس کرمان(★★★★★)[۱۱۰]
 • هتل سبز ( ۵ ستاره-درحال احداث)
 • هتل جهانگردی(★★★★)[۱۱۰]
 • هتل گواشیر(★★★)[۱۱۰]
 • هتل هزار(★★★)[۱۱۰]
 • هتل اخوان(★★)[۱۱۰]
 • هتل کرمانیا(★★)
 • هتل امین(★★)[۱۱۰]
 • هتل کرمان(★★)[۱۱۰]
 • هتل ناز(★★)[۱۱۰]
 • هتل ایرانگردی(★★)
 • هتل آسام(★★)
 • هتل صحرا(★)[۱۱۰]
 • هتل آسمان(★)[۱۱۰]

هنر و صنایع دستی

هنر

کرمان یکی از خاستگاه‌های هنر در ایران و حتی جهان است. قالی کرمان، پته دوزی، مسگری و سایر هنرها کرمان را به یک گنجینه هنری در ایران تبدیل کرده‌است.

فرش کرمان

Farsh2
فرش کرمان

فرش کرمان که از قدمت بالایی برخوردار است، چند دوره تاریخی را پشت سرگذاشته‌است.

 1. دوره نخست یا عصر ترمه: این دوره هم‌زمان با زوال شال‌بافی در کرمان است. در این زمان بازرگانان تبریز برای حفظ قالیبافی در نقاطی مانند هریس، تبریز، مشهد، اراک و کاشان کارگاه‌های قالیبافی دایر کردند و در برخی نقاط به قالیبافان محلی سفارش‌هایی دادند و در نقاطی مانند کرمان به خرید قالی پرداختند که این کار موجب گسترش قالیبافی در کرمان شد. طراحان قالی در کرمان در این موج تازه گسترش قالیبافی، طرح‌هایی براساس نقشه شال‌های کرمان یعنی نگاره‌های بته جقه و کاربردهای گوناگون آن تهیه می‌کردند. کاربرد نام عصر ترمه به خاطر الهام گرفتن از همین شال‌های ترمه است.
 2. عصر بازگشت: این دوره در واقع دوره بازگشت به نقوش سنتی است. با پایان یافتن جنگ جهانی اول و تغییر سلیقه بازار در آمریکا، تغییر اساسی در طرح‌های کرمان به وجود آمد و نقش و نگاره‌های صفوی مورد تقلید هنرمندان کرمان قرار گرفت. نقشه‌های اسلیمی و گل‌های شاه عباسی و نقش‌های قاب قرآنی و ترنج و لچک‌های انبوه رایج شد. در اواخر این دوره باز هم بعلت بحران اقتصادی در آمریکا و توقف خریدها و سفارش‌ها، شاهد تمایل طراحان به نقوش قبلی هستیم.
 3. عصر گوبلن: وجه تسمیه این دوره بخاطر تأثیر گرفتن نقوش قالی‌ها از طرح‌های فرانسوی به نام گوبلن است، در واقع می‌توان گفت طرح‌های قالی در این دوره اصالت خود را از دست می‌دهند. نقش‌های اوبوسن و ساونری که همگی گوبلن خوانده می‌شوند، یکسر از فرانسه می‌رسید و بر دست نقاشان کرمانی باسمه برداری می‌شد و به کارگاه می‌رفت شاید بتوان گفت که در همین دوره‌است که موتیفی به نام گل فرنگ وارد قالی‌های ایران می‌شود.

بطور کلی آنچه موجب شهرت طرح‌ها و نقوش کرمان شده‌است، استفاده از موتیف‌های بسیار ریز که به صورت گسترده در زمینه قالی پخش شده‌اند و یک طرح پرکار را به وجود آورده‌اند. نکته قابل ذکر دیگر این است که طراحان کرمانی از نقوش گل و برگ و درخت استفاده کرده و می‌کنند. شرکت سهامی فرش کرمان نیز با بیش از ۶۰ سال سابقه از قدیمی‌ترین تولیدکنندگان فرش‌های اصیل کرمان است. از جمله طرح‌های معروفی که در کارگاه‌های قالیبافی کرمان بافته می‌شود به طرح‌هایی چون سبزیکار، طرح‌های تصویری و افشان می‌توان اشاره کرد که بهترین طرح‌های سبزیکار اغلب در حوزه قالیبافی راور بافته می‌شود و مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از: طرح حافظ، لیلی و مجنون، خیام و منظره. طرح‌های افشان به ویژه افشان شاه‌عباسی که شاید برترین آن‌ها در دوره معاصر، حاصل دست توانای طراحان خاندان شاهرخی بوده‌است و نیز نقوش قاب قرآنی، انواع درختی، گلدانی تلفیقی از دیگر طرح‌های معروف کرمان است و انواع گل فرنگ طرح‌های گوبلنی در اوایل سده سیزدهم هجری شمسی بخش مهمی از طرح‌های منطقه کرمان را به خود اختصاص داد که برگرفته از هنرهای تزئینی غیرایرانی بود و طرح‌های شکارگاه، بازوبندی، خشتی و لوزی خاتم از دیگر طرح‌های این منطقه هستند.[۱۱۱] در مورد طرح‌های رایج امروزی در کرمان نویسندگان کتاب‌های مقدمه‌ای بر شناخت قالی ایران و فرشنامه ایران معتقدند که این طرح‌ها عبارتند از: طرح‌های خوشه انگوری، سبزیکار چمنی، گلدانی و درختی، ستونی ۳۳ پل، برگ چغندری، قاب قرآنی، بته جقه‌ای، لچک ترنج کف ساده و همچنین نقشه‌های گل فرنگ و گوبلن یا نقشه‌های شکارگاه و افشان، بازوبندی، خشتی.[۱۱۲] به‌طور کلی قالی‌های کرمان را می‌توان به دو گروه شهری‌باف و عشایری‌باف تقسیم کرد که شهر کرمان مهم‌ترین مرکز عرضه قالی‌های شهری باف و سیرجان مهم‌ترین مرکز عرضه فرش‌های عشایری هستند.[۱۱۱]

Patteh-Kerman
پته کرمان

پته

پته دوزی نوعی از رودوزی‌های ایرانی است که طی آن تمام سطح پارچه بوسیلهٔ بخیه‌های نخی و رنگین پوشیده می‌شود و هنرمندانی که اکثراً نیز از زنان و دختران خانه‌دار هستند با کمک سوزن نقوشی ذهنی را که الهام گرفته از پندارها و بینش‌های شخصی شان است بر زمینهٔ پارچهٔ پشمی ضخیمی به نام «عریض» می‌نشانند.[۱۱۳]

منبت کاری

هنر معرق روی چوب یکی از رشته‌های پر پیشینه صنایع‌دستی است که به نسبت سایر صنایع دارای قدمت بیشتری است این هنر صنعت که ابتدا تلفیقی از چوب و فلز بود، به کمک ذوق و اندیشه معرق سازان هنرمند ایرانی تغییر شکل داد و صنعتگران کشورمان به‌جای یک نوع چوب که معمولاً متن اصلی دست‌ساخته‌ها را تشکیل می‌داد به استفاده از انواع چوب بارنگ‌های مختلف پرداختند این هنر در بیشتر شهرهای استان کرمان رواج دارد

قلم‌زنی روی مس

قلم‌زنی هنر کندن نقوش بر اشیاء فلزی است. این هنر همواره با سبک ایرانی ملازمت داشته و نقوش آن گل‌وبته‌های اسلیمی و ختایی بوده‌است. در کندن فلز از قلم فولادی و چکش مناسب با آن استفاده می‌شود. در حال حاضر بیشتر بر روی مس و برنج قلم‌زنی می‌شود و استان کرمان یکی از اصلی‌ترین مراکز قلم‌زنی ایران است.

نقشه‌کشی فرش

قالی و کلیم ایرانی هنوز جزء اشیاء نفیس و گران‌بها محسوب می‌شود و زینت‌بخش بناهای مجلل کشورهای دنیا هستند. از علل که باعث شهرت قالی و گلیم‌های کرمان شده نقشه‌های بی‌مانند و متنوع آن می‌باشد که به‌وسیله نقاشان باذوق و زبردست قرن‌ها متمادی طراحی و رنگ‌آمیزی شده‌است. از طرح‌ها و نقشه‌های مهم استان می‌توان به طرح موسی خانی، سبزی‌کار، سرام، قاب قرآنی، ستونی، نسترنی و … اشاره نمود.

ظروف مسی

Badiyeh
بادیه مسی کار مسگران کرمانی متعلق به دوران قاجاریه با نقش و خط. عکس: علی اکبر عبدالرشیدی

کرمان یکی از معروفترین شهرها در زمینه مسگری است و صنایع دستی مس از صنایع دستی مهم کرمان محسوب می‌شود.

خیابان‌ها و معابر مهم شهر

روگذرها و زیرگذرها

زیرگذر آزادی

روگذر فرهنگیان

روگذر ولایت

روگذر کوثر

روگذر معلم

روگذر ایثار

روگذر فجر

روگذر ۹ دی (احمدی)

روگذر شهیدبهشتی(سیدی)

زیرگذر پژوهش

پل ولیعصر(باغ ملی)

زیرگذر جبلیه

زیرگذر باقدرت

تقاطع سه سطحی شهید الله دادی(ابوذر)

تقاطع چهار سطحی شهیدبادپا (راه آهن)

خیابان‌ها و بلوارها

زریسف (شهدا)، شریعتی، بلوار (جمهوری اسلامی)، استقلال (۴ آبان)، بهمنیار، هزار و یک شب، شفا، حمزه، خواجو، خورشید (رجایی)، ۲۴ آذر، ابوذر، هوانیروز، سرباز، شهاب (مصطفی خمینی)، اقبال (نامجو)، منتظری (جهاد)، احمدی (مطهری)، ۱۷ شهریور، ناصریه (باهنر)، مهدیه، سده، مدیریت (زرتشت)، پارادیس (عباسپور)، جاده تهران (صدوقی)، ابوحامد، شاه (شاه نعمت اله ولی)، شیراز، باقدرت، پروین اعتصامی، آسیاباد، ترمینال (قدس)، سلسبیل (دستغیب)، حکیم، حافظ، مولوی، فردوسی، امام (۶ بهمن)، آبنوس، میرزا آقاخان، کارگر، سعدی، ایرانشهر (برزو آمیغی)، کمربندی

بزرگراه‌های شهری

کرمان از شهرهایی است که بزرگراه‌های متعددی در آن احداث شده‌است تا از بار ترافیک درون شهر کاسته شود. البته تا حدودی مؤثر بوده‌اند اما با این وجود همچنان ترافیک شهری کرمان بالا است. کرمان در زمینه احداث بزرگراه‌های شهری از شهرهای پیشتاز است.

 • بزرگراه یادگار امام
 • بزرگراه امام خمینی
 • بزرگراه امام رضا
 • بزرگراه آیت‌الله خامنه‌ای
 • بزرگراه امام علی
 • بزرگراه آیت الله هاشمی رفسنجانی.

امکانات فرهنگی

نشریه‌ها

 • پایگاه اطلاع‌رسانی آرمان کرمان
 • پایگاه خبری کرمان نو
 • کویر تی وی
 • ماهان تی وی
 • رکانت
 • پایگاه اطلاع‌رسانی بوتیا
 • هفته نامه تجارت شرقی
 • روزنامه پیام ما
 • روزنامه کرمان امروز
 • روزنامه حدیث کرمان
 • روزنامه واقعه
 • هفته نامه صدای تاک[۱۱۴]
 • روزنامه سفیر کرمان
 • هفته نامه مهر کریمان
 • فصلنامه ادبی خوانش[۱۱۵]
 • نشریه بیداری کرمان[۱۱۶]

سینماها و سالن‌های نمایش

 • شهر تماشا (پارامونت)
 • آسیا
 • مهتاب
 • نور
 • درخشان
 • تماشاخانه پارس

نگارخانه‌ها

 • نگارخانه فریاد
 • نگارخانه صورتگر
 • نگارخانه مهر
 • نگارخانه بهشت
 • نگارخانه هومهر

فرهنگسراها

 • فرهنگسرای دفاع مقدس
 • فرهنگسرای کوثر
 • فرهنگسرای جان جهان: توکل آباد
 • خانه فرهنگ بوعلی
 • خانه شهروند بهار
 • خانه فرهنگ بهشت: فیروزآباد[۱۱۷]
 • خانه فرهنگ قمر بنی هاشم
 • خانه فرهنگ ادب
 • فرهنگسرای خواجه اتابک[۱۱۸]

کتابخانه‌ها

داخل کتابخانه ملی کرمان
فضای داخلی کتابخانه ملی کرمان
سردر کتابخانه ملی کرمان
سردر کتابخانه ملی کرمان

شهر کرمان دارای ۲۰ کتابخانه است به نام‌های: کتابخانه ملی کرمان، شهید مفتح، شهید بهشتی، شهید باهنر، شهید مطهری، کتابخانه مسجد جامع کرمان، کتابخانه مرحوم ابوالقاسم هرندی کرمان، کتابخانه مروه، کتابخانه تخصصی علوم قرآنی، کتابخانه تخصصی پژوهش‌های فرهنگی و هنری، کتابخانه یزدانی فرد و کتابخانه امام.[۱۱۹]

نمایشگاه بین‌المللی جنوب‌شرق

این مکان نمایشگاهی در بزرگراه هاشمی رفسنجانی قرار دارد.

حمل و نقل

Kerman-airport.jpeg
فرودگاه بین‌المللی کرمان
Kerman Railway Station
اداره کل راه‌آهن کرمان

کلانشهر کرمان به عنوان مرکز سیاسی، فرهنگی و صنعتی منطقه جنوب شرق قرار دارد و از این نظر اهمیت زیادی در حمل و نقل منطقه دارد.

Adineh Kariman Bus Terminus
پایانه مسافربری آدینهٔ کریمان

شهری

در شهر کرمان پل‌های روگذر و زیرگذر بسیاری وجود دارد و این پل‌ها به کاهش ترافیک در برخی از نواحی این شهر کمک بسیاری کرده‌است. کلانشهر کرمان دارای خطوط اتوبوسرانی و تاکسیرانی فعال و پرتردد است. تعداد اتوبوس‌های خط واحد کرمان به بیش از ۳۰۰ دستگاه رسیده‌است.[۱۲۰] کرمان همچنین یکی از معدود شهرهایی است که طرح کارت الکترونیکی اتوبوس را به صورت جدی پیاده‌سازی کرده‌است و در این زمینه به شکلی مؤثر فرهنگ‌سازی شده‌است.

قطارشهری کرمان (متروی کرمان)

احداث قطار شهری کرمان به تصویب شورای شهر کرمان رسیده‌است و در صورت تصویب در مراجع قانونی بالادست و نیز تأمین اعتبارات لازم، ساخت آن در سال‌های آینده آغاز خواهد شد. تعداد خطوط، مسیر و ابتدا و انتهای هر خط، نوع سامانه، ظرفیت، سرعت تجاری، طول، تعداد و موقعیت ایستگاه‌ها و سایر ویژگی‌ها پس از تصویب نهایی مشخص خواهد شد. با این حال محتمل‌ترین گزینه، خط شرقی - غربی، از ورزشگاه امام علی، واقع در انتهای غربی بلوار جمهوری و در نزدیک فرودگاه بین‌المللی کرمان، تا میدان شهدا (فلکه مشتاقیه) است. بنا بر اظهار شهردار کرمان، سامانه‌های مترو و قطار شهری(LRT) منتفی شده و تنها سامانه مورد نظر تراموا است.[۱۲۱][۱۲۲] در آبان ماه سال نود و چهار شهرداری کرمان از مترو به عنوان حمل و نقل عمومی کرمان و در کنار آن تراموا خبر داد. همچنین با ایجاد سازمان قطارشهری کرمان و حومه موافقت شد.

شرکت هواپیمایی ماهان ایر

شرکت بین‌المللی هوایی ماهان ایر متعلق به کرمان است و از کرمان به دنیا معرفی شده‌است. پروازهای کرمان به اقصی نقاط ایران و جهان در حال انجام است. این شرکت در سال ۱۹۹۲ میلادی در کرمان تأسیس شد و اکنون در لیست شرکت‌های بزرگ هواپیمایی جهان قرار دارد.[۱۲۳]

پایانه مسافربری

 • پایانه مسافربری جدید کرمان که در خرداد ماه سال۱۳۹۲ افتتاح شده‌است. این پایانه با نام آدینه کریمان در شهر کرمان و در سه طبقه ساخته شده و مجهز به هتل و امکانات جانبی نیز هست و بزرگترین و مدرن‌ترین پایانه مسافربری جنوب شرق ایران ویکی از بزرگترین‌ها در کشور است.

راه‌آهن

شهر کرمان به دلیل موقعیت خاص خود از راه‌آهن و قطار برخوردار است و تعداد زیادی از مسافران با قطار جابجا می‌شوند.[۱۲۴] همزمان با آغاز ساخت یکی از بزرگترین کارخانه‌های فولاد در شهر بافت عملیات مطالعاتی ساخت راه‌آهن سیرجان بافت آغاز شده و همچنین با وصل راه‌آهن سیرجان بافت به کرمان سیرجان بیش از پیش از موقعیت صنعتی و اقتصادی برخوردار خواهد شد. همچنین با وصل خط راه‌آهن سیرجان شیراز سیرجان به به همراه کرمان چهار راه بزرگ ترانزیتی ریلی خواهند شد که علاوه بر رشد صنعتی قابل توجه اشتغال زایی بی نظیری خواهد داشت

مسیرهای اصلی دسترسی به شهر کرمان

کرمان آینده

کلانشهر کرمان یکی از شهرهای در حال توسعه و با رشد سریع در ایران است و در سال‌های اخیر عملاً به عنوان مرکزیت جنوب شرق ایران شناخته شده و سالانه شاهد مهاجرت به خود است به‌طوری‌که طی سال‌های ۸۵ تا ۹۰ حدود ۱۰۰ هزار نفر به کرمان مهاجرت کردند و جمعیت آن نیز در سال ۱۴۰۴ به بیش از یک میلیون و دویست هزار نفر خواهد رسید. در کلانشهر کرمان هم‌اکنون طرح‌های بزرگ شهری با سرعت بالا در حال اجراست.

مهم‌ترین مشکلات شهری

 • آب‌های زیر زمینی که باعث اختلال در توسعه عملیات عمرانی از جمله ساخت پل‌ها (تقاطع غیر همسطح) شده‌است.
 • طرح فاضلاب کرمان که با کندی در حال پیشرفت است و مشکلاتی را برای آسفالت خیابان‌ها و بزرگراه‌ها ایجاد نموده‌است.
 • ترافیک سنگین و نیمه سنگین (در بعضی نقاط شهر) در ساعاتی از روز و شب، که به دلیل موارد زیر است:
 1. نبود سیستم حمل و نقل مناسب مانند مترو
 2. متناسب نبودن ظرفیت بعضی خیابان‌ها با حجم انبوه و رو به رشد وسایل نقلیه به ویژه اتومبیل هاو همچنین وجود تقاطع‌ها و چهارراه‌های بسیار. (که البته که با ساخت پل‌های روگذر و زیر گذر در نقاط مختلف شهر رو به بهبود است)
 3. وجود برخی ادارات، کارخانه‌ها و انبارها در مرکز شهر.
 • حاشیه‌نشینی: عمدتاً به دلیل مهاجرت بی‌رویه روستاییان و اهالی سایر شهرهای استان به مرکز استان رخ داده‌است.

رسانه‌ها

دیداری

 • شبکه استانی کرمان: در حال حاضر شبکه استانی کرمان نزدیک به صورت بیست و چهار ساعته برنامه دارد.[۱۲۵] برخی شهرهای استان‌های مجاور نیز به راحتی می‌توانند این شبکه را دریافت کنند. علاوه بر این تمامی شبکه‌های تلویزیونی ملی در کرمان قابل دریافت هستند.
IRIB Kerman TV
نماد شبکه کرمان

شنیداری

رادیو کرمان رسانه مهم استانی است که در شهر کرمان فعال است و علاوه برآن کلیه شبکه‌های رادیویی در شهر کرمان قابل دریافت هستند. از ابتدای دی‌ماه ۱۳۹۱ رادیوی مرکز کرمان ۲۴ ساعته شد.[۱۲۶]

بهداشت و درمان

افراد زیادی از استان‌های مجاور از جمله هرمزگان و سیستان و بلوچستان و حتی سایر استان‌ها برای امور درمانی به شهر کرمان مراجعه می‌کنند. اخیراً نام کرمان در لیست ۱۰۰۰ شهر پاک دنیا نیز ثبت شده‌است.

کرمان، قطب پیوند کبد و کلیه ایران

کرمان یکی از سه قطب پیوند اعضا در ایران است. عمل‌های سخت و فوق حرفه‌ای پیوند اعضا در کرمان که یکی از سخت‌ترین آن‌ها کبد است، به عنوان قطب پیوند کبد و کلیه کشور انجام می‌شود و بیماران بسیاری از شهرهای دیگر ایران مراحل مداوای خود را در کرمان سپری می‌کنند. بخش پیوند اعضای بیمارستان بزرگ افضلی پور کرمان یکی از مراکز مهم و حرفه‌ای پیوند اعضای ایران است.[۱۲۷]

بیمارستان‌ها و مراکز درمانی مهم

 • بیمارستان افضلی پور[۱۲۸]
 • بیمارستان پیامبر اعظم[۱۲۹]
 • بیمارستان شهید دکتر باهنر[۱۳۰]
 • بیمارستان ارجمند
 • بیمارستان راضیه فیروز
 • بیمارستان سوانح سوختگی[۱۳۱]
 • بیمارستان شفا[۱۳۲]
 • بیمارستان فاطمه‌زهرا
 • بیمارستان ۵۷۹ ارتش
 • بیمارستان خداداد مهرابی[۱۳۳]
 • بیمارستان شهید بهشتی[۱۳۴]
 • بیمارستان الزهرا[۱۳۵]
 • بیمارستان سیدالشهدا
 • بیمارستان مهرگان[۱۳۶]
 • بیمارستان آرمین
 • بیمارستان پارس (درحال احداث)[۱۳۷]
 • بیمارستان نوریه: بیمارستان تاریخی نوریه، در سال ۱۲۹۶ شمسی و در انتهای خیابان زریسف کرمان بنا شده‌است، نخستین بیمارستان بومی و محلی این شهر محسوب می‌شود و با شماره ۳۶۳۶ در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفته‌است. بانی و واقف این بنا نورالله خان ملقب به ظهیر الممالک نوه ابراهیم خان ظهیرالدوله که مدتی از سال ۱۲۱۸ تا ۱۲۴۰ حاکم کرمان و منشأ خدمات و آبادانی زیادی بوده‌است.
 • کلینیک تخصصی و فوق‌تخصصی بعثت[۱۳۸]

دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی

Kerman - university
دانشگاه شهیدباهنر کرمان
Entrance - kerman - medical
دانشگاه علوم پزشکی کرمان

موقعیت خاص استان کرمان از نظر منابع انسانی متخصص، توان معدنی و کشاورزی، جاذبه‌های سیاحتی، اقتصادی متکی بر تولید را برای این منطقه به ارمغان آورده‌است. وجود دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی، صنایع مادر خصوصاً در زمینه صنعت و معدن و مراکز بزرگ کشاورزی و حضور نیروهای متخصص بسترساز مجموعه‌ای به نام مرکز بین‌المللی علوم و تکنولوژی پیشرفته و علوم محیطی شده‌است. این مرکز در انتهای جاده هفت باغ علوی در محدوده‌ای به وسعت ۲۰۰۰ هکتار و در فاصله ۲۷ کیلومتری شهر کرمان و در جوار شهر تاریخی ماهان واقع گردیده‌است. سنگ بنای این مجموعه در پی تفاهم نامه بین وزیر وقت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و عبدالسلام فیزیکدان پاکستانی (رئیس وقت فرهنگستان علوم جهان سوم (گذاشته شده‌است. بر اساس ماده واحده مصوب سال ۱۳۷۵ مجلس شورای اسلامی این مجموعه تأسیس گردید و اساسنامه آن در سال ۱۳۷۷ به تصویب هیئت وزیران رسید.[۱۴۱]

ورزش

اماکن ورزشی

 • ورزشگاه شهید باهنر[۱۴۲]
 • ورزشگاه ۳۰۰۰۰نفری اختصاصی مس کرمان (درحال احداث)
 • ورزشگاه کیانی: واقع در محله فیروزآباد
 • ورزشگاه سلیمی کیا (تختی سابق)
 • مجموعه ورزشی امام علی
 • پیست موتور کراس[۱۰۶]
 • پیست اسکی سیرچ: این پیست که مهم‌ترین و تنها پیست اسکی جنوب شرق کشور است، در منطقه سیرچ در نزدیکی شهر کرمان واقع شده‌است و از نواحی مهم ورزش‌های زمستانی منطقه جنوب شرق کشور محسوب می‌شود.[۱۰۲]
 • پیست سوارکاری الماس کویر کرمان
 • پیست سوارکاری شبدیز
 • پیست کارتینگ[۱۰۴][۱۰۵]
 • پیست دوچرخه سواری(در دست احداث)
 • سالن اختصاصی سنگنوردی
 • بزرگترین پیست اسکیت جنوب شرق کشور: این پیست اسکیت با مساحت ۸۰۰ مترمربع در بوستان شهید باهنر کرمان قرار دارد.[۱۴۳]

باشگاه صنعت مس کرمان

در حال حاضر مهم‌ترین باشگاه ورزشی کرمان باشگاه مس کرمان است. این باشگاه در رشته‌های مختلف ورزشی تیم‌های زیادی را در لیگ‌های برتر و سایر لیگ‌ها سازماندهی و حمایت می‌کند.[۱۴۲]

Mes2012
تیم فوتبال مس کرمان
 • هم‌اکنون تیم فوتبال مس کرمان در لیگ دسته یک فوتبال ایران حضور دارد. تیم فوتبال مس کرمان یکبار عنوان سومی لیگ برتر فوتبال ایران را کسب کرد و توانست به جمع ۱۶ تیم برتر لیگ قهرمانان آسیا راه یابد.[۱۴۲]
 • تیم هندبال مس کرمان در لیگ برتر حضور دارد. این تیم‌ها سابقه حضور در جام باشگاه‌های آسیا را دارند. تیم هندبال مس کرمان در فصل ۹۴–۹۵ لیگ برتر ایران عنوان سومی را از آن خود کرد.[۱۴۴]
 • تیم بسکتبال مس کرمان در لیگ برتر بسکتبال حضور دارد.
 • تیم دوچرخه سواری مس کرمان در لیگ برتر دوچرخه سواری حضور دارد.[۱۴۲]
 • تیم شطرنج مس کرمان در لیگ برتر شطرنج کشور قرار دارد.[۱۴۲]
 • تیم تکواندو صنعت مس کرمان در لیگ برتر تکواندو باشگاه‌های کشور حضور دارد.[۱۴۲]

مدرسه بیس بال بشرا کرمان

این تیم توانست در زمستان سال ۱۳۹۱ به قهرمانی لیگ برتر بیس بال کشور دست یابد.[۱۴۵]

باشگاه والیبال لاستیک بارز کرمان

تیم والیبال بارزکرمان در لیگ دسته اول والیبال ایران حضور دارد.[۱۴۶]

باشگاه کوهنوردی جوپار

گروه کوهنوردی جوپار اولین گروه مدون است که پس از هیئت کوهنوردی در استان کرمان شکل گرفت.[۱۴۷]

میزبانی‌ها

کرمان در مهر ماه سال ۹۲ میزبان مرحله انتخابی رقابت‌های فوتبال قهرمانی جوانان زیر ۱۹ سال آسیا در گروه چهارم بود. در این گروه تیم‌های ملی ایران، عربستان، تاجیکستان و لبنان حضور داشتند. میزبانی این رقابت‌ها یکی از مهم‌ترین میزبانی‌هایی بود که کرمان در طول تاریخ ورزشی خود بر عهده داشته‌است.

نگارخانه

Gonbade jabaliyeh1

گنبد جبلیه

Ganj ali square

میدان گنجعلیخان

Ganjali Khan Square

میدان گنجعلیخان

South east court side school

مدرسه گنجعلیخان

Baghe shahzadeh2

باغ شاهزاده

Kerman Friday Mosque entrance

مسجد جامع

Ganjali Khan Bazaar

بازار مسگرها

Yakhchal

یخدان مویدی

Rayen Castle Kerman

ارگ (قلعه) راین

Ghaleh

قلعه دختر

Gholi - beik

تخت درگاه قلی بیگ

Lion and Sun in Kerman

موزه حیاتی

Mahan asemoon

گنبد آرامگاه شاه نعمت‌الله ولی

20180316 180732Kerman Bazar

بازار وکیل کرمان

20180406 183525Tomb of Khajeh Atabak - Kerman

آرامگاه خواجه اتابک

Kerman - noorieh -3

بیمارستان نوریه

Baños de Ganjali-khan, Kerman, Irán, 2016-09-22, DD 42

حمام گنجعلیخان

20180316 183820Ganjali Khan Complex

سقف چهارسوق

20180316 183415Ganjali Khan Complex

میدان گنجعلیخان

حمام زنانه گنجعلی خان6

حمام زنانه گنجعلی خان

حمام زنانه گنجعلی خان9

حمام زنانه گنجعلی خان

20180426 141717Abanbar Ganjalikhan

آب انبار گنجعلیخان

مجموعه گنج علی خان17

حمام زنانه گنجعلی خان

Museum - kerman

موزه صنعتی کرمان

حصار شهر قدیم کرمان

حصار شهر قدیم کرمان

بازار سردار1

بازار سردار

بازار سردار8

بازار سردار

باغ فتح آباد-شب

باغ فتح آباد

مسجد جامع کرمان4

مسجد جامع کرمان

مسجد جامع کرمان15

مسجد جامع کرمان

کاروانسرای وکیل 1

کاروانسرای وکیل

حمام وکیل 12

حمام وکیل

20180319 180203Malek Mosque - Kerman

مسجد ملک کرمان

20180319 180338Malek Mosque - Kerman

مسجد ملک کرمان

جستارهای وابسته

منابع

 1. «درگاه ملی آمار». سازمان آمار ایران.
 2. ۲٫۰ ۲٫۱ ۲٫۲ «اقلیم استان کرمان». اداره کل هواشناسی استان کرمان.
 3. ۳٫۰ ۳٫۱ «اطلاعات دمایی و بارشی شهر کرمان». سازمان جهانی هواشناسی.
 4. «مهران عالم‌زاده، شهردار کرمان شد». ۱۴ آبان ۱۳۹۶.
 5. «مهران عالم‌زاده شهردار کلانشهر کرمان شد». ۱۴ آبان ۱۳۹۶.
 6. «نتایج نهایی انتخابات مجلس در کرمان». ایسنا. ۹ اسفند ۱۳۹۴–۱۲:۴۳. تاریخ وارد شده در |تاریخ= را بررسی کنید (کمک)
 7. کجاران فرهنگ فارسی معین
 8. سایت بانک مسکن
 9. مهر به نقل از فرماندار کرمان: حاشیه نشینی مهمترین معضل کلانشهر کرمان است.
 10. مهر: ژرمانیا به مرکز جنوب شرق تبدیل می‌شود
 11. دفاتر پیشخوان خدمات دولت: کرمان پایلوت دولت الکترونیک است
 12. "547 دفتر پیشخوان دولت در کرمان فعالیت می‌کند". کانون سراسری دفاتر پیشخوان خدمات دولت.
 13. خطای یادکرد: خطای یادکرد:برچسب <ref>‎ غیرمجاز؛ متنی برای یادکردهای با نام weather.ir وارد نشده‌است. (صفحهٔ راهنما را مطالعه کنید.).
 14. معرفی شهر کرمان
 15. کرمان از شهرهای بزرگ ایران
 16. شهر کرمان
 17. شهر کرمان بزرگترین شهر و مرکز استان کرمان
 18. یکی از کلانشهرهای ایران و مرکز استان کرمان
 19. خبرنگاران جوان:با مسجدجامع کرمان آشنا شوید
 20. ۲۰٫۰ ۲۰٫۱ ۲۰٫۲ کرمان
 21. http://www.allempires.com/forum/forum_posts.asp?TID=27608
 22. http://af.samta.ir/atlas/index.php?title=پیشینه_تاریخی_استان_کرمان
 23. http://www.kdmc.ir/fa/index.php?option=com_content&task=view&id=42&Itemid=203&lang=fa_IR
 24. http://www.magiran.com/view.asp?Type=pdf&ID=946595
 25. پایگاه اینترنتی مهر میهن، پژوهشی پیرامون واژه ی کرمان، نوشتهٔ فریدون جنیدی؛ به نقل از: کرمان‌شناسی، مجموعه مقالات، نشر مرکز کرمان‌شناسی، به کوشش محمدعلی گلاب‌زاده، ۱۳۶۹، ص ۱۵۲–۱۷۳.
 26. تاریخ کرمان، احمدعلی خان وزیری، محمدابراهیم باستانی پاریزی (مصحح)، صص ۱۰۱۲، نشر علم (۳۱ تیر، ۱۳۸۵)، شابک: ۹۶۴-۴۰۵-۶۲۸-۰
 27. https://kerman.kr.ir/RContent/9X8ESZW
 28. ۲۸٫۰ ۲۸٫۱ ۲۸٫۲ ۲۸٫۳ خطای یادکرد: خطای یادکرد:برچسب <ref>‎ غیرمجاز؛ متنی برای یادکردهای با نام سایت شهرداری کرمان وارد نشده‌است. (صفحهٔ راهنما را مطالعه کنید.).
 29. ۲۹٫۰ ۲۹٫۱ ۲۹٫۲ خطای یادکرد: خطای یادکرد:برچسب <ref>‎ غیرمجاز؛ متنی برای یادکردهای با نام ReferenceA وارد نشده‌است. (صفحهٔ راهنما را مطالعه کنید.).
 30. مرکز مطلعات مدیریت بحران استان کرمان
 31. صنایع مس شهیدباهنر
 32. شرکت صنایع ذغالسنگ کرمان: افزایش تولید هدف ماست
 33. فرش الماس کویرکرمان
 34. سیمان ممتازان کرمان
 35. شرکت صنایع لاستیک بارز
 36. شرکت صنایع سیمان کرمان
 37. پزشکی کرمان
 38. روزنامه اطلاعات
 39. پایگاه اینترنتی گلاب زهرا، بخش درباره ما
 40. دنیای اقتصاد تاریخ چاپ: سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۸۹
 41. «پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت کشور، جدول عناصر و واحدهای تقسیمات کشوری شهریور ۱۳۹۵». بایگانی‌شده از اصلی در ۳ مه ۲۰۱۲. دریافت‌شده در ۳۱ ژانویه ۲۰۱۲.
 42. شهرداری کرمان
 43. http://www.jamejamonline.ir/newstext.aspx?newsnum=100802910760
 44. «زبان-گویش محلی و اقوام». سایت شهرداری کرمان. ۲۴ آبان ۱۳۸۸. بایگانی‌شده از روی نسخه اصلی در ۸ ژانویه ۲۰۱۳. دریافت‌شده در ۱ سپتامبر ۲۰۱۴.
 45. ۴۵٫۰ ۴۵٫۱ http://www.kermancity.kr.ir/index.php?option=com_content&view=article&id=41&Itemid=491
 46. http://www.jjtvn.ir/display_full.aspx?data_id=13333
 47. http://www.mehrnews.com/fa/newsdetail.aspx?NewsID=1550711
 48. شهرداری کرمان، غذاهای محلی
 49. خبرگزاری جمهوری اسلامی، کرمان از قطب‌های گردشگری کشور
 50. http://www.kerna.ir/نگاهی-به-عملکرد-شش-ساله‌ی-شهرداری-کرمان/?VersionGuid=429fd079-5b87-4792-9270-7257a9468e50 سایت خبری کرنا، پروژه‌های شهری کرمان
 51. [ http://www.kerna.ir/news/1391/11/23/پنج-اثر-تاریخی-استان-کرمان-ثبت-ملی-شد سایت خبری کرنا]
 52. استان کرمان پنج اثر ثبت جهانی دارد
 53. ۵۳٫۰ ۵۳٫۱ عمارت تاریخی فتح‌آباد(بیگلربیگی)
 54. سایت نگاه: درباره تاریخ گنبد جبلیه کرمان
 55. http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=84001
 56. http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=114904
 57. ۵۷٫۰۰ ۵۷٫۰۱ ۵۷٫۰۲ ۵۷٫۰۳ ۵۷٫۰۴ ۵۷٫۰۵ ۵۷٫۰۶ ۵۷٫۰۷ ۵۷٫۰۸ ۵۷٫۰۹ ۵۷٫۱۰ کرمان در آینه گردشگری، سیدمحمدعلی گلاب زاده
 58. http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=107214
 59. بازارها و کاروانسراهای کرمان
 60. ۶۰٫۰ ۶۰٫۱ سایت خبری پارسینه، جاذبه‌های گردشگری کرمان
 61. ۶۱٫۰ ۶۱٫۱ ۶۱٫۲ ۶۱٫۳ «دانشنامهٔ تاریخ معماری ایران‌شهر». سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ایران. دریافت‌شده در ۲۰۱۱-۰۵-۱۹.
 62. ایران صدا / رادیو فرهنگ - خبر
 63. خبرگزاری مهر / رد پای دایناسورها در کرمان در حال نابودی است
 64. سایت جامع گردشگری
 65. دانشنامه جامع ایرداد
 66. «نمای ایران». بایگانی‌شده از اصلی در ۲۸ سپتامبر ۲۰۰۷. دریافت‌شده در ۷ دسامبر ۲۰۰۸.
 67. «وبگاه فرهنگسرا». بایگانی‌شده از اصلی در ۱ ژانویه ۲۰۰۹. دریافت‌شده در ۷ دسامبر ۲۰۰۸.
 68. کتابخانه دیجیتال دائرةالمعارف بزرگ اسلامی
 69. از قلعه دختر تا دقیانوس، محمد دانشور، انتشارات مرکز کرمان‌شناسی.
 70. «سایت نگاه: ویدئو کلیپ و توضیحاتی پیرامون تخت دگاه قلی بیگ». بایگانی‌شده از اصلی در ۲۲ ژوئن ۲۰۱۲. دریافت‌شده در ۹ ژانویه ۲۰۱۲.
 71. ۷۱٫۰ ۷۱٫۱ http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13910228000063
 72. ۷۲٫۰ ۷۲٫۱ کرمان در آینهٔ گردشگری، سیدمحمدعلی گلاب‌زاده
 73. Where's the Hottest Place on Earth?
 74. http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=106749
 75. کوه‌های کرمان - نگرشی بر بلندیهای جنوب شرقی ایران / رسول زندی / ۱۳۷۲
 76. http://www.rayen.ir/%20Rayen%20city
 77. http://vista.ir/content/112789/مقبرهٔ-امام‌زاده-شاهزاده-حسین،-جوپار،-کرمان/
 78. http://www.yjc.ir/fa/news/4001550/آرامگاه-شاهزاده-حسین-جوپار-همانند-نگینی-در-کرمان-می-درخشد
 79. http://www.mahdiehkerman.com/
 80. http://kerman.irib.ir/news/socialnews/14352-1391-07-20-09-10-24
 81. http://azk.ir/print:09.html
 82. http://wikimapia.org/13903415/fa/باغ-سده
 83. http://news.tebyan-zn.ir/article/شرکت+فعال+اقلیت‌های+مذهبی+کرمان+در+انتخابات/375892.html
 84. سایت خبری هلیل
 85. ۸۵٫۰ ۸۵٫۱ ۸۵٫۲ ۸۵٫۳ ۸۵٫۴ ۸۵٫۵ ۸۵٫۶ کرمان در آینه گردشگری، سید محمد علی گلاب زاده
 86. ۸۶٫۰ ۸۶٫۱ کرمان در آینه گردشگری، سیدمحمدعلی گلاب‌زاده
 87. ۸۷٫۰ ۸۷٫۱ http://hamshahrionline.ir/details/88357
 88. http://www.farsnews.net/newstext.php?nn=8903030325
 89. http://www.magiran.com/npview.asp?ID=1435763
 90. http://www.farhangnews.ir/content/31807
 91. http://kerman.isna.ir/Default.aspx?NSID=5&SSLID=46&NID=21150
 92. خطای یادکرد: خطای یادکرد:برچسب <ref>‎ غیرمجاز؛ متنی برای یادکردهای با نام سایت خبری کرنا وارد نشده‌است. (صفحهٔ راهنما را مطالعه کنید.).
 93. خبرگزاری مهر:مدرسه حیاتی کرمان به موزه تبدیل می‌شود
 94. لنزور
 95. https://www.isna.ir/news/97022915781/موزه-پلیس-کرمان-افتتاح-شد
 96. http://www.kerna.ir/news/1395/05/24/سوسک-چوب‌خوار-حیات-درختان-نارون-بلوار-جمهوری-را-تهدید-می‌کندNewsID=1275572
 97. http://www.mehrnews.com/news/4108947/۴۰۶-هکتار-فضای-سبز-به-مساحت-بوستان-های-شهر-کرمان-افزوده-شد/۴۰۶ هکتار فضای سبز به مساحت بوستان‌های شهر کرمان افزوده شدNewsID=1275572
 98. http://www.mehrnews.com/fa/NewsDetail.aspx?NewsID=1275572
 99. http://www.kerna.ir/news/1389/10/23/news3329
 100. http://www.kerna.ir/news/1389-04-02/news1538.aspx
 101. [asiyabbadi.com "آسیاب بادی کرمان"] Check |url= value (help).
 102. ۱۰۲٫۰ ۱۰۲٫۱ http://www.parset.com/News/ShowNews.aspx?Code=667617
 103. روزنامه جام جم: احداث فرودگاه تفریحی در کرمان
 104. ۱۰۴٫۰ ۱۰۴٫۱ http://www.irna.ir/fa/News/107187/سایر_رشته_ها/پیست_کارتینگ_کرمان_افتتاح_شد
 105. ۱۰۵٫۰ ۱۰۵٫۱ http://www.kerna.ir/news/1390-12-27/news7770.aspx
 106. ۱۰۶٫۰ ۱۰۶٫۱ http://www.kerna.ir/news/1391-06-15/news9257.aspx
 107. [۱]
 108. سایت خبری کرنا،پروژه‌های شهری کرمان
 109. بوستان پدرکرمان
 110. ۱۱۰٫۰ ۱۱۰٫۱ ۱۱۰٫۲ ۱۱۰٫۳ ۱۱۰٫۴ ۱۱۰٫۵ ۱۱۰٫۶ ۱۱۰٫۷ ۱۱۰٫۸ ۱۱۰٫۹ لیست هتل‌های ایران در سایت هتلداری ایران
 111. ۱۱۱٫۰ ۱۱۱٫۱ «شرکت فرش ناوک، فرش کرمان». بایگانی‌شده از اصلی در ۲۸ نوامبر ۲۰۱۲. دریافت‌شده در ۲۳ ژانویه ۲۰۱۲.
 112. سایت اطلاع‌رسانی فرش کرمان
 113. سایت تخصصی پته
 114. «نشریه «صدای تاک» در تیتر». دریافت‌شده در ۲۰۱۷-۰۹-۰۵.
 115. «خوانش».
 116. «نشریه بیداری کرمان».
 117. فرهنگسراها-و-خانه های-فرهنگ-شهر-کرمان/http://www.kerna.ir/urban-centers
 118. خواجه اتابک کرمان افتتاح می‌شود
 119. عمومی کشور
 120. سایت خبری کرنا
 121. شهردار کرمان: قطارشهری کرمان از ورزشگاه امام علی تا میدان شهدا احداث خواهد شد.
 122. شهردار کرمان: قطارشهری کرمان از نوع تراموا خواهد بود.
 123. مشروح مصاحبهٔ احمد سام با سیدحسین مرعشی در وبلاگ محمدرضا یزدان‌پناه
 124. اداره کل راه‌آهن کرمان
 125. استانی کرمان ۲۴ ساعته شد
 126. http://isna.ir/fa/news/91101107164/رادیو-کرمان-24-ساعته-شد
 127. «کرمان قطب پیوند کبد و کلیه ایران». بایگانی‌شده از اصلی در ۱۰ مه ۲۰۱۳. دریافت‌شده در ۱۱ اوت ۲۰۱۲.
 128. سایت بیمارستان افضلی پور کرمان
 129. http://www.tamin.ir/News/Item/7847/2/7847.html
 130. سایت بیمارستان دکتر باهنر کرمان
 131. سایت دانشگاه علوم پزشکی کرمان
 132. سایت بیمارستان شفا کرمان
 133. سایت دانشگاه علوم پزشکی کرمان
 134. سایت بیمارستان شهیدبهشتی کرمان
 135. http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13910221000649:عمل بسته قلب در بیمارستان الزهرا کرمان انجام شد
 136. http://mehrganhospital.com/
 137. http://kerman118.com/ads/p_6552:فروش%20سهام%20بیمارستان%20پارس%20کرمان
 138. http://besat.kmu.ac.ir/Default5.aspx?Id=5032
 139. خبرگزاری فارس: کرمان قطب ریاضی ایران است
 140. سایت دانشگاه علوم پزشکی کرمان
 141. مرکز بین‌المللی تکنولوژی و علوم پیشرفته کرمان
 142. ۱۴۲٫۰ ۱۴۲٫۱ ۱۴۲٫۲ ۱۴۲٫۳ ۱۴۲٫۴ ۱۴۲٫۵ // باشگاه صنعت مس کرمان]
 143. سایت خبری کرنا
 144. باشگاه صنعت مس کرمان مقام سوم لیگ برتر هندبال ایران را بدست آورد
 145. http://mehrnews.com/detail/News/2009226
 146. رقابت‌های والیبال دسته یک
 147. باشگاه کوهنوردی جوپار

پیوند به بیرون

احمدآباد (باغین)

احمدآباد، روستایی در دهستان باغین بخش مرکزی شهرستان کرمان استان کرمان ایران است.

استان کرمان

استان کِرمان پهناورترین استان ایران و مرکز آن کلانشهر کرمان است. استان کرمان در جنوب شرقی ایران قرار گرفته و جمعیت آن در سال ۱۳۹۵ و بر اساس آمار مرکز آمار ایران برابر با ۳٬۱۶۴٬۷۱۸ تن بوده‌است. کرمان با دربر گرفتن بیش از ۱۱ درصد از وسعت ایران با حدود ۱۸۳٬۲۸۵ کیلومتر مربع کمابیش اندازه کشور سوریه بزرگی دارد و پهناورترین استان ایران می‌باشد.

کرمان نهمین استان پرجمعیت کشور محسوب می‌شود. کرمان از استان‌های مهم و تاریخی کشور به‌شمار می‌آید. استان کرمان مرکز جنوب‌شرق کشور است و به نوعی مرجع صنعتی، فرهنگی، سیاسی، کشاورزی دانشگاهی-علمی، مذهبی و سایر شاخص‌ها در میان استان‌های منطقه جنوب شرق کشور است. استان کرمان همچنین بیش از ۶۶۰ اثر ملی ثبت شده دارد و از استان‌های تاریخی ایران است. استان کرمان ۷ اثر ثبت شده در میراث جهانی یونسکو دارد و رتبه نخست ایران را از این حیث دارد. مرکز استان کرمان، کلانشهر کرمان است که مهم‌ترین شهر جنوب شرق کشور و از شهرهای بزرگ ایران محسوب می‌شود. استان کرمان همچنین چندین سال متوالی رتبه نخست صادرات غیرنفتی کشور را از آن خود کرده‌است.

الله‌آباد (کرمان)

، روستایی است از توابع بخش مرکزی شهرستان کرمان در استان کرمان ایران.

اندیس الله‌آباد

الله آباد یک اندیس فلزی است که در حوالی شهر بردسیر استان کرمان قرار دارد و مادهٔ معدنی موجود در آن، مس است.

اندیس حسین‌آباد

حسین آباد یک اندیس فلزی است که در حوالی شهر پاریز استان کرمان قرار دارد و مادهٔ معدنی موجود در آن، مس است.

اندیس سیاه کوه

سیاه کوه یک اندیس فلزی است که در حوالی شهر بزار استان کرمان قرار دارد و مادهٔ معدنی موجود در آن، مس است.

باغ هوتک

باغ هوتک، روستایی است از توابع بخش شهداد شهرستان کرمان در استان کرمان ایران.

باغین

باغین شهری است در استان کرمان ایران. باغین در بخش مرکزی شهرستان کرمان قرار دارد.

توکل‌آباد (کرمان)

توکل‌آباد، روستایی است از توابع بخش مرکزی شهرستان کرمان در استان کرمان ایران.

شهرستان کرمان

شهرستان کِرمان یکی از شهرستانهای استان کرمان در جنوب شرقی ایران است که مهمترین و بزرگترین شهرستان استان کرمان به‌شمار می‌آید.

مرکز این شهرستان کلانشهر کرمان است و مرکز استان کرمان نیز به‌شمار می‌رود. ماهان، جوپار و راین از دیگر شهرهای آن هستند.

جمعیت شهرستان کرمان بنا بر سرشماری سال ۱۳۹۵ مرکز آمار ایران، برابر ۷۳۸٬۷۲۴ نفر است که پر جمعیت‌ترین شهرستان استان به حساب می‌آید.

فندقاع

فندقاع، روستایی است از توابع بخش گلباف شهرستان کرمان در استان کرمان ایران.

فهرست بخش‌های ایران

فهرست بخش‌های ایران بر اساس جمعیت: (بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵)

فهرست دهستان‌های ایران

این مقاله شامل فهرست دهستان‌های ایران است که اطلاعات آن بر اساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵ گردآوری شده‌است.

فهرست روستاهای ایران

فهرستی از نام روستاهای کشور ایران

برای دیدن فهرست‌ها روی نام هر استان کلیک کنید:

آذربایجان شرقی

آذربایجان غربی

اردبیل

اصفهان

البرز

ایلام

بوشهر

تهران

چهارمحال و بختیاری

خراسان جنوبی

خراسان رضویی

خراسان شمالی

خوزستان

زنجان

سمنان

سیستان و بلوچستان

فارس

قزوین

قم

کردستان

کرمان

کرمانشاه

کهگیلویه و بویراحمد

گلستان

گیلان

لرستان

مازندران

هرمزگان

همدان

یزد

مرکزی

قدرت‌آباد (کرمان)

قدرتآباد، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان رفسنجان در استان کرمان ایران است.

محمدآباد (باغین)

محمدآباد، روستایی است از توابع بخش مرکزی شهرستان کرمان در استان کرمان ایران.

نی‌بید

نی‌بید، روستایی است از توابع بخش راین شهرستان کرمان در استان کرمان ایران.

کاظم‌آباد (کرمان)

کاظِم‌آباد شهری است در استان کرمان ایران.

کاظم‌آباد در بخش چَترود شهرستان کرمان قرار دارد.

کاظم‌آباد پیش از شهر شدن روستایی از دهستان کویرات به شمار می‌آمد.

جمعیت بالای یک میلیون نفر
جمعیت بالای پانصدهزار نفر
مرکز
شهرستان‌ها
شهرها
جاذبه‌های گردشگری
در حال بهره‌برداری
در حال ساخت
در حال مطالعه
فرهنگی
طبیعی
سوغات شهرهای استان کرمان
ردیف شهر سوغات

استان کرمان

۱ کرمان زیره • کلمپه • قاووت • خشکبار • فالوده کرمانی • پسته • کماچ سهن • فرش • پته • ظروف مسی •
۲ بافت گردو • زیره • خشکبار • بادام • کشک • گلیم • بنه  • عسل • کنگر  • لبنیات  • کلمپه  • قاووت  • کماچ سهن
۳ سیرجان پسته • مسقطی • کلمپه • کماچ سهن  • قاووت • قالی  • گلیم
۴ رفسنجان پسته • کلمپه • قاووت
۵ بم خرما • مرکبات  • کلمپه • قاووت
۶ جیرفت خرما • مرکبات  • صیفی جات  • کلمپه  • کماچ سهن
۷ زرند پسته • قاووت • سوهان • کماچ سهن
۸ راین چاقو • کلمپه • قاووت
۹ بردسیر گلاب • عسل
۱۰ شهربابک ریواس • کشک • زعفران • نان کرنون • لبنیات
۱۱ انار انار  • پسته
۱۲ کوهبنان زیره
۱۳ رابر کلمپه  • گردو • سیب • عسل • لبنیات • خشکبار
۱۴ لاله زار (بردسیر) گلاب  • عرقیات  • عسل  • سیب  • لبنیات  • خشکبار
۱۵ ارزوئیه مرکبات  • ذرت  • کلمپه
۱۶ کهنوج مرکبات  • خرما
۱۷ قلعه گنج مرکبات  • خرما
۱۸ راور کلمپه  • پسته  • قالی
۱۹ عنبرآباد مرکبات  • خرما
۲۰ ماهان کلمپه  • قاووت
استان‌های ساسانیان
پیش از اسلام
پس از اسلام
معاصر
بیشتر از یک میلیون نفر
نیم تا یک میلیون نفر
۲۵۰ هزار تا نیم میلیون نفر
کمتر از ۲۵۰ هزار نفر
مرکز شهرستان
بخش
سلاطین
شهرها/پایتخت‌ها
سلسله‌های مرتبط
تأثیرات
بناها
جاذبه‌های گردشگری در استان کرمان
جاذبه‌های طبیعی
جاذبه‌های تاریخی
جاذبه‌های مذهبی
موزه ها

به زبان‌های دیگر

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.