کرت

کرِت (به یونانی: Κρήτη Kríti؛ به ترکی عثمانی: گرید، Girit؛ به لاتین: Candia,Creta؛ به فرانسوی:Crète) بزرگ‌ترین جزیره یونان است که ۳۲۲۰ مایل مربع پهناوری دارد و پنجمین جزیره بزرگ دریای مدیترانه نیز هست. نام این جزیره در منابع کهن فارسی به شکل اقریطس آمده‌است.[۱]

این آبخست به تقریب در مختصات جغرافیایی ۳۵ درجه شمالی و ۲۴ درجه شرقی جای گرفته‌است.

کرت کانون تمدن مینوسی کهنترین تمدن اروپا بوده‌است.

مختصات: ۳۵° شمالی ۲۵° شرقی / ۳۵°شمالی ۲۵°شرقی

استان کرت
Περιφέρεια Κρήτης
استان
Island of Crete, Greece
GreeceCrete
کشور یونان
مرکزهراکلیون
حکومت
 • فرماندار منطقهآثاناسیوس کارونتازوس
مساحت
 • کل۸٬۳۳۶ کیلومتر مربع (۳٬۲۰۰ مایل مربع)
ارتفاع۲٬۴۵۶ متر (۸٬۰۵۸ پا)
جمعیت (۲۰۱۱)
 • جمعیت۶۲۱٬۳۴۰
 • تراکم۷۵/km۲ (۱۹۰/sq mi)
منطقهٔ زمانیCET (یوتی‌سی ۱+)
 • تابستان (DST)CEST (یوتی‌سی ۲+)
کد ایزو ۳۱۶۶GR-M
وبگاهwww.crete-region.gr
Kreta - Europastraße75 1
نگاره‌ای از جاده ئی۷۵ اروپا در کرت.
جادهٔ ئی۷۵ اروپا، یکی از جاده‌های اصلی قارهٔ اروپا است. این جاده از شهر کوچک وردو در نروژ شروع شده و نهایتاً در شهر سیتیا در یونان به پایان می‌رسد.

تاریخچه

کرت مرکز کهنترین تمدن در اروپا-تمدن مینوسی- بوده‌است. گاه این جزیره را گهواره تمدن اروپا نیز می‌خوانند. با این همه دانسته‌های ما از خاستگاه این تمدن به دلیل کم بودن آگاهی‌ها و ناخوانا ماندن دبیره آنان ناچیز است. برخی از دانسته‌های ما در هاله‌ای از افسانه از تاریخنگاران و شاعران یونانی‌ای چون هومر به ما رسیده‌است.

در زمان رومیان کرت درگیر جنگ‌های مهردادی شد. مارکوس آنتونیوس کرتیکوس در ۷۱ (پیش از میلاد) به این جزیره تاخت ولی ناکام ماند؛ ولی سرانجام کوئینتوس کسلیوس متلوس سردار رومی پس از سه سال و با سه لژیون توانست این جزیره را به روم بپیوندد. از این پس این جزیره بخشی از امپراتوری روم و در آینده امپراتوری بیزانس گردید تا اینکه در ۸۲۴ (میلادی) عربها بر کرت دست یازیدند. در ۹۶۰ بیزانسیها کرت را باز پس گرفتند. در جنگ‌های صلیبی این جزیره چند بار دست‌به‌دست شد تا اینکه در ۱۶۶۹ عثمانی‌ها بر کرت چیره شدند. محاصره کرت به دست عثمانی‌ها که به چیرگی اینان بر این جزیره انجامید بیست‌ویک سال به درازا کشید و می‌نماید که این درازترین محاصره در تاریخ باشد.

Crete location map
کرت و یونان

در جنگ استقلال یونان؛ که از ۱۸۲۱ آغاز شد؛ مردمان کرت بسیار کوشا بودند و این جزیره صحنه خشونت عثمانی‌ها گردید. در زمان استقلال یونان ۴۵درصد مردمان این جزیره مسلمان بودند که بسیاری از آنان پس از آن به کیش پیشین خویش مسیحیت بازگشتند و بازمانده مسلمانان نیز در ۱۹۲۴ در روند جابه‌جایی تبعه‌های دو کشور ترکیه و یونان از این جزیره بیرون رفتند.

در روند جنگ جهانی دوم کرت در مه ۱۹۴۱ صحنه نبرد کرت میان چتربازان آلمانی و نیروهای انگلیسی بود.

نگارخانه

HaGorgeExit
Samaria Gorge 09
Crete Aradaina3 tango7174

منابع

  1. حدودالعالم ۴‏.۳۶
استپاناکرت

اِستِپاناکِرت (به ارمنی: Ստեփանակերտ) یا خانکَندی (به ترکی آذربایجانی: Xankəndi) یا با نام قدیمی واراراکن مرکز جمهوری آرتساخ است. با توجه به منابع قرون وسطا ارمنی تا سال ۱۸۴۷م «وارارآکن» (به معنی چشمه روان و جوشان) نام داشت.ولی منابع آذربایجانی عموماً بر این باورند که این شهر در اواخر سده هجده میلادی بنیان گذاشته شده‌است و قرارگاه خصوصی برای خان‌های خانات قره‌باغ بود و به همین دلیل به نام خان کندی (روستای خان) نامیده شده و در آغاز خانین کندی و سپس کوتاه شده آن یه خان کندی دگرگون شده‌است.این شهر از سال ۱۸۴۷ میلادی تا سال ۱۹۲۰ میلادی خانکَندی نام داشت و در پایان از سال ۱۹۲۳ میلادی نام این شهر به اِستِپاناکِرت که از نام استپان شاهومیان گرفته‌است، تغییر کرد. جمعیت شهر در سال ۱۹۸۹میلادی، ۵۶٬۷۰۵ نفر بوده‌است؛ که ۸۵ درصد جمعیت ارمنی بودند. در سال ۱۹۸۰م در این منطقه ۵۱ روستا وجود داشت که از این میان ۴۶ روستای آن ارمنی بوده‌است.

حمیدیه (طرطوس)

حمیدیه شهرکی است در کرانه دریای مدیترانه سوریه که ۳ کیلومتر از مرز لبنان فاصله دارد. با فرمان مستقیم سلطان عبدالحمید دوم ساخته شد تا پناهگاهی برای مسلمانان کرت باشد در زمانی که کرت قسمتی از امپراتوری عثمانی نبود.

دریای کرت

دریای کرت یا دریای کاندیا (به یونانی: Κρητικό Πέλαγος) بخش جنوبی دریای اژه از آب‌های دریای مدیترانه است که در بین سواحل شمالی جزیره کرت و جنوب جزایر کیکلادس واقع شده‌است. این دریا در غرب خود به آب‌های دریای ایونی می‌پیوندد و در شمال‌غربی با دریای میرتو هم‌مرز است. ژرف‌ترین قسمت دریای اژه در دریای کرت واقع شده و حداکثر عمق آن در شرق دماغه سیدرو به ۳٬۲۹۴ متر می‌رسد.

دینکرد

دینْ‌کرد یا دینکرت کتاب سترگی است به زبان پارسی میانه (پهلوی)، که آن را به‌درستی "دانشنامهٔ مَزْدَیَسْنی" یا "درسنامهٔ دین مزدایی (زرتشتی)" خوانده‌اند. واژهٔ "دینْکرد" (dēnkart در پارسی میانه) را می‌توان به "کرده‌ها (کارها) ی دینی" و نیز "نوشتهٔ دینی" برگردانید.

این گردآوردهٔ بزرگ خود دارای ۹ نسک است، که از آن میان نسکهای نخست و دوم و نیز پاره‌ای از نسک سوم آن به دستان ما نرسیده‌است. دینْکرد فراهم‌آمده از نوشته‌هایی است که زمان نگارش و نیز نویسندگان آنها سراسر شناخته نیستند، و نسکی که در دستان ماست بر پایهٔ این نوشته‌ها در سده‌های نهم و دهم پس از میلاد به دست دو تن از فرهیختگان تاریخ فرهنگ ایران‌زمین، به نامهای آذرفَرْنْبَغِ فرخزادان و آذربادِ امیدان گردآوری و سامان‌بندی (تنظیم) شده‌است. آذرفَرْنْبَغِ فرخزادان همان فرزانه‌ای است که در دربار مأمون، خلیفهٔ عباسی، با زرتشتی به‌اسلام‌گرویده‌ای به گفتگو پرداخت و از این گفتگو پیروز بیرون آمد. نیازمند منبع

در این دانشنامه که بهرام فره‌وشی آن را «یک دانش‌نامه دینی و علمی»، و فریدون فضیلت آن را «گرانْسنگ‌ترین بُنْ‌نوشتِ پهلوی از دانایان پیشین» می‌خواند، در زمینه‌های زیر سخن به میان آمده‌است:

الهیات، فلسفه، اسطوره‌شناسی، کلام، عرفان، اخلاق، آداب دینی، زندگانی زرتشت، پیدایش جهان، سزاشناسی (حقوق)، سیاست، شهرداری و کشورداری، منطق، ریاضیات، هندسه، فیزیک، اخترشناسی، پزشکی، و دانش‌ها و شاخه‌های دیگر.

این اثر دانشنامه‌ای عظیم با ۱۶۹ هزار واژه است که در سدهٔ نهم تدوین شده‌است. دو کتاب نخستین از نه کتاب آن گم شده‌است. کتاب ششم دربارهٔ تبیین حکمت اخلاقی است. کتاب هفتم در بر دارندهٔ سرگذشتی افسانه‌ای از زرتشت است که بعدها در زرتشت نامه نقل شده‌است. کتاب هشتم حاوی خلاصه‌ای مهم از ۲۱ نسک اصلی اوستاست.

فراخ‌کرت

فراخ‌کرت دریایی اسطوره‌ای است که در کنار کوه البرز قرار دارد. دریای فراخکرت یک سوم زمین است. در اساطیر ایران تیشتر (یا تیر) ۱۰ روز و ۱۰ شب باران فرو ریخت که هر قطره از باران به درشتی پیاله‌ای بود. آب در روی سطح زمین به ارتفاع قد یک انسان بالا آمد و آفریدگان اهریمن (دیوان) پس از اینکه توسط باران به هلاکت رسیدند به اعماق زمین رانده شدند. سپس باد وزیدن گرفت و آب‌ها را دور کرد و به سوی ساحل برد و دریای فراخکرت از آن پدید آمد که بعضی آن را دریای تتیس (مربوط به هزاره‌های قبل از میلاد) می‌دانند و عموماً آن را برابر دریای خزر کنونی می‌شناسند.

دریای فراخ‌کرت (وُئوروکَشَ): در اوستا از دریایی به نام وُئوروکَشَ نام برده شده که در نوشتارهای پارسی میانه از آن با نام فراخ‌کرت یاد شده‌است. فراخ‌کرت در زبان پارسی میانه به معنای فراخ بریده‌است.فراخ یعنی وسیع و کرت Kart چند معنی دارد معنی رایج آن که امروزه کاله هم تلفط می‌شود یعنی یک بخش زمین یا باغچه که از بخش‌های دیگر بریده و جدا شده‌است. مثلاً یک زمین محصور شده شالیزار را می‌توان کرت شالیزار نامید.

ابراهیم پورداود احتمال داده این دریا همان دریای مازندران باشد. مهرداد بهار این دریا را با اقیانوس هند یکی دانسته‌است. جهانشاه درخشانی این دریا را همان خلیج فارس می‌داند.از دریای فراخکرت دو رودخانه بزرگ اسطوره‌ای به سمت خاور و باختر سرچشمه می‌گیرد، و مرزهای جهان را تعیین می‌کند و در گذار خود به دور زمین پاک می‌شود و هنگامی دوباره به فراخکرت می‌ریزد که بسیار پاکیزه‌است.

درخت ویسپوبیش که تخم همه گیاهان و تمام داروهای جهان در آن است، در این دریا برپاست.

فرودگاه بین‌المللی هراکلین

فرودگاه بین‌المللی هراکلین (به انگلیسی: Heraklion International Airport) یک فرودگاه است . این فرودگاه در کشور یونان قرار دارد .

مرگ کرت کوبین

جسد کرت کوبین رهبر گروه موسیقی نیروانا حدود ساعت ۸:۴۰ بامداد ۸ آوریل ۱۹۹۴(سه روز پس از مرگش) در گُلخانهٔ بالای گاراژ خانه‌اش در مجاورت دریاچهٔ واشنگتن، توسط برقکاری به نام «گَری اسمیت» که برای نصب تجهیزات ایمنی به منزل کوبین رفته‌بود یافت شد. به‌خاطر این‌که صورت جسد متلاشی شده‌بود پلیس سیاتل پس از انگشت‌نگاری از آن اعلام کرد که جنازه متعلق به کرت کوبین است. شواهد موجود حکایت از خودکشی به‌وسیلهٔ شات‌گان داشت و با وجود آن‌که در اسناد رسمی علت مرگ کوبین، خودکشی اعلام شد اما عده‌ای معتقد بودند که وی به قتل رسیده و کورتنی لاو در ماجرای مرگ او نقش داشته‌است.

نایت‌کرالر

نایت‌کرالر (به انگلیسی: Nightcrawler) با نام اصلی کرت واگنر، یک شخصیت خیالی ابر قهرمان در کتاب‌های کامیک منتشر شده توسط مارول کامیکس است، که اغلب با مردان ایکس مرتبط است. شخصیت نایت‌کرالر توسط لن وین نویسنده و دیو کاکرام هنرمند خلق شده است که برای اولین بار در جاینت-سایز ایکس-من #۱ در مه ۱۹۷۵ معرفی شد. او جهش‌یافته‌ای است که با قابلیت‌های ابر انسانی زاده شده است. توانایی‌های او شامل چابکی و واکنش‌های ابرانسانی، قابلیت دورنوردی، شمشیربازی حرفه‌ای و قدرت دید در شب هستند. از جهش‌های فیزیکی بدنش نیز می‌توان به پوستی به رنگ نیلی سیر که او را تقریباً در سایه نامرئی و پنهان می‌کند، پاهای دو انگشتی و دست‌های سه انگشتی، چشمانی زرد رنگ، دم گیرنده با نوکی تیز و گوش‌هایی اِلف مانند اشاره کرد.در سال ۲۰۰۳ الن کامینگ نقش نایت‌کرالر را در فیلم ایکس ۲: مردان متحد بازی کرد، و همچنین کدی اسمیت-مک‌فی نیز نقش جوان‌تر این شخصیت را در فیلم مردان ایکس: آپوکالیپس در سال ۲۰۱۶ ایفا کرده است.

نبرد کرت

نبرد کرت نبردی است در جنگ جهانی دوم که در صبح روز ۲۰ می سال ۱۹۴۱ با حمله هوایی ارتش آلمان نازی به جزیره کرت در یونان و با اسم رمز عملیات مرکوری شروع شد و در نهایت پس از یازده روز به تصرف این جزیره توسط ارتش آلمان نازی انجامید.

کرت (رودان)

کرت (رودان)، روستایی از توابع بخش رودخانه شهرستان رودان در استان هرمزگان ایران است.

کرت زنی

کرت زنی، روستایی از توابع بخش سندرک شهرستان میناب در استان هرمزگان ایران است.

کرت لودکی

کرت لودکی (انگلیسی: Kurt Luedtke؛ زادهٔ ۲۸ سپتامبر ۱۹۳۹) فیلم‌نامه‌نویس اهل ایالات متحده آمریکا است.

وی بابت نگارش فیلم‌نامهٔ خارج از آفریقا، برندهٔ جایزه اسکار بهترین فیلم‌نامه اقتباسی شد.

از دیگر آثار او می‌توان به فیلم‌نامهٔ غیبت مالیس اشاره کرد.

کرت وانه‌گت

کِرْت وانه‌گت (به انگلیسی: Kurt Vonnegut, Jr)، تلفظ: /kərt vɒnəgət/،‏ نویسندهٔ آمریکایی بود. آثار او غالباً ترکیبی از طنزی سیاه و مایه‌های علمی‌تخیلی است که از میان آن‌ها گهوارهٔ گربه (۱۹۶۳)، سلاخ‌خانهٔ شمارهٔ پنج (۱۹۶۹) و صبحانهٔ قهرمانان (۱۹۷۳) بیشتر ستایش شده‌اند. در سال ۱۹۹۹ آستروئید یا سیارک ۲۵۳۹۹ را به بزرگداشت او وانه‌گت نامیدند.

کرتیان

آل کرت (۶۴۳–۷۸۳ق). عنوان سلسله‌ای از امرا که از حدود ۶۴۳ تا ۷۸۳ق در خراسان استقلال داشته‌اند.

کرت‌آباد

کَرت‌آباد روستایی است از توابع شهرستان بروجرد در استان لرستان. این روستا در دهستان همت‌آباد در بخش مرکزی این شهرستان قرار دارد.

کرت‌آباد (زیرکوه)

کرت آباد روستایی در دهستان زیرکوه بخش مرکزی شهرستان زیرکوه استان خراسان جنوبی ایران است. بر پایه سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۰ جمعیت این روستا ۱۹۰ نفر (در ۴۳ خانوار) بوده است.

کم کرت

کم کرت، روستایی از توابع بخش جغین شهرستان رودان در استان هرمزگان ایران است.

کورت گودل

کورت گودل (به آلمانی: Kurt Gödel)

(زادهٔ ۲۸ آوریل ۱۹۰۶ در شهر برنو در پادشاهی اتریش-مجارستان، درگذشتهٔ ۱۴ ژانویه ۱۹۷۸ در شهر پرینستون، ایالت نیوجرسی آمریکا) ریاضی‌دان، منطق‌دان و فیلسوف اتریشی بود.

گلی کرت

گلی کرت، روستایی از توابع بخش بشارت شهرستان الیگودرز در استان لرستان ایران است.

کشورها
موضوعات
گروه کیکلادس
دودِکانیسا
اژه شمالی
گروه سارونی
اسپورادِس
گروه کِرِتی
پراکنده
استان‌های یونان

به زبان‌های دیگر

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.