پیشاتاریخ

دوران پیشاتاریخ، پیش‌ازتاریخ[۱] یا ما قبل تاریخ به محدودهٔ زمانی پیش از ثبت و ضبط تاریخ یا اختراع سیستم نوشتاری گفته می‌شود. پیشاتاریخ به دوره‌ای از زندگی انسان، پیش از اختراع خط اشاره دارد که انسان در آن دوره هنوز به ثبت و گزارش زندگی و دستاوردهای خود توانا نشده بود و تجربه‌ها و دستاوردهای انسان به سرعت از بین می‌رفت.[۲] این دوره با پیدایش خط و سیستم نوشتاری، به پایان می‌رسد و دورهٔ تاریخی آغاز می‌شود.

Stonehenge2007 07 30
استون‌هنج در جنوب انگلستان، در دوران نوسنگی توسط انسان‌هایی که دستکم ۴ هزار سال پیش می‌زیستند بنا شده بود.
تاریخ انسان
و پیش از تاریخ
پیش از هومو (پولیوسن)
تقسیم‌بندی سه‌گانه اعصار پیشاتاریخ
  • عصر سنگی
تاریخ ثبت شده
آینده

جستارهای وابسته

منابع

  1. «پیش‌ازتاریخ» [باستان‌شناسی] هم‌ارزِ «prehistory, prehistoric»؛ منبع: گروه واژه‌گزینی. «فارسی». در همان. دفتر ششم. فرهنگ واژه‌های مصوب فرهنگستان. تهران: انتشارات فرهنگستان زبان و ادب فارسی. شابک ۹۷۸-۹۶۴-۷۵۳۱-۸۵-۶ (ذیل سرواژهٔ پیش‌ازتاریخ)
  2. Renfrew, Colin. Prehistory The Making Of The Human Mind. New York: Modern Library,2008. Print.

پیوند به بیرون

آرکتوسور

آرکتوسور (نام علمی: Arctosaurus) نام یک سرده از رده خزندگان است.

اروپای دوران پارینه‌سنگی

در اروپا دوران پارینه‌سنگی مقارن است با اولین اشغال اروپا توسط موجودات انسان نما که از حدود ۷۰۰ هزار سال پیش ظهور کرده بودند. البته تمام سرزمینهای اروپا توسط موجودات شبه انسان تصرف نشده بود. اسناد باستان‌شناسی نشان می‌دهد که به دلیل شرایط آب و هوا و منابع طبیعی این سرزمین‌ها شاهد تخلیه شبه انسانها یا استقرار مجدد آن‌ها بوده‌است.

اسیکانیسوکوس

اسیکانیسوکوس (نام علمی: ') نام یک سرده از رده خزندگان است.

اکسیلیسوکوس

اکسیلیسوکوس (نام علمی: ') نام یک سرده از تیره نخست‌سوسماران است.

بلوموسوکوس

بلوموسوکوس (نام علمی: ') نام یک سرده از تیره نخست‌سوسماران است.

تاریخ‌نگار

تاریخ‌نگار یا مورخ در خصوص گذشته مطالعه می‌کند، می‌نویسد و در آن خصوص متخصص شناخته می‌شود. کار مورخین روایت و پژوهش پیوسته و روشمند رخدادهای گذشتهٔ مربوط به نوع بشر؛ و در ضمن مطالعهٔ همه تاریخ اعصار است. اگر کار فرد در خصوص وقایع رخ داده پیش از تاریخ مکتوب باشد او مورخ پیشاتاریخ است. گرچه می‌توان به‌طور یکسان به مورخین آماتور و حرفه‌ای «مورخ» اطلاق کرد، اخیراً برای اشاره به آن‌ها که مدرک تحصیلات تکمیلی در این زمینه دارند استفاده می‌شود. گرچه برخی مورخین به دلیل انتشارات یا آموزش و تجربه شناخته می‌شوند.

تکوواسور

تکوواسور (نام علمی: ') نام یک سرده از شاخه طنابداران است.

جاجرم

جاجَر۫م۫، شهری در استان خراسان شمالی و مرکز شهرستان جاجرم است.

جویندوسور

جویندوسور(نام علمی: Gwyneddosaurus) نام یک سرده از پرولاکرتا است.

جگوار

جَگوار یا پلنگ خالدار آمریکایی (نام علمی: 'Panthera onca') بزرگ‌ترین جانور از تیرهٔ گربه‌سانان در قارّهٔ آمریکا به‌شمار می‌آید.

رومریائیان

رومریائیان (نام علمی: Romeriida) نام یک کلاد از کلاد هوخزندگان است.

شاه‌خزندگان

آرکوسورها یا شاه‌خزندگان (نام علمی: Archosaurs) گروهی از خزندگان دوکاو (diapsid) هستند که از نیاکان شاه‌خزنده‌ریخت خود در دوره اولنکین (آغاز دوره تریاسه) تکامل یافته و به شکل امروزی درآمدند.

نام Archosaur از یونانی گرفته شده و به معنی "مارمولک شاه و فرمانروا" است.داشتن ویژگی هایی مانند قرار گرفتن پاها زیر بدن که باعث بهبود حرکت بود و همچنین کامل شدن دیواره ی بین دو بطن قلب که باعث بهبود دستگاه گردش خون شد آرکوسورها را از خزندگان پیش از خود متمایز کرد و به آنان برتری داد آرکوسورها همچنین از خزندگان پیش از خود مغزهای بزرگتری داشتند و رفتارهایی مانند نگهداری از فرزندان را از خود نشان می دادنند.آرکوسورها به دو گروه اصلی سوسمارنماها و پرنده گردنان تقسیم می شوند کروکدیل ها از نسل سوسمارنماها و پرندگان از نسل پرنده گردنان هستند بین این دو گروه تفاوت هایی وجود دارد برای مثال به طور کلی پرنده گردنان دارای گردن های انعطاف پذیر تر و بلندتری نسبت به سوسمارنماها بودند همچنین رو بدن پرنده گردنان پوششی مو مانند که در پرندگان به پر امروزی تکامل یافت بدن پرنده گردنان را می پوشاند سوخت و ساز پرنده گردنان هم از سوسمارنماها بالاتر بوده و پرنده گردنان موجوداتی خونگرم بودند.

عنکبوت شلاقی

عنکبوت شلاقی (نام علمی: Amblypygi) از راسته جانوران بی‌مهره و در رده عنکبوتیان قرار دارد. این جانداران در زیرشاخه قلاب‌داران و شاخه بندپایان است.عنکبوت شلاقی به عقرب بدون دم شلاقی نیز معروف است. آنها شکارچیان ماهری هستند. عنکبوت‌های شلاقی در واقع نه عنکبوت هستند و نه عقرب، ولی جزء رده عنکبوتیان محسوب می‌شوند.

نخست‌کامپسایان

نخست‌کامپسایان (نام علمی: Proterochampsidae) یا (نام علمی: proterochampsids)، یک گروه از شاه‌سوسمارریخت‌های مرموز هستند، که از تریاس میانه تا تریاس پسین زندگی می‌کردند. در سال ۱۹۶۶ توسط A.S. Romer در کتابش (دیرینه‌شناسی مهره‌داران) نامگذاری شدند. بقایای سنگواره‌ای آن‌ها را در آرژانتین و مناطق اطراف پاتاگونیا بدست آمده‌است.

هلوتیکوسور

هلوتیکوسور (نام علمی: Helveticosaurus) نام یک سرده از فرورده شاه‌خزنده‌ریختان است.

هوخزندگان

هوخزندگان (نام علمی: Eureptilia) نام یک کلاد از کلاد خزنده‌چهرگان است.

پروتکوواسور

پروتکوواسور (نام علمی: Protecovasaurus) نام یک سرده از رده خزندگان است.

پیش‌مارمولک‌ها

پرولاکرتا (نام علمی: ') نام یک سرده از رده خزندگان است.

چاسماتوسوکوس

چاسماتوسوکوس (نام علمی: ') نام یک سرده از تیره نخست‌سوسماران است.

به زبان‌های دیگر

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.