پادشاهی ادوم

پادشاهی ادوم (انگلیسی: Edom) یک پادشاهی باستانی است واقع در شرق اردن قدیم، بین موأب تا شمال شرقی وادی عرب و صحرای عربستان در امتداد جنوب به شرق. بیشتر قلمرو سابق آن در حال حاضر میان اسرائیل و اردن تقسیم گشته است. دربارهٔ ادوم در منابع کتبی مربوط به عصر برنز و عصر آهن و تاریخ باستان لوانت مانند کتاب مقدس عبری و اسناد مصری و میان رودان به کرات یاد شده. در عصر کلاسیک، نام شناخته شدهٔ ایدومئا، برای محدوده‌ای کوچکتر در همان منطقه مورد استفاده قرار گرفته

پادشاهی ادوم
پادشاهی
قرن ۱۳ پیش از میلاد–حوالی. ۱۲۵ قبل از میلاد
Location of Edom
منطقه نامبرده در سال ۸۳۰ قبل از میلاد، نشانگر پادشاهی ادوم با رنگ زرد
پایتخت نامشخص
ساختار سیاسی پادشاهی
تاریخچه
 - تأسیس قرن ۱۳ پیش از میلاد
 - تسخیر شده توسط حشمونیان حوالی. ۱۲۵ قبل از میلاد

جستارهای وابسته

منابع

بصیرا

بصیرا (به عربی: بصیرا) یک منطقهٔ مسکونی در اردن است که در استان طفیله واقع شده‌است. بصیرا ۱۰٬۵۸۷ نفر جمعیت دارد.

تاریخچه ختنه مردان

ختنه مردان در دوران باستان میان اقوام سامی مرسوم بود. پس از پیروزی‌های اسکندر، پس‌زدن ختنه توسط یونانیان موجب‌شد بسیاری از این اقوام این عمل را ترک کنند.

ختنه ریشه‌هایی باستانی میان برخی اقوام آفریقایی دارد. امروزه در آفریقا ختنه به صورت مراسمی نمادین برای نشان‌دادن ورود نوجوان به بزرگسالی یا کسب مقام جنگ‌جویی، برگزار می‌شود. در یهودیت، نوزادان به‌طور سنتی در روز هشتم پس از تولد ختنه می‌شوند. ختنه میان بومیان استرالیا و جزیره‌نشینان اقیانوس اطلس نیز مرسوم بود و هنوز نیز انجام می‌شود. در ایالات متحده آمریکا طبق سرشماری‌ای در سال ۲۰۰۸ میلادی ۵۵/۹٪ نوزادان آمریکایی ختنه‌شده بودند.

نخستین جنگ یهود-روم

نخستین جنگ یهودیان ـ روم (به زبان عبری: המרד הגדול)، که از آن شورش بزرگ یاد می‌کنند، سلسله نبردهایی است که در ۶۶ میلادی بر اثر شورش یهودیان در منطقه یهودا و جلیل رخ داد که پس از ۶ سال جنگ، رومیان موفق شدند یهودیان را سرکوب و شهر اورشلیم و معبد دوم اورشلیم را تخریب کنند.

در سال ۶۳ پیش از میلاد، کشور یهودا – پس از آن‌که دوره‌ای از حکومت ایرانیان، یونانیان، بطالسه مصر، سلوکیان سوریه و سرانجام در پی قیام مکّابیان دوره‌ای از استقلال و سپس اختلاف را گذرانده بود – تحت سلطه رومیان درآمد. نخستین حاکم این مستعمره هیرکانوس دوم بود که در زمان او اداره امور عملاً در دست شخصی به نام آنتی پاتر بود. پس از قتل آنتی پاتر، فرزندش به نام هیرودیس در طی شورش و جنگی طولانی در سال ۳۷ پیش از میلاد حاکم یهودا شد. این شورش‌ها و اعتراضات ادامه داشت تا در سال ۶۶ میلادی و در زمان نرون امپراتور روم، شورشی فراگیر از سوی یهودیان آغاز شد. نرون نیز سردار خود وسپاسیان را مأمور سرکوب این شورش کرد. در اثنای جنگ و فتح اورشلیم خبر فوت نرون و جانشینی وسپاسیان به او رسید و وی به امید دست‌یافتن به مقام امپراتوری به سوی روم شتافت، که البته چنین نیز شد. وسپاسیان پس از رسیدن به مقام امپراتوری، پسر خود تیتوس را مأمور به ادامه جنگ ساخت تا سرانجام در سال ۷۰ میلادی اورشلیم محاصره شد و سپس سقوط کرد. در جریان این هجوم، وقایع حمله بخت‌النصر دوباره تکرار شد. معبد به آتش کشیده شد و شمار زیادی از یهودیان کشته و عده بسیاری نیز به اسارت درآمدند. برخی از نویسندگان یهودی شمار کشتگان یهود در این نبرد را بیش از یک میلیون نفر و شمار اسرا را در حدود یکصد هزار نفر دانسته‌اند.

مناطق و ایالت‌های باستانی در تاریخ سرزمین شام
عصر برنز
عصر آهن
اروپای دوران قدیم

به زبان‌های دیگر

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.