ویکی‌واژه

ویکی‌واژه (به انگلیسی: Wiktionary) واژه‌نامه‌ای است که واژگان بسیاری از زبانهای جهان را دربردارد و با همکاری همگانی بر روی اینترنت پدید می‌آید.

ویکی‌واژه فرهنگی آزاد از واژه‌هاست که در آن معنی (چم)، ریشه و تلفظ (آوایِش) واژه‌ها گنجانده می‌شود. ویکی‌واژه بُن‌مایهٔ واژگانیِ دانشنامهٔ آزاد ویکی‌پدیا است.

بخش فارسی ویکی‌واژه برگردان واژه‌ها از فارسی به زبان‌های دیگر و واژگونِ آن را فراهم می‌سازد و در تاریخ ۲۰ اکتبر سال ۲۰۰۴ آغاز به کار کرده و هم‌اکنون بیش از ۶۰٬۰۰۰ سرواژه (مدخل) دارد.

ویکی‌واژه
لوگو ویکی‌واژه
لوگو ویکی‌واژه
نویسندگانجیمی ولز و اجتماع ویکی‌مدیا
شعارواژه‌نامهٔ آزاد
نوعفرهنگ لغت برخط
عضویتاختیاری
زبان(ها)چند زبانه (بیش از ۱۷۰)
مالکبنیاد ویکی‌مدیا
راه‌اندازیدسامبر ۱۲، ۲۰۰۲
رده در الکسا ۶۰۶ (۱۰ مارس ۲۰۱۴)[۱]
وضعیتفعال

پیوند به بیرون

پانویس

  1. صفحهٔ الکسای ویکی‌واژه
اینچ

اینچ واحد اندازه‌گیری طول برابر با حدود۰/۰۸۳ فوت و حدود ۲٫۵۴ سانتیمتر و ۱/۳۶ یارد.

بنیاد ویکی‌مدیا

بنیاد ویکی‌مدیا (به انگلیسی: Wikimedia Foundation) یک سازمان ناسودبر خیریه آمریکایی است، مستقر در سان فرانسیسکو، کالیفرنیا، ایالات متحدهٔ آمریکا است و بر اساس قوانین ایالت فلوریدا اداره می‌شود. بنیاد به دلیل میزبانی از دانشنامه اینترنتی ویکی‌پدیا و همچنین ویکی‌کتاب، ویکی‌سفر، ویکی‌گفتاورد، ویکی‌خبر، ویکی‌نبشته، ویکی‌داده، ویکی‌انبار، ویکی‌دانشگاه، ویکی‌گونه، انکوباتور ویکی‌مدیا (ویکی‌پرورش) و فراویکی شناخته شده‌است. بنیاد پیشتر مالک نیوپدیا نیز بود.

تأسیس این بنیاد توسط جیمی ولز در ۳۰ خرداد ۱۳۸۲ (۲۰ ژوئن ۲۰۰۳ میلادی) به‌طور رسمی اعلام شد. در سال ۲۰۱۵ بنیاد با هزینه سالانه‌ای بیش از ۷۵ میلیون دلار بیش از ۲۸۰ نفر را به خدمت گرفت. هم‌اکنون کاترین مار مدیر اجرایی و کریستوف هِنر رئیس هیت اجرایی بنیاد هستند.

تصویر

تصویر ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:

نگاره یا تصویر، چیزی ثانوی که انعکاس یا بازتابِ واقعیت یا حقیقت دیگری است.

تصویر (آلبوم)، نام یک آلبوم موسیقی اثر شادمهر عقیلی، موسیقی‌دان و خوانندهٔ ایرانی است که در سبک پاپ تهیه شده‌است.

زخم

زخـم یا جراحت (به انگلیسی: wound) در دانش پزشکی، آسیبی است که در آن پوست خراشیده، پاره، بریده، سوراخ یا دریده شود یا بعلت یک تروما با اینکه پوست سالم مانده ولی در زیر آن آثار قرمزی یا کبودی دیده شود.

به شکل مختصر جداسازی اتصال بین سلولی بخشی از پوست یا گوشت بدن را زخم گویند.جراحت به دو نوع بسته و باز تقسیم می‌شود؛ بریدگی یا پارگی پوست از جمله جراحت‌های باز و کوفتگی‌ها از جمله جراحت‌های بسته می‌باشند.

زن‌پوش

زن‌پوش مردی است که لباس زنانه می‌پوشد و به نحوی اغراق‌آمیز و معمولاً به منظور سرگرمی رفتارهای زنانه انجام می‌دهد. انواع گوناگونی از هنرمندان زن‌پوش وجود دارند؛ از آنانی که به شکل حرفه‌ای زن‌پوشی می‌کنند تا آن‌هایی که تنها برای یک بار در فیلم‌ها اقدام به پوشیدن لباس زنانه می‌کنند.

زگیل

زگیل (نام علمی: Verruca)، غده‌ای گوشتی است که انواع آن بر روی دست و پاها رشد می‌کند، اما ممکن است بر روی تمام نقاط بدن رشد کند، و این غده‌ها را با داروهای سوزاننده از قبیل استیک اسید (به مقدار کم) و جز آن برطرف می‌کنند.زگیل معمولاً یک تومور کوچک و زبر است که می‌تواند به گل کلم یا یک تاول سفت و سخت شباهت داشته باشد. زگیل‌ها عمومی هستند، و به سبب ویروس، به ویژه خانوادهٔ ویروس پاپیلوم انسانی (HPV)، ایجاد شوند و وقتی با پوست شخص آلوده تماس ایجاد شود واگیردار هستند. بیش از ۱۰۰ گونه ویروس ورم انسانی وجود دارد، آن‌ها می‌توانند بر روی پوست، در داخل دهان، بر روی اندام جنسی و نواحی مقعد رشد کنند. نوع معمول ویروس ورم انسانی گرایش برای رشد بر روی پوست را دارد (مانند دست و انگشتان)، در حالی که انواع دیگر ویروس ورم انسانی تمایل برای زدن زگیل بر روی آلت تناسلی را دارند.

سانتی‌متر

سانتی‌متر یا سانتیمتر (به فرانسوی: Centimètre) که به‌صورت کوتاه cm نوشته می‌شود، یک یکای طول است که برابر با ۰٫۰۱ متر یا حدوداً ۰٫۳۹۳۷ اینچ است. هر سانتی‌متر برابر است با ۱۰ میلی‌متر.

فترت

فَترَت (از عربی: سستی یا کُندی) به معنی فاصله و وقفه میان دو دوره است.

این اصطلاح بیشتر برای فاصله زمانی میان دو دوره پادشاهی بکار می‌رود. به دوره انتقالی میان دو دوره بزرگ‌تر هم دوران فترت گفته می‌شود.

ایام فترت یا دوران فترت، در فرهنگ سیاسی معاصر ایران به دورهٔ بین دو دوره مجلس نیز گفته می‌شود، یعنی دوره‌ای که مجلس قبلی تعطیل شده و مجلس تازه شروع نشده‌است.

سستی، ضعف. زمان بین دو نوبت تب. مدت زمان بین ظهور دو پیامبر یا بر تخت نشستن دو پادشاه.

نزول قرآن به پیامبر برای مدتی قطع گردید که این امر را فترت می‌نامند فترت در لغت به معنی قطع تنفس، حبس و تعطیل است. مدت این دوره حداقل ۱۲ روز و حداکثر ۳سال بوده‌است. علت این قطع نیز ظاهراً وعده ایست که پیامبر به مشرکین داده بودند بدون اینکه ان شاء الله بگویند و این ترک اولی موجب قطع وحی گردید. پس از قطع وحی سوره والضحی نازل شد. یه قولی آماده شدن روحی و پروش فکری پیامبر بوده است.

قیمومت

قیمومت [تلفظ: قَ مَ - اسم مصدر، در عربی: قیمومة] به معنی سرپرستی، قیّم بودن است. قـَیـِّم یعنی سرپرست و تکیه‌گاه. در حقوق بین‌الملل در دوران پس از جنگ جهانی اول این عبارت برای سرپرستی یک کشور توسط کشور دیگر به حکم جامعه ملل اطلاق می‌شد.

کلمات قیمومیت و قیومیت [قَ یّ یَ، در عربی: قیّومیة] که هر دو مصدر مجعول هستند نیز در همین معنا استفاده شده‌اند. قیّومیت مصدر ساختگی (مجعول) به شکل عربی است که در متون فارسی مصطلح شده‌است و از ریشهٔ «قیّوم» است و نه «قیّم». در اصطلاح سیاسی، قیّومیت در معنی همین قیمومت به کار رفته‌است. قیمومیت هم گفته‌اند که رایج نیست و به همین ترتیب از لحاظ زبان‌شناسی محل اشکال است.

در اصطلاح سیاسی ظاهراً برای اشاره به وضعیت یک کشور استعمارگر به کار رفته‌است و کشور مستعمره یا اشغال شده را تحت قیمومت یا تحت قیومیت گفته‌اند.

متر

متر (به فرانسوی: mètre)، یکای طول متریک و برابر با ۳۹٫۳۷ اینچ و ۱۰۰ سانتیمتر و یک هزارم کیلومتر و ۱۰۰۰ میلی‌متر است. لغت متر از واژه یونانی μέτρον به معنی اندازه‌گیری آمده‌است. متر یکای اصلی طول در دستگاه SI با نماد m است. تعریف آن به صورت مسافتی است که نور در کسری از ثانیه (یک بر روی ۲۹۹٬۷۹۲٬۴۵۸) در خلاء می‌پیماید به عبارت دیگر نور در خلاء هر ثانیه ۲۹۹٬۷۹۲٬۴۵۸ متر می‌پیماید.

مترجم

مترجم (عربی)، ترجمه‌گر (نیمه عربی) یا برگرداننده (فارسی) یک شخص یا نرم‌افزار است که در صنعت یا هنرِ ترجمه مهارت دارد و عهده‌دارِ درک و تفسیر موضوعات، معانی، و مفاهیم پدیدآمده در یک زبان (زبان مبدأ)، و سپس انتقال، معادل‌یابی، و بازسازی آنها در زبانی دیگر (زبان مقصد) است.

مترجمان کم‌تجربه ممکن است براین باور باشند که در زبان و ترجمه، درست همانند علمی دقیق، می‌توان هر واژه و مفهومی را هم به‌طور دقیق تعریف و درک کرد و هم آنها را به شیوه‌ای شفاف با پیوندهای متقابل و کاملاً ثابت، از دو حوزهٔ زبانیِ متفاوت به هم اتصال داد. هرچند چنین برخوردی ممکن است در مورد زبان‌های برنامه‌نویسی رایانه‌ای و زبان‌های ماشینیِ دیگر (همچون هوش مصنوعی) تا اندازه‌ای میسر باشد، در خصوص زبان‌های طبیعی انسانی دور از واقعیت و امکان است.

متصدی

متصدی (انگلیسی: Incumbent) کسی است که مباشر کار و شغلی است. یکی از مقام‌های اداری پایین‌تر از مسؤول و بالاتر از کارمند ساده است. عنوانی است که برای دارنده یک پست سیاسی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

معجون

معجون، به دارویی سنتی گفته می‌شود که با عسل یا فانید مخلوط شده باشد. در عربی، جمع آن معاجین خوانده می‌شود.معجون‌ها در قرابادین‌های پزشکی سنتی بخش بزرگی را به خود اختصاص داده‌اند.

معجون‌ها را نمی‌شود با توجه به خواص آن‌ها دسته‌بندی کرد. چرا که بعضی از معجون‌ها خواص متعددی دارند، مثلاً: معجون سوطیرا. در بعضی کتاب‌های قرابادین بعضی دسته‌بندی‌هایی در این خصوص انجام داده‌اند که جامع نمی‌باشد. معجون‌ها در دنیای جادو نیز مشهور هستند و گفته می‌شود با خواص جادوی آن‌ها می‌شود بسیاری از کارهای غیرممکن را انجام داد.

میلی‌متر

میلی‌متر یا میلیمتر (به فرانسوی: millimètre) مخفف: mm، یکای طول برابر با یک‌هزارم متر است. هر ۱۰ میلی‌متر برابر است با ۱ سانتی‌متر.

هر ده میلیمتر یک سانتیمتراست و هر صدسانتیمتر یک متر و هر هزارمتر یک کیلومتر است.

نور

نور مرئی یا نور یا رُوشَنی یا شید (به انگلیسی: Light)، یک تابش الکترومغناطیسی (به انگلیسی: Electromagnetic) و حاوی فوتون (به انگلیسی: Photon) است که با چشم انسان و دیگر موجودات، دیده می‌شود. نور مرئی با طول‌موجی از حدود ۳۸۰ تا حدود ۷۴۰ نانومتر در بین دو نور نامرئی فروسرخ (به انگلیسی: Infrared) که در طول‌موج‌های بلندتر و فرابنفش (به انگلیسی: Ultraviolet) که با طول‌موج‌های کوتاه‌تر یافت می‌شود، قرار دارد.

نظریه جیمز کلارک ماکسول(به انگلیسی: James Clerk Maxwell) دربارهٔ انتشار الکترومغناطیس و نور بحث می‌کند در حالیکه نظریه کوانتومی برهم‌کنشِ نور و ماده یا جذب و نشر آن را شرح می‌دهد، از آمیختن این دو نظریه، نظریه جامعی که الکترودینامیک کوانتومی نام دارد، شکل می‌گیرد.

نظریه‌های الکترومغناطیسی و کوانتومی علاوه بر پدیده‌های مربوط به تابش بسیاری از پدیده‌های دیگر را نیز تشریح می‌کنند بنابراین می‌توان منصفانه فرض کرد که مشاهدات تجربی امروز، کم‌وبیش در چارچوبِ ریاضی جوابگوست. سرشت نور کاملاً شناخته شده‌است اما در مورد واقعیت نور هم‌چنان پرسش وجود دارد.

۱)تئوری نیوتن:

نور را به صورت خطّ مستقیم تصور می‌کرد و برآن انعکاس قائل بود.

با استفاده از این تئوری مسائل مربوط به آیینه‌ها، عدسی‌ها، منشور و دیگر مسائل را حل می‌کنیم.

۲)تئوری هویگنس:

نور را موج تصوّر می‌کرد و به خوبی می‌توانست مسائل مربوط به طول موج مثل رنگ نور را توجیه کند.

با استفاده از این تئوری، مسائل مربوط به آزمایش یانگ، پدیدهٔ پر اش و از این قبیل را حل می‌کنیم.

۳)تئوری پلانک:

نور را تشکیل شده از بسته‌های ریزی به نام فوتون می‌دانست.

بااستفاده از این نظریه مسائل فیزیک مدرن را حل می‌کنیم.

په‌نه‌په

" په نه په " یا "پـ نـ پـ " به معنای «پس نه پس»، نوعی طنز یا لطیفه است که اخیراً (از حدود سال ۱۳۸۸/ ۲۰۰۹) در وب‌گاه‌ها مرسوم شده‌است. په‌نه‌په اغلب در یک فضای گفت‌وگوی دو نفره اتفاق می‌افتد، نفر اول پرسشی بدیهی را مطرح می‌کند و نفر دوم، با قراردادن عبارتِ پـَ نـَ پـَ در ابتدای پاسخش، طوری پاسخ می‌دهد که فضایی طنزگونه ایجاد می‌کند. پـَ نـَ پـَ کوتاه‌شدهٔ «پس نه پس» است.

به‌تازگی گونهٔ تصویریِ آن نیز در اینترنت رواج یافته‌است.

کیلومتر

کیلومتر (به انگلیسی: Kilometre یا Kilometer)، واحد اندازه‌گیری طول است که برابر با ۱۰۰۰ متر و ۰٫۶۲۱۳۷۱ مایل می‌باشد.

مخفف: km

گلو

گلو بخش درونی گردن و گذرگاه نوشیدنی‌ها و خوردنی‌ها و هوا از روزنهٔ دهان به درون بدن است.

افراد
پروژه‌های محتوایی
دیگر مقالات
جستارهای وابسته

به زبان‌های دیگر

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.