ولایت قندهار

قَندَهار یا کندهار یکی از (ولایت)های افغانستان است که در جنوب شرق این کشور قرار دارد و آب و هوای آن گرم و خشک است.

مختصات: ۳۱°۰۰′شمالی ۶۵°۳۰′شرقی / ۳۱٫۰°شمالی ۶۵٫۵°شرقی

ولایت قندهار
تصویری از ولایت قندهار
اطلاعات کلی
نام رسمی : ولایت قندهار
کشور : افغانستان Flag of Afghanistan.svg
مردم
جمعیت ۱٬۰۸۰٬۳۰۰ نفر (برآورد ۲۰۰۹)[۱]
تراکم جمعیت: ۱۳٫۲۹
نفر بر کیلومتر مربع
زبان‌های گفتاری: پشتو و پارسی
جغرافیای طبیعی
مساحت: ۵۴٬۰۲۲  کیلومتر مربع [۲]

تقسیمات استانی

Ghandahar districts FA
ولسوالی‌های قندهار

جستارهای وابسته

ولایت‌های افغانستان

منابع

  1. Central Statistics Office of Afghanistan. "Settled Population of country by Provinces and sex for ۲۰۰۶-۲۰۰۹ years". Archived from the original on 28 January 2010. Retrieved 2009-11-30.
  2. "Statoids".
ولایت قندهار

ولایت قندهار

مرکز قندهار
ولسوالی‌ها

اَرغستان | ارغنداب | پَنجوائی | خاکریز | دامان | ریگستان | ژِرَی | سپین‌بولدَک | شاه‌ولی‌کوت | شورابَک | غورَک | قندهار | میانَشین | مَیوَند | نیِش

شهرها

قندهار | غورک | میانشین | پنجوایی

اماکن دیدنی

چهل‌زینه | جاده عیدگاه | فرودگاه قندهار

حامد کرزی

حامد کرزَای سیاست‌مدار و رئیس‌جمهور سابق کشور افغانستان است. وی از زمان سرنگونی حکومت طالبان بمدت سیزده سال زمام امور این کشور را بر عهده داشت.

قندهار

قَندَهار (پشتو: کندهار) مرکز استان قندهار شهری است در جنوب افغانستان که دومین شهر پرجمعیت افغانستان است. طبق سرشماری رسمی سال ۲۰۰۶ میلادی حدود ۴۵۰٬۳۰۰ نفر جمعیت داشته‌است. قندهار بین رودهای ترناک و ارغنداب واقع شده‌است.

قندهار به شکل یک مربع مستطیل است و چون طبق نقشه ساخته شده بسیار منظم است شهر به چند محله تقسیم شده و هر محله متعلق به یک یا چند قوم و قبیله‌است و بیشتر اهالی آن را پشتون‌ها (عمدتاً درانی) تشکیل می‌دهند. در اطراف قندهار باغ‌های میوه تاکستان‌ها و زیارتگاه‌های بسیاری است. فرودگاه بین‌المللی قندهار در ۱۶ کیلومتری جنوب خاوری این شهر قرار دارد.

پس از فتح خراسان توسط مسلمانان قندهار جزئی از خراسان بزرگ محسوب می‌شد. در پی حمله مغول به سلطنت خوارزمشاه این شهر ویران گردید و بار دیگر در پایان قرن هشتم هجری توسط امیر تیمور گورکانی قندهار تخریب شد. در اوایل سدهٔ شانزدهم میلادی گورکانیان قندهار را گرفتند.

مریم درانی

مریم درانی از اعضای شورای ولایت قندهار، مالک و مؤسس ایستگاه رادیویی «رادیو میرمن» در قندهار افغانستان که بر مسائل زنان تمرکز دارد، و مسئول انجمن فرهنگی «بی‌بی خدیجهٔ کبرا» است. در سال ۲۰۱۲ مجله تایم او را به عنوان یکی از صد چهره تأثیرگذار دنیا انتخاب کرد. او در ۸ مارس ۲۰۱۲ جایزه بین‌المللی زنان شجاع را دریافت کرد، و در ۶ آوریل سال ۲۰۱۳ شبکه دادخواهی زنان ولایت قندهار را ایجاد نمود. مجله تایم دربارهٔ او نوشته‌است: «مریم درانی به‌طور اجتناب ناپذیری برای طالبان که به نقش بسیار محدود زنان در جامعه باور دارند، یک هدف است… و تا حال چندین دفعه از سوءقصد جان سالم به در برده‌است.»

مریم درانی فرزند «حاج محمد عیسی درانی» می‌باشد. مریم درانی دوران مهاجرت را در پاکستان و ایران سپری نموده، اعضای خانواده‌اش سال ۱۳۸۲ بعد از پایان حکومت موقت به قندهار بازگشتند. ولایت قندهار در جنوب افغانستان قرار دارد.

معروف (ولسوالی)

معروف یکی از ولسوالیهای ولایت قندهار در جنوب خاوری افغانستان است. جمعیت آن در سال ۲۰۰۶ میلادی، ٢٠٠٠٠٠ نفر اعلام شده‌است. ولسوالی معروف ۳۰۰ قریه دارد قوم مشهور درقومهای پشتونها بارکزی و بعداٙ علیزی می‌باشد امپراطور احمدشاه درانی درین ولسوالی درنزدیک توبه وفات نموده درانی‌ها برای اولین بار درین ولسوالی جابجا ګردیده سربن نيکه جد دراني‌ها درهمين ولسوالی زندګي کرده معروف از شهر کندهار به فاصله ۱۹۰ کیلومتر دور است نصف از راهش تا ولسوالی ارغستان قیر ریزی شده نصفش خراب است معروف منطقه کوهستانی است سه دره عمده بنام معروف ناوه، سالیسون و اعلی جرګه دارند،

معروف در شکم خود یک دریای کلان که در جغرافیه بنام ارغستان مسمی است در وی میګزرد امیر دوست محمد خان اولین شاه بارکزی‌ ها بودند که سرچشمه اش از معروف هست خاندان شان ۱۵۷ سال حکمرانی را برخاک افغانستان کرد، قبرستان از جد محمدزی (بارکزی) در معروف و ارغستان که پیشتر یک ولسوالی بودند وجود دارند که نامش در قدیم اراکوزیا بود اراکوزیا در زمانه‌های سکندر مقدونی ۳٢٣ سال قبل المیلاد بر ولسوالی‌های معروف وارغستان نهاده شده‌است که یک تاریخ علیحده در منطقه آسیای جنوبی داشت از روایات قدیمی نام پشتون‌ها برای اولین بار درین جا بر پشتون‌ها نهاده شده‌است امروز هر قوم درانی خود را از معروف وارغسان می‌دانند، و اجداد غلجی‌ها هم درنزدیک این ولسوالی زندګی داشت مثلاً هوتک بابا در اتغر متولد در قرن ششم شده ولسوالی معروف در قدیم‌ها تا ساحات پشین بلوچستان طولانی‌تر بود و بعد از کشیدن دیورند کوچک درآمد محصولات عمده اين ولسوالي عبارت است از ګندم ، انګور ، بادام ، نصوار ، انار وغيره.

معروف در جنګ باروسها مخفي ګاه اولين براى مجاهدين بود با ديورند 160 کيلومتر طول دارد

ولسوالی ارغستان

وُلُسوالی اَرغِستان یکی از ولسوالی‌ها (شهرستان‌ها)ی ولایت (استان) قندهار در افغانستان است.

این شهرستان در شمال خاوری استان قندهار واقع شده‌است.

مرکز این استان روستای ارغستان است که در مرکز ولسوالی و در دره رود ارغستان واقع شده‌است.

جمعیت این ولسوالی در حدود ۶۵۰۰ نفر است.مردم این شهرستان از تیرهٔ پشتون ابدالی هستند.

ولسوالی ارغنداب

ارغنداب یکی از ولسوالی‌های ولایت قندهار در جنوب خاوری افغانستان است. جمعیت آن در سال ۲۰۰۶ (میلادی) ۵۴٬۹۰۰ نفر اعلام شده‌است.

ولسوالی خاکریز

خاکریز یکی از ولسوالیهای ولایت قندهار در جنوب خاوری افغانستان است. جمعیت آن در سال ۲۰۰۶ میلادی، ۱۹۲۰۰ نفر اعلام شده است.

ولسوالی دامان

دامان یکی از ولسوالیهای ولایت قندهار در جنوب خاوری افغانستان است. جمعیت آن در سال ۲۰۰۶ میلادی، ۲۴۸۰۰ نفر اعلام شده است.

ولسوالی ریگستان

ریگستان یکی از ولسوالیهای ولایت قندهار در جنوب خاوری افغانستان است. جمعیت آن در سال ۲۰۰۶ میلادی، ۱۶۰۰ نفر اعلام شده است.

ولسوالی سپین‌بولدک

سپین‌بولدک شهر مرزی است که در جنوب ولایت قندهار افغانستان در شمال کویته پاکستان واقع است.. این شهر درست در کنار خط دیورند مرز با پاکستان موقعیت دارد. سپین بولدک دومین پورت ورود عمده میان افغانستان و پاکستان است؛ که طرف پاکستان را بنام چمن و طرف افغانستان را سپین بولدک می‌گویند. این دو بندر راه عمده حمل بین دو کشور همسایه‌است. در اطراف سپین بولدک طالبان بودباش داشته کاملاً در آمن نیست زیرا گاهی حملات انتحاری در کنار جاده‌ها صورت می‌پذیرد. تا حال چندین حملات انتحاری صورت گرفته و کشته‌های زیادی از خود بجا گذاشته‌است. امنیت این سرحد توسط قوای افغانی و کانادای گرفته می‌شود.

حملات انتحاری در ژانویه ۲۰۰۶، در یک موتر سیکل منجر به کشته شدن حداقل ۲۰ نفر و زخمی شدن ۲۰ نفر شد. بم گذاری که در فوریه ۲۰۰۸ صورت گرفت منجر به کشته شدن ۳۸ افغان و مجروح شدن چندین سربازان کانادا ی گردید.

در آوریل ۲۰۱۰، سه برادرزاده فرماندار سابق ولسوالی سپین بولدک، حاجی فیض الدین، به سنین ۱۵، ۱۳ و ۱۲ ساله، در یک بمب گذاری کشته شدند. بمب متصل به یک خر بود که در مقابل خانه فرماندار سابق به پاسگاه رهبری از راه دور توسط ریموت کنترل منفجر شد. درین بمب گذاری حاجی فیض الدین سالم دو تماشاگران و دو پلیس زخم برداشتند. جمعیت آن در سال ۲۰۰۶ میلادی، ۴۱۰۰۰ نفر اعلام شده‌است.

ولسوالی شاه‌ولی‌کوت

شاه‌ولی‌کوت یکی از ولسوالیهای ولایت قندهار در جنوب خاوری افغانستان است. جمعیت آن در سال ۲۰۰۶ میلادی، ۳۶۴۰۰ نفر اعلام شده است.

ولسوالی شورابک

شورابک یکی از ولسوالیهای ولایت قندهار در جنوب خاوری افغانستان است. جمعیت آن در سال ۲۰۰۶ میلادی، ۹۶۰۰ نفر اعلام شده است.

ولسوالی غورک

غورک یکی از ولسوالیهای ولایت قندهار در جنوب خاوری افغانستان است. جمعیت آن در سال ۲۰۰۶ میلادی، ۸۰۰۰ نفر اعلام شده است.

ولسوالی قندهار

قندهار یکی از ولسوالیهای ولایت قندهار در جنوب خاوری افغانستان است. جمعیت آن در سال ۲۰۰۶ میلادی، ۴۶۸۲۰۰ نفر اعلام شده است.

ولسوالی میانشین

میانشین یکی از ولسوالیهای ولایت قندهار در جنوب خاوری افغانستان است. جمعیت آن در سال ۲۰۰۶ میلادی، ۱۲۶۰۰ نفر اعلام شده است.

ولسوالی میوند

میوند یکی از ولسوالیهای ولایت قندهار در جنوب خاوری افغانستان است. جمعیت آن در سال ۲۰۰۶ میلادی، ۴۰۷۰۰ نفر اعلام شده است.

ولسوالی نیش

نیش یکی از ولسوالیهای ولایت قندهار در جنوب خاوری افغانستان است. جمعیت آن در سال ۲۰۰۶ میلادی، ۱۱۳۰۰ نفر اعلام شده است.

ولسوالی پنجوائی

پنجوائی یکی از ولسوالیهای ولایت قندهار در جنوب خاوری افغانستان است. جمعیت آن در سال ۲۰۰۶ میلادی، ۸۲۸۰۰ نفر اعلام شده است.

ولسوالی ژری

ژری یکی از ولسوالیهای ولایت قندهار در جنوب خاوری افغانستان است. جمعیت آن در سال ۲۰۰۶ میلادی، ۴۹۵۰۰ نفر اعلام شده است.

ولایت‌ها
اروزگان
بادغیس
بامیان
بدخشان
بغلان
بلخ
پروان
پکتیا
پکتیکا
پنجشیر
تخار
جوزجان
خوست
دایکندی
زابل
سرپل
سمنگان
غزنی
غور
فاریاب
فَراه
قندهار
کابل
کاپیسا
کندوز
کنر
لغمان
لوگر
ننگرهار
نورستان
نیمروز
وردک
هرات
هلمند
ولسوالی‌های ولایت قندهار، افغانستان

به زبان‌های دیگر

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.