ولایت تخار

ولایت تَخار یکی از ۳۴ ولایت (استان) افغانستان است. این ولایت در شمال افغانستان واقع شده و مرکز آن شهر تالقان است.

ولایت تخار یکی از سرسبزترین ولایت‌های افغانستان به‌شمار می‌رود. دریای آمو و دریای کوکچه از ولسوالی دشت قلعه این ولایت عبور نموده‌است.[۲]

مختصات: ۳۶°۴۲′شمالی ۶۹°۴۸′شرقی / ۳۶٫۷°شمالی ۶۹٫۸°شرقی

ولایت تخار
اطلاعات کلی
نام رسمی : ولایت تخار
کشور : افغانستان Flag of Afghanistan.svg
نام‌های پیشین: تخارستان
مردم
جمعیت ۸۸۶٬۴۰۰ (۲۰۰۹)[۱]
زبان‌های گفتاری: فارسی دری، ازبکی
جغرافیای طبیعی
مساحت: ۱۲٬۳۳۳ کیلومتر مربع

معرفی ولایت تخار

تخار ازجملهٔ ولایات زراعتی و سرسبز بوده، در حدود ۴۰۰ کیلومتری کابل واقع است و از جملهٔ ولایات درجه دوم محسوب می‌شود.

به طرف شمالشرق تخار، ولایت بدخشان، به طرف غرب آن ولایت کندز، به طرف جنوب آن ولایت بغلان و به طرف شمال آن تاجکستان موقعیت دارد.

مساحت تخار بیش از۱۲۴ هزار کیلومتر تخمین زده شده‌است. بر اساس سرشماری که از طرف احصاییهٔ مرکزی در سال ۱۳۸۸ صورت گرفته نفوس آن در هر کیلومتر ۷۱ نفر تخمین زده شده‌است.

اقلیم این ولایت در تابستان نسبتاً گرم و در زمستان سرد است. حرارت در فصل زمستان تا منفی ۲۱الی ۲۹ درجه و گرمای آن در فصل تابستان از ۳۵ الی ۴۰ درجه می‌رسد.

روز آن در جریان تابستان نسبتاً گرم و هوای آن از تاریخ اول عقرب الی ماه ثور سرد و توأم با بارش برف و باران می‌باشد. سطح بارندگی سالانه اضافه از (۲۲۹۰) ملی متر برآورد شده‌است.

ولسوالی‌های ولایت تخار

Takhar districts FA
ولسوالی‌های تخار

تخار بر اساس توزیع واحدهای اداری (۱۶) ولسوالی دارد و شهر تالقان مرکز این ولایت می‌باشد.

مردم

بیشتر مردم این ولایت را تاجیک‌ها و ازبک‌ها تشکیل می‌دهند. همچنین اقلیتی از هزاره‌ها و پشتون‌ها نیز در این ولایت ساکن هستند.

آب‌بندها

تخار با وجودی که دارای آب فراوان است و دریای کوکچه از آن عبور کرده و به دریای آمو وصل می‌شود، اما این ولایت هیچ سربندی ندارد.. برق مردم تالقان مانند کابل وارداتی بوده و از کشور تاجیکستان خریداری می‌شود. اکثر مردم در ولسوالی‌ها و قریه‌ها بندهای کوچک آبی ساخته‌اند و از آن طریق برق مورد ضرورت شان را تأمین می‌کنند.

یک بند برق که در زمان حکومت محمد داوود در دههٔ ۱۳۵۰ بر فراز دریای کوکچه در مرکز تخار قرار بود اعمار شود، کار آن در آن زمان بیست درصد به پیش رفت، اما با کودتای هفت ثور۱۳۵۷ تا اکنون هیچ کاری در بخش سر بندها در این ولایت صورت نگرفته‌است.

فرهنگ

تلاش‌های فرهنگی بعد از سال (۱۳۵۷) با نشر هفته نامهٔ (تخارستان) بیشتر شد، اما آن هم نسبت مشکلاتی که وجود داشت، هفته‌نامه در یکماه دو ویا سه بار چاپ شده، به دسترس علاقمندان قرار می‌گرفت. نشریهٔ تخارستان توسط ریاست اطلاعات و فرهنگ تخار نشر شده و اکنون در یکماه دو بار چاپ می‌شود.

مردم تخار به نشریه‌ها علاقه زیاد دارند و بخصوص در ۱۲ سال اخیر، انجمن‌های فرهنگی مانند انجمن کوکچه، بستر دریاچه، و انجمن جوانان تخارستان، هفته نامه‌ها، ماهنامه‌ها و مجلات بیشتر به دسترس مردم قرار می‌گیرد.

رسانه‌های زیادی مانند نشریهٔ تصویر، طلوع آفتاب، آئینه ناب، خورشید، روز نامه جوان، هفته‌نامه لمر که درگذشته فعالیت داشتند و رسانه‌های صوتی وتصویری نیز در این ولایت فعالیت دارند.

علاوه بر این کتابخانه هاو تعداد زیاد مراکز آموزشی مانند کامپیوتر، انگلیسی، نقاشی و خطاطی ایجاد گردیده که صدها جوان و نوجوان به شمول دختران در این مراکز آموزشی مصروف فراگیری درس می‌باشند.

موسیقی محلی از رسوم و کلتور دیرینهٔ مردم تخار است.

علاقهٔ مردم به سامان آلات موسیقی محلی بخصوص دنبوره، غیچک، طبله و رباب، بیشتر بوده و از آن در محافل خوشی با دعوت نمودن هنرمندان محلی استفاده می‌شود.

اما در یک دههٔ اخیر صدها تن ازمردم تخار از کشورهای خارج برگشته‌اند که علاقه به موسیقی شرقی و غربی دارند و ازهمین رو موسیقی عصری تا حدی بر موسیقی محلی به ویژه در شهر تالقان اثر گذاشته‌است.

اماکن تاریخی

تخار یکی از ولایات تاریخی بوده و قدامت آن به زمان اسکندر مقدونی بر می‌گردد.

جغرافیه نگاران یونانی (استرابون) و (بطلیموس) در آثار شان در تقریباً ۲۳۰۰ سال قبل از امروز از اسکندریهٔ آمودریا یا اسکندریهٔ اوکسیانا خبر داده بودند. اما تا این اواخر معلوم نبود که این شهر افسانوی اسکندر مقدونی درخاک کدام یک از کشورهای آسیا مدفون و گمنام مانده‌است.

سال‌ها بود که باستانشناسان و مورخین جهان بخصوص اروپایی‌ها به جستجوی رد پای سپاهیان اسکندر در شرق برآمده بودند. تا اینکه راز بزرگی برملا شد و شهر معمایی اسکندر در شرق یا همان اسکندریهٔ آمودریا در ناحیه شمالشرق افغانستان (تخار) امروزی از زیرگرد قرون متمادی نمایان گردید که با کشف آن معماهای زیاد تاریخی و باستانشناسی حل و پرتو جدیدی بر زوایای تاریک تاریخ میهن معمر و مدنیت پرورما – افغانستان عزیز افگنده شد.

ساحهٔ باستانی (اسکندریهٔ آمودریا) در قریه کوچکی که به نام آی خانم شهرت دارد واقع گردیده که در ارتباط به آن باستانشناسان مربوط نام آن شهر یونان و باختری یا آن اسکندریه آمودریا را- آی خانم- یعنی ساحهٔ باستانی آی خانم گذاشتند.

مردم محل از قدیم بقایای ساختمان‌های تاریخی برج و پاره و اشکال دیگر هندسی معماری فرورفته در خاک وگل را در رأس دلتای متشکله از تقاطع دو دریای آمو و کوکچه می‌شناختند که در ارتباط به آن افسانه‌ها و قصه‌های جالبی نسل به نسل زبان به زبان در میان آن‌ها انتقال یافته بود که همه و همه قدامت و اهمیت تاریخی این مخروبهٔ متروک را حکایت می‌نمود.

ساحهٔ تاریخی آی خانم در ولسوالی دشت قلعه در تقاطع دو دریای آمو وکوکچه موقعیت دارد. آی خانم، ملکهٔ دوران یونان باختر بود که در منطقه سلطنت می‌کرد.

اما این ساحهٔ تاریخی در جنگ‌های داخلی دههٔ ۱۳۷۰ مورد دستبُرد قرار گرفته و دقیقاً معلوم نیست که چه آثاری از این تپه به یغما برده شده‌است.

چند سال قبل یک بشقاب چهارخانه‌ای سنگی و ۱۹۵ سکهٔ قدیمی که طی حفریات غیرقانونی از تپهٔ آی خانم بدست آمده و قاچاقبران قصد انتقال آن را به خارج از کشور داشت، بدست پلیس آمد و یک تن دستگیر شد.

این آثار به ریاست اطلاعات و فرهنگ تسلیم داده شد و از نشانه‌ها برمی‌آمد که بشقاب و سکه‌ها مربوط دورهٔ یونان باختر (قرن ۲ قبل از میلاد) بوده باشد.

مسوولان ریاست اطلاعات و فرهنگ تخار می‌گویند که این آثار میلیون‌ها افغانی قیمت دارد وآی خانم در گذشته نیز شاهد حفریات خود سرانه مردم، قاچاقچیان و فرمانده‌های محلی بوده که آن‌ها آثار تاریخی را به ارزش میلیون‌ها افغانی بدست آورده و قاچاق کرده‌اند که قاچاق ترازوی طلایی و چند مجسمه از تپهٔ آی خانم شامل آن بوده‌است.

تخار دارای مناطق زیاد تاریخی بوده که می‌توان از مشهورترین آن بنام‌های زیارت خواجه بهاوالدین، زیارت خواجه خضر، زیارت حضرت (واقف)، زیارت خواجه (چنگال)، پیر فرخار و قلعهٔ ذوبین نام بُرد.

موزه (موزیم)

متأسفانه موزیم در ولایت تخار وجود ندارد لذا ، آثار و قطعات تاریخی که تاکنون از این ولایت بدست آمده به ریاست اطلاعات و فرهنگ تحویل داده شده‌است تا به موزیم کابل انتقال گردد.

مشاهیر

در ولایت تخار از زمانه‌های قدیم نویسندگان، علماء و شاعران چیره‌دست زندگی می‌کردند و اکنون هم عده‌ای مشاهیر وجود دارند که بیانگر هویت فرهنگی این ولایت‌اند.

به عنوان نمونه از سر معلم طارق، سیدحسین شهید، ملا عبدالودود شهید، حسین کلفگانی، قاری امیر، سید احمد دهزاد... می‌توان نام بُرد.

از این رو شخصیت‌ها و فرمان دهان ارشدی که درسال‌های اخیر در این ولایت در حملات انتحاری و انفجاری، جان‌های شان را ازدست داده‌اند، شامل عبدالمطلب بیگ عضو ولسی جرگه، جنرال داوود، شاه جهان نوری و انجنیر محمدعمر والی سابق کندز بوده‌اند.

رسانه‌ها

فعالیت‌های رسانه یی در تخار نسبت به سال‌های گذشته رشد قابل ملاحظه‌ای نموده و تعداد رسانه‌های صوتی، تصویری و چاپی که در قالب دولتی و غیردولتی فعالیت دارند به بیش از (۲۰) رسانه می‌رسد.

در زمان حکومت سردارمحمد داوود در دههٔ ۱۳۵۰ برای اولین بار هفته‌نامه تخارستان از سوی ریاست اطلاعات وفرهنگ به چاپ رسید و تلویزیون ملی تخار در سال ۱۳۷۵ نشرات خود را آغاز نمود.

با روی کار آمدن حکومت حامد کرزی، تلویزیون (مهر)، تلویزیون (برلیک)، تلویزیون (امید فردا)، رادیو مهر، رادیو همصدا، رادیو برلیک، رادیو امید فردا، رادیو آی خانم، رادیو تخارستان و رادیو ریحان به نشرات پرداخته‌اند.

روزنامهٔ جوان، هفته‌نامه آوای کوکچه، نجوا، ارشاد نور، حکومت‌داری و انکشاف، عصر، و تخارستان از جمله رسانه‌های چاپی فعال ولایت تخار بوده، اما نشریه‌های طلوع آفتاب جدید، هدف، زبان، کوکچه، ناب، تخارستان، تصویر و مجله سیستان که درگذشته نشرات داشتند، بنابر مشکلات مالی به رکود مواجه گردیده‌اند.

آموزش و پرورش (معارف)

معارف در ولایت تخار نیز رو به پیشرفت است. در تخار ۶۰۰ باب مکتب وجود دارد که در آن بیش از۳۴۰ هزار دانش آموز مشمول بر ۱۴۵ هزار دختر تدریس می‌شوند.

یک دارالعلوم، پنج دارالحفاظ، ۱۵ باب الحاقیهٔ تربیهٔ معلم در ولسوالی‌ها و یک مؤسسهٔ تربیه معلم در شهر تالقان و چندین مکتب خصوصی، دانشگاه‌های خصوصی و مدارس دینی دخترانه درین ولایت فعالیت دارند.

صنعت

در ولایت تخار شرکت‌ها و کمپانی تولیدات صنعتی وجودندارد، اما مردم آن به صنایع دستی دسترسی خوبی دارند که از آن جمله می‌توان از چموس دوزی از پوست حیوانات، پشمینه بافی از پشم حیوانات و موره (پوتین) دوزی و خامک دوزی نام بُرد.

مردم ولسوالی‌های دشت قلعه با استفاده از پشم، بالا پوش (کُت)، واسکت و کلاه می‌بافتد و اکثر اوقات دستبافت‌های شان را به بازارهای داخلی آورده به فروش می‌رسانند. صنایع دستی شان را نیز به بازار می‌آورند، اما این صنایع بازار قبلی خود را به علت نبود مارکیت از دست داده‌است.

اکثر مردم ولسوالی‌های خواجه غار، دشت قلعه، ینگی قلعه و درقد دسترسی به چموس دوزی دارند و یک تعداد خانم‌ها در منازل شان از تار سُند، جیلک (الچه) می‌بافند و آن را در بازار عرضه می‌کنند. صنعت الچه دوزی در این اواخر روبه رشد بود است.

صنایع دستی زنان درین ولایت نیز درخور ستایش بوده وهمه ساله به منظور تشویق تاجران ملی برای بازاریابی این صنعت به نمایشگاه‌های صنایع دستی دعوت می‌شوند و در قسمت بازاریابی آنان تلاش می‌کنند.

زراعت

تخار یکی از ولایات زراعتی بوده و اقتصاد اکثر مردم آن به زراعت، مالداری و باغداری متکی است.

۱۳۰ هزار هکتار زمین آبی و ۳۰۰ هزار هکتار زمین للمی در این ولایت، وجود دارد که اکثراً در دو فصل کشت می‌شود. محصولات عمدهٔ آن را برنج، گندم جو وجواری تشکیل می‌دهد.

این ولایت دارای باغ‌های مثمر و زینتی زیادی بوده و حاصلات این باغ‌ها شامل سیب، آلبالو، گیلاس، ناک (گلابی)، شفتالو (هلو)، زرد آلو، انگور، بهی، خربوزه، تربوزو (هندوانه)... می‌باشد و همچنان در این سال‌های اخیر بادرنگ، گلپی و بادنجان رومی که از عرضه‌های زراعتی این ولایت، علاوه بر خود ولایت به ولایات دیگر نیز صادر می‌شود.

بعد از روی کار آمدن حکومت حامد «کرزی» به کمک موسسات خارجی به خصوص دفتر انکشافی آغا خان (ایکیدن) صنعت زراعتی رشد قابل ملاحظه نموده‌است و در حال حاضر۲۴ دربند باغ در هفت ولسوالی وجوددارد. هردربند آن ۵۰ جریب زمین را احتوا می‌کند. روی این ملحوظ دهاقین و باغداران بنابر وافربودن آب و هوای مساعد از حاصلات سالانه شان خوشبین‌اند.

اکثر ولسوالی‌های تخار، سرشار از آب بوده و مالداری در ولسوالی‌های فرخار و ورسج بیشتر به علت آب فراوان، رشد نموده‌است و مالداران اکثر اوقات مواشی شان را به کشورهای خارجی مانند پاکستان و تاجیکستان می‌فروشند.

ورزش

ورزش مانند سایر ولایات در این اواخر در تخار نیز پیشرفت خوبی داشته‌است. در گذشته‌ها پهلوانی، سنگ اندازی و یک ورزش محلی به نام (غُرسی) رواج داشت، اما در این اواخر ورزش‌های رزمی مانند تکواندو، کاراته، جودو، کونگفو، والیبال و فوتبال، کرکت، سامبو، زورخانه یی، کورش، پینگ پُنگ و دیگر رشته‌ها نیز به وجود آمده و اکثر جوانان و نوجوان مصروف این ورزش‌ها می‌باشند

همچنان ورزش درمکاتب اناث و ذکور نیز رشد نموده و اکثر دانش آموزان در اوقات فراغت، مصروف ورزش می‌باشند.

بیش از۲۲ فدراسیون ورزشی درتخار فعالیت دارند که ورزشکاران از چندین سال بدین طرف قهرمانی‌هایی را در مسابقات داخل و خارج از کشور نصیب شده و مدال‌های طلا، نقره و برنز را از آن خودساخته‌اند.

آمریت ورزشی تخار، نبود مکان منظم ورزشی رابرای جوانان ازجمله عمده‌ترین چالش برای تمرینات ورزشکاران می‌داند و خواهان ایجاد جمنازیوم و استادیوم‌های مجهز ورزشی هستند.

که در سال ۱۳۹۷ جمنازیوم بزرگ ورزشی ولایت تخار در پروژه شرقی، مجتمع ولایتی میان ریاست‌های امور سرحدات و قبایل و حج و اوقاف ساخته و به بهره‌برداری سپرده شد.

تقسیمات ولایتی

Takhar districts
ولسوالی‌های ولایت تخار افغانستان (شهرستان‌های استان تخار افغانستان)

جستارهای وابسته

منابع

  1. Central Statistics Office of Afghanistan. "Settled Population of country by Provinces and sex for 2006-2009 years". Archived from the original on 28 January 2010. Retrieved 2009-11-30.
  2. «Takhar provincial profile» (PDF). بایگانی‌شده (PDF) از روی نسخه اصلی در ۳ ژوئیه ۲۰۰۹. دریافت‌شده در ۳ ژوئیه ۲۰۰۹.
اکرام‌الدین معصومی

اکرام‌الدین معصومی (زاده ۱۳۳۲ ولسوالی اشکمش ولایت تخار) سیاستمدار افغانستان و نماینده مردم ولایت تخار در دوره شانزدهم مجلس نمایندگان است. وی در مجلس شانزدهم نمایندگان افغانستان عضو کمیسیون مواصلات، مخابرات، امور انکشاف شهری، تهیه مسکن، تهیه آب و برق و امور شاروالی‌ها می‌باشد.

فضل‌الله مجددی

فضل‌الله مجددی (زاده: ۱۳۳۵ ولسوالی برکی برک، ولایت لوگر) سیاست‌مدار افغانستانی و نماینده مردم لوگر در دوره پانزدهم مجلس نمایندگان افغانستان است. وی همچنین والی ولایت‌های لوگر، لغمان و تخار نیز بوده‌است.

ولسوالی اشکمش

اِشکَمِش یکی از ولسوالی‌ها/شهرستان‌های ولایت/اُستان تخار در شمال خاوری افغانستان است با جمعیت نزدیک به ۵۱٬۱۵۳ نفر است.

ولسوالی بنگی

بنگی یکی از ولسوالی‌های ولایت تخار در شمال خاوری افغانستان است با جمعیت نزدیک به ۲۸۱۹۷ نفر.

ولسوالی بهارک (تخار)

بهارک یکی از ولسوالیهای ولایت تخار در شمال خاوری افغانستان است با جمعیت نزدیک به ۴۰۹۰۲ نفر.

ولسوالی تالقان

تالقان یکی از ولسوالیهای ولایت تخار در شمال خاوری افغانستان است با جمعیت نزدیک به ۱۹۴۴۷۱ نفر.

ولسوالی خواجه بهاالدین

خواجه بهاءالدین یکی از ولسوالیهای ولایت تخار در شمال خاوری افغانستان است با جمعیت نزدیک به ۲۶۲۸۰ نفر.

ولسوالی خواجه غار

خواجه غار یکی از ولسوالیهای ولایت تخار در شمال خاوری افغانستان است با جمعیت نزدیک به ۴۴۹۰۹ نفر.

ولسوالی درقد

دَرقَد یکی از ولسوالی‌های ولایت تخار در شمال خاوری افغانستان است با جمعیت نزدیک به ۲۵۷۷۱ نفر.

درقد در شمال ولایت تخار واقع شده و با کشور تاجیکستان هم‌مرز است. ولسوالی درقد مانند جزیره‌ای واقع در میان رود آمو است.ولسوالی درقد در ولایت تخار یگانه ولسوالی افغانستان است که در آن‌سوی دریای آمو موقعیت دارد. ساکنان این ولسوالی به‌دلیل نبود پل، با دشواری‌های زیادی مواجه‌اند. باشندگان این ولسوالی با استفاده از قایق‌های غیرمعیاری و خطرناک، از دریای آمو عبور می‌کنند و سالانه چندین تن غرق می‌شوند.در زمین‌لرزه آبان ۱۳۹۴ (زمین‌لرزه هندوکش ۲۰۱۵) گروه طالبان از خلأ امنیتی استفاده کرده و کنترل ولسوالی درقد را در دست گرفتند.

ولسوالی دشت قلعه

ولسوالی دشت قلعه یکی از سرسبزترین و حاصل خیزترین ولسوالی‌های ولایت تخار می‌باشد. دشت قلعه با داشتن موقعیت بسیار خوب جغرافیایی دارای مناظر طبیعی زیبا و دریاهای خروشان می‌باشد.

ولسوالی رستاق

رُستاق یکی از ولسوالی‌های ولایت تخار در شمال خاوری افغانستان است با جمعیت نزدیک به ۲۵۰۰۱۱ نفر. ولسوالی رُستاق، از شهرهای افغانستان است و دومین شهر عمده ولایت تخار می‌باشد.

این شهر در دره کم‌آبی در شمال کوهستان‌های کم‌ارتفاع (۱۳۰۰متر) قرار دارد و تقریباً ۴کیلومتر طول و یک کیلومتر عرض داشته و جمعیتی نزدیک به ۷۰۰۰دارد که ۲۰٪آنان کشاورزند.

بازار این شهر در نیمه اول قرن نوزدهم از بازارهای معروف شمال افغانستان بوده؛ و اکنون در مسیر جاده اصلی هند و بخارا قرار دارد.

ولسوالی رستاق از طرف شمال با ولسوالی چاه آب؛ و شمال شرق با ولسوالی رستاق، ینگی قلعه، از طرف غرب با ولسوالی خواجه غار، از طرف جنوب شرق با ولسوالی کشم بدخشان و از طرف شرق با فیض آباد و مرکز بدخشان و ولسوالی شهر بزرگ ولایت بدخشان همسایه است.

ولسوالی فرخار

فرخار یکی از ولسوالیهای ولایت تخار در شمال خاوری افغانستان است با جمعیت نزدیک به ۳۷۸۶۴ نفر.

ولسوالی نمک‌آب

نمک‌آب یکی از ولسوالیهای ولایت تخار در شمال خاوری افغانستان است با جمعیت نزدیک به ۱۱۵۶۳ نفر.

ولسوالی هزارسموچ

هزارسموچ یکی از ولسوالیهای ولایت تخار در شمال خاوری افغانستان است با جمعیت نزدیک به 19000 نفر.

ولسوالی ورسج

ولسوالی ورسج با تلفظ فارسی دری (وُرسَج) و به انگلیسی (WARSAJ) یکی از ولسوالیهای ولایت (استان) تخار در شمال خاوری جمهوری اسلامی افغانستان است. با جمعیت نزدیک به ۳۳۵۰۶ نفر ۳٫۱ درصد نفوس ولایت تخار را تشکیل می‌دهد.

ولسوالی چال

چال یکی از ولسوالیهای ولایت تخار در شمال خاوری افغانستان است با جمعیت نزدیک به ۲۴۵۹۶ نفر.

ولسوالی چاه‌آب

چاه‌آب یکی از ولسوالیهای ولایت تخار در شمال خاوری افغانستان است چاه آب از جنوب با ولسوالی رستاق از شمال با ولسوالی ینگی قلعه و از شرق با ولایت بدخشان همسایه است با جمعیت نزدیک به ۶۴۱۵۱ نفر.

ولسوالی کلفگان

کلفگان یکی از ولسوالیهای ولایت تخار در شمال خاوری افغانستان است با جمعیت نزدیک به82750نفر.

ولسوالی ینگی‌قلعه

ینگی‌قلعه یکی از ولسوالیهای ولایت تخار در شمال شرقی افغانستان است با جمعیت نزدیک به ۳۹۳۹۸ نفر، مردم دراین ولسوالی به زبانهای دری تاجیکی وازبکی صحبت میکنند.دراین ولسوالی عده زیادی ازعلما وفرهنگیان ولایت بدخشان وجود دارندکه باعث رشد سریع این ولسوالی گردیده.

ولسوالی‌های ولایت تخار، افغانستان
ولایت‌ها
اروزگان
بادغیس
بامیان
بدخشان
بغلان
بلخ
پروان
پکتیا
پکتیکا
پنجشیر
تخار
جوزجان
خوست
دایکندی
زابل
سرپل
سمنگان
غزنی
غور
فاریاب
فَراه
قندهار
کابل
کاپیسا
کندوز
کنر
لغمان
لوگر
ننگرهار
نورستان
نیمروز
وردک
هرات
هلمند

به زبان‌های دیگر

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.