میشکان

میشکان (عبری : מִשְׁכַּן به معنی لغوی مسکن، محل سکونت) یا تبرنکل به معنی حضور قابل حمل و روحانی خداوند همراه با قوم اسراییل در زمانی که از مصر خارج شدند تا زمانی که سلیمان اولین معبد را بسازد بود. دستورالعمل ساخت آن توسط خداوند به موسی ابلاغ شد و موسی دستور داد بر اساس ابعاد وحی شده به او میشکان ساخته شود. در عهد عتیق هیچ مطلبی در مورد میشکان بعد از نابودی معبد اول توسط بابلیان در ۵۸۷ قبل از میلاد نیامده است. در کاملترین توضیح از میشکان، آن شامل یک لایه درونی به نام قدس‌الاقداس بود که در آن تابوت عهد نگهداری میشد. در لایه بیرونی که محل مقدس نام داشت چراغ طلایین، میز نان و محل خوشبوکننده وجود داشت. میشکان به صورت چادر بود و در زمان حرکت قوم اسراییل جمع شده و توسط آنان حمل میشد.

Stiftshuette Modell Timnapark
مدل میشکان در پارک تیمنا در اسراییل

معنی لغوی

میشکان از ریشه شکن که معادل سکن در عربی و فارسی است گرفته شده‌است. معنی لغوی آن محل حضور یا سکنی گزیدن است که ارتباط با حضور خداوند به همراه قوم اسراییل دارد. این حضور معمولاً به عنوان حضور شکینا (سکینه) در نظر گرفته می‌شود. واژه لاتین تبرنکل که در ترجمه انگلیسی استفاده می‌شود به معنی چادر است.

Tabernacle-view
مدل میشکان به صورت چادر

ویژگیها

دستور ساخت میشکان در کتاب خروج به موسی داده می‌شود :" و بگذار که آنها برای من یک عبادتگاه بسازند تا من در بین آنان حضور یابم. بر اساس آنچه که من به تو نشان خواهم داد و مختصات آن را و مفروشات آن را به تو خواهم گفت و تو آن را خواهی ساخت"(خروج ۲۵:۸-۹)

تاریخدانان معمولاً اعتقاد دارند که در کتاب خروج در مورد دو چادر صحبت می‌شود و یک چادر چادر شخصی موسی است و دیگری چادری است که میشکان بود.

Mishkan5 big
مدل میشکان که در آن محل مقدس و قدس الاقداس در پشت پرده نشان داده شده است.

سازندگان

در فصل ۳۱ کتاب خروج سازندگان میشکان مشخص می‌شوند :"خدا به موسی گفت :"من بزالل پسر اوری پسر هور را از قبیله یهودا انتخاب کردم. من او را با روح مقدس پر کردم و به او حکمت، دانایی و علم دادم و هر فنی را آموختم. او قادر خواهد بود که نقشه را بکشد و کارهای طلا و نقره و مس و سنگبری و چوببری و کارهای دیگر را انجام دهد. من همچنین به او اوهولیاب پسر آچیسماخ از قبیله دان را دادم. من در قلب هر فرد با استعداد طبیعی حکمت قرار دادم. آنها هر آنچه را که من دستور دادم خواهند ساخت ، چادر ملاقات، تابوت عهد و روکش آن، تمامی وسایل چادر، میز و وسایل آن، منورای پاکیزه و وسایل آن، محل خوشبوسازی، محل قربانی و وسایل آن، محل شستشو و پایه آن، پارچه بسته بندی، لباسهای مقدس هارون کاهن و پسرانش تا بپوشند و خدمت کنند، روغن مسح، و عود برای عبادتگاه. آنها هر آنچه من دستوردادم انجام خواهند داد. " (خروج ۳۱:۱-۱۱)

منابع

  • مشارکت کنندگان ویکی‌پدیای انگلیسی، Tabarnacle، بازدید شده در اردیبهشت ۹۳.
  • دائرةالمعارف یهودی، tabarnacle
آکادمی هنر و طراحی بزالل

آکادمی هنر و طراحی بزالِل مدرسه‌ی ملی طراحی در اسراییل است که در سال ۱۹۰۶ به دست هنرمند یهودی بوریس شاتز بنیان گذاشته شد. بزالل همچنین قدیمی‌ترین نهاد آموزش عالی در اسراییل است. نام بزالل از شخصیتی به همین اسم در کتاب مقدس برگرفته شده که بنا بر روایت‌های دینی از سوی موسی مامور نظارت بر طراحی و ساخت میشکان شده بود.

آکادمی بزالل در پردیس کوه اسکوپوس دانشگاه عبری اورشلیم قرار دارد به جز دانشکده معماری آن که در مرکز اورشلیم واقع شده است.

افود

افود (عبری: אֵפוֹד) یک لباس مخصوص در اسراییل قدیم بود که در معبد سلیمان توسط کاهن اعظم پوشیده می‌شد. در کتاب ساموئل نوشته شده است که داوود در زمانی که در برابر تابوت عهد می‌رقصید لباس افود را پوشیده بود. در کتاب خروج نوشته شده است که لباس افود توسط کاهن اعظم معبد سلیمان پوشیده می‌شد.

الداد و مداد

الداد و مداد دو پیامبر اسراییل هستند که در کتاب اعداد از آنها نام برده شده است. در داستان ذکر شده است که الداد و مداد در چادر اسراییلیان ماندند زمانی که ۷۰ نفر از قوم اسراییل به سمت میشکان در بیرون کمپ اسراییل برای به دست آوردن هدیه پیامبری رفتند. در داستان یوشع بن نون، از موسی درخواست میکند که الداد و مداد را از پیامبری منع کند ولیکن موسی میگوید که اینکه بقیه قوم اسراییل نیز بتوانند پیامبری کنند خوب است. در نوشته های ربانی ذکر شده است که الداد و مداد در مورد جنگ گاگ و مگاگ (یاجوج و ماجوج) صحبت کرده اند و پادشاه مگاگ غیریهودیان را برای جنگ با یهود آماده خواهد کرد تا زمانی که آتشی از جانب خداوند آنان را نابود میکند.

تابوت عهد

Sandoqe Ahad یا صندوق عهد (به عبری: אָרוֹן הָבְּרִית) (یا Aron Ha-berit) صندوقی است که در عهد عتیق در کتاب خروج توضیح داده شده‌است و حاوی دو لوح سنگی بود که ده فرمان خدا به موسی بر روی آن نوشته شده بود. به نوشته کتاب مقدس، «صندوق عهد» که نسخه اصلی «ده فرمان» را درون خود دارد، در معبد بیت‌المقدس قرار دارد.بر اساس توضیحات دیگر در کتاب خروج، کتاب اعداد و نامه به عبریان تابوت علاوه بر ده فرمان دارای عصای هارون، یک شیشه من (غذایی که خدا برای عبریان فرستاد) و نسخه اصلی تورات که توسط موسی نوشته شده‌است بود؛ ولیکن اولین کتاب پادشاهان می‌گوید که در زمان سلیمان تابوت عهد فقط دارای ده فرمان‌بر روی دو لوح سنگی بود. بر اساس کتاب خروج تابوت به دستور و راهنمایی خدا توسط موسی ساخته شد. این دستورها را موسی در طور سینا دریافت کرد. بر اساس عهد عتیق خدا از بین دو چروبیم که بر روی تابوت بود با موسی صحبت می‌کرد.

بر اساس نوشته عهد عتیق یکسال بعد از اینکه عبریان از مصر خارج شدند تابوت عهد توسط موسی و بر اساس دستور خدا ساخته شد. از این زمان به بعد و بعد از روکش شدن آن با طلا این صندوق توسط لاویان (قومی که برای روحانی بودن در نظر گرفته شده بودند) حمل می‌شد. این صندوق در جنگهای اسراییل همراه آنها بود. وقتی تابوت عهد توسط لاویان به رود اردن نزدیک شد، آبها همانگونه که برای موسی باز شده بودند باز شدند و اجازه عبور ارتش اسراییل را دادند. دیوارهای اریحا بعد از اینکه تابوت عهد در کنار آن گردانده شد و شیپور دمیده شد فروریخت. در هنگام حمل تابوت عهد همیشه به وسیله حجابی از پوست حیوان و پارچه آبی مخفی می‌شد تا هیچ‌کس به آن نگاه نکند. در متون تاریخی اشاره‌ای به تابوت عهد نشده‌است.

بعضی مسیحیان مانند مسیحیان کاتولیک و مسیحیان ارتدوکس اعتقاد دارند که مریم مادر عیسی مانند تابوت عهد بود زیرا او عیسی را در خود حمل کرد.

شکینا

شِکینا یا شِخینا (عبری: שכינה) واژه‌ای مؤنث در تورات برای توصیفِ حضورِ خداوند می‌باشد. این واژه معمولاً در تورات برای حضور خداوند در هیکل سلیمان در اورشلیم بکار رفته است.

مشکان

شهر مشکان مرکز بخش مشکان ( پشتکوه سابق)، شهرستان نی‌ریز، استان فارس در جنوب ایران.

این شهر در فاصله ۳۰۳ کیلومتری یزد، ۳۰۷ کیلومتری کرمان و ۳۰۵ کیلومتری شیراز قرار دارد. شهر مشکان در ۶۳ کیلومتری نی‌ریز قرار دارد.

معبد دوم اورشلیم

معبد دوم اورشلیم (عبری: בֵּית־הַמִּקְדָּשׁ הַשֵּׁנִי بت هامیقداش هاشانی) یک معبد یهودی بود که در محل مسجد الاقصی در زمان معبد دوم بین ۵۱۶ قبل از میلاد تا ۷۰ بعد از میلاد وجود داشت. این معبد جایگزین هیکل سلیمان شد که در سال ۵۸۶ قبل از میلاد تخریب شد. این معبد به دستور امپراتوری پارس و به کمک منابع مالی این امپراتوری ساخته شد.

موسی

موسی از شخصیت‌های کتاب مقدس و نیز قرآن است. در نظر پیروان ادیان سامی (شامل یهودیت و مسیحیت و اسلام) وی از پیامبران بزرگ است و مطابق روایات سنّتی این دین‌ها، قوم بنی اسرائیل را از مصر بیرون برد.

در روایات مذهبی‌تبار وی چنین است: موسی پسر عمران پسر یصهر پسر قاهت پسر لاوی پسر یعقوب پسر اسحاق پسر ابراهیم. مادرش یوکابد دختر لاوی و خواهرش میریام (کُلثُم) بود. برادر بزرگ ترش هارون (آرون) نام داشت. بنا به روایت تورات و قرآن، مادر موسی او را در سبدی انداخته به رود نیل سپرد و همسر فرعون آسیه او را از آب گرفت. آسیه، فرعون را راضی کرد که موسی را به فرزندی بپذیرند و موسی در دربار فرعون رشد یافت. موسی به جرم کشتن یک قبطی تحت تعقیب قرار گرفت و به مدین رفت. در آن جا هشت سال به کاهن مدین که بنا به روایت مسلمانان، شعیب، نام داشت، خدمت کرد. آن گاه باصفورا (صپوراه) دختر شعیب ازدواج کرد. بنا به اعتقاد یهودیان، مسیحیان، مسلمانان در بازگشت از مدین، به موسی از سوی خدا وحی شد و او به پیامبری بنی اسرائیل برگزیده شد. موسی به همراهی برادرش هارون به نزد فرعون رفت و او را به یکتاپرستی فراخواند. موسی سه سال از هارون کوچکتر بود و در زمان سخن گفتن با فرعون در مصر هشتاد سال داشت، هم چنین موسی بنی اسرائیل را در خروج از مصر رهبری کرد. بنا به اعتقاد یهود، ده فرمان، در کوه طور به موسی الهام شد که پایه‌های شریعت قوم یهود را تشکیل می‌دهد. موسی در نزد مسلمانان به کلیم‌الله مشهور است و یکی از پنج پیامبر اولوالعزم به‌شمار می‌آید. بر اساس روایت تورات، موسی در زمان وفات صد و بیست سال داشت، بنا به اعتقاد یهود پس از موسی بنا به فرمان خدا، یوشع بن نون از یاران بسیار نزدیک او زمامدار و رهبر بنی اسرائیل شد.بسیاری از تاریخدان ها به وجود تاریخی او شک دارند

نیسان (عبری)

نیسان (به عبری: נִיסָן‌) نخستین ماه سال مدنی و هفتمین ماه مذهبی در تقویم عبری است. نام این ماه از نام‌های بابلی ماهها گرفته شده‌است. در تورات نام این ماه آویو است که به معنی این است که در این ماه جو می‌رسد. آشوریان این ماه را ماه شادی می‌دانستند. نیسان معمولاً در تقویم میلادی معادل مارس-آوریل و در تقویم فارسی معادل سال نو است. تنها کتابی در عهد عتیق که از ماه نیسان یاد شده‌است کتاب استر می‌باشد.

هیکل سلیمان

هیکلِ سلیمان یا معبدِ سلیمان یا هیکلِ مقدس (به عبری: בית המקדש הראשון تلفظ: بیت هامیقداش هاریشون به معنیِ خانهٔ مقدسِ اول یا بیت‌المقدس الاول) بر اساس کتاب مقدس و قرآن اولین معبدِ باستانیِ یهود بوده که در مجموعه پرستش‌گاه اورشلیم قرار داشته‌ است تا زمانی که در سال ۵۸۷ پیش از میلاد بدستِ بخت النصر بابلی تخریب می‌شود. این معبد دارای تابوت عهد بود.

بر اساس کتاب مقدس سلیمان این معبد را در زمانی که قوم یهود متحد بود و تحت پادشاهی او قرار داشت بنا کرد. از این رو ساخت آن در حدود قرن ۱۰ قبل از میلاد تصور می‌شود. به دلیل حساسیت‌های زیاد مذهبی در مورد این معبد کاوش‌های باستانی زیادی در محوطه مسجد الاقصا انجام شده‌ است.

کاهن اعظم

کاهن اعظم (عبری: כהן גדול کوهن گادول) روحانی اعظم دین یهودیت در زمان وجود معبد اول و دوم بود. کاهن اعظم از تبار کاهنین معبد بود که از نسل هارون برادر موسی بودند.

تقسیم‌های قومی یهودی
جنبش‌هایمذهبی
فلسفه یهودی
متون یهودی
مکان‌های مقدس یهودی
شخصیت‌های یهود در کتاب مقدس
رهبری در یهودیت
نقش‌ها
فرهنگ
مسائل
زبان‌های یهودی
نیایش
و ادعیه
رده:یهودیت و دین‌های دیگر
تاریخ یهود
جنبش سیاسی یهودیت
یهودستیزی

به زبان‌های دیگر

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.