ملاکی

ملاکی یا ملاخی(در عبری:מַלְאָכִי، در یونانیΜαλαχίας به معنی «یاری‌رساننده به خدا»)یکی از پیامبران عهد عتیق در انجیل و تنخ عبری بود که نامش در بین انبیای کوچک آمده‌است.[۱] ملاکی از قبیله زبولون بود و پس از آزادی قوم یهود به دست کورش، ولادت یافت. ملاکی با نحمیا[۲] و عزرا[۳] معاصر بوده‌است. نبوت او پس از حجی و زکریا بوده‌است.[۴] در زمان ملاکی، عدم پرداخت هدایا و عشر، شکستن سبت، ازدواج یهودیان با زنان بیگانه و رشوه‌خواری کاهنان در بین بنی‌اسرائیل شایع بود[۵] که ملاکی قوم را برای اجتناب از ازدواج با دیگر اقوام و نگه داشتن حرمت سبت و دیگر قوانین شریعت موسی متقاعد ساخت.[۶] در روایات یهودی آمده است که ملاکی از کاهنین زمان نحمیا بود و پیمان او را برای بازسازی اورشلیم مهر کرد.[۷] یهودیان کتاب ملاکی را وحی الهی می‌دانند؛[۸] متن این کتاب به شکل شعر بلند است. درگذشت ملاکی در اورشلیم اتفاق افتاده است، بسیاری او را آخرین پیامبر عهد عتیق می‌دانند.

پانویس

 1. ملاکی ۱:۱
 2. ملاکی ۲:۱۱؛ نحمیا ۱۳:۲۱
 3. ملاکی ۳:۱۴؛ عزرا ۸:۲۱
 4. ملاکی ۱:۱۰؛۳:۱۰
 5. ملاکی ۳:۸؛ نحمیا ۱۳:۱۰؛۱۰:۱۰
 6. ملاکی ۱:۶؛۲:۱۴؛۳:۱۱
 7. نحمیا ۴:۸
 8. ملاکی ۱:۳

منابع

 • کتاب مقدس عهد عتیق و عهد جدید، ترجمه فاضل خان همدانی، ویلیام گلن، هنری مرتن، تهران: اساطیر، ۱۳۷۹، شابک ‎۹۶۴-۳۳۱-۰۶۸-X
 • یاردون سیز (۱۳۸۰دانشنامه کتاب مقدس، ترجمهٔ بهرام محمدیان، تهران: روز نو، ص. ۱۹۱۲
 • جیمز هاکس (۱۳۷۵قاموس کتاب مقدس، ترجمهٔ عبدالله شیبانی، تهران: اساطیر، ص. ۱۱۴

جستارهای وابسته

الیاس

الیاس یا ایلیا (به عبری: אליהו الیاهو به معنی یهوه خدای من است؛ به انگلیسی: Elias یا Elijah) پیامبر قوم اسراییل در زمان پادشاهی شمالی اسراییل در زمان اهب بود. نام او در کتاب پادشاهان از عهد عتیق ذکر شده‌است. بر اساس کتاب پادشاهان الیاس از پرستش یهوه در برابر پرستش بعل دفاع کرد او مرده را زنده کرد، از آسمان به درخواست او آتش بارید و در یک تندباد گرفتار شد. در کتاب ملاکی بازگشت الیاس قبل از «روز بزرگ و دهشتناک خداوند» پیش‌بینی شده‌است و از این رو او در اتفاقات آخرالزمان نقش مهمی دارد. از الیاس در تلمود، میشنا، عهد جدید، قرآن و کتب و آثار دیانت بهائی نیز نام برده شده‌است.

امباتومانتی

امباتومانتی (به لاتین: Ambatomainty) یک سکونتگاه مسکونی در ماداگاسکار است که در ملاکی (ماداگاسکار) واقع شده‌است.

امبولودیا سود

امبولودیا سود (به لاتین: Ambolodia Sud) یک سکونتگاه مسکونی در ماداگاسکار است که در ملاکی (ماداگاسکار) واقع شده‌است.

انداباتوکا

انداباتوکا (به لاتین: Andabotoka) یک سکونتگاه مسکونی در ماداگاسکار است که در ملاکی (ماداگاسکار) واقع شده‌است.

تنخ

تَنَخ یا تناخ (به عبری: תנ"ך)، نام عبری کتاب مقدس یهودیان است که نزد مسیحیان، کتاب مقدس عبری خوانده می‌شود و با برخی تغییرات و اضافات با عنوان عهد عتیق در کتاب مقدس مسیحیان جای گرفته‌است و مشتمل بر سه بخش است:

تورات یا تورا (به عبری: תורה) (فرمان یا شریعت)

نوییم (به عبری: נביאים) یا کتب انبیا

کتوویم (به عبری: כתובים) یا مکتوبات (نوشته‌ها)تنخ در حقیقت کلمه‌ای است که از ترکیب حرف نخست این سه واژه در زبان لاتین ساخته شده‌است.

جایگاه تولید

جایگاه تولید (به انگلیسی: place of articulation) یکی از معیارهای اساسی در طبقه‌بندی آواهای گفتار است. در آواشناسی تولیدی، جایگاه تولید به نقطه‌ای اشاره دارد که در آن اندام‌های گفتار انواع مختلف بست را ایجاد می‌کنند.

مطالعات سنتی آواشناسی ۱۱ نقطه مجزا را در اندام گفتار شناسایی می‌کند: دولبی، لبی‌دندانی، دندانی، لثوی، برگشتی، لثوی‌کامی، کامی، نرمکامی، ملازی، حلقی و چاکنایی. چنین تقسیم‌بندی‌ای معیار افقی را برای تقسیم‌بندی جایگاه‌های تولید به کار می‌برد که خود به نوعی مشکل‌ساز است. برای نمونه با چنین ملاکی نمی‌توان تقسیم‌بندی صحیحی از آواهایی که تنها یک طرف زبان در ایجاد بست درگیر هستند، ارائه کرد. مطالعات جدید با ادغام تقسیم‌بندی‌های سنتی نوع دیگری از تقسیم‌بندی را پیشنهاد می‌کند که بر اساس اندام‌های تولیدی فعال است: لب پائین (لبی)، تیغه زبان (پیشین)، تنه زبان (پس زبانی)، ریشه زبان (ریشه‌ای) و تارآواها (چاکنایی).لدیفوگد و مدیسون تعداد جایگاه تولید را ۱۷ مورد می‌دانند: دولبی، لبی‌دندانی، زبانی‌لبی، درون‌دندانی، نوک‌دندانی، دندانی‌لثوی، نوک‌لثوی، لثوی، نوک‌برگشتی، لثوی‌کامی، برگشتی، کامی، نرمکامی، ملازی، حلقی، برون‌چاکنایی و چاکنایی.به‌طور سنتی طبقه‌بندی مشابهی هم از واکه‌ها شده که براساس معیارهای شنیداری است. در این طبقه‌بندی از مقیاس‌های افقی دو طبقه پیشین و پسین، و براساس مقیاس عمودی دو طبقه باز و بسته به دست می‌آید. با این حال به دلیل عدم وجود همبستگی‌های کالبدشناختی مشخص، صحبت در مورد واکه‌ها براساس جایگاه تولید، کمتر رایج است.

جوان خام

جوان خام (به روسی: Подросток, Podrostok) رمانی از نویسندهٔ روس فیودور داستایفسکی است که در سال ۱۸۷۵ منتشر شد.

این رمان شرح احوال جوان ۱۹ سالهٔ روشنفکری با نام «آرکادی دولگوروکی»، فرزند نامشروع ملاکی زنباره به نام «ورسیلوف» است. داستان بر تضاد ایدئولوژیک مستمر پدر و پسر تمرکز دارد که نمایانگر تقابل تفکر سنتی نسل ۱۸۴۰ با نظرات پوچ‌گرایانهٔ نسل ۱۸۶۰ روسیه است.

دیونوسیوس تراکس

دیونوسیوس تراکس یا دیونوسیوس تراخس زبان‌شناس و نحوی یونانی بود که در حدود ۱۶۶ ق م زاده شد و در اسکندریه و رودس برآمد.

او شاگرد آریستارخوس ساموتراکی بود و مؤلف قدیم‌ترین دستور زبان یونانی موجود نیز می باشد. این کتاب دست‌کم تا سیزده قرن به‌عنوان معیار و ملاکی در این موضوع باقی ماند. دستور زبان لاتینی به هیئت آن نوشته شد و بسیاری از اصطلاحات فنی که هنوز امروزه مورد استفاده است (ازقبیل وجوه مِلْکی، مفعولی و مصدری) ترجمهٴ مغلوطی از اصطلاحات فنی یونانی است. دیونوسیوس شروحی بر آثار هومر و کارها و روزهای هزیود نیز نوشت.

زبان‌شناسی اجتماعی

زبانشناسی اجتماعی (Sociolinguistics) شاخه‌ای از علم زبان‌شناسی است که به مطالعهٔ تأثیرات عوامل اجتماعی مانند هنجارهای فرهنگی، توقعات و بافت بر ویژگی‌ها و مدل‌های زبانی آنان می‌پردازد. این علم، با علم جامعه‌شناسی زبان پیوندی نزدیک دارد که به بررسی اثر زبان بر جامعه می‌پردازد. در واقع دو فرایند مکمل هم در دینامیک ارتباط مابین زبان و فاکتورهای اجتماعی وجود دارد: از یک دیدگاه، تفاوت‌های اجتماعی بین افراد ارتباط دوسویه با طرز و طریق سخن گفتن آنان دارد، و از جانب دگر، خود همین متفاوت شدن روش استفاده از زبان ملاکی برای تقسیم کردن اجتماعی محسوب می‌شود.

سفر اعداد

سفر اعداد (به عبری:בַּמִּדְבָּר، به معنی «در بیابان») چهارمین کتاب تورات یهودیان و از کتاب‌های عهد عتیق مسیحیان است کتاب اعداد مشتمل بر سی وپنج فصل و شرح دوران سی و هشت سال سرگردانی بنی‌اسرائیل در بیابان بعد از پیمان بستن در کوه سینا است. در این کتاب توقف بنی‌اسرائیل در قادش برنیع و عزیمت آن‌ها به دشت‌های موآب نیز شرح داده شده است. بر اساس روایات یهودی، موسی این کتاب را نوشته است.

سفر تثنیه

تثنیه (به عبری: דְּבָרִים) (به انگلیسی: Book of Deuteronomy)، به معنی «سخنان»، نام آخرین کتاب تورات و از بخش‌های عهد عتیق است و مشتمل بر سی و چهار فصل است. بر اساس روایات یهودی، کتاب را موسی نوشته‌است. در انجیل‌های چهارگانه موسی نویسنده تثنیه دانسته شده‌است. سایر نویسندگان عهد جدید نیز تأیید کرده‌اند که تثنیه را موسی نوشته‌است. در انجیل متی چندبار عیسی از تثنیه نقل قول کرده‌است. در این کتاب حوادث بدون رعایت ترتیب تاریخی آن بیان شده‌است. در پایان این کتاب سه خطابه از موسی نقل شده‌است. این کتاب با مرگ موسی پایان یافته‌است؛ یهودیان نویسنده این بخش را یوشع بن نون دانسته‌اند.

فهرست منطقه‌های ماداگاسکار

بعد از اینکه در ۴ اکتبر ۲۰۰۲ تغییراتی در تقسیمات اداری و جغرافیایی ماداگاسکار ایجاد شد، ۶ استان سابق این کشور منحل شده و ماداگاسکار از لحاظ جغرافیایی به ۲۲ منطقه تقسیم شد. فهرست مناطق بیست و دوگانه ماداگاسکار در جدول زیر درج شده است.

ملاکی (ماداگاسکار)

ملاکی (Melaky) یکی از ۲۲ منطقه کشور ماداگاسکار است.

نفقه

نفقه طبق ماده ۱۱۰۷ قانون مدنی ایران، عبارتست از:

همه نیازهای متعارف و متناسب با وضعیت زن از قبیل مسکن، البسه، غذا، اثاث منزل و هزینه‌های درمانی و بهداشتی و خادم در صورت عادت یا احتیاج به واسطه نقصان یا مرض. ملائت و توانایی اقتصادیِ مرد یا وضعیت خانوادهٔ پدری زن، ملاکی برای تعیین میزانِ نفقه «نیست».

پیامبران کهین

پیامبران کهین یا دوازده رسول (به عبری: תרי עשר) آخرین کتابهای کتب انبیا است و دوازده کتاب از دوازده رسول یا پیامبر بدون شریعت است ولی در عهد عتیق همه را یک کتاب میشمارند.در یهودیت پروتستان و کاتولیک این کتابها شامل این گروه است.

کتاب هوشع

کتاب یوئیل

کتاب عاموس

کتاب عوبدیا

کتاب یونس

کتاب میکاه

کتاب ناحوم

کتاب حبقوق

کتاب صفنیا

کتاب حجی

کتاب زکریا

کتاب ملاکی

کتاب جودیت

سِفر یهودیت، جزو کتابهای مقدس یهودیان است. بنابر روایت دانشمندان خاورشناس و یهودشناس، این داستان، ریشه‌های ایرانی دارد.

کتاب صفنیا

کتاب صفنیا (به انگلیسی: Book of Zephaniah) (به عبری: צְפַנְיָה) نهمین کتاب، از دوازده کتاب پیامبران کهین است.این کتاب بعد از کتاب حبقوق و قبل از کتاب حجی قرار دارد.

نام "صفنیا" به این معنی است که «یهوه او را پنهان ساخته/از او محافظت کرده»

کتاب ملاکی

ملاکی یا ملاخی (به عبری: מַלְאָכִי) یک کتاب از کتاب مقدس عبری است و به همین دلیل آخرین کتاب نوییم از تنخ و آخرین کتاب از پیامبر کهین و همچنین آخرین کتاب عهد عتیق به شمار می‌رود.

این کتاب تصور می‌رود توسط فردی به نام ملاکی نوشته شده‌باشد اما در میان دینداران بین موضوع و اینکه کدام ملاکی این کتاب را نوشته اختلاف وجود دارد.

بعضی از دین‌شناسان آکادمیک به شباهت این کتاب و باب‌های ۹-۱۴ کتاب زکریا اشاره می‌کنند و نویسنده آنها را یکی می‌دانند.

کتاب ناحوم

کتاب ناحوم هفتمین کتاب از دوازده پیامبران موجود در کتاب مقدس عبری است. نگارش این کتاب را به ناحوم نسبت میدهند و احتمالاً در سده هفتم پیش از میلاد و در اورشلیم نوشته شده است. این کتاب مشتمل بر دو بخش است.

مریم باکره
فرشتگان مقرب
پاتریارک‌ها
پیامبران
حواریون
Evangelists
Disciples
شهیدان
پاپ‌ها
پدران کلیسا
معترفان
پزشکان
باکره‌ها
Apologetics

به زبان‌های دیگر

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.