معاریو

معاریو (در زبان عبری: מעריב تلفظ: معریو) به معنای "عصرانه" یکی از روزنامه‌های پرخواننده اسرائیل است که به زبان عبری در اسرائیل منتشر می‌شود. دفتر اصلی روزنامه معاریو در شهر تل‌آویو قرار دارد. روزنامه معاریو در تاریخ ۱۵ فوریه ۱۹۴۸ میلادی، توسط عزرائیل کارلیباخ بنیان‌گذاری شد.

روزنامه معاریو، یک روزنامه سیاسی است، اما به هیچ گروه خاص سیاسی تعلق و وابستگی ندارد.

معاریو
Maariv logo
Maariv cover
First edition of Maariv, 1948
نوعروزنامه
قطعروزنامه نیم‌قطع
صاحب امتیازEli Azur
سردبیرDoron Cohen
Golan Bar-Yosef
تأسیس‌شده1948
جهت‌گیری سیاسیمیانه‌گرایی
زبانزبان عبری
دفتر مرکزیتل‌آویو، اسرائیل
شمارگانabout 90,000
وبگاه رسمیMaariv Online
Maariv
ساختمان اصلی روزنامه معاریو (معروف به خانه معاریو) در خیابان کارلِباخ تل‌آویو.

منابع

آمنون یتزحاق

آمنون یتزحاق (به عبری: אַמְנוֹן יִצְחָק) و (به عربی: آمنون اسحق)٬ (زاده ۸ نوامبر ۱۹۵۳ تل‌آویو)٬ یک ربی حریدی است. او بخاطر جنبش کیرُو یا دعوت همگان به زندگی مذهبی طبق شریعت٬ شناخته شده‌است و سخنان و اعلامیه‌هایش بزبان‌های گوناگون در رسانه‌ها و اینترنت منتشر می‌شوند.

اسناد فلسطین

اسناد فلسطین به اسناد منتشر شده توسط شبکه خبری الجزیره و روزنامه گاردین در سال ۲۰۱۱ گفته می‌شود که به گفته آن‌ها مکاتبات دیپلماتیک مربوط به نزاع اعراب و اسرائیل می‌باشد. به گفته تلویزیون الجزیره این اسناد بزرگترین درز اطلاعات دیپلماتیک مربوط به مناقشه فلسطین بوده و شامل ۱،۷۰۰ تصویر، یادداشت، ایمیل، نقشه، و هزاران صفحه از مکاتبات دیپلماتیک با شرح عملکرد داخلی روند صلح اسرائیل و فلسطین می‌باشد. این اسناد بین ۲۳ تا ۲۶ ژانویه ۲۰۱۱ منتشر شد. حکومت خودگردان فلسطین اسناد منتشره را جعلی خوانده است.

اوقات شرعی

اوقات شرعی به زمان‌های مشخص و دقیقی از شبانه روز گفته می‌شود که شخص دین‌دار در آن زمان عبادت دینی خود را انجام می‌دهد. محاسبه دقیق زمان‌های شرعی از دیرباز نزد منجمان رایج بوده‌است.

ترورهای هدفمند اسرائیل

اسرائیل یکی از بیشترین سوابق را در ترور هدفمند رهبران فلسطینیان داراست. بسیاری از رهبران سازمان‌های فلسطینی همچون جهاد اسلامی و حماس توسط دستگاه‌های امنیتی اسرائیل ترور شده‌اند. دادگاه عالی اسرائیل قتل هدفمند را توجیه و آن را در مقابل عملیات‌های انتحاری فلسطینان تأیید کرد. اسرائیل این قتل‌ها را در راستای دفاع از امنیت خود و آنچه مقامات اسرائیلی جلوگیری از پیشروی تروریست می‌خوانند می‌داند. قتل هدفمند اسرائیل با واکنش جامعه جهانی مواجه گردید. اسرائیل همچنین به ترور دانشمندان هسته‌ای ایران متهم شده‌است.

تهمت خون ۱۹۱۰ در شیراز

تهمت خون در شیراز به کشتار یهودیان شیراز در سال ۱۹۱۰ میلادی اشاره دارد. در این سال پس از شایعه قتل یک دختر مسلمان توسط یهودیان برای کسب خون آن برای طبخ فطیر مسلمانان به یهودیان هجوم بردند و در این واقعه به گزارش روزنامه اسرائیلی معاریو ۳ یهودی کشته شده اما به گفته نویسنده یهودی انگلیسی تبار، دیوید لیتمان ۱۲ یهودی کشته ۵۰ یهودی زخمی زخمی شدند.

عزرائیل کارلیباخ

عزرائیل کارلیباخ (به عبری: עזריאל קרליבך) روزنامه‌نگار یهودی، ستون‌نویس، تحلیل‌گر سیاسی، نویسنده و بنیان‌گذار روزنامه عبری‌زبان معاریو بود.

وی از باورمندان به جنبش صهیونیسم بود و مقالات سیاسی‌اش در دوران قیومیت بریتانیا بر فلسطین، دوران یشوف و روزهای آغازین تشکیل کشور اسرائیل، نقش مهمی در انسجام جامعه یهودی در دوران تشکیل کشور اسرائیل داشت.خیابانی در مرکز شهر تل‌آویو که ساختمان و دفتر روزنامه معاریو در آن‌جا قرار دارد، به افتخار وی نام‌گذاری شده‌است.

قاهر ۳۱۳

قاهر اف-۳۱۳ یک هواپیمای نظامی و آموزشی سبک با قابلیت پشتیبانی نزدیک است که توسط سازمان صنایع هوایی نیروهای مسلح در دست توسعه است. پروژه ساخت جنگنده قاهر پروژه‌ای برای ساخت نوعی جت جنگندهٔ تک‌سرنشین و پنهان‌کار در ایران است که همه مراحل طراحی و ساخت جنگنده قاهر اف-۳۱۳ را دانشمندان و متخصصان ایرانی انجام دادند. اولین پیش‌نمونه یا ماکت آن در ۱۴ بهمن ۱۳۹۱ توسط رئیس‌جمهور سابق ایران محمود احمدی‌نژاد رونمایی شد. این جت جنگنده در روز ۲۶ فروردین ۱۳۹۶ آزمایش‌های حرکت بر روی باند (تاکسی) را انجام داد و در بهمن ماه همان سال انجام تست فست تاکسی (سرعت‌گیری در باند تا پرواز) توسط سردار دهقان تأیید شد.نامگذاری قاهر به معنی مقهور کننده، چیره، توانا است و ممکن است عدد ۳۱۳ اشاره به تعداد یاران حجت بن الحسن داشته باشد.

نماز (یهودیت)

نماز در دینِ یهود یا تِفیلا (به عبری: תְּפִלָּה) و در جمع تِفیلیم یا تِفیلوت، به نماز و نیایش روزانهٔ یهودیان گفته می‌شود. توضیحات دقیق در باب آن‌ها را می‌توان در سیدور یا بخش‌های میشنا کتب سنتی دعای دیانت یهودی جست.

یهودیان معمولاً در هر روز سه نماز می‌خوانند و در روز شبات و سایر روزهای مقدس فرقه‌های ارتدکس و محافظه کار یک نماز اضافی هم به نام موساف خوانده می‌شود. نماز پنجمی هم به نام نئیلا وجود دارد که اکنون تنها در یوم کیپور دهمین روز از ماه تیشری که اوایل پاییز است خوانده می‌شود. می‌توان نماز را فرادی یا به جماعت یا به همراه منیان خواند. مثل نماز اسلامی در یهودیت هم نماز جماعت ارجح است و بخش‌هایی هم دارد که جز در جماعت اجرا نمی‌شود.

اکثر مراسم آیینی در یهودیت با ملودی سنتی به نام نیگون به حالت آوازی قرائت می‌شود. در هر کنیسه، سکویی کم ارتفاع وجود دارد که حذان بر فراز آن این مناجات را رهبری می‌کند.

یهودیان شرقی فعلی به زبان ییدیش دارند که داون Daven می‌گویند و همان معنای نماز خواندن می‌دهد و یهودیان ارتدوکس اشکنازی بسیار از آن استفاده می‌کنند.

هاآرتص

هاآرتص یا هَ‌اَرِتض (در زبان عبری: הארץ) به معنای «سرزمین» که اشاره‌ای است به سرزمین اسرائیل.

هاآرتص قدیمی‌ترین روزنامه عبری چاپ اسرائیل است که از سال ۱۹۱۹ میلادی و حدود سی سال قبل از تشکیل کشور اسرائیل منتشر می‌شود. روزنامه هاآرتص به دو زبان عبری و انگلیسی که ترجمه مقالات و مطالب عبری روزنامه‌است منتشر می‌شود. گفتنی است روزنامه هاآرتص به دلیل نوع دیدگاه، دارای خوانندگانی از سراسر جهان است. دفتر اصلی روزنامه هاآرتص در شهر تل‌آویو قرار دارد.

در مقایسه با روزنامه‌های معاریو و یدیعوت احرونوت که از شمارگان بسیار بالایی برخوردار هستند، روزنامهٔ هاآرتص شمارگان پائین‌تری دارد. اما خوانندگان آن اصولاً از قشر تحصیل‌کرده جامعه اسرائیل هستند. روزنامه هاآرتص همچنین توجه بسیاری به مقالات هنری، اجتماعی و فرهنگی دارد.دانشنامه بریتانیکا، روزنامه هاآرتص را پرنفوذترین روزنامه اسرائیلی معرفی کرده‌است.روزنامه هاآرتص به گرفتن مواضع چپ‌گرایانه شهرت دارد.

واکنش‌های بین‌المللی به جنگ غزه ۲۰۰۹–۲۰۰۸

جنگ غزه ۲۰۰۸–۲۰۰۹ همراه با موضع‌گیری بسیاری از کشورها و سازمان‌ها در سطح جهان بود. همچنین تظاهرات‌های مردمی قابل ملاحظه‌ای در کشورهای گوناگون برگزار شد که گاه با مواضع رسمی کشورها تفاوت آشکاری داشت. وقوع این جنگ به روابط بین اسرائیل با برخی کشورهای عربی که به سمت عادی‌سازی پیش می‌رفت آسیب زد. یک مقام اسرائیلی همچنین اظهار کرد که این جنگ احتمالاً روابط رو به پیشرفت اسرائیل با کشورهای اروپایی را تحت تأثیر قرار داده و موجب معکوس شدن سیر پیشرفت تعاملات می‌شود.

یاکو نیمرودی

یاکو نیمرودی (به عبری: יעקב נמרודי) (در ایران مشهور به یعقوب نیمرودی ) (۱۹۲۶ بغداد-۱۹۹۹) دلال اسلحه، افسر سابق موساد در ایران و مالک روزنامه اسرائیلی معاریو است. وی یکی از دلالان فروش اسلحه به ایران در طی ماجرای ایران-کنترا بوده است.

رسانه‌های اصلی اسرائیل
روزنامه‌های اصلی اسرائیل
شبکه‌های تلویزیونی و
ایستگاه‌های مرکزی رادیویی
در اسرائیل

به زبان‌های دیگر

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.