قفل چرخ

قفل چرخ وسیله‌ای برای جلوگیری از حرکت وسایل نقلیه است. قفل چرخ در معمول‌ترین شکل خود، از قفلی تشکیل شده که چرخ را احاطه کرده و برای ممانعت از جدا کردن خودش و همچنین چرخ، ساخته شده‌است.

معمولا از آن در پارک‌کردن‌های غیرمجاز یا غیرقانونی به جای یدک‌کشی (بکسل) وسیلهٔ نقلیهٔ خاطی، استفاده می‌شود. در این موارد، پلیس یا صاحب مِلکی که قفل چرخ را بر وسیلهٔ نقلیه گذاشته، ممکن است برای گشودنش مطالبهٔ جریمه کند.

قفل چرخ
خودرویی که به دلیل توقف غیرمجاز، توسط پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ، در خیابان انقلاب تهران با قفل چرخ متوقف شده‌است.

جستارهای وابسته

منابع

جدول زمانی اختراع‌ها در ایالات متحده آمریکا (۱۹۴۶–۱۹۹۱)

جدول زمانی اختراع‌ها در ایالات متحده (۱۹۴۶–۱۹۹۱)، تعدادی از مهم‌ترین اختراعات و ابداعات شکل گرفته توسط شهروندان ایالات متحده آمریکا، از ۱۹۴۶ تا ۱۹۹۱ میلادی است. این اختراعات در بازهٔ زمانی جنگ سرد قرار دارد که تا فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی ادامه می‌یابد. اختراعات به دلیل بند ۸ از بخش هشتم ماده اول قانون اساسی آمریکا شامل حق ثبت و حقوق مالکیت می‌شوند.

این حق در سال ۱۷۹۰ پس از تصویب کنگره به امضای رئیس جمهور جورج واشنگتن رسید که در ادامه به تأسیس اداره ثبت اختراع منجر شد. با این حال این روند در سال ۱۸۳۶ دچار تکامل شد و منجر به تشکیل اداره ثبت اختراع و نشان تجاری ایالات متحده شد. از زمان تشکیل این اداره در سال ۱۸۳۶ تا سال ۲۰۱۱، در مجموع ۷٬۸۶۱٬۳۱۷ اختراع به ثبت رسیده‌است.

به زبان‌های دیگر

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.