قصبه

قصبه به آبادی بزرگی گفته می‌شود که از چند ده تشکیل شده باشد[۱] و مترادف آبادی، ده، دهات، دهکده، رستاق، روستا و قریه می‌باشد.

همچنین قصبه به بخش یا ناحیه قلمروی یک کلیسا گفته می‌شود که شامل بخشی از یک اسقف‌نشین است. قصبه زیر نظر معنوی و قضایی یک روحانی قصبه است؛ کسی که دارای یک یا تعداد بیشتری معاون است. از دیدگاه تاریخی، قصبه‌ها اغلب همان مناطق جغرافیایی ملوک اربابی را، اما در عین حال با داشتن حق تعریف املاک توسط کلیسای قصبی، شامل می‌شدند.

اصطلاح قصبه در حالت عام نه تنها برای اشاره به زمین‌های یک منطقه، که همچنین مردمی که در آن اجتماع زندگی می‌کردند، و نیز دارایی‌های کلیسا درون آن منطقه به کار می‌رفته ‌است. در انگلستان، زمین و دارایی‌های کلیسا در قاعده از آن روحانی قصبه بودند که به دلیل وابستگی او به آن قصبه، به وی واگذار می‌شدند.

BerndorfEnsembleMargaretenplatz
کلیسای قصبهٔ مارگارت قدیس در برندورف، اتریش. از دیدگاه تاریخی، کلیساهای قصبه‌ها در مرکز توجه مردمان مسیحی محلی بوده‌اند.

منابع

  1. معین، محمد. [[۱] «قصبه»] مقدار |نشانی= را بررسی کنید (کمک). فرهنگ فارسی معین. دریافت‌شده در ۳ نوامبر ۲۰۱۵.
اندیس آنومالی قصبه

آنومالی قصبه یک اندیس فلزی است که در حوالی شهر جبال بارز استان کرمان قرار دارد و مادهٔ معدنی موجود در آن، طلا است.سنگ میزبان این اندیس گرانیت، گرانودیوریت، کوارتزدیوریت، ماسه‌سنگ، سنگ آهک است در این اندیس، پاراژنزهای شئلیت، گالن، پیریت، باریت، کرومیت، گارنت، سروزیت، لیمونیت، مالاکیت، منییت، مولیبدنیت، پیرومورفیت یافت می‌شوند.

درشت‌نی

دُرُشت‌نِی استخوان بلندی است در طرف داخل ساق پا که بین زانو و مچ پا قرار دارد. درشت‌نی مسئول حمایت بیشتر وزن بدن است و برای حرکت مفصل زانو و مچ پا ضروری است.

در ساق پای جانداران مهره‌دار دو استخوان وجود دارد که استخوان بزرگ‌تر و قوی‌تر درشت‌نی و استخوان باریک‌تر و ضعیف‌تر نازک‌نی نام دارد. به درشت‌نی، استخوان قلمِ پا هم گفته می‌شود. این دو استخوان، زانو را با قوزک پا پیوند می‌دهند.

در ساختار مچ پا سه استخوان درشت‌نی، نازک‌نی و قاپی شرکت دارند که توسط رباط‌هایی مثل رباط دلتوئید، رباط تالوفیبولار پیشین و پسین و غیره پشتیبانی می‌شوند.درشت‌نی در جنس مذکر راست و عمودی است وبا استخوان درشت‌نی پای دیگر هم‌راستا است ولی در جنس مؤنث، درشت‌نی‌ها مقداری خمیدگی به سوی بیرون دارند تا اریب بودن استخوان ران زنانه را جبران کنند.

درشت‌نی شامل انتهای فوقانی، تنه و انتهای تحتانی است. انتهای فوقانی آن حجیم‌تر از انتهای تحتانی است و به سمت عقب گسترده شده، در مجموع شامل دو لقمه (کاندیل) داخلی و لقمه خارجی و یک برجستگی است. لقمه داخلی بزرگ‌تر از لقمه خارجی است اما به اندازهٔ آن برجسته نیست.

دهستان قصبه شرقی

قصبهٔ شرقی دهستانی است از توابع بخش مرکزی شهرستان سبزوار استان خراسان رضوی ایران.

دهستان قصبه غربی

قصبه غربی، دهستانی است از توابع بخش مرکزی شهرستان سبزوار استان خراسان رضوی ایران.

دیسرائلی، کبک (قصبه)

دیسرائلی (به فرانسوی: Disraeli) قصبه‌ای در منطقه شهری له آپالاش ناحیه شودییر-آپالاش در استان کبک کانادا است. در سرشماری سال ۲۰۱۱ این قصبه ۱٬۰۱۹ نفر جمعیت داشته‌است و مساحت آن ۹۳٫۸۸ کیلومتر مربع است.

سن-آلکسی، کبک (قصبه)

سَن-آلِکسی (به فرانسوی: Saint-Alexis) قصبه‌ای در منطقه شهری مونکالم ناحیه لانودییر در استان کبک کانادا است. در سرشماری سال ۲۰۱۱ این قصبه ۸۳۳ نفر جمعیت داشته‌است و مساحت آن ۳۶٫۵۹ کیلومتر مربع است.

سنه‌تر، کبک (قصبه)

سنه‌تر (به فرانسوی: Senneterre) قصبه‌ای در منطقه شهری لا وله-دو-لور ناحیه آبیتیبی-تمیسکامنگ در استان کبک کانادا است. در سرشماری سال ۲۰۱۱ این قصبه ۱٬۱۴۶ نفر جمعیت داشته‌است و مساحت آن ۴۳۲٫۹۸ کیلومتر مربع است.

قصبه (عنبرآباد)

قصبه (عنبرآباد)، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان عنبرآباد در استان کرمان ایران است.

قنات قصبه

قنات قصبه شهر گناباد (کاریز گناباد) عمیق‌ترین و قدیمی‌ترین کاریز جهان است. آنگونه که از منابع کهن و همچنین سفرنامه ناصر خسرو و منابع شفاهی بر می‌آید آن را قنات قصبه می‌گفته‌اند.

لپیفانی، کبک (قصبه)

لِپیفانی (به فرانسوی: L'Épiphanie) قصبه‌ای در منطقه شهری لسومپسیون ناحیه لانودییر در استان کبک کانادا است. در سرشماری سال ۲۰۱۱ این قصبه ۳٬۱۸۹ نفر جمعیت داشته‌است و مساحت آن ۵۵٫۳۲ کیلومتر مربع است.

نوتر-دام-دو-بون-کونسیی، کبک (قصبه)

نُتر-دام-دُ-بُن-کُنسِیی (به فرانسوی: Notre-Dame-du-Bon-Conseil) قصبه‌ای در منطقه شهری درومون ناحیه سانتر-دو-کبک در استان کبک کانادا است. در سرشماری سال ۲۰۱۱ این قصبه ۹۷۱ نفر جمعیت داشته‌است و مساحت آن ۸۶٫۴۲ کیلومتر مربع است.

پریش فرانکلین، لوئیزیانا

فرانکلین پریش (به انگلیسی: Franklin Parish) یک قصبه در ایالات متحده آمریکا است که در لوئیزیانا واقع شده‌است.

پریش لینکلن، لوئیزیانا

لینکلن پریش (به انگلیسی: Lincoln Parish) یک قصبه در ایالات متحده آمریکا است که در لوئیزیانا واقع شده‌است.

پریش مورهاوس، لوئیزیانا

مورهاوس پریش (به انگلیسی: Morehouse Parish) یک قصبه در ایالات متحده آمریکا است که در لوئیزیانا واقع شده‌است.

پریش ورنن، لوئیزیانا

ورنن پریش (به انگلیسی: Vernon Parish) یک قصبه در ایالات متحده آمریکا است که در لوئیزیانا واقع شده‌است.

پریش کادو، لوئیزیانا

کادو پریش (به انگلیسی: Caddo Parish) یک قصبه در ایالات متحده آمریکا است که در لوئیزیانا واقع شده‌است.

پریش کالدول، لوئیزیانا

کالدول پریش (به انگلیسی: Caldwell Parish) یک قصبه در ایالات متحده آمریکا است که در لوئیزیانا واقع شده‌است.

پریش یونیون، لوئیزیانا

یونیون پریش (به انگلیسی: Union Parish) یک قصبه در ایالات متحده آمریکا است که در لوئیزیانا واقع شده‌است.

پلسیویل، کبک (قصبه)

پلِسیویل (به فرانسوی: Plessisville) قصبه‌ای در منطقه شهری لرابل ناحیه سانتر-دو-کبک در استان کبک کانادا است. در سرشماری سال ۲۰۱۱ این قصبه ۲٬۶۲۹ نفر جمعیت داشته‌است و مساحت آن ۱۳۶٫۲۹ کیلومتر مربع است.

به زبان‌های دیگر

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.