قاهره

قاهِرِه (عربی: القاهِرَة‎، انگلیسی: Cairo کایروُ، از ریشهٔ قَهَرَ، به معنای: چیره شده) پایتخت مصر[۱] و بزرگترین شهر جهان عرب و خاورمیانه است.[۲] این شهر در بخش شمال شرقی مصر در نزدیکی دلتای نیل جای دارد، رود نیل از میانش می‌گذرد و دریای مدیترانه در ۱۶۵ ک. م شمال آن می‌باشد.[۳] کلان‌شهر قاهره با ۱۴٬۴۵۰٬۰۰۰ نفر و ۸۶٬۳۶۹ ک. م مساحت، شانزدهمین شهر پرجمعیّت جهان است.

قاهره در سال ۹۶۹ م (۳۵۸ ق ۳۴۷ ش) ساخته شد. در طول تاریخ پایتخت خاندان‌های بزرگ مصر بوده‌است و از مهمترین مراکز تمدن اسلامی در سده‌های میانه بوده‌است و در سدهٔ ۱۰ م جز نیشابور و بغداد همتایی در جهان اسلام نداشت؛ از این رو، امروزه غنی از مسجدهای تاریخی (که بدین سبب به شهرِ هزار منار مشهور است)، موزه‌های مصر باستان و تاریخ اسلامی، کتابخانه‌ها و مؤسسات نشر است و مرکز گسترش فکری اسلامی و عربی شمرده می‌شود. این شهر همچنین دارای قدیمیترین و بزرگترین صنعت فیلم‌سازی و موسیقی در جهان عرب است.[۴] به سبب دانشگاه الازهر، که به عنوان یک مدرسه در سال ۹۷۰ م ساخته شد، دومین بنیاد کهنِ آموزشی عالی در جهان به‌شمار می‌رود.

در حال حاضر این شهر یک پایتخت ملی با طراوت و پر رفت‌وآمد است و به ازای هر مایل مربع یکی از بیشترین تراکم‌های جمعیتی دنیا را دارد. با وجود اینکه شهر در تنازع با تأثیرات منفی اجتماعی و محیطی تراکم جمعیت است ولی همچنان به عنوان مرکز اصلی سیاسی، اقتصادی و فرهنگی مصر و نخستین مقصد برای گردشگران باقی مانده‌است.

قاهره
Cairo

القاهرة
پرچم قاهره Cairo

پرچم
Egypt Cairo locator map
مختصات: ۳۰°۳′۲۹″ شمالی ۳۱°۱۳′۴۴″ شرقی / ۳۰٫۰۵۸۰۶°شمالی ۳۱٫۲۲۸۸۹°شرقیمختصات: ۳۰°۳′۲۹″ شمالی ۳۱°۱۳′۴۴″ شرقی / ۳۰٫۰۵۸۰۶°شمالی ۳۱٫۲۲۸۸۹°شرقی
کشور مصر
استاناستان قاهره
حکومت
 • فرمانداردکتر عبدالعظیم وزیر
مساحت
 • کل۴۵۳ کیلومتر مربع (۱۷۰ مایل مربع)
جمعیت (۲۰۰۶)
 • جمعیت۶۷۵۸۵۸۱
 • تراکم۱۵٬۰۰۰/km۲ (۳۹٬۰۰۰/sq mi)
منطقهٔ زمانیEET (یوتی‌سی ۲+)
 • تابستان (DST)EEST (یوتی‌سی ۳+)
پیش‌شماره(های) تلفن۲ (۲۰)+
وبگاهwww.cairo.gov

تاریخ

ETH-BIB-Kairo aus 1000 m-Weitere-LBS MH02-03-0025-A
نمای هوایی از قاهره و رود نیل در سال ۱۹۲۶ میلادی

ریشهٔ نام و نخستین آبادانی

اولین سکونتگاه در منطقهٔ قاهره، فُسطاط بود که آن اولین پایتخت مصر پس از اسلام است. این شهر در سال بیستم ق (۶۴۱ م) با تلاش فاتح مصر از سوی مسلمانان، عمرو بن عاص ساخته شد که مسجد، بازار و بناهای دفاعی مهمترین بخش‌های آن به‌شمار می‌رفت. مسجد آن هنوز پابرجاست و مسجد عمرو عاص نامیده می‌شود. این مسجد را نخستین مسجد در قارهٔ آفریفا می‌دانند. فسطاط دارای ارتباط بازرگانی (کاروان‌ها) و فرهنگی با سراسر جهان اسلام بود و یکی از امصار شمرده می‌شد، از سوی آن فتوحات بعدی مسلمانان در افریقیه ادامه یافت و در دورهٔ فرمانروایان بعدی گسترش و پیدا کرد.

قاهره در سده‌های میانه

Complex of Al Sultan Al Zahir Barquq 011
برخی از مهم‌ترین مساجد و بناهای مهم اسلامی قاهره در خیابان مُعز واقع شده‌اند.

در سال ۹۶۹ (میلادی) جوهر صقلی شهری نو را در شمال فسطاط در سه سال بنیان نهاد که آن را المنصوریة نامید. سپس خلیفهٔ فاطمی، المعز لدین‌الله در ۷ رمضان ۳۶۱ (=۱۱ ژوئن ۹۷۲ م)درون آن جای گرفت و آن را پایتخت خلافت فاطمیان قرار داد و آن را القاهِرَة (al-Qahirah)، به معنی شهری که بر آن قاهر/چیره شده، نامید. او در قصری که جوهر بنا نهاده بود، جای گرفت و در روز دوم رسماً خلافت خود را اعلام کرد. از آن تاریخ، پیروی قاهره از بغداد (خلافت عباسیان) بریده شد.

دوران فاطمیان، درخشان‌ترین دورهٔ تاریخ قاهره و مصر در سده‌های میانه بوده‌است. مساحت آن را نزدیک به ۳۴۰ فدان گفته‌اند و دیوارهای آجری شهر را در بر می‌گرفته‌اند. دانشگاه الازهر، به عنوان یک مدرسه در کنار مسجد الازهر در سال ۹۷۰ م ساخته شد، که دومین بنیاد کهنِ آموزش عالی در جهان به‌شمار می‌رود که همچنان پویایی دارد. همچنین، دروازه‌های بزرگی در قاهره در دوره فاطمی ساخته شد که مشهورترین آن‌ها زویلة، نصر و فتوح نام داشت.

ناصر خسرو از بزرگان سدهٔ دهم میلادی، که خود سه یا شش سال در پایتخت فاطمیان، قاهره، در دوران المستنصر بالله اقامت داشت؛ در سفرنامهٔ خود نوشت:

در وقتی که معز لدین‌الله بیامد در مصر سپاهسالاری از آن خلیفه بغداد بود پیش معز آمد به طاعت و معز با لشکر بدان موضع که امروز قاهره است فرود آمد و آن لشکرگاه را قاهره نام نهادند آنچه آن لشکر آن جا را قهر کرد [فتح کرد] و فرمان داد تا هیچ‌کس از لشکر وی به شهر در نرود و به خانه کسی فرو نیاید، و بر آن دشت مصری بنا فرمود و حاشیت خود را فرمود تا هرکس سرایی و بنایی بیناد افکند و آن شهری شد که نظیر آن کم باشد

— سفرنامه، بخش صفت قاهره، [۵]

او همچنین نیشابور سدهٔ ۱۰ م را تنها شهری را می‌دانست که می‌توانست برابر با قاهره باشد.

انقلاب سال ۲۰۱۱

The lion of Egyptian revolution (Qasr al-Nil Bridge)-edit2
یک معترض پرچم مصر را برمی‌افرازد، در پی تظاهرات ۲۵ ژانویه ۲۰۱۱.

در پی انقلاب سال ۲۰۱۱ در مصر، میدان تحریر در منطقهٔ مرکزی شهر قاهره، به نماد مبارزه علیه حکومت حسنی مبارک تبدیل شده‌بود.[۶]

شهرهای پیوسته

جغرافیا

قاهره در شمال مصر که با نام مصر سفلی شناخته می‌شود، در ۱۶۵ کیلومتری جنوب دریای مدیترانه و ۱۲۰ کیلومتری غرب خلیج و آبراه سوئز قرار دارد.[۷] شهر در طول رود نیل کشیده‌شده‌است، بلافاصله در جنوب نقطه‌ای که رود دره محدود به صحرا و شاخه‌های آن را به درون ناحیه پست دلتای نیل ترک می‌کند. هرچند کلانشهر قاهره از نیل به تمام جهات گسترده‌شده، شهر قاهره تنها کرانه شرقی رود و دو جزیره میان آن در مساحتی برابر با ۴۵۳ کیلومتر مربع را شامل می‌شود.[۸][۹]

مترو

متروی قاهره در سال ۱۹۸۷ تأسیس شده و هم‌اکنون دارای ۳ خط و ۶۱ ایستگاه می‌باشد.

فرهنگ و هنر

هنرهای نمایشی: خانهٔ اپرای قاهره جدید (کانون فرهنگی ملی) در سال ۱۹۸۰ و پس از اینکه خانهٔ اپرای اصلی متعلق به قرن نوزدهم در سال ۱۹۷۱ در آتش ویران شد، مورد بازسازی قرار گرفت و اکنون عرصهٔ اصلی برای هنرهای نمایشی شهر است. در خانهٔ اپرای قاهره تئاتر سیاحتی و برنامهٔ گروه‌های موسیقی، باله و شرکت اپرای باله و ارکستر قاهره برنامه اجرا می‌کنند.

اپرای قاهره در جایگاه‌های نمایشی شبیه به پارک ناحیهٔ جزیره (Gazirah Exhibition Grounds) واقع شده‌است که شامل تئاتر در فضای آزاد، آمفی تئاتر و دو سالن سرپوشیده‌است. مرکز مجهز و جدیدتر کنفرانس بین‌المللی قاهره با گنجایش ۲۵۰۰ صندلی در حومهٔ شهری مدینه النصر (Madinat Nasr)، پیشکشی از جانب چینی‌ها در سال ۱۹۹۱ بود. این مرکز در سال بعد و با اجرای بالهٔ گریگورویچ بالت (Grigorovich Ballet) از تئاتر بولشوی روسیه، گشایش یافت. جایگاه‌های اجرای مردمی قاهره اسلامی به ویژه در دورهٔ تعطیلات ماه رمضان خانهٔ مجموعه‌های هنری زینب خاتون (Zeinab Khatoun) و القاری (Al-Ghouri) هستند. نمایش‌ها و کنسرت‌ها نیز در تالار اورت (Ewart Hall) و سالن تئاتر والاس (Wallace Theater)، واقع در محوطهٔ دانشگاه آمریکایی قاهره، به اجرا در می‌آید. قاهره مرکزی برای تئاتر مشروع عربی است اگرچه این اجرائات در معرض سانسور دولتی هستند. رقص باله و مدرن از محبوبیت قابل ملاحظه‌ای در قاهره برخوردارند، شرکت رقص باله (بالهٔ قاهره) در سال ۱۹۶۰ و با کمک اتحاد جماهیر شوروی که معلمین رقص خود را برای آموزش اعضای شرکت به قاهره فرستاد، تأسیس شد. هر چند با اخراج مشاورین شوروی از مصر در سال ۱۹۷۲ اجرای بالهٔ روسی نیز پایان یافت. بعد از این از کیفیت کاری گروه‌های هنری کاسته شد ولی در سال ۱۹۹۱ و با اضافه شدن رقصنده‌هایی از روسیه و ایتالیا این گروه‌ها تقویت شدند.

قاهره را نیز پایتخت سینمای جهان عرب می‌دانند، تئاتر عروسکی قاهره از اکتبر تا می و در باغهای ازبکیه (Ezbekiyya Gardens) واقع در شمال آتابا (Ataba)، به اجرا در می‌آید.[۱۰]

اقتصاد

Flickr - Daveness 98 - Cityscape in Cairo
بافت فقیرنشین قاهره.
سراسر نما بخشی از قاهره در کنار رود نیل.
سراسر نما بخشی از قاهره در کنار رود نیل.

ارتباطات بین‌المللی

ایران

مسجد الرفاعی آرامگاه شخصیت‌هایی همچون رضا شاه و محمدرضا شاه پهلوی آخرین پادشاهان ایران است که این خاکسپاری‌ها مقدمه‌ای برای تیره شدن روابط ایران و مصر شد.

خواهرخواندگان

خاورمیانه
آمریکای شمالی
آسیا-اقیانوسیه
اروپا

جستارهای وابسته

پایتخت‌های تاریخی مصر

منابع

 1. «دستور مصر، مادة (185)». دستور مصر. دریافت‌شده در 10-11-۲۰13. تاریخ وارد شده در |تاریخ بازدید= را بررسی کنید (کمک)
 2. «اوروک لینک». اوروک لینک. دریافت‌شده در 10-11-۲۰13. تاریخ وارد شده در |تاریخ بازدید= را بررسی کنید (کمک)
 3. «Press Release Distribution». دریافت‌شده در ۱۱-۱۱-۲۰۱۳. تاریخ وارد شده در |تاریخ بازدید= را بررسی کنید (کمک)
 4. Mustafayev, Nicat (11 March 2011). "World metro systems by annual passenger rides". Retrieved 11 March 2011.
 5. http://ganjoor.net/naserkhosro/safarname/sh44/
 6. مخالفان دولت یمن به اعتراضات خود ادامه می‌دهند، دویچه‌وله فارسی
 7. "Cairo to Suez". WolframAlpha. Wolfram Research. Retrieved 10 September 2009.
 8. "Cairo Maps". Cairo Governorate. Archived from the original on 19 April 2009. Retrieved 10 September 2009.
 9. Brinkhoff, Thomas. "Egypt: Governorates & Cities". City Population. Retrieved 12 September 2009.
 10. [Junior Worldmark Encyclopedia of World Cities, U.X.L staff, 2000]
 11. "NYC's Partner Cities". The City of New York. Archived from the original on 14 August 2013. Retrieved 2012-12-16.
 12. "International Cooperation: Sister Cities". Seoul Metropolitan Government. www.seoul.go.kr. Archived from the original on 10 December 2007. Retrieved 26 January 2008.
 13. "Seoul -Sister Cities [via WayBackMachine]". Seoul Metropolitan Government (archived 2012-04-25). Retrieved 2013-08-23.
 14. "Stuttgart Städtepartnerschaften". Landeshauptstadt Stuttgart, Abteilung Außenbeziehungen (به German). Retrieved 2013-07-27.
محلات شهر قاهره خانه سُهَیمی

غرب: بولاق | گاردن‌سیتی | زمالک | قصرالنیل

شرق: مصرالجدیده | نزهه | شهرک نصر | وایلی | عباسیه | بساتین | باغ‌های قبه | زیتون | عین شمس | مرج

شمال: شبرا | الساحل | زاویه حمراء | شرابیه | روض‌الفرج | مطریه | منیره جدیده

جنوب: مصرالقدیمه | جزیره‌الروضه | دارالسلام | المعادی | حلوان | تبین |
قاهره مرکزی: وسط‌القاهره | موسکی | الخلیفه | المقطم | باب‌الشعریه | سیده زینب

محلات نوساز: حی‌السلام | منشاه ناصر

حومه قاهره: قاهره و جیزه | شبرا الخیمه

آرتور آربری

آرتور جان آربِری (به انگلیسی: Arthur John Arberry) (زادهٔ ۱۲ مهٔ ۱۹۰۵ - درگذشتهٔ ۲ اکتبر ۱۹۶۹) خاورشناس انگلیسی بود.

آلبر کوسری

آلبر کوسری (به فرانسوی: Albert Cossery) (به عربی: البرت قصيري) نویسنده قرن بیستم میلادی اهل فرانسه است.

وی از نژاد سوری-لبنانی بود و در شهر قاهره به دنیا آمد

آندره شدید

آندره شدید (به فرانسوی: Andrée Chedid) نویسنده و شاعر قرن بیستم میلادی اهل فرانسه است.

ابن بابشاذ

ابوالحسن طاهر بن احمد شهرت‌یافته به ابن بابشاذ (درآمیختهٔ: بن باب بن شاذ) (؟ -۱۰۷۷) شاعر و نویسندهٔ مصری در سدهٔ پنجم هجری بود. او در دیوان انشای قاهره به‌عنوان یک مُتأمِّل (پیگیر، ویراستار) کار می‌کرد(کسی که در سجلات و رسائل می‌کاود تا خطای آن در اصلاح کند). از این راه حقوق بسیاری می‌گرفت. همچنین در مسجد جامع عمرو بن عاص، نحوخوان بود.

ابن فارض

اِبْنِ فارِض، (نام کامل: ابوحفص شرف‌الدین عمر بن علی بن مرشد بن علی) (۵۷۶–۶۳۲ق/۱۱۸۱–۱۲۳۴م)، بزرگ‌ترین سراینده شعر صوفیانه در ادبیات عربی است. موضوع بیشتر اشعار او عشق به خداوند است و از این رو به وی سلطان العاشقین لقب داده‌اند.

به گفته نواده اش، نسبت ابن فارض به قبیله بنی سعد (قبیله حلیمة مرضعه پیامبر) می‌رسد. پدرش از اهالی حماة شام بود که به مصر مهاجرت کرد. او در سال ۵۷۶ هجری قمری (۱۱۸۱ م) در مصر زاده شد و مقدمات علوم را نزد پدرش فراگرفت و نزد بهاءالدین قاسم عساکر به استماع حدیث پرداخت و به مطالعه فقه شافعی پرداخت. سپس راه صوفیان را گزید و بیشتر وقت خود را در وادی‌المستضعفین واقع در کوه دوم از رشته‌کوه‌های مقطم نزدیک شهر مردگان کنونی در قاهره می‌گذراند. ابن فارض پس از آن راه مکه را پیش گرفته و در آنجا به سیر و سلوک می‌پردازد و سرانجام پس از پانزده سال به قاهره بازمی‌گردد. وی در قاهره به مقام نایب الحکمی ملک عزیز ایوبی رسید و به دلیل اینکه در محاکم قضایی سهم الارث زنان را بر مردان می‌نوشت به فارض شهرت یافت.

دربارهٔ تغییر احوال ابن فارض روایتی بدین شرح آورده‌اند: «در این ایام با پیرمرد بقال دیدار کرد و پیرمرد که او را مرشد روحانی ابن فارض دانسته‌اند، وی را به عزیمت به حجاز اشارت کرد. ابن فارض به مکه رفت و پانزده سال در کوه‌های اطراف مکه به تزکیه نفس پرداخت. ابن فارض به زودی به مصر بازگشت. یک بار دیگر با شیخ بقال دیدار کردو بعد از مرگ بر وی نماز خواند.»بعد از آن ابن فارض تا آخر عمر در صحن خطابه ازهر ساکن شد و در سال ۶۳۲ق همان‌جا درگذشت. وی را در محلی به نام قرافه در دامنه کوه مقطّم در جوار شیخ بقال به خاک سپردند.

ابوالعباس قلقشندی

ابوالعباس قَلقَشَندی (۱۳۵۵م-۱۴۱۸) (نسب کامل: شهاب‌الدین ابوالعباس احمد بن علی بن احمد بن عبدالله فزاری قلقشندی) ادیب و شاعر مصری بود.وی در قلقشنده، سه فرسنگی قاهره به دنیا آمد و در قاهره پرورش یافت و در همان‌جا تحصیل را شروع کرده و سپس به اسکندریه رفت و پس از تحصیل، مناصب و وظائفی هم در دولت ممالیک بر عهده گرفت.

روزگار وی، عصر شکوفایی دانش تاریخ، آن هم به صورت منظم است. در این دوره است که برخی از بزرگ‌ترین مجموعه‌های تاریخی، مانند تاریخ ابن خلدون، البدایة و النهایة نوشتهٔ ابن کثیر، «تاریخ الاسلام» ذهبی و غیره نوشته می‌شود.

کارهای وی که بیشتر ادبی و تاریخی است، عبارتند از: صبح الاعشی، «نهایة الارب فی معرفة انساب العرب»، «مآثر الانافة»، «حلیة الفضل و زینة الکرم فی المفاخرة بین السیف و القلم» و «قلائد الجمان فی التعریف بقبایل عرب الزمان».

وی در شب شنبه دهم جمادی الاَّخرهٔ ۸۲۱ ق، در شصت و پنج سالگی وفات کرد.

ادمون ژابه

ادمون ژابه (فرانسوی: [ʒabɛs]; فرانسوی: Edmond Jabès; به زبان عبری: אדמון ז'אבס، عربی: إدمون جابيس‎; نویسنده و شاعر قرن بیستم میلادی اهل فرانسه است.

استان‌های مصر

کشور مصر به ۲۷ استان (به عربی: محافظة) تقسیم شده‌است، هر استان زیر نظر یک فرماندار اداره می‌شود. عزل و نصب فرماندار از جمله اختیارات رئیس‌جمهور مصر است.

این ۲۷ استان عبارتند از:

استان اسکندریه

استان اسوان

استان اسیوط

استان بحیره

استان بنی سویف

استان قاهره

استان دقهلیه

استان دمیاط

استان فیوم

استان غربیه

استان جیزه

استان اسماعیلیه

استان کفر الشیخ

استان مطروح

استان منیا

استان منوفیه

استان وادی الجدید

استان شمال سیناء

استان پورت‌سعید

استان قلیوبیه

استان قنا

استان بحر الاحمر

استان شرقیه

استان سوهاج

استان جنوب سیناء

استان سوئز

استان اقصریک استان ممکن است به‌طور کامل از مناطق «شهری» تشکیل شده باشد یا ترکیبی باشد از مناطق «شهری» و مناطق «روستایی».

علاوه بر این، یک استان ممکن است فقط از یک شهر تشکیل شده باشد، مثل استان قاهره یا استان اسکندریه. چنین استان‌هایی به مناطق (محله‌های شهری) تقسیم‌بندی شده‌اند. برای مثال استان قاهره به ۴۱ منطقه شهری و استان اسکندریه به ۷ منطقه شهری تقسیم‌بندی شده‌اند.

تراکم جمعیت در بیشتر استان‌های مصر حدود هزار نفر در کیلومتر مربع است در حالیکه در سه استان پهناور مصر، تراکم جمعیت تنها ۲ نفر در کیلومتر مربع است.

اسماعیل پوناوالا

اسماعیل قربان‌حسین پوناوالا (به انگلیسی: Ismail Kurban Husein Poonawala) (متولد ۷ ژانویه ۱۹۳۷) بیش از ۳۰ سال است که در دانشکده زبان و فرهنگ خاور نزدیک دانشگاه یو سی ال ای، استاد عربی است. او دکترایش را از دانشگاه یو سی ال ای گرفته‌است

ایوبیان

ایوبیان (عربی: الأیوبیون‎)، یک دودمان کرد مسلمان سنی مذهب بود که صلاح‌الدین ایوبی به مرکزیت مصر بنیاد گذاشت. این سلسله در طول قرون ۱۲ و ۱۳ میلادی بر بخش عظیمی از خاورمیانه حکم می‌راند. این سلسله پس از دودمان فاطمیان و زنگیان به حکومت رسید و دست به فتوحات گسترده‌ای در سراسر خاورمیانه زد. سرانجام صلاح‌الدین با شکست پادشاهی اورشلیم در جنگ حطین سرزمین مقدس را ضمیمه خاک ایوبیان کرد.

باشگاه ورزشی الاهلی مصر

باشگاه الاهلی (به عربی: نادی الأهلی) یک باشگاه ورزشی از کشور مصر است که در شهر قاهره قرار دارد و تیم فوتبال آن در لیگ برتر فوتبال مصر بازی می‌کند.

این باشگاه در سال ۱۹۰۷ میلادی تأسیس شده‌است.

الاهلی از باشگاه‌های پرطرفدار فوتبال در کشور مصر می‌باشد و همچنین پرافتخارترین تیم در لیگ برتر مصر می‌باشد.

این باشگاه در سال ۲۰۰۰ میلادی از سوی کنفدراسیون فوتبال آفریقا به عنوان «باشگاه قرن آفریقا» نام گرفت.

باشگاه الاهلی با ۱۳۰ قهرمانی (۱۱۰ داخلی - ۲۰ بین‌المللی) بیش از هر تیم فوتبال دیگری در دنیا قهرمانی کسب کرده‌است. این تیم با ۲۰ قهرمانی در مسابقات بین‌المللی، پرافتخارترین تیم دنیا در تعداد افتخارات بین‌المللی می‌باشد.

باشگاه ورزشی زمالک

باشگاه زمالک (به عربی:نادی الزمالک) یک باشگاه ورزشی از مصر است که در شهر قاهره قرار دارد و تیم فوتبال آن در لیگ برتر فوتبال مصر بازی می‌کند.

این باشگاه در ۵ ژانویه ۱۹۱۱ میلادی تأسیس شده است.

الزمالک از باشگاه‌های پرطرفدار فوتبال در کشور مصر می‌باشد و همچنین بعد از الاهلی رقیب همشهری‌اش پرافتخارترین تیم در لیگ برتر مصر می‌باشد.

این باشگاه نام خود را از نام محلهٔ زمالک قاهره گرفته است.

دانشگاه الازهر

دانشگاه الازهر (در عربی:جامعة الأزهر الشریف) که در بین سال‌های ۹۷۰ تا ۹۷۲ به عنوان یک دانشگاه در شهر قاهره مصر پایه‌گذاری شد، مرکز اصلی ادبیات عربی و علوم اسلامی اهل تسنن در جهان است. هم‌اکنون احمد الطیب شیخ الازهر است.

این دانشگاه بزرگترین مؤسسه دینی، علمی، اسلامی در جهان و سومین و قدیمی‌ترین دانشگاه در جهان بعد از دو دانشگاه الزیتونة و القرویین است.

رز ارغوانی قاهره

رز ارغوانی قاهره فیلمی به کارگردانی وودی آلن محصول سال ۱۹۸۵ است. فیلم فرار یکی از شخصیت‌های فیلم رز ارغوانی قاهره را به دنیای واقعی روایت می‌کند.

فاطمه حنفی

فاطمه حنفی همچنین شهرت‌یافته به ستیته و ناجیه (۱۴۵۱ - ۱۵۳۴) (فاطمه بنت محمد بن شیرین/سیرین حنفی) شاعر مصری در در دورهٔ مملوکی بود. پس از یادگیری نوشتن، به شعر سرودن روی آورد. چند قصیده خطاب به شمس‌الدین سخاوی سروده است. نامه‌نگاری‌هایی با بزرگان و امیران روزگارش داشته است (مکاتبات). او اهل قاهره بود و همان‌جا درگذشت و در قُرافه به خاک سپرده شد.

فرودگاه بین‌المللی قاهره

فرودگاه بین‌المللی قاهره (به انگلیسی: Cairo International Airport) یک فرودگاه همگانی مسافربری با کد یاتا CAI است که یک باند فرود آسفالت دارد و طول باند آن ۳۳۰۱ متر است. این فرودگاه در شهر قاهره کشور مصر قرار دارد و در ارتفاع ۱۱۶ متری از سطح دریا واقع شده‌است.

محمد حبیب شاکر

محمد حبیب شاکر (۱۸۶۶، قاهره - ۱۹۳۹، قاهره)، یکی از مترجمان قرآن به زبان انگلیسی و از قضات شهر قاهره در مصر.

مصر سفلی

مصر سفلی (در عربی: الدلتا) شمالی‌ترین بخش مصر است که با ورود نیل به دلتایش آغاز می‌شود و تا دریای مدیترانه امتداد می‌یابد. در زمان حاضر، محدوده آغاز این منطقه حاصلخیز را می‌توان از شهر دهشور، در جنوب قاهره، دانست.

مصر سفلی با نام «تا-مهو» (Ta-Mehu)، به معنای «سرزمین پاپیروسها»، نیز شناخته می‌شد. این سرزمین در گذشته به بیست منطقه کوچکتر با نام خره تقسیم شده بود که نخستین آن‌ها در دهکده‌ای در نزدیکی جنوب قاهره امروزین آغاز می‌شد. به دلیل آنکه مصر سفلی سرزمینی پوشیده با انواع بوته و پوشش گیاهی بود، تقسیم بندی میان خره‌های گوناگون چندین بار دستخوش دگرگونی شد.

به دلیل نزدیکی به مدیترانه، آب و هوای این منطقه ملایم‌تر از آب و هوای مصر علیا است. دمای هوا به ندرت بسیار بالا می‌رود و بارندگی فراوان است.

پایتخت مصر سفلی ممفیس بود. خدای نگهبان این شهر بوتو بود که به شکل مار کبرایی به نمایش در می‌آمد. مصر سفلی توسط تاج کوتاه و قرمز دشرت معرفی می‌شد و از جمله نمادهای آن پاپیروس و زنبور بوده‌اند.

چیز رابینسون

چیز رابینسون (Chase F. Robinson) استاد تاریخ و رئیس بخش دانش آموختگان دانشگاه شهر نیویورک (SUNY)است. وی در رشته تاریخ در دانشگاه آمریکایی قاهره، دانشگاه قاهره و دانشگاه عبری اورشلیم تحصیل کرده و دکترای خود را در سال ۱۹۹۲ از دانشکده تمدن‌ها و زبان‌های خاورنزدیک دانشگاه هاروارد اخذ کرده‌است. از ۱۹۹۳ تا ۲۰۰۸ در دانشکده مطالعات شرقی دانشگاه آکسفورد به تدریس مشغول بوده‌است و از سال ۲۰۰۸ به دانشگاه شهر نیویورک پیوسته است. وی از سال ۲۰۱۴ رئیس بخش دانش آموختگان این دانشگاه شد.

پایتخت‌های آفریقا
شهرها و حوزه‌های علمی مهم جهان اسلام(گذشته و امروز)
شهرها :
دانشگاه‌ها و مراکز علوم اسلامی:

به زبان‌های دیگر

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.