شماره استاندارد بین‌المللی کتاب

شمارهٔ استاندارد بین‌المللی کتاب یا شابک شماره‌ای متشکل از ۱۰ یا ۱۳ رقم که به کتاب‌های منتشرشده منسوب می‌شود و هر شماره منحصر به یک کتاب (یا یک نگارش یا نوع مشخص از آن کتاب) است، اما تجدید چاپ کتاب باعث تغییر شابک نمی‌شود. شابک را در زبان‌هایی که از خط لاتین استفاده می‌کنند با سرواژهٔ ISBN (مخفف عبارت انگلیسی International Standard Book Number) نشان می‌دهند.

در سال ۱۹۶۶ استانداردی دیگر به نام شماره‌گذاری استاندارد کتاب یا اس‌بی‌ان (به انگلیسی: SBN، مخفف Standard Book Numbering) برای این منظور ایجاد شد. در سال ۱۹۶۷ استاندارد شابک برای اولین بار به صورت ده رقمی مطرح شد و نهایتاً در سال ۱۹۷۰ توسط سازمان بین‌المللی استانداردسازی (ایزو) به عنوان استاندارد ایزو ۲۱۰۸ در سال ۱۹۷۰ به چاپ رسید. از آن زمان تا پایان سال ۲۰۰۶ شابک‌ها ده‌رقمی بودند. از سال ۲۰۰۷ برای آن که تعداد بیشتری کتاب را بتوان شماره‌گذاری کرد، شابک سیزده‌رقمی شده‌است.

شمارهٔ استاندارد بین‌المللی کتاب
کوته‌نوشتشابک یا ISBN
توصیف‌شده۱۹۷۰
سازمان سرپرستسازمان بین‌المللی شابک
تعداد اعداد۱۳ (سابقاً ۱۰)
اعداد کنترلجمع وزنی
نمونه978-3-16-148410-0
وب‌گاهhttps://www.isbn-international.org/

تاریخچه

شماره شناسایی کتاب‌ها در ابتدا دارای ۹ رقم بوده که کتاب‌فروشی‌های انگلیس برای فروش کتاب‌هایشان و همچنین برای جلوگیری از گردش اضافه و کنترل راحت‌ترِ موجودی، آن را به‌کار می‌بردند. بعداً این کد زیر نظر سازمان بین‌المللی استانداردسازی به ده رقم و سپس سیزده رقم افزایش یافت تا در سطح جهانی قابل کاربرد شود. این استاندارد تحت نام ایزو ۲۱۰۸ در سال ۱۹۷۰ (نه‌رقمی)، در ۱۹۹۷ (ده‌رقمی)، و پس از سال ۲۰۰۷ به‌صورت سیزده‌رقمی عرضه شده‌است.[۱]

ساختار شابک

ISBN Details
قسمت‌های تشکیل‌دهندهٔ یک شابک ۱۰ رقمی (بالا) و ۱۳ رقمی (پایین). شابک سیزده رقمی همچنین به صورت بارکد نشان داده شده‌است. در تصویر قسمت‌هایی از دو شابک که با هم مرتبط هستند مشخص شده‌اند. کد سه‌رقمی که با نام EAN مشخص شده، یک کد جی‌اس۱ است. رقم آخر شابک، عدد کنترل آن است که برای شابک‌های ده و سیزده‌رقمی متفاوت است.

هر ویراست از یک کتاب دارای شمارهٔ شابک خاص خود است؛ مثلاً اگر کتابی هم به صورت الکترونیکی، هم با جلد نرم و هم با جلد سخت منتشر شود هر کدام از این‌ها شابک متفاوتی دارد. شابک‌هایی که تا قبل از ۱ ژانویه ۲۰۰۷ تعیین شده باشند دارای ۱۰ رقم هستند و شابک‌های بعد از آن تاریخ دارای ۱۳ رقم. شابک‌های ده‌رقمی دارای چهار بخش هستند و شابک‌های سیزده‌رقمی دارای پنج بخش:

  1. اگر شابک سیزده‌رقمی باشد، یک پیشوند سه‌رقمی دارد که در واقع یک کد جی‌اس۱ است. پیشوندهایی که تا به حال استفاده شده‌اند عبارتند از ۹۷۸ و ۹۷۹.
  2. رقم‌های بعدی کدی هستند برای اشاره به یک منطقهٔ زبانی، یا یک کشور. به این کد «شناسهٔ گروه ثبتی» گفته می‌شود.
  3. رقم‌های بعدی کدی هستند برای انتشاراتی که کتاب را منتشر کرده‌است.
  4. رقم‌های بعدی کدی هستند برای آن ویراست به خصوص از آن کتاب خاص.
  5. رقم آخر یک عدد کنترل یا سرجمع است که به کمک آن می‌توان صحت شابک مورد نظر را بررسی کرد.

در نگارش شابک‌ها متداول است که بخش‌های بالا را با خط تیره از هم جدا کنند. مثلاً شابک ۹۷۸۸۱۷۵۲۵۷۶۶۵ به صورت ‎۹۷۸-۸۱-۷۵۲۵-۷۶۶-۵ نوشته می‌شود. تعیین محل خط تیره کار آسانی نیست چرا که بخش‌های مختلف شابک (به جز پیشوند سه‌رقمی در ابتدا و عدد کنترل تک‌رقمی در انتها) تعداد ارقامشان ثابت نیست.

تعیین شابک

تعیین شابک برای هر کتاب، توسط نمایندهٔ سازمان شابک در کشور یا منطقه‌ای که کتاب در آن منتشر شده انجام می‌شود. شمارهٔ شابک بر اساس محل چاپ مشخص می‌شود، نه بر اساس زبانی که کتاب در آن منتشر شده‌است. در برخی کشورها نظیر ایالات متحده و انگلستان، سازمانی که شابک‌ها را تعیین می‌کند دولتی نیست، در نتیجه تعیین شابک برای ناشر هزینه دارد. اما در ایران این کار به عهده ناشر می‌باشد و مؤلف جهت اخذ آن بایستی به ناشرین مربوطه مراجعه کند.[۲]

شناسه گروه ثبتی

شناسهٔ گروه ثبتی، عددی است یک تا پنج‌رقمی که مشخص‌کنندهٔ یک کشور یا یک منطقهٔ زبانی است. در شابک‌هایی که پیشوند ۹۷۸ دارند، چند شناسهٔ گروه ثبتی یک‌رقمی وجود دارند: صفر یا یک برای کشورهای انگلیسی‌زبان، ۲ برای کشورهای فرانسوی‌زبان، ۳ برای کشورهای آلمانی‌زبان، ۴ برای ژاپن، ۵ برای کشورهای روسزبان، و ۷ برای چین به کار می‌روند.

مثالی از یک شناسهٔ گروه ثبتی پنج‌رقمی عبارت است از ۹۹۹۳۶ که برای کشور بوتان به کار می‌رود. معمولاً هر چه زبانی رواج کمتری در جهان داشته باشد، شناسهٔ مربوط به آن منطقهٔ زبان تعداد ارقام بیشتری دارد.

کد ناشر

هر منطقهٔ زبانی، برای هر ناشر یک کد تعیین می‌کند و این ناشر در زیر مجموعه‌های آن کد کتاب‌هایش را شماره‌گذاری می‌کند. در اکثر کشورها، تعیین شابک برای کتاب‌ها الزامی نیست اما بیشتر ناشران فقط کتاب‌هایی که شابک دارند را به فروش می‌رسانند. در کل مجموعهٔ شابک‌ها، بیش از ۹۰۰٬۰۰۰ ناشر تا کنون پوشش داده شده‌اند.

عدد کنترل

عدد کنترل در انتهای شابک قرار دارد و با استفاده از آن می‌توان از درستی شابک اطمینان حاصل کرد. روش محاسبهٔ عدد کنترل برای شابک ده‌رقمی و سیزده‌رقمی تفاوت دارد. در شابک ده‌رقمی، عدد کنترل در مبنای ۱۱ است و بین ۰ تا ۹ یا X (معادل ۱۰) تغییر می‌کند. در شابک سیزده‌رقمی این رقم بر مبنای ۱۰ است و فقط بین ۰ تا ۹ تغییر می‌کند.

عدد کنترل شابک ده‌رقمی

این عدد بین ۰ تا ۱۰ تغییر می‌کند (۱۰ با X نشان داده می‌شود). این عدد چنان انتخاب می‌شود که اگر هر یک از ارقام شابک از چپ به راست در وزنی که از ۱۰ تا ۱ به‌ترتیب برای هریک از آن‌ها در نظر گرفته می‌شود ضرب شوند، حاصل جمع این مضرب‌ها به ۱۱ بخش‌پذیر باشد. برای نمونه، شابک ‎۰-۳۰۶-۴۰۶۱۵-۲ یک شابک معتبر است چرا که حاصل جمعی که به روش یادشده محاسبه می‌شود برابر است با ۱۳۲، که به ۱۱ بخش‌پذیر است:

رایج‌ترین اشتباه در وارد کردن شابک‌ها آن است که یک رقم پس و پیش شود یا یکی از ارقام کلاً اشتباه نوشته شود. اثبات ریاضی وجود دارد که نشان می‌دهد که در مجموعهٔ تمام شابک‌های ده‌رقمی معتبر، هیچ کدامشان کمتر از دو رقم متفاوت با هم ندارند؛ بنابراین اگر اشتباه در یکی از ارقام رخ بدهد، محصول کار قطعاً یک شابک نامعتبر خواهد بود و این امر با استفاده از عدد کنترل قابل تشخیص خواهد بود.

عدد کنترل شابک سیزده‌رقمی

این عدد بین ۰ تا ۹ تغییر می‌کند و چنان انتخاب می‌شود که اگر هر یک از ارقام شابک از چپ به راست، در وزنی که به‌طور یک‌درمیان ۱ یا ۳ است ضرب‌شوند، حاصل جمع این مضرب‌ها به ۱۰ بخش‌پذیر است. مضرب اولین رقم از سمت چپ و اولین رقم از سمت راست همواره ۱ است. برای نمونه، شابک ‎۹۷۸-۰-۳۰۶-۴۰۶۱۵-۷ یک شابک معتبر است چرا که حاصل جمعی که به روش یادشده محاسبه می‌شود برابر است با ۱۰۰ که به ۱۰ بخش‌پذیر است:

تبدیل شابک ده‌رقمی به سیزده‌رقمی

این تبدیل به راحتی قابل انجام است. کافی است که پیشوند ۹۷۸ قبل از نه رقم ابتدایی شابک ده‌رقمی اضافه شود، سپس عدد کنترل برای شابک سیزده‌رقمی از نو محاسبه شود.

پانویس

  1. وبگاه رسمی ایزو - ایزو ۲۱۰۸
  2. «شابک چیست؟ | چطور شابک دریافت کنیم؟».

منابع

جستارهای وابسته

پیوند به بیرون

استانیسلاو آگوست پونیاتوفسکی

استانیسلاو دوم آگوستوس (۱۷ ژانویه ۱۷۳۲–۱۲ فوریه ۱۷۹۸) پادشاه لهستان و گراند دوک بود. لیتوانی از سال ۱۷۶۴ تا ۱۷۹۵، آخرین دوران سلطنت مشترک‌المنافع لهستان–لیتوانی بود. او یک چهره بحث‌انگیز در تاریخ لهستان باقی مانده‌است. وی به عنوان یک حامی بزرگ هنر و علوم و مبتکر و پشتیبان محکم اصلاحات مترقی شناخته می‌شود. وی در درجه اول به دلیل عدم ایستادگی در برابر تجزیه طلب‌ها و در نتیجه جلوگیری از تخریب کشور لهستان مورد انتقاد قرار می‌گیرد.

استیون امرسون

استیون امرسون (انگلیسی: Steven Emerson؛ زادهٔ ۶ ژوئن ۱۹۵۴ an) روزنامه‌نگار، پدیدآور و متخصص در امنیت ملی، تروریسم و افراط گرایی اسلامی، اهل ایالات متحده آمریکا است.

برخی، امرسون را کارشناس تروریسم و اطلاعاتی نامیده‌اند، در حالی که منتقدان گفته‌اند که او یک اسلام‌هراس است.

اورانوس

اورانوس ( /ˈjʊərənəs/ یا /jʊˈreɪnəs/ ) (در اسطوره‌های یونان οὐρανός، خدای آسمان و برابر پارسی سره آن آهوره) هفتمین سیاره از نظر نزدیکی به خورشید و سومین سیاره از نظر اندازه و پنجمین سیاره از نظر جرم در سامانهٔ خورشیدی است. اورانوس هر ۸۴ سال و ۷ روز یک بار به دور خورشید می‌گردد. همچنین هر ۱۰ ساعت و ۴۸ دقیقه یک دور به دور خودش می‌چرخد. اورانوس دارای بیش از ۲۷ ماه است بزرگترین آنها به نام‌های میراندا، آریل، علی، آمبریل، تیتانیا و ابرون است. این سیاره را ویلیام هرشل در سال ۱۷۸۱ میلادی کشف کرد.اورانوس فقط یک سیاره نیست. بلکه اسمی زنانه نیز هست. به طور مثال اورانوس دختر بسیار خشن ولی در عین حال مهربان همسر اقای ذاکری نیز هست. متاسفانه هنوز اطلاعات دقیقی از اورانوس اصلی در دسترس نیست ولی گفته شده او بسیار متین و با ارامش می باشد. اورانوس

یکی از سیارات هشتگانه منظومه شمسی که از لحاظ بعد فاصله اش نسبت به خورشید در ردیف هفتم پس از زحل قرار گرفته‌است. اندازه ی قدی اورانوس 1 متر و 68 سانتی متر است و با احتصاب متراژ زبان او فقط 30 متر با خورشید فاصله دارد. فاصله متوسط این سیاره تا خورشید۲٬۸۶۹٬۶۰۰٬۰۰۰ کیلومتر و 4 بار از کره زمین بزرگ‌تر است. اورانوس ۲۷ ماه طبیعی دارد. این سیاره با چشم غیرمسلح دیده می‌شود. البته ابروهای میکروبلدینگ شده ی او نیز مسلح شده است.در ضمن علی قره هم از خرترین ادم های روی کره زمین میباشد. محور حرکت وضعی این سیاره کاملاً با مدار حرکت انتقالیش منطبق است. سفرهای اکتشافی به این سیاره کمتر از ده مأموریت بوده که شاخصترینش مأموریت ویجر ۲ بود که این فضاپیما در ژانویه ۱۹۸۶ به آن رسید. پیوند سحر و علی هم پیشاپیش مبارک باشه کمرشم خوب شه ایشالا.

باگان

پاگان یا باگان یک شهر باستانی و میراث جهانی یونسکو است که در ناحیه ماندالی میانمار واقع شده‌است.

از قرن نهم تا سیزدهم میلادی، این شهر پایتخت پادشاهی پاگان بود، اولین پادشاهی که مناطقی را که بعداً میانمار مدرن را تشکیل می‌دهند شامل می‌شد.

در طول اوج پادشاهی بین سده‌های یازدهم و سیزدهم میلادی، ۴٬۴۴۶ معابد بودایی، بتکده‌ها و صومعه‌ها در دشت‌های بغلان به تنهایی ساخته شده‌اند که از این میان بقایای ۳۸۲۲ معبد و بتکده‌ها تا امروز پابرجا مانده‌است.

منطقه باستان‌شناسی باگان یک جاذبه اصلی برای صنعت توریسم نوپای کشور است.

بوئینگ بی-۱۷ فلایینگ فورترس

بوئینگ بی-۱۷ فلایینگ فورترس (به انگلیسی: Boeing B-17 Flying Fortress) یک هواپیمای بمب افکن سنگین چهار موتوره است که در دهه ۱۹۳۰ میلادی برای تفنگداران هوایی ارتش ایالات متحده امریکا (USAAC) (در آن هنگام) ساخته شد. در آن هنگام رقابتی میان شرکت‌های هواپیمایی داگلاس و مارتین برای بستن قرارداد ساخت ۲۰۰ بمب افکن درگرفته بود، در این میان بوئینگ با عملکردی بهتر از دو رقیب و بیش از چشم داشت‌های تفنگداران هوایی به این قرارداد ورود پیدا کرد. با این حال بوئینگ قرارداد را باخت چراکه نمونه نخستین ساخته شده سقوط کرد. نیروی تفنگداران دریایی تحت تأثیر طراحی بوئینگ قرار گرفتند و ۱۳ فروند بی-۱۷ بیشتر را برای ارزیابی بیشتر سفارش دادند. از زمان معرفی این هواپیما در سال ۱۹۳۸، بی-۱۷ فلایینگ فورترس طراحی‌های بیشماری را به خود دیده است.

بی-۱۷ در درجه اول به دست نیروی هوایی ارتش ایالات متحده (USAAF) در نبردهای دقیق در روشنایی روز برای بمباران راهبردی در جنگ جهانی دوم علیه اهداف صنعتی و نظامی آلمان به کارگرفته شد. یگان هشتم نیروی هوایی ایالات متحده مستقر در بسیاری از پایگاه‌های هوایی در جنوب انگلستان از جمله پایگاه تروپ ابوتس و یگان پنجم نیروی هوایی ایالات متحده مستقر در ایتالیا، با بسیاری از واحدهای مستقر در پایگاه‌های موجود در اطراف فوجیا، کامل‌کننده بمباران شب هنگام مناطقی در عملیات پوینت بلنک بودند تا در حفظ و نگه داشت برتری هوایی در شهر ها، کارخانه‌ها و میدان‌های نبرد در غرب اروپا برای آماده‌سازی عملیات ارباب (Operation Overlord) کمک کرده باشند. بی-۱۷ همچنین به میزان کمتر در جنگ در اقیانوس آرام که در آن حملات علیه حمل و نقل و فرودگاه‌های ژاپن انجام می شد مشارکت داشت.

از زمان آغاز به کار این هواپیما، پیش از جنگ، تفنگداران هوایی ارتش ایالات متحده (که بعدها به نیروی هوایی ارتش ایالات متحده دگرگون گشت) این هواپیما را به عنوان یک اسلحه راهبردی خریداری نمود، یک هواپیمای همه چیز توان، با توانایی پرواز در ارتفاع بالا، یک بمب افکن برد بلند، که می‌توانست از خود دفاع کند و با وجود خسارت دیدن در میدان نبرد می‌توانست به خانه باز گردد. این هواپیما به سرعت جایگاهی اسطوره‌ای پیدا کرد و داستان‌ها و عکس‌های هواپیماهای بی-۱۷ که از خسارات میدان جنگ جان سالم به در برده بودند به‌طور گسترده پخش شد و وضعیت نمادین آن افزایش پیدا کرد. با مقدار سقف پروازی فراتر از هر هم رده عصر خود، بی-۱۷ جایگاه خود را به عنوان یک سیستم سلاح مؤثر استوار کرد، بی-۱۷ بیش از هر هواپیمای دیگر ایالات متحده در جنگ جهانی دوم بمب پرتاب کرد، از ۱،۵ میلیون تن بمبی به دست هواپیماهای ایالات متحده بر فراز آلمان و مناطق اشغالی ریخته شد، ۶۴۰،۰۰۰ تن از هواپیمای بی-۱۷ پرتاب شد.تا سپتامبر ۲۰۱۱، ۱۳ فروند از این هواپیما که در شرایط مناسب برای پرواز قرار داشتند باقی‌مانده بود، همراه با ده تن اسکلت بدنه که یا در انبار یا به حالت ایستا برای نمایش قرار داشتند.

بیداری زنان

سازمان بیداری زنان (۱۹۲۳-۱۹۲۶) انجمنی از زنان کمونیست در ایران بود که به برگزاری کلاس‌های اکابر (آموزش بزرگسالان)، اجرای تئاتر و برپایی مراسم روز جهانی زن (هشت مارس) می‌پرداخت.

حزب کمونیست ایران (دوره مشروطه) اعضای زن خود را تشویق می‌کرد در فعالیت‌های جمعیت نسوان وطنخواه شرکت کنند. اما آنانی که فعالیت‌های این جمعیت را به قدر کافی رادیکال نیافتند جدا شده و در سال ۱۹۲۳ میلادی (برابر با ۱۳۰۱ یا ۱۳۰۲ خورشیدی) انجمن بیداری زنان را تشکیل دادند که مبارزتر بود. این سازمان در طول سه سال فعالیت خود به برگزاری کلاس‌های اکابر (آموزش بزرگسالان)، اجرای تئاتر و برپایی مراسم روز جهانی زن (هشت مارس) پرداخت. سازمان بیداری زنان در دورهٔ سرکوب نشریات و احزاب کشور توسط رضاشاه بسته شد.

حزب کمونیست ایران (دهه ۱۹۲۰)

حزب کمونیست ایران، حزبی سیاسی و کمونیستی ایرانی بود که در ژوئن ۱۹۲۰ (۱۲۹۹ خ) در بندرانزلی در استان گیلان تأسیس شد. حیدر عمو اوغلی از رهبران جنبش مشروطه ایران در تأسیس حزب نقش داشت و به عنوان اولین دبیر کل حزب انتخاب شد. تاریخچه حزب کمونیست ایران از تاریخ جنبش ملی و ضد امپریالیستی ایران معاصر جدا نیست. نخستین کنگره حزب کمونیست ایران، که کنگره موسسان حزب محسوب می‌شود، آخر خرداد - اوایل تیرماه ۱۲۹۹ - در شهر انزلی رسماً تشکیل حزب را اعلام داشت. این حزب را «فرقه کمونیست ایران» نیز خوانده‌اند. تقی ارانی جزو دستگیرشدگان موسوم به ۵۳ نفر از اعضای این حزب بود.

سیب

درخت سیب (نام علمی: M. pumila) درختی برگریز از خانواده گلسرخیان است که به خاطر میوه شیرین و گوشتی‌اش شناخته شده‌است. در سرتاسر دنیا، این درخت برای میوه‌اش کشت می‌شود و وسیع‌ترین گونهٔ رشد کرده از سرده مالوس است. منشأ این درخت آسیای مرکزی است؛ جایی که امروزه هنوز هم گونهٔ وحشی آن یعنی مالوس سیورسی یافت می‌شود. سیب پس از هزاران سال کشت در آسیا و اروپا، توسط مهاجران اروپایی به آمریکای شمالی برده شد. سیب در برخی فرهنگ‌ها از اهمیت مذهبی و اساطیری بالایی برخوردار است، از جمله فرهنگ اهالی اسکاندیناوی، یونان و مسیحیان اروپایی قدیم. سیب همچنین یکی از سین‌های اصلی هفت‌سین است.

درختان سیب حاصل از کاشت دانه بزرگ هستند، اما درختان حاصل از پیوند ریشه (ساقه زیرزمینی) کوچکند. بیش از ۷٬۵۰۰ رقم سیب شناخته شده وجود دارد، و در نتیجه طیف وسیعی از ویژگی‌های دلخواه به دست می‌آید. ارقام مختلف برای سلیقه‌ها و استفاده‌های مختلف از جمله آشپزی، مصرف خام و تولید شراب پرورش می‌یابند. درختان سیب معمولاً با پیوند زدن تکثیر داده می‌شوند، گرچه سیب‌های وحشی به سادگی از دانه می‌رویند. درختان و میوهٔ سیب مستعد تعدادی از آفت‌های قارچی و باکتریایی قابل کنترل با روش‌های ارگانیک و غیرارگانیک هستند. در سال ۲۰۱۰، در بخشی از پژوهشی که برای کنترل بیماری و پرورش انتخابی محصول سیب صورت گرفت، ژنوم این میوه رمزگشایی شد.

در سال۲۰۱۰، حدود ۶۹ میلیون تن سیب در سراسر جهان به عمل آمد، که تقریباً نیمی از این مقدار را چین تولید کرده بود. ایالات متحده با بیش از ۶٪ تولید دنیا دومین تولیدکنندهٔ مهم بوده‌است. ترکیه جایگاه سوم و ایتالیا، هندوستان و لهستان مقام‌های بعدی را داشته‌اند. سیب معمولاً به صورت خام مصرف می‌شود، اما در بسیاری از غذاها (بویژه دسرها) و نوشیدنی‌ها هم استفاده می‌گردد. در میان عوام آثار مثبت بسیاری به سیب نسبت داده می‌شود. با این حال پروتئین‌های متفاوت موجود در سیب دو نوع آلرژی را سبب می‌شوند.

فناوری مصر باستان

فناوری مصر باستان دستگاه‌ها و فناوری‌های اختراع شده یا مورد استفاده در مصر باستان را توصیف می‌کند. مصریان بسیاری از ماشین‌های ساده مانند رمپ و اهرم را برای کمک به مراحل ساخت و ساز اختراع و استفاده کردند. آنها برای محکم کردن پرتوهای کشتی از خرپا طناب استفاده می‌کردند. کاغذ مصری، ساخته شده از پاپیروس، و سفال‌ها به صورت انبوه تولید و در حوضه مدیترانه صادر می‌شدند. چرخ برای تعدادی از اهداف مورد استفاده قرار می‌گرفت، اما ارابه‌ها فقط پس از دوره میانی دوم مورد استفاده قرار گرفتند. مصریان همچنین نقش مهمی در توسعه فناوری دریایی مدیترانه از جمله کشتی‌ها و فانوس دریایی ایفا کردند.

نشر روزبهان

نشر روزبهان با ۴۰ سال سابقه فعالیت فرهنگی یکی از قدیمی‌ترین انتشارات ایران با بیش از ۷۰۰ عنوان کتاب می‌باشد. این انتشارات با نویسندگانی چون نادر ابراهیمی، عباس میلانی، بهرام بیضایی، محمد قاضی، عبدالرحیم جعفری، صمد بهرنگی، خسرو حکیم رابط، محسن یلفانی و پرینوش صنیعی همکاری داشته است.

نقض حقوق بشر توسط جمهوری اسلامی ایران

نقض حقوق بشر توسط جمهوری اسلامی ایران که درمیان مخالفان جمهوری اسلامی ایران با عبارت جنایات جمهوری اسلامی ایران شناخته میشود، مجموعه اقداماتی است از سوی جمهوری اسلامی ایران و یا نیروهای نیابتی آن درجهت حفظ و تقویت نظام جمهوری اسلامی ایران، انتقام‌گیری از مخالفین و یا کمک به متحدین خود، که از بدع انقلاب ۱۳۵۷ ایران تا کنون در جریان است.

جمهوری اسلامی ایران از چند جهت متهم به نقض حقوق بشر است. این اتهامات در برخی موارد جنبهٔ مذهبی دارد، و در برخی موارد جنبهٔ سیاسی، و گاهی نیز هر دو. برخی از سیاستمداران همانند محمود احمدی‌نژاد صرفاً متهم به جنایات جنگی هستند، در حالیکه برخی دیگر از مسئولین جمهوری اسلامی ایران برای اتهامات تروریستی تحت تعقیب مراجع قضایی بین‌المللی همانند اینترپل قرار دارند.ایران قرارداد عضویت (به انگلیسی: ratification) در دیوان بین‌المللی کیفری را رسماً نپذیرفته‌است. برخی این سیاست عدم پذیرش ایران را ناشی از ترس دولتمردان ایران از محاکمه در این دادگاه دانسته‌اند.

هواپیمای تذرو

هواپیمای تذرو یک هواپیمای آموزشی است که در ایران طراحی و تولید شده و تاکنون دست کم ۴ نمونه از آن ساخته شده‌است.

تذرو ابتدا تحت پروژه «یا حسین» و با نام درنا و رعد شناخته می‌شد.

کدن

بر پایه استاندارد ای۲۵۰ ای‌اس‌تی‌ام بین‌الملل، کُدِن یک بیبکد شش شماره‌ای بر پایه حروف الفبا است که امکان شناسایی آسان، یگانه، و بدون پیچیدگی را برای نشریه‌های ادواری و غیر ادواری در همه زمینه‌ها فراهم می‌کند.

کُدِن به ویژه در جامعه علمی به عنوان سامانه استناد برای نشریه‌های ادواری استناد شده درباره شیمی و امور فنی، و همچنین به عنوان ابزار جستجویی در برگه‌دان‌ها استفاده می‌شود.

گراف (ساختار داده)

در علوم رایانه یک گراف، داده‌ساختاری انتزاعی است که به صورت گراف جهت دار و بدون جهت پیاده‌سازی می‌شود و. هدفش به کارگیریِ مفهوم گراف از ریاضیات و به خصوص نظریه گراف است.

یک داده ساختار گراف اساساً از یک مجموعهٔ متناهیِ زوج‌های مرتب موسوم به یال شامل واحدهایی به نام رأس یا گره تشکیل می‌شود؛ همان‌طور که در ریاضیات به ازای یک یال (u,v) می‌گوییم که u به v می‌رود یا u و v مجاورند. همچنین می‌توان به هر یال یک گراف یک عدد نسبت داد که در این صورت گراف وزن دار به وجود می‌آید.

استانداردهای ایزو
۱–۹۹۹۹
۱۰۰۰۰–۱۹۹۹۹
۲۰۰۰۰+
شناسگرهای استاندارد بین‌المللی
تولید
موضوعات
سایر

به زبان‌های دیگر

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.