شام

شام یا نان شب[۱] خوراکی است که شب خورده می‌شود. شام سومین وعده اصلی غذایی انسانها است و با توجه به فرهنگ مردم هر کشور، در ساعات مخصوصی خورده می‌شود. در وعده شام از انواع غذاها همچون گوشت و سبزیجات می‌توان استفاده کرد. خوردن دسر بعد از خوردن شام در بسیاری از فرهنگ‌ها مرسوم می‌باشد. البته برخی افراد برای کاهش وزن، وعده غذایی شام را حذف می‌کنند که توسط متخصصان تغذیه توصیه نمی‌شود.[۲]

Kababi alborz
نمونه‌ای از خوراک ایرانی در یک چلوکبابی
USDA dinner cropped
یک وعده شام به سبک آمریکایی

توصیه‌هایی در رابطه با شام

پر شدن ناگهانی حجم معده‌ای که ساعت‌های طولانی خالی مانده فشار زیادی را به قلب تحمیل می‌کند و اگر فرد سابقه بیماری قلبی داشته باشد، قلب در خونرسانی دچار مشکل می‌شود و سکته قلبی رخ می‌دهد.[۳] یکی از باورهای عموم مردم این است که بعد از غذا نباید حمّام رفت، زیرا احتمال از حال رفتن در حمام بالاست، این حرف تا حدی اساس علمی دارد. افراد مسن و کسانیکه سرخرگ‌های اصلی خون‌رسان به مغز و شریان‌های گردن در آنها تنگ است، بهتر است حداقل تا ۳۰ دقیقه بعد از خوردن غذای سنگین، به حمّام نروند. زیرا بعد از خوردن غذای نسبتاً سنگین، خون به سمت دستگاه گوارش می‌رود و خون‌رسانی به مغز کاهش می‌یابد. حداقل نیم ساعت فاصله بین غذاخوردن و استحمام قرار دهید، ورزش بعد از صرف شام نیز ممکن است به قلب افراد دچار بیماری‌های قلبی- عروقی، فشار وارد کند. مصرف غذای سنگین و ورزش فوری بعد از آن، این فشار را چند برابر می‌کند. اگر غذای سبکی خورده‌اید حداقل دو تا سه ساعت، و در صورت مصرف غذای سنگین، حدّاقل سه تا چهار ساعت، می‌باید از انجام ورزش و فعالیت‌بدنی، خودداری کنید و همچنین حداقل نیم یا یک ساعت بعد از صرف غذا پیاده‌روی طولانی نیز نکنید، تا هضم‌غذا بهتر صورت گیرد.[۴]

جستارهای وابسته

منابع

  1. بیشتر در فارسی افغانستان به عنوان کلمهٔ اصلی برای این وعدهٔ غذایی به کار می‌رود
  2. ::سلامت نیوز :سرویس خبری: تغذیه:حذف وعده شام در رشد و متابولیسم بدن تأثیر منفی دارد::
  3. http://www.yjc.ir/fa/news/4489392/مراقب-سکته-قلبی-بعد-از-زمان-افطار-باشید
  4. http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=231789

پیوند به بیرون

ابراهیم بن اونبا

ابراهیم بن اونْبا (؟ -۱۲۵۶م) (نسب: ابراهیم بن اونبا بن عبدالله صوابی) با لقب‌های مجاهدالدین و امیر، والی و شاعر دمشقی در سدهٔ هفتم هجری بود. او خانقاه مجاهدیه در دمشق را برای صوفیان پایه‌گذاری نمود. در ۶۴۴ق/ ۱۲۴۶م والی دمشق شد، گویا تا پایان عمر در این منصب ماند. او را شاعری نازک‌احساس وصف کرده‌اند که غزل و نسیب می‌سرود.

ابن العدیم

عمر بن احمد حلبی شهرت‌یافته به ابن العدیم (۱۱۹۲-۱۲۶۲م) فقیه، محدث، تاریخ‌نگار و زندگی‌نامه‌نویس برجستهٔ شامی در نیمهٔ اول سدهٔ هفتم هجری بود.

ابن عساکر

ابوالقاسم علی بن حسن دمشقی شهرت‌یافته به ابن عساکر (۱۱۰۵–۱۱۷۶م) محدث برجسته و تاریخ‌نگار شامی در سدهٔ ششم هجری بود که در حجاز، شام، خراسان و عراق حدیث آموخت و به «حافظ ابنِ عساکر» شهرت یافت؛ همانند حاکم نیشابوری و خطیب بغدادی، او نیز تاریخی برای دمشق و مشاهیر آن نگاشت.

اسامة بن زید

اسامه بن زید (ابومحمد اسامه بن زید بن حارثه کلبی) از یاران پیامبر اسلام، محمد بن عبدالله، بود که محمد او را، که بیست سال بیشتر نداشت، به فرماندهی سپاهی برای جنگ با روم به شام فرستاد...

امویان

امویان یا بنی امیه از دودمان‌های تاریخی عرب و اسلامی بودند. این دودمان از قبیله قریش و از طایفه بنی‌امیه بودند. جد آنان امیه بن عبدشمس برادرزاده ناتنی هاشم نیای پیامبر اسلام است. عبدشمس بازرگان بود و هنگام تجارت از شام برده ای به نام امیه از نژاد رومی خرید. این دودمان خلافت امویان (۴۱ - ۱۳۲ ه. ق. / ۶۶۲ - ۷۵۰ م) را تشکیل داد.

به وقت شام

به وقت شام فیلمی به کارگردانی و نویسندگی ابراهیم حاتمی‌کیا محصول سال ۱۳۹۶ است. این فیلم موفق به دریافت ۳ سیمرغ بلورین در سی و ششمین دوره جشنواره فیلم فجر شد.

بیابان شام

بیابان شام (به عربی: بادية الشام) ترکیبی از استپ و بیابان است که در شمال شبه جزیره عربستان، ناحیه‌ای به وسعت ۵۰۰٬۰۰۰ کیلومترمربع را تحت پوشش قرار می‌دهد. این بیابان بسیار صخره‌ای و مسطح است.

داعش

حکومت اسلامی عراق و شام (به عربی: الدولة الإسلامية في العراق والشام) با نام اختصاری داعش یک گروه اسلام‌گرای تندرو و پیرو آموزهٔ وهابی از اسلام سنی است.

این گروه از ژوئیهٔ ۲۰۱۴ ادعای خلافت جهانی کرد و خود را حکومت اسلامی (به عربی: الدولة الاسلامیة) نامید. همچنین زمانی بخش‌های بزرگی از شمال عراق و شرق سوریه را با جمعیت‌های ۲٫۸ و ۸ میلیون نفر و بخش‌های کوچکی را در لیبی، نیجریه و افغانستان به تصرف خود درآورده بود.

دین باستانی سامی

دین باستانی سامی عبارت است از اعتقادات مبتنی بر چندخدایی مردمان سامی در خاور نزدیک باستان و شمال شرقی آفریقا. این باورها با اساطیر میان‌رودانی درهم‌تنیدگی بسیاری داشته‌است. به نظر می‌رسد که باورهای آغازین سامیان در آینده به سه دسته بخش شده‌باشد: دین کنعانی در سرزمین شام، دین آشوروبابلی که متأثر از باورهای سومریان بوده، و باورهای پیشااسلامی عرب.

سلطنت مملوک (مصر)

مملوک‌ها یا ممالیک سلسله فرماندهان ترک بود که در شام و مصر فرمانروایی یافتند.

سلاطین ممالیک، فرماندهان ترکی بودند که در طول حکومت خود بر مصر و شام از طلایی‌ترین ادوار تاریخ این دو سرزمین را رقم زدند. در گذر قریب به سه قرن فرمانروایی مملوکان، دو سلسله از پادشاهان به فرمانروایی نشستند.دولت ممالیک که قریب به سیصد سال فرمانروایی منطقه را در دست داشت، دولتی به‌سامان و باشکوه بود که با وجود جنگ‌های داخلی و آشوب‌های سیاسی انبوه توانست تمدن درخشانی ایجاد کند که آثار آن هنوز در مصر و سوریه برجا است، به ویژه که پادشاهان این دولت به دانش و فن توجه تام داشتند. از دید نظامی نیز پادشاهان مملوک توانستند با درایت و لیاقت بسیار بالا و با رشته نبردهای ۵۰ سالهٔ دو متحد بزرگ، صلیبیان اروپای غربی و مغولان که پس از چیرگی بر سوریه و آناتولی، فلسطین و مصر را تهدید می‌کردند، مقابله کنند و مانع از کشتار مسلمانان شوند.

شام (سرزمین)

شام یا شامات اصطلاحی تاریخی جغرافیایی است که به منطقه‌ای کمابیش گسترده گفته می‌شود در جنوب غرب آسیا، که از شمال به رشته کوه‌های توروس، از جنوب به صحرای عرب، از خاور به میانرودان و از باختر به دریای مدیترانه محدود است.

این منطقه دربرگیرنده سرزمین‌هایی است که امروزه کشورهای سوریه، اردن، لبنان، فلسطین، قبرس، بخش‌هایی از جنوب ترکیه و شرق مصر در آن جای دارند. گاهی بخش‌هایی از غرب عراق را نیز جزو سرزمین شام به‌شمار می‌آورند.

از شهرهای مهم سرزمین شام می‌توان به دمشق، انطاکیه، حلب اشاره کرد.

این سرزمین در زمان ابوبکر ضمیمه قلمرو اسلام گشت و پس از خلفای راشدین تا روزگار عباسیان، هنگامی که امویان حاکم بر سرزمین‌های اسلام بودند، مرکز خلافت اسلامی در این خطه قرار داشت.

شام‌اسبی

شام‌اسبی روستایی است که در استان اردبیل، شهرستان اردبیل، بخش مرکزی، دهستان بالغلو قرار دارد.

بنا به گفته مورخان نام قدیمی روستای شام اسبی "شاماسی" بوده. که به مرور زمان شاماسب و اکنون به نام شام اسبی شناخته شده است.

سلطان علی، برادر ارشد شاه اسماعیل صفوی در این محل با سپاه رستم درگیر و از دنیا رفتند.

ضیاءالدین شهرزوری

ضیاءُالدّین قاسم بن یحیی شهرزوری با لقب ابوالفضائل (۱۱۴۰-۱۲۰۳م) (نسب: قاسم بن یحیی بن عبدالله بن قاسم) قاضی، محدث و فقیه شامی در سدهٔ ششم هجری بود که گرایش‌های صوفیانه داشت و شعر نیز سرود.

میان‌رودان

میان‌رودان یا بین‌النهرین یا میان‌دورود نام منطقه‌ای جغرافیایی است که میان رودان دجله و فرات جای گرفته‌است. بیشتر سطح این منطقه در کشور عراق امروزی است.

کربلا

کَربَلا (به عربی: کربلاء) مرکز استان کربلا، از شهرهای جنوبی کشور عراق، با جمعیت ۵۷۲٬۳۰۰ نفر (۲۰۰۳ م) در ناحیه غربی فرات قرار دارد و فاصله‌اش تا بغداد ۹۷ کیلومتر است.

شهرت این شهر با نبرد کربلا در دهم محرم ۶۱ هجری قمری پیوند دارد. حرم حسین بن علی و برادرش عباس بن علی در شهر کربلا از مکان‌های مقدس اسلامی و زیارتگاه مسلمانان شیعه است.

این شهر در طول تاریخ خود بارها مورد تعرض و تخریب دشمنان قرار گرفت اما هرگز سرفرود نیاورد و به مرکز قیامهای مردمی ضد استبداد و هستهٔ مرکزی انقلاب‌ها در عراق به ویژه در قیام سال ۱۹۲۰(ثوره العشرین) ضد استعمار بریتانیا ونیز ضد حکومت بعث تبدیل گشت.

کلیسای استفانوس مقدس

کلیسای استفانوس مقدس (به ارمنی Սուրբ Ստեփանոս վանք - به انگلیسی Saint Stepanos Monastery)، دومین کلیسای مهم ارمنی‌های ایران است که از نظر اهمیت بعد از قره‌کلیسا قرار می‌گیرد این بنا در استان آذربایجان شرقی در ۱۷ کیلومتری غرب شهر جلفا و در فاصله ۳ کیلومتری کرانه جنوبی رودخانه ارس در محلی به نام «قزل وانک» (صومعه سرخ) واقع شده‌است. این کلیسا در سده نهم میلادی ساخته شده‌است ولی به علت زلزله دچار آسیب‌های جدی شده بود که در دوران صفویه مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت. این اثر در تاریخ ۱۵ اسفند ۱۳۴۱ با شمارهٔ ثبت ۴۲۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.کلیه محوطه کلیسا در قلب کوه‌ها و در میان طبیعت سبز منطقه مرزی جلفا و جمهوری آذربایجان قرار گرفته‌است.

این کلیسا مورد احترام تمام مسیحیان و کم و بیش تمامی ادیان است اما در واقع به کلیسای حواری ارمنی تعلق دارد. در یک روز از سال هزاران نفر از ارمنیان در این نقطه گردهم می‌آیند تا ضمن زیارت، مراسم و مناسک خاص خود را به‌جای آورند.

کلیسای مریم مقدس (دره‌شام)

کلیسای مریم مقدس به نام اصلی کلیسای مادر خدا یا کلیسای آستواتساتسین مقدس (به ارمنی Սուրբ Աստվածածին եկեղեցի - به انگلیسی Church of the Holy Mother of God)، از جمله کلیساهای ارامنهٔ ایران است که در استان آذربایجان شرقی قرار دارد.

کمال‌الدین زملکانی

به نام و نسب دقّت شود، برجستگان دیگری با شهرت زملکانی زیسته‌اند.

کمال‌الدین عبدالواحد زَملَکانی (؟ - ۱۲۵۳م) (نسب: عبدالواحد بن عبدالکریم بن خلف بن نَبهان انصاری دمشقی) نویسنده، ادیب، شاعر، قاضی و فقیه شافعی شامی در سدهٔ هفتم هجری بود.

یوسف نفیس

یوسف بن نفیس با نام کامل شمس‌الدین ابوالعز، یوسف بن نفیس اربلی (زادهٔ ۱۱۹۱م - درگذشت ۱۲۴۱م)، لقب‌گرفته به شیطان شام (عربی: شیطان الشام‎)؛ شاعر مدح‌سرای عراقی بود. وی به «شیطان شام» اشتهار داشت چرا که در اشعارش بسیار هزل، هجو و طنز به کار می‌برد.

به زبان‌های دیگر

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.