سده ۲ (میلادی)

سده‌ها: سده ۱ - سده ۲ - سده ۳
دهه‌ها: ۱۰۰ ۱۱۰ ۱۲۰ ۱۳۰ ۱۴۰ ۱۵۰ ۱۶۰ ۱۶۰ ۱۷۰ ۱۸۰ ۱۹۰

رویدادها

چهره‌های برجسته

نوآوری‌ها و یافته‌ها

دهه‌ها و سال‌ها

منبع

  • نویسندگان ویکی‌پدیای انگلیسی، 2nd century. (نسخه ۳۰ مه ۲۰۰۷)
هزاره سده
۹ پ‌م: ۹۰ پ‌م ۸۹ پ‌م ۸۸ پ‌م ۸۷ پ‌م ۸۶ پ‌م ۸۵ پ‌م ۸۴ پ‌م ۸۳ پ‌م ۸۲ پ‌م ۸۱ پ‌م
۸ پ‌م: ۸۰ پ‌م ۷۹ پ‌م ۷۸ پ‌م ۷۷ پ‌م ۷۶ پ‌م ۷۵ پ‌م ۷۴ پ‌م ۷۳ پ‌م ۷۲ پ‌م ۷۱ پ‌م
۷ پ‌م: ۷۰ پ‌م ۶۹ پ‌م ۶۸ پ‌م ۶۷ پ‌م ۶۶ پ‌م ۶۵ پ‌م ۶۴ پ‌م ۶۳ پ‌م ۶۲ پ‌م ۶۱ پ‌م
۶ پ‌م: ۶۰ پ‌م ۵۹ پ‌م ۵۸ پ‌م ۵۷ پ‌م ۵۶ پ‌م ۵۵ پ‌م ۵۴ پ‌م ۵۳ پ‌م ۵۲ پ‌م ۵۱ پ‌م
۵ پ‌م: ۵۰ پ‌م ۴۹ پ‌م ۴۸ پ‌م ۴۷ پ‌م ۴۶ پ‌م ۴۵ پ‌م ۴۴ پ‌م ۴۳ پ‌م ۴۲ پ‌م ۴۱ پ‌م
۴ پ‌م: ۴۰ پ‌م ۳۹ پ‌م ۳۸ پ‌م ۳۷ پ‌م ۳۶ پ‌م ۳۵ پ‌م ۳۴ پ‌م ۳۳ پ‌م ۳۲ پ‌م ۳۱ پ‌م
۳ پ‌م: ۳۰ پ‌م ۲۹ پ‌م ۲۸ پ‌م ۲۷ پ‌م ۲۶ پ‌م ۲۵ پ‌م ۲۴ پ‌م ۲۳ پ‌م ۲۲ پ‌م ۲۱ پ‌م
۲ پ‌م: ۲۰ پ‌م ۱۹ پ‌م ۱۸ پ‌م ۱۷ پ‌م ۱۶ پ‌م ۱۵ پ‌م ۱۴ پ‌م ۱۳ پ‌م ۱۲ پ‌م ۱۱ پ‌م
۱ پ‌م: ۱۰ پ‌م ۹ پ‌م ۸ پ‌م ۷ پ‌م ۶ پ‌م ۵ پ‌م ۴ پ‌م ۳ پ‌م ۲ پ‌م ۱ پ‌م
۱:   ۱   ۲   ۳   ۴   ۵   ۶   ۷   ۸   ۹ ۱۰
۲: ۱۱ ۱۲ ۱۳ ۱۴ ۱۵ ۱۶ ۱۷ ۱۸ ۱۹ ۲۰
۳: ۲۱ ۲۲ ۲۳ ۲۴ ۲۵ ۲۶ ۲۷ ۲۸ ۲۹ ۳۰
۴: ۳۱ ۳۲ ۳۳ ۳۴ ۳۵ ۳۶ ۳۷ ۳۸ ۳۹ ۴۰
آنیستوس

پاپ آنیستوس (به انگلیسی: Pope Anicetus) یکی از پاپ‌های کلیسای کاتولیک رم بود که در امسا سوریه به دنیا آمد و بین سال‌های ۱۵۵ تا ۱۶۶ میلادی پاپ بود.

الئوتروس

پاپ الئوتروس (به انگلیسی: Pope Eleuterus) یکی از پاپ‌های کلیسای کاتولیک رم بود که در نیکوپولی قبرس به دنیا آمد و بین سال‌های ۱۷۵ تا ۱۸۹ میلادی پاپ بود.

الکساندر یکم

پاپ الکساندر یکم (به انگلیسی: Pope Alexander I) یکی از پاپ‌های کلیسای کاتولیک رم بود که در رم به دنیا آمد و بین سال‌های ۱۰۶ تا ۱۱۵ میلادی پاپ بود.

اواریستوس

پاپ اواریستوس (به انگلیسی: Pope Evaristus) یکی از پاپ‌های کلیسای کاتولیک رم بود و بین سال‌های ۹۷ تا ۱۰۷ میلادی پاپ بود.

اگناتیوس انطاکی

اِگناتیوس اِنطاکی (زبان یونانی باستان: Ἰγνάτιος Ἀντιοχείας؛ زاده ح. ۳۵ - درگذشته ح. ۱۰۸) اسقف انطاکیه، کشیش حواری، شاگرد حواری یوحنا و سومین اسقف انطاکیه بود. به مرگ با درندگی وحشیان محکوم و از راه آناتولی به رم برده شد. در این سفر هفت نامه به جوامع مسیحی که از آن گذشت نگاشت. در این نامه‌ها، عناصر مسیحیت را شرح داد و برخی بدعت‌ها را محکوم کرد.

ایرنئوس

ایرنئوس (; Greek: Εἰρηναῖος) (2nd century – c. AD ۲۰۲) یکی از اولین متکلمان والاهی‌دانان بزرگ مسیحی است که در سال ۱۳۰ میلادی در ازمیر ترکیه زاده شد و در ۲۰۲ میلادی در لیون فرانسه درگذشت.

بطلمیوس

کلاودیوس بَطلَمیوس (۹۰–۱۶۸ میلادی) (به یونانی: Κλαύδιος Πτολεμαίος، تلفظ: [kláwdios ptolɛmɛ́:os]) یکی از فیلسوفان و اخترشناسان یونان باستان بود که به احتمال زیاد در اسکندریه واقع در مصر می‌زیسته‌است.

وی الگویی را برای کیهان شناخته شده روزگار خود، که همان سامانه خورشیدی ماست، ارائه کرد که در آن زمین در مرکز گیتی قرار داشت و خورشید و ماه و بقیهٔ سیارات به دورش می‌چرخید. در آن زمان به جای مدار که همان مسیر فرضی سیارات است، از مفهوم فلک استفاده می‌کردند. فلک یک جسم کروی صلب و نامرئی است (مانند شیشه) که در مرکز آن زمین قرار گرفته و سیاره به محیط آن محکم بسته شده‌است. با چرخش فلک به دور زمین، سیاره نیز به دور زمین گردش می‌کند. در آن زمان ۴ سیاره بیشتر کشف نشده بودند. او می‌گفت: هشت یا نه فلک وجود دارد که آخرین آن‌ها فلک‌الافلاک نام دارد که همهٔ ستاره‌ها روی آن چسبیده‌اند. همچنین او بر این باور بود که خدا و فرشتگان پس از فلک‌الافلاک زندگی می‌کنند. به این نظریه که بطلمیوس دربارهٔ جهان ارائه کرد، مدل زمین مرکزی می‌گویند او با مشاهده حرکت ظاهری ماه و خورشید نظریه زمین مرکزی را ارائه کرد که بعدها نیکولاس کوپرنیک نظریه خورشید مرکزی را ارائه کرد

تلسفوروس

پاپ تلسفوروس (به انگلیسی: Pope Telesphorus) یکی از پاپ‌های کلیسای کاتولیک رم بود که دریونان به دنیا آمد و بین سال‌های ۱۲۵ تا ۱۳۸ میلادی پاپ بود.

دیدیوس ژولیانوس

مارکوس دیدیوس سوروس ژولیانوس (به لاتین: Marcus Didius Severus Julianus)‏ (۲ فوریه ۱۳۷ - ۱ ژوئن ۱۹۳) امپراتور روم به مدت سه ماه در سال ۱۹۳ میلادی بود.

زفیرنیوس

پاپ زفیرنیوس (به انگلیسی: Pope Zephyrinus) یکی از پاپ‌های کلیسای کاتولیک رم بود که در رم به دنیا آمد و بین سال‌های ۱۹۹ تا ۲۱۷ میلادی پاپ بود.

سوتر

پاپ سوتر (به انگلیسی: Pope Soter) یکی از پاپ‌های کلیسای کاتولیک رم بود که در ایتالیا به دنیا آمد و بین سال‌های ۱۶۶ تا ۱۷۵ میلادی پاپ بود.

سیکتوس یکم

پاپ سیکتوس یکم (به انگلیسی: Pope Sixtus I) یکی از پاپ‌های کلیسای کاتولیک رم بود که در رم یا یونان به دنیا آمد و بین سال‌های ۱۱۶ تا ۱۲۵ میلادی پاپ بود.

مسقط

مسقط (به عربی: مسقط ) پایتخت کشور پادشاهی عمان، بزرگترین شهر کشور و مرکز استان مسقط است. در سال ۲۰۱۸ جمعیت مسقط حدود ۸۰۰٬۰۰۰ نفر تخمین زده می‌شود.

هیجینوس

پاپ هیجینوس (به انگلیسی: Pope Hyginus) یکی از پاپ‌های کلیسای کاتولیک رم بود که در یونان به دنیا آمد و بین سال‌های ۱۳۸ تا ۱۴۲ میلادی پاپ بود.

ویکتور یکم

پاپ ویکتور یکم (به انگلیسی: Pope Victor I) یکی از پاپ‌های کلیسای کاتولیک رم بود که در آفریقای شمالی به دنیا آمد و بین سال‌های ۱۸۹ تا ۱۹۹ میلادی پاپ بود.

پلوتارک

پلوتارک یا پلوتارخوس (به یونانی: Πλούταρχος) (حدود ۴۶–۱۲۷ میلادی) از تاریخ‌نگاران، زندگی‌نامه‌نویسان و مقاله‌نویسان یونان باستان بود. نام پدر وی مشخص نیست اما بنا بر داستان‌ها و روایاتی که سینه به سینه نقل شده‌است، احتمالاً نامش نیکاراکوس (به انگلیسی: Nίκαρχoς) بوده‌است. نام پدربزرگش لامپریاس (به یونانی باستان: Λαμπρίας) بوده، همان‌طور که در مورالیا (به یونانی باستان: Ἠθικά) قید شده‌است.

وی در یکی از خانواده‌های مهم شهر خرونه در مرکز یونان به‌دنیا آمد. او در سال ۶۶ میلادی برای دیدار نرون قیصر روم از آتن در این شهر بوده‌است. بعدها در یونان و مصر به سیاحت پرداخت و مدتی در روم زندگی کرد و مورد عنایت تراژان امپراتور روم واقع شد و از جانب او به امارت شهری گماشته شد. پلوتارک سال‌های آخر زندگی خود را در زادگاهش که به رسوم و آداب و مردمانش دلبستگی زیادی داشت، گذراند و در آنجا مدرسه‌ای افتتاح کرد و حلقهٔ درس داشت.

اولین مورخی که نامی از پلوتارک برده «سوئیداس :Suidas» است که در ضمن «کتاب لغت» خویش چنین نگاشته‌است: «پلوتارک در سرزمین «بئوسی:Beotie» در شهر «خرونه:Cheronee» در دوران امپراطوری تراژان یا قبل از او پا به عرصهٔ گیتی نهاد. تراژان او را به سمت کنسولی برگزید و به احترام اطلاعات وسیع وی، به نوّابی که به ایالت «ایلیری» از جانب او حکومت می‌کردند، امر صریح داد تا در کلیهٔ امور، رأی پلوتارک را حجت بدانند.

پولیکارپ

پولیکارپ (به انگلیسی: Polycarp) یا پولیکارپوس (به یونانی: Πολύκαρπος با تلفظ Polýkarpos؛ به لاتین: Polycarpus؛ ۶۹ – ۱۵۵ پس از میلاد) یک اسقف سمیرانا مسیحی در سده دوم میلادی بود. گروهی از مسیحیان با توجه به شهادت پولیکارپ او را شهید می‌دانند. گفته می‌شود که او را به تیری بستند و به آتش کشیدند و در همان حال با چاقو به جانش افتادند. پولیکارپ به عنوان یک قدیس و از پدران اولیه کلیسا در کلیساهای ارتدکس شرقی، ارتدوکسی مشرقی قدیم، کاتولیک، آنگلیکان و لوتری در نظر گرفته می‌شود.

پیوس

پاپ پیوس یکم (به انگلیسی: Pope Pius I) یکی از پاپ‌های کلیسای کاتولیک رم بود که در ایتالیا به دنیا آمد و بین سال‌های ۱۴۲ تا ۱۵۵ میلادی پاپ بود.

ژوستین شهید

ژوستین شهید (به فرانسوی: Justin de Naplouse) فیلسوف و مدافع دینی (اپولوجیست) مسیحی بود. وی پیشتاز تفسیر نظریه کلمه در قرن دوم میلادی بود و به همراه چند نفر از شاگردانش جان‌باخت. ژوستین از طرف کلیساهای کاتولیک، انگلیکن، ارتودکس شرقی و ارتدوکسی مشرقی به عنوان قدیس شناخته می‌شود.ژوستین از یک خانواده یونانی بود و در اوایل قرن دوم میلادی در نابلس فلسطین چشم به جهان گشود. او در فلسفهٔ یونان به‌دنبال حقیقت بود و نخست پیرو فلسفه رواقی شد. اما به‌تدریج از اینکه در شناخت خدا پیشرفت چندانی نداشت، و نیز از اینکه فیلسوف یونانی حتی این امر را ضروری نمی‌دید، سرخورده شد. سپس پیرو فلسفه ارسطویی شد که او ژوستین را برای حق تدریس تحت فشار گذاشت و ژوستین نیز او را ترک کرد، با این باور که او اصلاً فیلسوف نبوده‌است. سپس بر آن شد که پیرویِ یکی از شاگردانِ پیتاگوراس را بکند ولی او از ژوستین انتظار داشت پیش از فراگیریِ فلسفه، موسیقی، نجوم و هندسه بیاموزد. اما ژوستینِ ناشکیبا نزد نوافلاطونیِ مشهوری رفت. او «هرروز پیشرفت‌های چشم‌گیری داشت» اما متکبرانه پیشرفت خود را دست بالا می‌گرفت و انتظار داشت «بلافاصله به موضوع خدا» بپردازد. او در این زمان کنار دریا با پیرمردی روبه‌رو شد که توجه او را به عهدِعتیق و مسیح جلب کرد (ژوستین به این موضوع نیز اشاره می‌کند که چقدر از رشادتِ مسیحیان در رویارویی با شهادت تأثیر یافته بود). بدین‌سان ژوستین مسیحی شد و بر این باور بود که مسیحیت «تنها فلسفهٔ مطمئن و مفید است». او شرح مسیحی شدنش را با این گفتار به پایان می‌برد که «به همین دلیل من یک فیلسوفم». از آن زمان به بعد ژوستین جامهٔ فیلسوفی به‌تن کرد. او صرفاً مسیحی‌ای نبود که در پی ایجاد ارتباط بین مسیحیت و فلسفهٔ یونان باشد بلکه یونانیِ منورشده‌ای بود که باور داشت در مسیحیت عالی‌ترین عناصر فلسفه، خصوصاً فلسفهٔ افلاطونی، مُحَقَق گشته و به کمال رسیده‌است.

دهه‌ها و سال‌ها
۱۹۰
۲۰۰
۲۱۰
۲۲۰
۲۳۰
۲۴۰
۲۵۰
۲۶۰
۲۷۰
۲۸۰
۲۹۰
۳۰۰

به زبان‌های دیگر

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.