سده ۱۱ (پیش از میلاد)

(سده دوازدهم پ.م. - سده یازدهم پیش از میلاد مسیح - سده دهم پ.م. - سده‌های دیگر)

رخدادها

چهره‌های برجسته

  • صمویل پیامبر باستانی اسرائیل
  • شاعول پادشاه اسرائیل
  • داوود پادشاه اسرائیل
  • زرتشت پیامبر ایران باستان (زمان تقریبی)

منابع

هزاره سده
۹ پ‌م: ۹۰ پ‌م ۸۹ پ‌م ۸۸ پ‌م ۸۷ پ‌م ۸۶ پ‌م ۸۵ پ‌م ۸۴ پ‌م ۸۳ پ‌م ۸۲ پ‌م ۸۱ پ‌م
۸ پ‌م: ۸۰ پ‌م ۷۹ پ‌م ۷۸ پ‌م ۷۷ پ‌م ۷۶ پ‌م ۷۵ پ‌م ۷۴ پ‌م ۷۳ پ‌م ۷۲ پ‌م ۷۱ پ‌م
۷ پ‌م: ۷۰ پ‌م ۶۹ پ‌م ۶۸ پ‌م ۶۷ پ‌م ۶۶ پ‌م ۶۵ پ‌م ۶۴ پ‌م ۶۳ پ‌م ۶۲ پ‌م ۶۱ پ‌م
۶ پ‌م: ۶۰ پ‌م ۵۹ پ‌م ۵۸ پ‌م ۵۷ پ‌م ۵۶ پ‌م ۵۵ پ‌م ۵۴ پ‌م ۵۳ پ‌م ۵۲ پ‌م ۵۱ پ‌م
۵ پ‌م: ۵۰ پ‌م ۴۹ پ‌م ۴۸ پ‌م ۴۷ پ‌م ۴۶ پ‌م ۴۵ پ‌م ۴۴ پ‌م ۴۳ پ‌م ۴۲ پ‌م ۴۱ پ‌م
۴ پ‌م: ۴۰ پ‌م ۳۹ پ‌م ۳۸ پ‌م ۳۷ پ‌م ۳۶ پ‌م ۳۵ پ‌م ۳۴ پ‌م ۳۳ پ‌م ۳۲ پ‌م ۳۱ پ‌م
۳ پ‌م: ۳۰ پ‌م ۲۹ پ‌م ۲۸ پ‌م ۲۷ پ‌م ۲۶ پ‌م ۲۵ پ‌م ۲۴ پ‌م ۲۳ پ‌م ۲۲ پ‌م ۲۱ پ‌م
۲ پ‌م: ۲۰ پ‌م ۱۹ پ‌م ۱۸ پ‌م ۱۷ پ‌م ۱۶ پ‌م ۱۵ پ‌م ۱۴ پ‌م ۱۳ پ‌م ۱۲ پ‌م ۱۱ پ‌م
۱ پ‌م: ۱۰ پ‌م ۹ پ‌م ۸ پ‌م ۷ پ‌م ۶ پ‌م ۵ پ‌م ۴ پ‌م ۳ پ‌م ۲ پ‌م ۱ پ‌م
۱:   ۱   ۲   ۳   ۴   ۵   ۶   ۷   ۸   ۹ ۱۰
۲: ۱۱ ۱۲ ۱۳ ۱۴ ۱۵ ۱۶ ۱۷ ۱۸ ۱۹ ۲۰
۳: ۲۱ ۲۲ ۲۳ ۲۴ ۲۵ ۲۶ ۲۷ ۲۸ ۲۹ ۳۰
۴: ۳۱ ۳۲ ۳۳ ۳۴ ۳۵ ۳۶ ۳۷ ۳۸ ۳۹ ۴۰
آرامی‌ها

آرامی‌ها، اتحادیه‌ای از قبایل بدوی سامی نژاد آرامی زبان که در پیرامون کویر در شرق رود اردن و دریاچه مرده (بحرالمَیِت) می‌زیستند. این شبانان چادرنشین و بیابانگرد از خویشاوندان نزدیک بنی اسرائیلیان بودند. بین قرن ۱۱–۸ پ.م. آرام (منطقه بزرگی در شمال سوریه) را اشغال کردند. در همین دوران تعداد دیگری از این قبایل، بخش بزرگی از میانرودان را اشغال کردند.

آمنم‌اوپه

آمنم‌اوپه (به فرانسوی: Aménémopé) از فرعونهای دودمان بیست و یکم در مصر باستان و فرزند پسوسنس یکم یکم بود. نام او به معنای «آمون در جشن اوپه (اوپت)» می‌باشد.در سال‌های پایانی فرمانروایی پدرش، آمنم‌اوپه به شکل هم-پادشاه جوان‌تر به او خدمت می‌کرد. این مسئله در تکه‌ای از نوارهای یک مومیایی از آن دوران دانسته شده است. مان‌تو می‌نویسد که او ۹ سال فرمانروایی کرد. آرامگاه‌های پسوسنس یکم و آمنه‌موپه توسط مصرشناس فرانسوی، پییر مونته، در طی کاوش‌هایش در ۱۹۴۰ در تانیس بی آسیب‌دیدگی کشف شدند و گنجینه‌های شاخصی همچون نقاب‌های طلایی مومیایی‌های آن دو و جواهرات باارزش دیگر به دست آمدند. مونته در آوریل ۱۹۴۰ آرامگاه آمنم‌اوپه را گشود. یک ماه بعد، آلمان‌های نازی به فرانسه حمله کردند و کاوش‌های باستان‌شناسانه در آن مکان تا پیش از پایان جنگ به تعویق افتادند. آرامگاه آمنم‌اوپه سرانجام در ۱۹۴۶ به کاوش رسید و نتایج یافته‌های آن در ۱۹۵۸ به چاپ رسید.

آمنم‌نیسو

نفرکارع آمنم‌نیسو (به انگلیسی: Neferkare Amenemnisu) از فرمانروایان دودمان بیست و یکم مصر باستان و جانشین اسمندس بود.

وجود این فرعون تنها در سال ۱۹۴۰ و هنگامی که گور جانشینش پسوسنس یکم توسط پیر مونته کشف شد، تایید شد. سرپوش کمانی طلایی که نام پادشاهی آمنم‌نیسو، نفرکارع، و جانشینش پسوسنس را بر خود داشت در این آرامگاه پیدا شد. تا پیش از آن، وجود او تنها حدس زده می‌شد. با این حال، مان‌تو از او در نوشته‌های خود با نام «نِفِرخِرس» با دوران فرمانروایی کوتاهی برابر با ۴ سال یاد کرده بود. نام آمنم‌نیسو در زبان باستانی مصر به معنای «آمون شاه است» می‌باشد.با آنکه دوران فرمانروایی او اغلب ناشناخته است، دانسته شده است که کاهن بزرگ آمون در تبس، مِن‌خِپِن‌رَع، چندین رهبر شورشی بر ضد حکومتش را مورد عفو قرار داده است. این شورشیان پیشتر در سال ۲۵ اسمندس به تبعید فرستاده شده بودند.

اسمندس

اِسمندس (یا نام اصلی نِسی‌بانِب‌چِدِت) نخستین فرعون دودمان بیست و یکم مصر باستان بود که برای نزدیک به ۲۶ سال میان سال‌های ۱۰۷۷ یا ۱۰۷۶ تا ۱۰۵۲ پیش از میلاد مسیح فرمانروایی می‌کرد.

به عنوان شاهزاده‌ای از تانیس، ریشه‌های اسمندس امروزه مورد بحث بسیار است. به باور بسیاری از مصرشناسان، او می‌بایست پسر کاهن بزرگ آمون هِری‌هور از نِجمِت بوده باشد. چنین رابطه‌ای اما توسط دیگر متخصصان رد می‌شود. آن‌ها بر این باورند که اسمندس می‌توانسته پسر زنی به نام هِره‌ره بوده باشد. هِره‌ره سرپرست معبد آمون-رع و همسر کاهن بزرگ این نیایشگاه بوده‌است.

اسپارت

اسپارت یا اسپارته یا اسپارتا یا لاکِدمون (Lacedemone). شهر مشهور باستانی در شبه‌جزیرهٔ موره واقع در یونان. این شهر مرکز و پایتخت ناحیهٔ لاکونیا واقع در منتهای جنوبی شبه‌جزیرهٔ مذکور است و در محلی ناهموار و کوهستانی در ساحل رود اوروتاس جای دارد. در نزدیکی این شهر پرتگاهی موسوم به باراترون بود. اسپارتی‌ها اطفال سقط شده و علیل و ناتوان را در آنجا می‌افکندند.

اعصار تاریک یونان

اعصار تاریک یونان (انگلیسی: Greek Dark Ages) دوره‌ای از تاریخ یونان است که با پایان تمدن میسنی در حدود ۱۱۰۰ پیش از میلاد آغاز می‌شود و تا پیدایش اولین پولیس‌ها در حدود ۸۰۰ پیش از میلاد به اتمام می‌رسد.

با پایان رفتن عصر برنز در شرق مدیترانه، شهرها و کاخ‌های تمدن میسنی به‌تدریج نابود شدند.تمدن هیتی‌ها نیز به‌تدریج از بین رفت و شهرها از غزه تا تروآ نابود شدند.با از بین رفتن این تمدن‌ها، شهرها و شهرک‌های کوچک‌تر نیز گرفتار قحطی شدند و جمعیت آن‌ها کاهش یافت.

اینطور تصور می‌شود که در آن عصر ارتباط یونانی‌ها با قدرت‌های خارجی قطع و رشد فرهنگی و پیشرفت یونان بسیار کند شده بود.از یافته‌های به‌دست آمده در حفاری‌ها در منطقه لفکاندی در جزیره وابیه نشان می‌دهد که لینک‌های فرهنگی و تجاری با شرق تقریباً از قرن نهم پیش از میلاد توسعه یافت.

تبارنامه دودمان بیستم مصر

کسانی که نشان «دو تاج» - تاج مصر علیا و سفلی - را دارند، فرعون هستند.

دانشگاه آکسفورد

دانشگاه آکسفورد (به انگلیسی: University of Oxford) که در شهر آکسفورد در منطقه آکسفورد شایر انگلستان قرار دارد، قدیمی‌ترین دانشگاه انگلیسی‌زبان جهان به‌شمار می‌رود. با این که تاریخ دقیق تأسیس این دانشگاه معلوم نیست اما قدیمی‌ترین اسناد باقی‌مانده از گذشته نشان می‌دهد که از سال ۱۰۹۶ فرایند آموزش در آکسفورد جریان داشته‌است. که به همین دلیل، آکسفورد قدیمی‌ترین دانشگاه در منطقه انگلیسی زبان و دومین دانشگاه قدیمی در جهان (بعد از دانشگاه بولونیا) شناخته می‌شود.

رشد آکسفورد زمانی شروع شد که هنری دوم تحصیل دانشجویان انگلیسی را در دانشگاه پاریس ممنوع کرد. هم چنین پس از اختلافی که بین دانشجویان و مسئولین آکسفورد در سال ۱۲۰۹ پدیدار شد، عده‌ای از کادر آکادمیک این دانشگاه به شهر کمبریج رفته و دانشگاهی را که امروزه به نام دانشگاه کمبریج می‌شناسیم را تأسیس کردند.

دانشگاه آکسفورد از مؤسسات و دانشکده‌ها و دپارتمان‌های مختلفی تشکیل شده‌است. هم‌چنین به‌خاطر قدمت قدیمی این دانشگاه و دانشگاه کمبریج، نام این دو را آکسبریج نهادند.

دودمان بیست و یکم مصر

دودمان بیست و یکم مصر باستان دوره‌ای تاریخی از فرمانروایی فرعون‌ها در مصر است که در آن تانیس به پایتخت مصر تبدیل شد و برای نخستین بار پادشاهان مصر سفلی به چنان قدرتی دست یافتند که تا پیش از آن در آن ناحیه تجربه نشده بود. در این دوره ارتباط نزدیکی میان پرستشگاه آمون در تبس با شاهان برقرار شد و کاهنان بزرگ این معبد از راه ازدواج با خانواده پادشاهی به قدرت می‌رسیدند.

دودمان بیست و یکم با نام «دودمان تانیسی» نیز شناخته می‌شود. نخستین فرعون این دودمان اسمندس بود که پس از رامسس یازدهم از دودمان بیستم به قدرت رسید.

دودمان بیستم مصر

دودمان بیستم مصر باستان واپسین دودمان پادشاهی نوین است که از سال ۱۱۸۹ پیش از میلاد تا ۱۰۷۸ پ. م. بر مصر فرمانروایی می‌کرد. پس از این دودمان، دوره‌ای از نابسامانی و آشوب در مصر فرمانروا شد که به آن دوره میانی سوم می گویند.

دودمان شانگ

دودمان شانگ(چینی:商朝) یا دودمان یین(殷代) بر اساس منابع سنتی چین، دومین دودمان شاهی این کشور است، در حالی که دودمان شیا نخستین دودمان در روزگار قدیم چین دانسته می‌شود؛ با این حال با توجه به این که در مورد وجود دودمان شیا تردید وجود دارد؛ مورخان این را مسلم می‌دانند که دودمان شانگ نخستین دودمانی است که در اسنا تاریخی ثبت شده است. پس از دودمان شانگ، دودمان جو در چین فرمان راندند. دودمان شانگ در حدود قرن ۱۶ قبل از میلاد بنیان نهاده شد و در قرن ۱۱ قبل از میلاد سرنگون شد که در حدود ۶۰۰ سال دوام یافت. پایتخت شانگ‌ها، شهر آن یان بود.

دودمان ژو

دودمان ژو(چینی: 周朝 چو چائو) دودمانی بود که پس از دودمان شانگ و پیش از دودمان چه این از سال ۱۰۴۶ پیش از میلاد تا ۲۵۶ پیش از میلاد در چین فرمان راند. مدت فرمانروایی دودمان ژو از همه دیگر دودمانهایی که در آن سرزمین فرمان راندند، بیشتر است؛ با این حال تاریخ فرمانروایی این دودمان کاملاً مشخص نیست. در این دوره، فلسفه چینی گسترش و توسعه یافت و فیلسوفان بزرگی چون کنفسیوس، لائوتزه و شانگ یانگ پیدا شدند. پایتخت فرمانروایان این دودمان هائوجینگ بود.

دوره جومون

دوره جومون Jōmon (ژاپنی 縄文時代 هیراگانا じょうもんじだい) در تاریخ ژاپن، به فاصلهٔ زمانی سال‌های ۱۴٬۰۰۰ ق.م. تا ۳۰۰ ق.م. گفته می‌شود. اولین نشانه‌های تمدن و الگوهای با ثبات زندگی در ۱۴٬۰۰۰ پیش از میلاد در فرهنگ جومون ظاهر شد که ویژگی آن روش زندگی نیمه‌مستقر مختص به دوران میان‌سنگی و نوسنگی، شکار دسته‌جمعی، عدم پرورش حیوانات اهلی، آلاچیق‌های بدوی و کشاورزی ابتدایی بود. بافندگی هنوز ناشناخته بود و جامه‌ها از پوست حیوانات درست می‌شد. بعضی از قدیمی‌ترین نمونه‌های باقی‌مانده از کوزه‌گری دوران کهن، در ژاپن پیدا شده‌است. ترکیب جومون در ژاپنی به معنی الگوهای ریسمانی است. این نامی است که شرق‌شناس آمریکایی ادوارد اس. مورس از روی نقش و نگار ظرف‌های سفالی که در ژاپن از زیر خاک بیرون آورده شده بود، به این دوره داد.

این علامت‌ها و نقش‌ها بر اثر سایش تکه چوب‌هایی پیچیده در ریسمان به وجود آمده بود. فرهنگ نیمه‌مستقر جومون باعث افزایش چشمگیر جمعیت شد.

آزمایش دی.ان. ای حاکی از آن است که آینوها، ساکنان بومی جزیره هوکایدو و بخش‌های شمالی هون‌شو، از تبار مردم جومون هستند.

رامسس یازدهم

رامسس یازدهم دهمین پادشاه دودمان بیستم مصر باستان است که از ۱۱۰۷ تا ۱۰۷۸ یا ۱۰۷۷ پ. م. بر آن کشور فرمانروایی می‌کرد. او واپسین فرعون دودمان بیستم بود و با مرگش دوره‌ای جدید از آشوب و هرج و مرج مصر را در بر گرفت.

رامسس یازدهم برای کمینه ۲۹ سال پادشاهی کرد؛ اگرچه بعضی مصرشناسان بر این باورند که فرمانروایی او می‌توانسته برای ۳۰ سال نیز ادامه پیدا کرده باشد. باور بر این است که او تا سال ۲۹ام به حکومت ادامه می داده چرا که سنگ‌نگاره‌ای ذکر می‌کند که کاهن بزرگ آمون، پی‌آنخی، در۳ شِمو روز ۲۳ از نوبه به تبس بازگشت؛ این هنگام تنها ۳ روز پیش از آغاز ۲۹امین سال تاجگذاری رامسس یازدهم بوده‌است. به نظر می‌رسد که پی‌آنخی در نبردی در نوبه در سال ۲۸ام فرمانروایی رامسس یازدهم شرکت داشته و سال پس از آن به مصر بازگشته است.

سموئیل

سَموئیل یا اُشموئیل(عبری: שְׁמוּאֵל عربی:صموئیل یونانی:Σαμουήλ به معنی لغوی "شنیده شده توسط خدا")از شخصیت‌های تنخ یهودی و عهد عتیق در انجیل است که نوشتن کتب سموئیل را به او نسبت داده‌اند. سموئیل در قرآن نیز در داستان داوود بدون ذکر نام مورد اشاره قرار گرفته‌است.

در دین یهودیت سموئیل آخرین فرد از داوران (دیانیم) است که پیامبری خود را در سرزمین اسرائیل شروع می‌کند. بعد از او قوم اسرائیل برای اولین بار دارای پادشاه می‌شوند. سموئیل دو پادشاه اسرائیل طالوت و داوود را مسح می‌کند.

به نام پدر، پسر و روح القدس (امین

)

شی‌آن

شی‌آن و نیزشیان و سیان (به چینی: ، 西安) (به انگلیسی: Xi'an) یکی از شهرهای کشور جمهوری خلق چین است. این شهر از قدمت تاریخی و فرهنگی بالایی برخوردار است. جمعیت آن در سال ۲۰۰۸ میلادی برابر ۴٬۳۰۵٬۵۳۶ نفر تخمین زده شده‌است. این شهر مرکز استان شاآن‌شی است. جمعیت آن با حومه بیش از هشت میلیون و دویست و پنجاه هزار نفر است.

فاماگوستا

فاماگوستا (ترکی استانبولی: Gazimağusa یونانی: Αμμόχωστος: آموخوستوس) در ناحیه غازی ماغوسا در کشور قبرس شمالی واقع شده‌است. جمعیت این شهر ۶۹،۷۴۱ نفر است.

پادشاهی اسرائیل (پادشاهی متحد)

پادشاهی متحد اسرائیل نامی است که به پادشاهی اسرائیل در زمان شائول(طالوت)، داوود و سلیمان داده شده‌است. این پادشاهی از سال ۱۰۲۰ قبل از میلاد تا ۹۳۰ قبل از میلاد وجود داشت تا اینکه پس از مرگ سلیمان به دو قسمت تقسیم شد. پادشاهی شمالی اسرائیل از ده قبیله و پادشاهی یهودا در جنوب از دو قبیله اسرائیل تشکیل شد. بیشتر تاریخ موجود در مورد این برهه از کتاب مقدس است و بعضی تاریخدانان در مورد صحت این تاریخ شبهاتی را مطرح کرده‌اند.

پادشاهی نوین مصر

پادشاهی نوین مصر، که از آن با نام امپراتوری مصر نیز یاد می‌شود، دوره‌ای تاریخی از مصر باستان میان سده‌های ۱۶ام تا ۱۱ام پیش از میلاد مسیح است که دودمان‌های پادشاهی هجدهم، نوزدهم، و بیستم این کشور را پوشش می‌دهد. پادشاهی نوین پس از دوره موسوم به «دوره میانی دوم» مستقر شد و نابودیش نیز همراه با آمدن دوره سوم میانی بود. این هنگام از تاریخ مصر شاهد بیشترین ثروت و اوج قدرت شاهنشاهی باستانی مصر بود.تاریخ‌گذاری کربنی نشان می‌دهد که پادشاهی نوین به گمانی چند سال زودتر از تاریخ مرسوم ۱۵۵۰ پ. م. آغاز شده‌است. گستره زمانی این هنگام میان سال‌های ۱۵۷۰ تا ۱۵۴۴ است که میانگینی برابر با سال ۱۵۵۷ پ. م. دارد. بخش پایانی این دوره با نام دوره رامسسی نیز شناخته می‌شود چرا که یازده فرعون در آن نام «رامسس» بر خود گذاشتند.

به زبان‌های دیگر

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.