ساعت هماهنگ جهانی

ساعت هماهنگ جهانی[۱] یا یوتی‌سی (به انگلیسی: UTC) یک معیار زمان برای تعیین ساعت‌ها و اختلافات زمانی در سراسر جهان است.

ساعت هماهنگ جهانی تنها ۰٫۹ ثانیه با ساعت گرینویچ اختلاف دارد[۲] و برای بسیاری از کاربردهای روزمره چنین اختلافی قابل صرف‌نظر کردن است.

در هنگام تعیین مخفف این عبارت، فرانسویان اصرار کردند که باید عبارت فرانسوی آن مخفف گردد که در نهایت تصمیم بر آن شد که از یوتی‌سی استفاده شود که نه مخفف انگلیسی آن سی‌یوتی (به انگلیسی: CUT: coordinated universal time) و نه مخفف فرانسوی آن تی‌یوسی (به فرانسوی: TUC: temps universel coordonné) است.

World Time Zones Map
نقشه ای از منطقه های زمانی کنونی
ساعت هماهنگ جهانی
همهٔ مناطق زمانی بر پایهٔ ساعت هماهنگ جهانی متفاوت
UTC hue4map X world Robinson
 
دقیقه پیش (-) ۰ بعد (+)
:۰۰ ۱۲ ۱۱ ۱۰ ۰۹ ۰۸ ۰۷ ۰۶ ۰۵ ۰۴ ۰۳ ۰۲ ۰۱ ۰۰ ۰۱ ۰۲ ۰۳ ۰۴ ۰۵ ۰۶ ۰۷ ۰۸ ۰۹ ۱۰ ۱۱ ۱۲ ۱۳ ۱۴
:۳۰ ۰۹ ۰۳ ۰۳ ۰۴ ۰۵ ۰۶ ۰۸ ۰۹ ۱۰ ۱۱
:۴۵ ۰۵ ۱۲
  ساعت هماهنگ جهانی ~ – همهٔ سال
مناطق موجود در دارای سایه تیره از زمان صرفه‌جویی روز استفاده می‌کنند. رنگ‌های اصلی از زمان اصلی استفاده می‌کنند.
پیوند به بیرون

کاربرد

هر منطقه زمانی از کره زمین با توجه با اختلاف مثبت یا منفی‌ای که با ساعت هماهنگ جهانی دارد تعیین می‌گردد. همچنین از ساعت هماهنگ جهانی در سرعت‌نگار خودروها در تریلی‌هایی که در اتحادیه اروپا تردد می‌کنند استفاده می‌شود.

جستارهای وابسته

منابع

  1. ساعت هماهنگ جهانی واژهٔ مصوب فرهنگستان زبان و ادب فارسی به جای coordinated universal time در انگلیسی است. «جستجوی واژه‌های مصوب». فرهنگستان زبان و ادب فارسی. دریافت‌شده در ۵ فروردین ۱۳۹۰.
  2. "Coordinated Universal Time (UTC) Explained". timeanddate.com. Retrieved 23 December 2011.

پیوند به بیرون

زمان اروپای مرکزی

زمان اروپای مرکزی یا ساعت اروپای مرکزی (به انگلیسی: Central European Time) به صورت اختصاری CET یک منطقه زمانی (یوتی‌سی ۱:۰۰+) است که در بیشتر مناطق اتحادیه اروپا استفاده می‌شود. ساعت اروپای مرکزی یک ساعت استاندارد است که یک ساعت جلوتر از ساعت هماهنگ جهانی (UTC) است.

زمان استاندارد ژاپن

زمان استاندار ژاپنیا (به اختصار JST) ((به ژاپنی: 日本標準時) Nihon Hyōjunji یا (به ژاپنی: 中央標準時) Chūō Hyōjunji) به منطقه زمانی استاندارد ژاپن گفته می‌شود که برابر با ۹ ساعت بعد از ساعت هماهنگ جهانی هست.تغییر ساعت تابستانی در این استاندارد استفاده نمی‌شود. این استاندارد در دوران جنگ جهانی دوم به عنوان زمان استاندارد توکیو شناخته می‌شد.

ساعت رسمی آذربایجان

ساعت رسمی آذربایجان با کد AZT منطقه زمانی است که در جمهوری آذربایجان به کار می‌رود. منطقهٔ زمانی استاندارد ۴ ساعت جلوتر از ساعت هماهنگ جهانی (UTC) است. ساعت تابستانی آذربایجان (AZST) که یک ساعت جلوتر بود، در مارس ۲۰۱۶ متوقف شد.

منطقه زمانی شرقی

منطقه زمانی شرقی (انگلیسی: Eastern Time Zone) (ET) یک منطقه زمانی شامل ۱۷ ایالت در بخش شرقی سرزمین اصلی ایالات متحده آمریکا، بخش‌هایی از شرق کانادا، ایالت کینتانا رو در مکزیک، پاناما در آمریکا مرکزی و جزایر کارائیب است. این منطقه زمانی (EST) پنج ساعت پیش از ساعت هماهنگ جهانی (ساعت گرینویچ - GMT) است (یوتی‌سی ۵:۰۰-). در ساعت تابستانی (EDT), به چهار ساعت قبل از ساعت هماهنگ جهانی می‌رسد (یوتی‌سی ۴:۰۰-).

منطقه زمانی مرکزی

منطقه زمانی مرکزی (Central Time Zone یاCT) یک منطقه زمانی در بخش‌هایی از کانادا، و ایالات متحده آمریکا, مکزیک, آمریکای مرکزی, بعضی از جزائر کارائیب, و بخشی از اقیانوس آرام است. این منطقه زمانی شش ساعت پیش از ساعت هماهنگ جهانی (ساعت گرینویچ - GMT) است. در ساعت تابستانی (DST), به پنج ساعت قبل از ساعت هماهنگ جهانی می‌رسد. به این زمان، زمان شیکاگو هم می‌گویند

ساعت هماهنگ جهانی (UTC)
مجموعه‌سازی زمان هماهنگ جهانی برای
زمان استاندارد و
تغییر ساعت تابستانی
منابع اطلاعاتی منطقه زمانی
فهرست مناطق زمانی
مفاهیم کلیدی
سنجش‌ها و زمان استاندارد
ساعت
مذهب و اسطوره‌شناسی
فلسفه فضا و زمان
فیزیک
زیست‌شناسی / روان‌شناسی /
جامعه‌شناسی / اقتصاد /
حسابداری / مدیریت
نوشتارهای وابسته

به زبان‌های دیگر

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.