رز سفید

رز سفید (آلمانی: die Weiße Rose) یک جنبش مقاومت غیرخشونت آمیز در آلمان نازی به رهبری یک گروه از دانشجویان و اساتید دانشگاه مونیخ بود. این گروه با انتشار اعلامیه و بیانیه و نقاشی‌های دیواری در برابر نازی‌ها به مبارزه و مخالفت پرداختند. فعالیت‌های رز سفید در مونیخ در ۲۷ ژوئن ۱۹۴۲ آغاز و با دستگیری اعضای اصلی توسط گشتاپو در ۱۸ فوریه ۱۹۴۳ به پایان رسید.[۱] اعضای اصلی و همچنین سایر اعضا و حامیان این گروه که در توزیع این جزوات نقش داشتند در دادگاهی موسوم به دادگاه خلق (Volksgerichtshof) محکوم به اعدام یا حبس ابد شدند.

این گروه نوشته‌ها و جزوات خود را در ابتدا در مناطق مونیخ توزیع کرد. بعد از آن، کپی‌هایی از این جزوات مخفیانه به دیگر شهرستان‌ها عمدتاً در جنوب غربی آلمان آورده و توزیع گردید. در مجموع رز سفید شش جزوه و در ۱۵۰۰۰ نسخه منتشر کرد. آن‌ها با انتشار اخبار جنایات و ظلم و ستم رژیم نازی به مخالفت با آن‌ها پرداختند. آن‌ها در جزوه دوم خود آزار و اذیت و قتل‌عام یهودیان را آشکارا محکوم کردند. امروز اعضای این جنبش در زمره قهرمانان ملی آلمان و در سراسر جهان قرارگرفته‌اند.

Scholl-Denkmal, München
بنای یادبود برای «رز سفید» در مقابل دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ

نگارخانه

Liloramdohr

لیلو رامدور با کارل فورست. مونیخ، فوریه ۱۹۴۴

جستارهای وابسته

منابع

  1. "1942/43: The White Rose Resistance Group".
الکساندر شمورل

الکساندر شمورل (آلمانی: Alexander Schmorell؛ ۱۶ سپتامبر ۱۹۱۷ – ۱۳ ژوئیه ۱۹۴۳) یا سنت الکساندر شمورل قدیس مسیحی اهل آلمان بود. وی یک جنگنده مقاومت آلمان و یکی از ۵ دانشجوی دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ و از بنیانگذاران گروه رز سفید، است که در ۱۶ سپتامبر ۱۹۱۷ در اورنبورگ روسیه به دنیا آمد و در ۱۳ ژوئیه ۱۹۴۳ در زندان اشتادلهایم مونیخ با گیوتین اعدام شد. او یک ارتدکس بود و به مسیحیت بشدت اعتقاد داشت و در فوریه ۲۰۱۲ توسط کلیسای ارتدکس روسی تقدیس شد.

جنگ رزها

جنگ رزها یا جنگ گل‌ها (به انگلیسی: Wars of the Roses) نام جنگ‌هایی بود که در نیمهٔ دوم سدهٔ پانزدهم در فاصلهٔ سال‌های ۱۴۵۵ تا ۱۴۸۵ بین دو خاندان قدرتمند لنکستر با نشان «گل سرخ» و خاندان یورک با نشان «رز سفید» و طرفداران آنها در انگلستان درگرفت. علت این درگیری‌ها تلاش هر یک از دو خاندان برای رساندن یکی از اعضای خود به پادشاهی انگلستان بود.

در طی این نبردها هر یک از دو طرف گاه پیروز میدان بودند اما سرانجام هنری تیودور از خاندان لانکاستر در ۱۴۸۵ موفق به شکست دادن ریچارد سوم از خاندان یورک شد و با عنوان هنری هفتم تاجگذاری کرد. او سپس با الیزابت یورک ازدواج نمود و موجب اتحاد دو خاندان و پایان یافتن جنگ شد.

رز آلبا

رز آلبا (نام علمی: Rosa Alba) علامت اختصاری A ، نامی یکی از گونه‌های رز و همچنین نام یکی از گروهای رزهای باغی قدیمی است. رنگ گل مایل به سفید است و عطر ملایمی دارد. نیمهٔ دوم سدهٔ پانزدهم در فاصلهٔ سال‌های ۱۴۵۵ تا ۱۴۸۵ زمان جنگ‌های داخلی انگلستان به نام جنگ رزها بود. این جنگ بین دو خاندان قدرتمند لانکاستر با نشان «گل سرخ» و یورک با نشان «رز سفید» رخ داد. طبق نظریه‌ها گل سفید خاندان یورک از نوع گل رز آلبا بوده‌است. رنگ شاخه سبز روشن است و رنگ سبز برگ نیز به سفید و خاکستری متمایل است. بوته آن ایستاده یا نیمه بالارونده است. طول بوتهٔ گیاه به ۲ تا ۲ و نیم متر می‌رسد. گلبرگ‌ها گرد هستند و به ترتیبی منظم پشت سرهم ردیف شده‌اند. در ساقه یا خار وجود ندارد یا بسیار اندک است. تنها در فصل بهار گلدهی دارد.

رز سفید ممفیس

رز سفید ممفیس رمانی است از ویلیام کلارک فاکنر، نویسندهٔ اهل ایالات متحده آمریکا و پدربزرگ ویلیام فاکنر. این کتاب مشهورترین اثر او به شمار می‌رود.

زبان گل‌ها

زبان گل‌ها که به نام فلوریوگرافی (به انگلیسی: floriography) نیز نامیده می‌شود، یکی از راه‌های ارتباطی در عصر ویکتوریا بود که در آن گل‌های مختلف و ترتیبات گل برای ارسال پیام‌های رمزی مورد استفاده قرار می‌گرفت. استفاده از این رمزها به افراد اجازهٔ بیان احساساتی را می‌داد که در غیر این صورت از آن نمی‌توانستند صحبت کنند.

در حال حاضر اکثر معانی گل‌ها فراموش شده، اما گل رز قرمز هنوز هم مفهوم عشق رمانتیک و پرشور را می‌رساند و محبت کمتر گل رز صورتی، گل رز سفید نشاندهندهٔ تقوا و عفاف و گل رز زرد دوستی و اخلاص را نشان می‌دهد. همچنین معمولاً معانی شناخته شده برای گل آفتابگردان، سر بالایی یا احترام را نشان می‌دهد. گل مروارید به معنای بی‌گناهی یا خلوص است. عنبیه به نام رسول خدایان در اساطیر یونانی است، هنوز هم نشان دهندهٔ ارسال پیام است. شقایق حاکی از ناپدید شدن امید و بنفشهٔ سه رنگ نشانگر اندیشه است.

زندان اشتادلهایم

زندان اشتادلهایم (آلمانی: Justizvollzugsanstalt München) یکی از بزرگ‌ترین زندان‌های آلمان است که در شهر مونیخ واقع شده‌است.

این زندان در سال ۱۸۹۴ میلادی بنا شده‌است. این زندان مکان اعدام‌های بسیاری در دوران آلمان نازی بوده‌است. این اعدام‌ها عمدتاً به وسیله گیوتین انجام می‌شده‌است.

سوفی شول

سُوفی ماگدالنا شُل (به آلمانی: Sophia Magdalena Scholl) (زاده ۹ می ۱۹۲۱ - درگذشته ۲۲ فوریه ۱۹۴۳) فعال سیاسی، دانشجوی انقلابی آلمانی و عضو گروه مقاومت رز سفید در آلمان نازی بود که علیه رژیم هیتلر فعالیت می‌کرد. وی پس از پخش اعلامیه‌های ضد جنگ در دانشگاه مونیخ به همراه برادرش هانس شول توسط گشتاپو دستگیر شد. در نتیجه هردو آنها در دادگاه خائن به میهن شناخته شده و محکوم به اعدام با گیوتین شدند.

از دهه ۱۹۷۰ هر سال مراسم بزرگداشتی برای وی برگزار می‌شود. سُوفی شُل را یکی از بزرگترین قهرمانان آلمانی در طول جنگ جهانی دوم دانسته‌اند که فعالانه با رژیم هیتلر مخالفت کرد.

سوفی شول، روزهای آخر

سوفی شول، روزهای آخر، (به انگلیسی: Sophie Scholl: The Final Days)) فیلمی در ژانر بیوگرافی، درام، جنایی، جنگی است. کارگردان فیلم سوفی شول، فرد برینرسدورفر است. این فیلم در سال ۲۰۰۵ میلادی ساخته شد. بازیگران این فیلم عبارتند از:جولیا جنتش، جرالد الکساندر

عشق افلاطونی

عشق افلاطونی (به انگلیسی آمریکایی: Platonic love) اصطلاحی است برای گونه‌ای از عشق، یا روابط نزدیکی که بدون سکس است. نماد این عشق رز سفید است. این نام پس از افلاطون گذاشته شد، هر چند این فیلسوف هرگز خود از این اصطلاح استفاده نکرد. این اصطلاح به تعریف افلاطون از عشق در کتاب ضیافت اشاره دارد. این اصطلاح (Amer Platonicus در زبان لاتین) نخستین‌بار توسط مارسیلیو فیچینو در سَده‌ی پانزدهم برای توصیف احساسات و عواطِف میان سقراط و شاگردانش به‌کار رفت. عشق افلاطونی اغلب در مقابل عشق رمانتیک است.

لیدیا لیتویاک

لیدیا ولادیمیروونا لیتویاک (به انگلیسی: Lydia Vladimirovna Litvyak) اولین زن در میان خلبانان جنگی تاریخ بود.

او همزمان، در طول دوره فعالیتش به عنوان خلبان، یک دوجین از بهترین خلبان‌های ارتش آلمان نازی در دوره جنگ جهانی دوم را ساقط کرد. لیدیا موفق شد در ۶۶ مأموریت نظامی ۱۲ پیروزی به دست آورد. او که با یک هواپیمای LA-5 پرواز می‌کرد در اولین پرواز عملیاتی خود در ۱۳ سپتامبر ۱۹۴۳ برفراز جبهه استالینگراد، هدف قرار گرفت و سرنگون شد اما در دومین پرواز خود موفق شد با همکاری فرمانده خود یک بمب افکن یونکرس ۸۸ آلمانی را سرنگون کند و به اولین پیروزی خود دست یابد. چند دقیقه بعد او موفق شد اولین پیروزی زنان در تاریخ جنگ‌های هوائی را به دست آورد و به تنهائی توانست یک هواپیمای شکاری مستر اشمیت آلمانی (به روسی گوستاو) سرنگون کند. این هواپیما توسط یکی از خلبانان آس لوفت وافه به نام اروین مایر هدایت می‌شد.

به نوشته بیل ین، او از این نظر در میان زنان خلبان در تمام دوران رکورددار است.

لیلو رامدور

لیلو رامدور با نام کامل لیزه لوته″لیلو″ فورست-رامدور (آلمانی: Lieselotte „Lilo“ Fürst-Ramdohr؛ ۱۱ اکتبر ۱۹۱۳ – ۱۳ مه ۲۰۱۳) پدیدآور، نقاش، و نویسنده اهل آلمان بود. وی عضو گروه دانشجویی مقاومت رز سفید (آلمانی: die Weiße Rose) در آلمان نازی بود.

مونیخ

مونیخ (به آلمانی: München) ( آوا ) بر روی رود ایسار و شمال کوه آلپ قرار گرفته‌است. مونیخ سومین شهر بزرگ آلمان پس از برلین و هامبورگ است. ۱٬۳۳۰٬۴۴۰ میلیون نفر در این شهر زندگی می‌کنند و مساحت این شهر۳۱۰٫۴۳ کیلومتر مربع است و مرکز ایالت بایرن است. مونیخ میزبان بازی‌های المپیک تابستانی ۱۹۷۲ بود.

مونیخ شهری ثروتمند است که دارای جاذبه‌های بسیاری است. مراکز دیدنی، جشن‌ها (به‌ویژه جشن اکتبر)، امکانات و برنامه‌های فرهنگی باعث شده‌است تا این شهر را در رتبه چهارم بهترین شهرهای دنیا برای زندگی قرار دهد.

هانس شول

هانس فریتس شول (انگلیسی: Hans Fritz Scholl؛ زاده ۲۲ سپتامبر ۱۹۱۸ درگذشته ۲۲ فوریه ۱۹۴۳(1943-02-22)) از اعضای بنیانگذار جنبش رز سفید در دوران آلمان نازی بود. او همراه با خواهرش سوفی شول، توسط نازی‌ها در زندان اشتادلهایم مونیخ اعدام شد.

هانس کنراد لایپلت

هانس کنراد لایپلت (انگلیسی: Hans Conrad Leipelt; ۲۱ ژوئیهٔ ۱۹۲۱ – ۲۹ ژانویه ۱۹۴۵(1945-01-29)) عضو گروه رز سفید مقاومت آلمان علیه نازی‌ها بود.

ویلی گراف

ویلی گراف (انگلیسی: Willi Graf; ۲ ژانویهٔ ۱۹۱۸ – ۱۲ اکتبر ۱۹۴۳(1943-10-12)) یک کاتولیک و عضو گروه رز سفید از مقاومت آلمان علیه آلمان نازی بود.

کریستوف پروبست

کریستوف پروبست (انگلیسی: Christoph Probst; ۶ نوامبر ۱۹۱۹ – ۲۲ فوریه ۱۹۴۳(1943-02-22)) دانشجوی پزشکی و عضو گروه رز سفید از مقاومت آلمان بود.

کورت هوبر

کورت هوبر (آلمانی: Kurt Huber; ۲۴ اکتبر ۱۸۹۳ – ۱۳ ژوئیه ۱۹۴۳(1943-07-13)) یک استاد دانشگاه اهل آلمان بود. وی یکی از فعالان جنبش ضدنازی رز سفید بود که دستگیر و اعدام شد.

وی از پدر و مادری آلمانی در شهر شور سوئیس به دنیا آمد. در اشتوتگارت و سپس مونیخ بزرگ شد. به موسیقی، روانشناسی و فلسفه علاقه‌مند شد و در سال ۱۹۲۶ استاد روانشناسی و موسیقی در دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ شد.

وی از مخالفان نازی‌ها به‌شمار می‌آمد و خواستار حذف آنان از قدرت بود. وی در جریان سخنرانی‌های خود در دانشگاه‌ها با دو تن از اعضای جنبش رز سفید به نام الکساندر شومورل و هانس شول آشنا شد.

به زبان‌های دیگر

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.