دیوید ریکاردو

دیوید ریکاردو (به انگلیسی: David Ricardo) (زاده ۱۸ آوریل ۱۷۷۲ در لندن - درگذشته ۱۱ سپتامبر ۱۸۲۳ در لندن) اقتصاددان انگلیسی است که در کنار رابرت مالتوس، آدام اسمیت و جان استوارت‌میل در زمره تأثیرگذارترین اقتصاددانان کلاسیک قرار دارد.

ریکاردو از ۱۸۱۹ تا پایان عمرش نماینده مجلس عوام بریتانیا بود.


دیوید ریکاردو
Portrait of David Ricardo by Thomas Phillips
Portrait of David Ricardo by Thomas Phillips, circa 1821. This painting shows Ricardo, aged 49, just two years before his death.
نماینده مجلس
for Portarlington
مشغول به کار
۲۰ فوریه ۱۸۱۹ – ۱۱ سپتامبر ۱۸۲۳
پس ازRichard Sharp
پیش ازJames Farquhar
اطلاعات شخصی
زاده۱۸ آوریل ۱۷۷۲
لندن، England
درگذشت۱۱ سپتامبر ۱۸۲۳ (۵۱ سال)
Gatcombe Park، گلاسترشر، England
ملیتBritish
حزب سیاسیویگ
همسر(ان)Priscilla Anne Wilkinson (ا. ۱۷۹۳–۱۸۲۳)
فرزندان6 children, including David the Younger
تخصص Academic career
مکتب 
فکری
اقتصاد کلاسیک
تاثیرآدام اسمیت • جرمی بنتام • Torrens
مشارکت‌هاRicardian equivalence، نظریه ارزش کار، مزیت نسبی، بازده نزولی، Ricardian socialism، رانت

زندگی

دیوید ریکاردو در سال ۱۷۷۲ در یک خانواده یهودی (هلندی) که به دلیل رهایی از تعقیب دادگاه‌های تفتیش عقاید به انگلستان مهاجرت کرده بود زاده شد. او سومین فرزند از هفده فرزند خانواده بود. پس از آموختن مقدمات کار در سن ۱۴ سالگی به کار دلالی بورس که حرفه پدرش بود پرداخت. وی هم چنین در سنین جوانی به‌طور نامنظم به تحصیل فیزیک و ریاضی می‌پرداخت.[۱]

ازدواج و کار

در سن بیست و یک سالگی با دختری غیر یهود ازدواج کرد و مذهب یهود را ترک کرد. به دلیل این ازدواج ریکاردو و همسرش از هر دو خانواده طرد شدند. پدر ریکاردو به دلیل ترک کردن دین یهود از او رنجیده خاطر شد ولی در اواخر عمر او را بخشید. ریکاردو پس از جدایی از پدر به‌طور مستقل کار دلالی را در بورس ادامه داد. کسانی که او را می‌شناختند و به او اطمینان داشتند پول خود را به او می‌سپردند. ریکاردو ظرف چند سال ثروتی بیش از ثروت پدرش بدست آورد.[۱]

ورود به اقتصاد

آشنایی ریکاردو با علم اقتصاد در سال ۱۷۹۹ (۲۷ سالگی) صورت پذیرفت و این زمانی بود که با همسرش به شهر باث رفته بود. در آنجا بود که فرصتی یافت تا کتاب ثروت ملل آدام اسمیت را بخواند. در سن ۴۳ سالگی دست از کسب و کار کشید و در سال ۱۸۱۹ در ۴۷ سالگی به نمایندگی مجلس عوام انگلستان درآمد. نظرات او به سبب شهرتش همچون رأی مرجعی معتبر پذیرفته می‌شد.[۲] او را تنها کسی دانسته‌اند که تحلیل اقتصادی را به مجلس عوام انگلستان آموخت. در سال ۱۸۲۱ نخستین باشگاه اقتصاد را که سپس در بیشتر کشورها نظیر آن تأسیس گردید را افتتاح نمود.[۲]

عقاید

ریکاردو که شدیداً پایبند به اصول و اعتقادات خویش بود غالباً در اقتصاد سیاستهایی را تجویز می‌کرد که با منافع خصوصی او مغایرت داشت. مثلاً او از زیادی عوائد یک بانک انگلیسی انتقاد می‌کرد در حالی که خود وی یکی از سهامداران این بانک بود.[۲]

مرگ

ریکاردو سرانجام در سن ۵۱ سالگی در حالی که ثروتی فراوان اندوخته بود بر اثر یک بیماری عفونی درگذشت.

منابع

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ جی باربر، ویلیام. سیر اندیشه‌های اقتصادی.
  2. ۲٫۰ ۲٫۱ ۲٫۲ وحیدی، حسین. تاریخ عقاید اقتصادی از آغاز تا پایان سوسیالیسم.

پیوند به بیرون

تاریخ عقاید اقتصادی از آغاز تا پایان سوسیالیسم؛ تألیف دکتر حسین وحیدی

ارزش مبادله‌ای

در اقتصاد سیاسی و به خصوص اقتصاد مارکسی، ارزش مبادله ای (به آلمانی: Tauschwert) اشاره به یکی از چهار ویژگی‌های اصلی یک کالا دارد، به عنوان مثال، یک مورد یا خدمات تولید شده و فروخته شده برای بازار است. سه جنبه دیگر، ارزش کاربردی، ارزش اقتصادی و قیمت هستند.بنابراین یک کالا شامل:

یک ارزش (توجه داشته باشید که در ارتباط با تعریف ارزش غیر مارکسی است)

یک ارزش کاربردی

ارزش مبادله ای

یک قیمت (می‌تواند یک قیمت فروش واقعی یا منسوب به قیمت ایده‌آل باشد)این چهار مفهوم یک سابقه بسیار طولانی در اعتقادات انسان از ارسطو تا دیوید ریکاردو، دارند.

اقتصاد

اقتصاد یا ترازمان به یک نظام اقتصادی در یک یا چند منطقه جغرافیایی یا سیاسی خاص اطلاق می‌شود و در برگیرنده تولید، توزیع یا تجارت و مصرف کالاها و خدمات در آن منطقه یا کشور می‌باشد. یک اقتصاد مجموع کل ارزش معاملات میان فعالان اقتصادی نظیر افراد، گروه‌ها، سازمان‌ها و حتی ملت‌هاست.

اقتصاد برآیندِ کلیه فرایندهایی است که فرهنگ،ارزش، آموزش، تکامل تکنولوژیکی، تاریخ، سازمان اجتماعی، ساختار سیاسی، سیستم‌های قانونی، جغرافیا و همین طور مواهبِ طبیعی را دربر می‌گیرد.این عوامل زمینه، محتوا و شرایطی را تعیین می‌کند که یک اقتصاد در آن عمل می‌کند. برخی فرهنگ‌ها اقتصادهای مولدتری را به وجود می‌آورند و لذا ارزش یاGDP بیشتری را تولید می‌کنند.

اقتصاد خرد

اقتصاد خرد (به انگلیسی: Microeconomics) شاخه‌ای از علم اقتصاد است که به مطالعه منحصر به فرد اقتصاد، تجزیه و تحلیل بازار، رفتار مصرف‌کنندگان و خانوارها و بنگاه‌ها می‌پردازد و اساس آن مدل‌های ریاضی است. اقتصاد خرد چگونگی رفتار انسان‌ها و انتخاب‌هایشان را در سطح واحدهای خرد یا کوچک اقتصادی مانند یک فرد، یک بنگاه، یک صنعت یا بازار یک کالای خاص بررسی می‌کند و به چگونگی تعامل بین خریداران و مصرف‌کنندگان و عوامل مؤثر در انتخاب خریداران می‌پردازد. اقتصاد خرد به‌خصوص به الگوی عرضه و تقاضا برای کالاها و خدمات و همچنین تعیین قیمت خروجی در بازارهای خاص توجه دارد و معمولاً در بازارهایی که در آن کالاها در حال خرید و فروش هستند کاربرد دارد.

اقتصاد سیاسی

اقتصاد سیاسی عبارت است از علم قوانین تولید و توزیع نعمت‌های مادی در مراحل مختلف تکامل جامعه انسانی. به تدریج با رشد جامعه و مناسبات اجتماعی و اقتصادی اهمیت علم اقتصاد نیز بیشتر شد.اقتصاد سیاسی یک روش مطالعه علمی دربارهٔ پدیده‌های اجتماعی است. این رهیافت بر وجود ارتباط میان مؤلفه‌های سیاسی و اقتصادی در شکل‌دادن به پدیده‌های اجتماعی مبتنی است. به همین دلیل اگرچه اغلب زیرمجموعه علم اقتصاد دانسته می‌شود، باید آن را چیزی فراتر از علم اقتصاد محض دانست؛ اقتصاد سیاسی Political Economy یا به شکل اختصاری PE است، اما علم اقتصاد Economics.

مثلاً برای تحلیل رفتار انتخاباتی طبقات مختلف به منافع اقتصادی آن طبقات رجوع می‌شود یا تأثیر اقتصادی یک تصمیم‌گیری سیاسی مورد مطالعه قرار می‌گیرد.اقتصاد سیاسی شاخه‌ای است از علوم اجتماعی که قوانین مربوط به تولید و توزیع درآمد و ثروت و اثرات آن را در مراحل مختلف رشد و توسعه جامعهٔ بشری مورد بررسی قرار می‌دهد. اغلب مباحثی که امروزه در علم اقتصاد مورد بررسی قرار می‌گیرد، در گذشته در قلمرو اقتصاد سیاسی به‌طور پراکنده مطرح می‌شده‌است. نخستین بار، اصطلاح اقتصاد سیاسی توسط پیروان مکتب مرکانتیلیسم (سوداگری) عنوان گردید و سپس مورد بحث علمای کلاسیک اقتصاد نظیر پتی و کنه آدام اسمیت، دیوید ریکاردو و سی قرار گرفت.

اقتصاد محیط زیست

اقتصاد محیط زیست به‌طور کلی شامل مراحل ذیل می‌باشد:ارزیابی اهمیت اقتصادی انحطاط محیط زیست و یافتن علل اقتصادی این انحطاط و ارائه انگیزه‌های اقتصادی لازم جهت کند کردن، متوقف کردن، و برعکس کردن روند این انحطاط.

اقتصاد منابع طبیعی

اقتصاد منابع طبیعی به عرضه، تقاضا و تخصیص منابع می‌پردازد. در واقع زیز شاخه‌ای از اقتصاد است که به بحث استخراج منابع می‌پردازد. هدف اصلی از اقتصاد منابع طبیعی شناخت نقش منابع در اقتصاد و بهره‌برداری بهینه از منابع جهت توسعه پایدار می‌باشد تا این منابع برای نسلهای بع دی هم باقی بماند. توسعه پایدار الگوئی برای بهره‌برداری از منابع هست بطوریکه علاوه بر بهره‌برداری از منابع، حفاظت از منابع را هم بر عهده دارد تا این منابع برای نسلهای آینده تضمین می‌گردد.

این علم به اثرات متقابل اقتصاد انسانی و اکوسیستم می‌پردازد. به این اصل تمرکز می‌یابد که با توجه به محدودیت‌های اکولویکی از چه شیوه‌ای از منابع استفاده اقتصادی بشود. اقتصاد منابع طبیعی بطور سنتی روی بهره‌برداری بهینه ازجنگلها، مراتع، آبزیان و منابع معدنی بحث می‌کند؛ ولی امروزه علاوه بر این مسائل، به مسائل جدیدی از قبیل تغییرات آب و هوائی، اثرات کشاورزی بر محیط زیست، شهرنشینی، اقتصاد انرژی و ارزشیابی محصولات غیر بازاری می‌پردازد.

اقتصاد کلاسیک

اقتصاد کلاسیک غالباً نخستین مکتب اقتصادی مدرن شناخته می‌شود. توسعه دهندگان اصلی آن عبارت اند از آدام اسمیت, ژان-بتیست سه, دیوید ریکاردو، رابرت مالتوس و جان استوارت‌میل.

ثروت ملل آدام اسمیت در ۱۷۷۶ معمولاً آغاز اقتصاد کلاسیک قلمداد می‌شود. این مکتب تا میانهٔ قرن نوزدهم فعال بود و اقتصاد نئوکلاسیک در حدود ۱۸۷۰، یا به تعریف مارکس «اقتصاد سیاسی مبتذل» از ۱۸۳۰ جای آن را گرفت. تعریف اقتصاد کلاسیک، خصوصاً دوره ۱۸۳۰–۷۰ و ارتباط با اقتصاد نئوکلاسیک محل بحث است. لفظ «اقتصاد کلاسیک» را کارل مارکس در اشاره به اقتصاد ریکاردی - اقتصاد دیوید ریکاردو و جیمز میل و پیشینیانشان - باب کرد ولی استفاده از آن سپس به پیروان ریکاردو تسری یافت.اقتصاددانان کلاسیک مدعی بودند که بازارهای آزاد، وقتی در آنها مداخله‌ای صورت نگیرد، خود را تنظیم می‌کنند. آدام اسمیت به کنایهٔ "دست نامرئی،" که بدون نیاز به هرگونه مداخله خارجی بازارها را به سوی تعادل طبیعی حرکت می‌دهد، اشاره کرد.

اقتصاد کلاسیک، برخلاف اقتصاد کینزی، چه در خصوص کالاها و چه در خصوص دستمزدها قیمت‌ها را انعطاف‌پذیر فرض می‌کند. دیگر فرضیه اصلی مبتنی بر قانون سه است: عرضه تقاضای خود را ایجاد می‌کند- یعنی، کل تولید درامدی ایجاد می‌کند که برای خرید همه تولید کافیست؛ این برخلاف کینز، تلویحاً فرض می‌کند که پس انداز یا هزینه کرد خالص پول یا ادوات مالی وجود خواهد داشت. دیگر اصل اقتصاد کلاسیک برابری پس اندازها و سرمایه‌گذاری است، با این فرض که نرخ‌های بهرهٔ انعطاف‌پذیر همواره در تعادل خواهند ماند.

انباشت سرمایه

انباشت سرمایه (انگلیسی: Capital accumulation) پایهٔ نظام اقتصادی سرمایه‌داری است که در آن فعالیت اقتصادی پیرامون انباشت سرمایه شکل می‌گیرد که سرمایه‌گذاری به منظور کسب سود مالی تعریف می‌شود. در این زمینه، سرمایه، پول یا ذخیرهٔ مالی سرمایه‌گذاری شده به منظور کسب پول بیشتر (چه به شکل سود، رانت، بهره، حق اشتراک، کسب سرمایه یا برخی دیگر از اشکال بازگشت) تعریف می‌شود.

بحران مالی

بحران مالی یا بحران اقتصادی به طیف گسترده‌ای از وضعیت‌هایی اطلاق می‌شود که بعضی از منابع مالی قسمت بزرگی از ارزش اسمی خود را از دست می‌دهند. در سده نوزدهم و اوایل سده بیستم، بسیاری از بحران‌های مالی مربوط به بحران‌های بانکداری می‌شدند و بسیاری از بحران‌های اقتصادی با این بحران‌ها همزمان بودند. دیگر وضعیت‌هایی که بحران مالی نامیده می‌شوند، شاملِ سقوط بازار سهام، ترکیدن حباب‌های اقتصادی و بحران واحد پولی هستند.

تجارت آزاد

تجارت آزاد مدل تجاری است که در ان کالاها و خدمات بدون محدودیت‌های دولتی بین یا درون کشورها انتقال می‌یابد. این محدودیت‌ها شامل مالیات و تعرفه است. تفاوت تجارت آزاد با دیگر روش‌های تجارتی این است که تخصیص کالا در میان کشورهای تجاری بر اساس قیمت‌های مصنوع صورت می‌گیرد که ممکن بازتاب واقعی عرضه و تقاضا باشند.

موافقتنامهٔ تجارت آزاد یکی از عناصر کلیدی مناطق تجارت آزاد است.

بازار آزاد همان اقتصاد آزاد است که در آن خریداران و فروشندگان بدون هیچ قید و شرطی از لحاظ قیمت و مقدار باهم معامله می‌کنند و هیچگونه اجباری در خرید و فروش نیست. دولت افراد را آزاد گذاشته و تولیدکنندگان به خواست و رضایت خود به تولید می‌پردازند، و دولت هیچگونه مداخله‌ای برای تعین قیمت و مقدار محصول تولیدی نمی‌کند. بازار آزاد یکی از اساس‌های مکتب کلاسیک یا لیبرالیزم در اقتصاد است که آدام اسمیت و دیوید ریکاردو از جمله پایه‌گذاران آن به‌شمار می‌روند.

جیمز میل

جیمز میل(۶ آوریل ۱۷۷۳–۲۳ ژوئن ۱۸۳۶) (به انگلیسی: James Mill) یک تاریخدان، اقتصاد دان، نظریه‌پرداز سیاسی، و فیلسوف اسکاتلندی بود. او به همراه دیوید ریکاردو اقتصاد کلاسیک را بنیان گذاشت. وی پدر جان استوارت میل، فیلسوف لیبرالیسم است. کتاب تأثیرگذار او «تاریخ هند بریتانیایی» بدگویی کامل و عدم پذیرش فرهنگ و تمدن هند است.

حقوق و اقتصاد

حقوق و اقتصاد یا تحلیل اقتصادی حقوق اعمال نظریهٔ اقتصاد (مشخصاً نظریهٔ اقتصاد خرد) بر تحلیل حقوق است. مفاهیم اقتصادی به منظور توضیح اثرات قانون، ارزیابی این که چه مقرراتی از دارای بهره‌وری اقتصادی هستند، و پیش‌بینی این که چه مقررات حقوقی اعلام خواهند شد به کار می‌رود.

رشد اقتصادی

رشد اقتصادی، دلالت بر افزایش تولید یا درآمد سرانه ملی دارد. اگر تولید کالاها یا خدمات به هر وسیله ممکن در یک کشور افزایش پیدا کند، می‌توان گفت که در آن کشور، رشد اقتصادی اتفاق افتاده‌ است.

لئون والراس

لئون والراس (به فرانسوی: Léon Walras) (زاده ۱۶ دسامبر ۱۸۳۴ در اورو، فرانسه - درگذشته ۵ ژانویه ۱۹۱۰ در مونترو، سوئیس) اقتصاددان فرانسوی بود. وی را واضع نظریه تعادل عمومی در علم اقتصاد می‌دانند.

چون وی بیشتر آثار خود را به زبان فرانسه منتشر می‌کرد، نظریاتش در بریتانیا، که در قرن نوزدهم مرکز تولید نظریات اقتصادی به‌شمار می‌رفت، اقبال چندانی نیافت؛ اما امروز او و دیوید ریکاردو و مارکس را جزو مهمترین نظریه پردازان اقتصادی قرن نوزدهم می‌دانند.

وی فرزند آگوست والراس بود که خود نیز اقتصاددان بود. لئون والراس از آنتونی آگوستین کورنو (که یکی از دوستان پدرش بود) نیز تأثیر زیادی گرفته‌است.

لیبرالیسم اجتماعی

لیبرالیسم اجتماعی (انگلیسی: Social liberalism) یک ایدئولوژی سیاسی است که در پی یافتن توازنی بین آزادی فردی و عدالت اجتماعی است. همچون لیبرالیسم کلاسیک، لیبرالیسم اجتماعی از اقتصاد بازار و بسط حقوق مدنی و سیاسی و آزادی مدنی حمایت می‌کند، ولی به دلیل باورش به نقش مشروع حکومت از جمله در خصوص مسایل اقتصادی و اجتماعی نظیر فقر، مراقبت سلامتی، و آموزش و پرورش با آن متفاوت است. در لیبرالیسم اجتماعی خیر جامعه با آزادی فرد در هارمونی دیده می‌شود. معمولاً احزاب و نظرات لیبرال اجتماعی میانه گرا یا چپ میانه لحاظ می‌شوند.لیبرالیسم اجتماعی که گاهی به ان لیبرالیسم مدرن هم می گویند در واقع یک سنتز بین لیبرالیسم و سوسیالیسم است. این نوع لیبرالیسم در دنیای امروز در منطقه اسکاندیناوی نمود بیشتری دارد و در جهان بینی لیبرالسم مدرن اگر چه همچنان ازادی مقدم بر برابری است ولی برای برابری هم ارزش قابل توجه گذاشته می شود.

در بین فیلسوفان گذشته می توان جان لاک و توماس هابس در فلسفه سیاسی و ادام اسمیت و دیوید ریکاردو در فلسفه اقتصادی را لیبرال کلاسیک نامید. از طرف دیگر جان استوارت میل و امانوئل کانت در فلسفه سیاسی و جان مینارد کینز و پل سامئل سون در فلسفه اقتصادی را لیبرال مدرن یا لیبرالیسم اجتماعی نامید.

اما بیش از هر کسی لیبرالیسم اجتماعی با نام جان رالز فیسوف معاصر امریکایی گره خورده است. وی کتابی دارد به نام عدالت لیبرالی و در ان کتاب نشان می دهد با روش عقل می شود هم ازادی و هم برابری نسبی را با هم داشت.

این دفاع رالز از لیبرالیسم اجتماعی با انتقاد شدید فردریک هایک فیلسوف لیبرلیسم کلاسیک روبرو شد هایک در کتاب راه بندگی پاسخ رالز را داد. هایک می گوید عقل بشر توانایی درک طبیعت را ندارد و نمی توان قواعد طبیعت را با عقل بشر تغیر داد و بین ازادی و برابری تضاد است نه سنتز.

رابرت نوزیک فیلسوف دیگر امریکایی در کتاب ارمانشهر از هایک دفاع کرد و به هموطن خود رالز تاخت.

در کل اروپایی بیش از خود امریکایی از رالز دفاع کردند.

امروز در امریکا دو حزب فراگیر جمهوریخواه و دموکرات وجود دارد و لیبرالها مجبور شدند در یکی از دو حزب خود را جای دهند.

اما حزب نسبت جدید لیبرتن که در میان غیر امریکایی ها شهرتی ندارد در حال گسترش است

مزیت نسبی

اصل برتری نسبی می‌گوید کل تولید گروهی از افراد، یک اقتصاد، یا گروهی از ملت‌ها زمانی بیشینه‌است که تولید هر کالا توسط فرد یا بنگاهی انجام شود که کمترین هزینه فرصت را دارد. اگرچه آدام اسمیت در کتاب ثروت ملل خود از برتری نسبی یاد کرده‌است ولی درآغاز سده نوزدهم دیوید ریکاردو اقتصادان بزرگ انگلیسی این اصل را گسترش داده.

مقدمه‌ای بر نقد اقتصاد سیاسی

مقدمه‌ای بر نقد اقتصاد سیاسی (آلمانی: Zur Kritik der Politischen Ökonomie) کتابی نوشته کارل مارکس متفکر آلمانی است که برای اولین بار در سال ۱۸۵۹ منتشر شده‌است. کتاب به‌طور عمده دربارهٔ تحلیل سرمایه داری و نظریه مقداری پول است که با نقد شارحان نظری پیشرو سرمایه‌داری در زمان خود به ویژه پژوهشگران حوزه اقتصاد سیاسی و اقتصاددانان کلاسیکی همچون آدام اسمیت و دیوید ریکاردو نوشته شده‌است.

نظریه ارزش کار

نظریه ارزش کار یک نظریه ارزش اقتصادی هترودوکس است که استدلال می‌کند که ارزش اقتصادی یک کالا یا خدمت به وسیلهٔ میزان کل کار لازم برای تولید آن تعیین می‌شود. در حال حاضر این مفهوم معمولاً در پیوند با اقتصاد مارکسی در نظر گرفته می‌شود گرچه در نظریه‌های اقتصاد کلاسیک قدیمی تری مثل آدام اسمیت و دیوید ریکاردو و بعدتر در اقتصاد آنارشیستی هم به کار رفته است.

کتاب‌های پرومتئوس

کتاب‌های پرومتئوس (به انگلیسی: Prometheus Books) یک شرکت انتشاراتی است که در اوت ۱۹۶۹ توسط پاول کورتز بنیان‌گذاری شد. او همچنین بنیان‌گذار مرکز تحقیق، کمیته تحقیق شک‌گرایانه و شورای انسان‌گرایی سکولار بوده‌است. این انتشارات کتاب‌های مختلفی منتشر می‌کند و تمرکزش روی موضوع‌های علم، اندیشه آزاد، سکولاریسم، انسان‌گرایی و شک‌گرایی است. مرکز انتشارات در امهرست، نیویورک و گستره پخش آن جهانی است. برخی نویسندگانی که در این انتشارات کتاب منتشرشده دارند عبارت‌اند از لیان لدرمن، مارتین گاردنر، آنتونی فلو، ابن وراق، جیمز رندی، آیزاک آسیموف، جولین هاکسلی، فریدریش نیچه، لودویگ فویرباخ، دیوید ریکاردو، جرمی بنتام، جان مینارد کینز و جک کورکیان.

انواع
عمومی
نظریه
برنامه‌ها
توزیع مجدد/
توزیع مجدد
دانشمندان
(اثر اصلی)

به زبان‌های دیگر

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.