دریاسالار

دریاسالار درجه‌ای نظامی در نیروی دریایی ارتش و نیروی دریایی سپاه پاسداران ایران است که از نظر سلسله مراتب نظامی بالاتر از دریابان و پایین‌تر از دریابد است.[۱][۲] دریاسالار هم‌سنگ سپهبد در نیروی زمینی و هوایی است.

در زمان دودمان پهلوی شمار اندکی از جمله: فرج‌الله رسائی (که بعدها دریابد شد)، ابوالفتح اردلان، ابوالحسن فاطمی، کمال‌الدین میرحبیب‌اللهی و اسدالله محسن‌زاده توانستند به این درجه دست یابند.

پس از انقلاب ۱۳۵۷ هیچکس موفق به دست‌یابی به این درجه نشده است.

دریاسالار همانند Vice Admiral در نیروی دریایی آمریکا و بریتانیا است.

20-Daryasalar

دریاسالار نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران
Vice Admiral

16-IIN-Daryasalar-2

دریاسالار نیروی دریایی شاهنشاهی ایران
Vice Admiral

درجه‌های ارتش ایران
نیروها
زمینی و هوایی دریایی
ارتشبد دریابد
سپهبد دریاسالار
سرلشکر دریابان
سرتیپ دریادار
سرتیپ دوم دریادار دوم
سرهنگ ناخدا یکم
سرهنگ دوم ناخدا دوم
سرگرد ناخدا سوم
سروان ناوسروان
ستوان ۳، ۲ و ۱ ناوبان ۳، ۲ و ۱
استوار ۲ و ۱ ناواستوار ۲ و ۱
گروهبان ۳، ۲ و ۱ مهناوی ۳، ۲ و ۱
سرجوخه سرناوی
سرباز ۲ و ۱ ناوی ۲ و ۱
سرباز ناوی

سردوشی‌های دریاسالارهای کشورهای گوناگون

استرالیا

CDN-Navy-VAdm-Shoulder

کانادا (سردوشی)

Vadm-Can-2010

کانادا (سرآستین)

مصر

Marque VA

فرانسه

French Navy-Rama NG-OF7

فرانسه (سردوشی)

22 - vad

آلمان

لهستان

RO-Navy-OF-9s

رومانی

Spanish-Navy-OF7

اسپانیا

SWE-NavyOF8

سوئد

Generic-Navy-O10

انگلستان (سرآستین)

انگلستان (سردوشی)

US Navy O9 insignia

نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا

USCG O-9 insignia

گارد ساحلی ایالات متحده آمریکا

جستارهای وابسته

نیروهای هوایی و زمینی دریایی
ارتشبد دریابد
سپهبد دریاسالار
سرلشکر دریابان
سرتیپ دریادار
سرهنگ ناخدا یکم
سرهنگ دوم ناخدا دوم
سرگرد ناخدا سوم
سروان ناوسروان
ستوان ناوبان

منابع

  1. قانون استخدام نیروهای مسلح شاهنشاهی، مصوب ۳۰ تیر ۱۳۳۶، فصل چهارم-ترفیعات، مادهٔ ۲۱
  2. قانون مقررات استخدامی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، مصوب ۲۱ مهر ۱۳۷۰، فصل سوم: آموزش و ترفیعات در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، بخش دوم: ارزشیابی و ترفیعات، مادهٔ ۷۵
ارتشبد

اَرتِشبَد (تلفظِ معمول: ارتشبُد) بالاترین درجهٔ نظامی ایران است و معادل ژنرال چهارستاره در بسیاری از ارتش‌های کشورهای دیگر است. واژهٔ ارتشبد در نیروی زمینی و هوایی به‌کار می‌رود و درجهٔ معادل آن در نیروی دریایی «دریابُد» است.

در قانون ارتش جمهوری اسلامی ایران، سپهبد و دریاسالار به‌عنوان بالاترین درجه‌های ارتش ذکر شده‌است و درجه‌های ارتشبد و دریابد حذف گردیده‌است. بااین‌حال، در آیین‌نامهٔ انضباطیِ نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران، به وجود این دو درجه در ارتش اشاره شده‌است.

در قانون مقررات استخدامیِ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، درجه‌های ارتشبدی و دریابدی به‌عنوان بالاترین درجه‌ها ذکر شده‌است.

در قانون مقررات استخدامیِ نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران نیز، درجهٔ ارتشبدی به‌عنوان بالاترین درجه ذکر شده‌است.

جان فرانکلین

دریابان سر جان فرانکلین (انگلیسی: John Franklin; ۱۶ آوریل ۱۷۸۶ – ۱۱ ژوئن ۱۸۴۷(1847-06-11)) سیاست‌مدار، افسر نیروی دریایی و کاشف سرشناس اهل بریتانیا بود. وی به دنبال کشف یک راه جدید برای رسیدن به آلاسکا از طریق گذرگاه‌های قطبی شمال کانادا بود.

وی در سال ۱۸۴۵ به همراه خدمه‌اش، گرین‌هایت در انگلستان را به مقصد قطب شمال ترک کرد ولی این سفر هیچ‌گاه به سرانجام نرسید. دو کشتی کاپیتان فرانکلین به دلیل یخبندان در نزدیکی جزیره کینگ‌ویلیام مفقود و تمام سرنشینان آن ناپدید شدند.

وی همچنین برندهٔ جوایزی همچون همکار انجمن سلطنتی شده‌است.

جرج بک

سر جرج بِک (به انگلیسی: Sir George Back) (۶ نوامبر ۱۷۹۶ – ۲۳ ژوئن ۱۸۷۸) دریابد و سیاح انگلیسی و از کاشفان قطب شمال بود.

دریابان

دریابان درجه نظامی پایین‌تر از دریاسالار در نیروی دریایی ایران است. معادل آن در نیروی هوایی و نیروی زمینی ایران سرلشکر است. این درجه در نیروی دریایی آمریکا Rear Admiral Upper Half و در نیروی دریایی بریتانیا Rear Admiral نامیده می‌شود.

دریاسالار ناخیموف (فیلم)

«دریاسالار ناخیموف» (روسی: Адмирал Нахимов) یک فیلم شوروی به کارگردانی وسیوالاد پودوفکین است که در سال ۱۹۴۷ منتشر شد.

دریای بلینگسهاوزن

دریای بلینگسهاوزن (به انگلیسی: Bellingshausen Sea) بخشی از آب‌های اقیانوس منجمد جنوبی واقع در جنوب اقیانوس آرام است که در غرب قطب جنوب و در جنوب غربی دماغه هورن در میان شبه‌جزیره جنوبگان و دریای آموندسن واقع شده و گستره‌ای از جزیرهٔ الکساندر یکم تا جزیره ترستون را در بر می‌گیرد. جزایر الکساندر یکم، پتر یکم و شارکو از مهم‌ترین جزایر این دریا به‌شمار می‌روند.دریای بلینگسهاوزن به افتخار دریاسالار فابیان گوتلیب فون بلینگسهاوزن، مکتشف روس که موفق به دور زدن قطب جنوب در فاصلهٔ سال‌های ۱۸۱۹ تا ۱۸۲۱ شد چنین نامگذاری شده‌است. او در ژانویهٔ ۱۸۲۱ به این دریا رسید و موفق به کشف جزیرهٔ پتر یکم در ۲۲ ژانویه و جزیرهٔ الکساندر یکم در ۲۹ ژانویهٔ همان سال شد (نامگذاری هردو جزیره توسط بلینگسهاوزن صورت گرفته‌است). با این حال بلینگسهاوزن نخستین کسی نبود که از این دریا می‌گذشت و پیش از او جیمز کوک نیز در ۳۰ ژانویهٔ ۱۷۷۴ توانسته بود طی جنوبی‌ترین سفر دریاییش به این نقطه از زمین برسد.

دمیتری لاپتف

دمیتری لاپتف (روسی: Дмитрий Яковлевич Лаптев؛ ۱ ژانویه ۱۷۰۱(1701-01-01) – ۳۱ ژانویه ۱۷۷۱(1771-01-31)) دریاسالار و کاوشگر شمالگان اهل امپراتوری روسیه بود. تنگه دمیتری لاپتف به افتخار وی و دریای لاپتف نیز به افتخار او و پسرعمویش خاریتون لاپتف که همکار او در اکتشافات شمالگان بود، نام‌گذاری شده است.

سرهنگ دوم

سرهنگ دوم یکی از درجات افسری ارشد ارتش است که بالاتر از درجه ی سرگردی و پایین‌تر از درجه ی سرهنگی (سرهنگ تمامی) است.

سروان

سَروان فرماندهِ یک گروهانِ ارتش است. گروهان یکی از یگان‌های ارتشی است که معمولاً از ۱۰۰ تا ۴۰۰ سرباز تشکیل شده‌است.

درجهٔ سروانی یکی از درجات ارتش است. سروان درجهٔ بالاتر از ستوان و پایین‌تر از سرگرد است. در دورهٔ پهلوی اول، این درجه را «سلطان» می‌نامیدند. در فارسی دری افغانستان برای درجهٔ سروان واژهٔ «تورن» و برای سروان بلندپایه‌تر جکتورن به‌کار می‌رود.

سپهبد

سِپَهبَد (تلفظ معمول: سپهبُد؛ (به پارسی میانه: «spāhpat» یا «spāhbed») <(به پارسی باستان: «-spāda-pati») <به نیاایرانی: «-spāda-pati*»>

(به پارتی: «spāδpat» یا «spāδbad»)؛

(به سغدی: «spāδpaδ»)؛ (به باختری: «σπαλοβιδο یا ασπαλοβιδο»)) نام یکی از درجه‌های ارتشی است که بالاتر از سرلشکر و پایین تر از ارتشبد است.

سپهبد فرمانده یک سپاه از ارتش است که آن یگانی راه کنشی است که دارای تجهیزات و تسلیحات لازم برای اجرای عملیات رزمی بوده و از دو یا سه لشکر تشکیل می‌شود.

سپهبد معادل Lieutenant General (ژنرال سه‌ستاره) در نیروهای نظامی آمریکا و معادل دریاسالار در نیروی دریایی است.

عملیات مشعل

عملیات مشعل عملیاتی است در جنگ جهانی دوم که در تاریخ ۸ نوامبر سال ۱۹۴۲ توسط ارتش متفقین در خاک الجزایر و مراکش شروع شد.

نیروهای آمریکایی و بریتانیایی به فرماندهی ژنرال آمریکایی دوایت دی. آیزنهاور (رئیس جمهور آینده ایالات متحده آمریکا) در این نبرد شرکت کردند. سه گروه ضربت در سواحل نزدیک کازابلانکا واقع در کرانه اقیانوس اطلس در مراکش، در حوالی اوران در غرب الجزایر و همچنین نزدیک شهر الجزیره) بیش از ۲۵۰ مایل به سمت شرق الجزایر) فرود آمدند.

به رغم مقاومت اولیه نیروهای فرانسوی دولت ویشی، کودتایی که توسط نیروی مقاومت فرانسه در شهر الجزیره در ۸ نوامبر صورت گرفت، عملیات سپاه نوزدهم فرانسه را قبل از فرود متفقین خنثی کرد. ژنرال مارک کلارک، معاون آیزنهاور توانست دریاسالار ژان فرانسوا دارلان، نماینده ارشد دولت ویشی در آفریقای شمالی و ژنرال آلفونس ژوین، فرمانده نیروهای مسلح فرانسوی دولت ویشی در آفریقای شمالی را متقاعد کند تا به نیروهای فرانسوی دستور دهند تا در ۱۰–۱۱ نوامبر مقاومت مسلحانه خود را در اوران و مراکش متوقف کنند؛ و در ازای این همکاری، دارلان زمانی که نیروهای فرانسوی به متفقین در آفریقای شمالی ملحق شدند، به عنوان حاکم غیرنظامی فرانسوی آفریقای شمالی باقی‌ماند. البته این انتخاب با نارضایتی بریتانیا همراه بود چرا که دارلان فردی ضد بریتانیایی بود و آنها وی را همدست آلمانی‌ها می‌دانستند.

ورود متفقین موجب اشغال مناطق غیر اشغالی فرانسه توسط آلمان و اعزام سریع سربازان آلمانی به تونس شد.

دریاسالار دارلان اعلام کرد چون مارشال پتن عملاً زندانی آلمانی‌ها است او خود شخصاً مسئولیت دولت فرانسه را به عهده می‌گیرد.

دولت ویشی فرانسه برای جلوگیری از تصرف ناوگان مدیترانه‌ای خود توسط آلمانی‌ها، در ۲۷ نوامبر ۱۹۴۲ آن را در بندرگاه‌های تولون غرق کرد.(غرق ناوگان فرانسه در تولون) تا پایان نوامبر، متفقین از مرز تونس در شمال غربی گذشته بودند.

مدرسه ورزشی اسکیت نمایشی و هاکی ایروان

مدرسه ورزشی اسکیت نمایشی و هاکی ایروان (ارمنی: Երևանի գեղասահքի և հոկեյի մարզադպրոց; انگلیسی: Yerevan Figure Skating and Hockey Sports School) یک مرکز و مدرسه اسکیت نمایشی در ایروان پایتخت ارمنستان می‌باشد. این مرکز در دسامبر ۲۰۱۵ افتتاح شد و گنجایش ۵۳۸ صندلی را دارا است. این مرکز در ۲۷/۱۰ خیابان دریاسالار ایساکوف و مجاور پیست دوچرخه‌سواری ایروان واقع شده‌است.

نبرد خلیج مانیل

نبرد خلیج مانیل در ۱ مارس سال ۱۸۹۸ در زمان جنگ آمریکا و اسپانیا صورت گرفت. اسکادران آسیاتیک از ارتش آمریکا تحت فرمان ناخدا جورج دیوئی با اسکادران پاسیفیک اسپانیا درگیر شد و آن را نابود کرد. اسکادران پاسیفیک تحت فرمان دریاسالار پاتریسیو مونتوجو Patricio Montojo قرار داشت. این نبرد در خلیج مانیل در فیلیپین اتفاق افتاد و نخستین درگیری عمده بود نیروهای آمریکا و اسپانیا بود. این نبرد یکی از قاطع‌ترین نبردهای دریایی در طول تاریخ بوده است و باعث پایان یافتن سلطه استعمار اسپانیا بر فیلیپین شد.

هوریشیو نلسون

هوریشیو نلسون (به انگلیسی: Horatio Nelson, 1st Viscount Nelson) ملقب به دریادار نلسون، یکی از بزرگترین دریاسالاران امپراتوری بریتانیا بود که در تاریخ ۲۹ سپتامبر ۱۷۵۸ در شهر برنم تورپ واقع در ایالت نورفک در کشور انگلستان به دنیا آمد. نلسون در جنگ‌های بسیاری از جمله نبرد ترافالگار و نبرد ابوقیر نقشی کلیدی در پیروزی بریتانیا داشت، و نیروی دریایی بریتانیا در زمان او با شکست دادن نیروی دریایی فرانسه و اسپانیا سیادت کاملی بر دریاهای جهان به دست آورد.

ویلیام بلای

ویلیام بلای (به انگلیسی: William Bligh) (زادهٔ ۱۷۵۴ - درگذشتهٔ ۱۸۱۷) دریاسالار بریتانیایی است که به دلیل شورش ملوانانش علیه او در کشتی باونتی شهرت دارد.

پل پیروزی، ایروان

پل پیروزی، ایروان (ارمنی: Հաղթանակի կամուրջ Haght'anaki kamurj) یک پل قوسی برای عبور و مرور است که دو سوی رود هرازدان در ایروان ارمنستان به هم پیوند می‌دهد. این پل خیابان ماشتوتس در شرق را به خیابان دریاسالار ایساکوف متصل می‌کند. این پل در تاریخ ۲۵ نوامبر ۱۹۴۵ گشایش یافت و برای بزرگداشت پیروزی اتحاد شوروی بر آلمان نازی در پایان جنگ جهانی دوم نامگذاری شد . این پل توسط معماران ای. مامیجانیان (A. Mamijanyan) و ای. آساتریان (A. Asatryan) طراحی شد و شامل هفت طاق است.

پیری رئیس

احمد محیی‌الدین پیری (1553-1465/70) معروف به پیری رئیس (ترکی: Pîrî Reis یا Hacı Ahmet Muhittin Pîrî Bey) ناوبر، جغرافی‌دان، نقشه‌کش و دریاسالار معروف ترکیه عثمانی (از سده ۱۶) بود که نقشه‌های جغرافیایی او معروف است. وی نقشه‌هایش را در مجوعه‌ای به نام «کتاب بحریه» نگه می‌داشت.

در سال ۱۹۲۹ گروهی از تاریخ شناسان نقشه جالبی از پیری رئیس یافتند که در آن نقشه درهها، رودها و خلیج‌های ساحل قطب جنوب را هم نشان می‌دهد.

پیست دوچرخه‌سواری ایروان

پیست دوچرخه‌سواری ایروان (ارمنی: Երևանի հեծանվահրապարակ) یک پیست مخصوص ورزش دوچرخه‌سواری پیست در ایروان، پایتخت ارمنستان است. این پیست در خیابان دریاسالار ایساکوف واقع شده است و مالک آن شهرداری ایروان می‌باشد. طول این پیست ۲۵۰-متر (۸۲۰-فوت) می‌باشد و قادر به میزبانی از رویدادهای بین‌المللی است. این پیست دوچرخه‌سواری با گنجایش ۶۵۰ صندلی دارای سقف چوبی است که محدوده ۳٬۲۰۰ متر مربع (۳۴٬۰۰۰ فوت مربع) را پوشانده است. این پیست جایگزین پیست قدیمی شد که دیرتر در سال ۲۰۱۲ تخریب شد.

ساخت این پیست در ژوئن ۲۰۱۰ شروع شد و در سپتامبر ۲۰۱۱ به اتمام رسید. و به صورت رسمی در ۱۵ سپتامبر ۲۰۱۱ توسط سرژ سرکیسیان رئیس‌جمهور ارمنستان افتتاح شد.این پیست پارکینگ با ظرفیت ۲۴۰ خودرو را دارا است.

کارل گوستاف شانزدهم سوئد

کارل گوستاف شانزدهم (نام کامل: کارل گوستاف فولکه هوبرتوس، زادهٔ ۳۰ آوریل ۱۹۴۶) از ۱۵ سپتامبر ۱۹۷۳ پادشاه سوئد است.

ا، پنجمین فرزند و تنها پسر شاهزاده گوستاف آدولف، دوک وستربوتن و شاهزاده سیبیلای ساکسبورگ و گوتا است. در هنگام تولد وی، جدش گوستاو پنجم پادشاه بود و او پس از پدربزرگ و پدرش، نفر سوم در نوبت جانشینیِ سلطنت سوئد بود. اما در زمانی که وی تنها نُه ماه داشت، پدرش در حادثهٔ سقوط هواپیما جان خود را از دست داد و او در سال ۱۹۵۰، بعد از به تخت نشستن پدربزرگش، در چهارسالگی به‌عنوان ولیعهد سوئد شناخته شد. وی بعد از مرگ پدربزرگش گوستاو آدولف ششم در سال ۱۹۷۳ به سلطنت رسید.

کارل شانزدهم در المپیک مونیخ در سال ۱۹۷۲، درحالی‌که هنوز ولیعهد بود، با سیلویا سومرلات، که از مترجمان و مهمانداران مراسم بود، آشنا شد. این دو در سال ۱۹۷۵ و بعد از به سلطنت رسیدن کارل، ازدواج کردند. زوج سلطنتیِ سوئد سه فرزند به نام‌های ویکتوریا (متولد ۱۹۷۷)، کارل فیلیپ (متولد ۱۹۷۹) و مادلین (متولد ۱۹۸۲) دارند که در این بین ویکتوریا، ولیعهد کنونی سوئد است.

مقام ولیعهد سوئد در هنگام تولد به شاهزاده کارل فیلیپ تعلق داشت، اما در زمانی که او کمتر از یک سال داشت، به‌دلیل تغییر در مواد مربوط به جانشینی سلطنت در قانون اساسی سوئد، این مقام به خواهر بزرگ وی، ویکتوریا، منتقل شد. تا پیش از آن، پسر بزرگ پادشاه جانشین وی بود، اما بعد از این تغییر، بدون توجه به جنسیت، حق جانشینی به فرزند اول پادشاه داده شد.

نظامی
انتظامی

به زبان‌های دیگر

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.