خدا نگهدار ملکه باد

خدا نگهدار ملکه باد (به انگلیسی: God Save the Queen)، یا خدا نگهدار پادشاه باد (به انگلیسی: God Save the King)، یک سرود ملی است که در بریتانیا و قلمروهای آن مانند نیوزلند (از ۱۹۷۷) کانادا (۱۹۸۰) استرالیا (۱۹۸۴) جامائیکا استفاده می‌شود.[۱]

خدا نگهدار ملکه باد
نت موسیقی
نت موسیقی «خدا نگهدار ملکه باد» ، در ۱۵ اکتبر ۱۷۴۵. .

سرود ملی و سلطنتی

نام دیگر"خدا نگهدار پادشاه باد"
(وقتی که پادشاه مرد است)
موسیقیآهنگساز ناشناس
سال رسمیتسپتامبر ۱۷۴۵
نمونهٔ صوتی
"خدا نگهدار ملکه باد"
  • پرونده
  • راهنما

منابع

  1. Monarchy Today pages at royal.gov.uk website(HTML) External link in |title= (help) Retrieved on 2007-04-01.
آلدرنی

آلدرنی (فرانسوی: Aurigny) یک جزیره در شمال جزیره‌های مانش است که بخشی از Bailiwick گرنزی است و جزو قلمروهای وابسته به تاج بریتانیای کبیر محسوب می‌گردد. این جزیره ۳ مایل (۴٫۸ کیلومتر) طول و ۱٫۵ مایل (۲٫۴ کیلومتر) عرض دارد و مساحت آن ۳ مایل مربع (۷٫۸ کیلومتر مربع) است، که سومین جزیره بزرگ در مجموعه جزیره‌های کانال مانش است.

تریستان دا کونا

جزیره تریستان دا کونا در جنوب اقیانوس اطلس با ۲۷۲ نفر جمعیت دورترین نقطه مسکونی در جهان است. ساکنین این جزیره تنها از ۸ نام فامیل استفاده می‌کنند. این جزیره در دهه ۱۸۰۰ میلادی به مستعمرات انگستان افزوده شده. ساکنین این جزیره دارای کد پستی بریتانیا هستند. این جزیره کوچک فاقد فرودگاه است و در صورتی که قصد سفر به آنجا را داشته باشید باید بدانید که نزدیکترین خشکی با آن ۲۰۰۰ مایل معادل ۳۲۱۸ کیلومتر فاصله دارد.

این جزیره، بخشی از یک سرزمین فرادریایی بریتانیا به نام سنت هلنا، اسنشن و تریستان دا کونا می‌باشد.

جزایر جورجیای جنوبی و ساندویچ جنوبی

جزایر جورجیای جنوبی و ساندویچ جنوبی (به انگلیسی: South Georgia and the South Sandwich Islands) جزء سرزمین‌های فرادریایی بریتانیا در اقیانوس اطلس جنوبی. جیمز کوک این جزایر را در سال ۱۷۷۵ کشف کرد و به افتخار جرج سوم پادشاه انگلستان و جان مونتاگو (کسی که در خرج سفرها بسیار به کوک کمک کرد)، چهارمین ارل منطقه ساندویچ، نامگذاری کرد.

جزایری در بین دریا که دارای ۲۰نفر جمعیت درمقیاس ۲کیلومترمربع هست و پوشیده از برف ویخ می‌باشد.

جزیره نورفک

جزایر نُورفُک یا جزایر نُورفُلک [ˈnɔ:(r)fək ˈaɪlənd] (به انگلیسی: Norfolk Island) جزیره کوچک میان استرالیا و زلاند نو و در اقیانوس آرام است. جزو سرزمینهای خارجی دولت استرالیا محسوب میشود اما از خودمختاری برخوردار است.

خدا نگهدار ملکه باد (ترانه)

«خدا نگهدار ملکه باد» (به انگلیسی: God Save the Queen) یکی از ترانه‌های گروه پانک راک سکس پیستولز است.

«خدا نگهدار ملکه باد» دومین تک‌آهنگ تنها آلبوم گروه، Never Mind the Bollocks بود که در سال ۱۹۷۷ روانهٔ بازار شد. این ترانه که نام‌اش را سرود ملی بریتانیا گرفته بود و هم‌زمان با برگزاری جشن‌های ۲۵مین سالگرد تاج‌گذاری الیزابت دوم منتشر شد، ملکه را یک جاذبهٔ پیش پا افتادهٔ توریستی، فاشیست و دست‌نشاندهٔ بی‌اختیار پیر خطاب می‌کند و در بخشی از ترانه هم گفته می‌شود که «او هیچگاه آدم نبوده‌است».اما در لایهٔ عمیق‌تر شعر، جانی روتن به برخی از محبوب‌ترین مفاهیم میهن‌پرستانهٔ انگلیسی‌ها حمله می‌کند؛ او خاندان سلطنتی را بی‌ربط و بی‌فایده می‌خواند و بریتانیا را کشوری رو به زوال معرفی می‌کند که به گذشتهٔ امپریالیستی فاسد خود چسبیده و دوران تاریک و سیاهی که در انتظار نسل جوان‌تر آن کشور است را نادیده می‌گیرد.در زمان انتشار «خدا نگهدار ملکه باد» شعر ترانه همانند روی جلد تک‌آهنگ بحث‌برانگیز شد و هم بی‌بی‌سی، هم آی‌بی‌اِی از پخش آن سر باز زدند. تک‌آهنگ در زمان انتشارش تا ردهٔ دوم جدول پرفروش‌ترین تک‌آهنگ‌های بریتانیا صعود کرد و ردهٔ نخست جدول پرفروش‌ترین‌های مجلهٔ اِن‌اِم‌ای را به‌خود اختصاص داد. موضوع دوم شدن ترانه در چارت بریتانیا با توجه به معیار بودن بی‌بی‌سی برای رده‌بندی آن جدول-بحث‌برانگیز شد و صحبت‌هایی مبنی بر جلوگیری از شماره ۱ شدن این تک‌آهنگ پیش‌آمد. در مارس سال ۲۰۰۱ وب‌گاه بی‌بی‌سی نوشت که «علی‌رغم تحریم بی‌بی‌سی، «خدا نگهدار ملکه باد» در سال ۱۹۷۷ به ردهٔ نخست جدول پرفروش‌ترین‌ها رسیده بوده‌است.

رودزیای شمالی

رودزیای شمالی (به لاتین: Northern Rhodesia) منطقه تحت‌الحمایه بریتانیا در جنوب آفریقا که هم‌اکنون کشور زامبیا است.

سارک (جزیره)

جزیره سارک (به انگلیسی: Sark)، نام یک جزیرهٔ کوچک در شمال غربی فرانسه و جنوب انگلستان است. این جزیره که دارای مساحتی حدود ۵٬۵ کیلومتر مربع است، جمعیتی کمتر از ۷۰۰ نفر دارد.مردم سارک به زبان‌های انگلیسی و فرانسوی تکلم می‌کنند. این جزیره از نظر سیاسی از بریتانیا تابعیت می‌کند.

به‌دلیل عدم وجود ایستگاه سوخت در این جزیره، همه فعالیت‌های حمل و نقلی با دوچرخه یا به کمک چارپایان صورت می‌گیرد.

این جزیره در سده‌های گذشته محل زندگی دزدان دریایی بوده است.

سرود ملی

سرود ملی یا سرود میهنی قطعه‌ای موسیقی یا سرود است که توسط دولت‌ها به عنوان سرود ملی و رسمی کشور به رسمیت شناخته می‌شود.

امروزه در جهان هر کشوری سرود ملی مخصوص به خود را دارد. سرودهای ملی آوازها یا موسیقیهایی هستند، که در موقعیت‌های مخصوصی در کشورها نواخته می‌شدند. این سرودها آوازهای وطن پرستانه‌ای هستند که به عنوان احترام به علایق و تعلقات هر کشوری نواخته می‌شوند. این آوازها جهت تحریک احساس وطن‌پرستی در مردم خوانده می‌شوند.

هیچ مدرک معتبری دال بر اینکه نخستین بار این سرودها چه زمانی و چگونه ساخته شده‌اند وجود ندارد.

سرود ملی سیرالئون

ترا به بلندا می‌رسانیم، ای قلمرو آزادگان (High We Exalt Thee, Realm of the Free) سرود ملی کشور سیرالئون است. متن این سرود نوشته کلیفورد نلسون فایل و آهنگ آن ساخته جان آکار است. این سرود در سال ۱۹۶۱ که سال استقلال سیرالئون بود رسمیت یافت و جایگزین سرود خدا نگهدار ملکه باد شد.

سنت هلنا، اسنشن و تریستان دا کونا

سنت هلنا، اسنشن و تریستان دا کونا (به انگلیسی: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha) یک سرزمین فرادریایی بریتانیا در اقیانوس اطلس است.

این سرزمین شامل جزیره سنت هلن، جزیره اسنشن و مجمع‌الجزایر تریستان است که تا اول سپتامبر ۲۰۰۹ به نام سنت هلن و متعلقات آن نامیده می‌شد.

قلمرو بریتانیا در اقیانوس هند

قلمرو اقیانوس هند بریتانیا (به انگلیسی: British Indian Ocean Territory) با نام اختصاری (BIOT) یا Chagos Islands یکی از مستعمره‌های بریتانیای کبیر در اقیانوس هند می‌باشد و موقعیت آن در میان آفریقا و اندونزی قرار دارد

لایباخ

لایباخ گروه موسیقی اسلووانیایی پیشرو در ژانر اینداستریال است. این گروه در سال ۱۹۸۰ در تربولیه اسلوونی که در آن زمان عضو یوگسلاوی بود شکل گرفت. لایباخ نامی آلمانی شهر لیوبلیانا (پایتخت اسلوونی) است که در زمان اشغال آن شهر توسط نازی‌ها استفاده می‌شد. گروه موسیقی رامشتاین الهام گرفتن از این گروه موسیقی را تأیید کرده‌اند. در پاسخ به این سؤال که رامشتاین از کارهای آن‌ها دزدی کرده‌اند پاسخ دادند "لایباخ به اصالت اعتقادی ندارد بنابراین آنها چیز زیادی از من نمی‌توانستند بدزدند. آنها به خود اجازه می‌دهند که از کار ما بهره بگیرند که این کاملاً امری مقبول است. ما خوشحال هستیم که آنها موفق شدیم چرا که بار دیگر نشان داده شد که کپی از یک اثر به لحاظ تجاری از اصل آن بسیار موفق تر عمل می‌کند. به نظر ما رامشتیان، لایباخ برای نوجوانان است و لایباخ رامشتیان برای بزرگسالان است."این گروه موسیقی موضوع مستندهایی از جمله پیش‌بینی‌های آتش به کارگردانی مایکل بنسون بوده‌است. آن‌ها یکی از موسیقی‌های فیلم مرد عنکبوتی را که در سال ۲۰۰۲ ساخته شده‌است اجرا کردند.گروه لایباخ بارها به خاطر لباس‌های نظامی و زیبایی‌شناسی متعلق به افکار حامی تمامیت خواهی متهم به گرایش‌های افراطی چپ و راست سیاسی شده‌است. آن‌ها همچنین متهم به عضویت در گروههای نوملی گرا شده‌اند. در پاسخ به این اتهامات آن‌ها با جوابی دوپلهو پاسخ داده‌اند "ما همانقدر فاشیست هستیم که هیتلر نقاش بود"آنها موسیقی‌های باخ، واگنر، و موسیقی‌های دیگری همچون خدا نگهدار ملکه باد را در کارهای خود مورد توجه قرار می‌دهند و برای ایجاد محتوا در موسیقی خود مورد بهره قرار می‌دهند.

مستعمره عدن

مستعمره عدن (عربی: مستعمرة عدن‎) مستعمره پادشاهی بریتانیا که در جنوب یمن کنونی واقع شده بود و در بین سال‌های ۱۹۳۷ تا ۱۹۶۳ میلادی حیات داشت.مساحت این منطقه که شامل بندر عدن و حاشیه آن می شد ۱۹۲ کیلومتر مربع بود.

مستعمره ناتال

مستعمرهٔ ناتال (به انگلیسی: Colony of Natal) یکی از مستعمره‌های بریتانیا در جنوب خاوری آفریقا بود. پس از انضمام جمهوری ناتالی بریتانیا در ۴ که ۱۸۴۳ میلادی ناتال را مستعمرهٔ خود اعلام کردند و عمر این مستعمره تا ۳۱ مه ۱۹۱۰ میلادی به طول انجامید تا اینکه در این تاریخ با کنار هم نهادن مستعمره ناتال با سه مستعمره دیگر اتحادیه آفریقای جنوبی را پدیدآوردند. این مستعمره با استان کنونی کوازولو-ناتال آفریقای جنوبی مطابقت دارد.

از دههٔ ۱۸۶۰ میلادی بریتانیایی‌ها به احداث صنعت تولید نیشکر در منطقه دست یازیدند و برای تأمین نیروی کار مورد نیاز خود هزار هندی را به استخدام درآورده و به منطقه وارد کردند. این درآینده دوربان را بزرگترین سکونت‌گاه خارج از هندوستان هندیان درآورد.

نویس (جزیره)

نویس (جزیره) (به لاتین: Nevis) یک جزیره در دریای کارائیب است. این جزیره به همراه جزیره سنت کیتس، کشور سنت کیتس و نویس را می‌سازند.

هنگ کنگ بریتانیا

هنگ کنگ بریتانیا (به انگلیسی: British Hong Kong) اراضی خالصه و سرزمین‌های فرادریایی بریتانیا در تحت حاکمیت بریتانیا بود و در آسیای شرقی واقع شده‌است. هنگ کنگ از سال ۱۸۴۲ تا ۱۹۹۷ جزو مستعمرات امپراتوری بریتانیا بود.

پادشاهی جزایر هاوایی

پادشاهی جزایر هاوایی (انگلیسی: Kingdom of Hawaii) در سال ۱۷۹۵ و پس از اتحاد یافتن جزایر مستقل هاوایی، اوآهو، مائوئی، مولوکای و لانائی تحت یک دولت واحد ایجاد شد. در سال ۱۸۱۰ دو جزیره باقی‌مانده از جزایر هاوایی یعنی کائوآئی و نیهاو به صورت داوطلبانه به پادشاهی هاوایی پیوستند. به ترتیب دودمان‌های کامه‌آمه‌ها و کالاکائوآ بر پادشاهی جزایر هاوایی حکمرانی کردند. در سال ۱۸۹۳، ملکه لیلی‌اوکالانی، آخرین حکمران پادشاهی، به وسیله کودتا سرنگون شد. در نهایت در سال ۱۸۹۴ هاوایی به خاک ایالات متحده آمریکا ضمیمه شد.

پادشاهی متحد بریتانیای کبیر و ایرلند

پادشاهی متحد بریتانیای کبیر و ایرلند (به انگلیسی: United Kingdom of Great Britain and Ireland) نام رسمی حکومت بریتانیا پس از ادغام ایرلند در پادشاهی بریتانیای کبیر بین سال‌های ۱۸۰۱ تا ۱۹۲۲ میلادی بود.

در ۱۲ آوریل ۱۹۲۷ میلادی، این کشور به «پادشاهی متحد بریتانیای کبیر و ایرلند شمالی» تغییر نام داد. این تغییر نام پس از رسمیت یافتن جدایی ایرلند جنوبی رخ داد.

گویان بریتانیا

گویان بریتانیا (انگلیسی: British Guiana) نام مستعمره بریتانیا و بخشی از هند غربی بریتانیا)، در کارائیب و ساحل شمالی آمریکای جنوبی بود، که هم اکنون به عنوان کشور مستقل گویان شناخته می‌شود.

اولین اروپایی کاشف گویان کشف شد، سر والتر رالی، یک کاشف انگلیسی بود. هلندی‌ها اولین اروپایی بودند که در آنجا ساکن شدند و استعمار آن از اوایل قرن هفدهم آغاز شد و هلندی‌ها مستعمرات خود را در اواسط قرن ۱۸ تاسیس کردند. در سال ۱۷۹۶، بریتانیای کبیر این سه مستعمره را طی دشمنی با فرانسوی‌ها، که هلند را اشغال کرده بودند، اشغال کرد. بریتانیا در سال ۱۸۰۲ کنترل خود را به جمهوری باتاو داد، اما یک سال بعد در طی جنگ‌های ناپلئونی مستعمرات را اشغال کرد. این مستعمره رسماً در سال ۱۸۱۴ به بریتانیا واگذار شد و در سال ۱۸۳۱ یک مستعمره منفرد شد.

هنگامی که بریتانیا در این مستعمره کشت نیشکر را گسترش داد، آن‌ها بسیاری از آفریقایی‌ها را به عنوان کار برده‌داری وارد کردند. اقتصاد گویان از اواخر قرن ۱۹ متنوع شده اما متکی بر بهره‌برداری از منابع است. گویان در ۲۶ مه ۱۹۶۶ از پادشاهی متحده بریتانیا مستقل شد.

به زبان‌های دیگر

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.