جنوب شرق آسیا

منطقه آسیای جنوب شرقی (به انگلیسی: Southeast Asia) شامل هفت کشور اصلی آسیا و سه کشور جزیره‌ای می‌باشد.

آسیای جنوب شرقی ۴٬۵۰۰٬۰۰۰ کیلومترمربع (۱٬۷۰۰٬۰۰۰مایل‌مربع) مساحت دارد. این منطقه بیشتر شامل سرزمین‌های کوهستانی و جنگل‌های استوایی، همراه با ساحل ماندابی است.

آسیای جنوب شرقی
Southeast Asia (orthographic projection)
Area۴٬۵۰۰٬۰۰۰ کیلومتر مربع (۱٬۷۰۰٬۰۰۰ مایل مربع)
جمعیت۶۱۰٬۰۰۰٬۰۰۰
Density۱۱۸٫۶ بر کیلومتر مربع (۳۰۷ بر مایل مربع)
کشورها
Territories
GDP (2009)$۱٫۴۸۶ trillion (نرخ ارز)
GDP per capita (۲۰۰۹)$۲٬۵۰۰ (نرخ ارز)
زبان‌ها
منطقه زمانییوتی‌سی ۵:۳۰+ (Andaman and Nicobar Islands) to UTC+9:00 (Indonesia)
پایتخت‌ها
بزرگترین شهرها

نواحی جنوب شرقی آسیا

آسیای جنوب شرقی از سه بخش عمده خشکی و دریایی و کوهستانی تشکیل می‌شود. ناحیه دریایی جنوب شرق آسیا' یا جزایر جنوب شرق آسیا ا بخش‌های جزیره‌ای و دریایی منطقه جنوب شرقی آسیا هستند. ناحیه خشکی با عنوان سرزمین اصلی آسیای جنوب شرقی (هندوچین) شناخته می‌شود. تفاوت اصلی جمعیتی مجموعه دریایی جنوب شرق آسیا از منطقه خشکی هندوچین دراین است که جمعیت بخش دریایی عمدتاً متعلق به گروه‌های آسترونزی هستند.

کشورهای این منطقه

آمار

State مساحت
(km2)[۱]
جمعیت
(۲۰۱۴)[۱]
تراکم
(/km2)
(GDP اسمی),
دلار آمریکا (۲۰۱۴)[۱]
(GDP اسمی)
per capita,
دلار آمریکا (۲۰۱۴)[۱]
HDI (۲۰۱۳) پایتخت
 برونئی ۵٬۷۶۵ ۴۵۳٬۰۰۰ ۷۸ ۱۷٬۱۰۵٬۰۰۰٬۰۰۰ $۳۷٬۷۵۹ ۰٫۸۵۲ بندر سری بگاوان
 کامبوج ۱۸۱٬۰۳۵ ۱۵٬۵۶۱٬۰۰۰ ۸۵ ۱۷٬۲۹۱٬۰۰۰٬۰۰۰ $۱٬۱۱۱ ۰٫۵۸۴ پنوم پن
 تیمور شرقی ۱۴٬۸۷۴ ۱٬۱۷۲٬۰۰۰ ۷۵ ۴٬۳۸۲٬۰۰۰٬۰۰۰ $۳٬۷۳۹ ۰٫۶۲۰ دیلی
 اندونزی ۱٬۹۰۴٬۵۶۹ ۲۵۱٬۴۹۰٬۰۰۰ ۱۳۲ ۱٬۱۸۷٬۹۶۲٬۰۰۰٬۰۰۰ $۴٬۷۲۳ ۰٫۶۸۴ جاکارتا
 لائوس ۲۳۶٬۸۰۰ ۶٬۵۵۷٬۰۰۰ ۳۰ ۱۱٬۲۰۶٬۰۰۰٬۰۰۰ $۱٬۷۰۹ ۰٫۵۶۹ وینتیان
 مالزی ۳۲۹٬۸۴۷ ۳۰٬۰۳۴٬۰۰۰ ۹۱ ۳۶۷٬۷۱۲٬۰۰۰٬۰۰۰ $۱۲٬۲۴۳ ۰٫۷۷۳ کوالا لامپور*
 میانمار ۶۷۶٬۰۰۰ ۶۶٬۲۵۷٬۰۰۰ ۹۸ ۶۳٬۸۸۱٬۰۰۰٬۰۰۰ $۹۶۴ ۰٫۵۲۴ نایپیداو
 فیلیپین ۳۴۲٬۳۵۳ ۱۰۱٬۶۴۹٬۰۰۰ ۳۳۸ ۲۷۸٬۲۶۰٬۰۰۰٬۰۰۰ $۲٬۷۳۷ ۰٫۶۶۰ مانیل
 سنگاپور ۷۲۴ ۵٬۵۵۴٬۰۰۰ ۷٬۶۷۱ ۲۸۹٬۰۸۶٬۰۰۰٬۰۰۰ $۵۲٬۰۴۹ ۰٫۹۰۱ سنگاپور
 تایلند ۵۱۳٬۱۲۰ ۶۵٬۲۳۶٬۰۰۰ ۱۲۷ ۴۳۷٬۳۴۴٬۰۰۰٬۰۰۰ $۶٬۷۰۳ ۰٫۷۲۲ بانکوک
 ویتنام ۳۳۱٬۲۱۰ ۹۲٬۵۷۱٬۰۰۰ ۲۷۹ ۱۸۷٬۸۴۸٬۰۰۰٬۰۰۰ $۲٬۰۷۲ ۰٫۶۳۸ هانوی

منابع

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ ۱٫۲ ۱٫۳ "SEA GDP". IMF.
جزایر آندامان

جزایر آندامان (به هندی: अण्डमान द्वीप समूह) گروهی از جزایر واقع در اقیانوس هند هستند که بین خلیج بنگال و میانمار قرار گرفته‌است. بیشتر این جزایر بخشی از جزایر آندامان و نیکوبار هند به‌شمار می‌آیند و تعداد کمی از آن‌ها نیز در شمال، متعلق به میانمار هستند. بر طبق آمار سال ۲۰۰۱ این جزایر ۳۱۴۰۸۴ نفر جمعیت دارند.

جزایر آندامان و نیکوبار

جزایر آندامان و نیکوبار (به بنگالی: আন্দামান নিকোবর দ্বীপপুঞ্জ) گروهی از جزیره‌ها در خلیج بنگال و یک ناحیه هم‌پیوسته در هند هستند.

این ناحیه از نظر جغرافیایی ۱۵۰ کیلومتر بالاتر از آچه در اندونزی قرار گرفته و توسط دریای آندامان از میانمار و تایلند جدا شده‌است.

این جزایر از دو گروه جزیره آندامان و نیکوبار تشکیل شده‌است.

مرکز این ناحیه، پورت بلر می‌باشد که در قسمت جزایر آندامان قرار گرفته‌است.

جزایر نیکوبار

جزایر نیکوبار زنجیره‌ای جزایر هستند که در شرق اقیانوس هند قرار دارند. این جزایر قسمتی از هند محسوب می‌شوند.

مجموعه جزایر نیکوبار مشتمل بر ۲۲ جزیره با اندازه‌های مختلف است.

خلیج تایلند

خلیج تایلند (به تایلندی: อ่าวไทย) یا خلیج سیام شاخهٔ کم‌عمقی از دریای جنوبی چین در اقیانوس آرام است که در بین تایلند (از جنوب‌غربی تا شمال)، کامبوج و ویتنام جنوبی (در شمال‌شرقی) واقع گردیده و شبه‌جزیره مالایا را این مناطق جدا می‌سازد.خلیج تایلند بین ۵۰۰ تا ۵۶۰ کیلومتر عرض و بین ۷۲۰ تا ۸۰۰ کیلومتر درازا دارد. رود چائو پرایا که بانگکوک، مهمترین بندر خلیج تایلند در دهانهٔ آن واقع شده‌است به این شاخاب می‌ریزد. از دیگر بنادر مهمی که در حاشیهٔ خلیج تایلند قرار دارند می‌توان به بندرهای پاتانی، سینگورا، پاک پهانانگ و چانتابوری در تایلند، رئام، کامپوت و کپ در کامبوج و راچ گیا در ویتنام اشاره نمود. همچنین آب‌های کم‌عمق حاشیهٔ سواحل خلیج تایلند از لحاظ اقتصادی مناطق مناسبی برای ماهیگیری به‌شمار می‌روند.

خلیج تونکین

خلیج تونکین (به ویتنامی: Vịnh Bắc Bộ، به چینی: 北部湾) شاخهٔ شمال‌غربی دریای جنوبی چین است که در بین چین (شمال و شرق)، جزیره هاینان (شرق) و ویتنام شمالی (غرب) واقع شده‌است. این خلیج ۳۰۰ مایل (بین ۴۸۰ تا ۵۰۰ کیلومتر) درازا و ۱۵۰ مایل (بین ۲۴۰ تا ۲۵۰ کیلومتر) پهنا داشته و عمقی بین ۶۰ تا ۷۰متر دارد که آن را جزو خلیج‌های کم‌عمق جهان جای می‌دهد. رود سرخ به این خلیج می‌ریزد و بنادر بن توی و های‌فونگ در ویتنام و بی‌های در چین از جمله مهم‌ترین بندرهای حاشیهٔ خلیج تونکین به‌شمار می‌روند. همچنین تنگه هاینان بین چین و جزیره هاینان مهم‌ترین مسیر کشتیرانی در این خلیج است.در اوت ۱۹۶۴ کشتی‌های نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا مستقر در خلیج تونکین مورد حملهٔ قایق‌های ویتنام شمالی قرار گرفتکه در نتیجهٔ آن کنگره آمریکا قطعنامه خلیج تونکین را در حمایت از افزایش دخالت نیروهای آمریکایی در جنگ ویتنام صادر نمود. در ۱۹۷۲ نیز نیروهای آمریکایی ورودی‌های بندرهای ویتنام شمالی در این خلیج را مین‌گذاری کردند. اما با پایان یافتن جنگ ویتنام، این خلیج به مکانی برای اکتشاف نفت توسط بسیاری از شرکت‌های چندملیتی بدل شده‌است.

دریای آندامان

دریای آندامان پهنه‌ای آبی در جنوب شرقی خلیج بنگال، جنوب میانمار، غرب تایلند و شرق جزایر آندامان است. این دریا بخشی از اقیانوس هند به‌شمار می‌رود. حدوداً از شمال به جنوب ۱۲۰۰ کیلومتر طول و از شرق به غرب ۶۵۰ کیلومتر عرض دارد و مساحتش حدود ۷۹۷۷۰۰ کیلومتر مربع است. میانگین عمق آن ۸۷۰ متر و بیشینهٔ عمق آن ۳۷۷۷ متر است.

دریای آندامان در جنوب شرق خود تنگ می‌شود و تنگه ملاکا را تشکیل می‌دهد که شبه جزیره مالایا را از جزیره سوماترا (در اندونزی) جدا می‌کند.

جزایر معروف لنگکاوی در مالزی در این دریا قرار دارند.

دریای باندا

دریای باندا بخشی از اقیانوس آرام است که منطقه‌ای در شرق اندونزی مابین جنوب شرقی سولاوسی و شمال تیمور را دربر می‌گیرد. این دریا که توسط جزایر ملوک جنوبی محدود شده‌است در حدود ۹۷۰ کیلومتر طول و ۴۸۰ کیلومتر عرض داشته و مساحتی پیرامون ۴۷۰ هزار کیلومتر مربع را شامل می‌شود. ژرفترین نقطه در دریای باندا ۷٬۳۰۰ متر عمق دارد. همچنین دریاهای فلورس در غرب، ساوو در جنوب غربی، تیمور در جنوب، آرافورا در جنوب شرقی و سرام و ملوک در شمال آن قرار دارند.وجود صخره‌ها (ریف) و جریان‌های دریایی در اطراف جزایر این دریا می‌تواند برای کشتی‌ها خطرآفرین باشد.

دریای بوهول

دریای بوهول یا دریای میندانائو، بخشی از آب‌های غربی اقیانوس آرام شمالی است که گستره‌ای در حدود ۲۷۰ کیلومتر را از غرب تا شرق پوشش می‌دهد. این دریا بین جزایر فیلیپینی میندانائو در جنوب و شرق، لیته، بوهول و سبو در شمال و نگروس در غرب آن محصور شده‌است. دریای بوهول از طریق تنگه‌های بوهول و تانون و کانال کانیاگو در شمال به دریای ویسایان، از از طریق تنگه سوریگائو در شرق به دریای فیلیپین و در غرب به دریای سولو راه دارد. همچنین این دریا از نظر ذخایر ماهی بسیار غنی است.

دریای سولو

دریای سولو (انگلیسی: Sulu Sea) در جنوب غربی کشور فیلیپین قرار گرفته‌است. جزیره پالاوان آن را از دریای چین جنوبی جدا می‌شود. تپه‌های مرجانی توباتا در این دریا قرار دارند.

دریای سیبویان

دریای سیبویان بخشی از آب‌های اقیانوس آرام و دریایی در مرکز مجمع‌الجزایر فیلیپین است که در شرق کرانه‌های میندورو، غرب سواحل بیکول، جنوب جزیره ماریندوک و شمال جزایر ویسایا قرار دارد.نبرد دریای سیبویان در ۲۴ اکتبر ۱۹۴۴ در جریان جنگ جهانی دوم بین نیروهای آمریکایی و ژاپنی در این دریا روی داد و بزرگترین دستاورد متفقین در آن روز غرق نبردناو ژاپنی موساشی بود.

دریای ملوک

دریای ملوک (به اندونزیایی: Laut Maluku) بخشی از آب‌های غرب اقیانوس آرام است که به جزایر اندونزیایی سلبس در غرب، هالماهرا در شرق و سولا در جنوب محدود می‌شود. مساحت این دریا ۲۰۰ هزار کیلومتر مربع بوده و در جنوب شرقی به دریای سرام، در جنوب به دریای باندا و از طریق تنگه ملوک در شمال شرقی خود به آب‌های آزاد اقیانوس آرام می‌پیوندد. بستر دریای ملوک خود به سه منطقه تقسیم می‌شود تا آب‌های عمیق اقیانوس آرام را به دریاهای کوچکتر هدایت نماید. با این حال آب‌های عمیق دریای ملوک به دلیل وجود گرداب لیفاماتولا نمی‌تواند وارد دریای سرام یا دریای باندا شود.تاب‌برداشتن پوسته و بروز زلزله معمولاً در این ناحیه از اقیانوس آرام اتفاق می‌افتد.

دریای کاموتس

دریای کاموتس (به انگلیسی: Camotes Sea) دریایی است در شرق جزیره ویسایان در مرکز مجمع‌الجزایر فیلیپین که در شرق بخش شمالی جزیره سبو، شمال بوهول، غرب جزیره لیته و جنوب جزیره کاموتس واقع شده‌است. این دریا در دوران جنگ جهانی دوم و نبرد لیته در ۱۹۴۴ شاهد درگیری‌های دریایی و هوایی بسیاری بوده‌است.

دلفین نهنگی پوزه‌کوتاه

دلفین نهنگی پوزه‌کوتاه آب‌بازی دندان‌دار است عضو خانواده دلفین‌های اقیانوسی. این گونه در کرانه‌ها و خلیج‌های دهانه‌ای و رودخانه‌های خلیج بنگال در آسیای جنوب شرقی زندگی می‌کند.

سپک تاکرا

سپک تاکرا یا بوریاوالی (باهاسا اندونزی و مالایی: Sepak takraw، به تایلندی: ตะกร้อ، به لائو: :ກະຕໍ້) ورزشی شبیه والیبال است که به‌جای دست از پا برای گذراندن توپ از تور استفاده می‌شود. این بازی از ورزش‌های بومی جنوب شرق آسیا است و در تایلند، مالزی، لائوس و اندونزی بسیار محبوب است.

سپک یک کلمه مالایی به معنای لگد زدن است و تاکرا در تایی به معنی توپ است.

این رشته در تایلند معمولاً فقط تاکرا نامیده می‌شود و در لائوس به تای تاکرا معروف است. در فیلیپین هم این ورزش به سیپا (Sipa) معروف است. والیبال با پا هم نام دیگری است که به این ورزش داده‌اند.

مسابقات بین‌المللی سپک تاکرا زیر نظر فدراسیون جهانی سپک تاکرا برگزار می‌شود و سپک تاکرا قهرمانی جهان (با عنوان جام پادشاهی) هرسال در بانکوک برگزار می‌شود.

سپک تاکرا در برنامه مسابقات بازی‌های آسیایی و بازی‌های آسیایی داخل سالن هم قرار دارد.

موش‌گوزن

موش گوزن (Chevrotain) جانوری از زیرخانواده موش‌ گوزنان (Tragulidae) است.

موش‌ گوزن ها جانورانی پنهانکار و کوچکند و امروزه تنها در جنگل‌های گرمسیری آفریقا، هندوستان و جنوب شرق آسیا یافت می‌شوند.

ناحیه دریایی جنوب شرق آسیا

ناحیه دریایی آسیای جنوب شرقی یا جزایر جنوب شرق آسیا اشاره به بخش‌های جزیره‌ای و دریایی منطقه جنوب شرقی آسیا دارد. آسیای جنوب شرقی از دو بخش متمایز محصور درخشکی و مجموعه جزایر تشکیل می‌شود. ناحیه خشکی به عنوان سرزمین اصلی آسیای جنوب شرقی (هندوچین) شناخته می‌شود. منطقه دریایی جنوب شرق آسیا از خشکی قاره آسیا فاصله دارد و شامل برونئی، تیمور شرقی، اندونزی، ایالت‌های ساراواک و صباح (از کشور مالزی)، فیلیپین و سنگاپور می‌شود. اصطلاح «مجمع الجزایر مالایی» که در قرن ۱۹ رواج داشت تا حد زیادی معادل ناحیه دریایی آسیای جنوب شرقی است.

تفاوت اصلی جمعیتی مجموعه دریایی جنوب شرق آسیا از جدا از منطقه خشکی هندوچین دراین است که جمعیت بخش دریایی عمدتاً متعلق به گروه‌های آسترونزی هستند. هرچند در اثر داد و ستد، گروه‌های بخش خشکی مانند گروه‌های زبانی تای-کادای، آسترا-آسیایی، چینی و همچنین سایر مردمان اقیانوسی مانند Papuans و Negritos نیز در این جزایر ساکن شده‌اند.

فرهنگ غالب این منطقه دریایی مبتنی بر زندگی وابسته به دریا، وابستگی قبیله‌ای و عمدتاً متفاوت از سینوسفر است. ناحیه دریایی جنوب شرقی آسیا دربرگیرنده مجمع الجزایر فیلیپین به عنوان قدیمی‌ترین بلوک در آسترونزی است.

والیبال در بازی‌های جنوب شرق آسیا

بازی‌های والیبال جنوب شرق آسیا از سال ۱۹۹۷ در رده زنان و مردان آغاز شد.

ویسایا

ویسایاس و نیز ویسایا نام یکی از سه گروه جزیره اصلی کشور فیلیپین است. لوزون و میندانائو دو گروه بزرگ دیگر از جزایر این کشور را تشکیلی می‌دهند.

جزایر ویسایاس در بخش مرکزی این کشور قرار گرفته‌اند و نامگذاری این گروه به علت احاطه شدن در میان دریای ویسایا است.

جزایر بزرگ ویسایا عبارتند از:

جزیره سیبو

جزیره پانای

جزیره نگروز

جزیره بهل

جزیره لیته

جزیره سامار

کمربند آلپاید

کمربند آلپاید رشته‌کوهی است که در راستای حاشیهٔ جنوبی اوراسیا گسترش یافته‌است. کمربند آلپاید از جاوه تا سوماترا امتداد یافته و سپس از طریق هیمالیا و دریای مدیترانه از اقیانوس اطلس خارج می‌شود و در این مسیر، آلپ، کوه‌های کارپات، کوه‌های آسیای کوچک و ایران، هندوکش، هیمالیا، و کوه‌های جنوب شرق آسیا را شامل می‌شود.

امپراتوری مغول (۱۳۶۸–۱۲۰۶)
سیاست
و جامعه
جنگ‌ها
افراد
برجسته
اصطلاحات
مناطق آسیا
آسیای مرکزی
شمال آسیا
آسیای شرقی
آسیای غربی
آسیای جنوبی
آسیای جنوب شرقی

به زبان‌های دیگر

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.