بوئینگ بی-۱۷ فلایینگ فورترس

بوئینگ بی-۱۷ فلایینگ فورترس (به انگلیسی: Boeing B-17 Flying Fortress) یک هواپیمای بمب افکن سنگین چهار موتوره است که در دهه ۱۹۳۰ میلادی برای تفنگداران هوایی ارتش ایالات متحده امریکا (USAAC) (در آن هنگام) ساخته شد. در آن هنگام رقابتی میان شرکت‌های هواپیمایی داگلاس و مارتین برای بستن قرارداد ساخت ۲۰۰ بمب افکن درگرفته بود، در این میان بوئینگ با عملکردی بهتر از دو رقیب و بیش از چشم داشت‌های تفنگداران هوایی به این قرارداد ورود پیدا کرد. با این حال بوئینگ قرارداد را باخت چراکه نمونه نخستین ساخته شده سقوط کرد. نیروی تفنگداران دریایی تحت تأثیر طراحی بوئینگ قرار گرفتند و ۱۳ فروند بی-۱۷ بیشتر را برای ارزیابی بیشتر سفارش دادند. از زمان معرفی این هواپیما در سال ۱۹۳۸، بی-۱۷ فلایینگ فورترس طراحی‌های بیشماری را به خود دیده است.

بی-۱۷ در درجه اول به دست نیروی هوایی ارتش ایالات متحده (USAAF) در نبردهای دقیق در روشنایی روز برای بمباران راهبردی در جنگ جهانی دوم علیه اهداف صنعتی و نظامی آلمان به کارگرفته شد. یگان هشتم نیروی هوایی ایالات متحده مستقر در بسیاری از پایگاه‌های هوایی در جنوب انگلستان از جمله پایگاه تروپ ابوتس و یگان پنجم نیروی هوایی ایالات متحده مستقر در ایتالیا، با بسیاری از واحدهای مستقر در پایگاه‌های موجود در اطراف فوجیا، کامل‌کننده بمباران شب هنگام مناطقی در عملیات پوینت بلنک بودند تا در حفظ و نگه داشت برتری هوایی در شهر ها، کارخانه‌ها و میدان‌های نبرد در غرب اروپا برای آماده‌سازی عملیات ارباب (Operation Overlord) کمک کرده باشند. بی-۱۷ همچنین به میزان کمتر در جنگ در اقیانوس آرام که در آن حملات علیه حمل و نقل و فرودگاه‌های ژاپن انجام می شد مشارکت داشت.

از زمان آغاز به کار این هواپیما، پیش از جنگ، تفنگداران هوایی ارتش ایالات متحده (که بعدها به نیروی هوایی ارتش ایالات متحده دگرگون گشت) این هواپیما را به عنوان یک اسلحه راهبردی خریداری نمود، یک هواپیمای همه چیز توان، با توانایی پرواز در ارتفاع بالا، یک بمب افکن برد بلند، که می‌توانست از خود دفاع کند و با وجود خسارت دیدن در میدان نبرد می‌توانست به خانه باز گردد. این هواپیما به سرعت جایگاهی اسطوره‌ای پیدا کرد و داستان‌ها و عکس‌های هواپیماهای بی-۱۷ که از خسارات میدان جنگ جان سالم به در برده بودند به‌طور گسترده پخش شد و وضعیت نمادین آن افزایش پیدا کرد. با مقدار سقف پروازی فراتر از هر هم رده عصر خود، بی-۱۷ جایگاه خود را به عنوان یک سیستم سلاح مؤثر استوار کرد، بی-۱۷ بیش از هر هواپیمای دیگر ایالات متحده در جنگ جهانی دوم بمب پرتاب کرد، از ۱،۵ میلیون تن بمبی به دست هواپیماهای ایالات متحده بر فراز آلمان و مناطق اشغالی ریخته شد، ۶۴۰،۰۰۰ تن از هواپیمای بی-۱۷ پرتاب شد.[۳]

تا سپتامبر ۲۰۱۱، ۱۳ فروند از این هواپیما که در شرایط مناسب برای پرواز قرار داشتند باقی‌مانده بود، همراه با ده تن اسکلت بدنه که یا در انبار یا به حالت ایستا برای نمایش قرار داشتند.

بوئینگ بی-۱۷ فلایینگ فورترس
Color Photographed B-17E in Flight
بوئینگ بی-۱۷ای
نوع هواپیما بمب افکن سنگین
بمب افکن راهبردی
کشور سازنده  ایالات متحده آمریکا
شرکت سازنده بوئینگ
نخستین پرواز ۲۸ ژوئیه ۱۹۳۵
تاریخ رونمایی آوریل ۱۹۳۸
بازنشستگی ۱۹۶۸ (در نیروی هوایی برزیل)
وضعیت کنونی بازنشسته
بکارگیرنده (ها) تفنگداران هوایی ارتش ایالات متحده(USAAC)
تی دبلیو ای
نیروی هوایی سلطنتی بریتانیا
آغاز ساخت ۱۹۳۶-۱۹۴۵
تعداد ساخته‌شده ۱۲،۷۳۱[۱]
بهای هر فروند ۲۳۸٬۳۲۹ دلار امریکا [۲]
توسعه یافته به بوئینگ ۳۰۷

پانویس

  1. Yenne 2006, p. 8
  2. باورز، پیتر ام. [[[شماره استاندارد بین‌المللی کتاب|شابک]] ‎۰-۹۱۳۱۹۴-۰۴-۲ «فورترس در آسمان»] مقدار |نشانی بایگانی= را بررسی کنید (کمک). Sentry Books Inc. بایگانی‌شده از [گرانادا هیلز، کالیفرنیا اصلی] مقدار |نشانی= را بررسی کنید (کمک) در ۱۹۷۶.
  3. Yenne 2005, p. 46
آلومینیوم اورکست

آلومینیوم اورکست (به انگلیسی: Aluminum Overcast) یک هواگرد ساختِ کارخانهٔ لاکهید کورپوریشن (تحت لیسانس بوئینگ) در کشور ایالات متحده آمریکا است. این هواگرد برای نخستین بار در ۰۱۹۴۵-۰۵-۱۸ ۱۸ مه ۱۹۴۵ میلادی مورد استفاده قرار گرفت.

اسکادران ۶۹ (اسرائیل)

اسکادران ۶۹ نام واحدی از نیروی هوایی اسرائیل است که در پایگاه هوایی هاتزریم مستقر هستند و مسئولیت عملیات با هواپیماهای اف ۱۵ تاندر را بر عهده دارند. این واحد در سال ۱۹۴۸ با سه فروند هواپیمای بوئینگ بی-۱۷ فلایینگ فورترس و با آموزش‌های ایالات متحده شکل گرفت.

اولد ۶۶۶

اولد ۶۶۶ (به انگلیسی: Old 666) یک هواپیمای بوئینگ بی-۱۷ فلایینگ فورترس ساختِ کارخانهٔ بوئینگ است که در جنگ جهانی دوم مورد استفاده قرار می‌گرفت.

بارو (فیلم ۲۰۱۲)

«بارو» (انگلیسی: Fortress (2012 film)) یک فیلم است که در سال ۲۰۱۲ منتشر شد. از بازیگران آن می‌توان به بوگ هال، کریس اوون، و ژوزف ویلیامسون اشاره کرد.

بوئینگ ایکس‌بی-۳۸ فلاینگ فورترس

بوئینگ ایکس‌بی-۳۸ فلاینگ فورترس (به انگلیسی: Boeing XB-38 Flying Fortress) یک هواپیمای ساختِ بوئینگ در کشور ایالات متحده آمریکا است. این هواپیما در ۰۱۹۴۳-۰۵-۱۹ ۱۹ مه ۱۹۴۳ میلادی نخستین پرواز خود را انجام داد.

بوئینگ سی-۱۰۸ فلاینگ فورترس

بوئینگ سی-۱۰۸ فلاینگ فورترس (به انگلیسی: Boeing C-108 Flying Fortress) یک هواگرد ساختِ کارخانهٔ بوئینگ در کشور ایالات متحده آمریکا است . این هواگرد برای نخستین بار در ۱۹۴۳ میلادی مورد استفاده قرار گرفت.

بوئینگ ۳۰۷ استراتولاینر

بوئینگ ۳۰۷ استراتولاینر نخستین هواپیمای ترابری تجاری با یک کابین تحت فشار بود. ویژگی که به هواپیما اجازه می داد در بلندای ۶٬۰۰۰ متر (۲۰٬۰۰۰ پا) بالاتر از بسیاری از اختلالات آب و هوایی پرواز کند. اختلاف فشار ۲٬۵ پوند بر اینچ مربع (psi)، بود بنابراین در ارتفاع ۴٬۴۸۰ متری (۱۴٬۷۰۰ پا) فشار درون کابین مانند ارتفاع ۲٬۴۴۰ متری (۸٬۰۰۰ پا) بود. گونه ۳۰۷ گنجایشی برای با ۵ خدمه و ۳۳ مسافر داشت. عرض کابین آن برابر با ۳٬۶ متر (۱۲پا) بود. این هواپیما نخستین هواپیمای بر پایه فرود بود که یک مهندس پرواز از اعضای خدمه آن به‌شمار می رفت. (در اوایل تنها چند کشتی هوایی جایگاه مهندس پرواز در خود داشتند)

تاندربرد (هواگرد)

تاندربرد (به انگلیسی: Thunderbird (aircraft)) یک هواپیمای ساختِ کارخانهٔ شرکت هواپیماسازی داگلاس در کشور ایالات متحده آمریکا است. این هواپیما برای نخستین بار در ۱۹۴۳ میلادی مورد استفاده قرار گرفت.

تگزاس رایدرز

تگزاس رایدرز (به انگلیسی: Texas Raiders) یک هواپیمای ساختِ کارخانهٔ شرکت هواپیماسازی داگلاس در کشور ایالات متحده آمریکا است.

دوازده ساعت پرواز

دوازده ساعت پرواز (انگلیسی: Twelve O'Clock High) فیلمی در ژانر جنگی به کارگردانی هنری کینگ است که در سال ۱۹۴۹ منتشر شد.

سالی بی

سالی بی (به انگلیسی: Sally B) یک هواپیمای بوئینگ بی-۱۷ فلایینگ فورترس ساختِ کارخانهٔ بوئینگ است که در سال ۱۹۴۵ میلادی ساخته شده است.

سر بابون مک‌گون

سر بابون مک‌گون (به انگلیسی: Sir Baboon McGoon) یک هواپیمای ساختِ کارخانهٔ شرکت هواپیماسازی داگلاس در کشور ایالات متحده آمریکا است.

سقوط بوئینگ بی-۱۷ فلایینگ فورترس (۲۰۱۹)

سقوط بوئینگ بی-۱۷ فلایینگ فورترس (انگلیسی: 2019 Boeing B-17 Flying Fortress crash) در تاریخ ۲ اکتبر در فرودگاه بین‌المللی بردلی، ویندسور لاکس ، کنتیکت، ایالات متحده رخ داد. این هواپیمای خصوصی که متعلق به بنیاد کولینگز بود، سیزده سرنشین داشت که هفت سرنشین آن در این حادثه کشته شدند و شش نفر دیگر و یک نفر برروی زمین مجروح شدند. هواپیما در اثر آتش‌سوزی منهدم شد و تنها بخشی از یک بال و دم باقی مانده‌است.

سنتیمنتال جورنی (هواگرد)

سنتیمنتال جورنی (هواگرد) (به انگلیسی: Sentimental Journey (aircraft)) یک هواگرد ساختِ کارخانهٔ بوئینگ در کشور ایالات متحده آمریکا است . این هواگرد برای نخستین بار در ۰۱۹۴۵-۰۳-۱۳ ۱۳ مارس ۱۹۴۵ میلادی مورد استفاده قرار گرفت.

سوامپ گوست

سوامپ گوست (به انگلیسی: Swamp Ghost) یک هواپیمای ساختِ بوئینگ در کشور ایالات متحده آمریکا است. این هواپیما در ۱۹۴۱ میلادی نخستین پرواز خود را انجام داد.

قفل سطوح کنترل پرواز و درها

قفل کنترل سطوح پرواز و درها در هواپیما سازوکاری است که سطوح کنترل پرواز را قفل می‌کند و درهای هواپیما را در جاهایی که پارک شده و در حال انجام عملیات نیست باز نگه می‌دارد. قفل کنترل سطوح پرواز و درها از جابجایی پیش‌بینی نشده سطوح کنترل پرواز و کنترل کننده‌های مرتبط با آنها در درون هواپیما مانند درهای برخی گونه‌های هواپیما جلوگیری می‌کند. وگرنه بادهای ناگهانیِ تُند باعث آسیب احتمالی به سطوح کنترل پرواز و سامانه‌های هواپیما، یا مردم نزدیک آن، یا محموله، یا دستگاه‌ها می‌شوند. برخی قفل‌های کنترل سطوح پرواز و درها دستگاه‌های خارجی هستند که مستقیماً به سطوح کنترل پرواز وصل هستند. درحالیکه دیگر نمونه قفل‌ها به سامانه کنترل پرواز هواگرد درون اتاقک خلبان وصل هستند.

آزاد کردن قفل کنترل سطوح پرواز و درها کار مهمی در فهرست کارهای بازبینه پیش از پرواز است.

ممفیس بل (هواگرد)

ممفیس بل (به انگلیسی: Memphis Belle (aircraft)) یک هواپیمای ساختِ بوئینگ است که در جنگ جهانی دوم مورد استفاده قرار می‌گرفت.

پایگاه نیروی هوایی ونداور

پایگاه نیروی هوایی ونداور (انگلیسی: Wendover Air Force Base) پایگاه سابق نیروی هوایی ایالات متحده آمریکا در یوتا است که امروزه با نام فرودگاه ونداور شناخته می شود. این پایگاه محل تمرین و آماده سازی خلبانان و پرسنل پروازی هواپیماهایی چون بوئینگ بی-۱۷ فلایینگ فورترس و بوئینگ بی-۲۹ در طی جنگ جهانی دوم بود. همچنین این پایگاه طی پروژه منهتن برای آماده سازی هواپیماهای حامل بمب اتمی هیروشیما و ناگازاکی استفاده شد.

پرت اند ویتنی تی۳۴

پرت اند ویتنی تی۳۴ (به انگلیسی: Pratt & Whitney T34) یک موتور هواگرد ساختِ کارخانهٔ پرت اند ویتنی در کشور ایالات متحده آمریکا است .

شماره‌های مدل‌های بوئینگ
هواپیما
موتورهای توربینی
کشتی
دیگر
هواپیماهای نظامی بوئینگ
جنگنده/شکاری:
بمب افکن
ترابری موتور پیستونی
ترابری جت
ترابری-سوخت‌رسان
آموزشی
گشت و نظارت
شناسایی
بدون‌سرنشین/پهپادها
آزمایشی/نمونه‌های اولیه

به زبان‌های دیگر

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.