اینوسنت سوم

پاپ اینوسان سوم ((به لاتین: Innocentus III) اینُکِنتوس) یکی از پاپ‌های کلیسای کاتولیک رم بود که در ایتالیا به دنیا آمد و از ۱۱۹۸ تا ۱۲۱۶ میلادی پاپ بود.

اینوسنت سوم، از خانوادهای نامدار، در ۳۷ سالگی به مقام پاپی رسید؛ او از دیدگاه قدرت سیاسی، نقطه اوج نمایه یا منحنی قدرت پاپها بود. این پاپ، فردی کاردان، خستگی‌ناپذیر، فزون‌خواه و خونریز بود؛ او خود را دارنده کلاه روحانی و برخوردار از تاج پادشاهی میدانست و آشکارا خویش را «پاپِ پادشاه» میخواند؛ او به راستی در جایگاه سرور شهریاران جای گرفت و میتوانست بگوید که ولینعمت بسیاری از شاهان اروپا است و بیشتر شهریاران- دست کم در تعارف- واسال اویند؛ رم یکسره زیر نگین او بود؛ با فیلیپ آگوست شهریار فرانسه سر ستیز گرفت؛ زمانی دگر پادشاهی انگلیس را از ژانسانتر ستد و به فیلیپ اگوست سپرد؛ تاج و تختهای مجارستان، دانمارک، کاستیل، آراگون به اراده او وابسته بودند؛ رئیس قوم بلغار را جایگاه پادشاهی بخشید؛ بر آن بود که در صربستان هم پادشاهی برگمارد؛ پیوسته میکوشید که مهار آلمانیها را در چنگ خود نگه دارد.[۱]

با این همه، دولت و نظام ویژه وی پایا نماند؛ او نیز بسان بسیاری از قدرت‌مداران غرّه و فریفته جایگاه خویش شد. «پاپ شَهریار» هم، نه ناله ملتهای اروپایی را میشنید نه به نیروهای گریز از مرکز بها میداد، نه جنبش‌های نوآورانه آن روز اروپا را به حساب میآورد، و نه فاجعه جنگهای پی در پی دل او را می‌آزرد.[۲]

پاپ
اینوسنت سوم
Innozenz3
انتخاب به عنوان پاپ۸ ژانویه ۱۱۹۸
اتمام کار به عنوان پاپ۱۶ ژوئیه ۱۲۱۶
پس‌ازسلستین سوم
پیش‌ازهونوریوس سوم
مشغول به کار
برگماری کشیش۲۱ فوریه ۱۱۹۸
تقدیس۲۲ فوریه ۱۱۹۸
اعطای کاردینالیسپتامبر ۱۱۹۰
توسط کلمنت سوم
مشخصات فردی
نام در زمان تولدLotario de' Conti di Segni
تولد۱۱۶۰ یا ۱۱۶۱
جاوینانو، ایالات پاپی، امپراتوری مقدس روم
درگذشت۱۶ ژوئیه ۱۲۱۶
پروجا، ایالات پاپی، امپراتوری مقدس روم
منصب پیشین
  • کاردینال سن‌جورجیو (۱۱۹۰-۱۱۹۸)
  • کاردینال داکون (۱۱۹۰–۱۱۹۸)
پاپ‌های دیگر نامیده اینوسنت

جنگ های صلیبی و نقش پاپ

وی فرمان جنگ صلیبی چهارم را داد.در حالی که اروپاییا از پیروزی نسبی در جنگ صلیبی سوم و تصرفات ریچارد شیردل خوشحال بودند پاپ ایونست سوم فرمان جنگ صلیبی چهارم را داد.وی زمانیکه دید بزرگترین فرمانده ی مسلمان یعنی صلاح الدین ایوبی از دنیا رفته امیدی جدیدی برای بازپس گیری اورشلیم در او ایجاد شد و او با جمع کردن پادشاهان اروپا یعنی لویی هفتم و.....توانست جنگ صلیبی چهارم را آغاز کند.صلیبیون ابتدا در ونیز جمع شدند و به طرف قسطنطنیه حرکت کردند و سرانجام این شهر را تصرف و این شهر به خود لقب لاتینی گرفت و تحت نفوذ پاپ قرار گرفت.گروهی کوچک از اروپاییان به طرف اورشلیم حرکت کردند و شکست خوردند.از آن سو ایوبیان بر مصر و شام مسلط و به ملک الکامل رسید.[۳]

منابع

  1. برتراند راسل: تاریخ قرون وسطی تا جنگ صدساله، ص۲۹۱
  2. آصفی، حمدالله: روزنامه عصر مردم: فرایند مردم‌سالاری در باختر زمین، صفحه ۸و۹--۲ آذر ۸۸.
  3. نوشته شده توسط مشارکت کنندگان ویکی پدیا(میلاد صادقی

Wikipedia contributors, "List of popes," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=List_of_popes&oldid=268921163 (accessed February 9, 2009).

جستارهای وابسته

اتوی چهارم

اتوی چهارم(به آلمانی: Otto IV)(زادهٔ ۱۱۷۵- مرگ ۱۹ مهٔ ۱۲۱۸) از سال ۱۱۹۸ میلادی هماورد فیلیپ در امپراتوری مقدس روم و از ۱۲۰۹ یگانه امپراتور این کشور بود. او تنها عضو دودمان ولف است که به پادشاهی رسید. اتوی چهارم مورد خشم پاپ اینوسنت سوم بود و در ۱۲۱۵ از سوی کلیسا تکفیر شد.

او سومین پسر هاینریش شیر بود. او در انگلستان و زیر نظر پدربزرگش هنری دوم پرورش یافت. همچنین او دوست ریچارد یکم بود و در جنگ با فرانسه در کنار او بود.

با مرگ هاینریش ششم، فیلیپ سوابی به پادشاهی برگزیده‌شد، ولی پاره‌ای از شاهزادگان آلمانی از ریچارد یکم درخواست نمودند تا به کسی از دودمان ولف برای رسیدن به شاهی یاری رساند. از این رو اتو را برای این کار برگزیدند. دستگاه پاپ با این اقدام مخالفت کرد. سرانجام شاهزادگان آلمانی در ۱۱۹۸ در کلن تاج پادشاهی را بر سرش نهادند. از دیگرسو فیلیپ دوم پادشاه فرانسه از پادشاهی فیلیپ پشتیبانی کرد و این سبب درگیری میان فرانسه و انگلستان شد.

او در واپسین سال‌های پادشاهیش از فریدریش دوم شکست خورد. مرگ او به دلیل بیماری اتفاق افتاد.

استفان سوم

پاپ استفان سوم (به انگلیسی: Stephen III) یکی از پاپ‌های کلیسای کاتولیک رم بود که از ۷۶۷ تا ۷۷۲ میلادی پاپ بود.

استفان پنجم

پاپ استفان پنجم (به انگلیسی: Stephen V) یکی از پاپ‌های کلیسای کاتولیک رم بود که از ۸۸۵ تا ۸۹۱ میلادی پاپ بود.

تئودور دوم

پاپ تئودور دوم (به انگلیسی: Theodore II) یکی از پاپ‌های کلیسای کاتولیک رم بود که در دسامبر سال ۸۹۷ میلادی به مدت بیست روز پاپ بود.

جنگ صلیبی کاتاری

جنگ صلیبی کاتاری یا جنگ صلیبی آلبیگایی (انگلیسی: Albigensian Crusade) یا کاتار عنوان یک مجموعه از جنگ‌های آغاز شده به سال ۱۲۰۹ تا ۱۲۲۹ و به مدت ۲۰ سال می‌باشد که توسط اینوسنت سوم برای از بین بردن کاتاریسم در لانگداک در جنوب فرانسه روی داد.

دامازوس دوم

پاپ دامازوس دوم (به انگلیسی: Damasus II) یکی از پاپ‌های کلیسای کاتولیک رم بود که در تیرول به دنیا آمد و از ۱۷ ژوئیه ۱۰۴۸ تا ۹ اوت ۱۰۴۸ میلادی پاپ بود.

رومانوس

پاپ رومانوس (به انگلیسی: Romanus) یکی از پاپ‌های کلیسای کاتولیک رم بود که از ۸۹۷ تا ۸۹۷ میلادی پاپ بود.

لئون دوازدهم

پاپ لئون دوازدهم (به انگلیسی: Leo XII) ( تولد: ۲۲ اوت ۱۷۶۰ - درگذشت : ۱۰فوریه ۱۸۲۹ ) یکی از پاپ‌های کلیسای کاتولیک رم بود که در ایتالیا به دنیا آمد و از ۱۸۲۳ تا ۱۸۲۹ میلادی پاپ بود.

لئون ششم

پاپ لئون ششم (به انگلیسی: Leo VI) یکی از پاپ‌های کلیسای کاتولیک رم بود که از ۹۲۸ تا ۹۲۸ میلادی پاپ بود.

لندو

پاپ لندو (به انگلیسی: Lando) یکی از پاپ‌های کلیسای کاتولیک رم بود که در سابین به دنیا آمد و از ۹۱۳ تا ۹۱۴ میلادی پاپ بود.

لیبریوس

پاپ لیبریوس (به انگلیسی: Pope Liberius) یکی از پاپ‌های کلیسای کاتولیک رم بود که بین سال‌های ۳۵۲ تا ۳۶۶ میلادی پاپ بود.

لینوس

پاپ لینوس یکی از پاپ‌های کلیسای کاتولیک رم بود که در توسکانی به دنیا آمد و بین سال‌های ۶۴ تا ۷۶ میلادی (به روایتی دیگر ۷۹ میلادی) پاپ بود.

هونوریوس سوم

پاپ هونوریوس سوم (به انگلیسی: Honorius III) ( درگذشت ۱۸ مارس) یکی از پاپ‌های کلیسای کاتولیک رم بود که در رم به دنیا آمد و از ۱۲۱۶ تا ۱۲۲۷ میلادی پاپ بود.

والنتین (پاپ)

پاپ والنتین یکی از پاپ‌های کلیسای کاتولیک رم بود که در رم به دنیا آمد و از ۱ سپتامبر ۸۲۷ تا ۱۶ سپتامبر ۸۲۷ میلادی پاپ بود.

پیوس هشتم

پاپ پیوس هشتم (به انگلیسی: Pius VIII) یکی از پاپ‌های کلیسای کاتولیک رم بود که در ایتالیا به دنیا آمد و از ۱۸۲۹ تا ۱۸۳۰ میلادی پاپ بود.

چهارمین شورای کلیسای کاتولیک

چهارمین شورای کلیسای کاتولیک (انگلیسی: Fourth Council of the Lateran) که توسط اینوسنت سوم در ۱۹ آوریل ۱۲۱۳ در مجمع و شورای کلیسای کاتولیک در رم تشکیل شد. در این شورا، در باب مسائلی دولت‌های صلیبیون، مناقشه اعطای مقام، هفت‌آیین و عشای ربانی بحث و گفتگو شد.

کورنلیوس

پاپ کورنلیوس (به انگلیسی: Pope Cornelius) یکی از پاپ‌های کلیسای کاتولیک رم بود که بین سال‌های ۲۵۰ تا ۲۵۳ میلادی پاپ بود.

گریگوری نهم

پاپ گریگوری نهم (به انگلیسی: Gregory IX) یکی از پاپ‌های کلیسای کاتولیک رم بود که در ایتالیا به دنیا آمد و از ۱۲۲۷ تا ۱۲۴۱ میلادی پاپ بود.

۲۴ اوت

۲۴ اوت در تقویم گرگوری، دویست و سی و ششمین (در سال‌های کبیسه دویست و سی و هفتمین) روز سال است. ۱۲۹ روز تا پایان سال باقی است.

سده‌های ۱ تا ۴
سده‌های ۵ تا ۸
سده‌های ۹ تا ۱۲
سده‌های ۱۳ تا ۱۶
سده‌های ۱۷ تا ۲۰
سدهٔ ۲۱

به زبان‌های دیگر

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.