اسقف‌نشین

در تقسیمات جغرافیایی حوزه نفوذ شرعی کلیساها، به ناحیه‌ای از یک منطقه مسیحی‌نشین که امورات دینی آن زیر نظر یک اسقف اداره می‌شود اُسقُف‌نشین می‌گویند. هر اسقف‌نشین diocese خود به چند کشیش‌نشین Parish تقسیم می‌شود.

به همین ترتیب ناحیه‌ای که امورات مذهبی آن زیر نظر یک اسقف اعظم (مَطران) اداره شود سراسقف‌نشین archdiocese گفته می‌شود. سراسقف معمولاً در حوزه ولایت کلیسایی Ecclesiastical Province خود بر چند اسقف نظارت و حکمرانی دارد؛ این اسقف‌ها که زیر نظر سراسقف عمل می‌کنند اصطلاحاً اسقف‌یار suffragan نیز نامیده می‌شوند.

در ادامه تقسیمات نواحی کلیسایی به همین ترتیب ناحیه زیر نظر یک شمّاس بزرگ (مدیر خادمان کلیسا)، را شماس‌نشین Archdeaconry می‌گویند.

ساختار سلسله مراتب اداره امور کلیسایی و تقسیمات ناحیه‌ای آن را به‌طور کل تشکیلات اسقفی episcopal polity می‌گویند.

Roman Empire with dioceses in 400 AD
اسقف‌نشین‌های امپراتوری روم، ۴۰۰ پس از میلاد.

منابع

  • Wikipedia contributors, "Diocese," Wikipedia, The Free Encyclopedia, (accessed August 19, 2013).
استان اوترخت

استان اوترخت (به هلندی: Utrecht) یکی از ۱۲ استان هلند است.

مرکز استان اوترخت شهر اوترخت است.

این استان با مساحت ۱۳۸۵ کیلومتر مربع کوچک‌ترین استان کشور هلند است. جمعیت این استان ۱٫۲۳۴٫۷۴۱ نفر است. این استان را به خاطر مرکزیت و تراکم بالای جمعیتش عموماً جزئی از منطقه کلان‌شهری رانداستاد به‌شمار می‌آورند.

دومین شهر اصلی استان اوترخت، آمرسفورت و سومین شهر بزرگ آن فینن‌دال است.

شهر اوترخت در قدیم مرکز اسقف‌نشین اوترخت بود که حدوداً قلمروی استان کنونی را در بر می‌گفت.

از سال ۲۰۱۱ موجودیت این استان پس از ۱۲ سده به خطر افتاده و هیأت وزرای هلند بر روی طرحی در زمینه ضمیمه کردن این استان به استان‌های هلند شمالی و فلیوولاند کار می‌کند.

اسقف‌نشین شیراک

اسقف‌نشین شیراک (ارمنی: Շիրակի թեմ Shiraki t'em) یکی از بزرگترین اسقف‌نشین‌های کلیسای حواری ارمنی است که استان شیراک ارمنستان را تحت پوشش دارد مقر اسقف‌نشین در شهر گیومری واقع شده است.

این اسقف‌نشین در سال ۱۹۲۰ تأسیس شد. کرسی اسقف در کلیسای بزرگ مریم باکره مقدس می‌باشد ساختمان مقام اسقفی در خیابان وارپتتاس نزدیکی میدان وارتانانتس واقع شده است. توسط هوهانس کاچازنونی طراح شد و اوایل سده ۲۰ام میلادی بنا شد

زالتسبورگ (ایالت)

زالتسبورگ یکی از ایالت‌های کشور اتریش است. مرکز آن شهر زالتسبورگ است. زالتسبورگ در قدیم یک اسقف‌نشین مستقل در امپراتوری مقدس روم بود. این ایالت در شرق ایالت تیرول و در شمال ایالت کرنتن واقع شده‌است.

سریر مقدس

سریر مقدس (به لاتین: Sancta Sedes) اسقف‌نشین کلیسای کاتولیک در شهر رم است که اسقف اعظم آن به پاپ شهرت دارد. سریر مقدس عالی‌ترین اسقف‌نشین کلیسای کاتولیک و حکومت مرکزی کلیساهای کاتولیک دنیا به‌شمار می‌رود.

اصطلاح سریر مقدس معمولاً فقط در آثار حقوق بین‌الملل استفاده می‌شود و در رسانه‌ها از آن با نام واتیکان یاد می‌شود، در حالی که این دو کاملاً از یکدیگر مجزایند. واتیکان دولت‌شهری است که در سال ۱۹۲۹ با توافق نمایندگان پاپ و دولت ایتالیا در شهر رم ایجاد شد و یک قلمرو جغرافیایی مشخص دارد اما قدمت سریر مقدس به اوایل پیدایش مسیحیت می‌رسد. سفرا و نمایندگان پاپ نیز به‌طور رسمی نماینده و سفیر سریر مقدس نامیده می‌شوند و نه دولت‌شهر واتیکان. نظام اداری آن‌ها هم از یکدیگر متفاوت است. مصوبات واتیکان به زبان ایتالیایی منتشر می‌شود اما اسناد رسمی سریر مقدس معمولاً به زبان لاتین است. این دو حتی گذرنامه‌های متفاوتی هم صادر می‌کنند. واتیکان گذرنامه‌های عادی و سریر مقدس گذرنامه‌های دیپلماتیک و خدماتی را منتشر می‌کند. همچنین فقط «دبیرخانه دولت سریر مقدس» در واتیکان قرار دارد و بقیه ادارات آن در نقاط مختلف شهر رم پراکنده هستند.رهبر سریر مقدس «پاپ» نامیده شده و در کنفرانس پاپی برگزیده می‌شود. تمامی کاردینال‌های زیر ۸۰ سال کلیساهای کاتولیک حق شرکت در این کنفرانس را دارند و بایستی یکی از خودشان را به این مقام انتخاب کنند. محل برگزاری کنفرانس در دوران معاصر در کلیسای سیستین واقع در کاخ رسالت شهر واتیکان است. این مذاکرات به صورت کاملاً محرمانه انجام شده و به هیچ وجه ثبت نمی‌شود. هم‌اکنون فرانسیس یکم این مقام را بر عهده دارد. ۱۱۵ کاردینال در ۱۳ مارس ۲۰۱۳ این کاردینال آرژانتینی را به این مقام برگزیدند.

قصبه

قصبه به آبادی بزرگی گفته می‌شود که از چند ده تشکیل شده باشد و مترادف آبادی، ده، دهات، دهکده، رستاق، روستا و قریه می‌باشد.

همچنین قصبه به بخش یا ناحیه قلمروی یک کلیسا گفته می‌شود که شامل بخشی از یک اسقف‌نشین است. قصبه زیر نظر معنوی و قضایی یک روحانی قصبه است؛ کسی که دارای یک یا تعداد بیشتری معاون است. از دیدگاه تاریخی، قصبه‌ها اغلب همان مناطق جغرافیایی ملوک اربابی را، اما در عین حال با داشتن حق تعریف املاک توسط کلیسای قصبی، شامل می‌شدند.

اصطلاح قصبه در حالت عام نه تنها برای اشاره به زمین‌های یک منطقه، که همچنین مردمی که در آن اجتماع زندگی می‌کردند، و نیز دارایی‌های کلیسا درون آن منطقه به کار می‌رفته ‌است. در انگلستان، زمین و دارایی‌های کلیسا در قاعده از آن روحانی قصبه بودند که به دلیل وابستگی او به آن قصبه، به وی واگذار می‌شدند.

نر (دپارتمان فرانسه)

نُر (به فرانسوی: Nord، تلفظ: nɔʁ) یکی از شهرستان‌های فرانسه در شمالی‌ترین نقطهٔ آن کشور و در ناحیه شمال کاله است و نامش نیز به‌معنای شمالی می‌باشد. این دپارتمان از نیمه‌های باختری شهرستان‌های تاریخی فلاندر و هاینو (نیمهٔ خاوری آنها در بلژیک قرار دارد) و اسقف‌نشین کامبرایی به وجود آمده‌است و نشان ملی امروزی آن وام‌گرفته از نشان فلاندرز است. نور تنها شهرستان در فرانسه‌است که مردمش علاوه بر زبان فرانسه به عنوان زبان مادری، به گویشی هلندی (فلمنکی فرانسوی) نیز سخن می‌گویند. این شهرستان همچنین یکی از پرجمعیتترین دپارتمان‌های کشور فرانسه می‌باشد.

واتیکان

واتیکان (به ایتالیایی: Vaticano) با نام رسمی دولت‌شهر واتیکان (به ایتالیایی: Stato della Città del Vaticano) دولت‌شهری مستقل است که در درون شهر رم در کشور ایتالیا جای دارد. واتیکان محل اقامت پاپ، رهبر کاتولیک‌های جهان و مرکز کلیسای کاتولیک است. واتیکان با مساحتی در حدود ۰٫۴۴ کیلومتر مربع، کوچکترین کشور دنیا و با جمعیتی در حدود ۸۰۰ نفر، کم‌جمعیت‌ترین کشور مستقل دنیا محسوب می‌شود.واتیکان از سریر مقدس که نام حوزهٔ اسقف‌نشین این شهر است، متفاوت است. واتیکان دولت‌شهری مستقل است که در سال ۱۹۲۹ با توافق مقامات سریر مقدس و بنیتو موسولینی نخست‌وزیر ایتالیا بنیان نهاده شد، اما قدمت سریر مقدس به اوایل پیدایش مسیحیت می‌رسد. سریر مقدس عالی‌ترین اسقف‌نشین کلیسای کاتولیک و حکومت مرکزی کلیساهای کاتولیک به‌شمار می‌رود و در جامعهٔ بین‌المللی یک واحد مستقل واجد حاکمیت به‌شمار می‌رود که موضوع حقوق بین‌الملل است و در بسیاری از کشورها سفارتخانه و در بسیاری از سازمان‌های بین‌المللی عضویت دارد. سفرای این کشور و نمایندگان پاپ نیز به‌طور رسمی نماینده و سفیر سریر مقدس نامیده می‌شوند و نه دولت‌شهر واتیکان. همچنین مصوبات واتیکان به زبان ایتالیایی منتشر می‌شود اما اسناد رسمی سریر مقدس به زبان لاتین است. این دو واحد حتی گذرنامه‌های متفاوتی نیز صادر می‌کنند. سریر مقدس گذرنامه‌های دیپلماتیک و خدماتی را صادر می‌کند و واتیکان گذرنامه‌های عادی. کلیسای سن پیر بزرگ‌ترین کلیسای جهان است و در واتیکان قرار دارد.

کلیسای ارتدکس شرقی

کلیسای ارتدکس یا کلیسای ارتدکس شرقی یکی از سه شاخه اصلی مسیحیت می‌باشد. این کلیسا در سال ۱۰۵۴ پس از میلاد و در پی جدایش بزرگ در کلیسا به‌وجود آمد. در پی این جدایش پاپ لئون نهم و اسقف اعظم قسطنطنیه یکدیگر را طرد کردند. این جدایش به دلایل گوناگونی انجام پذیرفت. از جمله اختلافات عقیدتی می‌توان به اختلاف نظر در مورد ماهیت روح‌القدس اشاره کرد. عقیده کلیسای شرقی این بود که روح‌القدس نشأت گرفته یا برخاسته از پدر از طریق پسر می‌باشد ولی کلیسای غربی بر این باور بود که روح‌القدس برخاسته از پدر و پسر می‌باشد.Orthodox صفتی مرکب از پیشوند orthos به معنای درست و واژه یونانی doxo به مفهوم عقیده است. هنگامی که این واژه صفت رفتار و اعتقاد به معنای رسمی باشد، پذیرفته و صحیح است و اگر برای توصیف شخص به کار رود، به معنای درست آیین و سنتی خواهد بود. اگر این واژه با حرف O بزرگ نوشته شود، نام گروهی از مسیحیان است که در مقطعی از تاریخ، برخی آموزه‌های رایج میان مسیحیان را خروج از آیین دانسته و پایبندی به آموزه‌های جایگزین آن‌ها را شرط راست کیشی در نظر گرفتند.

کلیسای ارتدکس شرقی شامل کلیساهایی می‌شود که همگی در دوره ای از تاریخ کلیسای سلطنتی بیزانسی به وجود آمده‌اند. امروزه کلیسای ارتدکس از کلیساهای متعدد مستقل تشکیل شده که معمولاً با یکدیگر در تماسند اما هریک عهده‌دار اداره خویش است. در این کلیساها، آداب نماز، اصول اعتقادی و قوانین مشترک است و نوع واحدی از روحانیت ترویج می‌شود.مهم‌ترین کلیساهای ارتدکس عبارتند از: اسقف‌نشین قسطنطنیه و پیرو آن؛ کلیسای فنلاند، چک و اسلواکی/اسقف‌نشین اسکندریه/اسقف‌نشین انطاکیه/اسقف‌نشین اورشلیم/کلیسای روس/کلیسای بلغاری/کلیسای صربی/کلیسای رومانی/کلیسای یونانی/دیگر کلیساهای ارتدکس مانند اسلونی، لیتوانی و لتونی.

کلیسای جامع

کلیسای جامع یکی از اماکن مذهبی مسیحیان است. کلیسای جامع نوعی کلیسا مربوط به یک فرقه و گروه ویژه مسیحی با سلسله‌مراتب اسقفی است. کلیسای جامع معمولاً محل اقامت اسقف‌ها است و بنابراین مرکز یک ناحیه اسقف‌نشین به‌شمار می‌آید.

کلیسای جامع اکستر

کلیسای جامع اکستر (انگلیسی: Exeter Cathedral) به‌طور رسمی به عنوان کلیسای کلیسای جامع سنت پیتر در شهرستان اکستر در دوان در جنوب غرب انگلستان شناخته می‌شود. تأسیس این کلیسا به سال ۱۰۵۰ میلادی برمی‌گردد.

کلیسای جامع برادفورد

کلیسای جامع برادفورد (انگلیسی: Bradford Cathedral) یک کلیسای جامع در شهر بلکبرن، انگلستان است.

این کلیسا که در سده ۱۴ میلادی بنیان‌گذاری شده در سال ۱۹۶۵ به صورت فعلی تکمیل شده است.

کلیسای جامع سات‌ارک

کلیسای جامع سات‌ارک (انگلیسی: Southwark Cathedral) یک کلیسای جامع در شهر لندن است.

این کلیسا که در ناحیه سات‌ارک واقع شده بیش از هزار سال قدمت دارد و از سال ۱۹۰۵ به کلیسای جامع تبدیل شده است.

کلیسای جامع سنت پل

کلیسای جامع سنت پل (به انگلیسی: St Paul’s Cathedral) نام کلیسای بزرگ و مشهوری در لندن، پایتخت انگلستان است که به‌عنوان یکی از بناهای مشهور این شهر شناخته می‌شود. کار ساخت این کلیسا که در اواخر سدهٔ هفدهم توسط سر کریستوفر رن طراحی گردیده است در اوایل سدهٔ هجدهم در ۱۷۱۰ به پایان رسید تا جایگزینی برای دیگر کلیسایی باشد که در همین مکان قرار داشت و در پی آتش‌سوزی بزرگ لندن ویران گردید. کلیسای سنت پل در عین حال سومین کلیسای ساخته شده در همین مکان است.کلیسای جامع سنت پل دارای گنبد بزرگی است که راهرویی معروف به «تالار زمزمه» به طول ۳۲ متر در گرداگرد درونی گنبد آن کشیده شده و مشهور است که اگر کسی نزدیک به دیوار این راهرو زمزمه نماید فرد دیگری که در نزدیکی دیوار و در سوی دیگر آن قرار دارد صدای او را می‌شنود.گور بسیاری از افراد سرشناس از جمله لرد نلسون، دوک ولینگتون و خود کریستوفر رن نیز در این کلیسا قرار دارد.

کلیسای جامع لستر

کلیسای جامع لستر (انگلیسی: Leicester Cathedral) یک کلیسای جامع در شهر لستر، انگلستان است.

این کلیسا که در سال ۱۰۸۶ میلادی بنیان‌گذاری شده دارای یک مناره به ارتفاع ۶۷٫۱ متر می‌باشد.

کلیسای جامع منچستر

کلیسای جامع منچستر (انگلیسی: Manchester Cathedral) یک کلیسای جامع در شهر منچستر، انگلستان است.

این کلیسا که در سال ۱۴۲۱ بنیان‌گذاری شده در سال ۱۸۸۲ به صورت کنونی تکمیل شده است و دارای یک برج به ارتفاع ۴۱ متر می‌باشد.

کلیسای جامع هرفورد

کلیسای جامع هرفورد (انگلیسی: Hereford Cathedral) یک کلیسای جامع در شهر هرفورد، انگلستان است.

این کلیسا که در اواسط قرن ۱۳ میلادی تکمیل شده دارای ۱۰۴٫۲ متر طول و یک برج به ارتفاع ۵۰٫۳ متر می‌باشد.

کلیسای جامع پورتسموث

کلیسای جامع پورتسموث (انگلیسی: Portsmouth Cathedral) یک کلیسای جامع در شهر پورتسموث، انگلستان است.

این کلیسا که در قرن ۱۲ میلادی به عنوان یک نیایشگاه بینیان‌گذاری شده در قرن ۱۷ مورد بازسازی قرار گرفته است، کلیسای پورتسموث دارای ۳ برج می‌باشد که ارتفاع بلندترین برج آن ۳۷ متر می‌باشد.

کلیسای سنت مارتین این ده فیلدز

کلیسای سنت مارتین این ده فیلدز (انگلیسی: St Martin-in-the-Fields) یک کلیسای انگلیسی در شهر لندن است.

این کلیسا که در سال ۱۷۲۶ ساخته شده در شمال شرقی میدان ترافالگار قرار دارد و توسط جیمز گیبس با معماری نئوکلاسیک طراحی شده است.

یورک مینستر

یورک مینستر (انگلیسی: York Minster) یک کلیسای جامع در شهر یورک، انگلستان است که از بزرگترین کلیساها در شمال اروپا محسوب میشود و دومین کلیسای مهم در انگلستان است.

ساختمان فعلی این کلیسا در سال ۱۴۷۲ تکمیل شده و دارای ۲ برج به ارتفاع ۵۳ متر و یک برج به ارتفاع ۷۰ متر می‌باشد.

به زبان‌های دیگر

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.