اتو (امپراتور روم)

مارکوس سالویوس اتو سزار آگوستوس (به لاتین: Marcus Salvius Otho Caesar Augustus) یا به اختصار اتو (۲۸ آوریل ۳۲–۱۶ آوریل ۶۹) به مدت سه ماه در سالی که به سال چهار امپراتور معروف شد امپراتور روم از ۱۵ ژانویه تا هنگام مرگش در ۱۶ آوریل ۶۹ بود.

اتو
هفتمین امپراتور امپراتوری روم
Oth001
دوران۱۵ ژانویه ۶۹ - ۱۶ آوریل ۶۹
نام کاملمارکوس سالویوس اتو سزار آگوستوس
زادروز۲۸ آوریل ۳۲
زادگاهفرنتینو، ایتالیا
درگذشت۱۶ آوریل ۶۹ (۳۶ سال)
محل درگذشترم
آرامگاه-
پیش ازویتلیوس
پس ازگالبا
همسرپوپیا سابینا (به فرمان نرون از هم جدا شدند)
دودمان-
پدرلوسیوس اتو
مادرترنتیا آلبیا

زندگی‌نامه

اوتو با نام کامل مارکوس سالویوس اتو در ۲۸ آوریل ۳۲ در خانواده‌ای اصیل زاده شد. در جوانی یکی از دوستان نرون، امپراتور وقت بود اما پس از آنکه نرون پوبیا سبینا، همسر اوتو را به معشوقگی خودش گرفت و بعدتر با او ازدواج کرد این دوستی به پایان رسید.

اتو در سال ۵۸ به عنوان فرماندار به لوسیتانیا فرستاده شد و به مدت ۱۰ سال در آنجا ماند، سپس در سال ۶۸ به گالبا پیوست و همراه با او در شورشی که علیه نرون شکل گرفته بود شرکت کرد. نرون در ۹ ژوئن ۶۸ دست به خودکشی زد و گالبا با عنوان امپراتور جدید بر تخت نشست. اتو انتظار داشت که گالبا او را به عنوان جانشین خود اعلام نماید اما چنین نشد. این موضوع سبب رنجش اتو گردید و او به صف مخالفان گالبا پیوست.

با کشته‌شدن گالبا در ۱۵ ژانویه ۶۹، اتو در همان روز به عنوان امپراتور جدید روم انتخاب شد و با عنوان مارکوس سالویوس اتو سزار آگوستوس بر تخت نشست. امپراتوری او در همه جا به جز آلمان به رسمیت شناخته‌شد. همین موضوع سبب شد تا اولوس ویتلیوس که به عنوان فرماندهٔ لژیون‌های منطقهٔ راین سفلی از سوی گالبا انتخاب شده بود نیز خود را امپراتور بنامد. او به سوی ایتالیا لشکر کشید و موفق به شکست نیروهای اتو شد.

اتو در ۱۶ آوریل ۶۹ دست به خودکشی زد و با فروکردن خنجری در قلب خود به زندگیش پایان داد.

منابع

  • David Crystal (1995), The Cambridge Biographical Encyclopedia (Second edition ed.), Cambridge University Press, p. p.718, ISBN 0-521-43421-1
سال چهار امپراتور

سال چهار امپراتور (انگلیسی: Year of the Four Emperors) نامی برای سال ۶۹ میلادی است که در آن سال چهار امپراتور در امپراتوری روم به قدرت رسیدند.

در آوریل سال ۶۸، گالبا و گایوس ژولیوس ویندکس بر ضد نرون شورش کردند.در ژوئن همان سال نرون خودکشی کرد و گالبا امپراتور روم شد.در ۱۵ ژانویه ۶۹ گالبا توسط گارد پرتورین کشته شد و اتو به امپراتوری رسید.در ۱۴ آوریل همان سال ویتلیوس که از فرماندار یکی از استان‌های امپراتوری بود اتو را شکست داد و دو روز بعد و با خودکشی اتو، امپراتور روم شد.در ۱ ژوئیه همان سال وسپاسیان که از فرماندهان ارتش روم بود از طرف لژیونرهای مصر به عنوان امپراتور شناخته شد.حدود یک ماه بعد لژیون‌های دانوب نیز حمایت خود را از وسپاسیان اعلام کردند.در نهایت وسپاسیان با شکست امپراتوری پیشین توانست در ۲۱ دسامبر امپراتور شود.

۳۲ (میلادی)

۳۲ (میلادی) سی و دومین سال تقویم میلادی است.

نخستین
۲۷ پیش‌ازمیلاد تا ۲۳۵
بحران سده ۳
۲۳۵ تا ۲۸۴
چیرگی
۲۸۴ تا ۳۹۵
امپراتوری روم غربی
۳۹۵ تا ۴۸۰
امپراتوری بیزانس
۳۹۵ تا ۱۰۲۴
امپراتوری نیکائه‌آ
۱۰۲۴ تا ۱۲۶۱
امپراتوری بیزانس
۱۲۶۱ تا ۱۴۵۳

به زبان‌های دیگر

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.