ابراهیم محمد علی پاشا

ابراهیم محمد علی پاشا ((به ترکی استانبولی: Kavalalı İbrahim Paşa); 1789 – 10 نوامبر ۱۸۴۸ (۵۸-۵۹ ساله) ) یک سیاست‌مدار اهل مصر بود. وی پسر بزرگ محمد علی پاشا و دومین حاکم مصر از خاندان محمد علی است.

ابراهیم محمد علی پاشا
ابراهیم محمد علی پاشا
Portrait d'Ibrahim Pacha 2
سلطنت۲ مارس ۱۸۴۸ – ۱۰ نوامبر ۱۸۴۸
عربیإبراهیم باشا
ترکیKavalalı İbrahim Paşa
زاده۱۷۸۹
زادگاهدراما، امپراتوری عثمانی استان مقدونیه (قسمتی از یونان کنونی)
درگذشته۱۰ نوامبر ۱۸۴۸ (۵۸-۵۹ ساله)
مدفنآرمامگاه امام الشافعی، قاهره، مصر, نوامبر ۱۰, ۱۸۴۸
(۱۱ ساعت پس از مرگش)
بعد ازمحمدعلی پاشا
قبل ازعباس یکم مصری
همسرانخدیجه برنجی قادین
چیوه کار قادین
هوشیار قادین
الفت قادین
گلزار قادین
سارة قادین
فرزندانمصطفی فاضل پاشا
محمد بیگ
خدیوی اسماعیل
احمد رفعت
سلسلهخاندان محمد علی
پدرمحمدعلی پاشا
مادرآمینه هانم

منابع

  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Ibrahim Pasha of Egypt». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۱ اکتبر ۲۰۱۵.
  • «Ibrahim_Pasha_of_Egypt». دریافت‌شده در ۱ اکتبر ۲۰۱۵.
  • ماهر حسن، المصری الیوم، مؤسسة المصری الیوم للصحافة و النشر، عدد ۲۰۰۸، ۱۲ دسامبر

۲۰۰۹.

  • الموسوعة الثقافیة، فرانکلین للطباعة والنشر نیویورک - القاهرة ۱۹۷۲.
  • The New Encyclopædia Britannica, Micropædia, H.H. Berton Publisher, 1973-1974
  • The New Encyclopædia Britannica, Macropædia, H.H. Berton Publisher, 1973-1974
  • مصطفی السعید، الأقباط فتاوی و أحکام ، العربیه.نت عن الاهرام، عدد ۳۱۱، ۲۷ دسامبر ۲۰۰۹.
اسماعیل پاشا

خدیوی اسماعیل (۱۲۴۵ (قمری) / ۳۱ دسامبر ۱۸۳۰ - ۱۳۱۲ (قمری) / ۲ مارس ۱۸۹۵)، پنجمین حاکم مصر از خاندان محمد علی از تاریخ ۱۸ ژانویه ۱۸۶۳ تا برکناریش از تاج و تخت زیر فشار انگلستان و فرانسه در تاریخ ۲۶ ژوئن ۱۸۷۹. وی با زبان‌های عربی، ترکی و فارسی آشنا بود.

امارت جبل لبنان

امارت جبل لبنان امارتی بود که در زمان امپراتوری عثمانی در منطقهٔ جبل لبنان صاحب خودمختاری بود. این امارات تا سال ۱۸۶۱ میلادی دوام داشت و در آن سال مبدل به متصرفیه جبل لبنان شد که خود نهایتاً در ۱۹۴۶ میلادی به جمهوری لبنان مبدل گردید.این امارت توسط مورخین با نام‌های مختلفی نامیده شده‌است،از جمله «امارت شوف»، «امارت جبل دروز»، و «امارت معنیون».در دورانی که معنیون در آن صاحب قدرت بودند پایتخت این امارت شهر دیر القمر بود. پس از این که شهابیون قدرت را از معنیون گرفتند، در زمان بشیر دوم پایتخت به بیت‌الدین منتقل شد. این شهر در حال حاضر نیز پایتخت شهرستان شوف در لبنان امروزی است.

تاریخ عربستان

تاریخ عربستان شامل تاریخ شبه جزیره عربستان می‌شود.

جنگ استقلال یونان

جنگ استقلال یونان یا انقلاب یونان (به یونانی: Ελληνική Επανάσταση) جنگی بود که توسط انقلابیان یونان ضد امپراتوری عثمانی بین سال‌های ۱۸۲۱ تا ۱۸۳۰ انجام گرفت و به استقلال یونان از این امپراتوری منجر شد. انقلابیان یونان توسط کشورهای اروپایی و دولت عثمانی توسط مستعمرات خود یعنی مصر و تونس حمایت شدند.

این جنگ با اعلام استقلال جمهوری یونان از امپراتوری عثمانی در ۲۹ مارس سال ۱۸۲۱ آغاز گشت و این روز به عنوان روز ملی یونان امروزه ثبت شده است.

خاندان محمد علی

خاندان محمد علی خاندانی مصری با اصالت آلبانیایی که به دست محمدعلی پاشا تأسیس شد و بر مصر زیر سلطهٔ امپراتوری عثمانی بین ۱۸۰۵ - ۱۹۱۴ سپس تحت‌الحمایگی بریتانیا بین ۱۹۱۴ - ۱۹۲۲ و پس از استقلال مصر در ۲۸ فوریه ۱۹۲۲ حکومت کرد تا انقلاب ۱۹۵۲ مصر به رهبری محمد نجیب به انقراض این حکومت انجامید.

شاهدخت فوزیه فاروق

شاهدخت فوزیه فاروق (عربی مصری: الامیرة فوزیه فاروق، ۷ آوریل ۱۹۴۰–۲۷ ژانویه ۲۰۰۵)؛ دومین دختر پادشاه مصر، ملک فاروق و از اولین همسرش، ملکه فریده بود. وی در کاخ عابدین در قاهره به‌دنیا آمد.

شهناز پهلوی

شاهزاده شهناز پهلوی (زاده ۵ آبان ۱۳۱۹ در تهران) نخستین فرزند محمدرضا پهلوی، دومین شاه دودمان پهلوی و همسر اول او فوزیه، شاهزادهٔ مصر است. پدربزرگ پدری او رضاشاه، بنیان‌گذار دودمان پهلوی و پدربزرگ مادری او ملک فؤاد اول، شاه مصر است. همچنین دایی وی، ملک فاروق آخرین پادشاه مصر بود.

عباس حلمی یکم

عباس حلمی یکم (عربی: عباس الأول ‎؛ ۱ ژوئیه ۱۸۱۲ – ۱۳ ژوئیه ۱۸۵۴(1854-07-13)) یک سیاست‌مدار اهل مصر بود. سومین حاکم مصر از خاندان محمد علی بود.

عبدالله بن سعود آل سعود

عبدالله بن سعود آل سعود (عربی: عبدالله بن سعود‎؛ متوفی ۱۸۱۸) از ۱۸۱۴ تا ۱۸۱۸ بر اولین دولت سعودی حکومت کرد. او آخرین حاکم اولین دولت سعودی بود و توسط عثمانی‌ها اعدام شد.

عربستان سعودی

عربستان سعودی با نام رسمی پادشاهی عربی سَعودی (به عربی: المملکة العربیة السعودیة) بزرگترین کشور در باختر آسیا است. این کشور که بخش عمده شبه‌جزیره عربستان را دربر گرفته‌است از شمال با عراق، اردن و کویت از سوی خاور با امارات متحده عربی، قطر و خلیج فارس از جنوب خاوری با عمان از سوی جنوب با یمن و از سوی باختر با دریای سرخ هم‌مرز است. جایگاه‌های مهم دینی مسلمانان هم‌چون کعبه، قبرستان بقیع، مسجد النبی و آرامگاه پیامبر اسلام در این کشور جای دارد.

عربستان سعودی با ۲٬۱۴۹٬۰۰۰ کیلومتر مربع مساحت، بزرگترین کشور غرب آسیا (خاورمیانه) و دومین کشور وسیع عرب‌نشین پس از الجزایر است. این کشور بیش از ۳۳ میلیون نفر جمعیت دارد که فقط ۱۶ میلیون آن‌ها شهروند این کشور و بقیه از اتباع خارجی هستند.

عربستان جدید (پادشاهی عربستان سعودی) در سال ۱۹۳۲ توسط ملک عبدالعزیز پایه‌گذاری شد. هرچند که جنگ‌ها و کشمکش‌هایی که به تشکیل کشور منجر شد در سال ۱۹۰۲ با تصرف ریاض، خانه آبا و اجدادی آل سعود، توسط ملک عبدالعزیز آغاز شد. عربستان سعودی یک پادشاهی مطلقه است. دین اسلام در این کشور ظهور کرده‌است.

عربستان سعودی از بزرگترین تولیدکنندگان و صادرکنندگان نفت خام در جهان است. این کشور در حدود یک پنجم کل ذخایر نفتی اثبات شده جهان را در خود جای داده‌است. نفت، ۹۵٪ از صادرات و ۷۰٪ درآمد دولت را تشکیل می‌دهد. هر چند اخیراً صادرات غیرنفتی افزایش یافته‌است. منابع انرژی عربستان باعث تبدیل این کشور سلطنتی بیابانی به یکی از ثروتمندترین کشورهای دنیا شده‌است. درآمدهای گسترده نفتی سبب مدرنیزه شدن سریع کشور و ایجاد دولت رفاه شده‌است. عربستان همچنین دارای ششمین ذخایر گاز طبیعی بزرگ جهان است.

میخائیل مشاقه

میخائیل مُشاقه (زادهٔ ۲۰ مارس ۱۸۰۰ در رشمیا‎ - درگذشتهٔ ۱۹ ژوئیه ۱۸۸۸ در دمشق) که با نام دکتر مشاقه هم شناخته می‌شود، تاریخ‌نگار یونانی‌تبار عرب‌زبان بود که به «اولین مورخ مدرن سوریه عثمانی» و «بنیان‌گذار گام بیست‌وچهار ربع پرده‌ای» در موسیقی عربی مشهور است.

مشاقه در خانواده‌ای کاتولیک و در زمان امارت فخرالدین دوم بر منطقهٔ جبل لبنان به دنیا آمد. او در دیر القمر بزرگ شد و در نوجوانی به واسطهٔ دایی‌اش با کتاب‌هایی دربارهٔ نجوم و موسیقی آشنا شد. سپس به دمیاط رفت و در آنجا دیدگاهش در مورد مذهب به چالش کشیده شد، چنان‌که بعدها به پروتستانتیسم گرایید. مشاقه همچنین با مطالعه کتب پزشکی با این علم آشنا شد و نهایتاً در قاهره مدرک پزشکی گرفت. به جز پزشکی، او به سیاست هم اشتغال داشت و مدتی در کنسولگری انگلستان و سپس در کنسولگری ایالات متحده آمریکا در دمشق صاحب منصب بود.

مشاقه بعداً در دربار بشیر دوم شهابی صاحب منصب شد. دوران میان‌سالی او مصادف بود با درگیری‌های متعددی که در این منطقه میان مسلمانان دروزی و مسیحیان مارونی رخ داد. کتاب‌های مشاقه که در آن خاطراتش از جنگ دروزی‌ها و مارونی‌ها در ۱۸۶۰ را شرح داده‌است، برای مورخان بسیار باارزش است چراکه تنها شرح این ماجراست که توسط یکی از بازماندگان آن نوشته شده‌است.

فعالیت‌ها و آثار مشاقه هم در زمینهٔ تاریخ‌نگاری و هم در زمینهٔ موسیقی، تأثیرات ماندگاری بر فرهنگ و اجتماع لبنان گذاشته‌است. او در جوامع علمی مختلفی نظیر «جامعه سوری برای مطالعه علوم و هنر» عضو بود و از او در کنار افرادی همچون بطرس البستانی و ناصیف الیازجی به عنوان اعضای شاخص این جوامع علمی نام برده می‌شود. این افراد نقش مهمی در ثبت و تکوین آن دسته از دیدگاه‌های اجتماعی داشتند که نهایتاً به استقلال لبنان منجر شدند.

به زبان‌های دیگر

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.