Viitseadmiral

Viitseadmiral on paljudes riikides kehtiv sõjaväeline auaste, mis on kõrgem kontradmiralist ja madalam admiralist.

Maaväes vastab viitseadmiralile kindralleitnant.

Disambig gray.svg  See artikkel räägib viitseadmirali auastmest üldse ja Eesti auastmest; Läti auastme kohta vaata artiklit Viitseadmiral (Läti)
Vts adm
Viitseadmirali õlak.

Eesti merevägi

Eestis on viitseadmirali auastmega endine Eesti kaitseväe juhataja Tarmo Kõuts.

Kõrgemate ohvitseride auastmed Eesti mereväes ülenevas järjestuses on:

Läti merevägi

Next.svg Pikemalt artiklis Viitseadmiral (Läti)
16. veebruar

16. veebruar on Gregoriuse kalendri 47. päev. Juliuse kalendri järgi 3. veebruar (1901–2100).

1758

1758. aasta (MDCCLVIII) oli 18. sajandi 58. aasta.

29. september

29. september on Gregoriuse kalendri 272. (liigaastal 273.) päev. Juliuse kalendri järgi 16. september (1901–2099).

8. jaanuar

8. jaanuar on Gregoriuse kalendri kaheksas päev. Juliuse kalendri järgi 26. detsember (1901–2099).

Admiral

Admiral (araabia väljendist امير البحر (Amīr-al-baḩr) ~merede emiir, ka merede vürst, merede valitseja)) on paljudes riikides kehtiv sõjaväeline auaste ning kõrgeim võimalik auaste Eesti mereväes.

Eestis ei ole olnud ühtegi admirali auastmega ohvitseri.

Maaväes vastab admiralile kindral.

Kõrgemate ohvitseride auastmed Eesti mereväes ülenevas järjestuses on:

kommodoor

kontradmiral

viitseadmiral

admiral

Balti laevastik

Balti laevastik, tänapäevase täispika nimega Kahe Punalipuline Balti laevastik (vene keeles Дважды Краснознамённый Балтийский флот, lühend ДКБФ), on Läänemerel tegutsev Venemaa Föderatsiooni mereväe laevastikukoondis.

Balti mere laevastiku sünnipäevaks peetakse 18. maid 1703 (vana kalendri järgi 7. mai), mil sõudeflotill tsaar Peeter I juhtimisel võitis Neeva jõe suudmes lahingu kahe Rootsi laeva vastu. Pärast 1917. aasta revolutsioone Venemaal läks laevastik 1918. aastal Venemaa SFNV ja 1922. aastast Nõukogude Liidu kontrolli alla osana Nõukogude Liidu mereväest. 1928. aastal autasustati laevastikku Punalipu ordeniga ja see sai nimeks Punalipuline Balti laevastik. 1965. aastal autasustati laevastikku teise Punalipu ordeniga mehisuse ja kangelaslikkuse eest Suures Isamaasõjas ja selle nimeks sai Kahe Punalipuline Balti laevastik. Pärast Nõukogude Liidu lagunemist 1991. aastal läks laevastik Venemaa Föderatsiooni mereväe koosseisu.

Balti laevastiku staap asub Kaliningradis. Laevastiku põhibaasid on Baltiisk ja Kroonlinn. Balti laevastiku lipulaev on hävitaja Nastoitšivõi.

Eestimaa sõjakuberneride loend

Selles loendis on loetletud Venemaa Keisririigi Eestimaa kubermangu kõrgeimad sõjaväejuhid, sealhulgas Tallinna ülemkomandandid, Tallinna sõjakubernerid, Tallinna sadama kõrgeimad komandörid, Balti laevastiku Tallinna eskaadri ülem jne.

Horatio Nelson

Horatio Nelson, esimene Nelsoni vikont ja Bronté hertsog (29. september 1758 Burnham Thorpe, Norfolk – 21. oktoober 1805) oli Briti mereväeohvitser, viitseadmiral.Horatio Nelson sündis kaheksalapselises peres, kus oli 5 poissi. Horatio oli kolmas poeg.

Juba väikesest peale oli Nelson hingestatud ja sihikindel hulljulge. On öeldud, et Nelson kaotas oma parema silma, mille varjamiseks kattis selle klapiga. Kartes ka oma teise silma kaotust, kaitses ta seda erilise kübaraga.

Kuulsaks sai Nelson Napoleoni sõdades. Tema kõrgeim auaste oli viitseadmiral (Vice Admiral of the White). Võidukas Trafalgari lahingus sai ta surmavalt haavata, tema viimased sõnad olid: "Jumal tänatud, et ma olen oma kohuse täitnud." Pärast surma toodi Nelsoni keha Suurbritanniasse brändiga täidetud kirstus. 9. jaanuaril 1806 maeti Nelson Londoni Saint Pauli katedraali.Nelsonile püstitatud monumentidest on kuulsaim Londonis Trafalgari väljakule püstitatud Nelsoni sammas (Nelson's Column).

Kommodoor

Kommodoor on paljudes riikides kasutatav sõjaväeline auaste, mis on kõrgem mereväekaptenist ja madalam kontradmiralist.

Maaväes vastab kommodoorile brigaadikindral.

Kontradmiral

Mall:Mereväe auastmed

Kontradmiral on paljudes merevägedes kasutusel olev auaste. Kontradmiral on admiralide auastmestikus kõige madalam auaste. Kontradmiralist madalam auaste on kommodoor ja kõrgem viitseadmiral.

Maaväes vastab kontradmiralile kindralmajor.

Eestil on olnud kolm kontradmirali: Johan Pitka, Hermann Salza ja enne viitseadmiraliks ülendamist ka Tarmo Kõuts.

Admirali auastmed Eestis:

admiral;

viitseadmiral;

kontradmiral.Kõrgemate ohvitseride auastmed Eesti mereväes alanevas järjestuses on:

admiral

viitseadmiral

kontradmiral

kommodoor

Kroonlinna sõjakuberner

Kroonlinna sõjakuberner (vene Кронштадтский военный губернатор) oli ametikoht Venemaa Keisririigis Kroonlinnas.

1809. aastast oli Kroonlinna sõjakuberner ka sadama kõrgeimaks komandöriks (vene Главный командир Кронштадтского порта) ehk sadamakomandandiks (saksa Kriegsgouverneur und Hafenkommandant von Kronstadt).

Kõrgem ohvitser

Kõrgem ohvitser on ohvitseride kategooria mitmes riigis, sh Eestis.

Nikolai Matussevitš (insener-viitseadmiral)

Nikolai Nikolajevitš Matussevitš (vene keeles Николай Николаевич Матусевич; 10. aprill 1879 Mõkolajiv, Hersoni kubermang, Venemaa Keisririik) – 27. mai 1950 Leningrad, Vene NFSV, Nõukogude Liit) oli vene mereväelane (insener-viitseadmiral), Arktika uurija, hüdrograaf ja geodeet, professor.

Ta on viitseadmiral Nikolai Matussevitši poeg. Lõpetanud Nikolai mereväeakadeemia Peterburis. Teenis mereväes. Vahepeal lahkus teenistusest ja lõpetas Peterburi ülikooli füüsika-matemaatikateaduskonna. 1909. aastal naasis teenistusse. Teostas hüdrograafilisi mõõdistustöid Valges meres ja juhtis uurimistöid Kara meres ja Muurmani rannikul. 1923. aastal organiseeris ta Severnaja Zemlja saarestikus meteojaama, mille baasil aasta hiljem loodi polaargeofüüsikaline observatoorium.

1931. aastal sai Matussevitš Leningradis asunud Vorošilovi-nimelise mereväeakadeemia professoriks. 1936. aastal anti talle 2. järgu insener-flagmani auaste. Aastatel 1935–1945 oli ta hüdrograafia ja 1943–1945 laevajuhtimise kateedri ülem. 1939. aastal ülendati ta 1. järgu flagmaniks. 1940. aastal, kui flagmani auastmed kaotati, sai ta rannakaitse teenistuse kindralleitnandi auastme. 1944. aastast oli ta insener-viitseadmirali auastmes. 1947. aasta läks ta erru. Samal aastal valiti ta NSV Liidu Geograafiaseltsi asepresidendiks.

Scharnhorst (soomusristleja)

Scharnhorst oli saksa keiserliku merelaevastikku soomusristleja aastast 1907.

Scharnhorst oli Ida-Aasia eskaadri komandöri viitseadmiral Maximilian von Spee lipulaev, mis hukkus 8. detsembril 1914 Falklandi saarte juures Inglismaa laevastikuga toimunud merelahingus.

Laev oli Gneisenau sõsarlaev.

Stepan Makarov

Stepan Makarov (vene Степан Осипович Макаров) (8. jaanuar 1849 (27. detsember 1848 vkj) Mõkolaiv – 13. aprill (31. märts vkj) 1904 Port-Arturi lähedal) oli vene mereväelane, okeanograaf, polaaruurija, laevaehitaja, viitseadmiral (20. august 1896). 1895. aastal leiutas ta vene semaforitähestiku.

Tsushima lahing

Tsushima merelahing toimus 27. – 28. mai 1905 Vene ja Jaapani laevastiku vahel Vene-Jaapani sõjas.

Venemaa keiserliku laevastiku 2. Vaikse ookeani eskaader, mille juhataja oli viitseadmiral Zinovi Rožestvenski (1848-1909), väljus oktoobris 1904 Liepāja sadamast ning sõitis Atlandi ja India ookeani kaudu Kaug-Itta, kuhu jõuti 1905. aasta maikuus.

27.-28. mail toimunud lahingus purustas admiral Tōgō Heihachirō juhitud Jaapani laevastik vene laevastiku 2. eskaadri täielikult. Hukkus üle 5000 vene madruse ja ohvitseri ning 27 laeva. Tsushima lahing tähendas Venemaa lõplikku lüüasaamist Vene-Jaapani sõjas. Haavatud viitseadmiral Rožestvenski langes jaapanlaste kätte vangi, kuid ta lasti kodumaale pärast Portsmouthi rahu sõlmimist 5. septembril.

Lahingus osalesid Venemaa poolt Borodino klassi soomuslaevad Orjol, Knjaz Suvorov, Imperator Aleksandr III ja Borodino. Esimene langes jaapanlaste kätte (pärast ümbernimetamist Iwami), teised hukkusid. Lahingus pidi osalema ka Slava, kuid viimane ei jõudnud selleks ajaks valmis. Slava hukkus Esimese maailmasõja ajal Väinameres.

Vene Geograafiaselts

Vene Geograafiaselts (vene keeles Русское географическое общество) on Venemaal tegutsev ühiskondlik organisatsioon, üks vanimatest geograafiaseltsidest maailmas.

18. augustil 1845 kinnitas keiser Nikolai I oma käskkirjaga Venemaa siseministri krahv Lev Perovski esildise Vene Geograafiaseltsi loomisest Peterburis. Enamik asutajaliikmeid olid Eestimaaga seotud intellektuaalid. Hiljem nimetati see Keiserlikuks Vene Geograafiaseltsiks.

Seltsi asustamise eesmärk oli kodumaa ja sellel elavate inimeste uurimine, st geograafiliste, statistiliste ja etnograafiliste andmete kogumine Venemaa kohta ja vastavate teadmiste levitamine. Seltsi rajajate hulgas olid admiralid Adam Johann von Krusenstern ja Pjotr Rikord, viitseadmiral Friedrich Benjamin von Lütke, kontradmiral Ferdinand von Wrangell, Pjotr Semjonov-Tjan-Šanski, kindralleitnant Juli Šokalski, akadeemikud Konstantin Arsenjev, Karl Ernst von Baer, Pjotr Köppen, Friedrich Georg Wilhelm Struve ning teised. Seltsi asutamise mõte oli sedavõrd huvitav ja kasulik, et Vene Geograafiaseltsi asutamise hetkest osalesid selle tegevuses Venemaa kõige targemad inimesed. Nikolai I poeg suurvürst Konstantin Nikolajevitš oli nõus saama selle esimeseks esimeheks.

Vene Geograafiaseltsi peamine ülesanne on usaldusväärsete geograafiliste teadmiste kogumine ja levitamine. Venemaa Geograafia Seltsi ekspeditsioonid olid tähtsad Siberi, Kaug-Ida, Kesk- ja Sise-Aasia ning maailmamere hõivamisel, meresõitude arendamisel, uute maade avastamisel ja uurimisel.

Alates 1956. aastast kuulub selts Rahvusvahelise Geograafia Liidu koosseisu.

Viitseadmiral-insener

Viitseadmiral-insener (kuni 1971 insener-viitseadmiral; vene keeles вице-адмирал-инженер; kuni 1971 инженер- вице-адмирал) oli Nõukogude Liidu mereväes alates 1940. aastast Nõukogude armees (kuni 1946 Punaarmees) kehtinud sõjaväeline auaste, mille analoog Venemaa mereväes on viitseadmiral.

Viitseadmiral-insenerist kõrgem auaste oli admiral-insener ja madalam auaste kontradmiral-insener. Nõukogude armee (kuni 1946 Punaarmee) maaväes vastas viitseadmiral-insenerile kindralleitnandi auaste.

Viitseadmiral (Läti)

Viitseadmiral (läti k Viceadmirālis) on Läti mereväe kõrgeim admiraliauaste. Sellest madalam on kontradmirali (Kontradmirālis) auaste. Läti maaväes vastab sellele kindralleitnandi aukraad.

Kõrgemad mereväe ohvitserid
Vanemohvitserid
Nooremohvitserid
Vanemallohvitserid
Nooremallohvitserid
Madrused

Teistes keeltes

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.