Sefaradi juudid

Sefaradi juudid on Hispaaniast ja Portugalist aastail 14921497 välja aetud ristimisest keeldunud juudid. Asusid ümber Põhja-Aafrikasse, Itaaliasse ja Osmanite riigi aladele. Nende peamiseks keskuseks sai Saloniki.

Hiljem on nad asunud Serbiasse ja Bulgaariasse, kuid ka Süüriasse ning Palestiinasse.

Sefaradi juutide kõnekeeleks on hispaania keelele lähedane ladiino keel ehk espanjool.

Enne Teist maailmasõda oli neid umbes 1,5 miljonit ja praegu on nende osakaal Iisraeli juutide hulgas 19–26% (1,1–1,5 miljonit inimest).

Vaata ka

Aškenazi juudid

Aškenazi juudid (heebrea keeles אַשְׁכְּנָז kui ka יְהוּדֵי אַשְׁכְּנַז) on Kesk- ja Ida-Euroopa juudid, kes elasid/elavad Saksamaal, endise Austria-Ungari ja Poola-Leedu riigi aladel Poolas, Valgevenes, Ukrainas ja Leedus.

Praegusel ajal elavad aškenazi juudid (sealhulgas peamiselt holokaustis ellujäänute järeltulijad) põhiliselt Iisraelis, Ameerika Ühendriikides (eriti nn kirdeosariikides) ja Prantsusmaal.

Aškenazi juutide traditsiooniline keel on olnud jidiš. Tänapäeval on nad valdavalt teistele keeltele üle läinud.

Iisrael

Iisrael on riik Aasias Vahemere rannikul Lähis-Idas. Iisraeli naaberriigid on Jordaania, Süüria, Liibanon ja Egiptus ning piiratud autonoomiaga Palestiina.

Judaism

Judaism ehk juutlus (ka: juudi usk, juudiusk; kreeka sõnast ἰουδαϊσμός iudaismos) on peamiselt juudi rahva usund.

Judaism on vanim tänapäevani püsinud monoteistlik usund. See tekkis 2. aastatuhandel eKr. Tänapäeval tugineb see Tanahile (eriti Toorale) ning talmudile. Judaism on Iisraelis valitsev usund. Judaismist on välja kasvanud kristlus ja islam.

Maailma rahvaste mitmekeelne loend

Maailma rahvaste mitmekeelne loend

Rahvaste ja hõimude loend

Artikkel Rahvad ja hõimud sisaldab maailma rahvaste, hõimude ja muude etniliste rühmade mittetäielikku nimistut algul tähestiku järjekorras ja seejärel geograafiliste piirkondade kaupa.

Vaata ka: Maailma rahvaste mitmekeelne loend

A B D E F G H I J K L M N O P R S Š Z Ž T U V W Õ Ä Ö Ü X Euroopa - Vahemere maad ja hommikumaad - Siber ja Sise-Aasia - Ida-Aasia - Kagu-Aasia - Lõuna-Aasia - Austraalia ja Okeaania - Must Aafrika - Põhja-Ameerika - Lõuna-Ameerika

Teistes keeltes

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.