Romaani lillkapsas

Romaani lillkapsas (Brassica oleracea var. romanesco) on ristõieliste sugukonda kapsasrohu perekonda kuuluva kapsa teisend. Romaani lillkapsa õisikuid kasutatakse köögiviljana.

Romaani lillkapsas
Romaani lillkapsas

Romaani lillkapsas
Taksonoomia
Riik Taimed Plantae
Hõimkond Õistaimed Magnoliophyta
Klass Kaheidulehelised Magnoliopsida
Selts Kapsalaadsed Brassicales
Sugukond Ristõielised Brassiacaceae
Perekond Kapsasrohi Brassica
Liik Kapsas Brassica oleracea
Teisend Romaani lillkapsas
Trinaarne nimetus
Brassica oleracea var. romanesco
Sünonüümid
  • Brassica oleracea var. botrytis × Brassica oleracea var. italica
  • Brassica oleracea convar. botrytis var. botrytis f. theiusa Bari incl. cv. 'Bronzino', 'Minaret', 'Natalino' ('Early Romanesco', 'Precoce Romanesco'), 'Romanesco M'

Süstemaatika

Romaani lillkapsa botaaniline kuuluvus ei ole päris selge. Seda on arvatud olevat lillkapsa ja spargelkapsa hübriid (nagu roheline lillkapsas), kuuluvat kapsa teisendite rühma italica (nagu spargelkapsas) või siis kapsa teisendite rühma botrydis (nagu lillkapsas). Morfoloogilised tõendid kalduvad toetama viimast versiooni. [1]

Nimi

Romaani lillkapsast nimetatakse eesti keeles ka püramiidkapsaks ja minarettkapsaks. Põhja-Ameerikas on ta tuntud romanesko lillkapsa ja Prantsusmaal romanesko kapsana. Kodumaal Itaalias kutsutakse taime broccolo romanesco (romaani brokoli) või cavolo romanesco (romaani kapsas)[2].

Cauliflower Fractal AVM
Romaani lillkapsa õisik

Välimus

Välimuselt sarnaneb taim lillkapsaga. Erinevused seisnevad õisiku värvuses ja ehituses. Õisik on heleroheline ja koosneb logaritmilise spiraalina asetsevatest koonusjatest õiepungarühmadest. Romaani lillkapsa õisik on looduslik kolmemõõtmeline fraktal [2]. Arusaadavalt ei ole tegu täpse fraktaliga: sarnasus fraktaliga katkeb, kui selle elemendid liiga väikeseks muutuvad.

Kasvatamine

Romaani lillkapsas on valgus- ja niiskusenõudlik, suhteliselt külmakindel taim. Pinnase ideaalne pH on 6–7. Kasvuperiood külvist koristusküpsete õisikute valmimiseni on umbes 77 päeva [3].

Kasutamine

Romaani lillkapsast kasutatakse toorelt ja kuumtöödeldult, soovitatavalt aurutatult, kuna ta pehmeneb kiiremini kui näiteks lillkapsas. Itaalias on romaani lillkapsa valmistamiseks eriretsepte, aga mujal maailmas valmistatakse teda samamoodi kui brokolit.

Romaani lillkapsa maitset kirjeldatakse lillkapsa ja spargelkapsa vahepealsena.

Ta sisaldab C-vitamiini, A-vitamiini, rauda ja foolhapet, samuti kiudaineid ja karotenoide.

Ajalugu

Taim on aretatud 16. sajandil Itaalias.

Viited

  1. http://www.actahort.org/books/407/407_12.htm
  2. 2,0 2,1 Fractal Food
  3. http://www.weekendgardener.net/new-introductions/cauliflower-veronica.htm

Välislingid

Kapsas

Kapsas (Brassica oleracea) on ristõieliste sugukonda kapsasrohu perekonda kuuluv levinud rohttaim.

Köögiviljade loend

Köögiviljade loendis on köögiviljad - taimed, mille osi kasutatakse söögiks. Kuna "köögivili" ei ole teaduslik termin, vaid põhineb kokandus- ja kultuuritraditsioonidel, võidakse seda sõna mitmeti mõista.

Lillkapsas

Lillkapsas (Brassica oleracea var. botrytis) on kapsasrohu perekonda kuuluva kapsa teisend. Lillkapsas on üheaastane rohttaim, mille õisikut kasutatakse köögiviljana.

Taimede loend

Siin on loetletud taimi; eraldi loend on samblike jaoks.

Selles nimekirjas on taimeliigid ja teised -taksonid. Muud botaanika mõisted on loetletud loendites Botaanika mõisteid ja Bioloogia mõisteid. Kogu bioloogias käibel olevad mõisted on samuti loetletud loendis Bioloogia mõisteid. Eesti taimede süstemaatilised nimestikud on loetletud lehtedel, Eesti sõnajalgtaimede nimestik, Eesti üheiduleheliste süstemaatiline nimestik. Eesti puud on loetletud lehel Eesti puuliikide loend.

Kui taksonil on eestikeelne nimetus, siis see on paigutatud loendisse vastavalt oma kohale tähestikus. Taksoninimetuse järel on sulgudes ladinakeelne nimetus kursiivis. Edasi tulevad lühiandmed taime iseloomu (näiteks sammal, rohttaim, puhmas, põõsas, puu, veetaim, liaan), sugukondliku kuuluvuse (sgk) ja levila kohta, samuti leviku kohta Eestis:

Eestis tavaline – kogu Eestis tavaline või sage

Eestis kohati – Eestis kohati tavaline, kohati puudub või haruldane

Eestis haruldane – Eestis haruldane või väga vähestes kohtades levinud

Teistes keeltes

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.