Reklaam

Reklaam on turunduses kasutatav kommunikatsioonivõte toodetele vahendatud tähelepanu pööramise kaudu tarbijate manipuleerimiseks. Reklaam on turunduse tähtsamaid vahendeid. Reklaami eesmärk on teavitada tarbijat meedia kaudu toodetest, teenustest või ideedest ning ühtlasi muuta inimeste suhtumist, teadlikkust ja/või tarbimisharjumusi.

Reklaame liigitatakse

  • auditooriumi järgi (lõpptarbijale või organisatsioonile)
  • tellijate järgi (tootjad, edasimüüjad või mittetulundusühingud, samuti ühisreklaam)
  • meediakanalite järgi (ajalehed, teatmikud, otsepostitus, välireklaam, sotsiaalmeedia reklaam, e-posti-reklaam[1], müügikoha reklaam, pakendireklaam, massimeedia, reklaamkingitused, sealhulgas internet)
  • objektide järgi (kauba reklaam ja ettevõtte reklaam, ideereklaam, üksikisiku reklaam)
  • mastaapide järgi (kohalik, üleriigiline või rahvusvaheline)
  • teema või valdkonna järgi (alkoholireklaam, tubakareklaam, poliitiline reklaam)

Mitmele reklaami alaliigile (nt alkoholi- ja tubakareklaam, samuti poliitiline reklaam) on paljud riigid kehtestanud erilised piirangud. Näiteks ei lubata poliitilist välireklaami vahetult enne valimisi, alkoholireklaami noorteväljaannetes jne.

Mõisteid

Vaata ka

Viited

  1. spämm
29. juuli

29. juuli on Gregoriuse kalendri 210. (liigaastal 211.) päev. Juliuse kalendri järgi 16. juuli (1901–2099).

Agitatsioon

Agitatsioon (ladina agitatio 'ärgitus') on agitaatorite tegevus; ühiskondliku ideoloogia või liikumise tuline toetamine eeskätt selliste poliitiliste vahendite ja sütitavate üritustega, nagu loosungid, üleskutsed, kõned, ässitustöö ja muu ägedam kihutustöö ehk propaganda, mille eesmärk ei piirdu agitaatori ideedele poolehoidjate leidmisega, vaid eeldab ka poolehoidjate tegevussekaasamist ja inimrühma/de toimimapanekut just agitaatorile vajalikul moel.

Muinasajal nimetati agitaatoriteks sõjavankrite juhte. Uuel ajal, eriti 17. sajandi Suurbritannias nimetati agitaatoriteks sõdurite eestkõnelejaid.

Vasakäärmuslikud liikumised käsitlesid agitatsiooni alati käsikäes propagandaga (agitprop).

Kommunistid eesotsas Vladimir Uljanoviga hakkasid 20. sajandi algul agitaatorit propagandistist eristama tegevuse kvaliteedi ja kvantiteedi järgi: agitaator levitas rahvamassile ainult üht ideed, kuna propagandist külvas neid hulgi (ideoloogiline töö massidega). Seda küsimust põhjalikumalt käsitlevas raamatus "Mida teha?" (1902) arutles Uljanov üksikasjalikult revolutsionääride hästi korraldatud grupeeringu väljavaateid võimu haaramiseks infiltratsioonitaktika ja legaalse strateegia kombineerimise abil.

Hilisemate tõlgitsuste järgi käsitatakse agitatsiooni sageli lihtviisiliselt kui propaganda räigemat, vastupanu ja mässu õhutavat vormi.

BBC News Online

BBC News Online on BBC allosakonna BBC Newsi veebisait, mille ülesandeks on uudiste kogumine ja esitamine.

BBC News Online on Suurbritannia populaarseim uudiseid edastav veebisait ning sellel on nädalas umbes 40 miljonit unikaalset kasutajat (60 kuni 70% saidi külastajatest on Suurbritanniast).BBC News Online`i loosung on "Whenever you need to know" ('Kui iganes sul on vaja teada).

David Lynch

David Keith Lynch (sündinud 20. jaanuaril 1946) on Ameerika Ühendriikide režissöör, stsenarist, produtsent, kunstnik, animaator ja helilooja.

Lynch on saanud parima režissööri Oscari filmide "Elevantmees" ("The Elephant Man", 1980), "Sinine samet" ("Blue Velvet", 1986) ja "Mulholland Drive" ("Mulholland Dr.", 2001) eest. Ta on võitnud auhindu ka Cannes'i ja Veneetsia filmifestivalil.

Lynch alustas oma režissöörikarjääri eksperimentaalfilmiga "Kustukummipea" ("Eraserhead", 1977) ning pärast seda on temast saanud kultusrežissöör.

Lynchi filme ja nende loomist iseloomustab alternatiivne ja ebatraditsiooniline lähenemine. Tema filmilooming on tuntud oma sürrealistlikkuse ja unenäolisuse ning omapärase helitausta poolest. Lynchi töödes paljastuvad sageli "Ameerika väikelinnade" tumedamad pooled (näiteks "Blue Velvetis" ja "Twin Peaksis") või siis California suurlinnaelu (näiteks "Mulholland Drive'is").

Kunstnikuna on ta harrastanud nii videokunsti kui ka performance'it.

2007. aasta novembris külastas David Lynch koos füüsik John Hageliniga Tallinna.

Disainer

Disainer on tootekujunduskunstis loovisik, kelle tööks on luua, arendada ja/või kujundada tooteid, üldjuhul mingi tööstusharu tarbeks (näiteks mood, trükitööstus, meedia, arhitektuur, sisearhitektuur, reklaam, veeb, kõikvõimalik tootmine jne).

Gaaslahenduslamp

Gaaslahenduslamp ehk lahenduslamp on lamp, milles elektrienergia muundub nähtavaks valguseks gaaslahenduses (nt ksenoonlambis, naatriumlambis) või selle lahenduse vahendusel (luminofoorlambis).

Elektrilahendus (huumlahenduse või kaarlahenduse kujul) tekib metalliauru ja väärisgaasi sisaldavas klaaskolvis, kui lambi elektroodidele rakendada piisavalt kõrge elektripinge. Elektrilahenduses muundub osa elektrivälja energiast valguseks protsessides, milles toimub pidev aatomite (või molekulide) ioniseerimine ja rekombineerumine (elektronide ühinemine positiivsete ioonidega) ning elektronide ergastamine ja relakseerumine (naasmine stabiilsele tasemele).

Valdava osa lahenduslampide talitlus põhineb kaarlahendusel madala sulamistemperatuuriga metalli (elavhõbeda või naatriumi) aurus. Kaarlahenduse keskkonnaks võib olla ka väärisgaas ksenoon selle madala ionisatsioonienergia pärast.

Huumlahendusega reklaam- ja signaallampides kasutatakse värvilise valguse saamiseks erinevaid gaase ja nende segu metalliaurudega.

Kuldmuna

Kuldmuna on aastast 1998 toimuv Eesti loovuse festival, kus tunnustatakse Eesti parimaid turunduskommunikatsiooni lahendusi.Festivali raames antakse välja auhinnad, milleks on kuld-, hõbe- ja pronksmunad.

Led Zeppelin

Led Zeppelin oli inglise rokkansambel, mis loodi 1968. aastal Londonis (esialgse nimega The New Yardbirds). Ansambli moodustasid Jimmy Page, Robert Plant, John Bonham ja John Paul Jones. Led Zeppelini peetakse üheks esimeseks hard rock'i ansambliks. Nende muusikas on mõjutusi sellistest muusikastiilidest nagu bluus, rockabilly, reggae, soul, funk, džäss, klassikaline muusika, keldi, india ja araabia rahvamuusika ning kantri.

Led Zeppelin sai 1970. aastate alguses ülipopulaarseks, seda vaatamata muusikakriitikute esialgsele lausa vaenulikule suhtumisele. Nende albumeid ja kontserdipileteid müüdi sellistes kogustes, et reklaam osutus tarbetuks. Tuntumad laulud on klassikaks muutunud "Stairway to Heaven", "Dazed And Confused", "Kashmir" ja "Whole Lotta Love". Albumeid on müüdud üle 300 miljoni, aga mehed pidasid end siiski eelkõige kontsertbändiks – ja täiesti õigustatult – oma maailmaturneedel purustasid nad kõik senikehtinud publikurekordid. Nad kirjutasid hümne ja avaldasid neid klassikaks muutunud albumitel, mis said kõigi aegade menukiteks. Nad kutsusid esile rohkem süngeid kõlakaid kui ükski teine bänd, välja arvatud The Beatles, müüsid paremini kui The Rolling Stones ja neil oli sama firmamärgiga reaktiivlennuk. Kuigi bändi juured on 1960. aastates, ei vasta mitte ükski rokkansambel nii täpselt 1970. aastate vaimule kui Led Zeppelin.

Logo

Logo on graafiline element, mis üheselt üritab aidata samasta mingi ettevõtte, toote, teenuse, asutuse, organisatsiooni või ürituse, et avalikkuse ees eristada logo omanikku teistest.

MTV3

MTV3 on Soome telekanal. Esimene ametlik proovisaade oli eetris 13. augustil 1957.

Telekanali omanik on Bonnier. Lühend MTV tähistab nime Mainostelevisio (mainos – 'reklaam'), telekanal saab oma tulu reklaami näitamisest. Number '3' lisati hiljem, kui kanal sai tuntuks "kolmanda kanalina" Yle TV1 ja Yle TV2 kõrval.

Kanalil on umbes 500 töötajat.

Äriühingu nimed on olnud Oy Mainos-TV-Reklam Ab (1957) ja MTV Oy (1982).

Plaatina

Plaatina (sümbol Pt) on keemiline element, mille aatomnumber keemiliste elementide tabelis on 78, ta kuulub väärismetallide hulka. Ta esineb 6 isotoobina, massiarvudega 190, 192, 194, 195, 196 ja 198.

Propaganda

Propaganda (ladina propagāre 'laiendama') on sihipärane inimeste meelsuse ja ühiskondliku arvamuse mõjustamine.

Garth S. Jowetti ja Victoria O'Donnelli järgi on propaganda tahtlik süstemaatiline püüd vormida ettekujutusi, manipuleerida tunnetusega ning suunata käitumist, saavutamaks vastukaja, mis edendaks propagandisti soovitud eesmärke. Sageli käsitletakse propagandat negatiivse tegevusena, s.o kavalate retooriliste võtete ja valedena, eesmärgiga (rumalasse) massi juurutada ühekülgset arusaama mingis küsimuses.

RTV

RTV (lühend sõnast Reklaamitelevisioon) oli Eesti telejaam.

RTV tegutses 1992. aastast kuni jaanuarini 1996, mil liituti EVTV-ga ja nende kahe põhjal moodustus TV3.

Tegutsemise ajal jagas RTV eetriaega ja sagedusi EVTV-ga. Oma saateid edastas ta laupäeva ning pühapäeva hommikul. Hiljem edastati saateid teisipäeviti, neljapäeviti ja laupäeviti.

Teetähiseid:

19922. märts – asutati Reklaamitelevisioon.

1. juuni – jõustus Eesti Televisiooni ja RTV vaheline põhileping. RTV sai monopoolse õiguse müüa Eesti Televisiooni eetriaega reklaamiks.

21. september – RTV alustas oma programmi näitamist Eesti Televisiooni ekraanil.199329. juuli – loodi ETV Reklaam. RTV kaotas monopoolse õiguse Eesti Televisiooni eetriaja kommertsmüügiks.

31. juuli – RTV alustas tegevust iseseisva telekanalina.19961. jaanuar – EVTV ja RTV hakkasid eetrisse andma ühist programmi nime all EVTV/RTV.

17. jaanuar – EVTV ja RTV ühinesid, asutati AS TV3. Asutamislepingule kirjutasid alla aktsionärid AS Krenno (10%), AS Finninvest (8%), Kinnevik (42%), Telemeedia Eesti (34%) ja Soome MTV (6%). TV3 aktsiakapital oli 5 miljonit krooni.

28. veebruar – Kultuuriministeerium andis AS TV3-le ringhäälinguloa, eelistades konkursil TV3 AS Triole.

Reklaamikampaania

Reklaamikampaania on kindla eesmärgiga kavandatud, planeeritud ajavahemikus läbi viidud reklaamiüritus, mis koosneb üksikutest ideeliselt seotud reklaamiteadetest läbi ühe või mitme reklaamikanali.

Reklaamikampaania väljatöötamisel osalevad subjektid:

reklaami tellija

reklaamiagentuur

suhtluskanal

Reklaamikirjanik

Reklaamikirjanik ehk ideekirjutaja (inglise keeles copywriter) märgib reklaaminduses isikut, kes vastutab reklaami, toote ning rakenduse verbaalse ja/või tekstilise sisu eest. Reklaamialal töötab reklaamikirjanik tavaliselt tandemina art directoriga, kelle ühiseks ülesandeks on misiganes meediasse mineva reklaamiidee väljatöötamine.

Suhtekorraldus

Suhtekorraldus on inimese, organisatsiooni, asutuse või ettevõtte suhete korraldus meedia ja avalikkusega eesmärgiga mõjutada selle mainet ja kajastust. Suhtekorralduse sünonüümid on avalikkussuhted, mis on toortõlge ingliskeelsest terminist public relations (lühendina PR), ja avalike suhete korraldus.

Tuulelipp

Tuulelipp on kõrgesse paika, tavaliselt hoone katusele, torni või masti tippu paigutatud seadeldis, mis pöördub tuule jõul, näidates tuule suunda.

Beauforti skaalal, mis määratleb tuule tugevuse, vajab tuulelipp liikumahakkamiseks kahepallist ehk kerget tuult.

Aegade jooksul on tuulelipud võtnud kõikvõimalikke fantastilisi vorme. Lääne-Euroopa kristlikel kirikutel on levinud kukekujulised tuulelipud. Üks maailma suuremaid tuulelippe on Yukoni transpordimuuseumis Kanadas Whitehorse'i rahvusvahelise lennujaama kõrval, selleks on endine transpordilennuk Douglas DC-3. Guinnessi rekordite raamatu andmeil on suurim tuulelipp siiski Tío Pepe šerri reklaam Hispaanias Jereze linnas.

Eesti tuntuim tuulelipp on Tallinna raekoja torni tipus paiknev Vana Toomas, mida Tallinna ühe sümbolina on kujutatud arvukatel suveniiridel. Tartus on tähelepanu pälvinud Ivar Feldmanni sepistatud hansakoge kujuline tuulelipp Lennuk, mis asetseb 2003. aastal üle Emajõe rajatud Turusilla masti tipus.

Valgustus (tehnika)

Valgustus on valguse rakendamine soodsate nägemistingimuste loomiseks ruumides (sisevalgustus) ja väljas (välisvalgustus). Valgustamiseks rakendatakse lisaks loomulikule valgustusele (päikesevalguse abil) tehisvalgustust, tänapäeval elektervalgustusena. Tehisvalgustusvahenditeks on peamiselt valgustid ja prožektorid.

Tehisvalgustust kasutatakse peale nägemistingimuste parandamise teabe esitamiseks, nt reklaam- ja signaalvalgustus, esteetilise efekti saavutamiseks, nt ehis- ja kujundusvalgustus, tootmisotstarbel, nt polügraafias, taime- ja loomakasvatuses.

Viru Keskus

Viru Keskus on kaubanduskeskus Tallinnas aadressil Viru väljak 4/6.

Viru Keskus avas uksed külastajatele 15. aprillil 2004 ning uuendas keskuse sise- ja välisilmet ning suures mahus ka kaupluste kooslust 2014. aasta sügisel. Viru Keskuses on esindatud brändid nagu Massimo Dutti, Armani Exchange, Tommy Hilfiger, Marc O`Polo, Marella, Ivo Nikkolo, RED Valentino, Michael Kors, By Malene Birger, Ted Baker, Marc by Marc Jacobs, DKNY, Hugo Boss, Weekend MaxMara, Aldo, Ecco, Tom Ford Beauty, The Body Shop jpm. Viru Keskuses on 109 kauplust ning teeninduskohta, sealhulgas 15 kohvikut ja söögikohta, Baltimaade suurim ilu- ja juveelipiirkond, Eestis suurim Apotheka apteek ja Rahva Raamatu raamatupood.

Keskuse kolmandal ja neljandal korrusel asub parkla 456 sõidukile ning viiendal ja kuuendal korrusel spordiklubi MyFitness. Viru Keskuse sissepääsude juures on nii nuti- kui ka tavaparklad jalgrataste tarbeks. Viru Keskusse on võimalik siseneda põhjast Narva maanteelt, idast Ants Laikmaa tänavalt, lõunast Estonia puiesteelt ja läänest Tammsaare pargist. Keskuse all asub Tallinna Transpordiametile kuuluv Viru Keskuse bussiterminal, mis läbis põhjaliku remondi 2015. aasta augustis.

Viru Keskust haldab Viru Keskus AS.

Teistes keeltes

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.