Pennsylvania Ülikool

Pennsylvania Ülikool (University of Pennsylvania, lühendatult Penn või UPenn) on eraülikool Ameerika Ühendriikides Philadelphias.

Asutatud aastal 1740, vanuselt neljas kõrgkool Ameerika Ühendriikides.

Vaata ka

Aaron T. Beck

Aaron Temkin Beck (sündinud 18. juulil 1921 Province'is Rhode Islandi osariigis Ameerika Ühendriikides) on Ameerika Ühendriikide psühhiaater ning Pennsylvania Ülikooli psühhiaatriaosakonna emeriitprofessor. Becki peetakse kognitiiv-käitumusliku teraapia isaks ja tema väljatöötatud teooriaid kasutatakse tänapäeval laialdaselt kliinilise depressiooni ravis.

Beck on teinud uurimistööd psühhoteraapia, psühhopatoloogia, suitsidaalsuse ja psühhomeetria valdkonnas. Ta on avaldanud üle 600 teadusartikli ning on 25 raamatu autor või kaasautor. Beck on andnud märkimisväärse panuse enesekohaste küsimustike loomisel depressiivsuse ja ärevuse taseme hindamiseks. Tema väljatöötatud küsimustikest on populaarseim Becki depressiooniküsimustik (Beck Depression Inventory; BDI), mille eesmärk on hinnata depressiivsuse raskusastet.

Beck on mittetulundusühingu Becki Kognitiivteraapia ja Teadusuuringute instituut (Beck Institute for Cognitive Therapy and Research) emeriitpresident. Ühingule panid aluse Aaron Beck ja tema psühholoogist tütar Judith S. Beck aastal 1994.

Ameerika Filosoofiaselts

Ameerika Filosoofiaselts (inglise keeles American Philosophical Society, lühend APS) on rahvusvahelise mainega õpetatud selts Ameerika Ühendriikides.

Ameerika Filosoofiaselts asutati 1743. aastal Philadelphias. Ta on vanim õpetatud selts Ameerika Ühendriikides. Oma 270-aastase eksisteerimisaja jooksul on filosoofiaselts mänginud olulist rolli ameerika kultuuri- ja vaimuelus.

APS erineb teistest teadusühingutest sellega, et liikmeteks valitakse lisaks juhtivatele teadlastele väga erinevatelt teadusdistsipliinidelt ka loomeinimesi, poliitikuid, erinevate kutsealade tipptegijaid ning avaliku ja erasektori arvamusliidreid.

Ameerika Ühendriikide kõrgkoolide loend

Siin on loetletud suuremaid Ameerika Ühendriikide kõrgkoole.

Donald Trump

Donald John Trump (sündinud 14. juunil 1946 Queensis New Yorgis) on Ameerika Ühendriikide ettevõtja ja poliitik, 45. Ameerika Ühendriikide president. Ta on Vabariikliku Partei liige. 8. novembril 2016 kogus ta Ameerika Ühendriikide presidendivalimistel vajaliku arvu valijameeste toetuse, ametisse astus ta 20. jaanuaril 2017.

Trump on vanim ametisse astunud Ameerika Ühendriikide president: ametisse astumise päeval oli tema vanus 70 aastat ja 239 päeva. Senine rekord 69 aastat ja 349 päeva kuulus Ronald Reaganile.

Trump on 1971. aastast kontserni The Trump Organization juht ja president ning hotelli- ja hasartmänguketi Trump Entertainment Resorts asutaja. 2016. aastal hinnati tema varanduse väärtuseks 4,5 miljardit USD.2004. aastal hakkas ta produtsendi ja saatejuhina osalema telesaatesarjas "Mantlipärija" ("The Apprentice"), millega ta sai ka rahvusvaheliselt tuntuks.

2016. aastal nimetas ajakiri Time Trumpi aasta inimeseks.

Erving Goffman

Erving Manual Goffman (11. juuni 1922 – 19. november 1982) oli Kanada juudi päritolu sotsioloog ja esseist. Teda peetakse üheks kõige mõjukamaks 20. sajandi Ameerika sotsioloogiks. Goffmani esimene ja ühtlasi kuulsaim raamat on "The Presentation of Self in Everyday Life" (1956).

Tema tööde sisu on mõjutajate seas on Émile Durkheim, Sigmund Freud, George Herbert Mead, Alfred Reginald Radcliffe-Brown.

Goffman on kirjutanud artikleid ja raamatuarvustusi ajakirjadele Psychiatry ja The American Journal of Sociology.2007. aastal oli Goffman kõige tsiteeritumate humanitaar- ja sotsiaalteaduste alaste raamatute autorite edetabelis kuuendal kohal, edestades Jürgen Habermasi; temast ettepoole jäid Michel Foucault, Pierre Bourdieu, Jacques Derrida, Albert Bandura ja Anthony Giddens.Ta oli 1982. aastal Ameerika Sotsioloogiaassotsiatsiooni 73. president. Goffmani raamatuid tsiteeritakse tänapäeval rohkem kui tema eluajal. Goffman suri vähki.

Ivy League

Ivy League on kaheksa USA eraülikooli spordiklubide ühendus. Tavaliselt kasutatakse seda terminit lihtsalt nende ülikoolide ühise nimetajana. Termin tähistab ka akadeemilist kõrgemat taset, vastuvõtutingimuste valivust ja sotsiaalset elitismi.

Married Love or Love in Marriage

"Married Love or Love in Marriage" on briti teaduri ja naisõiguslase Marie Stopesi kirjutatud teos. Raamatu avaldas trükis 1918. aastal üks väikekirjastus. Suuremad kirjastused olid sisu vastuolulisuse tõttu keeldunud seda avaldamast.

"Married Love or Love in Marriage" oli esimene raamat, kus kirjeldati, et naise suguiha langeb kokku ovulatsiooniga ja ajavahemikuga vahetult enne menstruaaltsüklit. Raamatus väideti, et abielu ja abieluseks peaks olema mõlema partneri osalusega võrdne partnerlus ning sugukülmus võib olla meeste tundetuse tagajärg. Ametlikult põlatud (USA-s kuulutati nilbeks) raamatust ilmus 19 trükki. 1931. aastaks oli müüdud 750 000 eksemplari.

1935. aastal USA akadeemilistes ringkondades läbi viidud uuringu kohaselt oli "Married Love" viimase 50 aasta mõjukaim teos, edestades selliseid tuntud teoseid nagu Albert Einsteini "Relativtätsthorie", Sigmund Freudi "Die Traumdeutung", Adolf Hitleri "Mein Kampf" ja John Maynard Keynesi "The Economic Consequences of the Peace".

Martin Seligman

Martin E. P. Seligman (sündinud 12. augustil 1942) on Ameerika Ühendriikide psühholoog, õpetaja ja eneseabiraamatute autor. Tema loodud on teaduslike ja kliiniliste psühholoogide seas populaarne õpitud abituse teooria.Vastavalt Haggbloomi jt poolt läbi viidud uurimusele, mis püüdis selgitada välja 20. sajandi kõige väljapaistvamaid psühholooge, oli Seligman 13. kõige sagedamini tsiteeritud psühholoog sissejuhatavates psühholoogiaõpikutes ning ta sai väljapaistvate psühholoogide edetabelis 31. koha.Seligman on Pennsylvania Ülikooli psühholoogia osakonna professor ning sealse Positiivse Psühholoogia Keskuse juhataja. Varem oli ta sama osakonna Kliinilise Väljaõppe Programmi juhataja. Ta valiti 1998. aastal Ameerika Psühholoogide Assotsiatsiooni (APA) presidendiks. Ta asutas ajakirja Prevention and Treatment Magazine (APA elektrooniline ajakiri), mille peatoimetaja ta on, ning lisaks kuulub ta ka ajakirja Parents konsultatiivnõukokku.

Seligman on kirjutanud sellistel positiivse psühholoogia teemadel nagu "Optimistlik laps" ("The Optimistic Child"), "Lapsemäng" ("Child's Play"), "Õpitud optimism" ("Learned Optimism"), "Ehe õnn" ("Authentic Happiness") ja "Õitseng" ("Flourish").

Minangkabaud

Minangkabaud ehk minangid on austroneesia rahvas Indoneesias, Lääne-Sumatra põlisrahvas. Suuremad linnad on Padang, Payakumbuh ja Bukittinggi. Minangkabaude pealinn on Padang. Minangkabaud on ka Negeri Sembilani suurim rahvas. Nad kõnelevad minangkabau keelt, mis kuulub austroneesia keelte hulka. Enamik minangkabausid on islami usku, kuid nende kultuur on minevikus olnud väga suurel määral mõjutatud hinduismist ja budismist. Ühtekokku on minangkabausid 8 miljonit Minangkabaude ühiskond on traditsiooniliselt matriarhaalne.

Pennsylvania

Pennsylvania on Ameerika Ühendriikide osariik 1787. aastast alates. Põhjas piirneb New Yorgi osariigiga, lõunas Marylandi ja Delaware'iga, läänes Ohioga, edelas Lääne-Virginiaga ning idas New Jerseyga.

Osariigi pealinn on Harrisburg ja suurim linn Philadelphia.

Pennsylvania on nimetatud kveeker William Penni järgi, kes rajas sinna asunduse (Pennsylvania provints) 1681. aastal.

Osariigis asub Ameerika Ühendriikide vanimaid ülikoole Pennsylvania Ülikool ning suurimate hulka kuuluv Pennsylvania Osariigi Ülikool.

Pennsylvania Osariigi Ülikool

Pennsylvania Osariigi Ülikool (inglise keeles Pennsylvania State University, lühendid Penn State, PSU) on ülikool Ameerika Ühendriikides Pennsylvanias.

See kuulub Ameerika Ühendriikide kümne suurima ülikooli hulka. Ta paikneb kokku kümnes ülikoolilinnakus üle osariigi, kokku umbes 90 tuhande üliõpilasega.

Asutatud aastal 1855.

Princetoni Ülikool

Princetoni Ülikool on eraülikool, mis asub kolmes maakonnas Princetoni piirkonnas New Jerseys USAs. Kool asub Princetonis, Princetoni vallas ja Lääne-Windsori vallas ja on üks kaheksast Ivy League'i kuuluvast ülikoolist.

Algselt asutati see 1746. aastal Elizabethis New Jerseys nimega New Jersey kolledž (College of New Jersey). 1756. aastal viidi kool üle Princetoni ja aastal 1896 nimetati see ümber Princetoni ülikooliks. Princeton on vanuselt neljas kõrgharidust andev asutus USAs. Nii Princetoni ülikool kui ka Pennsylvania ülikool soovivad mõlemad olla neljandad. Pennsylvania ülikool kasutas esialgu asutamisaastat 1749, mis jättis selle viiendaks, kuid 1899. aastal otsustati, et asutamisaasta on hoopis 1740..

Erinevalt teistest tol ajal rajatud ülikoolidest polnud Princetoni ülikool ametlikult religioosse kallakuga. Sellel on küll olnud sidemeid presbüteri kirikuga, kuid praegu tudengitele mingeid religioosseid nõudmisi ei esitata.Ülikoolil on oma kunstimuuseum, kus on ligi 60 tuhat originaalteost kogu maailmast, erinevatest ajastutest ja erinevatest liikidest. Osa skulptuure on paigutatud ka õue ühiselamute ümbrusse.

Ülikoolil on gooti stiilis kabel, kus toimuvad ava- ja lõpuaktused. Seda hinnatakse maailmas suuruselt kolmandaks ülikoolikabeliks.

Princetoni ülikool on oma rahastatuselt maailma rikkaimaid ülikoole tänu oma lõpetajate ja sponsorite annetustele. Osa sellest rikkusest on paigutatud ka kunstiteostesse sellistelt kunstnikelt nagu Claude Monet ja Andy Warhol.

Ülikooli ühiselamustes on kohti kõigile tudengitele kogu nelja-aastaseks õppeks ja üle 95 protsendi üliõpilastest elabki seal, kuna piirkonnas on üüripinnad kallid.

Bakalaureuseõppes on võimalik lõpetada kas Bachelor of Arts (A.B.) või Bachelor of Science insenerialal (B.S.E.).

Magistriõppes (Graduate School) saab õppida humanitaar-, sotsiaalteaduste, loodusteaduste ja insenertehnilistes programmides. Doktoriõpe on samuti kõigil neil programmidel.

Susan Fowler

Susan J. Fowler on USA tarkvarainsener.

2017. aastal valis Financial Times ta aasta inimeseks.

Toomas Hendrik Ilves

Toomas Hendrik Ilves (sündinud 26. detsembril 1953 Stockholmis) on Eesti poliitik ja diplomaat, endine ajakirjanik, Eesti Vabariigi president aastatel 2006–2016.

Aastatel 2004–2006 oli ta Euroopa Parlamendi liige. 23. septembril 2006 valiti ta Eesti Vabariigi presidendiks. 29. augustil 2011 valiti ta samasse ametisse teiseks 5-aastaseks ametiajaks. Pärast teise ametiaja lõppu läks ta külalisteadurina tööle Stanfordi ülikooli.

Ülikoolide loend

Siin on loetletud maailma ülikoole.

Teistes keeltes

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.